26/11/2008 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρίχνουν τις τιμές για να κάνουν Χριστούγεννα



 _________________________

Οι  εκπρόσωποι των Εμπορικών Συλλόγων απευθύνουν δραματική έκκληση στα μέλη τους για μειώσεις τιμών ως το τέλος Δεκεμβρίου προκειμένου να περισώσουν ό,τι μπορούν από την πίτα των 4 δισ. ευρώ που μπαίνουν στα ταμεία τους κάθε Χριστούγεννα. Σήμερα συνεδριάζει το Διοικητικό Συμβούλιο του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών που αναμένεται να προτείνει στους εμπόρους τη μείωση των τιμών κατά 20% στα είδη που πωλούν στα καταστήματά τους (ένδυση- υπόδηση, οικιακό εξοπλισμό, παιχνίδια κτλ.). Πρόκειται για κίνηση από την πλευρά των μικρομεσαίων εμπόρων στην προσπάθειά τους να αναστρέψουν το αρνητικό κλίμα που φαίνεται να χτυπά ιδιαίτερα την εορταστική αγορά αλλά και να ανταγωνιστούν τις μεγάλες λιανεμπορικές αλυσίδες, αρκετές από τις οποίες έχουν ήδη αρχίσει δελεαστικές προσφορές εν όψει Χριστουγέννων. Πολλές από αυτές μάλιστα από τώρα πολιορκούν τους καταναλωτές με μηνύματα μέσω κινητών τηλεφώνων και επιστολές για προσφορές που έχουν ήδη αρχίσει και φθάνουν έως 50%!

(το γράφημα είναι από τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neoinileias avatar
    neoinileias 26/11/2008 15:11:59

    Μεγάλη πτώση έχει σημειώσει το τελευταίο διάστημα η τιμή του πετρελαίου με τη τιμή ανά βαρέλι στις διεθνείς αγορές να κινείται ανάμεσα στα $ 50 – 52 τι στιγμή που τον περασμένο Ιούλιο είχε φτάσει ακόμη και στα $140 εκτοξεύοντας κατά παράδοξο τρόπο τις λιανικές τιμές πώλησης των καυσίμων στην Ευρώπη και κατ επέκταση και στη χώρα μας (η μέση τιμή της αμόλυβδης είχε ξεπεράσει το καλοκαίρι το 1,30 ευρώ). Οι τιμές ευρώ- δολάριο το καλοκαίρι ήταν 1- 1,60. Παρόλα αυτά, και με την οικονομία να έχει εισέλθει στη χειρότερη ύφεση των τελευταίων δεκαετιών οι ενεργειακές δαπάνες των καταναλωτών και των επιχειρήσεων παραμένουν ακόμη σε υψηλά επίπεδα. Τα ακριβά καύσιμα σε συνδυασμό με τις υψηλές τιμές των προϊόντων πρώτης ανάγκης μειώνουν αισθητά το μέσο εισόδημα. Η τρέχουσα τιμή των τιμών λιανικής θεωρείται ακόμη ιδιαίτερα υψηλή, (η τιμή της αμόλυβδης στη χώρα μας είναι περίπου στα 0,90 ευρώ) Την ιδία στιγμή οι τρέχουσες τιμές των καυσίμων στην Αμερική είναι αρκετά χαμηλότερες και κυμαίνονται μεταξύ 2- 2,20 δολάρια ανά γαλόνι, (ένα γαλόνι ισοδυναμεί με 4,5 λίτρα)

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/11/2008 16:27:06

    FactorX ο τίτλος σου είναι ατυχής. Ξέρουμε όλοι ότι πουλούσαν τουλάχιστον 20% για να μην πω 50% ακριβότερα από την Ευρώπη κι έκλεβαν και κλέβουν τον κόσμο. Προσωπικά δεν τους λυπάμαι και δεν είμαι της λογικής ότι οι κακόμοιροι ούτε Χριστούγεννα δε μπορούν να κάνουν.

