22/12/2010 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ραγκούσης: Προτιμά να θυσιασθεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ !!!

Διάχυτη είναι πλέον η  αίσθηση για την επερχόμενη εκλογική συντριβή του ΠΑΣΟΚ.

Μιλώντας προ ολίγου στην Βουλή ο υπουργός εσωτερικών Γ. Ραγκούσης είπε μεταξύ άλλων: «Αυτή η κυβέρνηση έχει λάβει τις αποφάσεις της,  προτιμά να είναι η πρώτη κυβέρνηση που θα θυσιάσει το μέλλον της,  για να μην θυσιάσει το μέλλον και το συμφέρον του Ελληνικού λαού…»!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/12/2010 20:39:25

    Με κάτι τέτοιες κουτοπονηριές κερδίζουν τους δεξιούς, όμως.

    Τη χώρα δεν τη σώζουν, την καταστρέφουν, και να σταματήσουν να προκαλούν τη νοημοσύνη μας.

  2. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 22/12/2010 20:46:01

    Πάντα υπάρχει ένας εύσχημος τρόπος για να πείς
    " μάνα μου,αυτοί θα με μαυρίσουν στό ξύλο,θα με σκοτώσουν καλύτερα να την κάνω ...."
    ή
    " Keep the f#cking chopper engines running I SAID, you m*f*king c@ck s@ckers""

  3. man8os avatar
    man8os 22/12/2010 20:48:56

    Τελικα μηπως πεσει μεσα ο Φαηλος? Μηπως εχουμε εκλογες με λιστα?

  4. 11888 avatar
    11888 22/12/2010 21:12:01

    Τεραστια θυσια.Τουλαχιστον θα τους μεινει κανενα "σπιτακι" σε καμμια Ελβετια ή τζαμπα τοσοι "αγωνες".

  5. Diogenis avatar
    Diogenis 22/12/2010 21:17:58

    Το αρθρογραφικό υλικό που αναρτήσαμε στην ιστοσελίδα μας όπως και πολλών άλλων ελληνικών blogs μας δίνει το δικαίωμα να πάρουμε θέση οριστικά κατά της πολιτικής του μνημονίου με συγκεκριμένα επιχειρήματα.
    http://www.pythari.gr/
    'Οσοι φίλοι θελουν να σχολιασουν μπορούν να συμμετάσχουν και στη συζήτηση στο blog μας:
    http://pythari-diogenis.blogspot.com/
    Ευχαριστούμε το antinews.gr για τη φιλοξενία
    Διογένης από pythari.gr

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/12/2010 21:22:40

    «Κύριε Παπακωνσταντίνου και κύριε Παπανδρέου, δε ξέρω τελικά αν τη πουλήσατε ή που τη πουλήσατε τη ψυχή σας. Αυτό που ξέρω είναι ότι είστε ηγείσθε της πιο δεξιάς κυβέρνησης που έχει γνωρίσει ο τόπος από τη μεταπολίτευση και μετά» δήλωσε ο επικεφαλής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας μιλώντας στην Ολομέλεια της Βουλής λίγο πριν από την ψήφιση του προϋπολογισμού.

    «Είμαι βέβαιος ότι σας ζηλεύει ο κος Μητσοτάκης. Με ταξική βία, με αναλγησία, με Συνταγματική βία και κοινοβουλευτικά πραξικοπήματα, με καταστολή και τρομοκρατία. Νομίζετε, αλήθεια, ότι θα μπορείτε για πολύ να προχωράτε έτσι; Δε θα σας φοβηθεί ο λαός. Ο λαός θα ξεσηκωθεί και θα σας ανατρέψει. Θα συγκροτήσει ένα μέτωπο κοινωνικών και πολιτικών δυνάμεων που θα αμφισβητήσει από τα αριστερά το μνημόνιο.

    »Θέλετε να μετατρέψετε τη χρονιά που έρχεται σε έτος μηδέν για την ελληνική κοινωνία, θα είναι έτος μηδέν για το πολιτικό σας σύστημα και τους συσχετισμούς δύναμης. Θα είναι χρονιά, απαρχή μεγάλων ανατροπών. Κοινωνικών εξεγέρσεων που θα ανατρέψουν τα δεδομένα και θα φέρουν διέξοδο από τη κρίση και κοινωνική δικαιοσύνη» είπε ο κ. Τσίπρας.

    Ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ εκτίμησε ότι με τον προϋπολογισμό που κατέθεσε η κυβέρνηση «μας ζητάτε να ξεχάσουμε την Ελλάδα που γνωρίζαμε μέχρι σήμερα. Μας ζητάτε το 2011, να γίνει έτος μηδέν για την ελληνική κοινωνία και στο τέλος του, σε ένα χρόνο από σήμερα να συζητάμε σε αυτή την αίθουσα για το προϋπολογισμό μιας άλλης χώρας, τριτοκοσμικής, με τα 2/3 της κοινωνίας της αποκλεισμένους, φτωχούς και περιθωριοποιημένους».

    Ο κ. Τσίπρας μίλησε για βουτιά της χώρας στην ύφεση, πρωτοφανέρωτη έκρηξη της ανεργίας, καθήλωση της εσωτερικής ζήτησης, χρεοκοπία για χιλιάδες μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις. Μίλησε δε για ψευδές και εκβιαστικό δίλημμα από πλευράς κυβέρνησης: «δεν είναι σοσιαλιστικό να πτωχεύσει η χώρα, αλλά είναι εξόχως σοσιαλιστικό να πτωχύνει ο λαός της. Διότι αυτό επιδιώκετε και δεν είναι ρητορικό σχήμα».

    «Αυτός είναι ο πυρήνας της πολιτικής του μνημονίου: Το περιβόητο επιχείρημα της εσωτερικής υποτίμησης. Ότι δηλαδή με την εξαθλίωση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα θα πέσουν οι τιμές, θα αυξηθούν οι εξαγωγές, η οικονομία θα γίνει ανταγωνιστικότερη και θα ανακάμψουμε. Πρόκειται για αστεία επιχειρήματα. Ούτε εσείς οι ίδιοι που τα λέτε δεν τα πιστεύετε» πρόσθεσε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ.

    Ο ίδιος υποστήριξε ότι η πολιτική της κυβέρνησης «οδηγεί με ταχύτητα από το δημοσιονομικό εκτροχιασμό στο κοινωνικό εκτροχιασμό» και απευθύνθηκε στοβν πρωθυπουργό, ρωτώντας αν έχει εικόνα για το τι ακριβώς συμβαίνει στην αγορά. « Και επειδή καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, να βγείτε εσείς ο ίδιος μια βόλτα για να αποκτήσετε εικόνα, τουλάχιστον μην κρύβεστε από τους ίδιους τους βουλευτές σας, όταν σας ζητούν συνάντηση για να σας μεταφέρουν αυτή την εικόνα» είπε χαρακτηριστικά.

    Επίσης, απευθύνθηκε στον υπουργό οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου, για την αποστροφή του λόγου του ότι η κυβέρνηση λογοδοτεί στη κοινωνία και μόνο. «Ελάτε τώρα, υπουργέ μου, που λογοδοτείτε στη κοινωνία. Εσείς δε λογοδοτείτε ούτε καν στη κοινοβουλευτική σας ομάδα, για να μη πω στο κοινοβούλιο που το έχετε γραμμένο στα παλαιότερα των υποδημάτων σας, θα μας πείτε τώρα ότι λογοδοτείτε στη κοινωνία».

    «Κρύβεστε από τη κοινωνία, δε λογοδοτείτε. Στους μόνους που δίνετε λόγο είναι στη τρόικα και στους κρατικοδίαιτους κεφαλαιοκράτες του ΣΕΒ, που αξιώνουν τζάμπα εργασία και κρατικές επιδοτήσεις. Σε αυτών το όνομα κυβερνάτε. Αυτούς φοβάστε μη στεναχωρήσετε» δήλωσε.

    «Μετατρέπετε με ταχύτητα την Ελλάδα σε μια χώρα απέραντης φτώχειας και δυστυχίας για το λαό της αλλά και τρελών ευκαιριών για τους αεριτζήδες, τους αετονύχηδες, τους δανειστές και τους εκμεταλλευτές του λαού. Και όλα αυτά με πρόσχημα το μνημόνιο, τη κακιά τρόικα, την απειλή της χρεοκοπίας, τη δικαιολογία ότι δε γίνεται αλλιώς. Ε, καταλάβετέ το η πολιτική σας πια είναι τόσο εξόφθαλμα άδικη, που δε μπορεί να σταθεί το δε γίνεται αλλιώς. Γιατί μείωση του ελλείμματος μπορεί να γίνει και χωρίς διάλυση της κοινωνίας» πρόσθεσε ο κ. Τσίπρας.

