#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2009 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρεπορτάζ και θέαμα

 Δύο από τις φωτογραφίες που βραβεύτηκαν εφέτος με το Pulitzer

Στην μία, που την αναδημοσιεύουν όλοι, ο Ομπάμα μιλά σε συγκεντρωμένους ψηφοφόρους του, υπο βροχή. Δημοσιεύτηκε στους New York Times και την τράβηξε ο Damon Winter.

Στην άλλη, που λίγοι την αναδημοσιεύουν, το πτώμα μιας 5χρονης  φορτώνεται σε ένα φορτηγάκι στις 7/9/2008  μαζί με τα πτώματα άλλων παιδιών που βρήκαν το θάνατο στην Αιτή, στις πλημμύρες που προκάλεσε ο τυφώνας Ike. Δημοσιεύτηκε στην Miami Herald και είναι του Patrick Farrell.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 21/04/2009 18:49:26

    Η δευτερη απλα δεν αντεχεται,προκειται για γροθια,αρα εκανε τον σκοπο της και με το παραπανω.
    Η πρωτη φτιαχνει εναν σταρ του Χολλυγουντ.Μαλλον και αυτη εκανε τον σκοπο της.

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/04/2009 18:52:17

    Οχι ρε γαμωτο.Πολυ σκληρη ειναι.
    Ποσο φτηνη ειναι η ανθρωπινη ζωη τελικα σε καποια μερη;

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/04/2009 19:33:04

    donaE, τα είπες όλα

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/04/2009 20:14:59

    Γροθιες αμετρητες και καθημερινες ριχνουν στο στομαχι μας στην Αφρικη. Θυμοσαστε την φωτο με το ορνεο να περιμενει να πεθανει ενα παιδακι ??

    Απλα μας στεναχωρει οτι βλεπουμε η στην τελικη οτι μας δειχνουν. μην ξεχναμε οτι και τωρα που μιλαμε πεθαινουν παιδια απο πεινα και χολερα, γυναικες κακοποιουνται, χωρια σφαζονται στο βωμο της φυλετικης διαφορας και στρατιωτες σκοτωνουν και σκοτωνονται με ΑΝΩΘΕΝ εντολες. Οπως ηρθε ο "θεος" ο κακος!!! και εριξε τις πληγες στην Αιγυπτο απο μισος??? διοτι ο εκλεκτος λαος δεινοπαθουσε????, ΕΤΣΙ και σημερα ενας ανωτερος ¨θεος¨ αποφασιζει ποιος θα πεθανει που ποτε και με ποιον τροπο. UNDISPUTED SO FAR !!

    Απλα να μην ξεχναμε.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/04/2009 20:19:34

    "Ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται"

    Σαν το ΠΑΣΟΚ, που λεει για Μηζενς " εμεις θελουμε καθαρση και η ΝΔ συγκαλυψη!!"

    Take the egg and get its hair cut, λεω εγω.

    Με το εξωδικο ασχολειται κανεις?

    ΠΠ

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 21/04/2009 20:50:57

    Παραγοντεσς, σας προτεινω να βαλετε το εξης θεμα "Ευρωβουλευτές και ολοκληρωτισμός". Ειναι σημαντικο διοτι ο νεος ολοκληρωτισμος , αυτος της συμψηφισεως ολων (ολες οι αποψεις ειναι ισες και τετοιες μαλακιες) προσπαθει σε Ευρωπαικο επιπεδο να περασει ηλιθιοτητες σαν αυτη που θα διαβασετε πιο κατω. Οχι οτι οι Σταλινισμος, κομμουνισμος και αλλοι -ισμοι υπηρξαν εγκληματικοι, αλλα διοτι ο νεοταξικος ολοκληρωτισμος τους τσουβαλιαζει ολους μαζι. Το μονο κοινο που εχουμε οι Ελληνες με τους Γερμανους φερ'ειπειν ειναι τα εγκληματα των Ναζι και οι σπουδαγμενοι εν Γερμανια Ελληνες.

