#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2013 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς θα πληρωθεί ο νέος φόρος στα ακίνητα;



Ο νέος φόρος στα ακίνητα, που σύμφωνα με την κυβέρνηση δεν είναι νέος, φέρνει πολλά νεύρα και ίσως οδηγήσει και σε κυβερνητική κρίση από αυτές που δεν έχουμε δει μέχρι τώρα.

Τα νεύρα ήταν εμφανή και από την έκτακτη τηλεφωνική παρέμβαση του Γ. Στουρνάρα στο Mega ο οποίος εμφανίστηκε θιγμένος γιατί ασκείται κριτική από βουλευτές της ΝΔ, δημοσιογράφους αλλά και όλη την κοινωνία γιατί η φορολογική επιβάρυνση στην ακίνητη περιουσία είναι μεγάλη και θα οδηγήσει σε νέα γενιά ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Κατ' αρχάς δε μπορεί να γίνεται το άσπρο μαύρο και να λέει ο κ. Στουρνάρας ότι δε θα επιβληθεί νέος φόρος. Ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων έρχεται να αντικαταστήσει τον ΦΑΠ που πλήρωνε μόνο το 10% των ιδιοκτητών που είχαν περιουσία αξίας άνω των 200.000 ευρώ καθώς και το έκτακτο χαράτσι μέσω της ΔΕΗ. Αυτό δηλαδή που επιβλήθηκε από τον Βενιζέλο το 2011 και 2012 για να σωθεί η χώρα. Πώς λοιπόν το 90% που δεν πλήρωνε φόρο ποτέ μέχρι τώρα θα πληρώσει με το νέο σύστημα; Και μάλιστα το 75% αυτών, δηλαδή 3 στους 4 έχουν περιουσία αξίας μέχρι 100.000 ευρώ, μικροϊδιοκτήτες δηλαδή.

Πώς λένε λοιπόν ότι δεν είναι νέος ένας φόρος που έρχεται να αντικαταστήσει έναν έκτακτο καθώς κι έναν άλλο που βάρυνε τους μεγαλοϊδιοκήτες;

Επίσης, για πρώτη φορά επιβάλλεται φόρος στα αγροτεμάχια, όχι μόνο στα οικόπεδα αλλά και στους κήπους στα χωριά. Δεν είναι αυτός νέος φόρος;

Ακόμη, μέχρι σήμερα έκτακτο φόρο πληρώνουν τα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα, με το νέο φόρο θα επιβαρυνθούν και όσα δεν έχουν ρεύμα. Δεν είναι αυτός νέος φόρος; Θα τρελαθούμε τελείως;

Μήπως από τα 500 εκατ. ευρώ που ήταν πριν 5-6 χρόνια τα έσοδα από τα ακίνητα πάμε ξαφνικά στα 3 δισ.; Αυτά δεν είναι νέοι φόροι; Και από που θα τα πληρώσουν οι Έλληνες;

Η δικαιολογία ότι θα χρεοκοπήσει η χώρα αν δε βρεθούν έσοδα δε στέκει πια. Ας βρουν καλύτερες δικαιολογίες ή εν πάση περιπτώσει καλύτερες ιδέες. Τα νεύρα δεν κάνουν ποτέ καλό σε κανέναν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 31/01/2013 22:10:18

    Ζάππειο Ι, ΙΙ, ΙΙΙ........3 δις......
    Τελικά κάτι άλλο εκτός από το να βάζουν φόρους ξέρουν να κάνουν;! Εκτακτη εισφορά αλληλεγγύης που όμως θα πάει ως το 2017 και βλέπουμε, τέλος επιτηδεύματος για να μην ξανανοίξει επιχείρηση, κατάργηση αφορολογήτων με προκάλυψη συνταγματικότητας και πάει λέγοντας......
    Και γιατί αισθάνθηκε θιγμένος ο Στουρνάρας; Είναι μήπως ελέω Θεού τσάρος; Αρκετά με όλους τους ανίκανους! Να πάνε να κολλήσουν κανένα ένσημο πρώτα και τα ξαναλέμε! Αυτός δεν είχε πει ότι το '12 θα βγαίναμε στις αγορές;
    Ο Σαμαράς πότε θα βγει να μιλήσει; Και να πει κάτι που να έχει βάση βέβαια! Ακουγα το πρωί στο ράδιο τον Κεδίκογλου που έλεγε ότι είναι ανοιχτοί σε συζήτηση, εκτός βέβαια από τα οικονομικά. Τι λες ρε μεγάλε;! Γιατί θα συζητήσουμε; Για το ποιός θα πάρει το πρωτάθλημα;

    Συμμορφωθείτε κύριοι της κυβέρνησης διότι δε θα μακροημερεύσετε στις καρέκλες!

