Ρήξη Σαμαρά - Ερντογάν
05/09/2014 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρήξη Σαμαρά - Ερντογάν

Σαμαράς για Κυπριακό: "Λοιπόν κ. Πρόεδρε, βρισκόμαστε ενώπιον ενός πραγματικού προβλήματος, μιας πραγματικής διαφοράς"

Σε πολύ βαρύ κλίμα και κάτω από την αδιάλλακτη στάση της Τουρκίας και τα νέα θέματα που εγείρει, έγινε η συνάντηση Σαμαρά – Ερντογάν εκτός έδρας. Πληροφορίες αναφέρουν ότι η 40λεπτη συνάντηση χειροτέρευσε τις σχέσεις των δύο χωρών παρά έριξε γέφυρες για μια προσέγγιση στα θέματα που χρονίζουν.

Ωστόσο, ο κ. Ερντογάν ήταν τόσο προκλητικός που ζήτησε ακόμη και ενημέρωση για το αντιρατσιστικό, επιβεβαιώνοντας την αποκάλυψη που είχε κάνει πριν μερικές ημέρες το antinews. Οι πληροφορίες λένε ότι ζήτησε ενημέρωση σχετικά με την ψήφιση του αντιρατσιστικού νόμου εκφράζοντας την ανησυχία του για προβλήματα που ενδεχομένως θα δημιουργήσει στις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Η ελληνική πλευρά απάντησε ότι πρόκειται για πράξη εναρμόνισης με το διεθνές δίκαιο και τις ευρωπαϊκές αποφάσεις και αποτελεί ιστορικού χαρακτήρα παρέμβαση που αφορά τον σεβασμό της μνήμης των θυμάτων και όχι τις σχέσεις της Ελλάδας με τη σύγχρονη Τουρκία.

Καθαρή παρέμβαση στα εσωτερικά δηλαδή. Επεισόδιο με τον κ. Σαμαρά έγινε όμως όταν ο Τούρκος σουλτάνος μίλησε για το Κυπριακό. Ο κ. Σαμαράς είπε ότι η Ελλάδα στηρίζει πλήρως τις πρωτοβουλίες του Προέδρου Αναστασιάδη και ότι πρέπει να ενθαρρυνθούν οι συνομιλίες Αναστασιάδη- Έρογλου. Υπογράμμισε επίσης ότι πρέπει να εφαρμοστούν πλήρως οι αποφάσεις του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ και η λύση να είναι σύμφωνη με το ευρωπαϊκό κεκτημένο. Υπενθύμισε δε ότι η Κυπριακή Δημοκρατία έχει ενταχθεί ολόκληρη στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ειδική αναφορά έκανε ο πρωθυπουργός, στις πρόσφατες δηλώσεις Ερντογάν από τα κατεχόμενα, επισημαίνοντας ότι τέτοιες δηλώσεις δυναμιτίζουν τις συνομιλίες και υποσκάπτουν την προοπτική εξεύρεσης λύσης στο πρόβλημα.

Ο κ. Ερντογάν επανέλαβε τις γνωστές τουρκικές θέσεις περί δύο κρατών, γεγονός που προκάλεσε την άμεση αντίδραση του Έλληνα πρωθυπουργού, ο οποίος επανέλαβε ότι η Κύπρος είναι ένα κράτος που ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, καταλήγοντας χαρακτηριστικά: «Λοιπόν κ. Πρόεδρε, βρισκόμαστε ενώπιον ενός πραγματικού προβλήματος, μιας πραγματικής διαφοράς».

[photo_1]

Κάπου εκεί χάλασε το κλίμα καθώς φάνηκε ότι η ευγένεια δεν είναι και ο καλύτερος σύμμαχος σε μια συνάντηση με τους Τούρκους. Και φάνηκε ότι ο Ερντογάν θέλει να ανοίξει θέμα Κυπριακού και να δημιουργήσει ακόμη και συνθήκες... πολεμικού κλίματος στην περιοχή.

Αν και η συνάντηση άνοιξε με ευχαριστίες για το τηλέφωνο του Σαμαρά στον Τούρκο πρόεδρο για την εκλογή του, έκλεισε τελικά με... πόλεμο και τα διπλωματικά επεισόδια θα συνεχιστούν. Κουβέντα φυσικά από τον Ερντογάν για τους λαθρομετανάστες που μεταφέρουν με καράβια οι συμπατριώτες του. Κουβέντα για την Πόλη και τα δικαιώματα των Ελλήνων. Αδιαλλαξία για το Αιγαίο και τα οικόπεδα με το πετρέλαιο.

«Είμαστε φίλοι και γείτονες και πρέπει να ενισχύσουμε τη συνεργασία μας υπέρ της ευημερίας και της σταθερότητας στην περιοχή«, είπε ο Ερντογάν αλλά σίγουρα δεν το εννοεί. Και το απέδειξε με τις θέσεις του για δύο κράτη στην πολύπαθη Κύπρο.

