#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2011 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε και με τι μέσο σκοπεύετε να αποδράσετε κ. Πρωθυπουργέ;

Tι θα ρωτούσα τον κ. Παπανδρέου στην ΔΕΘ



Δεν είχα  την ……ευκαιρία να υποβάλλω ερωτήσεις στην χθεσινή συνέντευξη του Πρωθυπουργού, αλλά επειδή εξοργίστηκα παρακολουθώντας  τις ερωτήσεις που  υπεβλήθησαν και  τις απαντήσεις που οι ερωτώντες  δέχθησαν αδιαμαρτύρητα, είπα να στήσω μια …εικονική συνέντευξη τύπου:

Kύριε Πρωθυπουργέ:

1.- Λέτε ότι το έλλειμμα του 2009 ήταν 15%. Κατ’ αρχήν τους τελευταίους τρείς μήνες του 2009 εσείς ασκούσατε τη διακυβέρνηση της χώρας. Αρα συμβάλλατε και εσείς  στην αύξηση του ελλείμματος. Συνεχώς ξεχνάτε αυτή την …ενοχλητική λεπτομέρεια!

Δεν ακυρώσατε την ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους, για να την επαναφέρατε αργότερα;

Πώς μοιράστε 1.5 δις επίδομα αλληλεγγύης, αν παραλάβατε χάος;

2.-: Στις 13 Οκτωβρίου, μόλις  4 μέρες μετά τον εκλογικό σας θρίαμβο, το ελληνικό δημόσιο προέβη σε δημοπρασία εντόκων γραμματίων 26 και 52 εβδομάδων, αντλώντας το ποσό 2.080 δις με επιτόκιο 0.91%.  Δίνουν οι αγορές τέτοια επιτόκια αν η χώρα οδεύει προς πτώχευση;

Ξέρετε πόσο είναι σήμερα το επιτόκιο των εντόκων γραμματίων; Είναι πάνω από 4.65%!!

Την ίδια μέρα το χρηματιστήριο έκλεισε στις 2.800 μονάδες!

Σήμερα  βρίσκεται στις 850 μονάδες!

Τα spreads  του δεκαετούς ομολόγου ήταν περίπου 140 μονάδες βάσης;

Σήμερα ίπταται πέριξ των  2000 μονάδων!

3.- Το χρέος του δημοσίου ήταν περίπου 110%του ΑΕΠ.

Σύμφωνα με τις σημερινές ανακοινώσεις της Κομισιόν έφτασε αισίως  στο 157% και του χρόνου θα ανέλθει στο 161% του ΑΕΠ!

4.- Ο ΦΠΑ ήταν στο 19%

Σήμερα είναι στο 23%. Και είχατε δεσμευτεί ότι δεν θα αυξήσετε το ΦΠΑ!

 

5.- Η ανεργία ήταν κοντά στο 9% και σήμερα οδεύει προς το 25%

Και εσείς μας λέτε να είμαστε τυχεροί, αν έχουμε έναν εργαζόμενο σε κάθε οικογένεια!

6.- Υποσχεθήκατε ότι θα δώσετε αυξήσεις στους μισθούς πάνω από τον πληθωρισμό! Ο πληθωρισμός ήταν τότε 1%. Όχι μόνο δεν δώσατε αυξήσεις αλλά κάνατε τις πιο άγριες περικοπές!

7.- Υποσχεθήκατε ότι δεν αυξήσετε τους φόρους και μόνο στα ακίνητα βάλατε 6 (six) νέους φόρους!

8.- Το εισιτήριο στις αστικές συγκοινωνίες ήταν ένα ευρώ!

Σήμερα είναι 1.40!

9.- Η τιμής της βενζίνης ήταν .85 λεπτα, σήμερα είναι 1.70!

10- Είχατε δεσμευτεί ότι θα προστατεύσετε τα δικαιώματα των εργαζομένων και ξεθεμελιώσατε τις εργατικές σχέσεις.

