#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2010 06:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ράδιο Αρβύλα – Εκκλησία: Από τα εξώδικα… στη δωρεά



Μπορεί μία σχέση να ξεκινά από τα εξώδικα και να καταλήγει στην απόλυτη αγάπη; Η περίπτωση των «Ράδιο Αρβύλα» δίνει καταφατική απάντηση. Το ερώτημα αφορά στους συντελεστές της επιτυχημένης σατιρικής εκπομπής του ΑΝΤ1 και την Εκκλησία.

Σε συνέντευξη Τύπου παρουσιάστηκε η νέα διαφημιστική καμπάνια της Wind, με πρωταγωνιστές τους Αντώνη Κανάκη, Γιάννη Σερβετά, Στάθη Παναγιωτόπουλο και Χρήστο Κιούση. Οι «Ράδιο Αρβύλα» ανακοίνωσαν μάλιστα πως «δε θέλαμε να εξαργυρώσουμε την επιτυχία μας με την (πλούσια) αμοιβή μιας διαφήμισης, αλλά να βγει κάτι ουσιαστικά καλό». Έτσι από την «κακή σχέση με την Εκκλησία», όπως ανέφερε ο Αντώνης Κανάκης, εννοώντας «τα διάφορα εξώδικα που κατά καιρούς λάβαμε από το μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, κ. Ανθιμο» πέρασαν στην προσφορά 550.000 ευρώ στην Εκκλησία. Το εν λόγω ποσό, που είναι η αμοιβή  τους για τη συμμετοχή τους στα διαφημιστικά της Wind, διατίθεται υπέρ της φιλανθρωπικής οργάνωσης «Κιβωτός του Κόσμου» του ιερέα Αντωνίου Παπανικολάου, που προσφέρει στέγη και πρόσβαση στην εκπαίδευση σε 1.500 συνανθρώπους μας (από την Ελλάδα και άλλες 12 χώρες).

«Ο Θεός ήρθε τελικά στο πρόσωπό σας» σχολίασε, απευθυνόμενος στους «Ράδιο Αρβύλα» ο πατέρας Αντώνιος, για να λάβει την απάντηση του Α. Κανάκη: «Μόνο μη μας ακούσει ο Άνθιμος»…  Αρωγή στο έργο της «Κιβωτού» ανακοίνωσε και η Wind, με την προσφορά του 2% των εσόδων της νέας καρτοκινητής για τους επόμενους έξι μήνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 15/06/2010 09:29:32

    Καλημερα σας.
    Οταν η αντιθεση γινεται θετικη συνθεση...

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 15/06/2010 09:31:52

    Θα ηθελα επισης, προς ελλειψιν αλλου βηματος, να σας υπενθυμισω οτι σαν σημερα, 16 χρονια πριν, απεδημησε ο Μ. Χατζιδακις. Τον καλυτερο επικηδειο τον εγραψε μια τοπικη εφημεριδα της Πτολεμαϊδας, το ονομα της οποιας μου διαφευγει. Αυτα απο το τριτο προγραμμα.

  3. Il marinero avatar
    Il marinero 15/06/2010 09:38:52

    ...η σωτηρία της ψυχής, είναι πολύ μεγάλο πράγμα...!!!"

  4. enianos avatar
    enianos 15/06/2010 10:09:54

    Ο θεός του χρήματος …

  5. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 15/06/2010 11:29:34

    ας παει πρωτα φανταρος ο κανακης και μετα τα λέμε...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ CRAZY DOCTOR 15/06/2010 13:19:10

      +1

  6. vassilis avatar
    vassilis 15/06/2010 12:40:50

    Ο ασωτος υιος.....ξαναβρηκε το δρομο του!

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/06/2010 13:14:14

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δίνουμε τόση σημασία σε μια παρέα 45ρηδων που νομίζουν ότι είναι 15 χρονών. Χειρότερη αλληγορία για τον παλιμπαιδισμό μας και την ανωριμότητά μας ως κοινωνίας, υπάρχει;

    • Metoikos avatar
      Metoikos @ Στέργιος 15/06/2010 17:43:06

      Ν' αγιάσει ο στόμας σου Στέργιε! Πές και κάτι γιαυτό το κουνηστό παιδί το Λάκη που μαζεύει πρόβατα στον Αλφα και τα γαργαλάει με καραφάκια ούζο για να βελάξουν μπροστά στις κάμερες.

  8. TASSOS avatar
    TASSOS 15/06/2010 20:42:44

    Ο Κανάκης και η παρέα του έκαναν δωρεά σε άπορους, οι περισσότεροι από εμάς δεν δίνουμε του αγγέλου μας νερό και εσείς ψάχνετε αν ο Κανάκης πήγε στρατό ή αν θα εκπέσει η δωρεά από την εφορία. Τι να σας πω τώρα.Γι' αυτό μας θεωρούν ραγιάδες. Γιατί πιθανότατα είμαστε.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ TASSOS 15/06/2010 22:13:49

      Οι περισσότεροι απο εμάς 500000€ δε θα έβγαζαν ούτε σε πέντε ζωές. Για να περισσεύουν (γιατί μη μου πεις ότι τα δίνουν από το υστέρημα), σε αυτούς τους ατάλαντους που αναπαράγουν βίντεο και κάνουν χαβαλέ, ο ξεπεσμός μας δεν έχει όρια.

      • Polyfimos avatar
        Polyfimos @ πολίτης 16/06/2010 17:01:41

        Από το άρθρο αποκόμισα την εντύπωση πως τα χρήματα προέρχονται από την αμοιβή τους για την διαφήμιση .Αυτήν κάνουν δωρεά στο -αλήθεια τώρα αν και είμαι άθεη - σπουδαίο έργο της "Κιβωτού" .

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TASSOS 16/06/2010 17:08:00

      Να θεσπίσουμε τότε την επίσημη απαλλαγή από τη στράτευση σε όσους κάνουν δωρεές, ή σε όσους είναι τηλεοπτικοί καραγκιο... αστέρες, τραγουδιστές κλπ.

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 15/06/2010 22:10:29

    Μήπως παίζει κάνα φορολογικό κολπάκι;