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ σιδεράκιας 01/02/2013 07:16:00

      +1000
      Χρειαζομαστε ενα καινουργιο Ζαππειο

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ σιδεράκιας 01/02/2013 12:32:24

      "Συμμορφωθείτε κύριοι της κυβέρνησης διότι δε θα μακροημερεύσετε στις καρέκλες!" Να μακροημερεύσουν; Χλωμό το βλέπω.

  2. drider avatar
    drider 31/01/2013 22:25:06

    Τί λέτε βρε παιδιά τώρα; Τα ακίνητα δεν μας τα πήρε το ΠΑΣΟΚ, την "γλίτωσαν" και από τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά τελικά θα μας τα πάρει η συγκυβέρνηση;

    Μη παίζεται έτσι με τα λε(φ)πτά αισθήματα του "νοικοκυραίου". Δεν είναι δίκαιο. Σας στήριξε...

  3. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 31/01/2013 22:57:21

    είναι αδικία.
    ο αγρότης πληρώνει φόρο για τη γη που τον ζεί ενώ ο ψαράς όχι. Κανονικά θα πρέπει να φορολογηθούν και οι ψαράδες βάσει τεκμηρίου για τα θαλάσσια οικόπεδα στα οποία ψαρεύουν.

  4. Απόδημος avatar
    Απόδημος 31/01/2013 23:10:28

    Σωστά. Και οι κυνηγοί πουλιών για τον αέρα που εκμεταλλεύονται.

  5. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 31/01/2013 23:34:40

    Πέστε καμία καλή ιδέα που θα βρεθούν τα λεφτά μήπως από περικοπές μισθών και συντάξεων; στο τέλος θα μας μηδενίσουν. Το 2009 είχα έτησιο εισόδημα 24000 χιλ. και τώρα ούτε 12000. Γιατί ο Μητσοτάκης Βορίδης και το αντικειμενικό MEGA δεν έδειξαν τέτοια σπουδή όταν πετσοκόφτηκαν οι συντάξεις;Μάλλον έδω ισχύει τα καλά και συμφέροντα.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Πηνελόπη 01/02/2013 10:24:31

      Μια προταση ειναι να φορολογουνται οσοι χρησιμοποιουν τα πεζοδρομια μετα τις 8.00 το βραδυ. Επισης, μια αλλη προταση ειναι να φορολογειται η
      χρηση των ασανσερ (κλιμακωτα, αναλογα με τον οροφο στον οποιο μενεις).

  6. δημης avatar
    δημης 31/01/2013 23:37:06

    ΟΙ...ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ..ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ..... ΟΥΤΕ ΟΙ..ΛΕΞΙΜΑΓΕΙΕΣ ..ΟΥΤΕ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ.....

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ δημης 01/02/2013 10:35:03

      Ναι. Ακραίος σοσιαλιστής ο ανέμπνευστος Σημιτολάγνος υπαλληλίσκος!!!! Μας τύφλωσε με τις ...επαναστατικές προτάσεις του, που ανέτρεψαν τα μέχρι σήμερα δεδομένα. Όσο για τις παιδαριώδεις σοφιστείες του, να΄ναι καλά (σχήμα λόγου), γελάσαμε πάλι.....
      Η υποκρισία και η γελοιότητα, ποτέ για τους νεοφιλελεύθερους ''εκσυγχρονιστές'' δε γνώριζαν σύνορα. Ένα λαμπρό παράδειγμα ακόμη.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/01/2013 23:37:30

    Ο τυπικός εφιάλτης του μικροαστού, ήταν μην έρθουν οι κομμουνιστές και του πάρουν το σπίτι. Τώρα θα του το πάρει ο Στουρνάρας.
    Πολύ άδοξο τέλος!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ εναςάσχετος 01/02/2013 10:42:11

      :-) ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ !!!!! ??? Αν αρχίσει να αποδίδεται, έχουμε ελπίδες.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ BLACKQUEEN 01/02/2013 17:18:04

        Με τους μπολσεβίκους τότε, το πράγμα είχε και τη γκλαμουριά του.
        Έφευγες εμιγκρές στο Παρίσι και όταν σε ρωτούσαν τι έπαθες, έβγαζες το στραπατσαρισμένο σου πορτοφόλι από την εσωτερική τσέπη του τριμμένου σου ακριβού παλτού κι από μέσα ανέσυρες μια ξεθωριασμένη φωτογραφία που έδειχνε ένα μικρό παλατάκι μέσα σ ένα χιονισμένο τοπίο και μ ένα δάκρυ στα μάτια έλεγες:
        "Να το σπιτάκι μου που μου πήραν οι κόκκινοι!!"
        Ο Μωρίς Ζαρ έπαιζε μια θλιμμένη μουσική, ο Πάστερνακ σ έκανε βιβλίο, μετά γινόσουν ταινία και τέλος γιακάς στο λαιμό του Αντρέα!
        Τώρα, τι θα κάνεις?
        Θα δείχνεις στην οθόνη του κινητού σου, το διαμέρισμα στον τρίτο, στο Μαρούσι που σου πήρε ο......... Στουρνάρας?
        Τσκ τσκ τσκ........banalite!

