25/09/2008 01:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ριζοσπαστικές προτάσεις εισαγγελέων για την διαφάνεια

Ριζοσπαστικές προτάσεις για λήψη νομοθετικών μέτρων με στόχο τη διαφάνεια στη Δικαιοσύνη και την ενίσχυση της εσωτερικής ανεξαρτησίας των δικαστικών λειτουργών αλλά και τον περιορισμό των φαινομένων διαφθοράς στη λειτουργία του κράτους, κατέθεσε το διοικητικό συμβούλιο της Ένωσης Εισαγγελέων Ελλάδος.

1. Η ανάθεση στους εισαγγελείς και ανακριτές των μείζονος κοινωνικής ή πολιτικής σημασίας υποθέσεων στις περιφέρειες των δικαστηρίων Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Πειραιά να γίνεται κατόπιν κληρώσεως.

2. Καθιέρωση μόνιμων, σταθερών και αντικειμενικών κριτηρίων για κάθε υπηρεσιακή μεταβολή (προαγωγή, μετάθεση, απόσπαση) δικαστών και εισαγγελέων.

3. Ειδική αιτιολογία όλων των αποφάσεων του Ανωτάτου Δικαστικού Συμβουλίου για κάθε υπηρεσιακή μεταβολή δικαστικού λειτουργού.

4. Δικαίωμα προσφυγής των δικαστικών λειτουργών σε ευρύτερο δευτεροβάθμιο δικαστικό όργανο για κάθε δυσμενή σε βάρος τους υπηρεσιακή κρίση από το Ανώτατο Δικαστικό Συμβούλιο.

Για τη διαφάνεια και την εξυγίανση των λειτουργιών του κράτους:

1. Πλήρης διαφάνεια της περιουσιακής και εν γένει οικονομικής κατάστασης όλων των λειτουργών του κράτους. Κατάργηση κάθε είδους οικονομικού απορρήτου γι' αυτούς. Οποιαδήποτε ελεγκτική αρχή αλλά και κάθε πολίτης θα πρέπει να έχει την απρόσκοπτη δυνατότητα να λαμβάνει γνώση όλων των περιουσιακών στοιχείων που ανήκουν σε κρατικούς λειτουργούς και στο στενό οικογενειακό τους περιβάλλον.

2. Θεσμοθέτηση ανεξάρτητης ελεγκτικής αρχής με δυνατότητα ουσιαστικού ελέγχου της περιουσιακής κατάστασης των κρατικών λειτουργών και κυρίως του τρόπου απόκτησης ("πόθεν έσχες") όλων των περιουσιακών τους στοιχείων.

3. Άμεση δέσμευση κάθε περιουσιακού στοιχείου που τελεί σε προφανή δυσαναλογία με τα εισοδήματα των κρατικών λειτουργών. Τα περιουσιακά στοιχεία κατά το μέρος που υπερβαίνουν τα δηλούμενα νόμιμα εισοδήματα, να δημεύονται κατόπιν δικαστικής αποφάσεως.

Στη φωτό, ο πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων, Σ. Μπάγιας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CAPTAIN MORGAN avatar
    CAPTAIN MORGAN 25/09/2008 01:33:13

    ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΥΡΙΟΙ ΞΥΠΝΗΣΑΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ.
    ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ,ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΑ.....ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ.

  2. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 25/09/2008 01:42:32

    Και μόνο το ότι έκαναν, έστω και πολύ καθυστερημένα, φορείς της απονομής δικαιοσύνης μια παρέμβαση είναι θετικό. Πόσο μάλλον αφού περιλαμβάνει και συγκεκριμένες και δυνητικά εφαρμόσιμες προτάσεις.
    Μακάρι να ιυοθετούνταν έστω τα μισά. Εγώ πάντως να στηριχτούν από τα κόμματα, ιδίως τα 2 μεγάλα, χλωμό έως κατάχλωμο το βλέπω. Άντε ίσως από το Γιωργάκη όσο είναι αντιπολίτευση..

