17/09/2009 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πύραυλοι «αέρος» Βγενόπουλου κατά Ντόρας



Σκληρή επίθεση κατά της Aegean αλλά με πολύ σοβαρές αιχμές και κατά του υπουργείου Εξωτερικών, εξαπέλυσε ο Ανδρέας Βγενόπουλος κατά τη συνέντευξη Τύπου για την Olympic Air.

Μίλησε για νοθευμένο ανταγωνισμό αναφέροντας ότι ύστερα από μνημόνιο που υπεγράφη μεταξύ τουρκικών αρμόδιων υπηρεσιών και αντιπροσωπείας του ελληνικού ΥΠΕΞ και της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, «ακυρώθηκε» ουσιαστικά το προνομιακό δικαίωμα της Ολυμπιακής για πτήσεις στην Κωνσταντινούπολη, ρύθμιση που απέβη προς όφελος της AEGEAN (!!!).

«Κατήργησαν τους νόμους και το Κοινοβούλιο προκειμένου να πάρουν άδεια για να πετάξουν στην Κωνσταντινούπολη», τόνισε με αφορμή ανακοίνωση της Aegean για νέο δρομολόγιο με προορισμό την Κωνσταντινούπολη.

Το μνημόνιο, ισχυρίστηκε ο κ. Βγενόπουλoς, δεν ανακοινώθηκε ποτέ και έγινε εν αγνoία του Υπουργείου Μεταφορών.  «Φαίνεται ότι ο κ. Βασιλάκης (ο πρόεδρος του ΔΣ της Aegean Ailines, κ. Θόδωρος Βασιλάκης) περνούσε απ' έξω και το άκουσε. Πήγε λοιπόν στην ΥΠΑ και η ΥΠΑ του έδωσε το δρομολόγιο» παρατήρησε χαρακτηριστικά ο κ. Βγενόπουλος και διερωτήθηκε: «Σε ποιες άλλες διακρατικές συμφωνίες εισχώρησε με ανάλογο τρόπο η Aegean στο παρελθόν εις βάρος της τότε κρατικής Ολυμπιακής;». Ψάξτε το, τόνισε, διερωτώμενος αν υπήρξε πρωτοβουλία του ΥΠΕΞ, της ΥΠΑ ή και των δύο.

 

Σύμφωνα με τον κ. Βγενόπουλο το μνημόνιο έχουν υπογράψει 3 εκπρόσωποι του υπουργείου Εξωτερικών και 3 στελέχη της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας με τους αντίστοιχους φορείς της Τουρκίας και εν αγνοία του υπουργείου Μεταφορών.

«Αυτοί που ενδιαφέρθηκαν όψιμα για την Ολυμπιακή, δεν μπορούν να μιλούν για ανταγωνισμό... Η Aegean θα πρέπει να καταλάβει ότι το πάρτι τελείωσε. Κατήργησαν τους νόμους και το Κοινοβούλιο προκειμένου να πάρουν άδεια για να πετάξουν στην Κωνσταντινούπολη», ανέφερε χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2009 15:49:47

    "Οι Αορατοι Αεροδιαδρομοι"

    ΑΖΑΧ τα κανει αορατα..

    ΠΠ

  2. παναγιώτης avatar
    παναγιώτης 17/09/2009 15:57:33

    Αυτός ο τύπος το παίζει 'πάγκαλος'. Φωνάζει, τάζει, υπόσχεται, την κοπανάει. Ετσι έκανε και με τον 'ΠΑΟ'. Αμα του τραβήξουν τ'αυτιά οι εμίρηδες τ'αφεντικά του θα το παίζει 'ντέμης της ΑΕΚ'

  3. mias kai perasa.... avatar
    mias kai perasa.... 17/09/2009 16:07:26

    Από αυτόν τον τύπο όμως θα ακούσουμε πολλές και σκληρές αλήθειες στο μέλλον. Ελπίζω να είναι σύντομα. Ο τύπος δνε πετάει τα χρήματά του στον δρόμο και σίγουρα δεν τον ενδιαφέρει η γνώμη μας Παναγιώτη...

  4. Le canard avatar
    Le canard 17/09/2009 16:21:50

    Αλλα τοις! Στηρίζει Καραμανλή ο Βγενόπουλος?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Le canard 17/09/2009 16:51:35

      Στηριζει την τσεπη του. Περιμενε εαν βγει ο ΓΑΠΠ κ αρχισει τα κουλα με ΟΑ τι εχει να γινει.. Θα τους βγαλει ολους στο κλαρι εναν εναν.

      Τι να πει στο ΔΣ στα τουρμπανια? Χανω μεριδιο αγορας .. γιατι?? Ολοι στον τακο !! Ετσι επρεπε αν εχει γινει εδς και 15 χρονια με ΟΑ. ΜΑς εβαλαν ολους στο ν κουβα με Διοικητες κομματοσκυλα πανασχετους και Συνδικαλισταδες ( εχω συμμαθητη!!!! συνδικ. και γνωριζω απο μεσα ) οι οποιοι το εκακαν μπουρδελο ! Ασε που εγιναν συνδικαλιστες για να μην πετανε και να ειναι αραχτοι !!