  8. alhimistis avatar
    alhimistis 31/01/2013 23:49:48

    Αφου ρίξετε δυο ντουφεκιές στον αέρα εδώ στο antinews ετσι για να φαίνεται οτι κάνετε αγώνα, σε μια εβδομάδα θα βγουν οι σχολιαστές παπαγαλάκια να γράφουν"οτι είναι απαραίτητος ο φόρος" "τώρα θα πληρώσουν οι μεγαλοκαρχαρίες" και άλλα τέτοια αστεία .Αλλά προς θεού δε φταίει ο Σαμαράς.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ alhimistis 31/01/2013 23:54:45

      Αλχημιστής όνομα και πράμα. Με μαγικά, όμως, δεν παίζεις μπάλα. Εδύ ο έξυπνος πρότεινε λύσεις και μετά μίλα. Οσο για το antinews όταν εμείς πηγαίναμε εσύ ερχόσουν. Μπες σε κανένα αρχείο να δεις τι γράφαμε

    • assos1 avatar
      assos1 @ alhimistis 31/01/2013 23:57:47

      Ελάχιστα φταίει. Λιγώτερο και απο το 1/3. Την πραγματική εξουσία, αφού η οικονομία είναι η βάση των πάντων και δη σε περίοδο κρίσης,την έχει ο Στουρνάρας δηλαδή το ΠΑΣΟΚ και την παιδεία που είναι η βάση του μέλλοντος η Ρεπούση, δηλαδή η ΔΗΜΑΡ. Ο Σαμαράς αν και οικονομολόγος, απέφυγε την οικονομία. Απλώς προεδρεύει. Οπως κάποτε ο Αντρέας...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ assos1 01/02/2013 13:21:58

        Την πραγματική εξουσία την έχει αυτός που την είχε και το 2008, δηλαδή η κουρελού πολυτελείας που αποκαλείται "Ελληνική μεγαλοαστική τάξη" - με τους συμμάχους της μεσο-μεγαλοαστούς (βλέπε λίστες "εξαγωγέων"). Δες και τι γράφει παρακάτω ο Ιαπετός.
        Οι εκάστοτε οικονομικοί υπουργοί και λοιπό υπηρεσιακό προσωπικό δεν είναι αφεντικά, αλλά απλοί υπηρέτες τους.
        'Οσο για την παιδεία, ποιός "καθώς πρέπει Έλλην αστός" τη χέ*ει - και μάλιστα σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς; Ασήμαντα πράγματα. Άλλωστε οι γόνοι τους δεν φοιτούν σε Δημόσια σχολεία, αλλά πάντα σε καλά ιδιωτικά, και ποτέ σε Ελληνικά πανεπιστήμια...

    • Z avatar
      Z @ alhimistis 01/02/2013 01:38:55

      Αυτό κάνουν συνέχεια

      • GOyiaoGO avatar
        GOyiaoGO @ Z 01/02/2013 17:44:19

        Ωχ! Κι άλλος;

    • GOyiaoGO avatar
      GOyiaoGO @ alhimistis 01/02/2013 17:09:41

      Ωχ! Ωχ! Μας κατάλαβαν!

  9. ΝΠ avatar
    ΝΠ 01/02/2013 00:04:31

    alhimistis:δεν έχεις δίκαιο,με χαμηλούς τόνους επισημαίνεται΄.
    δες ,αν θέλεις,για πετρέλαιο
    για φορολογικό κ.α.
    Αν θέλεις να κάνεις κριτική..να συγκεκριμενοποιείται
    Ετσι θα είναι πιο πειστική.

  10. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/02/2013 00:05:50

    Μνημόνιο, ξεμνημόνιο, φόροι, χαράτσια καί αυτοκτονίες, βουλγάρικες πινακίδες στά κυβικά μας, μειώσεις μισθών, συντάξεων κ.λ.π. κιρελέδες καί ωραίοι παρ' όλα αυτά είμαστε.

    Αντιγράφω από τά ΝΕΑ.
    «Σύμφωνα με την έκθεση, το 2011 υπολογίζεται ότι πραγματοποιήθηκαν στη χώρα μας 142.394 πλαστικές, αισθητικές επεμβάσεις - με τις εγχύσεις μπότοξ και υαλουρονικού οξέος να είναι μακράν οι συχνότερες επεμβάσεις, καθώς έγιναν πάνω από 31.000 και πάνω από 25.000 αντιστοίχως.

    Τρίτη σε συχνότητα αισθητική επέμβαση στην χώρα μας είναι η αυξητική στήθους με περισσότερες από 11.500 επεμβάσεις, ενώ τέταρτη είναι η λιποπλαστική. Στην πέμπτη θέση βρίσκεται η αποτρίχωση με λέιζερ, που αριθμεί περισσότερες από 5.500 εφαρμογές.