Η συνάντηση ξεκίνησε στις 13:00 ώρα Ελλάδος και οι δύο άντρες συνομίλησαν για 40 λεπτά Το αεροσκάφος που μετέφερε τον Έλληνα Πρωθυπουργό προσγειώθηκε στο Κάρντιφ το πρωί της Πέμπτης και ο κ. Σαμαράς κατευθύνθηκε στο Σέλτικ Μάνορ, στο Νιούπορτ , συνοδευόμενος από τον αντιπρόεδρο και υπουργό Εξωτερικών Ευάγγελο Βενιζέλο. Στην πόλη της Ουαλίας βρισκόταν ήδη από την Τετάρτη το απόγευμα ο υπουργός Άμυνας Δημήτρης Αβραμόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/09/2014 16:12:54

    Ο παππούς μου, γεννημένος στην Αργυρούπολη του Πόντου το 1896, μού έλεγε ''ο Τούρκος είναι ήσυχος μόνον εάν σε φοβάται''... Η γιαγιά μου, γεννημένη στην Κερασούντα το 1900, μού είχε αναφέρει πώς όταν το κάρο τους έστριψε από την γωνία του δρόμου του σπιτιού τους για το μεγάλο ταξίδι προς την Πατρίδα, οι μέχρι τότε απολύτως φιλήσυχοι Μωαμεθανοί γείτονές τους (με τά παιδιά των οποίων καθημερινά έπαιζαν, και αντάλλασσαν ευχές καί επισκέψεις στις μεγάλες Θρησκευτικές εορτές) άρχισαν να πυροβολούςν προς εκφοβισμόν στον αέρα, μήπως τυχόν και οι αποχωρούντες χιλιοπροδομένοι θελήσουν να επιστρέψουν !!!... 1. Τώρα πού το κύμα διερευνήσεως της ακριβούς καταγωγής των Τούρκων υπηκόων έχει λάβει διαστάσεις τρικυμίας, 2. Τώρα πού ολοένα και περισσότεροι αντιλαμβάνονται - ανακαλύπτουν πώς δεν ανήκουν στο 3 % των εχόντων DNA με αλταϊκή (μογγολική) προέλευση, 3. Τώρα πού και στο ...Γιουνανιστάν αντιλαμβανόμαστε ότι ΕΚΕΙ υπάρχουν δεκάδες εκατομμυρίων ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ αδελφών μας, 4. Τώρα πού γνωρίζουμε καλύτερα τι έφταιξε, γιατί και σε ποιους οφείλεται η Καταστροφή του '22, 5. Τώρα πού συνεχώς ανακαινίζονται Εκκλησίες και Μοναστήρια στην ...Ανατολία (χωρίς βέβαια νά ενεργήσουν οι, έτσι και αλλοιώς άχρηστοι και χρεοφειλέτες Γιουνανλήδες), Θεία τη προνοία αλλά και Ευλογία και Χάριτι, 6. Ναι τώρα πού σιγά-σιγά ξεθαρρεύουν και εμφανίζονται οι όσοι και όπου Ανατολίας γής υπάρχοντες Κρυπτοχριστιανοί, ναι τώρα πού όπως προεφήτευσε ο Πατήρ Παίσιος από τις αρχές της δεκαετίας του '90 (''σε λίγο καιρό οι προσευχές και τά κεριά πού γίνονται στις σπηλιές και τά υπόγεια, θα γίνωνται φανερά και θα δοξάζεται το όνομα του Θεού χωρίς φόβο'' !!!...) Έ ΤΩΡΑ, φαίνεται, ήγγικεν η ώρα η μεγάλη, ο Πόλεμος είναι εγγύτερα από οποιαδήποτε άλλη φορά στα τελευταία 90 χρόνια, και αλλοίμονον εάν αρχίση από ψηλά... (οι νοήμονες το γνωρίζουν εδώ καί δεκαετίες). Κύτταξε να δής πού φθάνεις, να προτιμάς να αρχίση Πόλεμος από τά χαμηλά (π.χ. Συρία ή Ιράκ ή Ιράν), παρά από τά ψηλά (λέγε με Βαλκάνια, ή, Ρωσσία, ή Ουκρανία !!!). Για δές πού ό Άρχων του Χρόνου, ενώ σέβεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ το αυτεξούσιο ημών των Προδοτών του, αναμένει να επέμβη για να επέλθη εξ αιτίας ΜΑΣ το μικρότερο κακό... Όσο για τον Ερντογάν, οι πρόγονοί του γεννημένοι επί αιώνες στην Ποταμιά της Ριζούντας του Πόντου (κοντά στον θρυλικό Όφι και λίγο πρίν τά σύνορα με την Γεωργία), κάποτε θα ανανίψη ! Είναι καταγεγραμμένοι ως οι πλουσιότεροι φοροδότες στον Σουλτάνο (γραπτά ντοκουμέντα από την εποχή 1850 - 1980, εάν ενθυμούμαι σωστά τά χρόνια...) Εάν δεν ανένιψε ήδη και μας το κρύβει ο ατιμούλης... Αλλά για δές κάτι συμπτώσεις, και ο Αντιπρόεδρος κος Αρίντς κατάγεται από τους ανταλλαγέντες Μουσουλμάνους της Κρήτης, ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΗ ΠΡΟΦΟΡΑ !!! Και μια και θυμήθηκα τον Γέροντα Παίσιο, είχε επίσης προφητεύσει, χρόνια πρίν πεθάνη (12 Ιουλίου 1994) ''όταν θα φύγη η γενιά των τωρινών Τούρκων πολιτικών και έλθουν στα πράγματα άγνωστα σήμερα άτομα, τότε θα γίνουν τά γεγονότα'' ! Τότε πού υπήρχαν Ετσεβίτ (και αυτός εκ Κρήτης, γεννημένος μάλιστα εκεί, πατριωτάκι !), Γιλμάζ, Ινονού, Μπαϊκάλ, Τσιλέρ και Ισλαμιστής ήταν ό Ερμπακάν !!! Κανείς από αυτούς δεν υπάρχει ΣΗΜΕΡΑ στην πολιτική ζωή της αυτοονομαζόμενης Τουρκίας !!! Γιατί ο Κώστας Καραμανλής έγινε κουμπάρος (δηλαδή μάρτυρας) στον γάμο του υιού Ερντογάν ? (ρητορική ερώτηση, ολίγον ...αιρετική !!!)

