#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/09/2011 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ραγκούσης: “συνονθύλευμα συντεχνιακών συμφερόντων” το ΠΑΣΟΚ !!!



Σε συνέντευξή του στο «Βήμα της Κυριακής» ο Γιάννης.Ραγκούσης καταφέρεται κατά των "κακομαθημένων συντεχνιών" και αφήνει επίσης αιχμές εναντίον εκείνων στο ΠΑΣΟΚ που αντιδρούν στους σχεδιασμούς του (Ρέππας, βουλευτές κλπ). Κάνοντας εξάλλου αναφορά στην ανάγκη για αλλαγές στο ΠΑΣΟΚ, ομιλεί ακόμη και για «συνονθύλευμα επί μέρους συντεχνιακών συμφερόντων», το οποίο «απαξίωσε την πολιτική αξιοπιστία και οδήγησε σε κρίση το κομματικό σύστημα».

Αναφερόμενος στα όσα δηλώνει ο κ. Ραγκούσης ο υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Μεταφορών, Επικοινωνιών και  Δικτύων της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Νομού Κοζάνης, Μιχάλης Παπαδόπουλος, , έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Ραγκούσης φωτογραφίζει σήμερα το ΠΑΣΟΚ ως “συνονθύλευμα συντεχνιακών συμφερόντων”, δείχνει συντρόφους του ως εχθρούς των μεταρρυθμίσεων που “κοροϊδεύουν την κοινωνία” και ομολογεί πως “άλλα λένε, άλλα εννοούν και άλλα κάνουν”.

 

Ταυτόχρονα, δίνει συνέχεια στη βεντέτα με τον προκάτοχό του κ. Ρέππα για το θέμα των ταξί και δηλώνει πως, είτε το ΠΑΣΟΚ θα υιοθετήσει τις απόψεις του, είτε “θα έχει το τέλος της Ένωσης Κέντρου”.

 

Ο αρχιτέκτονας του καλοκαιρινού χάους, που τόσο ακριβά πλήρωσαν ο Τουρισμός, η Οικονομία και η Κοινωνία, μεταλλάσσεται σήμερα σε Κασσάνδρα για το κόμμα του. Αυτό, βέβαια, είναι δικό τους θέμα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η κυβέρνηση, αφού προκάλεσε τεράστια οικονομικά και κοινωνικά αδιέξοδα, αποσυντίθεται και σπαράσσεται, ενώ ο Πρωθυπουργός περιορίζεται σε ρόλο ξένου παρατηρητή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 04/09/2011 14:52:08

    Ελπίζω ο κύριος Ραγκούσης να κατανοεί ότι αυτές τις κρίσιμες στιγμές δεν μπορεί να διαχειρίζεται το μέλλον της χώρας ένα “συνονθύλευμα συντεχνιακών συμφερόντων”.

    Έχουν την υποχρέωση να οδηγήσουν τη χώρα σε εκλογές, δεν μπορούν να μετατρέπουν τα ενδοκομματικά τους προβλήματα σε προβλήματα της χώρας και του κόσμου.

  2. Dimitris avatar
    Dimitris 04/09/2011 15:08:07

    Πιάσε μια μερίδα πιτόγυρο...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Dimitris 04/09/2011 15:18:25

      Καλό! αλλά προφανώς ο Ραγκούσης βλέπει ότι υστερεί σε επιτυχίες και προσπαθεί να ''φτιάξει'' το προφίλ του...

    • juliet avatar
      juliet @ Dimitris 04/09/2011 15:35:57

      για το σπίτι 13% ,για εδώ 23% ,κύριος τι απόδειξη να κόψω......

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 04/09/2011 15:39:06

        Υπάρχει και διαφορετικό ΦΠΑ στον αν θα φας στα όρθια ή καθιστός;

        • juliet avatar
          juliet @ ΕΥΑ 04/09/2011 15:55:17

          Αν έχεις χαρτί γιατρού ότι αδυνατείς να φας όρθιος πιστεύω είναι 13%,άλλοστε ο πατριώτης μου ο Λοβέρδος με ένα δάκρυ το χορηγεί.

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ Dimitris 05/09/2011 11:33:48

      Πιάσε καλύτερα ένα παραδοσιακό, ενα chickys, μια πατάτες και κόκα κόλα...

  3. Orestios avatar
    Orestios 04/09/2011 15:54:35

    Ο Ραγκουσης κινείται ενάντια στον Παπανδρέου, που είπε πως το ΠΑΣΟΚ είναι ένα και αδιαίρετο.
    Θα ακολουθήσει τον Παμπουκη στην έξοδο από την κυβέρνηση???

    Η μόνη συντεχνία πάντως τα τελευταία 30+ χρόνια, που ζει εις βάρος όλων των Ελλήνων λέγεται ΠΑΣΟΚ

    • juliet avatar
      juliet @ Orestios 04/09/2011 16:03:29

      Λες να ήθελε να γίνει ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ τι καλύτερος είναι ο Μπένυ,αυτός είχε και μια προυπηρεσία και μάλιστα πρακτική.

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ juliet 05/09/2011 09:37:29

        Αν πουλάει ένας πασόκος κόκα κόλες και τσιζ μπούργκερ πάνω από 2 χρόνια, αυτόματα θεωρείται ικανός για Υπ. Οικ. Μετά από τον Αλογοσκούφη έχει γίνει εύκολο πόστο....