    Από τις λιγότερο συχνές επεμβάσεις, ξεχωρίζουν η αιδοιοπλαστική στην οποία υποβλήθηκαν 661 Ελληνίδες, η ανόρθωση γλουτών που έκαναν 312 Ελληνίδες και η αυξητική γλουτών που έκαναν άλλες 349.

    Σχεδόν 1.900 Έλληνες, εξάλλου, υποβλήθηκαν σε εγχείρηση μείωσης του μεγέθους του στήθους (αντιμετώπιση γυναικομαστίας).

    Δεύτεροι παγκοσμίως σε αναλογία...

    Ο συνολικός αριθμός επεμβατικών και μη επεμβατικών πλαστικών που έγιναν στην χώρα μας είναι ιδιαίτερα υψηλός σε συνάρτηση με τον πληθυσμό της Ελλάδας, καθώς ανά 1.000 κατοίκους αναλογούν σχεδόν 76 πλαστικές.

    Η αναλογία αυτή μας φέρνει στην δεύτερη υψηλότερη θέση παγκοσμίως σε αριθμό πλαστικών. Υψηλότερη αναλογία έχει μόνο η Νότια Κορέα: σε αυτήν αναλογούν 77 πλαστικές ανά 1.000 κατοίκους.»

    • stathis0 avatar
      stathis0 @ Ιαπετός 01/02/2013 08:56:52

      Πολύ καλό..........Και επειδή κάποιοι έχουν και θα έχουν την οικονομική δυνατότητα....όπως και σε κάθε φτωχή χώρα.... αυτόματα σημαίνει ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ έχουν να πληρώσουν φόρους.

  11. Μπαρουτοκαπνισμένη γόπα avatar
    Μπαρουτοκαπνισμένη γόπα 01/02/2013 00:28:21

    Έρχεται η ώρα της Χρυσής Αυγής...

    • Κωνσταντίνος avatar
      Κωνσταντίνος @ Μπαρουτοκαπνισμένη γόπα 01/02/2013 02:24:07

      Όχι της Χρυσής Αυγής φίλε αλλά...του ΛΑΟΥ! Και άμα σπάσει το...φράγμα, τόσο αίμα δεν θα έχει ξαναδεί αυτός ο τόπος...

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Κωνσταντίνος 01/02/2013 10:34:06

        Σιγά ρε Ντέξτερ...

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/02/2013 01:55:48

    --Μειωση αντικειμενικων αξιων, ειδικα στην επαρχια τουλαχιστον 30-35%.

    --Αφορολογητο για την ακινητη περιουσια του μεσου Ελληνα τουλάχιστον 100.000 Ευρω.

    --Πρωτη φορολογικη κλιμακα 0.05%, και επομενη 0,1%, τουλαχιστον εως τις 400.000 ευρω ακινητη περιουσια.

    --Μην συνδεσετε τη Κεντρο-Δεξια με τη δημευση της ακινητης περιουσιας του μεσου Ελληνα, μεσω των φορων που επιβαλλετε. Φτανει που εχετε πετσοκοψει τις συνταξεις των γεροντων μας.

    // Μετα δεν θα βρησκετε τρυπα να κρυφτειτε! //

  13. tpe avatar
    tpe 01/02/2013 07:41:12

    Δεν είναι άμοιροι ευθυνών, όλοι. Ακόμα κι ο Σαμαράς. Τα 3δις που ψάχνει από τα ακίνητα ή τους μισθούς ή, ή, ή, μπορεί να τα βρει ΑΜΕΣΑ, απολύοντας 15000 ΔΥ. Αλλά την ιερή αγελάδα, δεν την κουνάει, ούτε αυτός.

    • Chris 1979 avatar
      Chris 1979 @ tpe 01/02/2013 10:21:36

      Σωστός.......

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ tpe 01/02/2013 13:18:23

      Ακομα να καταγραφει η Εκαλη, η Πολιτεια, η Βουλιαγμενη, το Πανοραμα και αλλες λαϊκες συνοικιες;;

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/02/2013 09:21:42

    "Πώς λένε λοιπόν ότι δεν είναι νέος ένας φόρος..."

    Γιατί να μην πουν ψέμματα;
    Ευφημίζουν:

    1. Την υπερχρέωσή μας άλλοτε ως "βοήθεια" και άλλοτε ως "σωτηρία".

    2. Την μετατροπή του χρεους από ιδιωτικό σε δημόσιο ως κουρεμα.

    3. Την μετατόπιση της ιδιοκτησίας από το κράτοε, ακόμα και υγιών επιχειρήσεων, σε "επενδύσεις".

    4. Την πτώχευση εκατοντάδων χιλιάδων νοικοκυραίων σε "προσαρμογή στα νέα δεδομένα".

