#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2010 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρευστή η πολιτική κατάσταση – σύσκεψη στο γραφείο του Πρωθυπουργού



Σύσκεψη του πρωθυπουργού με υπουργούς στο γραφείο του στη Βουλή για την αποτίμηση της κατάστασης. Προτεραιότητα η αποφυγή και άλλου τραγικού περιστατικού και η σύλληψη των υπευθύνων για την δολοφονία των τριών αθώων πολιτών.

Οι σημερινές διαδηλώσεις πάντως επιβεβαίωσαν αυτό που γράφουμε εδώ και μέρες. Τα μέτρα θα προκαλέσουν τεράστια κοινωνική αντίδραση και είναι αμφίβολο αν η κυβέρνηση θα μπορέσει να εφαρμόσει το πρόγραμμα. Η πολιτική κατάσταση είναι πλέον εξαιρετικά ρευστή και όλα – μα όλα - τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Η χθεσινή στάση του Σαμαρά, να πει όχι στα μέτρα, δικαιώνεται. Η μπάλα τώρα στο συμβούλιο πολιτικών αρχηγών.

Ακριβώς επειδή η κατάσταση είναι οριακή ο κ. Παπανδρέου όφειλε να συγκαλέσει το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών πριν λάβει τα μέτρα και πριν τις αντιδράσεις και τα επεισόδια που ήταν βέβαιο ότι θα υπάρξουν. Όχι εκ των υστέρων.

Στην κυβέρνηση εκφράζεται τώρα ανησυχία για τη δυνατότητα εφαρμογής του προγράμματος με δεδομένες πλέον τις κοινωνικές αντιδράσεις και προβληματισμός για την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό.

Το πρόβλημα τώρα είναι και των Ευρωπαίων. Επέβαλαν ένα πρόγραμμα που κοινωνικά δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό και οικονομικά δεν είναι βιώσιμο. Αν η χώρα κηρύξει στάση πληρωμών και χάσουν τα λεφτά τους, μεγάλο μέρος της ευθύνης θα ανήκει στους ίδιους. Αυτό είναι ένα χαρτί που η κυβέρνηση οφείλει να το παίξει έστω και την ύστατη ώρα. Πλέον, δεν έχει τίποτα να χάσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/05/2010 20:04:05

    Και στις αγιρες φανταζομαι εκφράζεται ανησυχία για τη δυνατότητα εφαρμογής του προγράμματος,οχι μονο στην κυβερνηση.Θα πιεσουν την ΕΕ και αλλο.Τι θα πρωτοκανει;

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 05/05/2010 20:06:02

    ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ!!!
    Αρκετά με τα συμβούλια των Πολιτικών Αρχηγών!
    Να μας θέσει προ των ευθυνών μας!
    Να αποφασίσουμε μόνοι μας για το μέλλον των παιδιών μας!
    Να μας πουν ξεκάθαρα αν πείτε ΟΧΙ θα γίνει αυτό, αν πείτε ΝΑΙ θα γίνουν αυτό!
    Επιτέλους παντελόνια δε φοράνε!
    Επιτέλους ένας μπροστάρης, ένα μπλογκ, κάποιος να ανδρωθεί ένα παλλαϊκό αίτημα για δημοψήφισμα! Να αποφασίσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Β.Κ.Σ. 05/05/2010 20:17:35

      Δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση...
      Απολύτως καμμία...Οι δημοκρατικές διαδικασίες χρησιμοποιούνται μόνο σαν αίτημα όταν βρίσκεσαι στην αντιπολίτευση...Μόνον τότε...

    • zonitis avatar
      zonitis @ Β.Κ.Σ. 06/05/2010 00:29:06

      Παντελονια μπορει να φορανε, αλλα δεν εχουν τιποτα μεσα

  3. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 20:06:31

    Το GAP πλέον θα πρέπει να αποφασίσει αν θα κινηθεί εντός ή εκτός των ορίων της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.
    Εφ' όσον η κυβέρνησή του απολαμβάνει κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας μπορεί άνετα να περάσει το νομοσχέδιο.
    Από την όλη συμπεριφορά του φαίνεται ότι έχει χάσει την κοινοβουλευτική πλειοψηφία, έχει χάσει την δεδηλομένη.
    Συνειδητά έφ6τασε τα πράγματα εδώ. Το μόνο ερώτημα είναι αν κινηθεί στα πλαίσια νομιμότητας και σεβασμού της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 05/05/2010 20:22:04

      Δεν θα καταψηφίσει βουλευτής του Θασόκ...Οι περισσότεροι είναι ανθρωπάκια και οι υπόλοιποι σε διατεταγμένη υπηρεσία...
      Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 20:28:01

        Τότε γιατί χρειάζεται την συναίνεση Σαμαρά?
        Γιατί δεν το φέρνει στη Βουλή?