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/09/2014 18:43:53

      Ξενοφωντα σε βρισκω πολυ μελετημενο!! Οποιος ομως δεν καταλαβαινει σε τι αναφερεσαι θα του φανεις...καπως. Οσον δε αφορα στους κρυπτοχριστιανους δεν χρειαζεται να το υποψιαζομαστε. Ειμαστε βεβαιοι απο τους Ελληνες τουριστες που γυριζουν απο τη Τουρκια και το καταμαρτυρουν σχεδον ολοι. Ομολογουν οι ΙΔΙΟΙ οι Τουρκοι, οτι ειναι απογονοι βιαιως εξισλαμισθεντων Χριστιανων.... Στο δε βαρυ κλιμα που αναφερεται το αρθρο ετσι ηταν παντα. Απλα οι "συμμαχοι"πιεζαν παντα για καλες σχεσεις λογω ΝΑΤΟ. Το να μην τους νοιαζει τωρα, πρεπει να μας βαλει σε ανησυχια πρωτον και δευτερον δειχνει οτι ο Ερντογαν αισθανεται πραγματικα σουλτανος και αυτο θα φανει συντομα. Πολλα προβληματα της εξωτερικης μας πολιτικης θα αναδυθουν αμεσα. Ισως και ολα μαζεμενα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/09/2014 20:02:59

      Φιλαράκι, βαθιά νυχτωμένος είσαι: ο εκτουρκισμός των Βυζαντινών έχει συντελεστεί εδώ και χίλια χρόνια. και συ ονειρεύεσαι ...κρυπτοχριστιανούς. Με αυτήν την λογική οι Αρβανίτες στην Ελλάδα, η μισή Αθήνα δηλ.,είναι πέμπτη φάλαγγα των Τιράνων. Να μην σε πω και ότι η μισή Πελοπόννησος είναι απόγονοι Σλάβων.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Tassos 05/09/2014 22:50:19

        Ό,τι βλακείες σου κατέβουν τις γράφεις φαίνεται! Συμμαζέψου λίγο.

      • GLAD avatar
        GLAD @ Tassos 06/09/2014 14:12:18

        Τώρα που το λες , το σκέφτομαι σοβαρά . Οι μισοί Πελοποννήσιοι είναι ψηλοί , ξανθοί , με γαλανά μάτια κλπ. Σ ' αυτήν την ηλικία , κάνει ?

      • Άπαντα Επιστάμενος avatar
        Άπαντα Επιστάμενος @ Tassos 06/09/2014 14:39:37

