#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς η GPO "τσουβαλιάζει" και διαστρεβλώνει τις μετρήσεις



Οι δημοσκοπήσεις είναι η φωτογραφία της στιγμής πάνω στις τάσεις που επικρατούν στη κοινωνία, μια δεδομένη χρονική περίοδο.

Για αυτό κάθε δημοσκόπηση εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες.

Οι τεχνικές και τρόπος που μπαίνουν τα ερωτήματα, αποτελούν την αποτελεσματικότερη μέθοδο για την εξαγωγή συγκεκριμένων πολιτικών συμπερασμάτων.

Με μία πρόχειρη ματιά η δημοσκόπηση της GPO παρουσιάζει μία σημαντική ποιοτική διαφορά σε σχέση με προηγούμενες: Οι εμπνευστές της έχουν φροντίσει να συμπεριλάβουν τις απαντήσεις για "Αλλο κόμμα" στο ίδιο ποσοτικό μέγεθος με την αποχή και το άκυρο και την αποχή.

Εαν δε πρόκειται για "πολιτικό χιούμορ", τότε έχουμε να κάνουμε με σοβαρή διαστρέβλωση των μετρήσεων.

Γιατί, πως να εξηγήσουμε αλλιώς, πως μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, η πολιτική απαξίωση του συστήματος, το "λευκό" με την ενδεχόμενη υποστήριξη ενός άλλου κόμματος;

Περίεργα πράγματα; Καθόλου. Στη τηλεόραση μένουν οι εντυπώσεις και τα νούμερα. Ετσι λοιπόν το σημαντικό 17%, δεν αναλύεται και προφανώς κανείς δε ξέρει τι ποσοστό έχει το "άλλο κόμμα".

Ένας κλασσικός τρόπος μέτρησης που ευνοεί τα υπό ίδρυση κόμματα και προφανώς εκείνο της κ. Μπακογιάννη.

Πίσω από τα νούμερα: Απογοήτευση

Από την άλλη η φθορά του ΠΑΣΟΚ είναι μεγάλη σε μία περίοδο "θερινής νάρκης", με τα Μέτρα να έχουν γίνει η "νέα διαρκής πραγματικότητα" και ο προϋπολογισμός του 2011, απλά να μην βγαίνει. Κοινώς η δυσαρέσκεια αυτή αναμένεται να οξυνθεί, η φθορά του ΠΑΣΟΚ να μεγαλώνει.

Παρόλα αυτά η ΝΔ δε φαίνεται να καρπώνεται αυτή τη φθορά. Οι λόγοι είναι πολλοί (και έχουν εξηγηθεί σε διάφορες παρεμβάσεις http://www.antinews.gr/?p=58954 ) αλλά όσον αφορά τα δημοσκοπικά δεδομένα είναι φανερή η ανησυχία των πολιτικών ελίτ να διατηρήσουν σε χαμηλά επίπεδα τη ΝΔ και με αυτό το τρόπο να τη καταστήσει τρωτή σε παρεμβάσεις.

-Η διαφορά των δυο κομμάτων είναι πως η ΝΔ αντιπροσωπεύει ακόμα την ελπίδα, στο πρόσωπο του Α. Σαμαρά, που παρέλαβε το κόμμα σε πολιτική διάλυση και ιδεολογική παράλυση και το “κράτησε”.

Ο ΛΑΟΣ φαίνεται πως αρχίζει να υφίσταται τις συνέπειες του "ΝΑΙ", αλλά και των παράδοξων και αντιφατικών επιλογών του.

Yψηλό ποσοστό καταγράφει το ΚΚΕ, χωρίς όμως να κεφαλοποιεί τη κοινωνική δυσαρέσκεια,  ενώ ορατός είναι ο κίνδυνος αλληλοεξουδετέρωσης του ΣΥΡΙΖΑ με τη Δημοκρατική Αριστερά που προκαλεί δυσκολίες  τους δυο σχηματισμούς της Αριστεράς να ξεπεράσουν το όριο του 3%.