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 21/04/2009 20:57:36

    Ιδου τ λεει η κ. ΤΕΤΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ της Ελευθεροτυπιας.

    Συμβαίνει συχνά. Σημαντικές αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μένουν άγνωστες, στα αζήτητα, υποτιμημένες. Και ας τις έχει λάβει το πιο δημοκρατικό όργανο -το μόνο εκλεγμένο- της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Κάτι επιπλέον. Μέσα στη γενική αδιαφορία, δεν πληροφορούμαστε ποια ήταν η στάση των Ελλήνων ευρωβουλευτών στην τάδε ή στη δείνα ψηφοφορία· τι ψήφισαν. Εχει ενδιαφέρον τι υπερψηφίζουν· όπως και τι καταψηφίζουν.
    Θα αναφερθώ ευθύς αμέσως σε μια τέτοια περίπτωση. Πολύ πρόσφατη. Με τη σειρά όμως.

    «Ευρωπαϊκή Συνείδηση και Ολοκληρωτισμός». Ετσι ονομάζεται το Ψήφισμα που υιοθέτησε την προηγούμενη εβδομάδα το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Με πολύ μεγάλη πλειοψηφία: 553 ευρωβουλευτές ψήφισαν υπέρ (44 κατά, 33 αποχές).

    Το Ψήφισμα καταδικάζει απερίφραστα όλα τα εγκλήματα και τις μαζικές παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που διέπραξαν τα ολοκληρωτικά καθεστώτα στην Ευρώπη στη διάρκεια του φρικαλέου 20ού αιώνα.

    «Η Ευρώπη δεν θα ενωθεί ποτέ, εάν δεν μπορέσει να καταλήξει σε κοινή θεώρηση της Ιστορίας της. Δηλαδή εάν δεν αναγνωρίσει ως κοινή κληρονομιά τον ναζισμό και τον σταλινισμό -τα φασιστικά και τα κομμουνιστικά καθεστώτα-, εάν δεν διεξαγάγει έντιμο και ουσιαστικό διάλογο για τα εγκλήματα αυτών των καθεστώτων». Ετσι αναφέρει το σκεπτικό του Ψηφίσματος.

    Αυτονόητα. Αυτονόητα και στοιχειώδη πράγματα. Σημειώστε επίσης ότι οι ευρωβουλευτές με αυτό το Ψήφισμα ζητούν να καθιερωθεί Ευρωπαϊκή Ημέρα Μνήμης (η 23η Αυγούστου) για τα θύματα όλων των ολοκληρωτικών και αυταρχικών καθεστώτων. Αυτονόητα; Ναι, αλλά όχι για όλους. Ας δούμε πώς ψήφισαν οι Ελληνες ευρωβουλευτές.

    Στους 553 ευρωβουλευτές -Σοσιαλιστές, Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα (Δεξιά), Φιλελεύθεροι, Πράσινοι κ.ά.- που υπερψήφισαν το Ψήφισμα δεν υπάρχει ούτε ένας Ελληνας.

    Οι Ελληνες ευρωβουλευτές είτε το καταψήφισαν (ΚΚΕ, ΠΑΣΟΚ) είτε απείχαν (Ν.Δ.).

    Το ΚΚΕ καταψήφισε. Καμία έκπληξη. Τι διαφορετικό περιμένει κανείς από ένα μονολιθικό σταλινικό κόμμα; Εξάλλου, τώρα, στο τελευταίο του συνέδριο ανέδειξε την πιο μαύρη περίοδο του σταλινισμού (1936-1939) ως την καλύτερη περίοδο οικοδόμησης του «σοσιαλισμού». Για το ΚΚΕ, μόνον ο ναζισμός διέπραξε εγκλήματα, ενώ ο σταλινισμός-κομμουνισμός υπήρξε ένα απέραντο και ειδυλλιακό Κλαμπ Μεντιτερανέ.