11- Μας είχατε υποσχεθεί ολοήμερα σχολεία και σήμερα τα σχολεία άνοιξαν και οι μαθητές δεν είχαν βιβλία!

12.- Μας διαβεβαιώσατε επανειλημμένως ότι δεν θα προσφύγετε στο ΔΝΤ  και η χώρα  διάγει ήδη το δεύτερο έτος και είναι άγνωστο για πόσο καιρό ακόμα θα παραμείνουμε υποτελείς.

13.- Κατ’ επανάληψη μας διαβεβαιώσατε ότι δεν θα λάβετε νέα εισπρακτικά μέτρα και κάθε εβδομάδα ανακοινώνετε και ένα νέο χαράτσι!

14.-Μας είχατε πεί ότι στο τέλος του 2011 η Ελλάδα θα βγεί στις αγορές, τελικά πότε υπολογίζεται να βγούμε στις αγορές;

15.-Tέλος, επειδή σας κούρασα και έχω γίνει ...ενοχλητικός, μπορείτε να μας  πείτε έναν μόνο έναν στόχο τον οποίο πετύχατε;

 Μετά από όλα αυτά κ. Παπανδρέου, μόνο μια ερώτηση έχει πραγματικά ενδιαφέρον:

Πότε και με τι μέσο σκοπεύετε να αποδράσετε;

Ρωτάω, μη  τυχόν και απεργεί κάποιος κλάδος και …εμποδιστεί η διαφυγή σας!!!

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2011 21:22:27

    Την ημέρα που θα είναι να φύγει, όχι μόνο δεν θα απεργήσει κανένας, αλλά οι βασικοί κλάδοι για να τον διευκολύνουν στη φυγή του (βλ. ΥΠΑ, ελικοπτεράδες, πιλότοι, κλπ) θα δουλέψουν διπλοβάρδιες, μη τυχόν και δεν φύγει.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 12/09/2011 21:25:00

      Ναι, αλλά να απεργούν οι χώρες υποδοχής..να μη βρίσκει F.I.R (αν το γράφω σωστά) να μπει..

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Strange Attractor 13/09/2011 00:13:17

      Δεν πρέπει να τον αφήσουν να φύγει. Οι δικαστές και οι φυλακές να μην απεργούν.

  2. Wolf avatar
    Wolf 12/09/2011 21:28:33

    Οκ!!!
    Πιάσαμε τα μολύβια πάλι... Και "ζωγραφιζουμε" κυριολεκτικά!!!
    Good job

  3. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 12/09/2011 21:29:47

    Ελληνες υπαρχουν παντού όποια πέτρα και να σηκώσεις.Άπο που να ξεφύγει
    Η καλύτερη λυση ειναι υποψηφιότητα για εθελοντης αστροναύτης στον Αρη.

  4. occultist avatar
    occultist 12/09/2011 21:37:07

    ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ. ΝΑ ΜΗ ΦΥΓΕΙ. ΝΑ ΔΙΚΑΣΘΕΙ, ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ. ΙΣΟΒΙΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟΝ ΝΤΕΡΤΙΛΗ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΠΡΟΞΕΝΗΣΕ, ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ.

  5. alakran avatar
    alakran 12/09/2011 21:37:30

    Φανταστικές απαντήσεις.