    Ταυτόχρονα κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ ότι είναι συνυπεύθυνο για την κατάσταση που έφτασε η χώρα, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «βουλιάξατε τη χώρα με εξοπλισμούς, ολυμπιάδες και φοροαπαλλαγές και τώρα τιμωρείτε τους μισθούς, τις συντάξεις και το κοινωνικό κράτος».

    «Δεν είστε χθεσινοί. Εσείς κυβερνούσατε, όταν έγιναν τα τεράστια φαγοπότια με τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με το χρηματιστήριο, με τις Εξοπλιστικές Δαπάνες, με τους προμηθευτές του δημοσίου. Όταν οι βαλίτσες με τις μίζες από τη Siemens έφταναν στα πρωθυπουργικά και στα κομματικά σας γραφεία. Και τώρα παριστάνετε τους ανήξερους και μας λέτε ότι μαζί τα φάγαμε» είπε.

    Ο κ. Τσίπρας τάχθηκε εκ νέου υπέρ της αναδιάρθρωσης του χρέους. Δεν υπάρχει όμως κανένας σοβαρός άνθρωπος σε αυτή την αίθουσα που να πιστεύει ότι μπορεί η ελληνική κοινωνία να πληρώνει 20 δις το χρόνο σε τόκους. Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι αν θα γίνει αναδιάρθρωση, αλλά με ποιους όρους και με τι στόχο. Και επειδή είναι πιο εποικοδομητικό από το να ξορκίζεις κάτι που αναπόφευκτα έρχεται, να προετοιμάζεσαι για να διεκδικείς το δίκιο σου. Κάντε επιτέλους κάτι. Πάρτε πρωτοβουλίες».

    «Πρόθυμους για συναίνεση είναι πιθανόν να βρείτε. Η Νέα Δημοκρατία ήδη κάνει βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση. Και ψήφισε τη μισή ταμπακέρα του μνημονίου και σας προσφέρει συναίνεση σε Συνταγματική αναθεώρηση, ώστε να ενσωματωθεί στο Σύνταγμα το μνημόνιο και η λογική του. Και βέβαια υπάρχουν και άλλοι σε αυτή την αίθουσα που διακηρύσσουν αριστερά και δεξιά την προθυμία τους να συμμετάσχουν στο κάδρο της συναίνεσης. Αυτό, όμως, που δε μπορείτε με τίποτα να διασφαλίσετε είναι τη συναίνεση της κοινωνίας. Όσο κι αν τη τρομοκρατείτε. Προσέξτε όμως γιατί ήδη κινείστε σε δρόμους ολισθηρούς» πρόσθεσε.

    Ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ επιτέθηκε στον υπουργό Προστασίας του Πολίτη για το θέμα των κινητοποιήσεων: «Δε μας ξαφνιάζετε κ. Παπουτσή που υιοθετείτε το δόγμα: ‘τσακίστε τις διαδηλώσεις’, ‘πνίξτε στα καρκινογόνα χημικά και δακρυγόνα όλο τον κόσμο, δείξτε μηδενική ανοχή στους πολίτες που αντιστέκονται’. Αυτό που μας ξαφνιάζει είναι η ταχύτατη μετάλλαξή σας. Από ιστορικό στέλεχος του φοιτητικού κινήματος σε Πραίτορα των δυνάμεων καταστολής της λαϊκής αντίδρασης».
    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Ηλίας 22/12/2010 22:08:35

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
      Λεει τα πραγματα με τ' ονομα τους Ο,ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ..
      Καλο θα ηταν ΤΕΤΟΙΟΣ λογος και ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ οι αληθειες να ακουστουν απο στοματα βουλευτων της δικης μας ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ!!!!
      ( Μια ζωη 'ήθελαν να κάνουν τα "καλα παιδια"....τη στιγμη που οι πασοκοι ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ και ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ..
      Κατι τετοιες συμπεριφορες δηθεν "πολιτικου πολιτισμου"....και υποκρισιας μερικων απομακρυναν (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ) πολυ κοσμο
      απο την ΠΑΡΑΤΑΞΗ μας..

