13/10/2008 15:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ράμπο εναντίον των μπλογκς ετοιμάζει ο κ. Ρουσόπουλος

Δεν γνωρίζουμε φυσικά αν ο κ. Ρουσόπουλος παραμείνει στη θέση του στον επικείμενο ανασχηματισμό, για τον οποίο πιέζουν πλέον όλοι με επικεφαλής την κ. Μπακογιάννη, αλλά άμα μείνει την «βάψανε» οι μπλόγκερς.

Όπως διαβάζω στο χθεσινό «Πρώτο Θέμα», το έργο  «Αναδιοργάνωση της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης», ύψους 700.000 ευρώ, που παρήγγειλε ο κ. Ρουσόπουλος προβλέπει τη σύσταση στο υπουργείο του «ειδικής ομάδας «Ράμπο», οι οποίοι θα παρακολουθούν καθημερινά τη διακίνηση των πληροφοριών στα blogs ώστε ο ίδιος να έχει τη δυνατότητα «παρέμβασης της υπηρεσίας» για να τα «βελτιώσει» κατά το δοκούν» (!!!).

Καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει αυτό το «κατά το δοκούν». Ο κ. Ρουσόπουλος μπορεί να «ελέγξει» τα ΜΜΕ με τους διάσπαρτους καλοπληρωμένους φίλους του και φυσικά τα ντηλ κορυφής με τον Καραμανλή. Τα μπλογκς όμως δεν μπορεί να τα ελέγξει και ετοιμάζεται να πάρει δραστικά μέτρα. Φαίνεται ότι οι διάφοροι ανώνυμοι σχολιογράφοι που μπαίνουν (εδώ κι αλλού), μόλις σηκωθεί κανένα αντικυβερνητικό δημοσίευμα, για να βρωμίσουν το χώρο, δεν επαρκούν πλέον.

Κατά τα άλλα με το ίδιο σχέδιο ο κ. Ρουσόπουλος μεθοδεύει την υφαρπαγή αρμοδιοτήτων που ανήκουν σε άλλα υπουργεία (Τουρισμού, Εξωτερικών) για την προβολή της χώρας , όπως και σειρά άλλων μέτρων που αποσκοπούν στην περαιτέρω  ισχυροποίησή του. Το σχέδιο προβλέπει ακόμα ότι οι ομιλίες του Πρωθυπουργού πρέπει να γράφονται μόνο από τον ίδιο καθώς και μέτρα «νουθεσίας» ανυπάκουων υπουργών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. n avatar
    n 13/10/2008 15:37:57

    Είπε ο Γιάννος Παπαντωνίου, ξέρετε ήταν παλιότερα υπουργός οικονομίας, σε συνέντευξη του χθες στο βήμα.

    «Οι διαστάσεις της χρηματοπιστωτικής κρίσης αναδεικνύουν τη χρεοκοπία του νεοφιλελεύθερου μοντέλου. Η απουσία κανόνων και η αυτορρύθμιση των αγορών οδήγησαν σε καταστρεπτικά αποτελέσματα. Παράλληλα, διευρύνθηκαν οι ανισότητες, υπονομεύοντας την κοινωνική συνοχή»
    Εν τω μεταξύ όταν ήταν υπουργός οικονομίας αρχές Ιανουαρίου του 2001 ειχε εξαγγείλει θεσμικές ρυθμίσεις για την εφαρμογή του θεσμού της αγοράς μετοχών με πίστωση (margiaccount)

    Τι να πεις για τη Σοσιαλδημοκρατία!!

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 15:42:51

    οτι και για το νεοφιλελ...κρατικο...του Ρουσο!!!!

  3. ο ατακτος blogger avatar
    ο ατακτος blogger 13/10/2008 15:43:03

    να πάρει δραστικά μέτρα «νουθεσίας» ανυπάκουων υπουργών.

    ωραία ιδέα.

  4. παλιομιζέρια avatar
    παλιομιζέρια 13/10/2008 15:43:50

    Κάτι σαν το παλιό καλό
    "L'état, c'est moi", δηλαδή ο κύριος.

  5. ο ατακτος blogger avatar
    ο ατακτος blogger 13/10/2008 15:46:55

    Να νοικιάσουν κ ένα σαπιοκάραβο να βάζουν μέσα τους «άτακτους» υπουργούς με προορισμό τα ανοιχτά της νότιας Αφρικής.

    Ξέρετε, εκεί που έχει λευκούς καρχαρίες…
    Αν κάνει 2- 3 δρομολόγια το πλοίο μπορεί και να δούμε αποτελέσματα στο εσωτερικό…

  6. Eirini avatar
    Eirini 13/10/2008 15:51:32

    Έχει νόμιμο δικαίωμα να παρεμβαίνει στα μπλογκς;!!!! Και μάλιστα κατα το δοκούν; Μήπως απλώς θέλουν να τρομάξουν το κόσμο; Πείτε μας περισσότερα!

  7. ο avatar
    ο 13/10/2008 15:53:36

    ΑΠΟΡΊΑ

    γιατί η Μπακογιανη θέλει να φύγει ο Ρουσόπουλος!

