Ρέγκλινγκ: Ο Σαμαράς οδήγησε την Ελλάδα στην ανάπτυξη
10/09/2015 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρέγκλινγκ: Ο Σαμαράς οδήγησε την Ελλάδα στην ανάπτυξη

«Οι εκλογές του 2015 πάγωσαν τα πάντα»

Το έργο της κυβέρνησης Σαμαρά εξήρε ο Κλάους Ρέγκλινγκ σε συνέντευξή του στην εφημερίδα της Σλοβενίας Delo.

Ο επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Σταθερότητας (ESM) τόνισε ότι επί κυβέρνησης Σαμαρά εφαρμόστηκαν σημαντικές μεταρρυθμίσεις πράγμα που οδήγησε την Ελλάδα να έχει ανάπτυξη μετά από πέντε χρόνια. Όμως, οι εκλογές του 2015 πάγωσαν τα πάντα.

«Θεωρούμε πως ξέρουμε καλύτερα τι έχει αποτέλεσμα στην Ευρώπη και τι όχι. Η Ελλάδα έχει εφαρμόσει σημαντικές μεταρρυθμίσεις στη διάρκεια των δύο πρώτων προγραμμάτων στήριξης. Η ανάπτυξη επανήλθε το 2015. Ήταν η πρώτη χρονιά θετικής ανάπτυξης μετά από πέντε χρόνια αρνητικής. Η ανεργία άρχισε επίσης να υποχωρεί το περασμένο έτος. Όλα αυτά διεκόπησαν κατά τη διάρκεια του α΄ εξαμήνου του έτους. Αλλά τώρα νομίζω πως η Ελλάδα είναι ξανά σε τροχιά. Η κυβέρνηση έχει αναλάβει πολύ σαφείς δεσμεύσεις», ανέφερε χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 10/09/2015 14:45:05

    Ο Κλαους Ρέγκλιγκ κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνουν τα στελέχη της ΝΔ (αν δεν ήταν αυτοί που είναι... )

  2. κ.Ξενια avatar
    κ.Ξενια 10/09/2015 14:55:34

    αυτό πρεπει να το καταλαβουν πρωτα οι νεοδημοκράτες και να μαθουν να απαντουν επι τελους στους νεους γκαιμπελιστες, οι οποιοι για τα παντα κατηγορουν αυτή την παραταξη

  3. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 10/09/2015 15:34:18

    Ολοι το παραδεχονται πλεον. Ολοι οι πολεμιοι σαμαρα εκτος της χωρας εχουν εμμεσα παραδεκτει το λαθος τους. Πριν 4-5 μηνες δεν ηταν λιγα τα τουιτς απο τον περιγυρο των ξενων που παραδεχονταν ανοικτα "Samaras was right". Μονο ο Ελληνικος λαος δεν καταλαβαινει. Αυτη η μεγαλη μορφη της παγκοσμιας ελληνικης ιστοριας που το μονο που την ενδιαφερει ειναι γιατι πλεον δεν μπορει να διοριστει στο δημοσιο.

    • Eva avatar
      Eva @ Παρατηρητής 11/09/2015 12:30:56

      Τωρα μας υποχρεωσαν.

  4. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 10/09/2015 15:43:33

    Δυστυχώς έτσι γίνεται πάντα. Αφού πρώτα φάνε τον σωστό πολιτικό, μετά του βγάζουν θερμούς επικήδειους. Αυτά ο κύριος Ρέγκλινγκ έπρεπε να τα είχει πεί στη Μέρκελ τον Αυγουστο του 2014 όταν έκοψαν στο Σαμαρά τη δόση του δανείου και του αρνήθηκαν την πίστωση-γέφυρα για να βγεί στις αγορές, με αποτέλεσμα τα σπρέντς να εκτιναχθούν και ο Σαμαράς τελικά να πέσει...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 11/09/2015 16:50:31

      +++

  5. deltaplus avatar
    deltaplus 10/09/2015 15:51:16

    Μπραβο κ ρεγκλινγκ...μεγαλη γατα...που το ανακαλυψες τωρα.....για να θυμησω σε οσους ξεχνουν ευκολα: ο Α Σαμαρας οταν προκυρηξε τις εκλογες, μετα την αρνηση κοντοφθαλμων δηθεν αντιμημονιακων, να εκλεξουν ΠΤΔ.ειπε:*παντως εγω παραδιδω την χωρα σε αναπτυξη, με πρωτογενες πλεονασμα και ισοσκελισμενο προυπολογισμο για πρωτη φορα υστερα απο πολλα χρονια* χαρακτηρισε δε τον κυριως δημαγωγο ως *ατυχημα*που δεν επρεπε να συμβει στην χωρα.δυστυχως επαληθευτηκε και ειναι κριμα για ολους μας,επρεπε να ντρεπομαστε για την ανοησια που διαπραξαμε σαν λαος και δεν τον αφησαμε να τελειωσει την θητεια του....