        Το θέμα είναι πλέον αν το GAP θα είναι ή όχι νόμιμο με το πολίτευμα και το Σύνταγμα.
        Έχει πολλές επιλογές.
        Έχει όμως 151 βουλευτές να περάσει το νομοσχέδιο?
        Και όλα τα δεδομένα δείχνουν ότι δεν έχει την πλειοψηφία που χρειάζεται.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 20:39:02

        Δεν την χρειάζεται. Αφού γράφουμε όλοι για προβοκάτσια, αναρωτηθείτε...
        Χρειάζεται όχι συναίνεση, συνενοχή.Χρειάζεται οσφυοκαμψία.
        Χρειάζεται δουλικότητα. Δεν χρειάζεται συνεργασία. Θέλει υποταγή. Αν πριν από δύο ημέρες το Όχι του Σαμαρά ήταν απλώς σοφή επιλογή, σήμερα η επιβεβαίωση του είναι εθνικός μονόδρομος. θα το δείτε και θα το ξανασυζητήσουμε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 20:45:27

        Και εγώ σου λέω ότι το ΠΑΣΟΚ δεν υφίσταται πλέον σαν κόμμα.
        Έχει διαλυθεί.
        Το όλο ζήτημα είναι για το τί θα κάνει ο Σαμαράς.
        Δεν είναι τελικά αυτό.
        Ο Σαμαράς μίλησε χθες βράδυ. Ήταν ειλικρινής με τους Έλληνες. Και νόμιμος πάνω από όλα.
        Το πρόβλημα είναι στο ΠΑΣΟΚ και κρύβεται επιμελώς.
        Μην πιστεύεις την προπαγάνδα.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 20:59:10

        Δεν θα διαλυθούν εύκολα.
        Δεν πιστεύω καμμία προπαγάνδα. Η τηλεόραση μου είναι κλειστή εδώ και ώρα...Χρησιμοποιώ το , λίγο, μυαλό που μου έχει απομείνει και την εμπειρία μου από το παλιό καλό κομμάτικό Πασοκικό κατεστημένο.Έχουν ήδη αρχίσει να ρίχνουν τους τόνους από ότι μελετώ στο διαδίκτυο...Δεν λέω ότι τα γνωρίζω όλα, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα την κοπανήσουν από την στρούγκα τους...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΡΑΧΟΣ 06/05/2010 01:43:42

        βράχε, καλά το χρησιμοποιείς ακόμη το μυαλό σου. Στη μία πρωινή άκουσα στον Σκάι ότι ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία στην επιτροπή της Βουλής. Δεν νομίζω πως είναι ράδιο αρβύλα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/05/2010 20:14:19

    2 μήνες προεκλογικά, ψέματα. 6 μήνες, μετεκλογικά ΨΕΜΑΤΑ. Ο μπαμπάς ψέματα. Ζούμε πλουσιοπάρροχα από το ...δάνειο του Παπούλια. Η άλλη απόρη κορασίς, κολαούζο. ΠΟΣΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ βρε παιδιά; Έχουμε μάθει να διαβάζουμε και να μιλάμε στο τηλέφωνο...

    Έχετε 160 βουλευτές. Που κωλύεστε

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 05/05/2010 20:18:17

      Έτσι είναι?
      Πού είναι οι 160 βουλευτές??????
      Το ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε μέσα σε 14 ώρες από το ΟΧΙ Σαμαρά.
      Αφού πρώτα δολοφονήθηκαν 3 άνθρωποι.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 05/05/2010 20:29:12

    Αρχαιε, ρωτας που κωλυονται. μα, ειναι φανερο, αν ηταν ηγετες και ειχαν "τσαγανο", εθνικο ντε, δεν θα φταναμε εδω που ειμαστε. Απο ανθρωπακια τι να περιμενεις;
    Ουσιαστικα απο τον Δεκεμβρη του '08 εχουμε ΠΑΣΟΚΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΟΥΚΟΥΛΟΚΡΑΤΙΑ.
    Βεβαια, τωρα "πιανουν" το μαχαιρι απο την αναποδη και με το ΔΝΤ ειναι πλεον και κυβερνηση κατοχικων ανδρεικελων.