  3. titus avatar
    titus 25/09/2008 03:07:18

    αντε να δουμε τι θα γινει με αυτη τη διαφανεια στην ελλαδα...κ οχι μονο στο δικαστικο τομεα αλλα παντου...αυτες τις μερες γινονται απανωτες εξυπηρετησεις για την εισαγωγη στα δημοσια ιεκ...απο πληροφοριες που εχω ετοιμαζονται αποκαλυψεις για στελεχη που βοηθησαν.Ας συμμαζευτουν λιγο οι νεοδημοκρατες γιατι δεν τους βλεπω καλα...

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/09/2008 04:13:39

    "Τα περιουσιακά στοιχεία κατά το μέρος που υπερβαίνουν τα δηλούμενα νόμιμα εισοδήματα, να δημεύονται κατόπιν δικαστικής αποφάσεως". Να δημεύεται ΟΛΗ η περιουσία του, κ. Μπάγια. Όχι μόνο τα κλεμμένα. Και να έχει αναδρομική ισχύ.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/09/2008 07:54:38

    συμφωνώ με τον νήπιο. Δήμευση όλων των περιουσιακών στοιχείων του επίορκου και της άμεσης οικογένειας. ΈΤσι μπορεί να έχει προληπτικό χαρακτήρα

  6. Jiovani avatar
    Jiovani 25/09/2008 08:45:58

    Μην παίρνετε πολύ φόρα παιδιά...
    Ο Μπάγιας [καλώς πράττων] τα έχει πει αυτά εδώ και πολύ καιρό, αλλά δεν τα υιοθετούσε ούτε η Ένωσή του, γιατί δεν τα πιστεύει [η ένωση].
    Είπε κάποιο κόμμα ότι συμφωνεί;
    Τα αποδέχεται κάποιο κόμμα εξουσίας;

  7. esma avatar
    esma 25/09/2008 09:22:17

    ΑΛΗΘΕΥΕΙ?????? παρακαλουμε , παρακολουθειστε την εξελιξη και ενημερωστε μας... ειναι απο τα θεματα που μας καινε..(μεχρι τοτε ας ζησουμε με την ελπιδα οτι κατι θ΄αλλαξει στον ερημο τουτο τοπο)

  8. χχχ avatar
    χχχ 25/09/2008 09:40:02

    Απο προτάσεις δεν πάσχουμε. Το τι πρέπει να γίνει το ξέρουν λίγο πολύ όλοι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει βούληση απο την κυβέρνηση να πάει τον τόπο μπροστα. Μόνο κούφιες ρητορείες, στόμφος και σφίξιμο της γροθιάς του καραμανλή στα πουλημένα κομματικά ακροατήρια.

    Μας κυβερνάει μία ομάδα μαφιόζων.

    Κοιτάξτε μόνο τί γίνεται με τα κλειστά επαγγέλματα που κοστίζουν δις στον έλληνα φορολογούμενο και η ευρωπαική επιτροπή απειλεί να μας παει στο ευρωπαικο δικαστήριο.

    Πως να απελευθερώσεις όμως τις αμοιβές των συμολαιογράφων όταν όλες οι γυναίκες των υπουργών είναι συμβολαιογράφοι.

    Πίσα και πούπουλα στους πουλημένους πολιτικάντηδες!

  9. stelios avatar
    stelios 25/09/2008 12:10:16

    Eδω εχει κατεβασει ρολα η χωρα απο μια χουφτα διεφθαρμενων τελωνειακων και δεν κουνιεται φυλλο.
    Ειμαστε Ειλωτες,αν αδικουνταν η ομαδα μας θα καιγοταν η Ελλαδα,καταστερφονται επιχειρησεις και το μονο που νιαζει ειναι αν εχουν βενζινη τα βενζιναδικα.
    Για το μφιοζικο μπαχτσισι που επιβαλουν τα σκουληκια οι Τελωνειακοι κουβεντα,ειναι βλεπεις εργαζομενοι και οχι αφεντικα...

  10. stelios avatar
    stelios 25/09/2008 12:12:22

    και κυριως τα ανωτερω να εφαρμοστουν και στους δικαστες

  11. anetos avatar
    anetos 25/09/2008 15:46:18

    γιατι δεν αφηνουν ατελωνιστα τα καυσημα για λιγο?
    Τι θα κανουν οι Τελωνιακοι μετα ειναι πολυ απλο να το καταλαβει ο καθενας ... αλλα θελουν να τα εχουν ολα οι υπουργοι χωρις να ρισκαρουν τιποτα