    5. Την σοσιαΛΗΣΤ(Ρ)ΙΚΗ εξίσωση μισθών ΟΛΩΝ σε "εξυγίανση".

    6. Την υποτέλεια στους δανειστές σε "συνεργασία" με τους "εταίρους μας", χα, χα, χα!

    Και άλλων, ων ουκ έστι αριθμός.

    Το ψέμμα και η κοροϊδία είναι συμφυής της δράσης τους 40 και χρονια τώρα, τώρα θα ορρωδήσουν;

    Όταν μιλούν για ¨εθνικό συμφέρον" εννοούν τα δικά τους συμφέροντα που εξαρτώνται άμεσα από την ροή χρήματος των αφεντικών τους.

    Γιατί λοιπόν αγαπητέ μου Φάκτορα να διστάσουν; Υπάρχει έλεγχος και εξισορρόπηση από άλλους υγιείς θεσμικούς παράγοντες; ΟΧΙ.

    Έχουν εγκυστώσει την κάστα τους όπως οι κλεπτοκρατικές ελίτ της Λατινικής Αμερικής και το μόνο που απομένει είναι να αρχίσουν να κλέινονται σε περιφραγμένες ιδιοκτησίες. Άλλωστε η ελλάδα γι' αυτούς είναι χώρος (δράσης) όχι χώρα με συμφέροντα.

    Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Φτάσαμε εδώ που έιμαστε διότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΗΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ και ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

    • lol avatar
      lol @ Νίκος Αργεάδης 01/02/2013 09:43:48

      Αυτα τα ψέματα του στουρν θυμίζουν πασοκικης εποχής σημίτη επιχειρηματολογία, να τον χαίρεστε εκεί στην νδ .
      Περιμένω πότε θα ΄΄εκνευριστει΄΄ ο σαμαράς, όσο για τον βορίδη και τον κυριάκο ας αφήσουν τις μπαλωθιές γιατι δεν νομίζω να μην ήξεραν τι έρχεται.

  15. cool avatar
    cool 01/02/2013 10:00:23

    αγαπητε ψαλτη ο Σαμαρας δεν ηταν που ελεγε οτι ο φορος σκοτωνει το φορο ? εγω παντως οχι....το ΔΝΤ ειπε ηδη οτι εχουμε λαθος συνταγη.......αλλα εμεις συνεχιζουμε.....λυσεις ?:καταρχην δεν ειναι δικια μας δουλεια ...αλλα να σου δωσω δυο προχειρες ? τα 110 εκκ που χρωσταει ο Μυτιλιναιος στην ΔΕΗ ? τα 500 μυρια φπα της χοτσχιλντ ? τα 80 μυρια που χαρισαν στον Λατση για το golden Hall ?

  16. cool avatar
    cool 01/02/2013 10:04:23

    .......κ μετα απο ολα αυτα οι προσληψεις των δικων μας παιδιων (ακομα κ του χοντρου !) συνεχιζονται ......να τους πληρωνουμε ΠΑΛΙ εμεις.....

  17. Sceptic avatar
    Sceptic 01/02/2013 10:21:50

    Είναι τουλάχιστον αστείο να βαράς το σαμάρι και όχι τον γάιδαρο...

  18. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 01/02/2013 10:39:17

    Αυτό που είπε ο Στουρνάρας είναι ότι δε θα εισπραχθεί ούτε ένα ευρώ περισσότερο με τους "νέους" φόρους και ότι θα γίνει αναπροσαρμογή των αντικειμενικών αξιών στις εμπορικές τιμές. Αν όντως νέα ακίνητα υπαχθούν στη φορολόγηση, αυτό σημαίνει ότι κάποια άλλα θα ελαφρυνθούν. Θα πρέπει λοιπόν να δούμε τι ακριβώς θα γίνει, αν όντως γίνει έτσι και γίνει δικαιότερη ανακατανομή των βαρών οκ, αν ελαφρυνθεί η φορολόγηση υψηλών εισοδημάτων τότε βαράμε όλοι μαζί.

  19. punisher avatar
    punisher 01/02/2013 11:21:50

    μην λετε ανοησιες ειναι μακραν ο δικαιοτερος φορος μεχρι σημερα και δινει ανασα στα χαμηλα στρωματα σε σχεση με το χαρατσι του βενιζελου ξεκαθαρα πραγματα απο τον νεο φορο θιγεται αυτος που εχει ακινητη περιουσια ανω τον 300.000 ευρω αν και σε σχεση με χαρατσι και φαπ πανω κατω τα ιδια θα πληρωνει και αυτος

    • akenaton avatar
      akenaton @ punisher 01/02/2013 13:07:49

      Έτσι είναι αλλά ποιός να το δει; Τυφλοί, κουφοί και μοιραίοι αντάμα, προσμένουμε όλοι κάποιο θάμα, για να παραφράσω τον Βάρναλη.

