#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2010 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς θα επηρεάσουν τη φορολογική σας δήλωση οι αποδείξεις

Αποδείξεις αγαθών και υπηρεσιών που αντιστοιχούν στο 30% του δηλωθέντος εισοδήματος θα πρέπει να συγκεντρώσουν μισθωτοί, συνταξιούχοι και ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν ετήσιες αποδοχές πάνω από 12.000 ευρώ ώστε να εξασφαλίσουν το σύνολο του αφορολογήτου ορίου.

Υπενθυμίζεται ότι με το νέο φορολογικό καθεστώς, το αφορολόγητο διαμορφώνεται στις 12.000 ευρώ για όλες τις κατηγορίες φορολογουμένων.
Για παράδειγμα, φορολογούμενος με εισόδημα 20.000 ευρώ θα πρέπει να συγκεντρώσει 6.000 ευρώ αποδείξεις για να κατοχυρώσει το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ.
Για ποσά αποδείξεων μεγαλύτερα του παραπάνω ορίου -και για αξία αποδείξεων έως 15.000 ευρώ- εκπίπτει φόρος ίσος με το 10% της επιπλέον του αφορολογήτου αξίας.
Για παράδειγμα, αν ο ίδιος φορολογούμενος με εισόδημα 20.000 ευρώ συγκεντρώσει 8.000 ευρώ αποδείξεις, τα 6.000 θα χρησιμοποιηθούν για να κατοχυρώσει το αφορολόγητο, ενώ για τα υπόλοιπα 2.000 θα έχει έκπτωση φόρου 10%, δηλαδή 200 ευρώ.
Για εισοδήματα μεταξύ 6.000 και 12.000 ευρώ θα απαιτούνται αποδείξεις που θα αντιστοιχούν στο 10% του εισοδήματος.
Για παράδειγμα, αν ένας φορολογούμενος δηλώνει 8.000 ευρώ, θα πρέπει να μαζέψει αποδείξεις ύψους 800 ευρώ.
Αν οι αποδείξεις που θα συγκεντρώνονται από τους φορολογούμενους δεν επαρκούν για να καλύψουν το αφορολόγητο όριο, τότε η διαφορά του ύψους των αποδείξεων αυτών και αυτών που απαιτούνται για το αφορολόγητο θα φορολογείται με συντελεστή 10%.
Για παράδειγμα, αν ο πρώτος φορολογούμενος με εισόδημα 20.000 ευρώ έχει μόνο 4.000 ευρώ αποδείξεις, τότε δεν θα καλύπτει το αφορολόγητο κατά 2.000 ευρώ, τα οποία θα φορολογηθούν με 10%, δηλαδή θα πληρώσει επιπλέον φόρο 200 ευρώ.
Στις αποδείξεις που μπορούμε να συγκεντρώσουμε περιλαμβάνονται όλες οι κατηγορίες αγαθών και υπηρεσιών. Εξαιρούνται: Αποδείξεις αγαθών μεγάλης αξίας που αποτελούν τεκμήριο, όπως η αγορά ΙΧ, οι λογαριασμοί τηλεπικοινωνιών, ενέργειας, ύδρευσης κ.λπ., και όσες δαπάνες αναγνωρίζονται για μείωση του εισοδήματος ή έκπτωση από το φόρο (ιατρικές δαπάνες, ενοίκια, ασφάλιστρα κ.λπ.).

Οι φορολογούμενοι θα υποβάλλουν τις αποδείξεις σε ειδική φόρμα ηλεκτρονικά ή σε κλειστό φάκελο στην αρμόδια ΔΟΥ.

(απο το ΒΗΜΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 09/02/2010 23:31:06

    Εγώ δεν πρόκειται να προσκομίσω καμμία απόδειξη αποδεικνύοντας στα παιδιά μου ότι θύμα μπορεί να γίνω, καραγκιόζης εν γνώσει μου όχι.

    • Ορθολογιστής avatar
      Ορθολογιστής @ Βρασίδας 10/02/2010 00:08:27

      Παρομοίως.