    1.Εμείς είμαστε σοσιαλιστές.
    2.Αν δεν σώζαμε την Ελλάδα τα επιτόκια θα ήταν στο 10%.Για τα σπρέντς δεν ξέρω τί είναι και δεν μπορώ να σας πω.
    3.Φταίει ο Καραμανλής.
    4.Θέλετε να χρεωκοπήσουμε?
    5.Δεν χαίρεστε που έχετε περισσότερο χρόνο για τα παιδιά σας?
    6.Σας παρακαλώ!Δεν είναι περικοπές.Είναι ε-ξ-ο-ρ-θ-ο-λ-ο-γ-ι-σ-μ-ο-ς.
    7.Λυσσάξατε με τα ακίνητα.Να πάτε να μείνετε σε τσαντίρι,που είναι και eco-friendly.
    8.Μείνετε περισσότερο μέσα!Πέρα-δώθε,πέρα-δώθε,τί καταλάβατε επιτέλους?
    9.Μπα?Οι πετρελαιάδες δεν έχουν ψυχή νομίζετε?
    10.Υπάρχουν και οι Μ.Κ.Ο.
    11.Έχουν όμως ακόμα τα σχολεία.Γιατί δεν μας το αναγνωρίζετε?
    12.Δεν είμαστε υποτελείς.Σύμμαχοι είμαστε.Αν δεν με πιστεύετε,ρωτήστε και τον Μπένυ.
    13.Κάτω η χούντα των αγορών.
    14.Να σας γαμ...εεεεεε.....υπηρετώ την πατρίδα μου και αυτό είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση της ζωής μου.

    Σας το λέω εγώ ότι ο Σαμαράς στοχεύει στη χρεωκοπία.Ούτε ένα ελικόπτερο δε θα αφήσει να υπάρχει....

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ alakran 12/09/2011 21:52:27

      ξέχασες το 15. Δέν μας χέζεις ρε νταλάρα!!!

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 12/09/2011 21:41:36

    Αδέξιε(αδικείσαι) Δεξιέ, την επόμενη φορά εσύ πρέπει να υποβάλλεις τις ερωτήσεις!! Και μάλλον θα σε βγάλουν σηκωτό έξω οι δημοκράτες......!!!!! Ομως όχι διαφυγή, να δώσει λόγο και να τιμωρηθεί για το κακό που μας έκανε!!!!

  7. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 12/09/2011 21:43:36

    ..να μην φύγει ο..ψευταράς ! να κάτσει να δώσει λόγο για τα όσα δεινά συσσώρευσε στον Ελληνικό Λαό, μόνο και μόνο για να τον δεί η ...Μάργκαρετ προθυπουργό!!
    Να λογοδοτήσει ,ναι δεν υπάρχει δεδικασμένο που απαλάσει των ευθυνών του κάποιον λόγω..Βλακείας!! και οι βλάκες πρέπει να υφίστανται τις συνέπειες των πράξεων των.
    Αν δεν συμβεί αυτό σε λίγα χρόνια κάποιος άλλος Παπανδρέου θα μας ξανασώσει και υπάρχουν ακόμη δύο ..εκτός από τα ...εγγόνια.
    Όχι να μην φύγει νύχτα ,να συληφθεί και αν αθοωθεί να φύγει και να πάει στο καλό! Αλλοιώς να εκτίσει την ποινή του σε...σχολείο δευτερης ευκαιρίας ...χωρίς βιβλία!!

  8. ektoras avatar
    ektoras 12/09/2011 21:46:42

    Επισης που σκοπευει να παει; Γιατι τα φιλαρακια του απο την σοσιαλιστικη διεθνη πλεον δεν κυβερνουν τις χωρες τους αλλα τρεχουν να διαφυγουν απο χωρίο εις χωρίο...

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/09/2011 22:12:41

    Ακούσατε τι είπε ο μεγάλος Νέστωρας του ΠΑΣΤΟΚ Κακλαμάνης; Ότι αν δεν υπάρξει άμεση λύση (με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ φυσικά ) θα απολέσουμε εδάφη. Εγώ είμαι σίγουρος ότι με τέτοιους τύπους , διότι περί τύπων πρόκειται , όλα είναι πιθανά. Εδώ κώλωσαν στα Ίμια όταν η Τουρκία ήταν σε μαύρα χάλια οικονομικά και εμείς στα καλύτερά μας , τώρα θα υπογράψουν άνευ όρων.

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/09/2011 22:13:05

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επιτυχημένο το κεντρικό άρθρο.Τα στοιχεία είναι ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΤΑΤΑ!!!