Αφήνοντας στην άκρη τα ποσοστά των κομμάτων το κρίσιμο δεδομένο είναι ένα:

Ο κόσμος τα έχει βάψει μαύρα και δεν βλέπει φως στον ορίζοντα.

Συγκεκριμένα, στο ερώτημα «πόσο αισιόδοξος είστε για την πορεία της χώρας το επόμενο διάστημα» το 79,6% απαντά «λίγο/καθόλου», το 20,1% «πολύ/αρκετά» και το 0,3% «δεν ξέρω/δεν απαντώ».

Και το Μνημόσυνο Νο2 είναι ήδη εδώ..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xristos avatar
    xristos 31/08/2010 14:15:32

    ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤOY MEGA ΚΑΙ ΤΗΣ GPO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΙ ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΚΟΠΟΙ

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ xristos 01/09/2010 13:06:06

      Γουδί και σε προνομιακή θέση τους εύχομαι.

  2. SERTIS avatar
    SERTIS 31/08/2010 14:17:40

    όπα....μη μασάτε.....
    αν κοιτάξετε τη δημοσκόπηση έχει και τα αποτελέσματα προ της διασπάσεως της νδ από την αποστάτρια..........
    η μπάρα άλλο κόμμα έχει ανέβει 2 μονάδες ενώ η νδ μετά τη διάσπαση και τα σόου μαρκογιαννάκη ντορας κιλτίδη παπαδημητρίου καρατζαφέρη διατηρεί τα ποσοστά της......προσέξτε.....η νδ πριν τη διάσπαση και η νδ μετά τη διάσπαση

  3. Misha avatar
    Misha 31/08/2010 14:19:07

    Tι ενώνει τον Θεοδωρικάκο της ΓΠΟ με την Τρέμη;
    Και οι δυο ήταν στην ΚΝΕ, μάλιστα ο Θ. ήταν υπό την καθοδήγηση του πολύ Μίμη και , ως εικός, ακολούθησε τον ίδιο με αυτόν δρόμο:
    από το ΚΚΕ, στο Συνασπισμό και από εκει στο ΠΑΣΟΚ με τα απαραίτητα κοννέ με τους νταβάδες των ΜΜΕ (ο Μίμης στο Φλας του Κόκκαλη επί χρόνια, ο Θ. με προνομιακή σχέση με το ΜΕΓΚΑ)
    Ανάλογη πορεία ακολούθησε και η Τρέμη η οποία από το πλευρό του Γρηγόρη Φαράκου βρέθηκε στο Κολωνάκι και εις Παρισίους με τα λουιβιτόνια της και τις πλαστικές της.
    Με κάτι τέτοιες μούρες να παρελαύνουν από το γυαλί , προσπαθώντας να
    παραπλανήσουν το πόπολο, μέχρι και η Αλέκα γίνεται ερωτεύσιμη.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Misha 31/08/2010 14:27:03

      @ Misha

      Nice one Cyrill

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Misha 31/08/2010 17:09:39

      Misha,
      Ένα απο τα θεμελειώδη αξιώματα του ΚΚΕ, που μέχρι στιγμής δεν έχει καταρριφθεί, είναι ότι οι "πρώην" είναι οι χειρότεροι.
      Οι εν λόγω, απλώς το επιβεβαιώνουν.

