#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρήξη φέρνει στο ΠΑΣΟΚ η υποψηφιότητα Σγουρού



Σκηνές απείρου κάλλους διαδραματίστηκαν λίγο πριν την ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων για τους δήμους και τις Περιφέρειες από τον πρωθυπουργό. Ο Γιάννης Μίχας που εχρίσθη από το ΠΑΣΟΚ υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά σχεδόν ... λιποθύμησε όταν έμαθε ότι υποψήφιος Περιφερειάρχης θα είναι ο Γιάννης Σγουρός.


Η εικόνα αυτή δείχνει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο, τη ρήξη, που προκάλεσε η υποψηφιότητα του Γ. Σγουρού μέσα στα πρωτοκλασάτα στελέχη του ΠΑΣΟΚ.


Η επιλογή του, βρίσκει πολέμιους στα πρόσωπα τόσο του Γ. Μίχα όσο και της Φ. Γεννήματα, που σε καμία περίπτωση δε θα «σκοτωθούν» για να στηρίξουν την υποψηφιότητα του. Μάλιστα, ο Γ. Μίχας, ακόμα και λίγο πριν ανέβει στο βήμα το Θ. Τσούρας, διέδιδε πως «δεν πάω δήμαρχος Πειραιά με Περιφερειάρχη το Σγουρό».

Η ρήξη στο κόμμα είναι προφανής. Δεν ήταν τυχαίο που άργησε τόσο ο Γ. Παπανδρέου να δώσει το χρίσμα στο Σγουρό. Οι αντιδράσεις ήταν και συνεχίζουν να είναι πάρα πολλές..

Ιδίως από το «παλαιό» και «παπανδρεϊκό» ΠΑΣΟΚ. Και η κολόνια αυτής της κόντρας κρατάει χρόνια

Ο Γ. Σγουρός, άνθρωπος του εκσυγχρονιστικού περιβάλλοντος, επιστρατεύτηκε από τον Κ. Σημίτη να διεκδικήσει τη Νομαρχία Αθηνών, έπειτα έμπλεξε με το σκάνδαλο της Ντόπας στην Άρση Βαρών. Αρκετοί τον θυμούνται ακόμα να δηλώνει ότι «o Σαμπάνης είναι καθαρός», «του έριξαν την απαγορευμένη ουσία στη σούπα του», «θα προσφύγουμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, όπου θα λάμψει η αθωότητα του αθλητή». Έπειτα βεβαίως όλα αυτά ξεχάστηκαν.

Κατά τα άλλα δε πρέπει να ξεχνάμε πως το όνομά του χάθηκε εν μία νυκτί , από το Δ.Σ. της ομοσπονδίας Άρσης Βαρών, όταν «έσκασε» το σκάνδαλο ντόπινγκ και σύσσωμη η εθνική ομάδα πιάστηκε στον έλεγχο «ντοπαρισμένη». Πολλοί «σύντροφοι» εκείνη τη στιγμή έκαναν λόγο για «κλασική περίπτωση καπετάνιου, που όταν βουλιάζει το καράβι ανεβαίνει πρώτος στην βάρκα και την κάνει, αφήνοντας τους υπόλοιπους στη μοίρα τους».

Κατά τα άλλα δε πρέπει να ξεχνάμε πως ο Γ. Παπανδρέου δεν τήρησε τη προσωπική υπόσχεση για «ποσόστωση στους Περιφερειάρχες» και δεν έδωσε το χρίσμα σε καμία γυναίκα. Παρότι μιλούσε για 4-5 υποψήφιες. Το ίδιο (δεν) έκανε και στους μεγάλους Δήμους της χώρας. Αθήνα, Πειραιά. Θεσσαλονίκη, Πάτρα.


