04/10/2009 19:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρευστότητα και απροσδιοριστία από το exit poll



Ρευστότητα και απροσδιοριστία προκύπτει κατά την γνώμη μας από το exit poll.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το exit poll, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει ποσοστό από 41% έως 44%, εξασφαλίζοντας από 151 έως 159 έδρες.

Ακολουθεί η ΝΔ με 34,3% – 37,3% και 94 έως 100 έδρες.

Τρίτο κόμμα είναι το KKE  με ποσοστό από 7,3% έως 8,3% και 20-22 έδρες, έπεται το ΛΑΟΣ με το ποσοστό του να κυμαίνεται από 5% έως 6% (14 – 16 έδρες) και τέλος στη Βουλή εισέρχεται και ο ΣΥΡΙΖΑ με 3,9% - 4,9% και 11 έως 13 έδρες. Σύμφωνα πάντα με το exit poll, οι Οικολόγοι - Πράσινοι μένουν εκτός Βουλής, με το ποσοστό τους στο 2%-3%.

 Τόσο μεγάλες αποκλίσεις  δεν δίνουν σαφή εικόνα ούτε για την τελική διαφορά μεταξύ των δυο μεγάλων κομμάτων, ούτε για την αυτοδυναμία. Επειδή με 41% το ΠΑΣΟΚ δεν έχει αυτοδυναμία. Αρα περιμένουμε, επειδη μπορεί να εξελιχθεί και σε θρίλερ το θεμα των εδρών.

Α η ΝΔ κινηθεί στην οροφή και μπουν τελικά στην Βουλή και οι Οικολόγοι, τι θα έχουμε;

 Ιδιαίτερα σημαντικό το 16,5% που αρθήκαν να απαντήσουν. Θυμωμένοι νεοδημοκράτες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. opus avatar
    opus 04/10/2009 19:15:29

    Η νύχτα (και το άλλο) είναι μεγάλη

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 04/10/2009 19:15:53

    Μια νέα μέρα ξημερώνει για το τόπο:
    http://www.youtube.com/watch?v=N29NoiXFltA
    Πάμε όλοι μαζί!!!

  3. Οτιναναι avatar
    Οτιναναι 04/10/2009 19:21:39

    Παμε και το αλλο ... και αυτο ολοι μαζι !

    Ηρθε η ωρα του Καραμανλη !!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ek6kqLTpt7Q

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Οτιναναι 04/10/2009 19:27:43

      Είδες οι κάλτσες! :-O

  4. Κρης avatar
    Κρης 04/10/2009 19:22:53

    ..... στο τελος πληρωσε και τον λογαριασμό.

    To Bar (hellas) το ναυάγιο

    Προχτές αργά στο μπαρ «το ναυάγιο»
    Βρέθηκα να τα πίνω μʼ έναν άγιο
    Καθότανε στο διπλανό σκαμπό
    Και κοινωνούσε με ουίσκι και νερό

    Του είπα παππούλη τι ζητάς εδώ
    Δεν είναι μέρος για έναν άγιο αυτό
    Μου είπε τέκνον κάνεις μέγα λάθος
    Εδώ είνʼ ο φόβος των ανθρώπων και το πάθος

    Κοίταξε γύρω του στεγνούς και μεθυσμένους
    Και μου ʽπε εγώ τους αγαπάω τους κολασμένους
    Αν θες νʼ αγιάσεις πρέπει νʼ αμαρτήσεις
    Ε, κι αν προλάβεις ας μετανοήσεις

    Προχτές αργά στο μπαρ «το ναυάγιο»
    Βρέθηκα να τα πίνω μʼ έναν άγιο
    Καθότανε στο διπλανό σκαμπό
    Και κοινωνούσε με ουίσκι και νερό

    Καθότανε στο διπλανό σκαμπό

    Στο τέλος πλήρωσε και τον λογαριασμό


    http://www.youtube.com/watch?v=LidTXmZDQbk

    @
    Οι εκλογες τελειωσαν ,

    απο αυριο τα κεφαλια μεσα

    και τα χερια στις τσεπες για τον λογαριασμο.

    • Le canard avatar
      Le canard @ Κρης 04/10/2009 19:56:38

      @Κρης

      Και καλά ο "Αγιος" στο μπάρ το ναυάγιο μας πλήρωσε και το λογαριασμό στο τέλος. Εδώ θα τον πληρώσουμε εμείς οι ίδιοι

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/10/2009 19:26:00

    Δυστυχώς ο Καραμανλής με το περιβάλλον του, και με την ευγενική χορηγία όλων των πρωτοκλασσάτων στελεχών, παρέδωσε συνειδητά την κυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ και ισοπέδωσε το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας τουλάχιστον για τα επόμενα οκτώ χρόνια.

    Εάν όλοι αυτοί οι κομματικοί δεν βγούν σε σύντομο χρονικό διάστημα να μας εξηγήσουν τους λόγους αυτής της θλιβερής εξέλιξης για το ιστορικό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας, τότε το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι κακώς υπάρχει το κόμμα και πρέπει να διαλυθεί.