  20. Νικ avatar
    Νικ 01/02/2013 12:25:53

    Οπως και να ονομάζεται και να υπολογίζεται ο νέος φόρος, και κάθε φόρος, πληρώνεται από το εισόδημα. Οταν αυτή η απλή αλήθεια γίνει κατανοητή τότε θα πάμε μπροστά. Ο υπολογισμός φόρου βάσει περιουσίας, απαξιώνει την περιουσία, τόσο για τους μόνιμους κατοίκους όσο και για τους παραθεριστές που δεν είναι αμελητέα ποσότητα.

  21. averageJoe avatar
    averageJoe 01/02/2013 12:37:51

    Ο Στουρνάρας θα είναι το κύκνειο άσμα της κυβέρνησης. Ο Σαμαράς πρέπει να τον στείλει σπίτι του. Ένας υπερεκτιμημένος οικονομολόγος, γυρολόγος των ΜΜΕ που με τις ανόητες αποφάσεις του θα αποτελειώσει μια ήδη πληγωμένη οικονομία.

  22. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/02/2013 12:42:26

    Όσα δεν (θέλουν να) πάρουν απο τους φοροφυγάδες των "λιστών", φιλοδοξούν να τα πάρουν από "ιδιοκτήτες" των 100.000 ευρώ, από ακαλλιέργητους αγρούς και από κήπους με μαρούλια και πράσα για την οικογένεια.
    Όλη η ιστορία είναι ποιοί θα πληρώνουν αυτά τα 2 - 3 δις ανά έτος, που δεν θέλουν να πάρουν απο τους φοροφυγάδες κοσμηματοπώλες, μεγαλογιατρούς, μεγαλοδικηγόρους, εταιρικά μεγαλοστελέχη, "νοικοκυρές", "συνταξιούχους" κτλ που παρελαύνουν ως τοκιστές και σουλατσαδόροι στις λίστες.
    Τελικά "θα πάρουν τον πούλο τους", όπως γίνεται με το πετρέλαιο θέρμανσης...

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/02/2013 12:45:56

    "Μόλις 7.000 καταθέτες εξωτερικού υπέβαλαν συμπληρωματικές δηλώσεις".
    Από σύνολο 25.000 που έβγαλαν κεφάλαια άνω των 100.000 ευρώ, στο εξωτερικό τη διετία 2009-2011, και έχουν λάβει τα ειδικά ειδοποιητήρια
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231233327
    Τι θα κάνουν θα το περάσουν στο ντούκου;

  24. akenaton avatar
    akenaton 01/02/2013 13:18:39

    Οι ιδιοκτήτες ακινήτων είναι άλλη μια περίεργη τουλάχιστον κάστα στην χώρα μας!
    Ζητούν οι αντικειμενικές τιμές να πέσουν επειδή λέει έπεσαν οι αγοραίες. Τόσα χρόνια που η διαφορά ήταν αντίθετη και μεγάλη, μούγκα στη στρούγκα. Η πτώση των αγοραίων τιμών δεν είναι ακόμη ξεκάθαρα ορατή. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που κάτοχοι ακινήτων τα πωλούν από ανάγκη και ρίχνουν τις τιμές, σύμφωνοι. Υπάρχουν όμως και δεκάδες χιλιάδες (εργολαβικά κυρίως) νεόδμητα, που όχι μονάχα δεν έχουν πέσει οι τιμές τους αλλά οι εργολάβοι τα κρατούν εκτός αγοράς πεισματικά μέχρι (όπως υπολογίζουν) να ανεβεί ξανά η αξία τους. Επίσης, πολλοί ιδιοκτήτες δεν ρίχνουν τα ενοίκια (ειδικά μεγάλων ακινήτων) προτιμώντας να τα κρατούν κλειστά. Αυτά όλα είναι σημάδια σπέκουλας στην εξουθενωμένη αγορά ακινήτων και οι μεγαλοϊδιοκτήτες δεν πείθουν κανέναν όταν κλαίγονται για την τύχη των επενδύσεών τους. Ο νέος νόμος είναι δικαιότερος, πρακτικότερος και θα "πονέσει" μονάχα όσους εχουν πραγματικά μεγάλη ακίνητη περιουσία. Αυτό είναι και το αναμενόμενο. Μικροϊδιοκτήτες και μικροκληρονόμοι δεν θα έχουν να φοβηθούν τίποτε από τον νέο νόμο, μάλλον θα πληρώνουν τελικά λιγότερα από σήμερα.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ akenaton 01/02/2013 13:28:50

      Πολύ σωστά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ akenaton 01/02/2013 13:31:45

      Οι "μικροϊδιοκτήτες και μικροκληρονόμοι", συνήθως έχουν ένα-δυο χερσοχωραφάκια -κληρονομημένα από πάππου προς πάππο-, εντελώς απρόσοδα για τους ίδιους. Όλοι αυτοί λοιπόν, θα κληθούν να πληρώσουν έναν (επιπλέον) φόρο για αυτά τα απρόσοδα αγροτεμάχια, πράγμα που δεν συνέβαινε ως τώρα. Και μη μου πει κανείς στουρναρολάγνος "ακόμα κι έτσι, λιγότερα θα πληρώνουν συνολικά από όσο πληρώνουν σήμερα για το σπίτι τους με το χαράτσι της ΔΕΗ", γιατί καταλαβαίνετε, νομίζω, πόσο κουτοπόνηρο είναι αυτό το "επιχείρημα".

