#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2008 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πύλη λαθρεμπορίου με τις ζωές των άλλων

Τι πραγματικά συνέβη με την έκρηξη στην Αλβανία; Πριν από δυο ημέρες ανεβάσαμε ένα post όπου διατυπώναμε το εύλογο ερώτημα αν επαναλαμβάνεται το προηγούμενο της Μαλακάσας. Ποιος είδε το … Θεό και δεν τον φοβήθηκε.  Ορισμένοι νέοι αναγνώστες μας (πολύ λίγοι και καλοπροαίρετοι ελπίζω) έσπευσαν να μας κατηγορήσουν ότι «φτιάχνουμε» τις ειδήσεις, ότι είμαστε «αφερέγγυοι» και «ερασιτέχνες» και πολλά άλλα που μπορείτε να τα δείτε αν ανατρέξετε στα …54 σχόλια που αναρτήθηκαν σχετικά (αριθμός ρεκόρ κι αυτός μετά τα …194 για τον Αντώνη Σαμαρά). Γελάει όμως καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος. Σε άρθρο της, που αναδημοσιεύτηκε σε διεθνή ΜΕ,  η αλβανική  εφημερίδα «Σέκουλι» γράφει ότι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο διατηρήθηκαν οι αποθήκες όπλων κοντά σε κατοικημένες περιοχές ήταν η εγγύτητά τους με το διεθνές αεροδρόμιο από όπου γίνεται το λαθρεμπόριο όπλων με το εξωτερικό.

Η «Σέκουλι» γράφει καταρχήν ότι η «βάση», στην οποία ανατινάχθηκαν οι μεγάλες αποθήκες πυρομαχικών, χρησιμοποιείτο ως τόπος συγκέντρωσης του στρατιωτικού υλικού που υπήρχε σε όλες τις αποθήκες τις Αλβανίας, επί Χότζα, προκειμένου αυτό να μεταπουληθεί από εμπόρους και λαθρεμπόρους όπλων. Διερωτάται εξάλλου για ποιους λόγους η αλβανική κυβέρνηση δεν κινητοποίησε στρατιωτικά μέσα για να μεταφέρουν τις βόμβες σε βιομηχανίες, οι οποίες είναι ειδικευμένες σε τέτοιου είδους εργασίες (σ.σ. καταστροφή στρατιωτικού υλικού), ενώ μπορούσε να το κάνει πριν συμβεί η καταστροφή. Και αφού αναφέρει ότι παρόμοια εργοτάξια υπάρχουν στις πόλεις Μιέκες, Πολίτσανη και Γκραμς, υπογραμμίζει: «Κατά παράδοξο τρόπο η φάμπρικα καταστροφής υλικού στο Γκέρντετς συνέχισε να δουλεύει και μετετράπη σε μια βάση συγκέντρωσης του στρατιωτικού υλικού και εξοπλισμού της κομμουνιστικής εποχής». Και καταλήγει: «Ο λόγος για τον οποίο το εργοστάσιο αυτό διατηρήθηκε; Επί του παρόντος έναν μόνον λόγο διακρίνουμε. Τα πυρομαχικά ξαναπακετάρονταν, με προορισμό να ξαναπουληθούν στο εξωτερικό. Το μέρος άλλωστε, βρίσκεται πάρα πολύ κοντά σε αεροπλάνα που έφευγαν από το αεροδρόμιο «Μητέρα Τερέζα». Η πύλη, όπου ανθεί το λαθρεμπόριο με τις … ζωές των Αλβανών».

Τώρα βέβαια η αλβανική κυβέρνηση, κατηγορεί τους πολίτες που ..πήγαν και έχτισαν εκεί τα σπίτια τους. Και ορισμένοι άλλοι εμάς επειδή διατυπώνουμε εύλογα ερωτήματα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2008 18:37:38