  6. ilias avatar
    ilias 05/05/2010 20:35:27

    Τώρα που θα συσκεφθεί ο ΓΑΠ, ο Χρυσοχοϊδης, ο Πάγκαλος, ο Ραγκούσης, ο Μπένυ και ο Χάρης ο Παμπούκης θα λυθεί το πρόβλημα. Έξι μήνες συσκέπτονται και τι κατάφεραν; Ας ομολογήσουν τουλάχιστον ότι έχουν βάλει τον αυτόματο πιλότο. Είναι και αυτό μια παρηγοριά. (Βασική συστατικό για να είναι μια σύσκεψη επιτυχημένη είναι να έχουν λίγο μυαλό οι συσκεπτόμενοι).

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 05/05/2010 20:39:54

    Απο ολα τα δουλακια, συμπαθω λιγοτερο τα στρατευμενα. Ειναι φανερο πως το δικο μας την καθισε τη βαρκα. Περαστικα. Εχει και συνεχεια το ματς μεταξυ κυβερνησης και τροικας απο τη μια πλευρα και διαμαρτυρομενου λαου απο την αλλη. Οσοι νομιζουν οτι θα φορεσουν φιμωτρο στον Ελληνα, θα διαπιστωσουν οτι δεν ειναι τοσο ευκολο. Αν δεν τους αρεσει, ας αρχισουν να ψαχνουν ελικοπτερο, οπως προτεινε ο Αλαβανος.

  8. geo avatar
    geo 05/05/2010 20:40:41

    Έχουν υποχρέωση, έστω και την ύστατη ώρα, να τηρήσουν την δημοκρατική νομιμότητα. Δημοψήφισμα ή εκλογές για να αποκτήσουν νομιμοποίηση. Και να σταματήσουν οι δηλώσεις του στυλ "είμαστε στο στυλ του γκρεμού" από κάποιους πολιτικούς παράγοντες, διότι ετοιμάζουν το έδαφος για συνταγματική ενεργοποίηση του δικαίου της ανάγκης. Έχουν ή δεν έχουν συναίσθηση ότι με όσα λένε και τον αυταρχισμό τους ανοίγουν τους ασκούς του αιόλου;;;

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/05/2010 21:06:34

    Όταν λέτε "στο γραφείο πρωθυπουργού" ποιόν ακριβώς εννοείτε, τον Τσολάκογλου,το Λογοθετόπουλο ή το Ράλλη?

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Γιάννης 05/05/2010 22:33:38

      Τον Εφιάλτη Γ'.

      • zonitis avatar
        zonitis @ Γιάννης Σ. 06/05/2010 00:33:06

        Νομιζω οτι το ονομα ειναι Παπανδρεου

  10. οριακός avatar
    οριακός 05/05/2010 21:45:53

    Μιλώντας κυνικά, αν κάποιος ευνοήθηκε από τα σημερινά τραγικά συμβάντα είναι ο ΓΑΠ και η κυβέρνηση. Με το σαμαρικό ΟΧΙ και τη δυναμική του κανείς δεν ασχολείται, για να μην πούμε ότι υπάρχουν διαρροές για υπερψήφιση κάποιων άρθρων του νομοσχεδίου με τα οποία συμφωνεί η ΝΔ. Οι νοικοκυραίοι τρόμαξαν και δεν μπορεί να αλωνίζει ο Καρατζαφέρης...

    • Orestios avatar
      Orestios @ οριακός 05/05/2010 23:42:13

      Αν βλέπεις MEGA και ALTER έτσι πιστεύεις.

    • zonitis avatar
      zonitis @ οριακός 06/05/2010 00:36:12

      Γι αυτο καλεσε υπουργικο συμβουλιο; Να τους εξηγησει πως ευνοηθηκε; Εχω βεβαια και την εντυπωση πως ηταν και λιγο σκυθρωπος σημερα και δεν χαμογελουσε οπως τις αλλες φορες. Μαλλον θα χαιρονταν απο την ευνοια που απεκτησε

  11. Dimi avatar
    Dimi 05/05/2010 21:53:32

    Η ανθελληνική και άφιλη αυτή κυβέρνηση, οφείλει να παραιτηθεί άμεσα και ειρηνικά.

