04/05/2010 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρολά κατεβάζει και η Βουλή

Για πρώτη φορά στα μεταπολιτευτικά κοινοβουλευτικά χρονικά, τετράωρη στάση εργασίας από τις 11 το πρωί εξήγγειλε για την Τετάρτη 5 Μαΐου ο Σύλλογος Υπαλλήλων της Βουλής, . Σε ανακοίνωσή του ο Σύλλογος ζητά από τους υπαλλήλους να πάρουν μαζικά μέρος για να εμποδίσουν την κατάθεση του αντεργατικού -όπως σημειώνει- νομοσχεδίου. «Για την κρίση που πλήττει τη χώρα μας δεν φταίνε οι εργαζόμενοι αλλά οι κυβερνήσεις που με τις επιλογές και τις παραλείψεις τους έφεραν τη χώρα σ' αυτή την κατάσταση», τονίζεται στην ανακοίνωση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 04/05/2010 15:35:57

    χα χα χα τρελλο αστειο μου ακουγεται....οργανωμενοι με πανο...μολις τους εντοπισει ο κοσμος δεν νομιζω να καλοπερασουν...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ γιαννης αγιαννης 04/05/2010 16:01:55

      Καθόλου. Εξ'αλλου όλοι συγγενείς και φίλοι των Βουλευτών μας είναι.
      Καμμιά φορά βαράς το σαμάρι για αν ακούσει το γαϊδούρι...

  2. Lewnidas avatar
    Lewnidas 04/05/2010 15:41:49

    ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ. ΟΙ 16 ΜΙΣΘΟΙ ΠΟΥ ΞΥΝΟΝΤΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

  3. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2010 16:00:43

    Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες.
    Βασικά το σύστημα κλείνει την Βουλή γιατί φοβάται την κοινωνική κατακραυγή.

    • καινός avatar
      καινός @ Orestios 04/05/2010 16:03:03

      +1 φίλε μου χο χο!

  4. KNWD avatar
    KNWD 04/05/2010 16:10:14

    Τι έγινε; Ζητάνε και άλλους έξτρα μισθούς; ΤΙ ΘΡΑΣΟΣ

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/05/2010 16:13:32

    Αλογοσκούφης ή Παπαθανασίου, δεν θυμάμαι ποιός τους έδωσε την τελευταία αύξηση;
    Τους ήρθε απότομα και δεν πρόλαβαν να αφομοιώσουν. Δεν ρώταγαν κανένα χρόνο πρίν;

  6. nov11 avatar
    nov11 04/05/2010 16:14:55

    Καλά αυτοί είπαν ...Ας την κάνουμε τις ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ γιατί στην καλύτερη μπορεί να μας έρθει κανένα γιαούρτι και στις νορμάλ συνθήκες καμιά ξώφαλτση από τους ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ!

  7. tzimy avatar
    tzimy 04/05/2010 17:49:56

    μπράβο τους και το εννοώ.Τους 16 μισθούς δεν του πήραν μόνοι τους ,δεν τους αρπάξαν αλλά τους τα έδωσαν τα 300 λαμόγια.Τι έπρεπε να κάνουν να τους αρνηθούν;υπάρχει κανένας που θα το έκανε;αυτοί που θέλουν κράξιμο είναι οι 300 αλλά και ο συμπαθής πρόεδρός τους που ενώ δεν διστάζουν να πάρουν ακόμα και το χαρτζιλίκι απ'τον κουμπαρά των παιδιών ωστόσο κάνουν την πάπια στις δικές τους αμοιβές και των υπαλλήλων τους.Τους έχουμε πάρει είδηση όμως.

  8. Dimi avatar
    Dimi 04/05/2010 21:12:34

    Ποιός είναι ο ακριβής αριθμός των υπαλλήλων της Βουλής, τους οποίους πληρώνουμε με 16 μισθούς?

    Δημοσιογράφος στη ΝΕΤ, είπε χθές το απίστευτο: «Αν εμφανισθούν όλοι μαζί οι υπάλληλοι της Βουλής, δεν υπάρχουν ούτε γραφεία, ούτε καθίσματα αρκετά γιά να καθήσουν. Και τ’αυτοκίνητά τους, θα δημιουργούσαν κυκλοφοριακό εμφραγμα στη Βασιλίσσης Σοφίας.»!

    Δηλαδή, με βάση τα λεγόμενα του δημοσιογράφου, οι Ελληνες φορολογούμενοι πληρώνουμε 16 μισθούς σε αργόμισθους ωσεί παρόντες? Οι οποίοι απεργούν αύριο γιά τη προστασία του "εθιμικού τους δικαιώματος"?!

  9. δήμης avatar
    δήμης 04/05/2010 22:26:23

    ΠΡΟΤΑΣΗ ...ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΤΙΣΟΙΧΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛ)ΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ!!! (ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΑΣ ΦΤΩΧΟΙ ΜΗ ΣΑΣ ΜΟΙΑΣΟΥΜΕ !!1