  3. donaE avatar
    donaE 26/11/2008 16:30:28

    Προτου ριξουν τις τιμες ας βελτιωσουν και την ποιοτητα των υπηρεσιων τους,γιατι πολλοι πουλανε περυσινα η παλια γενικα προιοντα με φετεινες τιμες σε ορισμενους τομεις.Γενικα η σχεση ποιοτητας-τιμης ειναι κακη,και οι καταναλωτες αρχιζουν και ξυπνανε.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/11/2008 16:44:47

    Λοιπόν το βαρέλι είχε 150 $ τώρα 47 $.
    $ -> € 1,6 τώρα 1,2
    Οπότε με απλά μαθηματικά με -20% στις τιμές πάλι με κλέβουν.
    Ας περιμένουμε μέχρι:

    1. να ρίξουν με το ίδιο ποσοστό τις τιμές όσο έχει πέσει το συνολικό κόστος
    ή
    2. να δώσουν το 30% από την διαφορά που "τσεπώνουν" στους υπαλλήλους τους ώστε να κινηθεί η αγορά.

    Δεν μπορεί με +250% κέρδος να κλαίγονται ότι πεινάνε και κλείνουν όταν δίνουν είτε 700 € μισθό είτε έχουν τέτοιες τιμές.
    Ας διαλέξουν, εξάλλου στο ιντερνετ έχει καλύτερες τιμές (γιατί να ψωνίσω από τους απατεώνες όταν βλέπω το κόστος στα ίδια προϊόντα στο εξωτερικό?)

  5. εμπορος avatar
    εμπορος 26/11/2008 16:45:13

    ρε τι παθαμε εμεις οι εμποροι ,τωρα με την κριση.
    τα κοροιδα οι ελληνες,δεν θα εχουν λεφτα για να τους πουλαμε σε τριπλασιες τιμες, τα προιοντα μας.
    οι κομπλεξικοι ελληνες καταναλωτες ειναι οι καλυτεροι πελατες του κοσμου.

  6. ST avatar
    ST 26/11/2008 16:46:54

    @ donaE & Εξάκτινος:

    Α μπράβο...!

  7. ataktos avatar
    ataktos 26/11/2008 16:53:40

    ST -ΔΕΝ ειναι ετσι αλλα τι να κανουμε . Ας προσεχαν !!!

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/11/2008 19:44:17

    Συμφωνώ απολύτως με τον Εξάκτινο. Δέκα χρόνια, εμείς (τους) πληρώναμε. Ήρθε η ώρα να πληρώσουν κι αυτοί.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2008 20:41:05

    Καμμία συμπάθεια για την συμπαθή τάξη των εμπόρων. Χρεώνουν ό,τι θέλουν, σου πουλάν ό,τι έχει ξεμείνει (πάρτε το νούμερο 42, θα μεγαλώσει στο πόδι σας), σέρβις της πλάκας.

    Εχω καταφέρει να τους αποφύγω από τότε που άνοιξε το ιντερνετ στην Ελλάδα. €240 στην Γερμανία (+€25 μεταφορικά εξπρες, €490 εδώ. Κοροϊδία παντού.

    Κουρελάκια, για ρούχα, σε τιμές πολυτελείας.

    Με μια άδεια βαλίτσα πήγαινε-έλα Νέα Υόρκη, γεμάτος ρούχα, βγάζεις το εισητήριο, με όλα δηλωμένα στο τελωνείο. (Κι αν τα έχεις ψωνίσει μέσω ιντερνετ, -20% στην τιμή, η Νέα Υόρκη είναι για τουρίστες)

    Φωτογραφική μηχανή $200 εκεί, €280 στην Φραγκφούρτη, €400 εδώ, με παραγγελία μετά 1 μήνα.

    Να κλείσουν όλοι και να πάνε να δουλέψουν στην DHL (και δεν είμαι φιλογερμανός).