    Διότι σε περιπτωση νέων εκλογών τώρα, προβλέπoνται έντονες αντιδράσεις στα Εκλογικά Κέντρα, Πανελλαδικά. Με πολύ ξύλο και καταστροφή Εκλογικών Καταλόγων και Λαθρο-Ταυτοτήτων των Λαθρο-Ελληνοποιημένων Μαϊμούδων. Που θα σπεύσουν να ψηφίσουν και ν'αλλοιώσουν το Εκλογικό Αποτέλεσμα, υπέρ Jeffrey Mineiko, βεβαίως. Και γιά τα επόμενα λέει, 30 χρόνια!

    Και η «πολυπολιτισμική" αστυνομία Χρυσοχοϊδη, η οποία συχνά προπηλακίζει, συλλαμβάνει και φυλακίζει διαμαρτυρόμενους Ελληνες Πολίτες/Μετανάστες στην ίδια τους τη χώρα, αυτή τη φορά, θα μείνει απλός παρατηρητής. Επειδή, θα είναι αδύνατον να συγκρατήσει το τσουνάμι της οργής, που θα σαρώσει τα πάντα.

    Οι Πασοκιές παλαιάς και νέας κοπής, ΤΕΛΟΣ!

  12. Άργος avatar
    Άργος 06/05/2010 05:27:34

    Όσο κι αν φαίνεται να προβληματίζει η χθεσινή Τετάρτη 5 Μαΐου, δυστυχώς, δεν εξαρτάται από τον Jeffrey να αποφασίσει.

    Θα κάνει ό,τι τον έχουν βάλει να κάνει.

    Τι κι αν _δεν_ κινηθεί Συνταγματικά; ΠΟΙΟΣ θα αντιδράσει στ' αλήθεια;

    Η Ν.Δ. θα κάνει στη Βουλή εκείνο που θέλει ο λαός, τι άλλο πια να κάνει; Αυτός είναι ο λόγος που η στάση του Σαμαρά ήταν προδιαγεγραμμένη.

    Ή μήπως θα βγει ο λαός (συγνώμη για το νευρικό γέλιο) αυθόρμητα έξω; Ο φοβισμένος, αυτός που συνέχεια ελπίζει γιατί δεν αντιλαμβάνεται, αυτός που συνεχίζει να έχει συμφέρον πελατειακό με τους διορισμούς που γίνονται κι εκείνους που υπόσχονται στις ιδιωτικές συγκεντρώσεις τους να γίνουν - δεν βλέπετε καλέ που διορίζουμε ακόμη και σήμερα;

    Τι τον έχουν βάλει να κάνει, πρέπει να είναι σαφές. Να ρυθμίσει κατάλληλα (ό,τι αντιλαμβάνεται καθείς από την φράση go default που δεν αναφέρεται μόνο στα κρατικά οικονομικά/δημοσιονομικά) το τραπεζικό σύστημα (είδες κερδοφορία τελευταία;) και να το εδραιώσει έναντι των Ευρωπαϊκών τραπεζών, ώσπου να έχουμε ξεπουλήσει τελείως, κι όχι μόνο εκείνα τα τα ασημικά που νομίζουμε πως έχουμε. Τότε, σε 1-3 χρόνια, __με το χρέος ακόμη μεγαλύτερο__, ε, μα τότε είναι που θα είναι στ' αλήθεια δύσκολα.

    Να' ναι καλά κι η Εκκλησία, και οι άλλοι που δεν πληρώνουν δεκάρα τσακιστή (ΜΜΕ με αδειοδότηση, τζόγος, ποδοσφαιρικές εταιρείες κλπ.)

  13. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2010 11:04:55

    Πιστεύεται ειλικρινά ότι το ..παιδί το ..κατάλαβε χαχαχ

  14. michael avatar
    michael 06/05/2010 11:11:51

    Έχω μια απορία, πρέπει να κάνω συγκρίσεις μεταξύ της σημερινής κυβέρνησης και των συνταγματαρχών ;
    Μου φαίνεται ότι αυτοί (οι συνταγματάρχες) φαντάζουν άγιοι μπροστά σ' αυτούς τους Μουσολίνιδες.
    Και επί της ευκαιρίας, γιατί μας έδειξαν τα κανάλια τον Jozef να σταυροκοπιέται ;