    Η Νέα Δημοκρατία προτίμησε την αποχή. Γιατί; Διότι οι ευρωβουλευτές της υποστηρίζουν ότι «η αποτίμηση των ιστορικών γεγονότων αποτελεί αποκλειστικό έργο των ιστορικών» και όχι του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

    Το ΠΑΣΟΚ καταψήφισε επίσης. Ολοι οι ευρωβουλευτές του. Τονίζουν, μάλιστα, με ανακοίνωσή τους, ότι τα ιστορικά γεγονότα πρέπει να τα ερμηνεύουν οι ιστορικοί και όχι οι πολιτικοί φορείς. Τονίζουν, ακόμη, ότι ο ναζισμός και ο σταλινισμός είχαν ουσιαστικές διαφορές. Τονίζουν, τέλος, ότι η καθιέρωση Ευρωπαϊκής Ημέρας Μνήμης για τα θύματα των ολοκληρωτικών και αυταρχικών καθεστώτων «εξομοιώνει κατά απαράδεκτο τρόπο δύο ανόμοια κομμάτια της Ιστορίας που το καθένα είχε διαφορετική αφετηρία και που για διαφορετικούς λόγους έχουν καταδικαστεί στη συνείδηση του Ευρωπαίου πολίτη».

    Τι να πεις. Προφανώς, η Χάννα Αρεντ (περιορίζομαι στην υπεράνω υποψίας πολιτική φιλόσοφο), με την ανάλυσή της για το ολοκληρωτικό σύστημα και με τη σύγκριση του ναζισμού με τον σταλινισμό, «εξομοιώνει κατά απαράδεκτο τρόπο δύο ανόμοια κομμάτια της Ιστορίας»...

    Τι να πεις. Πράγματι, ο ναζισμός και ο σταλινισμός είχαν διαφορετική αφετηρία. Αλλά και τόσα πολλά κοινά: κατέστρεψαν τον κοινωνικό ιστό, μετέτρεψαν τα άτομα (τους πολίτες) σε μάζες, χρησιμοποίησαν στο έπακρο την ωμή βία, στηρίχτηκαν στην προπαγάνδα και στην τρομοκρατία, δημιούργησαν σύστημα στρατοπέδων με εκατομμύρια θύματα και, απροκάλυπτα, επεδίωξαν την παγκόσμια κυριαρχία.

    Τι να πεις. Οι πολιτικοί και τα κόμματα δεν μπορεί να κρύβονται πίσω από τους ιστορικούς, για να αποφύγουν να πάρουν θέση. Εάν είναι έτσι, τότε ας αφήσουμε την πολιτική στους ιστορικούς.

    Γιατί όμως όλοι οι Ελληνες ευρωβουλευτές απέφυγαν το ψήφισμα της διπλής καταδίκης ναζισμού-σταλινισμού; Οχι επειδή δεν είναι ιστορικοί... Η στάση τους έχει σχέση με την κατάσταση στην Ελλάδα. Και ο κύριος λόγος είναι ο εξής: φοβούνται το πολιτικό κόστος.

    Στην Ελλάδα, μπορείς να είσαι αντιαμερικανός, μπορείς να είσαι αντιιμπεριαλιστής, αντιδυτικός, αντιευρωπαίος, μπορείς να είσαι εναντίον της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Κανένα πρόβλημα. Ολα αυτά είναι πολύ αποδεκτά και πολύ προοδευτικά. Εάν όμως είσαι αντισταλινικός, υπάρχει πρόβλημα.

    Περίεργη περίπτωση η χώρα μας. Γλίτωσε από τον κομμουνισμό (ευτυχώς δεν γίναμε Αλβανία), όχι όμως και από την ιδεολογική κυριαρχία των σταλινικών απολογητών του. Χίλια δυο παραδείγματα. Δεν τους περιποιεί τιμή, αλλά κάπως έτσι οι Ελληνες ευρωβουλευτές δεν θέλησαν να μπλέξουν με το Ψήφισμα και παρέπεμψαν το ζήτημα στους ιστορικούς...

    Ευγε στους ευρωβουλευτες του ΠΑΣΟΚ του ΚΚΕ και της ΝΔ, αν και η ΝΔ απειχε.