Αλήθεια…θα στηρίξει και ο Καρατζαφέρης Σγουρό; Γιατί έτσι είχε δηλώσει…


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/09/2010 19:17:21

    -που είναι οι γυναίκες;
    -μήπως τα ΟΧΙ Υπουργών είναι μείζον θέμα για ένα Πρωθυπουργό;
    -ποιες ήταν οι αρμοδιότητες του κυρίου Μπόλαρη 10 μήνες; πόσο κόστισε σε μισθούς, μετακλητούς, υπερωρίες;
    -μήπως τα ΟΧΙ των Υπουργών οφείλονται στον ενθουσιασμό της υποδοχής από τις τοπικές κοινωνίες των περιοδειών τους;
    -με το ΛΑΟΣ στο νησί του Πέλοπα; " εθνικοσοσιαλισμός "

    Οι εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης πρέπει να είναι ένα ξεκάθαρο μήνυμα:

    -για τα προεκλογικά ψέματα
    -για τις μειώσεις των μισθών
    -για τις μειώσεις των συντάξεων
    -για το ΦΠΑ και τους φόρους
    -για τον πληθωρισμό
    -για την ύφεση
    -για την ανεργία
    -για τα εργασιακά δικαιώματα, που μας γύρισε στις αρχές του 20ου αιώνα

    Πρέπει λοιπόν να μαυρίσουμε τις επιλογές του Πρωθυπουργού ...για να συμβαδίζουν και με τις δίμηνες διακοπές του.
    Πρέπει να μαυρίσουμε τις επιλογές του πρωθυπουργού για να καταλάβει ότι η κοροϊδία πληρώνεται δεν εξαργυρώνεται
    Πρέπει λοιπόν να μαυρίσουμε τις επιλογές του Πρωθυπουργού για να πούμε με την κάλπη φτάνει πια
    Πρέπει λοιπόν να μαυρίσουμε τις επιλογές του Πρωθυπουργού για να τελειώνουμε με τον άνθρωπο των Γερμανών στην Αθήνα (...οι ίδιοι το λένε)
    Πρέπει λοιπόν να μαυρίσουμε τις επιλογές του Πρωθυπουργού για να μην έχει λευκή επιταγή για νέα επιδρομή στις τσέπες / στις ζωές μας / στα όνειρά μας.

  2. aengus avatar
    aengus 05/09/2010 19:21:25

    Ακούσατε την οργισμένη δήλωση του Παναγιωτακόπουλου για τους Τατούληδες και τους Μπουάρηδες;
    ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ !

    • aengus avatar
      aengus @ aengus 05/09/2010 19:22:11

      Μπουτάρηδες

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ aengus 05/09/2010 19:24:09

      Το αρκούντα μπορεί να φάει Παναγιωτακόπουλο, το Παναγιωτακόπουλο δεν μπορεί να φάει αρκούντα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/09/2010 20:18:29

        Η αρκούδα, με τι... κρασί θα συνοδεύσει τον Παναγιωτακόπουλο αν τον φάει;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ aengus 05/09/2010 20:29:04

      Τι δήλωσε το οργισμένο νιάτο;

  3. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 19:49:13

    O MΠΟΥΤΑΡΗΣ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΜΙΛΑΜΕ

    • aengus avatar
      aengus @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 20:05:36

      Το πρόσεξα, όλος ο κόσμος το είδε –και είχε να πει μόνο μια πρόταση (η οποία παρέπεμπε ευθέως στην ακρονεοφιλελεύθερη ΔΡΑΣΗ του Μάνου, της οποίας είναι ιδρυτικό μέλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!…..) Το Μαύρο Μέτωπο σε πλήρη ανάπτυξη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ aengus 05/09/2010 20:22:08

        Η ταύτιση του πρώην μεθούα με τη "Δράση" του Μάνου πρέπει να γίνει αιχμή του δόρατος στα χείλη των αντιμνημονιακών δυνάμεων της Θεσσαλονίκης. Και φυσικά και η υποστήριξή του από τους Κυρκοκουβέληδες, προφανώς αριστερούς με δεξιά τσέπη.