    • che avatar
      che @ Βρασίδας 10/02/2010 01:00:56

      Καραγκιόζηδες γίναμε η θα γίνουμε εξαιτίας ορισμένων λαμόγιων. Καλά κάνουνε αντε για να δούμε επιτέλους αν η παραοικονομία ειναι μύθος η αλήθεια και επιτέλους να μπεί καποια τάξη.

      Θα ήθελα να μάθω βέβαια αν το υπουργείο έχει τη κατάληλη τεχνική υποστήριξη σε συστήματα και προσωπικο για να υποστηρίξει το εγχείρημα (διασταύρωση στοιχείων κτλ.). Αν δε κανούνε διασταυρώσεις αλλά αφεθούν σε δειγματολιπτικούς ελέγχους τότε αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα του.

      Και μην σκάζεται, αν λειτουργήσει και ανακαλύψουνε που βρίσκονται οι 'τρύπες' δε θα το χρειάζονται πλέον το μέτρο και θα το καταργήσουνε.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/02/2010 23:42:32

    Ελλάδα είναι η χώρα που πρέπει να μαζεύεις αποδείξεις:

    -που δεν κόβει ο υπόχρεος
    -που δεν ελέγχει ο εφοριακός των ΔΙΒΕΤ
    -που δεν τους τιμωρεί το Κράτος

    γιατί θα πληρώσεις ποινή αν δεν καλύψεις το αφορολόγητο.

    Μια απορία: η ποινή και το πρόστιμο που θα καταβάλει ο κάθε ηλίθιος μισθωτός θα εκπίπτει από το φόρο του ελεύθερου επαγγελματία; γιατί διαφορετικά θα έχουμε διπλή φορολόγηση...

    ΥΓ

    Αγαπητέ κ Υπουργέ:

    γιατί πελαγοδρομείτε; υπάρχει ένα απλούστερο και δικαιότερο φορολογικό σύστημα: θέλουμε πχ 60δις / 11.000.000 Ιθαγενείς βγήκε ο κεφαλικός φόρος και καθαρίσατε.
    Τι κλίμακες, αποδείξεις (που κανένας δεν θα κοιτά), αφορολόγητα, ΔΙΒΕΤ κλπ
    Κεφαλικός φόρος και καθαρίσατε...

  3. anonymous avatar
    anonymous 10/02/2010 00:02:16

    Επειδή κανείς δε θα μαζεύει τόσες αποδείξεις έχουμε μια πτώση του αφορολόγητου την οποία δεν την ομολογούν.
    Ας υποθέσουμε ότι τρως 10 Ευρώ τη μέρα έξω. Είναι 300 Ευρώ το μήνα δηλ. 3.000 Ευρώ το χρόνο. Μέχρι τα 6.000 έχουμε καιρό.

  4. Petros avatar
    Petros 10/02/2010 00:43:27

    Θα ήθελα να προσθέσω κάτι που δεν το έχετε παρατηρήσει.
    Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για αύξηση του αφορολογήτου ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών. Ξέρετε κάτι περισσότερο ;
    Αν δεν υπάρχει, σαφέστατα αποτελεί ΕΓΚΛΗΜΑ, γιατί αποτελεί χτύπημα κάτω από τη μέση για το δημογραφικό της χώρας. Αν δεν υπάρχει, πρέπει η Αντιπολίτευση να κινήσει γη και ουρανό, γιατί θα αποτελέσει την ταφόπλακα των προσπαθειών για δημογραφική αύξηση και θα σημάνει την οριστική διάλυση της οικογένειας ( έστω και όπως υπάρχει σήμερα ). Παρακαλώ, αν ξέρει κάποιος περισσότερα να μας ενημερώσει, γιατί υπάρχει τεράστιος αναβρασμός - κυρίως στις οικογένειες με 2,3, 4 και άνω παιδιά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Petros 10/02/2010 00:47:39