    (άσε που οι μισοί είναι τοκογλύφοι και οι άλλοι μισοί θύματα τοκογλύφων)

  10. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 26/11/2008 21:04:33

    @ archaeopteryx
    και ποιος θα χρηματοδοτει το ΙΚΑ το ΤΕΒΕ και τα μιστα των Δ.ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ,αφου οι μεγαλοι υποφορολογουνται η φοροδιαφευγουν νομιμα;Ενα θα σου πω εαν και εχω πολλα να πω. Η δυστυχια του αλλου μην κοροιδευεσαι καπου θα ακουμπισει και εσενα.Σκεψου το...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2008 21:11:37

    εχω πλήρη επίγνωση του πως με ακουμπάει η δυστυχία του άλλου... Πες, με έχει ήδη ακουμπήσει. Δεν με κάνει να συμπαθώ αυτόν που μου λέει να πληρώσω διπλή τιμή για το λάθος νουμερο παπούτσι.

    αν αυτό που πουλάω εγώ δεν έχει ζήτηση, το προβλημα δικό μου

    Όσο για το ΤΕΒΕ... πετάω 600 το δίμηνο στα σκουπίδια. Αν τα έδινα στον μετανάστη στα φαναρια θα ήταν καλύτερο για την εθνική οικονομία. Και επειδή είμαι πάνω από 25 ή 30, έκριναν άλλοι ότι εξαιρούμαι από το αφορολόγητο. Μέχρι να πάρω σύνταξη, το ΤΕΒΕ και ίσως το ΙΚΑ θα είναι στα αζήτητα.

    Αναλύουμε, φιλοσοφούμε, σχολιάζουμε, αλλά πάρτε το χαμπάρι, για την μικροαστική μεσαία τάξη, το μαγαζί έκλεισε.

  12. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 26/11/2008 21:31:26

    @ archaeopteryx
    Συμφωνουμαι,Το μαγαζι εχει κλεισει απο χρονια , η κριση δεν ειναι η αιτια αλλα η αφορμη που θα το αναδειξει πιο παραστατικα και δυστυχως πολλοι δεν το εχουν αντιληφθει ακομη. Παρακολουθουσα τον Προεδρο του Εμπορικου Συλλογου σε διαφορες συζητησεις τωρα τελευταια και σημερα. Ευγενεστατος ο κακομοιρης αλλα εκτος τοπου και χρονου ,δεν εχει αντιληφθει τιποτα ,οι καιροι εχουν αλλαξει και τα δεδομενα ,τωρα χρεαιζεται γνωση και επαρκεια δεν παιρνανε τα ψεμματα

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2008 21:40:36

    Κάποτε, η τότε κλειστή αγορά, ήταν αυτή που ήταν, αλλά αυτή εξυπηρετούσε. (Δες τον Ζήκο, τον μπακαλόγατο ας πούμε). Μετά οι πολύ πλούσιοι είχαν τους Παρισίους και την Λόνδρα. Οι υπόλοιποι είχαμε τον Τσιφόρο.

    Μετά ο μπακάλης εξαφανίστηκε

    Το ιντερνετ και οι πιστωτικες κάρτες έδειξαν την παγκοσμιοποίηση της αγοράς. Όσα εμπόδια, όση ανησυχία, το αυθεντικό παντελόνι που κάνει €15(+5 μεταφορικά) είναι προτιμότερο από το ψεύτικο που κάνει €40 (και δεν έχει το νούμερό σου, αλλά κάνει αν παχύνεις)

    Και φαντάσου να πάει ADSL στην επαρχία...

  14. Lara avatar
    Lara 26/11/2008 21:48:41

    Ναι, κι εγω ακουσα πως ριχνουν τις τιμες στα χριστουγεννιατικα δεντρα και στολιδια.
    Η ωρα να φατε μπαλιτσες, φατνες εικονιτσες εφτασε.
    Την Παναγια αφηστε για τους Εφραιμηδες
    λαρα

  15. donaE avatar
    donaE 26/11/2008 22:11:12

    Τωρα εξαφανιστηκε και ο 'αερας'.Τα ενοικια των καταστηματων ειναι ενα ζητημα βεβαια και τα δημοτικα τελη ανεβαζουν το κοστος.Οι ιδιοκτητες,εχουν παραλογες απαιτησεις.