        "οι Αρβανίτες στην Ελλάδα, η μισή Αθήνα δηλ...." Τάσσε,
        1)Κάνεις ένα μεγάλο λάθος για τον αρβανίτικο πληθυσμό. Η Αθήνα δεν κατοικήθηκε ποτέ από αρβανίτες. Ήταν το σήμερα λεγόμενο υπόλοιπο αττικής που είχε αρβανίτες.
        2)Ο σημερινός, τεράστιος πληθυσμός της Αθήνας αποτελείται βασικά από απογόνους πελοποννησίων που συνέρευσαν εκεί όταν έγινε πρωτεύουσα επί όθωνος και συνέχισαν ακατάπαυστα να την τροφοδοτούν πληθυσμιακά μέχρι και τώρα. Αυτός είναι ο λόγος που η γλώσσα των γκαγκάρων έπαψε να υπάρχει, και η Αθήνα μιλάει τώρα την γλώσσα της πελοποννήσου που κατέστη "η επίσημη ελληνική". Την εικόνα συμπλήρωσαν μετά το 22 και πολλές χιλιάδες προσφύγων από μικρά ασία που ασφαλώς καμία σχέση με αρβανιτιά... Και στα πρόσφατα χρόνια άνθρωποι απόλη την Ελλάδα...
        3)Είναι δύσκολο να βρεις "αρβανίτες" πια. Θα έλεγα μόνο βοιωτία και Σαλαμίνα, υπάρχουν συνειδητοποιημένοι (και σε άλλα μέρη υπάρχουν αλλά πολύ λίγοι και περιβαλλόμενοι από πολύ περισσότερους μη αρβανίτες). 120.000 - 150.000 για όλη την ελλάδα είναι ένα καλό νούμερο.
        4)Είναι αδιανόητο να αποδώσεις μη ελληνική καταγωγή στους σημερινούς αρβανίτες. Είναι έλληνες. Είχα διαβάσει μία φυλετική έρευνα που έλεγε ότι οι Ηπειρώτες ελληνες είναι πιο κοντά στους αλβανούς παρά οι αρβανίτες. Και μιλάμε για μία σχέση που υπήρχε από την αρχαιότητα (κοίτα και το κεφάλι του Πύρρου, του αρχαίου σε άγαλμα!) Πράγματι, αν κοιτάξεις αρβανίτες δεν υπάρχουν πεταχτά αυτάκια και κλασσικό αλβανικό κεφάλι. Προσωπικά, μπορώ να ξεχωρίσω αλβανό από χιλιόμετρα αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις αρβανίτη.Τι μπορεί να συνέβει: α)Δεν υπήρξαν ποτέ αλβανοί αλλά ήσαν πάντα δίγλωσσοι έλληνες. β)Στο αρχικό αρβανίτικο κορμό προσετέθησαν πάρα πολλοί μη αρβανίτες έλληνες που έμαθαν τα αρβανίτικα για φορολογικούς λόγους επί τουρκοκρατίας. γ)Τα αρβανίτικα είναι επικρατούσα γλώσσα και όταν έρχονται σε πεαφή με τα ελληνικά επικρατούν. Έτσι πολλές ελληνικές κοινότητες ''αρβανίτεψαν", πράγμα που εξηγεί την επιβίωση της αρβανίτικες γλώσσας αλλά όχι της φυλετικής διαφορετικότητας...
        5)Πάντως, Τάσσε, θα συμφωνήσω με τον σκεπτικισμό σου, όσον αφορά αυτά που είπε ο Ξενοφών πιο πάνω. Γιατί δεν αρκεί μόνο ένας πληθυσμός να έχει μία συγκεκριμένη καταγωγή, χρειάζεται και εθνική συνείδηση. Και όπως είπες αυτοί είναι τούρκοι εδώ και 800 - 1000 χρόνια. Μακάρι να κάνουμε λάθος εγώ κι εσύ επί τούτου. Το εύχομαι ολόψυχα.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/09/2014 20:50:53

      Ξενοφώντα αυτή η ανακαίνιση εκκλησιών ειναι πραγματικά αξιοπερίεργη. Το διαπίστωσα σε ένα ταξείδι στην γείτονα πριν απο ένα χρόνο ,όχι στις τουριστικές περιοχές αλλά σε μικρές πόλεις και χωριά της ανατολικής Θράκης . Όχι μόνο ανακαινίζουν εκκλησίες και μάλιστα με επιτυχία αλλά και τις αγιογραφουν , μας ρωτούσαν μάλιστα αν τα χρώματα ειναι τα σωστά . Τώρα τι μπορεί να σημαίνει αυτό δεν το γνωρίζω .

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Naruto 05/09/2014 21:04:06

        " Οταν δειτε οι Τουρκοι να χτιζουν τις δικες μας εκκλησιες, να ξερετε οτι τις χτιζουν, για να παμε εμεις μεσα.." γ. Παϊσιος Φιλε Naruto πολλα δε γνωριζουμε, ομως καποια στιγμη θα ομολογησουμε τα ανεξηγητα.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Ρηνα 06/09/2014 07:33:07

          Το τελευταίο στην Ευρώπη “Τείχος του Αίσχους” από το 1974 και μέχρι σήμερα (40 χρόνια!), παραμένει ορθό και τρισάθλιο να διχοτομεί τη Λευκωσία http://bit.ly/1quXdwM και τα άγια χώματα της μαρτυρικής μεγαλονήσου Κύπρου, ενιαίου κράτους-μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και γι αυτή τη φρικτή κατάσταση ορισμένοι, ευτυχώς αριθμητικά ελάχιστοι, μ’ ελαφρότητα που τρομάζει, λένε: “Μια χαρά είναι τα πράγματα”. Προσβάλλοντας τη μνήμη των θυμάτων της θηριωδίας Αττίλα, προσβάλλοντας τους τραγικούς συγγενείς, των επί 40 χρόνια αγνοουμένων αγαπημένων τους προσώπων. “Όταν θα δούμε η Ελλάδα να παίρνει τη πρεσβεία της από την Τουρκία και η Τουρκία τη πρεσβεία της από την Ελλάδα, τότε θα πρέπει να πούμε: «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ σώσον ημάς». Θα γίνει σύγκρουση στο Αιγαίο.” Πατέρας Παΐσιος