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 21/04/2009 21:00:52

    Ανωνυμε @6, αν δεν τα καταρριπτουν οταν παραβιαζουν τον χωρο μας(ελλειψη μαστιγιου στην εξωτερικη πολιτικη) ειναι σαν να μην εχουμε εθνικη ανεξαρτησια. ΟΙ τουρκοι επιμενουν διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΟΔΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΗ. Απλα, ε;
    Ολα τα αλλα που μας λενε ειναι φουμαρα για ιθαγενεις. Σιγα μην νοιαζεται η Ντορα για το αν περνουν τουρκικα Φ-16 απο κατοικοιμενα νησια.

  9. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 21/04/2009 21:08:01

    Βλέπω Τέτα, βλέπω Χαφιεδοτυπία και αρνούνται τα μάτια μου να διαβάσουν, τόσο καλά φαίνεται το στημένο, η νεοταξική προπαγάνδα...
    Αλλο θέλω να ρωτήσω που διάβασα στο προηγούμενο ποστ. Τι σκατά ξεχάσαμε στη Νότια Οσετία ? Γιατί εκείνη η παλιοπατσαβούρα, χώνεται στη μύτη των Ρώσων, γιατί μας εκθέτει χωρίς λόγο, χωρίς αντάλλαγμα δηλαδή, ότι είμαστε πιστά σκυλιά στο πλευρό των αγγλοαμερικάνων ? Παραθέτω το σχόλιο.
    "Ορθως λέει ο Στρέϊντζ πως οι εξελίξεις στην ελλάδα εξαρτώνται από το εξωτερικό καθώς η ηγεσία “μας” δεν διανοείται να πάρει έστω και την παραμικρή αληθινά πολιτική πρωτοβουλία, ενώ οι πολίτες είναι πλήρως εξουδετερωμένοι από την απογοήτευση, την απαιδευσιά και τη διαλυτική δράση των καναλιών. Αντιθετα,εμφανίζονται “μικρές” και επικίνδυνες πρωτοβουλίες σαν αυτές τις κυρίας Μπακογιάννη. Τι σκατά θέλει να πει και χαρακτήρισε απαράδεκτη τη δίωρη κράτηση εκπροσώπων του ΟΑΣΕ στην Οσετία?"

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/04/2009 21:49:46

    Ola κρινονται εκ του αποτελεσματος.
    Λετε οι πεθαμενοι,να κανουν καμια διαμαρτυρια,αν ηταν απο το Χιτλερ,ή απο το Σταλιν;
    Μου φαινεται,οτι πολλοι απο δω μεσα,εχουν τεραστιο κάλο στον εγκεφαλο,και δεν καταλαβαινουν τα αυτονοητα.
    Η τρομοκρατια και τα βασανιστηρια και οι θανατοι δια συνοπτικων διαδικασιων,και μεσω στημενων δικων, ειναι κατι που πρεπει να το καταδικαζουμε παντα και παντου.

  11. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 21/04/2009 22:15:03

    Κάντε το εξής πείραμα: Πείτε σε έναν φίλο ή συγγενή σας που έχετε σε (έστω και σχετική) εκτίμηση οτι «1.000.000 άνθρωποι σκοτώθηκαν από σεισμό πριν λίγο».
    Μόλις γουρλώσει τα μάτια και πριν προλάβει να ρωτήσει «που», πείτε του π.χ «στην Μυανμάρ. Ύστερα παρατηρήστε την αμεσότητα με την οποία θα ξε-γουρλώσει τα μάτια και το πρόσωπό του θα επανέλθει ταχύτατα από την εκφραστική ένταση. Αν δεν είναι αρκετά καλλιεργημένος, ίσως του ξεφύγει κι ένα πηγαίο «α...». (Φυσικά, εξηγήστε του ύστερα οτι δεν ισχύει η είδηση.)
    Αφού η δεύτερη φωτογραφία δεν ενδιαφέρει όσο η πρώτη, γιατί να προωθηθεί εξ’ ίσου –και πόσο μάλλον περισσότερο- από τα μέσα?

