10/11/2009 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ραγδαίες εξελίξεις στη ΝΔ



Στη μία μετά το μεσημέρι ο Δημήτρης Αβραμόπουλος θα προβεί σε δηλώσεις στο ξενοδοχείο King George, όπου αναμένεται να τοποθετηθεί στο θέμα της διαδοχής στη ΝΔ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, που μεταδίδουν από το πρωί ραδιόφωνα ο κ. Αβραμόπουλος με τη δήλωσή του θα τοποθετηθεί υπέρ του Αντώνη Σαμαρά.

 «Ο Δημήτρης ήταν ο πρωταγωνιστής στο να φύγει η εκλογή προέδρου από το συνέδριο -από τους μηχανισμούς- και να πάει στη βάση», παρατήρησε o Aντώνης Σαμαράς σε δηλώσεις του στον τηλεοπτικό σταθμό Alter. «Είναι ένα άτομο με μια ευρύτερη επιρροή, κατ' εξοχήν κεντροδεξιό λόγο, πολύ μεγάλες σχέσεις με το εξωτερικό. Οποία απόφαση κι αν πάρει θα είναι πολύ σημαντική», συμπλήρωσε

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Αβραμόπουλος κατέληξε σε αυτήν την απόφαση, κρίνοντας την πολιτική πρόταση του καθενός για την επόμενη ημέρα στη Νέα Δημοκρατία. Όπως τονίζουν, μάλιστα, καλά γνωρίζοντες, ο πρώην υπουργός Υγείας δεν μπήκε στη λογική του παζαρέματος για αξιώματα και θέσεις στο κόμμα.

Την ίδια ώρα, οι υποψήφιοι συνεχίζουν τις περιοδείες τους. Η Ντόρα Μπακογιάννη μιλά σήμερα το απόγευμα σε μέλη της ΟΝΝΕΔ στο αμφιθέατρο του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι. Ο Αντώνης Σαμαράς θα μιλήσει στις 18:30 στο Χολαργό και εν συνεχεία ενώπιον στελεχών της Νέας Δημοκρατίας της Α’ Αθήνας σε κεντρικό ξενοδοχείο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/11/2009 10:57:01

    Μας το χρωστάει από τον Διόνυσο..

    • gapgoup avatar
      gapgoup @ Kώστας Θ. 10/11/2009 11:13:44

      Μόνο μην προκύψει Διόνυσος Νο 2.

  2. kanis avatar
    kanis 10/11/2009 11:15:44

    Αρκεί η δήλωση να γίνει πριν τις 29 Νοεμβρίου..

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 10/11/2009 11:18:12

      Το θεμα αβραμο θα κλεισει σημερα.....να δουμε ο Πανικας τι θα κανει...πισω απο τις καμερες...!!

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 10/11/2009 11:28:03

        Για να δούμε φιλενέδα...στις 30 Νοεμβρίου θα τον λέμε....
        Ψωμιάδη ή Ψωμιάκη :

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 10/11/2009 11:41:35

          ΚΑΛΗΜΕΡΑ kanis....

          η αληθεια ειναι οτι ο πανικας ειναι απροβλεπτος και κανει πολλες φορες κινησεις ορμώμενος απο το συναισθημα του ...γνωμη μου ειναι οτι αν πραγματικα σκεφτεται τους νεοδημοκρατες δεν εχει λογο να το τραβηξει μεχρι τελους... προτιμότερο δεν θαταν να αποσυρθει και να δηλωσει την στηριξη του σε οποιον επιθυμει η και σε κανενα? δεν ειμαι της αποψης οτι ετσι θα φερει περισσοτερο κοσμο στην καλπη (ενοω με την παραμονη του μεχρι τελους). Αν παμε σε δευτερο γυρο ισως ειναι χειροτερο απ οαποψη αριθμου συμμετοχης.

          αυτο πρεπει να σκεφθει ο ψωμιαδης.

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 10/11/2009 11:53:05

          loretta μου

          Από τη στιγμή που ο Ψωμιάδης συμπίπτει σε θέματα αρχών με τον Σαμαρά, είναι απορίας άξιον γιατί συνεχίζει. Η εμμονή του, καταντά ύποπτη καθώς πλέον λειτουργεί ευνοικά μόνο για την υποψηφιότητα της Μητσοτάκη.

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 10/11/2009 12:14:20

          εσυ το ειπες ευθέως..εγω.. πλαγίως!!

          Βρε λες ο πανικας οταν μιλαει για ..."μοχλους πιεσης " να...διαβαζει εμας???

          χαχαχα

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 10/11/2009 12:19:56

          ...μάλλον αναφέρεται σε γόνους προσφυγικών οικογενειών, που νιώθουν να προδίδεται η ποντιακή τους καταγωγή....

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/11/2009 11:26:38

    Γνωστό Ντορο-κατευθυνόμενο site γράφει ότι, παρότι οι φίλοι του στην Αρκαδία τον προέτρεψαν να στηρίξει Ντόρα, αυτός έδειξε σχεδόν αποφασισμένος να στηρίξει Σαμαρά...
    Χα,χα! Σας ευχαριστούμε φίλοι της Δ. Αρεοπαγίτου για την ψυχαγωγία!

    • loretta avatar
      loretta @ Kώστας Θ. 10/11/2009 11:43:20

      Καλα αυτοι ειναι οπου φυσαει ο αγερας !!!