      Σωστό κι αυτό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι από εδώ και πέρα, αν περάσει το νομοσχέδιο, όλα αυτά τα πλεονεκτήματα θα τα απολαμβάνουν οι νέοι "Έλληνες υπήκοοι" μουσουλμάνοι κυρίως μετανάστες που θα γεννοβολάνε με έξοδα του κράτους μέχρι να μας εξαφανίσουν. Οπότε ίσως να καταντήσουμε τελικά να είναι εθνική ανάγκη να ΜΗΝ στηρίζουμε την πολύτεκνη οικογένεια ως κράτος και να το αφήνουμε στον ηρωισμό όσων κάνουν πολλά παιδιά επειδή έτσι γουστάρουν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Petros 10/02/2010 08:35:44

      Με το μέχρι χθες ισχύον καθεστώς, αυξανόταν το αφορολόγητο ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών ή μειωνόταν ανάλογα ο φόρος; (Δεν γνωρίζω, γι' αυτό ρωτάω.) Αν συνέβαινε το πρώτο, τότε προφανώς η μουλωχτή ρύθμιση που εξισώνει το αφορολόγητο για όλους είναι έγκλημα. Αν συνέβαινε το δεύτερο (φοροαπαλλαγή), έννοια σου και με τη χθεσινή φοροκαταιγίδα έρχεται... άλλο εξαγγελθέν έγκλημα: η κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών!

  5. Petros avatar
    Petros 10/02/2010 00:56:02

    Η κατάντια του ελληνικού κράτους. Ο Κρόνος που τρώει τα παιδιά του... Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά με τέτοια νομοσχέδια, από αύριο η οικονομία θα συρρικνωθεί ακόμα περισσότερο. Θα έρθει κοινωνική έκρηξη, λόγω του συνδυασμού των νομοσχεδίων που αναφέρεις...Προβλέπω ξεσηκωμό των γονιών με τα παιδιά τους, για πρώτη φορά στην μεταπολεμική ιστορία.Ουσιαστικά, δηλαδή, θα πυροδοτοήσουν τη ξενοφοβία και τις κοινωνικές αντιπαραθέσεις. Πάμε για διάλυση της Ελλάδος εκ των έσω...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Petros 10/02/2010 08:39:35

      Πέτρο, μη βιάζεσαι να προβλέψεις τίποτα. Εδώ ούτε τα συνδικάτα δεν μπορούν να συντονιστούν και κάνουν ξεχωριστές μονοήμερες απεργίες για την τιμή των όπλων. Κανείς δεν πρόκειται να ξεσηκωθεί, όλοι θα καθίσουν σαν κοτούλες. Ας είναι καλά η αποχαύνωση στο χαζοκούτι, όπως και η υπερχρέωση που τους κατέστησε δια βίου σκλάβους.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Petros 10/02/2010 08:46:03

      Ποια συνδικάτα; Οι σύνεδροι του ΠΑΣΟΚ ελέγχουν τα συνδικάτα διαχρονικά στη χώρα.
      Να κάνουν απεργία; Είναι πολλά τα λεφτά των ΔΣ φίλε μου...

  6. ares avatar
    ares 10/02/2010 01:59:16

    Να λοιπόν μια ακόμη θαρραλέα κυβέρνηση με εμπνευσμένη πολιτική που κυνηγάει ανελέητα την μαρίδα με αποδείξεις των 5 & 10 €, μισθούς των 2100 και σπίτια 4,5 δωματίων (όσων από χαρακτήρα ή υποχρέωση δηλώσουν) αφήνοντας τις αλυσίδες να κλέβουν ΦΠΑ, τις offshore ν’ αλωνίζουν, και τους κατέχοντες των 500.000 € να κομπάζουν επειδή μοιράζονται το ίδιο φορολογικό κλιμάκιο των 50.000 €.