  16. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 26/11/2008 22:34:05

    @ donaE
    Σε καλο δρομο εισαι για να ψηλαφησεις την ουσια των προβληματων της αγορας .Απο την μια ισχυροποιημενα καρτελ και μονοπωλια ,εμποριο χωρις κεφαλαιο με πετσινες επιταγες , κατατεμαχισμος σε πολλα μικρομαγαζα και υπερ επαγγελματισμος, γιατι δεν υπαρχουν μεγαλες και σοβαρες εταιρειες με προοπτικη για τους εργαζομενους ,φορολογικη εξαθλιωση από το κρατος και ερμαιο των πολιτικων υποτακτικων του Δημοσιου που βγαζουν το «παραπανω» από του κασσιδη το κεφαλι μια και από τους μεγαλους τα παιρνουν οι πολιτικοι η είναι κρυφοι συνεταιροι τους ,να συνεχισω η φτανει;
    Και ο φτηνος λαικισμος και το μισος που δημιουργουν και στρεφουν επιτηδες προς τα εκει τον κοσμακη με την αμαθεια του για να εκτονωθει.
    Πχ με τους βενζιναδες 8000 βενζιναδικα στην Ελλαδα – 4000 στην Ιταλια , ουρλιαζουν για τα 10 λεπτα οι αμαθεις δημοσιογραφισκοι αλλα μουγγα η αγνεια ότι από το κοστος εξορυξης μεχρι την λιανικη μεσολαβει 700% ,αλλα τοτε η κουβεντα στενευει και παμε για 4-5 ΒΒ, ΓΛ, εκεινον που τις εφαγε ο Γνωστος Ποινικολογος κτλ καταλαβαινομαστε;

  17. donaE avatar
    donaE 26/11/2008 22:49:12

    Στα λογιστικα δουλευω και συμφωνω.Μολις ομως δουν το κερδος δεν το επενδυουν παλι,κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χωρις δαπανη.Η απατη θελει το στυλ της.

  18. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 26/11/2008 23:20:02

    Καποτε κατηγορουσα και εγω αυτή την τακτικη που αναφερεις ,όμως η πειρα μου εδιδαξε ότι εάν πας να δουλεψεις με σοβαροτητα και δεις την δουλεια σου με προοπτικη ,σπανιως θα πετυχεις. Το οσα προλαβεις να αρπαξεις και να την κανης με ελαφρια πηδηματακια είναι η μονη καλη προοπτικη στην Ελλαδα ,αλλιως σου την εχουνε στημενη . Δες τωρα τι δραματα θα αντιμετωπισουν τωρα πολλοι που κλεινουν ,δεν θα τους φτανει η καταστροφη τους ,θα τους κυνηγαει εφορια ,τραπεζες ,Ικα ,Τεβε κτλ

  19. donaE avatar
    donaE 26/11/2008 23:32:02

    Το να προσφερεις σταθερη ποιοτητα ειναι μακροπροθεσμα καλο,αν θες να παραμεινεις.Αν ειναι να την 'κανεις με πηδηματακια'ΟΚ συμφωνω αλλα καντηνε,μην πας να βγαλεις απο την μυγα ...και παραπονιεσαι μετα.

  20. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 26/11/2008 23:46:58

    ε η κλαψα και το ξυγκι τρεχει στο αιμα του Ελληνα , δεν διαφωνουμαι.

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/11/2008 08:32:10

    Archaeopteryx, μας παραθέτεις σε παρακαλώ μερικές καλές (και φθηνές) διευθύνσεις για ψώνια από τη Γερμανία μέσω διαδικτύου, για να διαπιστώσουμε (και να επωφεληθούμε κι εμείς από) αυτές τις μεγάλες διαφορές;

  22. Keep Talking avatar
    Keep Talking 27/11/2008 09:16:36

    Αν ενα δερματινο γοβακι πουλιεται 175Ε και μια τσαντα 170Ε στη Νεα Σμυρνη καλα να παθουν. Που πας ρε Καραμητρο-εμπορε; Κατσε να σκοτωνεις μυγες ... Και Μπαλιτσες στα 3Ε ! Ουστ!
    Παντως στη Θεσσαλονικη ειχαν αρχισει μειωσεις τιμων ηδη στα τελη Οκτωβριου. Ποιο εξυπνα τα καρντασια εκει.