          • Geros avatar
            Geros @ η Dimi 06/09/2014 08:11:16

            Η παρεξήγηση των όσων έλεγε ο πατερ Παΐσιος μου θυμίζει την ταινία των Monty Pythons "The life of Brian" (Ένας προφήτης μα τι προφήτης ο Ελληνικός τίτλος). Ο ήρωας της ταινίας περνιέται κατά λάθος για μεσσίας και από εκεί και πέρα ότι και να κάνει θεωρείται Θεϊκό από τον όχλο που τον ακολουθεί. Έτσι και ο πάτερ Παΐσιος , του βγήκε το όνομα του προφήτη και από εκεί και πέρα ακόμα και όταν έλεγε το αυτονόητο όπως ότι πριν τον πόλεμο οι χώρες ανταλλάσσουν πρεσβευτές , κάποιοι το θεωρούσαν προφητεία! Φυσικά δεν ήταν όλα όσα έλεγε τόσο αθώα , υπήρχαν και φράσεις του που έχουν ειπωθεί με την πρόθεση να πιστέψει ο συνομιλητής του ότι πρόκειται για προφητεία. Παραδείγματος χάριν αυτά που είχε πει σε νεαρό αξωματικό (κάποιοι είπαν ότι ήταν ο μετέπειτα ΓΕΕΘΑ Γράψας) "Εσύ δεν θα παραιτηθείς. Εσύ θα είσαι ο αρχηγός της άμυνας της χώρας μας όταν θα μας επιτεθούν οι Τούρκοι", αλλα και αλλα που έλεγε σε διαφορους , "εσύ θα διοικήσεις στρατό στην Πόλη , εσύ θα την ξαναχτίσεις ..... " Για αυτές του τις φράσεις πιστεύω πως πρέπει να καταλάβουμε ότι ο γέροντας θεωρούσε καθήκον του να ανεβάζει το ηθικό των συμπατριωτών του και δεν το θεωρούσε κακό ή ψέμα. Έλεγε στον κόσμο αυτό που ήθελε να ακούσει για να μην χάσει το κουράγιο του , να συνεχίσει να προσπαθεί , να συνεχίσει να ελπίζει. Ήταν απλός αμόρφωτος άνθρωπος και νομίζω ότι τα έβλεπε όλα αυτά ως μια άκακη τόνωση του ηθικού για κάτι που πίστευε βαθιά πως έπρεπε να γίνει.

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Geros 06/09/2014 10:57:57

            Απλος αμορφωτος ανθρωπος;;; Μα ακριβως αυτες οι ρησεις του για τους Τουρκους ειναι που εμποδιζουν την Αγιοκαταταξη του... Αμορφωτος απλος ανθρωπος ηταν και ο οσιος Πορφυριος. Ας μην πιασω τη λιστα γιατι ειναι ατελειωτη και δεν ειναι αποκλειστικο κριτηριο η μορφωση. Μονο να θυμισω οτι ο ιδιος ο Χριστος ξεδιαλεξε μεσα απο το πληθος των μορφωμενων ραβινων, απλους αμορφωτους ψαραδες για να Τον ακολουθησουν ως μαθηται Του και Αποστολοι Του! Εχουμε σημερα αναγαγει την Πανεπιστημιακη κυριως μορφωση στο απαν. Δεν ειναι κακο αρκει να μην φουσκωνει τα μυαλα του ανθρωπου που την εχει. Θυμιζω αλλη ρηση του Αγιου Κοσμα του Αιτωλου, του μεγαλου αυτου Ισαποστολου που τοσο συνετελεσε στην ελευθερια της πατριδας: "το κακο θα προελθει απο τους διαβασμενους".... Αλλωστε το Αγιο Πνευμα "οπου θελει πνει" και σε μορφωμενους και σε αμορφωτους αρκει να ειναι ταπεινοι για να το ελκυσουν. ΥΓ ο συσχετισμος σας με Monty Pythons ειναι λιαν επιεικως ατυχης...

          • Geros avatar
            Geros @ Ρηνα 06/09/2014 14:16:19

            Κανένας συσχετισμός με του Monty Pythons δεν είναι ατυχής αγαπητή μου , αρκεί να έχει κανείς αίσθηση του χιούμορ πράγμα που δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο. Οι Monty Pythons είχαν πάει κάποτε για παραστάσεις στον Γερμανία και ως μέρος της επίσκεψης ήταν και το να δουν το Νταχάου έξω από το Μόναχο. Φτάνοντας εκεί στην είσοδο δεν τους επέτρεψαν να μπούν μιας και όπως τους ενημέρωσαν είχαν καθυστερήσει. Τότε πετάχτηκε ο μακαρίτης ο Chapman (ο ήρωας της ταινίας The life of Brian) και είπε "για να μας αφήσουν να μπούμε πείτε τους ότι είμαστε Εβραίοι"! Αυτό είναι χιούμορ αγαπητή μου , συνδυάζει τα μεγάλα με τα μικρά , τα κωμικά με τα τραγικά , δεν έχει τον Θεό του , αλλα είναι ΕΥΦΥΕΣ!!!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Geros 06/09/2014 13:18:13

            Ενας ''απλός και αμόρφωτος'' άνθρωπος φίλε Γέρο, που καθόταν για όλη του τη ζωή στην έρημο ζώντας μέσα στην εκούσια άσκηση,σκληραγωγώντας τον εαυτό του,σε σημείο τέτοιο που σε εμάς τους υψηλόφρονες (χωρίς εισαγωγικά) κοσμικούς ανθρώπους,θα φαινόταν αδιανόητο, δεν είχε καμμία ανάγκη να κάθεται εκεί και να μοιράζει ψέμματα στους ανθρώπους! Όπως ίσως θα έχεις ακούσει,δεν πήγαινε ο π.Παΐσιος στον κόσμο,ο κόσμος,πλήθος λαού για την ακρίβεια,καθημερινά τον αναζητούσε και πήγαινε σε εκείνον. Τί ανάγκη είχε λοιπόν ο π.Παΐσιος να του λέει ψέματα; Η εξήγηση είναι ετούτη: ο ''απλός και αμόρφωτος'' π.Παΐσιος,όπως πολύ όμορφα αναφέρει και η αγαπητή Ρήνα παραπάνω, δεν είχε την κοσμική μόρφωση. Κατείχε την πνευματική μόρφωση εκείνη που πηγάζει από την καρδιά,και ''εκ του περισσεύματος της καρδίας'' του λαλώντας,έλεγε αυτά που διαβάζουμε και ακούμε. Γι' αυτά που σου λέω, μιλώ και εξ' ιδίας πείρας,αφού αξιώθηκα να ζήσω κοντά του ένα περιστατικό,που σύμφωνα με τα μέτρα ενός μορφωμένου κοσμικού ανθρώπου δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά. Μόνο ένας ''απλός και αμόρφωτος'' ασκητής όπως ο π.Παΐσιος και άλλοι σύγχρονοι ή παλαιότεροι ασκητές,θα μπορούσαν να το ''εκλογικεύσουν''... Φιλικά. Θανάσης Τ. εκ Κυθήρων.