    Και από κάτω αγανακτισμένοι πολίτες – η ίδια μαρίδα - που, αντί άλλης οργής, αναζητούν να κρεμάσουν «Τσουκάτους» και να ικανοποιούν τον θυμό τους κραυγάζοντας σ’ όλους τους τόνους «Μιζοφοράκο» τον Χριστοφοράκο!
    Μπράβο – Μπράβο! Αυτοί φταίνε! Αυτοί κλέψανε!

    Δεν νομίζω πλέον ότι ο κόσμος παραπλανάται ούτε προ ούτε μετά τις εκλογές από τους Armani πολιτικούς, παρουσιαστές και πέννες των ούτω ή άλλως lifestyle ΜΜΕ.

    Ετσι πάντα βολευόμαστε: συμμέτοχοι, συνένοχοι και ωραίοι. Καλά Κούλουμα!

  7. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 02:32:05

    Ενώ όλες οι χώρες θέλουν την αποταμίευση, εδώ μας ζητούν να χρεωθούμε για να δουλέψοιυν τα σούπερ μάρκετ. Είναι ανίκουστο! On line σύστημα πότε θα βάλουν?

  8. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 10/02/2010 05:05:35

    Κύριοι, με συγχωρείται αλλά θα ήθελα κάποιος, αν γνωρίζει, να αφιερώσει λιγο χρόνο στο προσωπικό μου ερώτημα γιατί παντού ρωτάω και άκρη δεν βρίσκω και με όλα αυτά έχω μπερδευτεί.
    Ξεκινώντας θα ήθελα να πω οτι θεωρώ πως με μειώνει ως άνθρωπο κοινωνικά το να συμμετάσχω κι εγώ στο «κυνήγι των αποδείξεων», κρατώντας φακέλους με αποδείξεις, τρέχοντας με το κομπιουτεράκι να βγάλω τη σούμα.
    Παράλληλα, είμαι πρόθυμος να πληρώσω στο ακέραιο το κόστος αυτής της «αφ’ υψηλού» άκαμπτης ατομικής μου κοσμοθεωρίας. Και κάπου εδώ, συνοψίζω στο εξής ερώτημα:
    Αν τα εισοδήματά μου είναι κάτω από ή ίσα με 12.000 ευρώ και δεν προσκομίσω στην εφορία απολύτως καμία απόδειξη, πόσο είναι το ποσό που καλούμε να καταβάλω τελικά στην εφορία ως αποζημίωση για την άρνηση συμμόρφωσής μου με το μέτρο? Πόσο θα μου στοιχήσει αυτή μου η στάση, πόσο θα με πονέσει στην τσέπη?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Kurosaki Ichigo 10/02/2010 08:37:20

      Αν τα εισοδήματά σου είναι 12.000 ευρώ, η στάση σου αυτή θα σου στοιχίσει όλο το φόρο του κλιμακίου, δηλαδή 10%, ήτοι 1.200 ευρουλάκια...

    • Kurosaki Ichigo avatar
      Kurosaki Ichigo @ Kurosaki Ichigo 10/02/2010 09:54:08

      Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ.

  9. Χα! avatar
    Χα! 10/02/2010 09:32:14

    Καπιταλισμό θέλατε...
    Όσοι λοιπόν απο σας δεν ανήκετε στη κατηγορία που υποτίθετε πως κράζετε, λουστήτε τα τώρα.
    Μικροεπαγγελματίες, μισθωτοί και υποψήφιοι μεγαλοδημοσιογράφοι (θέλω να γίνω Πρετεντέρης στη θέση του Πρετεντέρη) θελήσατε να χορέψετε ενώ δεν σας καλέσανε στο πάρτυ.
    Τσούζει τώρα;

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/02/2010 09:47:22

    Στο μεταξύ, δεν ξέρω πόσοι το προσέξατε, αλλά ο κομψευόμενος εκλεκτός των Βρυξελλών, πρώην σύμβουλος του αχαμνού λογιστάκου, άφησε χθες ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΛΟΥ το πώς θα καταχωρούνται/καταγράφονται οι αποδείξεις που θα "χτίζουν" το αφορολόγητο. Αρχικά είπε για "κατάθεση στις ΔΟΥ", μετά είπε κάτι για "διαδικασίες μέσω ΚΕΠ" και κατέληξε λέγοντας για "ηλεκτρονική ή έντυπη ειδική φόρμα".