      ΕΛΠΙΖΩ πως ομως τωρα θα αλλαξουν αυτα..!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 22/12/2010 22:09:57

        ΕΤΣΙ ΑΙΧΜΗΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ!!!!!!
        ΝΑ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ.....

    • Enzo avatar
      Enzo @ Ηλίας 23/12/2010 14:27:47

      τσιπρα δαγκωτο, αρχιζει και μαρεσει.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Enzo 23/12/2010 15:11:00

        αχαχχα
        Εγω θα ελεγα να τον παρουμε στη Νεα Δημοκρατια να κανει μαθηματα σε μερικους..
        Κι ως ανταλλαγμα να τον κανουμε βουλευτη μας.
        ΕΚΕΙ να δειτε αυξηση ποσοστων μεσα σε λιγες ωρες..
        Χωρις πλακα, ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΣΧΕΤΟ..
        Ανεξαρτητως σε τι ακροατηριο ανηκει.
        ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΑΣ..

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/12/2010 21:28:09

    Αν μη τι άλλο παραμένουν πιστοί στην ιδέα της καταστροφής της Χώρας.

  8. popolaros avatar
    popolaros 22/12/2010 22:36:40

    Το σενάριο των εκλογών μετά τις δημοτικές έπαιξε πολύ.
    Μέχρι και ημερομηνίες κυκλοφορούσαν.
    Ο πολιτικός εκβιασμός του Jeffrey όμως, τους βγήκε σε καλό.
    Λόγω της απίστευτης αποχής, βγήκαν και απο πάνω ως νικητές.
    Ούτε ο ΓΑΠ το πίστευε...ούτε και ο Ντομινίκ που βγήκε να πανηγυρίσει για το Μπουτάρη και τον Καμίνη....:)

    Ολιγόμηνη παράταση πήραν και το ξέρουν πολύ καλά.
    Κάθε εβδομάδα που φεύγει, μόνο χειρότερο θα κάνει το ποσοσστό τους.
    Και το ξέρουν καλά.
    Και αυτοί και όσοι από εμάς αντιλαμβανόμαστε 'τάσεις'.

    Oι εκλογές ετοιμάζονται για σύντομα, εκεί κοντά στην 4η δόση.
    Για αυτό άρχισαν να 'χαλάνε' προσωρινά οι φιλίες, για να μαντρώσουν ψηφοφόρους και ποσοστά κάθε λογής κόμματα και αποκόμματα.
    Και μετά να κάνουν μια ωραία mixed-grill κυβερνησούλα, μειωμένης και συλλογικής ευθύνης για τα μεγαλύτερα θεματάκια που έρχονται.

  9. Rotarmist avatar
    Rotarmist 22/12/2010 23:31:27

    Factor σδου παραγγειλα 2 τυροπιτες και ενα σαντουιτς αλλα εσυ με λογοκρινες!

  10. Anonymos11 avatar
    Anonymos11 22/12/2010 23:39:43

    Οι βούλγαροι που κοροιδεύουμε όταν μια κυβέρνηση κάνει τέτοια πραματα που κάνει η δική μας δεν την στέλνουν ούτε στην βουλή. Ειθε

  11. A.M. avatar
    A.M. 23/12/2010 09:58:52

    Ας θυσιαστεί επιτέλους!

    «Η ..πασοκοκυβέρνηση εν Αυλίδι» :lol:
    Και γώ ο .. θυσιαστής της!
    (ή επί το λαϊκότερον ..σφάχτης της)

    Άϊντε!!.. μπάς και φυσήξει ο Αίολος ούριο άνεμο για την Ελλάδα!

  12. Κ avatar
    Κ 23/12/2010 14:23:38

    Οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι ο Ραγκούσης παράγει πολιτική. Ανεξάρτητα αν συμφωνούμε η όχι, αν κάνει κουτοπονηριές ή όχι, ο συγκεκριμένος είναι ο βασικός πυλώνας που στηρίζεται το ΠΑΣΟΚ. Ομως η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού (κλεμμένο), εκεί λοιπόν θα κριθούν όλα...και κυρίως το μέλλον μας!

  13. stam avatar
    stam 23/12/2010 15:15:51

    ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ,ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ,ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ,ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ,ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ, ΨΕΜΑ...
    ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΛΟΜΩΣΕΙ ΣΤΟ ΨΕΜΑ!!!