    AMNESTY INTERNATIONAL
    DOCUMENT PUBLIC
    Index AI : AFR 62/006/2005
    Le 14 juillet 2004, le Rwanda a signé avec l’armée américaine un accord d’«assistance mutuelle» enPage 1 of 70
    --------------------------------------------------------------------------------
    Page 2
    matière de logistique, de matériel et de services militaires. Entre 1999 et 2003, à des degrés divers, legouvernement des États-Unis avait fourni des armes aux forces armées rwandaises et assuré leurentraînement. Le 1er août 2003, il annonçait la levée d’un embargo sur les ventes d’armes en vigueurdepuis neuf ans. Le 5 juillet 2004, le Rwanda signait une déclaration commune avec l’Afrique du Sud, envue de faciliter la formation et l’entraînement de son armée ainsi que des manœuvres conjointes, desopérations de maintien de la paix et une aide pour l’acquisition de matériel militaire. Le gouvernement sud-africain avait approuvé, en 2002, la vente de matériel militaire au Rwanda, en arguant qu’il s’agissait d’unéquipement «non sensible» dont la nature n’était pas précisée. Les Nations unies ont affirmé en juillet2004 qu’un fusil sud-africain R-5 de fabrication récente avait été découvert en RDC dans une cached’armes appartenant à une faction rebelle du Rassemblement congolais pour la démocratie-Goma (RCD-Goma), soutenue par le Rwanda.Quelque 400 tonnes de munitions de Kalachnikov, pour la plupart excédentaires, ont été exportéesd’Albanie et de Serbie vers le Rwanda, avec la contribution de sociétés britanniques, israéliennes,rwandaises et sud-africaines, de la fin 2002 à la mi-2003 ; d’autres livraisons en provenance d’Europe del’Est ont été effectuées à la mi-2004. Une autre commande de 130 tonnes d’armes et de munitionsexcédentaires en provenance de Bosnie a été approuvée par le gouvernement étasunien en novembre2004, sur fond de nouveaux accords d’assistance militaire passés entre les États-Unis et le Rwanda ; onignore si ces armes ont été livrées. Le présent rapport met en lumière le soutien militaire constant apportépar le Rwanda à des groupes armés en RDC, notamment au RCD-Goma, mêlé à l’exploitation desressources naturelles du pays

    Dans ce contexte, Amnesty International est particulièrement préoccupée par le flux d’armes à destination de la région. Le Rwanda a importé d’Albanie des millions de munitions pour armes légères, de grenades et de lance-roquettes excédentaires, et le gouvernement a récemment passé une nouvelle commande de matériel excédentaire similaire à la Bosnie. Par ailleurs, des quantités importantes d’armes en provenance essentiellement d’Europe de l’Est ont été importées par le gouvernement de transition de la RDC et par l’Ouganda. Jusqu’en avril 2005, les Nations unies n’avaient mis en place aucun mécanisme pour que les gouvernements de la région limitent les importations de cette ampleur ou les signalent, par exemple, au secrétaire général des Nations unies ou à la Mission de l’Organisation des Nations unies au Congo (MONUC), qui soutient le processus de paix et de démobilisation (la MONUC est également chargée de veiller à l’application de l’embargo sur les armes et de faire en sorte que celles-ci ne soient pas livrées à des groupes armés et à des milices opérant dans l’est de la RDC). Le nouvel embargo sur les armes instauré par les Nations unies contient des dispositions élargies qui pourraient limiter strictement les flux d’armes à destination de la région des Grands Lacs, si les Etats avaient la volonté politique d’appliquer cet embargo et de le faire respecter.

  2. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 18/03/2008 20:48:32

    (crucial data τα παραπάνω, factorx!)

    Παίδες,
    το περίεργο είναι η σιγή ιχθύος των Αμερικανών, παρ' όλη την εμπλοκή αμερικανών πολιτών στην σκηνή των εκρήξεων. Γύρω στα 220 άτομα εργάζονταν εκείνη την ώρα στον χώρο, Αλβανοί ΚΑΙ Αμερικανοί. Το CNN έχει μείνει στην Κυριακή και η τελευταία είδηση που δίνει είναι για 5 νεκρούς. Ούτε σε άλλα αμερικανικά μέσα βρήκα ρεπορτάζ πιο πρόσφατο.
    Στο προηγούμενο αντίστοιχο ποστ ένας ...MAKAKAS Says:
    March 17th, 2008 at 3:34 pm
    DYO SERBOI PRAKTORES OI KALLITEROI STON KOSMOS EKPEDEYMENOI STO STRATOPEDO POYTIN
    PAGIDEYSAN ME EKRIKTIKA TIS APOTHIKES KAI TIS EKNAN .. ANASTASI…
    META XESTIKANE OLOI OI POLYTREXAMENOI KAI TREMEI O K2LOS TOYS TWRA…
    PIOS EXEI SEIRA?????
    Λέτε να μην ήταν και τόσο πλακατζής ή ...Μακάκας; Όλα φαντάζουν πιθανά, πλέον, αφού όπου απουσιάζει η ενημέρωση, οργιάζει η φαντασία. Κι αυτό είναι επικίνδυνο...

  3. Underdog avatar
    Underdog 18/03/2008 20:50:24

    Χωρίς αποδείξεις είναι ευκολο να σπεκουλάρει ο οποιοσδήποτε.

