Π. Χαϊκάλης: Εδωσα 5.000 ευρώ στον Αποστολόπουλο για να τα παίξει στο Χρηματιστήριο
20/12/2014 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Π. Χαϊκάλης: Εδωσα 5.000 ευρώ στον Αποστολόπουλο για να τα παίξει στο Χρηματιστήριο

Νέες αποκαλύψεις που δημιουργούν σοβαρά ερωτηματικά αλλά και πιο χαμηλούς τόνους για τον πρωθυπουργό, από τον Παύλο Χαϊκάλη. Ο βουλευτής των ΑΝΕΛ, μιλώντας το πρωί στον Σκάι είπε ότι είχε οικονομικές συναλλαγές με τον Γιώργο Αποστολόπουλο τους μήνες που προηγήθηκαν από τις επίμαχες συνομιλίες για τις οποίες ο βουλευτής των ΑΝΕΛ κατήγγειλε απόπειρα χρηματισμού, στην υπόθεση που έβαλε φωτιά στο πολιτικό σκηνικό.

Ο κ. Χαϊκάλης είχε δώσει 5.000 ευρώ στον φερόμενο ως μεσάζοντα το Σεπτέμβριο του 2013. Οπως είπε ο ίδιος ο βουλευτής, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, αυτό έγινε γιατί ο κ. Αποστολόπουλος τον πλησίασε και τον ρώτησε αν είχε χρήματα για να παίξει στο χρηματιστήριο στο εξωτερικό, με προοπτική κέρδους 10%.

«Του απάντησα ότι είμαι χάλια οικονομικά και μπορώ να δώσω μόνο 5.000 ευρώ, όπως και έκανα. Τον πρώτο και τον δεύτερο μήνα μου έφερε από 500 ευρώ, ως τόκους και όταν τον ρώτησα για το κεφάλαιο, μου είπε ότι μπορώ να το πάρω όποτε θέλω», ανέφερε ο βουλευτής των ΑΝΕΛ και συνέχισε. «Στη συνέχεια όμως υπήρξε μία περίεργη καθυστέρηση. Τον περασμένο Ιούλιο του έστειλα μηνύματα ότι χρειάζομαι χρήματα, γιατί έληγε η ρύθμιση που είχα κάνει. Μου είπε ότι θα φροντίσει αυτός την ανανέωση. Στη συνέχεια τον πήρα τηλέφωνο και του ανέφερε ότι με πίεζαν από την τράπεζα να δώσω χρήματα. Τότε μου κατέθεσε 800 ευρώ, μετά από πίεση, ως μέρος του κεφαλαίου γιατί του είπα ότι έχω ανάγκη τα χρήματα και δεν θέλω τους τόκους. Από τα μηνύματα φαίνεται ότι εγώ του έχω δώσει τα χρήματα και περιμένω το κεφάλαιό μου».

Ο κ. Χαϊκάλης αναφέρθηκε και στη μήνυση που θα κάνει εις βάρος του ο πρωθυπουργός, καλώντας τον να ψάξουν μαζί το ποιος κρύβεται πίσω από αυτό, ενώ ανέφερε ότι ποτέ δεν είπε ότι εμπλέκεται ο πρωθυπουργός, εκείνος το έκανε.

«Δεν κατηγορώ τον Σαμαρά. Δεν κατηγορώ κανέναν. Είπα ανέφερε το όνομα ενός τραπεζίτη και πολιτικό πρόσωπο πολύ υψηλό με σχέση με τον πρωθυπουργό», είπε ο βουλευτής, καλώντας τον Αντώνη Σαμαρά να βάλουν κοινό δικηγόρο και «να πάμε να κάνουμε μήνυση σε αυτόν τον άνθρωπο», ενώ κλείνοντας επανέλαβε ότι δεν κατηγορεί τον πρωθυπουργό ή την κυβέρνηση για την υπόθεση.

www.imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 20/12/2014 17:44:40

    Η υπόθεση βρωμάει πολύ για στήσιμο μεταξύ Καμμμένου και Αποστολόπουλου προς τον Χαϊκάλη επειδή είχε πει προ ημερών ο τελευταίος ότι "για σημαντικά εθνικά θέματα και κινδύνους μπορεί και να ψηφίσω ΠτΔ". Και τώρα που δεν τσίμπησε ο Χαϊκάλης, χρησιμοποίησαν το γεγονός ενάντια στην κυβέρνηση. Μιλάμε για κανονικούς πράκτορες που παίζουν παιχνίδι ξένης δύναμης όπως έκαναν κάποιοι άλλοι το 2008-2009 προκειμένου να ρίξουν τον Καραμανλή...