    Προφανώς θα επιλεγεί το τρίτο, και προφανώς ως... αποτρεπτικός παράγοντας. Πείτε μου ειλικρινά: αν εσείς έχετε μαζέψει π.χ. αποδείξεις 9.000 ευρώ (το 30% του εισοδήματός σας) από καθημερινά ψιλολόγια και αυτά αντιστοιχούν σε χίλιες αποδείξεις, υπάρχει ποτέ πιθανότητα να χαραμίσετε μέρες από την κανονική σας άδεια για να καταχωρήσετε ΧΙΛΙΕΣ αποδείξεις με ΟΛΕΣ τους τις λεπτομέρειες (ΑΦΜ, ημερομηνία, ποσό); Επειδή προφανώς δεν θα το κάνετε, θα αναγκαστείτε μπαϊλντισμένοι να πληρώσετε τα 1.200 ευρώ φόρο που αναλογούν στο κλιμάκιο του (δήθεν) αφορολόγητου...

    • che avatar
      che @ Αυριανιστής 10/02/2010 11:02:12

      Πιό κοντα στο 100-150 αποδείξεις, χίλιες είναι πολλές (9ευρώ μ.ο.).
      Μονο supermarket, βενζίνη και ρούχισμο να βάλεις έφτασες πολύ κοντά στο νούμερο.
      Και επιτέλους σταματήστε να κλαίγεστε...όποιος έχει καλύτερη ιδέα για τη φοροδιαφυγή ας τη καταθέσει - ο κεφαλικός φόρος εξαιρείται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 10/02/2010 11:15:30

      Δηλαδή, η "καλή ιδέα για τη φοροδιαφυγή" είναι να κάνουμε εμείς τον ΤΖΑΜΠΑ ΧΑΜΑΛΗ του κράτους και να σπαταλάμε εργατοώρες κανονικής άδειας ή πολύτιμο ελεύθερο χρόνο για να... καταγράφουμε αποδείξεις;

      Είναι δουλειά του ελεγκτικού μηχανισμού να καθίσει να δει τα στοιχεία των αποδείξεων που του προσκομίζω. Δική μου δουλειά είναι ΜΟΝΟ να της μαζέψω. Αλλά αυτά, θα μου πεις, συμβαίνουν στις σοβαρές χώρες και όχι στο Yunanistan...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 10/02/2010 11:21:22

      Δηλαδή δεν λειτουργούν οι ΔΟΥ και κλέβει ο ιδιωτικός τομέας και πληρώνει το πρόστιμο ο πελάτης;

      Λογικότατο και ας συμφωνήσω μαζί σου, να μαζέψω αποδείξεις, θα πάρει το ΦΠΑ;

      Από τα πλαστά τιμολόγια ΜΜΕ;
      Από την παρακράτηση ΦΠΑ που κάνουν οι επιτηδευματίες;
      Μου εξαιρεί πχ ΔΕΚΟ ή τις συνναλαγές με το Δημόσιο (τέλη κυκλοφορίας, εισιτήρια ΜΜΜ κλπ) ας μου κόψει τον ΦΠΑ από εκεί...
      Αντε λοιπόν και μαζεύω αποδείξεις. Θα ελεγχθούν; όχι βέβαια
      Δεν μου δίνει κάποιος απόδειξη; να τον καταγγείλω εγώ λοιπόν

      Επειδή δηλαδή υπάρχουν άχρηστοι και κλέφτες τιμωρώ το γαιδούρι για το στραβό σαμάρι

      Ελλάδα 2010

      ΥΓ

      Καταργεί το αφορολόγητο στην ουσία λοιπόν, στρέφοντας κοινωνικές ομάδες την μία εναντίον της άλλης:

      -ΔΥ εναντίον των ΔΙΒΕΤ ΔΕΤΕ Βουλής
      -Ιδιωτικοί Υπάλληλοι εναντίον ΔΥ
      -συνταξιούχοι εναντίον εργαζομένων (σύνταξη στα 63 για όποιον δεν το κατάλαβε πάει η 37 ετία)
      -πελάτες εναντίον ιδιωτικού τομέα

      κλπ κλπ κλπ

      Απλά μας ξανά δουλεύουν...