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 31/08/2010 14:27:56

    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Απλά μαθηματικά με βάση τα ποσοστά του πασοκοκάναλου. Το 79,6% απαντά απαισιόδοξο. Απομένει το 20,4 % που είναι αισιόδοξο. Προφανώς, αυτό το 20,4 % είναι υπεραισιόδοξα πασόκια. Το Πασόκ παίρνει 28,6%. Κατά το μέγκα, από το ποσοστό 79,6% το 8,2% είναι ηλίθιοι (20,4 + 8,2 = 28,6%). Αγαπητοί συμπατριώτες, αναζητήστε αναμεσά σας, ποιοι είναι το 8,2% των ηλιθίων, σύμφωνα με το μέγκα.
    Ρε πασοκοκάναλο μας δουλεύεις;

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/08/2010 14:53:32

    "Παλιά του τέχνη, κόσκινο" η διαστρέβλωση του Θεοδωρικάκου. Είχε άλλωστε κάνει... ντοκτορά στη διαστρέβλωση, στο μεγάλο πανεπιστήμιο που λέγεται ΚΝΕ. Τυχαίο που είχε θητεύσει και ως γραμματέας της; Δε νομίζω!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Αυριανιστής 31/08/2010 15:16:00

      Φίλε Αυριανιστή-

      Μου αρέσει που αμέσως βρήκαμε μαύρο πρόβατο (ΚΝΕ….) …
      Το πρόβλημα με τον Θ. συνίσταται στο ότι εθήτευσε (κακώς ;), στο ότι έφυγε για Συνασπισμό - PASOK (καλώς ;) ή στον σημερινό ρόλο του ;

      Καλύτερα να κοιτάμε ίσια μπροστά, λέω εγώ, να δούμε τί κάνουμε ΤΩΡΑ…

  6. Μisha avatar
    Μisha 31/08/2010 15:51:13

    Προσθέτω ένα ακόμη χαρακτηριστικό που κάνει αυτού του είδους τις έρευνες άκρως επισφαλείς ως προς τα αποτελέσματα τους.
    Οι τηλεφωνικές έρευνες λειτουργούν ως μηχανισμός φακελλώματος πολιτικών φρονημάτων, καταναλωτικών συνηθειών κλπ
    Κι αυτό γιατί οι εταιρείες φακελλώνουν κανονικά και με το νόμο τις απαντήσεις που λαμβάνουν από συγκεκριμένους αριθμούς τηλεφωνου.
    Γνωρίζουν τι απάντησ ο τάδε αριθμός το 2008, το 2009, το 2010.
    Γι αυτό και οι πολίτες δεν είναι διατεθειμένοι να απαντήσουν ειλικρινά, όπως θα απαντούσαν σε μια φιλική παρέα.
    Από προσωπική εμπειρία σε σχετικές έρευνες,μάλλον λόγω κατοχής ευμνημόνευτου τηλεφωνικού αριθμού, ομολογώ πως παραπλανώ συνειδητά τους δημοσκόπους.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Μisha 31/08/2010 21:16:17

      Σε αυτό έχεις δίκιο. Μία φορά απάντησα σε δημοσκόπηση και από τότε με παίρνουν συνέχεια τηλέφωνο. Από τότε τους λέω ότι δεν έχω χρόνο.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 31/08/2010 15:55:20

    η ΝΔ οχι μονο δεν εχασε..αλλα και πηρε και ελαχιστα..
    παρολο τον πολεμο..απο τη Δρακουλιαρα και τα ΜΜΕ

    αυτο σημαινει οτι ο κοσμος εν ειναι κατα των λογων σαμαρα.
    απλα ριχνει μουτζες στη ΝΔ μονο που ακουει το ονομα..
    και στο πασοκ βεβαια.

  8. deldio avatar
    deldio 31/08/2010 16:00:25

    Συμφωνώ με το Misha. Είδαμε πόσο μέσα έπεσαν οι δημοσκοπήσεις στις βουλευτικές εκλογές του 2009 (ούτε κατά διάνοια δεν προσέγγισαν ποσοστά και διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ), Στις ευρωεκλογές του 2009 (το ίδιο) ή στις εκλογές του 2004. Άστο λοιπόν καλύτερα.

  9. armageddon avatar
    armageddon 31/08/2010 16:08:54

    ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ,ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΙΤΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ,
    ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

  10. Hydra4ever avatar
    Hydra4ever 31/08/2010 16:10:43

    Δέν πιστεύω σε καμμία δημοσκόπηση εκτός εάν τήν
    έχω μαγειρεύση ο ίδιος.