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 05/09/2010 20:35:31

        Όπως το λες! Γιατί στοιχηματίζω ότι οι περισσότεροι αγνοούν το γεγονός…

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ aengus 05/09/2010 22:22:13

        Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή, έχει και στήριξη από το εξαπτέρυγο Ντόρα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ aengus 05/09/2010 23:26:31

        Φυσικά. Τον... Γκιουλέκα περίμενες να υποστηρίξει η δρακουλίνα;

        Αλαφούζος - Μητσοτάκαινα - Δημοκρατικο"αριστεροί", σε αγαστή συνεργασία για τους εκλεκτούς του Μνημονίου...

  4. Tassos avatar
    Tassos 06/09/2010 00:18:34

    Ο Μπουτάρης δεν έχει καμμία ελπίδα. Είναι 69 χρονών άρα η έννοια της λέξης προοπτική είναι σχετική...Αλλά και οι ΠΑΣΟΚοι της πόλης εξαγριώθηκαν (ο Μπαρμπουνάκης δήλωσε ότι δεν αποσύρει την υποψηφιότητά του) καθώς στις προηγούμενες εκλογές περίμεναν δήλωση υποστήριξης της Αράπογλου και ο Μπουτάρης είπε "Παπαγεωργόπουλος και Αράπογλου είναι τα ίδια...σκατά". Θα φάει τρελλή υπονόμευση από τους ίδιους τους ΠΑΣΟΚους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 06/09/2010 08:35:33

      Λέτε να έχουμε... δύο Δαμανάκη(δες) φέτος; Έναν στην Αθήνα και έναν στη Θεσσαλονίκη;

  5. Factorx avatar
    Factorx 06/09/2010 13:38:11

    «Δεν έθεσα βέτο στην υποψηφιότητα Σγουρού και σε καμία άλλη», τονίσε μιλώντας στον Real Fm, o Γιάννης Μίχας. Ο υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ για τον δήμο Πειραιά παραδέχθηκε ότι φοβάται τη δυσαρέσκεια των πολιτών για την οικονομία, ενώ προανήγγειλε τη συμμετοχή στο ψηφοδέλτιό του, στελεχών - έκπληξη και από την κεντροδεξιά.

    Ο κ. Μίχας σημείωσε ότι κανείς δεν μπορεί να θέτει όρους στον πρωθυπουργό, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Θέτω όρους μόνο στον εαυτό μου, για να πετύχω, εάν εκλεγώ, καλύτερη ποιότητα ζωής των πολιτών στον Πειραιά». «Προσπάθησα να είμαι μέρος της λύσης και όχι πρόβλημα», πρόσθεσε.

    Ο υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά γνωστοποίησε ότι έχει ζητήσει να αξιοποιηθεί ο Παναγιώτης Φασούλας και παράλληλα, δεν έκρυψε ότι φοβάται την δυσαρέσκεια, που έχουν προκαλέσει στους πολίτες τα οικονομικά μέτρα.

    Ο κ. Μίχας παραδέχθηκε ότι το μνημόνιο επηρεάζει και την αυτοδιοίκηση, σημειώνοντας πως αποτελεί ευθύνη των πολιτικών το ότι επετράπη το κράτος να γίνει αναξιόπιστο.«Είμαι κατά όλων των πρακτικών, που μας οδήγησαν στο μνημόνιο [...] Δεν είναι μόνο το μνημόνιο που πρέπει να γίνει παρελθόν, αλλά να απαλλαγούμε και από ό,τι έκανε το κράτος χρεοκοπημένο», υπογράμμισε.

    Τέλος, υποστήριξε ότι το στοίχημα δεν παίζεται το βράδυ των εκλογών και στο πόσοι «πράσινοι, μπλε ή κόκκινοι θα εκλεγούν, αλλά την επόμενη ημέρα».

    Ο νομάρχης Αθηνών και υποψήφιος Περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός επισκέφθηκε το μεσημέρι στο γραφείο του τον Νομάρχη Πειραιά και υποψήφιο Δήμαρχο της πόλης Γιάννη Μίχα.