  12. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/04/2009 02:43:41

    Quiz: Ποια τακτική σχολιάστρια έγραψε το #13 ως ανώνυμη για να μη της την πέσουν ορισμένοι περίεργοι του blog (βλέπε: “Για γυφτάκος καλός είναι»)? Δεν υπονοώ οτι γνωρίζω, αλλά πολύ θα ήθελα να το μάθω. Γράψτο κοπέλα μου επώνυμα, το οτι είναι ωραίος άντρας θα το παραδεχόταν μέχρι και ο Πλεύρης (εντάξει, υπερβολή). Ήταν ένα από τα δυνατά του σημεία όταν εμφανιζόταν δίπλα στον McCain.

    Στο παρουσιαστικό είναι ίσως ο πιο ωραίος πρόεδρος που έβγαλε η Αμερική αλλά στην γοητεία έρχεται δεύτερος. Δεν μπορείς να συναγωνιστείς την εξιδανίκευση που απολαμβάνει ένας νεκρός σε αυτό τον τομέα.

    Αντιθέτως η Σάρα Πέιλιν είναι σκάλες ανώτερη στην εξωτερική εμφάνιση σε σχέση με την Μισέλ. Φοβερή παρουσία για να έχεις δίπλα σου ως σύζυγο, αν είσαι άνθρωπος που κινήται εντός της λεγόμενης "υψηλής κοινωνίας" (sic). Δεν είναι ο τύπος μου αλλά αν είχε διαφορετικό εγκέφαλο και δεν γνώριζα το τι φίδια βγαίνουν από το ρημάδι που έχει για στόμα, θα την είχα μέχρι και wallpaper στο pc.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/04/2009 07:32:38

    Η Σάρα είναι εμφανισιακά γκομενάρα και MILF!

  14. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/04/2009 08:50:14

    MILF indeed.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 09:12:15

    δεν μπορείτε να βγάλετε το σκασμό σε αυτό το ποστ τουλάχιστον; λίγο περίσκεψη, λίγο συναίσθηση, δεν θα πω σεβασμός ...

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 10:22:42

    #12

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 11:47:45

    @20 θες να πεις κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Φαίνεται ότι το #13 το έχει γράψει γυναίκα.

    Το νόημα το δικό μου ήταν ότι στο ποστ αυτό υπάρχουν δύο φωτογραφίες και ορισμένα σχόλια τα θεωρώ ΕΚΤΟΣ, παραπέμποντας στο #12 του Ξ.Δ. όπου έχει δίκιο, αποφεύγουμε τα δυσάρεστα, όσο πιο μακριά, τόσο πιο καλά.

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 22/04/2009 12:14:05

    Υπάρχουν διαφόρων ειδών αναπηρίες.
    Μια από αυτές είναι η αναπηρία του να μην έχεις παιδιά.
    Σε αυτήν την περίπτωση είναι απλά αδύνατον να αντιληφθείς το τι δείχνει στην πραγματικότητα η δεύτερη φωτο αν δεν έχεις παιδί. Είσαι ανάπηρος σχολιαστής.
    Το να μιλάμε όλοι για όλα, ενέχει και τον κίνδυνο να μιλάμε για πράγματα για τα οποία δεν έχουμε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ιδέα...
    Σαν γεροντοκόρη που μιλάει για σεξ ένα πράμα...

  19. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/04/2009 15:56:54

    Δίκιο έχεις και ζητώ συγνώμη από όλους, ήταν λάθος μου να ελαφρύνω τόσο την κουβέντα. Δεν ξέρω τι στα κομμάτια με έπιασε.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/04/2009 23:39:18

    @23 says: Δίκιο έχεις και ζητώ συγνώμη από όλους, ήταν λάθος μου να ελαφρύνω τόσο την κουβέντα. Δεν ξέρω τι στα κομμάτια με έπιασε.

    Lust for a "GILF" maybe?

    By the way, love is never having to say you`re sorry.