  11. Ένας μη Αγνακτισμένος avatar
    Ένας μη Αγνακτισμένος 12/09/2011 22:33:17

    Όλοι γνωρίζαμε τόσα χρόνια τι ψηφίζαμε.
    Γιατί τώρα αγανακτούμε. Εμπρός λοιπόν ας βροντοφωνάξουμε όλοι μαζί "Πονάει αλλά μ' αρέσει" και απο τα πολλά γ......ια που θα φάμε ακόμα θα αυξηθεί κι ο πληθυσμός της Χώρας και δεν θα έχουμε ανάγκη τον Γαλλο-Γερμανικό άξονα.!!!!!!!!!!!!

  12. blue nile avatar
    blue nile 12/09/2011 22:51:43

    Kαλά τώρα πως θα φύγει ρωτάτε. Τόση προπόνηση στο καγιάκ λέτε να πάει χαμένη ;

  13. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/09/2011 23:31:39

    "Οι εργαζόμενοι είναι αθώοι. Την κρίση να πληρώσουν αυτοί που την προκάλεσαν"
    Την οργισμένη παραπάνω δήλωση έκανε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, με τα δυσάρεστα μέτρα που ανακοίνωσε ο Πρωθυπουργός ...

    Μόνο που η δήλωση αυτή έγινε την 31/3/2009 για τα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση Καραμανλή.
    Έκτοτε μούγκα στην στρούγκα!!!

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_01/04/2009_309596

  14. aggelosview avatar
    aggelosview 12/09/2011 23:41:05

    Θα ρωτούσες πριν ή μετά τον Παπαχρήστο και τον Χασαπόπουλο; Γιατί όπως είδες φτιάχτηκε στην αρχή. Για όσα ρωτάς το πιο πιθανό είναι ότι θα έβαζε το Βαγγέλη να απαντήσει. Αυτός τότε έτρεχε για να βάλει το πιστόλι στο τραπέζι. Ωραίες εποχές!
    Επειδή διακρίνω εμπάθεια ορισμένων στο πρόσωπο του Γιώργου, να σας θυμίσω ότι ο ΓΑΠ ξέρει πολύ καλά τι λέει. Όταν λοιπόν φώναζε "όλοι στις κάλτσες" και τον κοροϊδεύαμε ότι δεν ξέρει ελληνικά κι άλλα τέτοια ωραία, ήρθε η στιγμή που επαληθεύτηκε. Γιατί με τις κάλτσες μας έχει αφήσει.

  15. Hercules! avatar
    Hercules! 13/09/2011 00:06:47

    Αυτος το στοχο του τον πετυχε, απλως ετυχε αυτος ο στοχος να ειναι ο δικος μας εφιαλτης...