          • Geros avatar
            Geros @ Κυθήριος 06/09/2014 13:50:24

            Αγαπητέ αναλύεις πολύ όμορφα τον τρόπο που βιώνει ένας πιστός φαινόμενα σαν τον Παΐσιο. Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως από αυτά που είπες είναι εάν πιστεύεις ότι ο Γράψας θα διοικεί τον στρατό μας σε καιρό πολεμου με την Τουρκια και αν ο τάδε και ο δεινα θα αμυνθούν και θα ξαναχτίσουν την Κωνσταντινούπολη.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Geros 06/09/2014 14:04:44

            Ερώτηση ''επί τον τύπον των ήλων''... Δε μπορώ να πώ κάτι πρίν για αυτά τα γεγονότα. Όταν και αν επιβεβαιωθούν όμως,θα τα πιστέψω,γιατί δέχομαι αυτόν που τα είπε.

          • Geros avatar
            Geros @ Κυθήριος 06/09/2014 14:32:52

            Αν επιβεβαιωθούν φιλε μου θα τα πιστέψω και εγώ και ο Ερντογάν ο ίδιος! Το θέμα είναι τώρα όμως , πιστεύεις αρκετά έτσι ώστε να πιστέψεις τώρα? Αν δεχόσουν όπως λες αυτόν που τα λέει θα πίστευες από τώρα. Τελικά δεν δέχεσαι τον Παΐσιο αγαπητέ , συγγνώμη που το λέω.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Geros 06/09/2014 14:52:23

            Μάλλον στριμώχτηκες αγαπητέ Γέρο.Ξέρεις φίλε μου,ο π.Παΐσιος δεν μίλησε γι' αυτά μόνο! Υπάρχουν ένα σωρό μαρτυρίες,στοιχεία,γεγονότα,που περιγράφονται σε πλειάδα βιβλίων,από αυτήκοους και αυτόπτες μάρτυρες που βίωσαν τα θαυμαστά του ξεχωριστού αυτού ανθρώπου,και άκουσαν,μελέτησαν και ακολούθησαν τις συμβουλές του για ένα σωρό θέματα που άπτονται της καθημερινής ζωής και βρήκαν τις λύσεις που αναζητούσαν. Αν μελετήσουμε και πιστέψουμε σ' αυτά πρώτα,μετά συζητάμε και ό,τι άλλο θέλεις...

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2014 20:20:04

    ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ / Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου, 2014 Η ΡΕΠΟΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ! Το δήλωσε σήμερα στη Βουλή, ότι παρά την αντίθετη στάση της ΔΗΜΑΡ, η πιστή οπαδός του "συνωστισμού της Σμύρνης", θα καταψηφίσει το άρθρο 2 του "Αντιρατσιστικού", το οποίο προβλέπει ποινές σε όποιον δεν αναγνωρίζει ανάμεσα σε όλα και την Γενοκτονία των Τούρκων κατά των Ελλήνων και των Αρμενίων! Όλα αυτά την ώρα που βρίσκονται σε εξέλιξη νέες ισλαμιστικές γενοκτονίες σε Συρία και Ιράκ από τους σύγχρονους Τσέτες...

  3. MCA avatar
    MCA 05/09/2014 22:05:58

    Θα πρέπει η Ελληνοκυπριακή πλευρά να φροντίσει να έχει άψογες σχέσεις με τους Τουρκοκύπριους.Μετά ας λέει ο Ερντογάν ότι θέλει. Ούτε ένωση ούτε διαίρεση. Μια χαρά είναι τα πράγματα αυτήν την στιγμή μέσα στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης.Δεν υπάρχει λόγος για να λυθεί το Κυπριακό αυτήν την περίοδο.Ίσως σε 50 ή 100 χρόνια.Μπορεί και ποτέ.Ποιός ξέρει...