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ akenaton 01/02/2013 13:37:23

      Το "καθοδικό κανάλι" στις τιμές ακινήτων έχει ακόμη πολύ δρόμο προς τα κάτω. Ο "πάτος" διεθνώς είναι συνήθως στο -50 % σε σχέση με την κορυφή (τιμές 2008). Εκεί θα "βγούν" οι σοβαροί αγοραστές.
      Αυτή τη στιγμή απλώς δεν υπάρχουν αγοραστές.
      Οι εργολάβοι δεν ρίχνουν σοβαρά τις τιμές, προς το παρόν προτιμούν να "καίνε το λίπος" τους. Οι τράπεζες προσημειώνουν πολλά νεόδμητα απούλητα, αλλά προς το παρόν δεν κάνουν κατασχέσεις απο εργολάβους. Ελπίζουν μήπως ακόμη να κρατήσουν τις τιμές στο -20 % της κορυφής για να μη σκάσουν οι υποθήκες; Αφελές μου φαίνεται.
      Η σπέκουλα είναι όντως τρομακτικής έκτασης, έχει πάντως ημερομηνία λήξης. Προς το παρόν, αυτό το "κράτημα", η υπερβολικά αργόσυρτη πτώση των τιμών χειροτερεύει πολύ την κατάσταση. ¨Ολοι οι έχοντες "κρύβουν" το ρευστό τους και περιμένουν τη βουτιά. Τα ερωτήματα όμως είναι πολλά. Τι θα γίνει όταν αναλάβουν οι επίτροποι του Μηχανισμού στις τράπεζες; Θα γίνουν οι τράπεζες μεσίτες - πλειστηριαστές προσημειωμένων απούλητων ακινήτων; Και το κυριότερο, είναι πάρα πολύ μεγάλος ο όγκος των απούλητων.
      Μακάρι ο νέος νόμος να “πονέσει” μονάχα όσους εχουν πραγματικά μεγάλη ακίνητη περιουσία. Φοβάμαι όμως ότι στις κάτω κλίμακες θα μονιμοποιήσει το "χαράτσι", το οποίο είναι flat rate και ανάλογο μόνον με τα τετραγωνικά και την περιοχή, κι έτσι θα θίξει μόνιμα ΚΑΙ ανθρώπους με πάρα πολύ μικρή περιουσία - που μέχρι το 2010 δεν πλήρωναν. Επίσης η ιστορία με τα "αγροτεμάχια" μυρίζει πολύ άσχημα.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Uncle Stgm 01/02/2013 16:42:14

        Όσον αφορά τα αγροτεμάχια, εκεί θα πρέπει να επιδειχθεί μεγάλη προσοχή, καθώς στην πραγματικότητα αυτός είναι ένας καινούριος φόρος που πρέπει να θεσπισθεί με δικαιοσύνη και περίσκεψη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ akenaton 01/02/2013 13:37:50

      Η "λογική" που βάζει στο ίδιο τσουβάλι τα διακρατώμενα νεόδμητα ακίνητα των καλοζωισμένων εργολάβων μαζί με τα μεταχειρισμένα ακίνητα των εξαθλιωμένων ανέργων που τα πωλούν εξ ανάγκης, είναι ανάλογη της "λογικής" της ίδιας φορολόγησης (και καταβολής τελών κυκλοφορίας) ενός δίλιτρου επιβατικού Skoda Octavia RS με μίας ιδίου κυβισμού "τζιπούρας" BMW.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Αυριανιστής 01/02/2013 16:42:50

        Που είδατε να τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι; :)

      • Chris 1979 avatar
        Chris 1979 @ Αυριανιστής 01/02/2013 17:43:46

        Δηλαδή ένας ςργολάβος που έχει κατοικίες προς πώληση πρέπει να φορολογείται για την κατοχή τους μέχρι να τις πουλήσει??Ημαρτον!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ akenaton 01/02/2013 13:44:13

      Συμφωνώ απόλυτα akenaton. Ειδικά, σε όσα λες για τα "κλειστά" μεγάλα ακίνητα και τους επιτήδειους, που αρνούμενοι να ρίξουν τα ενοίκια (για να μην φορολογηθούν) πετάν έξω τους ενοικιαστές-επιχειρηματίες, σαμποτάροντας την αγορά. Για πολλούς (μικρο)επιχειρηματίες αυτά τα υπερβολικά ενοίκια ήταν βασικός λόγος λουκέτου. Δεν πρέπει να υπάρξει υποχώρηση στο θέμα αυτό.