    Ακουσε κανεις για μειωση τιμων και στο φυσικο αεριο; Γιατι διαβαζω οτι στη Γερμανια οτι αφου επεσε το πετρελαιο, τωρα και οι 65 εταιρειες παροχης φυσικου αεριου ριχνουν τις τιμες κατα μεσο ορο στο 4,8% ενω υπαρχει περιθωριο για εως - 30%. Αλλα εδω στη χωρα που τρεχουν λεφτα απο τα μπατζακια μιας, μας εφαγαν τα μονοπωλεια!

  23. Lara avatar
    Lara 27/11/2008 09:51:01

    Προσοχη στα καταστηματα Βιολογικων Προιοντων.
    Ο,τι πωλειται δεν σημαινει πως προερχεται απο Βιοκουλτουρα, η οποια πρεπει να ακολουθει αυστηρους παραγωγικους και καλλιεργητικους τροπους και αποβλεπει στην υγιεινη φροντιδα και συντηρηση του καταναλωτη.

    Απλα η εκθεση στα ως ανω βιολογικα καταστηματα νορμαλ προιοντων που ανηκουν στα ραφια του καθε σουπερμαρκετ σημαινει ευκολο και γρηγορο κερδος με φυσικη οικονομικη επιβαρυνση του καταναλωτη.
    Η ελλειψη αρμοδιου υπουργειου Καταναλωτων αφηνει τους πολιτες εκθετους στα σκουπιδια του καθε εγκληματια.
    Οι ημερομηνια ληξης ειναι μεγαλο προβλημα.
    Πολλακις τα κρουσματα ληγμενων στελνουν καταναλωτες στα προθυρα του αλλου κοσμου.
    Ψωναξτε και απαιτηστε επιτελους κατι.
    Η αδρανεια και η ραστωνη σας μας εχουν σπασει τα νευρα.
    Μας δινετε την εντυπωση να πιστευουμε οτι η ολοι ειστε μεσα στο κολπο της μεγαλης αρπαχτης
    η οτι ζητε κατασταση Νιρβανα και μαριχουανας στοπ.
    λαρα

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/11/2008 10:19:06

    @ Keep Talking:

    Οι "μειώσεις" τιμών που εξήγγειλαν (ή που ξεκίνησαν ήδη) οι μικρομεσαίοι της Θεσσαλονίκης (ή και αλλού), μου θυμίζουν την ιστορία με το Νασρεντίν Χότζα: βάλε κι αυτό το ζώο μέσα στο σπίτι, βάλε κι εκείνο, και μετά άρχισε να βγάζεις μέχρι να πας στα ίδια για να σου φανεί παράδεισος. Το να "μειώσουν" κατά 20% αυτά που έχουν ήδη υπερτιμήσει κατά 150% δεν μου λέει και πολλά. Πάλι κλεψιά θα είναι.

    Μόνη λύση, αυτή που λέει ο archeopteryx. Γι' αυτό κι εγώ περιμένω να μας δώσει ηλεκτρονικές διευθύνσεις, να μπούμε να δούμε και να ψωνίσουμε από εκεί.

  25. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 27/11/2008 11:13:22

    Καλημέρα και από εμένα! Παρακολουθώ αυτό το blog εδώ και πολύ καιρό, αλλα είναι η πρώτη φορά που γράφω καποιο σχόλιο.

    Όσον αφορά τη Γερμανία, οι διαφορές στις τιμές είναι τόσο μεγάλες που πραγματικά όταν πήγα να ψωνίσω ρούχα ή απο το supermarket από εκεί, ένιωσα πραγματικά πολύ μ***κας από την κοροϊδία και το κλέψιμο που τρώμε εδώ στην Ελλάδα. Ειδικότερα στα supermarket (αν και λίγο άσχετο με το συγκεκριμένο post) εκεί τα προϊόντα των πολυεθνικών πωλούνται έως και 40% φθηνότερα!!!!
    Και δεν μιλάμε για supermarket τύπου LIDL που θεωρούνται "φθηνά" κατά κάποιο τρόπο ... αλλά για αλυσίδες τύπου ΑΒ Βασιλόπουλου ή Σκλαβενίτη!