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/09/2011 17:06:52

    Ο Δήμαρχος της Πάρου πως έφτασε εκεί που είναι; δεν τον βοήθησαν αυτές οι συντεχνίες;

    • juliet avatar
      juliet @ ΣΠΥΡΟΣ 04/09/2011 17:12:17

      Με την αξία του και τις καλές του γνωριμίες και το πράσινο σαντουίτς που έφτιαχνε,αν αυτό το θεωρείς συντεχνία έπεσες διάνα!!!!!!!!!
      Καλές γνωριμίες , ΣΠΥΡΟ , τις λένε σήμερα.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΣΠΥΡΟΣ 05/09/2011 00:39:20

      Η ξαδελφούλα του μεγάλου προοδευτικού βάρδου τον "έφτιαξε" και έτσι από μπιφτεκάς έγινε υπουργός. Αθάνατη Ελλάς το μεγαλείο σου!

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 04/09/2011 17:40:53

    Επαναλμβάνομαι μονότονα, αλλά είναι από τους καλύτερους υπουργούς της μεταπολίτευσης.
    Με λάθη σίγουρα στην πολιτική παρουσία του, αλλά χωρίς να με απασχολεί αν ήταν ...μπιφτεκάς...

  6. βασίλης avatar
    βασίλης 04/09/2011 23:54:19

    Αυτές οι συντεχνίες τον έκαναν δήμαρχο μετά στέλεχος του ΠΑΣΟΚ και κατόπιν
    υπουργό και υπερυπουργό. Φαίνεται οτι υστερα ηθελε να διοικήση ολες αυτές
    τις συντεχνίες και να κάνει ο ιδιος οτι ηθελε (δηλ. ενα αλλο ΠΑΣΟΚ με τους
    δικούς του ανθρώπους ) αλλά βλέπεις οτι για ολους υπάρχειη αχήλειος πτέρνα.
    Ετσι είναι Κ Βολευτά της Πάρου είναι δυνατόν εσείς να είστε πιο εξυπνος
    απο τους ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και τους Βολευτές της
    Αρκαδίας? ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
    ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ ΣΤΕΚΕΙ
    ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΡΑΒΟ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ
    ΑΛΛΟ ΣΑΠΙΟΚΑΡΑΒΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
    ΒΑΡΚΑΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΟΥΝ.

    • Roukou avatar
      Roukou @ βασίλης 05/09/2011 00:30:11

      Ίσως πράγματι να μην τον στήριξαν οι συντεχνίες, τουλάχιστον στην αρχή της πολιτικής του καριέρας. Εννέα χρόνια φοιτητής στο Οικονομικό του ΑΠΘ ως επικεφαλής της ΠΑΣΠ δεν είναι και λίγα για να κερδίσει το πολιτικό του μέλλον. Αυτά υπολογίζουν και τα σημερινά στελέχη του "φοιτητικού κινήματος" αλλά φαίνεται πως ο ΓΑΠ δεν τους χρειάζεται πλέον.

  7. Αρουρης avatar
    Αρουρης 05/09/2011 10:46:34

    Αυτό θα πει πολιτικός.Αλλαζουμε οπου βρούμε πιο ωραίο πουκαμισάκι.Πρωτα μέτραγαν οι σημαιες και οι καρμινες μπουρανες για τα προβατα.Τωρα μετράνε οι συντεχνίες μόνο με τα ΜΚΟ, τις τραπεζες και οι οδηγιες εξ εσπερίας. Οταν γίνουμε παλι αντιπολιτευση θα μετράνε οι συντεχνίες των συνδικαλιστών.Ετσι και αλλοιως, το ξέρουν ότι ολοι κυτάνε μονο την "πάρτη" τους.Το σύστημα δουλεύει άψογα εδώ και χρόνια.Ψηφιζουμε όσους μας ταζουν πιο πολλα.ΕΓΩ να βολευτώ και γαία πυρί μιχθήτω.
    Καλο χειμώνα....... γενικώς.

  8. koutarnithas avatar
    koutarnithas 05/09/2011 16:01:41

    Με Παναγιωτακόπουλο, με Τσουκάτο, με Βερελή, με Μαντέλη, με Τσοχατζόπουλο και κάποια από τα "παιδιά του (Αντωνίου και Μωραΐτης), είναι δυνατόν να μιλά για συντεχνίες;

  9. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 06/09/2011 00:14:30

    Γιατι δεν διαλυοθν το ΠΑΣΟΚ ςστε να διαλυθουν και τα συμφεροντα?
    Αληθεια ο Ρεππας και η Τονια Θα ψηφισουν το νομοσχεδιο του Ραγκουση για τα ταξι?

  10. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/09/2011 11:36:32

    Ο κ. Ραγκούσης αναφέρεται και στον εαυτό του όταν μιλά για συντεχνίες; Υπάρχει μεγαλύτερη συντεχνία αυτή τη στιγμή στη χώρα, από αυτή των "κολλητών Γιώργου Παπανδρέου"; Που μετατρέπει σε μια νύχτα έναν μάγειρα των Goody's σε Δήμαρχο και μετά σε υπουργό;