  6. sender avatar
    sender 10/09/2015 16:18:26

    Τώρα είναι αργά...

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/09/2015 20:22:01

    Δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός τρόπος μέτρησης αποτελεσμάτων διακυβέρνησης που να μην δείχνει περίτρανα το πόσο μεγάλη πρόοδο έκανε ο Σαμαράς με την απίστευτα εντατική δουλειά και τον σχεδιασμό που έκανε. Ύφεση 9% γύρισε σε 2 χρόνια σε ανάπτυξη και ανεργία σε πτώση. Οι φόροι έπεφταν σταθερά κάθε χρόνο. Τα πλεονάσματα μεγάλωναν και γινόμασταν αξιόπιστη χώρα για ξένες επενδύσεις. Ο μόνος τρόπος να βγεις από το μνημόνιο με δυνατή τάση ανάπτυξης και σταθερά ανοδική πορεία και όχι ως σοβιέτ της νότιας Ευρώπης όπως θέλουν οι δραχμολάγνοι κομμουνιστές και νεοναζί. Όπως γράφει κάποιος από πάνω, είναι αργά τώρα. Χάσαμε τη μεγάλη μας ευκαιρία. Εμείς, ο εξυπνότερος λαός του κόσμου. Στα λόγια πάντα...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 10/09/2015 21:37:11

      Γιατί γράφετε ὅλοι ὅτι εἶναι πλέον ἀργά, ἀποκλείετε τήν ἐπάνοδο τοῦ ΑΣ; Γνωρίζετε κάτι συγκεκριμένο πού διαφεύγει σέ πολλούς;;

  8. Ξυπνήστε στη Ν.Δ. avatar
    Ξυπνήστε στη Ν.Δ. 10/09/2015 23:06:44

    Η Ελλάδα είναι ένα απέραντο φρενοκομείο.... Όλοι κατάλαβαν το λάθος που έκαναν με την επιλογή Τσίπρα και ''κλείνουν'' πλέον το μάτι στον ''νέο'΄και ''συμπαθή'' Πρόεδρο της Ν.Δ. ... Ξεχνώντας παράλληλα τους Καραμανλή και Σαμαρά, στους οποίους τους γύρισαν δίχως σκέψη την πλάτη, έτσι απλά για ''αλλαγή''....Έτσι απλά για να επιβεβαιωθούν τα ''χαρακτηριστικά'' του Νεοέλληνα.... Ταυτόχρονα, απλά ακούει κάποια υποτίθεται ''μεγαλοστελέχη'' της Ν.Δ. να δηλώνουν πλέον επίσημα, πως Ναι Δεν στήριξα πουθενά τον Σαμαρά την ώρα που παιζόταν η τύχη της χώρας...Συγχαρητήρια κυρίες και ''κύριοι''...Πάντα τέτοιοι ήσασταν... Ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, λέγεται πως είναι έξυπνος άνθρωπος, όμως θα πρέπει να το επιβεβαιώσει κι όλας αμέσως μετά τις εκλογές. Μήπως στην επόμενη Συγκυβέρνηση θα ήταν καλύτερο για την χώρα, σχηματίζοντας ευρεία Κυβέρνηση, να είναι Π/Θ ή τουλάχιστον Αντιπρόεδρος ο Αντώνης Σαμαράς...? Μήπως? Μήπως θα έπρεπε να ''ξαναδεί'' το θέμα του ΠτΔ, διότι ο τωρινός έχει μετατραπεί σε ''χαλάκι'' των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ? Μήπως τελικά η χώρα με Π/Θ Αντώνη Σαμαρά και ΠτΔ Κώστα Καραμανλή, θα μετατρεπόταν σε έναν αξιοσέβαστο και ομότιμο συνομιλητή με τους Ευρωπαίους? Και επιτέλους θα ολοκληρωνόταν και κάποια στιγμή το υπογεγραμμένο οικονομικό πρόγραμμα? Διότι αν δεν πάει η χώρα σε τέτοιο πολιτικό σχήμα, έτσι όπως φαίνεται και η επόμενη κυβέρνηση θα ''φθάσει'' το πολύ μέχρι το Πάσχα του 2016.... Όπου πάλι θα ''σκάσει'' η κατάσταση και μοιραία θα οδηγηθούμε στην πιο πάνω επιλογή...Η διαφορά όμως θα είναι ότι τότε θα είμαστε κατεστραμένοι...

  9. sender avatar
    sender 10/09/2015 23:27:00

    Είναι αργά,να επανορθώσουν το κακό που έκαναν,με την στρατηγική τους να επιβάλλουν τον σύριζα με τον Τσίπρα και τον Βαρουφάκη.Αυτοί και ο ελαφρόμυαλος ''λαός''.