  26. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 27/11/2008 14:32:29

    Πολύ χαίρομαι πού δέν βρέθηκε ούτε ΕΝΑΣ, μέχρι τούδε, νά υποστηρίξει τά αρχιπαράσιτα, πού αυτοαποκαλούνται "μικρομεσαίες εμπορικές επιχειρήσεις", ειδικώς τίς τών ξανθών κυριών, πού μέ 18 m2 "μαγαζί" καί μέ εμπόρευμα 5 (πέντε !) φούστες, χωρίς μπλούζες, αλλά μέ συρμούς δανείων κίνησης, συντηρούν τριάρι στά Β.Π., τζιπούρα 4 χ 4, τών 3.700 cm3, καί νύχι ποδός βαμμένο κόκκινο, μήκους 37 mm.
    Τό μόνο πού μέ τρομάζει είναι, όλη αυτή η δολίως πλασσαριζόμενη φιλολογία περί τής "ανάγκης" νά διοχετευθούν κι' άλλα θαλασσοδάνεια πρός τήν δήθεν ραχοκοκκαλιά τής Οικονομίας "μας", συμπαθή τάξη τών μικρομεσαίων εμπόρων.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/11/2008 14:45:45

    αυριανιστή και keep talking, να με συγχωρήσετε αλλά δεν μπορώ να δωσω διευθύνσεις αφού εδώ δεν έιναι εμπορικό forum, ούτε εγώ μπορεώ να προτείνω ρουχάδικα, ή ηλεκτρονικάδικα, ούτε μπορώ να σας αποκαλύψω τα βίτσια μου και τις συνήθειές μου...

    ωστόσο, ψάχνοντας θα μάθετε, λίγο google, λιγο φίλοι και γνωστοί...

    υπάρχει κάτι που λέγεται ebay, για παράδειγμα, συμπεριλαμβανομένου ebay.de... έχει τόσα links, για καινούργια πράγματα, δεν χρειάζεται καν να μάθετε πλειστηριασμούς ebay, τα περισσότερα έχουν (στα γερμανικά το "buy now"). Και φυσικά, μην κάνετε τίποτα που εσείς δεν έχετε ερευνήσει και επιθυμείτε διακαώς και προσωπικά...

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/11/2008 15:46:20

    και μην ξεχνάμε τον υπ' αριθμόν ένα επενδυτικό κανόνα: 1€ που ΔΕΝ ξοδεύεις, είναι σαν 1,75-2,00 € που βγάζεις (με 30-40% marginal tax rate και 19% ΦΠΑ)

  29. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/11/2008 20:37:48

    archaeopteryx, το ebay.de (όπως και το amazon.de) το ξέρω και το έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον, αλλά για τα "συνήθη" πράγματα που αγοράζει κανείς μέσω αυτών των διευθύνσεων (ή άλλων αντίστοιχων όπως π.χ. το technikdirekt.de), δηλαδή βιβλία ή ηλεκτρονικά μικρού όγκου. Δεν φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν και αντίστοιχες διευθύνσεις για πιο "γενικευμένες" αγορές, όπως σε ρούχα, παπούτσια κ.λπ., γι' αυτό και ζήτησα διευκρινίσεις επ' αυτών. Το θέμα βέβαια είναι πώς θα δοκιμάσουμε πριν παραγγείλουμε για να δούμε αν μας κάνει το μέγεθος.

  30. Keep Talking avatar
    Keep Talking 27/11/2008 23:20:07

    Θα ειχε ενδιαφερον να συγκρινουμε τιμες προιοντων γερμανικων καταλογων/οικων που πουλουν και στην Ελλαδα χεχε...

    @ archaeopteryx σαφως και θελοθμε να μαθουμε τα καταναλωτικα σου βιτσια - Εγω προσωπικα σαν γερμανομαης και ιντερνετακι δεν χρειαζομαι διευθυνεις.

    @Αυριανιστής Βεβαια η κλεψια ειναι κλεψια, αλλα με -20% ειναι πιο νοστιμη και ποσιτη