      ΠΠ

  5. αντί avatar
    αντί 17/09/2009 17:03:47

    Να σημειώσουμε ότι η κυρία Ολυμπιακή έστειλε το καλοκαίρι στα μέλη του προγράμματος Icarus (ων συχνών επιβατών) επιστολή που έλεγε ότι έπρεπε να εξαργυρώσουν τα μίλια που είχαν συλλέξει μέχρι 30/9 και μάλιστα ότι μέχρι τη συγκεκριμένη ημερομηνία θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί και το ταξίδι!
    Από 1/10 τα μίλια μηδενίζονται!
    Αν κάποιος δεν έχει τον απαιτούμενο αριθμό μιλίων για ταξίδι, τότε έχασε.
    Επίσης αν έχει μίλια, αλλά δεν σκοπεύει να ταξιδέψει άμεσα, πάλι έχασε!
    Στην Ολυμπιακή μου είπαν ότι υπάρχουν πελάτες με 200.000 μίλια που τα χάμουν!!!
    Ωραία αντιμετώπιση.
    Γιατί γίνεται αυτό;
    Μα φυσικά γιατί ο κ.Βγενόπουλος δεν θέλει να ταξιδέψει κανένας δωρεάν από την ημερομηνία έναρξης της νέας Ολυμπιακής!

  6. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 17/09/2009 17:05:45

    Νοθευμένος ανταγωνισμός είναι τα μονοπώλια της ΟΑ

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ DIKAIOS 17/09/2009 18:39:11

      Πια μονοπώλια της ΟΑ;;; όποια είναι κερδοφόρα γραμμή δεν υπάρχει μονοπώλιο, στην ολυμπιακή είχαν φορτώσει τις άγονες που έμπαιναν μέσα με τις μπάντες!

      • Αρχίδαμος avatar
        Αρχίδαμος @ Κασσάνδρα 18/09/2009 12:07:45

        τις επαιρνε σε μειοδοτικο διαγωνισμο η ΟΑ

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/09/2009 17:32:01

    Aν και εχω την Aegean στα μαύρα ταξιδιωτικά μου κατάστιχα να πω οτι οσο η Ολυμπιακή μονοπωλούσε την Κωσταντινούπολη, διεμόρφωνε τις τιμές της μαζί με την Turk Hava Yollari ετσι ωστε σου στοίχιζε σαφώς πιο φτηνά να πας και να έρθεις Παρίσι, Νέα Υόρκη, Λονδίνο κτλ παρα Αθήνα/Κωσταντινούπολη.

  8. mpizas avatar
    mpizas 17/09/2009 17:36:05

    ¨Οταν δίνεις τα ωραία σου λεφτάκια για να αγοράσεις μια επιχείρηση έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις να τηρούνται τα συμφωνηθέντα.
    Προφανώς κάποιοι πολιτικοί έχουν μάθει να παίζουν βρώμικα παιγνίδια, με κτυπήματα κάτω από τη ζώνη.

  9. μονοπώλιο avatar
    μονοπώλιο 17/09/2009 17:55:49

    "«ακυρώθηκε» ουσιαστικά το προνομιακό δικαίωμα της Ολυμπιακής για πτήσεις στην Κωνσταντινούπολη..."
    Σαν "μονοπωλιακό δικαίωμα" μου ακούγεται το "προνομιακό δικαίωμα".

  10. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 17/09/2009 18:36:15

    Δεν κάνει τέτοια πράγματα η Ντορίτα-Δρακουλιάρα την έχετε παρεξηγήσει!

  11. marikaki avatar
    marikaki 17/09/2009 19:02:27

    Να υποθεσουμε οτι ολα αυτα εγιναν χωρις να γνωριζει τιποτα ο Καραμανλης...
    Ολα σε αυτη τη χωρα γινοταν κατω απο τη μυτη του Σεμνου και Ταπεινου Πρωθυπουργου απο Σεμνους και Ταπεινους Υπουργους!
    Προχθες τον ακουσα (τον Κ.Κ) να λεει στας Σερρας οτι θα φροντισει για υπαρξη ειδικου μελους στην κυβερνηση (υπουργου?) που σκοπο θα εχει να ελεγχει τα αλλα υπουργεια για την εφαρμογη της πολιτικης της επομενης κυβερνησης του (καλα κρασια...).
    Τωρα ισως και ο ιδιος να καταλαβε ποσο ανεπαρκης υπηρξε για την θεση αυτη και οτι ακομα και τωρα δεν θα τα κατραφερνε παρα μονο με την συνδρομη αλλου πολιτευτη διπλα του (που εισαι Θοδωρη???)

  12. Factorx avatar
    Factorx 17/09/2009 22:25:20

    Η περίπτωση είναι καλή για να μάθουμε ποιος στηρίζει Αγία Οικογένεια. ΣΚΑΙ λοιπόν και ΑΝΤ1 την πάπια. Μπόμπολας (λόγω Βαρήκοου) πρώτο θεμα.