  4. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 18/03/2008 21:40:07

    Underdog..Vlaxdog κι όλα τα άλλα σου ψευδώνυμα...πρέπει να τραβάς μεγάλο ζόρι!!!
    Γιατί δεν μας το λές μπας και κάνουμε κάτι για σένα.
    Πραγματικά περνάς τον χρόνο σου,σ'αυτό το blog, με σκοπό να χύσεις δηλητήριο!!! Poordog!!!
    Σε πληρώνουν τουλάχιστον?????

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 19/03/2008 00:59:54

    Πυροδοτήστε με! Πυροδοτήστε με! ..θα έλεγε η Σαρρή

  6. καραμπα avatar
    καραμπα 19/03/2008 03:39:14

    Φακτορα, μη θολώνεις τα νερά
    Πήρες το δικό μου μήνυμα και το έφτιαξες είδηση.
    ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ
    ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟ

    Ξέχασέ το και συνέχισε τη ζωή σου.

    Καράμπα, που λένε και οι μεξικάνοι!
    Έτσι είναι η ζωή

  7. καραμπα avatar
    καραμπα 19/03/2008 03:43:48

    > Το μέρος άλλωστε, βρίσκεται πάρα πολύ κοντά σε αεροπλάνα που έφευγαν από το αεροδρόμιο «Μητέρα Τερέζα». Η πύλη, όπου ανθεί το λαθρεμπόριο με τις … ζωές των Αλβανών».

    Μήπως θέλεις να πεις πως μετέφεραν το αεροδρόμιο κοντά στην αποθήκη πυρομαχικών, πάνω σε τρέιλερς, βαγόνια, νταλίκες κλπ, για να ταιριάξει το ρεπορταζ σου;

    Συγχαρητήρια, ΠΤΟΥ ΣΟΥ τρισμέγιστε, να αποφευχθεί το μάτιασμα

  8. μητέρα avatar
    μητέρα 19/03/2008 05:49:33

    > Η πύλη, όπου ανθεί το λαθρεμπόριο με τις … ζωές των Αλβανών».


    Το (λαθρ)εμπόριο ανθρώπων γίνεται από χερσαίες και θαλάσσιες διόδους επικοινωνίας. Όχι από αεροδρόμια. Από αεροδρόμιο άντε να περάσεις κρυφά καμιά λίρα....

  9. Swell avatar
    Swell 19/03/2008 15:28:43

    Περιμένετε τα ρεπορτάζ του Μπαξεβάνη...

  10. fantomas avatar
    fantomas 19/03/2008 16:48:53

    Λοιπόν φίλε Factor x έχω να σου προτείνω κάτι.
    Από εδώ και πέρα δεν θα πρέπει να διαβάζεις έντυπα από το εξωτερικό γιατί δεν συμφωνούν με τις δικές μας απόψεις.
    Την επόμενη φορά που θα αναδημοσίευσης αυτούσια είδηση από το εξωτερικό θα σε καταγγείλω για έμμισθο πράκτορα της CIA ΜΟΣΑΝΤ, ΜΙΤ κ.τ.λ.
    Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ασπάζεσαι ΑΠΟΛΥΤΑ την άποψη του ΚΑΡΑΜΠΑ, του ΖΑΠΑΤΑ, και του οποιουδήποτε ΠΑΤΑΤΑ !!
    Αυτό πάει να πει δεοντολογία και σωστή επαγγελματική δημοσιογραφία !!

  11. φαντομάς ορίτζιναλ avatar
    φαντομάς ορίτζιναλ 19/03/2008 20:12:52

    Φαντομάς νο 1, το συνηθίζουν αυτό... να βγαίνει ένας με 10-15 διαφορετικά νικνέιμς , για να φαίνονται πολλοί!

    :-)

    ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΑ Ε ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΑ...

  12. φαντομάς ορίτζιναλ avatar
    φαντομάς ορίτζιναλ 19/03/2008 20:14:03

    ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΡΥΨΙΜΑΤΟΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ :-)

  13. fantomas avatar
    fantomas 19/03/2008 22:52:50

    Απάντηση στο ανωτέρω σχόλιο.

    Αγαπητέ φίλε δεν μπορώ να καταλάβω τι λες.
    Αν θες κάνε αναλυτική εξήγηση.
    Ίσως να είμαι χαζός και δεν αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα.
    Ίσως όμως επειδή είμαι πονηρός θα ήθελα να σου εξηγήσω ότι το ψευδώνυμο μου (φάντασμα- FANTOMAS ) μου το έδωσαν την δεκαετία 1985- 1995 οι συνεργάτες μου γιατί πάντα εμφανιζόμουν εκεί που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν περίμενε ότι υπήρχε πιθανότητα να είμαι !
    Α …. Και κάτι άλλο .
    Πάντοτε όταν θέλω να γράψω κάτι έχω φροντίσει (από εγωισμό) για να μην με πιάσουν λάθος να το έχω κάνει διασταύρωση !