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2014 23:14:49

    Δείτε το. Μέσα στο τζαμί ο Ιεροκήρυκας Wahhabi διδάσκει ΠΩΣ να σφάζουν Χριστιανούς «Όταν αποκεφαλίζετε τον άπιστο, μην το κάνετε αδιάφορα όπως όταν σφάζετε ένα πρόβατο. Όταν αποκεφαλίζετε τον άπιστο να είστε συγκεντρωμένοι για να νιώθετε την ηδονή» http://youtu.be/blsQyzn-zdA Χίλια χρόνια οι τσέτες σε σφάζουνε ραγιά, αλλά σε ταΐζουνε με τον μπαμπούλα για να παραμένεις πειθήνιο σφαχτάρι. Βγάζουν άδειες για το τζαμί! Στην έκδοση των πολεοδομικών αδειών για τη δημιουργία του μουσουλμανικού τεμένους των Αθηνών προχωρεί το υπουργείο Υποδομών έπειτα από την απόρριψη των προσφυγών κατά της κατασκευής του από πολίτες, μεταξύ των οποίων και ο Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, από το Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣΤΕ). Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες, η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων δεν έχει ακόμη υπογράψει τη σύμβαση κατασκευής με την υποψήφια ανάδοχο κοινοπραξία (Άκτωρ - ΤΕΡΝΑ - JP & Άβαξ - Ιντρακάτ), που ήταν και το μόνο σχήμα που κατέθεσε προσφορά, έπειτα από τέσσερις άγονους διαγωνισμούς για τη μετασκευή του υφισταμένου. (πηγή: palo) Σ’ αυτό το βίντεο, ένας σαουδάραβας ιεροκήρυκας Wahhabi δικαιολογεί τις δολοφονίες μικρών παιδιών και γυναικών, ως νόμιμες! http://www.military.com/video/operations-and-strategy/terrorism/wahhabi-preacher-justifies-killing-kids/2897333486001/ Έλληνα ευκολόπιστε και χιλιοπροδομένε εσύ μυαλό ποτέ δεν βάζεις!.

  5. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 06/09/2014 10:22:25

    Ο Κεμάλ πίστευε ότι η σχέση Ελλάδας-Τουρκίας πρέπει να είναι μία σχέση ανδρογύνου στην οποία το ρόλο του άντρα θα έχει η Τουρκία! Έτσι αντιλαμβάνονται οι Τούρκοι την φιλία. Ως προς το dna, νομίζω ότι δεν παίζει τόσο ρόλο εάν οι σύγχρονοι Τούρκοι είναι εξισλαμισμένοι Έλληνες κλπ αλλά ότι πολιτιστικά έχουν ενταχθεί στον τουρκικό κορμό και μας θεωρούν εχθρούς.

    • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
      ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 06/09/2014 10:50:24

      Aγαπητέ Καραμπίνα κάνεις το κλασσικό λάθος να γενικεύεις. ΟΛΟΙ οι Τούρκοι κάτοικοι της σημερινής Τουρκίας δεν είναι εξιλαμισθέντες Ελληνες. Αλλά σίγουρα μερικά εκατομμύρια απ' αυτούς είναι, και μάλιστα πολλοί απ' αυτούς πρόσφατα, μετά το 1922. Αρκετά εκατομμύρια δεν είναι Τούρκοι αλλά Κούρδοι, Οθωμανοί, Άραβες και άλλες Εθνικότητες. Οι περισσότεροι απο τους σημερινούς κατοίκους της Τουρκίας μας θεωρούν φίλους, παρά τις προπάθειες των πολιτικών και των ιερωμένων τους (και των δικών μας)να μας παρουσιάζουν ως εχθρούς. Δεν μασάνε πλέον ακόμα και οι Τούρκοι. Ξέρουν οτι κανένα κίνδυνο δεν διατρέχουν απο εμάς και μας θεωρούν τυχερούς που απαλλαγήκαμε απο τον Οθωμανικό ζυγό το 1821, σχεδόν 100 χρόνια πριν απο αυτούς...Η φιλοξενία τους απέναντί μας είναι ανυπέρβλητη.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. 06/09/2014 12:54:26

        Ετσι ειναι! Μια μικρη διευκρινηση: Στα ενδοτερα της Τουρκιας κατοικουν οι απολιτιστοι ας πουμε Τουρκοι, αυτοι που χρησιμοποιηθηκαν για την εισβολη στη Κυπρο και τα εκτροπα που ακολουθησαν....Ειναι αυτοι ακριβως που ψηφιζουν Ερντογαν. Οι των παραλιων εχουν ερθει σε επαφη γενικα με τουριστες, Ελληνες και αλλους και εχουν μπει στο νοημα τι συμβαινει γυρω τους.....

      • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
        ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. 06/09/2014 13:23:16

        Γεώργιε εννοείται ότι όλοι οι σύγχρονοι Τούρκοι δεν είναι φυλετικά πρώην Έλληνες. Είναι μωσαικό εθνοτήτων αλλά με τουρκική συνείδηση. Ως προς τα φιλελληνικά τους αισθήματα μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά η υπερψήφιση Ερντογάν με συντριπτικά ποσοστά δεν το αποδεικνύει.

        • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
          ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 06/09/2014 14:53:43

          Aπ' όσους ψήφισαν Ερντογάν πιστεύω οτι πάνω απο 80% έχουν φιλελληνικά αισθήματα. Ακόμα και ο ίδιος ο Ερντογάν μας συμπαθεί και δεν μας θεωρεί εχθρούς του.Σίγουρα μας συμπαθεί πολύ περισσότερο απο τη Μέρκελ και τον Σόιμπλε... Δεν έγινε κατά λάθος κουμπάρος του Καραμανλή. Καμμία σχέση οι Τούρκοι μουσουλμάνοι με τους Ταλιμπάν και τους Τζιχαντιστές. Αυτούς τους μισούν και τους φοβούνται περισσότερο απο εμάς οι Τούρκοι Μουσουλμάνοι. Μη συγχέετε τα πράγματα.

          • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
            ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. 06/09/2014 16:34:11

            Γεώργιε μη σου διαφεύγει ότι ο κατά τα άλλα λαλίστατος Ταγίπ, δεν έχει βγάλει άχνα για τις θηριωδίες των τζιχαντιστών. Επίσης θα έχεις διαβάσει και εσύ ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι χρηματοδοτεί και εξοπλίζει αυτούς τους εγκληματίες. Επιδίωξη των Τούρκων είναι η σταδιακή ισλαμοποίηση της Ελλάδας.

          • ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. avatar
            ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π. @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 06/09/2014 19:43:29

            H Ισλαμοποίηση φίλε ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ είναι καταδικασμένη σε αφανισμό λόγω του ότι αγωνίζεται χάνοντας διαρκώς έδαφος εναντίον της εξέλιξης του ανθρώπου, που θα την σαρώσσει σαν σκουπίδι όπως όλα τα καθυστερημένα θρησκευτικά δόγματα. Οι Τζιχαντιστές προς το παρόν, είναι χρήσιμοι στους Αμερικάνους και σε εμάς τους Δυτικούς τους συμμάχους, και συμβάλλουν τα μέγιστα με την ηλιθιότητα του φανατισμού τους στην γρηγορώτερη εξαφάνιση του Ισλαμισμού. Μέσα στην Τουρκία άλλωστε, είδες τι έπαθε ο Ισλαμισμός του Ερντογάν και ακόμα και αυτός κατάλαβε οτι τον πήρανε χαμπάρι οι συμπατριώτες του και δεν πάει άλλο. Έτσι "την έκανε" για την Προεδρία. Στην Τουρκία ο Ισλαμισμός σε δυό τρείς γενιές θα αποτελεί μουσειακή παράδοση. Η Τουρκία είναι το αντίστοιχο της Σουηδίας στον Μουσουλμανικό κόσμο. Ενα κράτος βαθύτατα κοσμικό. Είδες την σέξυ Ελληνοτουρκάλα γκόμενα του "δήθεν" Ισλαμιστή Ερντογάν? Την ουσία να βλέπουμε και όχι το φαίνεσθαι των επαγγελματιών "επικοινωνιολόγων"...Για να εξισλαμίσουν οι Τούρκοι τους Ελληνες θα πρέπει να μας δώσουν σε μετρητά κατα μέσο όρο απο 500.000 επι 20.000.000 μαζί με τους ομογενείς και θα εξισλαμισθούμε (λέμε τώρα)...Ετσι θα βγάλουμε και το χρέος...

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/09/2014 11:11:30

    Δεν βλέπω καμμιά ρήξη.Και οι δύο είπαν τις πάγιες θέσεις των χωρών τους. Οι Τουρκοι πάντα ήθελαν δύο κράτη στην Κύπρο.Οι τελευταίες διεθνείς εξελίξεις τους ευνοούν καθώς το αμετάβλητο των συνόρων τρίζει.Μετά το Κόσοβο ήλθε η Κριμαία,ίσως και η Α.Ουκρανία και πάνω απ όλα το δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της Σκωτίας. Εάν η Βρεταννία διχοτομηθεί σε Αγγλία και Σκωτία ενισχύεται το επιχείρημα της διχοτόμησης της Κύπρου.

    • George N avatar
      George N @ ψυχραιμια 08/09/2014 03:06:27

      Το επιχείρημα για δύο κράτη ή για ένα υπό την κηδεμονία της Τουρκίας και η απόκτηση όλης της Κύπρου σε δεύτερη φάση (μόλις το επιτρέψει η δημογραφία) είναι η νίκη της το 74. Το θέμα είναι γιατί η Ελλάδα πιστεύει ότι θα παραιτηθεί μονομερώς και αυτοβούλως από όσα κέρδισε με τα όπλα. Η Βρετανία είναι ένωση τριών κρατών. Η Σκωτία δεν κατακτήθηκε αλλά μόνη της ψήφισε (το κοινοβούλιο της) να δημιουργηθεί ένωση με την Αγγλία πριν 300 χρόνια όταν η απόπειρά της να φτιάξει και αυτή αυτοκρατορία έληξε άδοξα με οικονομική καταστροφή. Απλά στην Ελλάδα μπλέκουν δυο διαφορετικές ιστορικές περιόδους, γνωρίζουν την μία και μάλιστα μόνο από το Χόλιγουντ (Braveheart) και βγάζουν συμπεράσματα. Όπως η Ελλάδα μπορεί να φύγει από την ΕΕ έτσι και η Σκωτία, η Ουαλία ή και η Αγγλία μπορούν να επιλέξουν να φύγουν. Μένουν μόνο αν εκτιμούν ότι τις συμφέρει.

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/09/2014 22:46:34

    Παρεμπιπτόντως,παρατηρήστε με τί απαξιωτικό τρόπο χαιρετάει ο Σουλτάνος Ταγίπ τον Σαμαρά,μπαίνοντας στην αίθουσα...