  8. ο avatar
    ο 13/10/2008 15:59:30

    Φυτώρια ποινικών “συμφερόντων” και νοοτροπιών.

    ΣΩΣΤΉ ΔΙΑΠΊΣΤΩΣΗ. ΦΆΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΆΞΗ...

    τι γίνεται;

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 16:02:20

    το παιδι μας ονομα Ρουσο ειναι στον ΚΟΣΜΟ του .Καληνυχτα !!!

  10. w avatar
    w 13/10/2008 16:07:43

    τα κόμματα είναι το κύτταρο της δημοκρατίας.
    όταν η πολιτική φύγει από τα κόμματα τότε δημιουργούνται φυτώρια ποινικών “συμφερόντων” και νοοτροπιών, Η σημερινή κατάσταση είναι απόρροια αυτού του φαινόμενου, έφυγε ο έλεγχος της πολιτικής από τα κόμματα και πήγε στα οικονομικά συμφέροντα, ΜΙΚΡΑ Η ΜΕΓΑΛΑ.

    ΞΥΠΝΑΤΕ

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 16:08:27

    ας πρόσεχε την αγοροπωλησία του ΟΤΕ .Το σφάλμα ήταν μεγάλο !!!

  12. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 16:09:42

    @w: για ποια κόμαματα μας λές ακριβώς; τα εξαγορασμένα πατόκορφα απο την διαπλοκή;

  13. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 13/10/2008 16:10:48

    Αφιερωμένο ΟΛΟΨΥΧΑ στον Θοδωρή Ρ...

    Και στον Pathfinder εχουμε κρουσματα προληπτικής λογοκρισίας, κάνουν πρόβες για όλους σας

    facrtorx: καλό το βιντεακι αλλά δεν γουστάρω να μας βρουν μπόσικους - sorry

  14. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 16:18:34

    Γιωργο Χ-μονο εμας ,λεω μεσα μου - μαλλον εσας .
    Μπα ρε μαγκα!!!

  15. Alina avatar
    Alina 13/10/2008 16:19:59

    Oi meres tou κ. δημοσιογραφου ειναι μετρημενες.

  16. w avatar
    w 13/10/2008 16:25:37

    Factorx
    τα κόμματα μπορούν να αλλάξουν, κανείς δεν μπορεί να παίζει με τα συμφέροντα του σύνολου, είτε περιφερειακά είτε κεντρικά.

    ο λαός δεν θέλει βουλευτές εντολοδόχους συμφερόντων, δεν θέλει βουλευτές που έχουν καταχραστεί χρήματα του ε δημοσίου, δεν θέλει βουλευτές που ακούνε τους προστάτες τους και δεν "ακούνε" το λαό.

  17. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 13/10/2008 16:37:58

    Τα κανα απάνω μου φίλοι, που να τα βάλω με τους Ατσάλινους Μαύρους Νέγρους, εγώ ένα ταπεινό ευδιάλυτο πλάσμα από ζάχαρι. Αλοίμονο, στο βρόντο θα πάει τόσο απόθεμα.
    Άπό δω και πέρα να ρίχνουμε μόνο γιαούρτια, που είναι και πιό φθηνά, ποτέ ακριβές τούρτες.

  18. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 13/10/2008 16:40:01

    @ ο ατακτος blogger (6)
    Δεν τους λυπάσαι τους λευκούς καρχαρίες; Θα τους ταίσεις κρέας τίγκα στη σαλμονέλλα;

  19. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2008 17:20:15

    Το διάβασα και χάρηκα. Επί τέλους νέα πρόσωπα στο λιβάδι. Κρίμα όμως, που δεν θα προλάβει, καθότι η θύελλα είναι προ το πυλών. Εκτός εάν υπάρχουν αφελείς, που θα εργαστούν με σύμβαση αορίστου χρόνου, μόνο για λίγες εβδομάδες.
    Και μια συμβουλή για τους φίλους: Παιδιά, πληρωμή μόνο με το κομμάτι και κάθε Παρασκευή να πέφτουν τα φράγκα.

  20. wilo avatar
    wilo 13/10/2008 19:12:41

    Το πρόβλημα στην πολιτική είναι ότι κάποιοι μιλάνε. Το πρόβλημα στην πολιτεία είναι ότι κάποιοι αμφισβητούν. Το πρόβλημα στη διαπλοκή είναι πως θα τούς κλείσει το στόμα.

  21. Amin Dada avatar
    Amin Dada 14/10/2008 01:28:39

    Θα πρότεινα στον κ. υπουργό να επικοινωνήσει με τους ομολόγους του από το Ιράν και την Κίνα.
    Θα πάρει πολλές ιδέες!

    Προς νουθεσία προτείνω πίσσα και πούπουλα στο πταίσμα και παλούκωμα στο πλημμέλημα. Άμα δεν του αρέσει και η φάτσα, του "κατά το δοκούν" μη "βελτιωμένου", απαγχονισμό στο Καλλιμάρμαρο που βολεύει κιολας γιατί είναι κατηφόρα.