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ loretta 10/11/2009 11:54:03

        ...and wild is the wind.. (D.Bowie)

        • loretta avatar
          loretta @ Kώστας Θ. 10/11/2009 12:15:46

          ....θεικο τραγουδι...μην το χαραμιζουμε στους κυριους!!

          συμφωνεις??

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 10/11/2009 12:22:14

          Δεν το χαραμίζουμε σε αυτούς. Για τον δικό μας αέρα είναι.

  4. julia avatar
    julia 10/11/2009 11:42:59

    τα καλυτερα...ερχονται

    δεβ νιλαει στο Χολαργο ο Σαμαρας αλλα στο Χαλαβδρι

  5. julia avatar
    julia 10/11/2009 11:43:40

    οοο συγγνωμη στο Χαλανδρι εννοουσα

  6. alone avatar
    alone 10/11/2009 12:03:57

    Δεν σας στο είπα χθες;

    ".. Ο Αβαραμο θα στηριξει
    Σαμαρα .

    1. Για να ειναι συνεπης με τις δηλωσεις του κατα την περιοδο της υποψηφιοτητας του."

    Είχε επικεντρώσει την υποψηφιότητα στο άνοιγμα στην κοινωνία και στο γεγονός ότι δεν στηρίζεται και δεν επιδιώκει μηχανισμούς . Επίσης είχε κάποιες πατριωτικές αναφορές.

    Αν στήριζε Dora θα ήταν απόλυτα ασυνεπής

  7. Loipon avatar
    Loipon 10/11/2009 12:21:31

    Ο Σαμαράς πρίν θυμηθεί να είναι φέτος υποψήφιος πρόεδρος στην Νέα Δημοκρατία ξέχασε το 2007 να θέσει υποψηφιότητα για υποψήφιος πρόεδρος στο ΠΑΣΟΚ. Τόσα καλά που έχει προσφέρει στο κίνημα το δικαιούταν, θα ταν καλύτερο και για την Ελλάδα να χαμε Σαμαρά σήμερα πρωθυπουργό αντί Γιωργάκη.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Loipon 10/11/2009 13:04:55

      Α, δεν μπορείς να φαντασθείς πόσο θα μου έλυνε το πρόβλημά μου! να προέρχομαι από αριστερή οικογένεια που ψηφίζει πασοκ και να θέλω τον Σαμαρά για πρωθυπουργό! Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει ευτυχία σ΄ αυτή τη ρημάδα τη ζωή.

  8. spm avatar
    spm 10/11/2009 12:36:31

    Η ΑΨΙΛΙΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ, ΛΕΕΙ. ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ "ΦΙΛΟΥ" ΤΗΣ, ΤΟΥ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ, ΤΟΥ ΚΑΦΕΖΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΓΝΑΤΙΟΥ, ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ SMS ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΑ ΣΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΗΣ ΝΔ.

    ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΞ ΑΥΤΩΝ.
    ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ, Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΜΑΚΡΙΑ. ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΑΨΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΥΣΙΜΑ. ΔΗΜΑΡΧΕ, Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΝΔ. ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ.

    • loretta avatar
      loretta @ spm 10/11/2009 12:46:50

      Ερχετε και το χτυπημα απο τους ΛΟΓΑΧΟΥΣ υπερ του ΣΑΜΑΡΑ.οποτε..απο δευτερα θα εχουμε πολυ υψηλους τονους...!! γιαυτο χρειαζεται επαγρυπνηση!!

      Οσο προχωραει η θεοδωρα βγαινει ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ απο μεσα της...οτι χειροτερο θα μπορουσε να κανει.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 10/11/2009 12:49:59

        ...πιθανον μετα την στηριξη των λοχαγων...δουμε και την στηριξη του ψωμιαδη!!

        λεω εγω τωρα...

        οποτε και 50 μανιφεστα να βγαλει η θεοδωρα δεν νομιζω να σωζεται πια.

  9. gapgoup avatar
    gapgoup 10/11/2009 13:07:31

    Εκείνο που μπορεί να κρίνει την εκλογή είναι η αποχώρηση του Ψωμιάδη.

  10. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 10/11/2009 13:11:22

    Έκλεισε Αβραμόπουλος, δήλωση Σαμαρά τώρα. Συνέδριο πριν το Πάσχα.

    Ο Ψωμιάδης θα δει τις μετρήσεις. Αν υπάρχει μη αναστρέψιμη υπεροχή Σαμαρά λίγο πριν, θα αποσυρθεί. Αλλιώς, μένει για να διευκολύνει στ 2ο γύρο.

  11. isnogood avatar
    isnogood 10/11/2009 13:15:00

    Αυτός ο νομάρχης στηρίζει ΝΤΟΡΑ και είναι φίλος του ΚΙΛΤΙΔΗ
    ''ΣΚΑΝΔΑΛΟ 1 ΕΚ.ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΠΟΡΙΣΜΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ''
    http://vroutos.blogspot.com/2009/11/blog-post_10.html

    maxitis.com

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2009 13:36:59

    Τα παντα ολα ο Δημητρακης.. ρρεε τι τραβαμε !

    Στις εκολγες, η Θοδωρα πηρε 22.594 σταυρούς κ ο Αβραμό 21.040. κ ομως !!! ειναι δυνατον ! Σαμαράς με 27.228...

    ΠΠ