    Περιμένω απάντηση.

    Ευχαριστώ.

  14. Λουί Ντε Φινές avatar
    Λουί Ντε Φινές 20/03/2008 05:36:40

    Για το φαντομά.

    Καλά κάνεις κι αναρωτιέσαι. Έχεις υπόψη σου για την αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

  15. fantomas avatar
    fantomas 20/03/2008 13:17:37

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ. ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ- ΚΑΘΗΓ. ΑΝΤΟΝΟΠΟΥΛΟΥ)
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΩΝ.
    ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΙΛΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΣΥΓΝΩΜΗ)ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΓΙΑ ΑΤΑΚΑΔΩΡΟΥς ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕς !

  16. Τζιμ Άνταμς avatar
    Τζιμ Άνταμς 20/03/2008 14:00:24

    Εσύ πιο πριν ισχυρίστηκες πως χρησιμοποιείς τον όρο φαντομάς μεταξύ 1985-1995..

    Συνήθως τέτοιους όρους -αυτοπροσδιορισμούς (ταύτιση με ήρωες με ιδιότητες πέρα από τις ανθρώπινες) δίνουμε στον εαυτό μας ή αποδεχόμαστε από τους άλλους, μέχρι τα 10-11. Άντε σε όψιμες περιπτώσεις παραμονής στην παιδική ηλικία φτάνουμε στα 15-17.

    Δηλαδή μέχρι το 1995-1998 ήσουν δημοτικό. Μετά 6 χρόνια γυμνάσιο λύκειο , φτάνουμε στο 2002-5.. Τότε λοιπόν μπήκες στο παν.μιο.

    Χμ... οριακά, πού οριακά τα βλέπω τα πράγματα.

    Υγ. Το ξέρει η καθηγήτρια αυτό το προσωνύμιο; Τι εξήγηση σου έδωσε;

  17. fantomas avatar
    fantomas 20/03/2008 15:30:45

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΕΙΣ ... ΔΙΟΡΘΩΝΟΜΑΙ
    ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΝΑς ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΙΤΣΟΥΣ !!!
    ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ .. Ως ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΤΑΚΑ... ΑΗ ΧΑΣΟΥ ΜΙΡΜΙΓΚΑΚΙ !!
    θΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΡΥΦΟ.
    Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΗΣΕΩΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΟΠΛΗ ΕΝΣΤΟΛΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ !!
    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ !!

  18. fantomas avatar
    fantomas 20/03/2008 17:55:33

    ΑΧ...!!
    ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΑΥΘΕΝΤΙΚΟς ΦΑΝΤΟΜΑς ΚΑΙ Ο ΤΖΙΜ ΑΝΤΑΜΣ ΚΑΙ Ο ΤΖΕΙΜ ΝΤΙΝ !!
    ΕΔΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΝΟΝΤΟΥΣΑΝ!
    ΚΡΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΧΩΡΙς ΕΝΑ ΤΣΙΤΑΤΟ ΤΟΥς, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ !!
    ΔΕΝ ΠΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΖΩ ΧΩΡΙς ΤΙς ΝΟΥΘΕΣΙΕς ΤΟΥς !!

  19. ΝΙΜΙΤΣ avatar
    ΝΙΜΙΤΣ 21/03/2008 03:11:32

    αν είσαι 40τόσο χρονών κι έχεις τέτοιο μυαλό (με βάση τα γραπτά σου) νομίζω πως με ιατρική εντοή να αφαιρεθεί το δικαίωμα ψήφου (λόγοι ανοησίας)

  20. fantomas avatar
    fantomas 21/03/2008 17:08:18

    E...SE ESENA 8A APANTHSV ....
    AH XASOY MYRMIGKAKI !
    KATI TETOIOI SAN ESENA POY PISTEYOYN OTI THN MONADIKH ALH8EIA, THN KATEXOYN AYTOI, EFERAN THN KOINONIA EDV POY THN EFERAN.
    DIAXVRISAN TOYW ERGAZOMENOYS SE PATRIKIOYS KAI PLHBIOYS KAI ODHGOYN TOYW NEOYS SE MIA NOOTROPIA TSEKOY.
    ANTE GEIA . ANTE GEIA . ANTE GEIA.