    Τουλάχιστον αυτό να το ακούσουμε αρμοδίως.

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 04/10/2009 19:26:10

    Σιγά τους επιστήμονες...και πριν από ένα χρόνο να καθόμασταν σε καφενείο και να τα λέγαμε...τέτοια μεγάλη απόκλιση δε θα είχαμε ..!!!Σιγά τις αποκλειστικές πληροφορίες...
    Τελικά τα ξεφτέρια του διαδικτύου μέσα πέσαν για το ΣΥΡΙΖΑ!!!

  7. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 19:26:15

    Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ με 42,5% έναντι 36,4% της ΝΔ προβλέπει το exit poll της Κάπα Research για το in.gr και το Το Βήμα. Το ΚΚΕ λαμβάνει σύμφωνα με το exit poll 7,9%. Στο 3,7% κυμαίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ και 5,3% ο ΛΑΟΣ. Εκτός Βουλής φαίνεται να μένουν οι Οικολόγοι Πράσινοι με ποσοστό 2,7%.

    Το τυπικό στατιστικό σφάλμα είναι 1,26% με διάστημα εμπιστοσύνης 95%.

    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτά η κατανομή των εδρών έχει ως εξής:

    ΠΑΣΟΚ: 155
    ΝΔ: 99
    ΚΚΕ: 22
    ΛΑΟΣ: 14
    ΣΥΡΙΖΑ: 10

    in.gr

  8. Nick avatar
    Nick 04/10/2009 19:27:04

    Καλά πανηγυρίζουν με τα exit poll;

    Ιδιαίτερα σημαντικό το 16,5% που αρθήκαν να απαντήσουν. Θυμωμένοι νεοδημοκράτες;
    ----

    Σίγουρα, εκτός και οι περισσότεροι αρνήθηκαν γιατί βαριόντουσαν.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Nick 04/10/2009 19:30:43

      Φίλε ο πρώτος είναι δεδομένος την διαφορά από το δεύτερο περιμένουμε...

      Τζέφρευ και τα μυαλά στα κάγκελα!!! OMG

  9. ΝΙΚΟΣ.Ο avatar
    ΝΙΚΟΣ.Ο 04/10/2009 19:28:25

    παιδια ο ΣΚΑΙ τα δινει λιγο διαφορετικα....

  10. Le canard avatar
    Le canard 04/10/2009 19:58:15

    Οι Καρατζαφερικοί αντί να βάλουν την ουρά στα σκέλια -και- για το αποτέλεσμα που έφεραν, κάνουν μαθήματα στον Καραμανλή και του λένε να ζητήσει συγγνώμη από τους Νεοδημοκράτες.

  11. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 20:06:21

    ΟΚ, τι σχεση εχουν τωρα οι ΛΑΟΣ ; .... αν χασει ο ΚΚ ειναι ηττα καθαρα δικη του και της παραταξης του.... ουτε τα ΜΜΕ φταινε ουτε κανεις αλλος... η κακη του πολιτικη και τα βρωμικα γαλαζια παιδια (οπως παλια τα πρασινα)

  12. abs avatar
    abs 04/10/2009 20:14:05

    ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΗΣ ΓΕΛΙΟ KAI SHOW ΑΠΟ ΤΟΝ GEOFREY
    ΜΙΑ ΧΑΡΑ -ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΤΕΛΕΙΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΟΥ ;)

  13. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 20:23:52

    δεν ξερω αν θα γελαμε η οχι... πιθανοτατα. Ειναι πιο 'αστειο' ομως οτι ο πολλα βαρυς ρητορας ΚΚ εχασε οπως διαφαινεται απο τον 'γελοιο' και 'λιγο' ΓΑΠ. Και σαυτο δεν συνεβαλαν τα ΜΜΕ εκτος αν θελουμε να τρελαθουμε. Διοτι με την ιδια λογικη το 2004 βγηκε ο ΚΚ λογω ΜΜΕ και παει λεγοντας. Ο ΚΚ δειχνει να χανει γιατι επι 6 χρονια εδωσε στο λαο να καταλαβει οτι ειναι ανεπαρκης στην ουσια και οτι πολιτευεται χαρη της ρητοριας του. Απο κει και περα ο ΓΑΠ εαν τελικα εκλεγει και κυβερνησει θα πρεπει να αποδειξει οτι ειναι ισχυρος πολιτικος και με βουληση να αλλαξει πραγματικα την Ελλαδα. Ισως να κανει σφαλματα γλωσσικα, ισως να πεφτει απο ποδηλατα κλπ, ΑΝ ομως καταφερει να σπρωξει λιγακι την Ελλαδα τοτε χαλαλι τα σοους του . Τι να πει κανεις, μακαρι να διαψευσει τις Κασσανδρες και να δει επιτελους η ΕΛλαδα μετα απο .... χρονια.... μια ασπρη μερα (αραγε ποτε ηταν τελευταια φορα;)...