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/12/2014 18:10:01

    Μπούμερανγκ.1. Καμπύλο οξύ βλήμα των ιθαγενών της Αυστραλίας με την ιδιότητα να επανέρχεται στο σημείο ρίψης2. Εχθρική πράξη ή επιχείρημα που στρέφεται τελικώς κατά του δράστη

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Μεγάλες στιγμές 21/12/2014 13:16:38

      1. Καμπύλο οξύ βλήμα των ιθαγενών της Αυστραλίας με την ιδιότητα να επανέρχεται στο σημείο ρίψη. Ενίοτε βρίσκει τον στόχο του και συντρίβει το κρανίο του βαλλομένου.

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 20/12/2014 18:17:50

    Αν εχει αναγκη ο χαικαλης ας απευθυνθει στον φιλο του τον Λακη που ειναι και ανετος

  4. Περσέας avatar
    Περσέας 20/12/2014 21:26:24

    Δεν δόθηκε σημασία σε μια ...ομολογία του χαϊκάλη, του πιο 'σταθερού φίλου' του Αντώνη Σαμαρά. Ομολόγησε ότι τα 5.000 € του απέδιδαν τον ΜΗΝΑ 500 €. Μία απλή πράξη, που μάθαμε στο δημοτικό, μας αποκαλύπτει ότι ο εν λόγω ...αδάμας, τόκιζε με 120% τον χρόνο!!!! Ένας εισαγγελέας για τον ΤΟΚΟΓΛΥΦΟ θα βρεθεί;

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Περσέας 21/12/2014 12:28:45

      Μα τι λες ... ο άνθρωπος επένδυση έκανε, αφού τα δήλωνε στο πόθεν έσχες ... έτσι δεν είναι;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Περσέας 21/12/2014 16:22:08

      Δεν δάνειζε απ' οτι φαίνεται. "Τα έβγαζε έξω και τα έπαιζε" σε "καλά" χρηματιστήρια (Κινσάσα, Μπουζουμπούρα) σε "καλές" μετοχές (τύπου "Γενικών Αποθηκών" και "Αττικάτ", για όσους ξέρουν από τα εδώ τερπνά).

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/12/2014 16:18:10

    Μνημειώδης φράση, έτσι ακριβώς δεν την είπε; "Να σου τα βγάλω έξω, να σου τα παίξω". Η τριπλή εμμονή που πρέπει να έχει το κάθε λαμόγκ - λακές άν θέλει να είναι αξιοπρεπές λαμόγκ - λακές: Με τα λεφτά, με το shex και με το "νόμιμο άρα ηθικό". Καρνάβαλοι πολυτελείας, οι ίδιοι και οσοι συγχρωτίζονται μαζί τους.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Uncle Stgm 21/12/2014 20:00:28

      Γιατί βρε θείο τον κατηγορείς τον χαικαλή..Αφού ο αλέξης είπε ότι στάθηκε στο ύψος του. Εκτός και αν εννοούσε ύψος 25 εκατοστών, αλλά δεν μου φαίνεται να το είπε έτσι.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ορεσείβιος 21/12/2014 21:44:03

        Ο άλλος, ο Αποστολό, το είπε αυτό, το "να σου τα παίξω". Και προσέθεσε παρακλητικά: "Πες στο βρε μάγκα μου το ναί". Ο Χάι το είπε το "ναί". Κι ακόμη περιμένει το ...κεφάλαιό του. Έ, άς πάει τώρα να πάει του Πικεττύ για να μαθαίνει πως παχαίνει το ζώο που λέγεται μπαγιόκο. Μόλις βγήκε στα Ελληνικά

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 21/12/2014 16:34:45

    Κανονική τοκογλυφία.Βουλευτής τοκογλύφος .Και ο Τσίπρας εξαίρεσε το ήθος του!!! Μόνο ένας βοθρατζής θα έκανε μνεία στο.... ήθος του Χαικάλη. Να τον χαίρονται οι παλαιοπασόκοι νεοσυριζαίοι. Εξίσου χυδαίος με τον παλαιό τους αρχηγό ,τον ΓΑΠ.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κώστας ΜΠ 21/12/2014 17:18:58

      Μπορεί και αυτό. Έκανε τοκογλυφία και έλεγε ότι "τα παίζει" στο ΧΑ της Κινσάσα... Ευχής έργο θα ήταν να βγεί κάποιο θύμα του τοκογλύφου και να το επιβεβαιώσει. Τότε δεν θα είναι ούτε καν "νόμιμος" και θα σκιστεί ακόμη και ό,τι κουρέλι απόμεινε απο την τέντα αυτού του αναρχο-τσίρκουλου.