    • aristidis D. avatar
      aristidis D. @ akenaton 01/02/2013 13:46:27

      Το καλύτερο είναι να καταργηθεί εντελώς η ιδιοκτησία. Αφου με το ενόικιο και μάλιστα χαμηλό, όπως προτείνεις φίλε Ακενατών, θα καλύψουμε τις στεγαστικές μας ανάγκες γιατί να δουλεύουμε για να πληρώνουμε φόρους?

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ aristidis D. 05/02/2013 01:34:44

        "Το καλύτερο είναι να καταργηθεί εντελώς η ιδιοκτησία."

        Με δεδομένο το ποσοστό της ανεργίας και λαμβάνοντας υπόψην ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κατέβει στα επόμενα 10 περίπου χρόνια κάτω από το-ας πούμε "αποδεκτό"-"φυσικό"- όριο του 5% (σύμφωνα με τον λογοστικό σύλλογο αθηνών) , μήπως μπορείς να μου απαντήσεις που θα βρούν να πληρώνουν το ενοίκιο οι άνεργοι, ακόμη κι αν αυτό είναι χαμηλό, δεδομένων και των άλλων αναγκών που πρέπει να καλύψουν (αν έχουν και οικογένεια κλάφτα Χαράλαμπε....)
        Και για να έχουμε και το καλό ερώτημα : μπορείς να μου υποδείξεις που προτείνει ο Ακενατών την κατάργηση της ιδιοκτησίας στα παραπάνω ? Γιατί εγώ δεν το βλέπω πουθενά !!! Ευσεβείς πόθοι ??!!

  25. cool avatar
    cool 01/02/2013 13:42:39

    ο Προκοπης Παυλοπουλος στις 23/9/11 ειχε πει για το χαρατσι του Βενιζελου οτι αποτελει δημευση της ιδιωτ.περουσιιας ,τωρα αραγε τι λεει ?
    απορια1 : τα ακινητα των τραπεζων πληρωνουν χαρατσι ?
    2. η αδικια με την εκπτωση 40-60% στα μεγαλα ακινητα mall, Βωβος, κτλπ αποκατασταθηκαν η συνεχιζουν μονο οι βλακες να πληρωνουν?
    ξερει κανεις ?

  26. Σ.Κ avatar
    Σ.Κ 01/02/2013 15:13:56

    ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΙΑΙΟ ΦΟΡΟ ΘΑ ΣΚΕΦΘΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ <>.
    ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΕΛΟΣ.
    ΕΤΟΣ ΔΗΜΕΥΣΗΣ 2013

  27. cool avatar
    cool 01/02/2013 18:22:27

    Ιαπετε @οποτε υπαρχει ακομα λιπος ?
    διαβασες μηπως οτι μετα απο ολη αυτην την γκεμπελικη προπαγανδα του ¨ολοι μαζι τα φαγαμε ¨ οποτε μην μιλατε τελικα οι μαιμου συνταξεις απο 100000 ειναι μονο 5000 ?

  28. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/02/2013 18:38:54

    Tον πινουμε σταγονα σταγονα...

  29. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/02/2013 19:01:17

    Εχω εξ αδιαιρέτου με την αδελφή μου κάτι παλιοχώραφα σε βουνά που τα είχε αφήσει ο παππούς και τα οποία απλά, για συναισθηματικούς λόγους, αφήνω να βρίσκονται. Το θέμα είναι ότι και να τα πουλήσω, δεν θα εισπράξω τίποτα. Θέλει ο κ. Στουρνάρας να του τα χαρίσω; Ευχαρίστως, αν με απαλλάξει από φόρους ακίνητης περιουσίας συνολικά δέκα ετών.

  30. cogito ergo sum avatar
    cogito ergo sum 01/02/2013 19:26:31

    Οποιαδηποτε φορολογηση ακινητων ειναι καταχρηστικη και αντισυνταγματικη εφοσον φορολογειται κατι που εχει αγορασθει με ηδη φορολογημενα εισοδηματα αλλα και εχει πληρωθει φορος για την μεταβιβαση κλπ. Τα χαρατσια και τα ΕΤΑΚ/ΦΑΠ ειναι προφασεις απατεωνων/εκβιαστων.
    Μονο η φορολογια στα εσοδα (ειτε ειναι απο ακινητα ειτε απο αλλου) ειναι λογικη και ισχυρη απο νομικης πλευρας.

  31. tsakali avatar
    tsakali 03/02/2013 01:11:57

    κυριε ελεησον!!! παμε για οθωμανικο κρατος παμε