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2010 09:58:38

    ...και γιατί να μαζεύω αποδείξεις;

    Για το αφορολόγητο που στην ουσία μου καταργεί;
    Για την αναλογικότητα της μείωσης 10%, που θυμίζει κεφαλικό φόρο Τουρκοκρατίας; (ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ = ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ στη "σοσιαλιστική διακυβέρνηση")


    Περισσότερα θα κερδίζω αν δεν μου κόβει απόδειξη και μου κάνει έκπτωση 20%.

    Στο κάτω κάτω της γραφής:

    -6.οοο.οοο.οοο είναι ο βεβαιωμένος ανείσπρακτος ΦΠΑ
    -θα πληρώνουν και τα τιμολόγια των ΜΜΕ ...ΦΠΑ;
    -οι ΔΕΚΟ, τα εισιτήρια των ΜΜΜ, τα τέλη κυκλοφορίας γιατί είναι εκτός;


    Μια ζωή το ΠΑΣΟΚ είναι ίδιο, συνέπεια λόγων (προεκλογικών)και πράξεων.

    Ξέρω ξέρω φταίνε τα άδεια Ταμεία και οι προηγούμενοι, ότι έλεγαν δηλαδή και οι προηγούμενοι, σειρά του λοιπόν για -10%

    ΥΓ

    Ωραία η κούρσα της ΑΣΠΙΣ....σε καλή μεριά και θα ξανά σώσει το κακό Δημόσιο το καλό Ιδιωτικό Τομέα με μια εξαγορουλα...

  12. pennyton avatar
    pennyton 10/02/2010 15:13:52

    Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει εφοριακός να μετρήσει αποδείξεις για κάτι εκατομμύρια ή έστω δειγματολόγια χιλιάδων ελλήνων όπου ο κάθε ένας θα έχει πάλι χιλιάδες αποδείξεις. Χωρίς πληροφοριακά συστήματα on-line που να καταγράφεται η συναλλαγή κάπου κεντρικά και να κάνει αυτόματα την σύνδεση με το ΑΦΜ των συναλλασσομένων όπως και εφοριακούς καταρτισμένους γατόνια με τα νέα συστήματα και όχι λαμόγια που κοιτάνε να τα αρπάξουνε από δω και από κει με την κάλυψη των ανωτέρων τους ανά Δ.Ο.Υ. δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν και πολλά. Περισσότερο φόβο θέλουν να σπείρουν αλλά ο φοροφυγάς δεν μασάει από τέτοια. Μόνο με on-line καταγραφή θα καταφέρει το Υπ.Οικ. να πατάξει την φοροδιαφυγή και ίσως τις καταγγελίες για κάποιους που συστηματικά φοροδιαφεύγουν. Αλλά πες τε μου εμένα, τους γιατρούς πχ που δεν κόβουν ποτέ σχεδόν απόδειξη ή αν κόψουν σου χρεώνουν παραπάνω την επίσκεψη ποιος θα τους σταματήσει? Θα πρότεινα λοιπόν αντιγραφή συστήματος φορολογίας όπως και αντίστοιχων αυστηρών ποινών (πχ. γιατρός χωρίς απόδειξη να σημαίνει αφαίρεση αδείας) από προηγμένη τεχνολογικά χώρα και ας αφήσουμε τις αλχημείες --αφού ως λαός το έχουμε χάσει πλέον το πνεύμα της πρωτοπορίας δυστυχώς-- και μόνο μια καλή αντιγραφή αν κάνουμε ίσως καταφέρουμε πολλά περισσότερα.