    Ουίστον Τσωρτσιλ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hydra4ever 31/08/2010 16:22:19

      +1000

    • anonymos avatar
      anonymos @ Hydra4ever 31/08/2010 20:38:01

      Kalo....................................

  11. Neoptochos avatar
    Neoptochos 31/08/2010 16:28:59

    Παρόλα αυτά η ΝΔ δε φαίνεται να καρπώνεται αυτή τη φθορά.
    Τις πταίει; Μήπως είμαστε σε λάθος αντιπολιτευτική τακτική.
    Μήπως πρέπει να σταματήσουμε τις δωρεάν συμβουλές και να ακήσουμε δρυμία κριτική επιτέλους.
    Που είναι το κόμμα που ξέραμε!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Neoptochos 31/08/2010 16:59:07

      Το ότι είμαστε μαλάκες. Με περικεφαλαία. Μας πιάνει το...φιλότιμο, είμαστε προσωπολάτρες, ακούμε σαν πρόβατα όποιον λέει τις μεγαλύτερες ηλιθιότητες. Οι ΠΑΣΟΚοι από την άλλη μπετόν αρμέ, βρε τους έχει στήσει στα 5 μέτρα και εκεί, τραγουδάνε τον "Ήλιο τον πράσινο", μουτζαχεντίν σκέτοι, όχι σαν εμάς που είμαστε σαν φυστικοβούτυρο μετά από 2 λεπτά στο φούρνο μικροκυμάτων... "Τιμωρήσανε" μερικά φυντάνια μας τον κακό Καραμανλή που δε τους βόλεψε και δεν πέταξε το ΠΑΣΟΚικό σύστημα: Ο Καραμανλής κάνει επιτέλους διακοπές ο άνθρωπος και εμείς κλαίμε με μάυρο δάκρυ, άντε πες μου ποιον τιμωρήσανε τα τσακάλια μας τελικά...

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ TopGunZ 31/08/2010 17:08:59

        Ο Καραμανλής τελικά είναι –για μένα—το πιο συμπαθές άτομο σ΄αυτή την ιστορία…

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 31/08/2010 18:47:05

        Έκανε χοντράδες. Χοντροειδέστατες χοντράδες. Αλλά αρνούμαι μέχρι τελευταίας πνοής ότι τις έκανε είτε ιδιοτελώς είτε κακοβούλως. Έκανε λάθη κυρίως στο θέμα της επιλογής προσώπων και της εμπιστοσύνης στις δυνάμεις του. Ίσως δεν περίμενε ότι έτρεφε τόσα καθήκια στον κόρφο του. Δεν περίμενε ότι θα απειλούσαν ξεδιάντροπα την οικογένεια του, ηθικά και σωματικά. Και φυσικά δεν περίμενε έναν λαό ΤΟΣΟ στόκο ώστε να μαγεύεται από τα κουραδοκάναλα και τους μπαχαλάκηδες δημοσιογράφους.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ TopGunZ 31/08/2010 19:14:18

        TopGunZ, ποιός φταίει που τα φυντάνια διατηρούσαν τη νοοτροπία και την απαίτηση του βολέματος? Με θλίψη το λέω, αλλά το πρόβλημα είναι στα στελέχη, τόσο για την έλλειψη δουλειάς μέσα στο κόμμα, όσο και για την προς τα έξω ανυπαρξία (εμ, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ_λους!) σε σχέση με την επικοινωνιακή πολυμέτωπη επίθεση του ΠΑΣΟΚ, που έμεινε στην κυριολεξία ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 31/08/2010 19:40:58

        Δε διαφωνώ φίλτατε δρόμε, άλλωστε σε καμία περίπτωση δεν τον βάζω στο απυρόβλητο και συνεχώς στηλιτεύω την ανικανότητα του να μιμηθεί επιτυχώς το μοντέλο του Θείου του, ο οποίος εκμεταλλευόταν τους ικανούς από όλους τους χώρους. Την πάτησε περιμαζεύοντας τη μάκα, τελικά, από όλους τους χώρους.