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ Factorx 18/09/2009 12:19:58

      ζουγκλα τζι αρ, μοκο!

  13. anagnostis avatar
    anagnostis 17/09/2009 22:37:29

    Βγήκαν και τα ντοράκια στο ΜΕΓΚΑ να πούνε για τον Σαμαρά μετά το ρεζίλεμα της Ντόρας απο τον Βγενόπουλο

  14. anagnostis avatar
    anagnostis 17/09/2009 22:38:46

    Dubai, πού είσαι; Κάνε ρεπορτάζ στο Κατάρ να μάθουν όλοι πως η Αγία Οικογένεια σαμποτάρισε την αγορά της Ολυμπιακής (και το άλλο πακέτο) απο την Καταρ Αιργουέης για να την πάρει ο Βασιλάκης;

  15. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2009 02:10:49

    o Μνημονιο - Μνημοσυνο της Ντορας

    Ολοι ΠΕΤΑΜΕ !

    Ο κ ΜΙΓΚ σημερα απεδειξε τελικα οτι το διαφημιστικο σποτ της Aegean "Πεταει ο γαιδαρος?" ειναι περα για περα αληθεινό.

    Ο Ιπταμενος Γαιδαρος ειναι ο Βασιλακης..

    Τελικα το ΥΠΕΞ πέταξε έξω το ΥΠ Μεταφορων.

    Κάποιος Πέταξε διοικητες και Γεν δντες ΥΠΑ έξω επισης.

    Ο κ ΜΙΓΚ πέταξε απ τη χαρά του.

    Το βραδυ πεταξα την τηλεοραση !!... δε το παλεψα να δω ειδησεις με τιποτε.

    Η Ντορα θα "πεταξει" μια σύ(σκεψη) για να μας πεταξει αργοτερα δηλωσεις !! ΟΙΜΕ

    Φανταζομαι τοοοσοα χρονια πόσες πτησεις εχουν κανει τα μνημονια... απο ΟΑ μεχρι ΟΤΕ.

    Μεγαλα αυτια εχουν τελικα ολοι οι "ιπταμενοι"-νταβατζηδες αλλα και μυτες ! Ακουν και μυριζονται τα παντα.

    Οι Μιζες της ΜΙΖΕΝΣ επισης πεταγαν εδω κ εκει ...

    Πολλα τα πτηνα πολλλλλαααααααααααααααα

    Τελικα ο Τσουκρατος ηταν ιπταμενος συνοδος??

    ΠΠ

  16. Helmut avatar
    Helmut 18/09/2009 10:49:49

    Ένας κατ'εξοχήν εκπρόσωπος του "Ελληνικού Καπιταλισμού" (με ξένα κόλλυβα, έστω...) θεωρεί απαράδεκτο που η ΟΑ χάνει το μονοπώλιο της γραμμής Αθήνα-Κων/πολη. Μάλιστα, με έπεισε τώρα για τις αγνές του προθέσεις.

    Βέβαια όταν το εισιτήριο έχει 340 ευρώ όταν την ίδια στιγμή πας Λονδίνο με 120 καταλαβαίνω τον "εκνευρισμό" του.

    Ωραία αντίληψη περί ανταγωνισμού έχει ο κος. Βγενόπουλος.

  17. aps avatar
    aps 18/09/2009 16:46:13

    Εφόσον η ΥΠΑ απο πλευράς διοικητικου δικαιου υπαγεται στο Υπ.Μεταφορών,δεν καταλαβαίνω τη σύνδεση με το πρόσωπο της Ντόρας. Η ΥΠΕΞ δεν έχει καμία αρμοδιότητα ιεραρχικού ελέγχου ή εποπτείας πάνω στην ΥΠΑ, ώστε να μπορεί να επηρεάσει τη λήψη αποφάσεων. Το ότι στις διαπραγματεύσεις συμμετείχαν ως ειδικοι συμβουλοι και εκπρόσωποι του ΥΠΕΞ νομίζω ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και θεμιτό, δεδομένου ότι η συμφωνία αφορά και τις καλές διμερείς σχέσεις μεταξύ των 2 χωρών, την ευθύνη για τις οποίες έχει τελικα το ΥΠΕΞ.

    Άλλωστε-κ αν κανω λάθος διορθώστε με- κείμενα όπως τα μνημόνια συνεργασίας αποτελούν πράξεις ηπίου δικαίου, δηλ. δεν έχουν νομική δεσμευτικότητα...

    Και τέλως πάντων, εφόσον ο κ.Βγενόπουλος επικαλείται παραβίαση κοινοτικού δικαίου του ανταγωνισμού μπορεί να προσφύγει κατά της Ελλάδας στην Ευρ. Επιτροπή, η οποία και είναι αρμόδια για τέτοια θέματα...

    Είμαι σίγουρος, όμως, ότι εκείνος τα ξέρει καλύτερα όλα αυτά(νομική δεν τελείωσε¨??) Γιατί λοιπόν δεν χρησιμοποιεί τα νομικά μέσα που του δίνονται, αλλά αναλώνεται σε δηλώσεις και δημόσιες κατηγορίες....?