  16. Agriemenos avatar
    Agriemenos 13/09/2011 00:43:22

    Ναί, τότε ο κόσμος ήταν αγγελικά πλασμένος και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με την ελληνική οικονομία (περιέργως στην προεκλογική περίοδο όλα τα κόμματα είχαν κολλήσει σ' αυτό το θέμα).
    Επειδή όλοι μ' αυτά που θα γράψω θα πέσουν να με φάνε το λέω εξ αρχής: τα λάθη του ΓΑΠ είναι κραυγαλαία, επικίνδυνα και οι κινήσεις του εντελώς άστοχες. Από την άλλη μην θεοποιούμε τον ΚΚ και τις πολιτικές του, αφού στο κάτω-κάτω κρίθηκε πριν από 2 χρόνια (με 11 ποσοστιαίες μονάδες στο κεφάλι). Τώρα, για τους οικονομικούς δείκτες που αναφέρεις από ποιόν να ξεκινήσω? μήπως ξεχνάς τα "μαγειρεμένα" στοιχεία (που από το Σημίτη -ίσως και παλιότερα) στέλναμε στη Γιούροστατ και στους Ευρωπαίους Εταίρους μας? Μήπως ήδη χρωστάγαμε 300 δις ευρώ? Μήπως και προεκλογικά οι εκτιμήσεις για το Έλλειμμα ήταν στο 6% του ΑΕΠ (έστω κι αν ο ανεκδιήγητος Παπακωνσταντίνου το φούσκωσε στο 15,9%?). Τα καινοφανή σήμερα για τον περισσότερο κόσμο σπρεντς μήπως αντικατόπτριζαν τα τότε στοιχεία που έδινε η (ελεγχόμενη από την εκάστωτε κυβέρνηση) ΕΣΥΕ? Το ΧΑΑ ήταν εκεί που ήταν (από το 1999 δηλαδή, όχι μόνο τότε) επειδή "είχαμε ισχυρή οικονομία", τρομάρα μας!!!!!!
    Στα υπόλοιπα (ΦΠΑ, βενζίνη, ΔΝΤ, Μνημόνιο-Μεσοπρόθεσμο κλπ) έχεις απόλυτο δίκιο! και ναί, ίσως πρέπει να ετοιμάζονται ελικόπτερα, άλλα όχι μόνο για τον ηλίθιο και δοσίλογο ΓΑΠ, αλλά για όλους τους διετελέσαντες βουλευτές, υπουργούς και πρωθυπουργούς από τη Μεταπολίτευση και μετά. Γιατί όλοι συμμετείχαν στη δράση και οδηγηθήκαμε εδώ που φτάσαμε. Φταίνε όλοι, ο καθένας με το δικό του μερίδιο και μεγαλύτερο του ΠΑΣΟΚ διαχρονικά και ενδεχομένως του ΓΑΠ με το "λεφτά υπάρχουν", αλλά μην τρελαθούμε κιόλας... να νοσταλγούμε την "ήπια προσαρμογή" και την "επανίδρυση του κράτους" του ΚΚ??????????

  17. Θετταλός avatar
    Θετταλός 13/09/2011 01:11:12

    Και γιατί να φύγει παρακαλώ.
    Μετέτρεψε τη χώρα σε "φορολογικό παράδεισο". Eδώ ανθεί κάθε είδος φόρου.
    Αλλά δεν φταίει αυτός. Εμείς φταίμε, νεοέλληνες του 2011, η χειρότερη γενιά που πέρασε ποτέ στη μακρόχρονη ιστορία μας, η γενιά της μαλθακότητας, της καλοπέρασης της αποχαύνωσης.
    Μοιάζουμε με τα γαλλάκια του 1940 που ενώ οι γερμανοί αλώνιζαν τη χώρα τους εκείνοι στα καφέ και στις πλατείες το συζητούσαν και το φιλοσοφούσαν, οι πουρκουάδες. Τέτοιοι είμαστε και εμείς πουρκουάδες.

  18. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/09/2011 09:16:23

    Να τον στείλουμε στην Γερμανία, για να την εκδικηθούμε.
    Μαζί με τη μαμά , τον Αντίκο, και τον Νικολάκη
    Α, και τη ΜΚΟ της μαμάς.
    Και μετά στην Αμερική. Για να τους διαλύσει κι εκεί και να
    χαρούμε. Και μετά στο ΔΝΤ, στην Τρόϊκα και όπου θέλουμε
    να εκδικηθούμε.
    Είναι ο καλύτερος και ο αποτελεσματικότερος για να διαλύσει
    τους σοσιαληστές όπου γής. (το λη με ήττα)

  19. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2011 09:39:59

    Μπά θα στείλει ελικόπτερα ο Αμερικάνικος 6ος στόλος ,έχει υποχρέωση να προστατεύει τους Αμερικανούς πολίτες ,όπως έκανε και με τον daddy του,όταν κινδύνεψε απο τους κακούς Έλληνες!

  20. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 13/09/2011 09:46:05

    Δεν τον Σώζει τίποτα , η αντίδραση του κόσμου θα είναι άμμεση θα τον προλάβουν να είστε σίγουροι...

  21. βασιλης ΛΑΡΙΣΑ avatar