        Δυστυχώς, τα μεσαία και μικρά στελέχη αποδείχτηκαν άκρως ανίκανα και επικίνδυνα να διαχειριστούν τον "καημό" των μη-ΠΑΣΟΚων (γιατί καθαρά ΝΔίτες δεν τους έλεγες όλους) να "φάνε" και αυτοί το μερτικό τους.

  12. Wolf avatar
    Wolf 31/08/2010 16:44:33

    GPO λέγεται η εταιρία παληκάρια!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Wolf 31/08/2010 16:59:48

      GTP έπρεπε να λέγεται αλλά τέλος πάντων...

  13. Tassos avatar
    Tassos 31/08/2010 17:04:18

    Μόνο και μόνο ότι υπήρχε ερώτηση (που απευθύνονταν στον κόσμο, έτσι?) αν χρειάζεται συντονιστής στην κυβέρνηση αυτό δείχνει ότι έγινε κατά παραγγελία ΔΟΛ για να προωθήσουν κάποιο στην κυβέρνηση. Ρε ουστ
    κ - πρόσ-υλα. Ρε Φάκτορα είναι αξιολογική κρίση ελπίζω να μη το κόψεις.

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ Κ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Κ 31/08/2010 17:14:04

    Η δημοσκόπηση είναι καλή για τη νδ. Η διαφορά με το πασοκ έχει μειωθεί κατά 2 ολόκληρες μονάδες

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΓΙΩΡΓΟΣ Κ 31/08/2010 20:40:57

      Κοιταξε άμα με τόσα άγρια μέτρα έχουμε 2% μείωση κλάπστα χαράλαμπε. Το μεγα το πρωι με τα προσκοπάκια καμπουρακη Οικονομέα είχε τον μεγάλο τραγουδιστή, ο οποίοε εξέφρασε τον τρόμο του για αντιμνημονιακό μέτωπο και παρότρυνε έμμεσα σε αποχή

  15. gloup avatar
    gloup 31/08/2010 17:17:06

    Οι αυτοπροσδιοριζόμενοι τάχαμου προοδευτικοί του νεοφιλελεύθερου παρα-αριστεροπασοκικού πολιτικο-οικονομικού Συμπλέγματος και τα βούρλα του κάθε λογής Forum κλεφτοκοτάδων με όργανα το ΒΗΜΑ, τα ΝΕΑ, την Ελευθεροτυπία και τα κανάλια καλλιέργησαν συστηματικά στο εκλογικό σώμα, και δη σε νεοδημοκράτες, ενοχο-μηδενιστικό σύμπλεγμα κατωτερότητας, παραλυτική αβουλησία, με αναστολή του ένστικτου επιβίωσης και συσκοτισμό στοιχειώδους σκέψης. Όταν μπήκαν στο παιγνίδι και οι δημοσκοπο-μεταπράτες της τεχνικής της αποπληροφόρησης, ο γιωργάκης έγινε Γιώργος για την Ελλάδα, τη βαλκανική, την Ευρώπη, τον πλανήτη, το σύμπαν. Ρε γαμώτο.

    Αναζητείται εγχειρίδιο επιβίωσης για χρήση του ελληνικού λαού.

  16. δημητρης avatar
    δημητρης 31/08/2010 17:56:03

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.
    ΤΕΤΟΙΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΟΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΟΥΜΕ;
    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΑΦΗΣΑΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΗΣΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΟΙ ΑΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
    ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.
    ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ;
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΤΗΝ "ΦΕΡΕΙ'.
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ.
    ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΤΙΜΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΤΟΝ ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΖΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΣΒΕΡΚΟ. ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΤΗΣ CIA ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΓΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΡΑΤΗ ΠΡΟΔΙΔΟΝΤΑΣ ΟΣΙΑ ΚΑΙ ΙΕΡΑ.

    ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

    ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ; Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΟΥ ΜΑ ΚΑΘΕΤΕ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΚΑΘΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ.
    ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ.
    ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ δημητρης 31/08/2010 18:48:39

      "ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΟΥΜΕ"

      Με 6 λέξεις περιέγραψες τον τάχα μου "πόνο" των περισσοτέρων προδοτών ΝΔιτών...

    • arslonga avatar
      arslonga @ δημητρης 31/08/2010 20:33:19

      Ωχ! σύμφωνα με την ιστορία έχεις δίκιο! Από όλα έχει η ιστορία της Ελλάδας (όπως και των άλλων λαών). Μια πυκνή διαδοχή ελπίδων και απογοητεύσεων, ηρωισμοί και ενδοτισμός, πρόοδος και πισωγύρισμα, χαμένες ευκαιρίες και δημιουργία. Τα γεγονότα δημιουργούν κατάλοιπα και απόβλητα. Έτσι είναι. Ας πάρουμε τα πιο σύγχρονα ιστορικά γεγονότα που άφησαν τη σαβούρα τους στον ψυχισμό του λαού: οθωμανική κατάκτηση, μικρασιατική καταστροφή, ναζιστική κατοχή, εμφύλιος. Πολύς κόσμος προσπάθησε να πορευτεί, κάποιοι πρόδωσαν. Yπήρξαν οι Μήδες, υπήρξε και ο Εφιάλτης, με παιδιά και εγγόνια.

      Στην αρχαία Ελλάδα όμως έγινε και κάτι που διαμόρφωσε την ελευθερία του ατόμου. Οι άνθρωποι ανακάλυψαν και αγάπησαν τη σκέψη. Η πρωτοτυπία του αρχαίου ελληνικού κόσμου ήταν η πρωτοτυπία της ελληνικής σκέψης: η διαλεκτική, η αμφιβολία με σκοπό τη γνώση, η έρευνα, η συστηματοποίηση του αφηρημένου και του ειδικού για αποκόμιση συμπερασμάτων γενικού χαρακτήρα και πρακτικής εφαρμογής. Η αγάπη για τη γνώση και η πυκνότητα της γλώσσας τους επέτρεψαν να διατυπώσουν αφηρημένες έννοιες τόσο απτές όσο και τα βουνά, η θάλασσα, η γη. Ο ελληνικός πολιτισμός προήλθε από λιγοστούς ανθρώπους που το μόνο που έκαναν ήταν να "σκεφτούν". Με συστηματικό τρόπο.΄Ηταν η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Homo sapiens. Έκτοτε εκατομμύρια άνθρωποι ακολούθησαν αυτόν το δρόμο.

      Στις πολυπληθείς κοινωνίες μας η φιλία της απόκτησης και διατήρησης της εξουσίας έχει αντικαταστήσει τη φιλία της σοφίας. Δεν έχουμε επιστρέψει πάντως συλλήβδην στα σπήλαια των ελληνικών βουνών. Δεν θα περπατήσουμε με τα τέσσερα επειδή ζούμε δύσκολες μέρες.

  17. rage avatar
    rage 01/09/2010 09:32:28

    Εγω πάντως με μεγάλη μου χαρά συμμετέχω σε όλες τις δημοσκοπήσεις. Τηλεφωνικές, ιντερνετικες, πολιτικές, εμπορικές, όλες.
    Μόνο που σε όλες, λέω ψέματα. Οι απαντήσεις μου είναι λογικοφανείς, έχουν κάθε φορά κάποια συνέπεια, αλλά είναι ψέυτικες.
    Η ιδέα μου δε, έχει αρέσει σε πολύ κόσμο που την εφαρμόζει κι αυτός.
    Γιατί το κάνω; Αφού μου σπάνε αυτοί τα νεύρα, ας σπάσω κι εγώ τα δικά τους.