#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2012 23:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε θα τελειώσουν τα παζάρια με τη Ντόρα;



Aυτή η ιστορία με την πιθανολογούμενη επιστροφή της Ντόρας Μπακογιάννη στη ΝΔ, τείνει να καταντήσει ένα κακόγουστο σήριαλ διαρκείας. Μου θυμίζει τη γνωστή παροιμία, «όποιος δε θέλει να ζυμώσει, όλη μέρα κοσκινίζει».

Είναι προφανές ότι, αν τελικά θα γίνει ο γάμος, θα είναι με το ζόρι. Η Ντόρα γνωρίζει ότι, αν κατέλθει αυτόνομα, δεν έχει ελπίδες να μπεί  στη Βουλή ούτε στις επόμενες εκλογές.

Αναζητεί, λοιπόν, τρόπους να διασωθεί πολιτικά. Από εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Γιατί δεν ενδιαφέρεται μόνο για τη δική της διάσωση, αλλά και  των αυλικών που την περιβάλλουν και θέλει να τους  βολέψει σε εκλόγιμες θέσεις.

Έτσι, την επομένη των εκλογών, θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να αυτονομηθεί και εμφανιστεί στη Βουλή ως ΔΗΣΥ.

Τέτοιες απαιτήσεις είχε και ο Καρατζαφέρης (εκτός από το ποσοστό της κρατικής επιχορήγησης)  για αυτό και ναυάγησε η συμφωνία μαζί του.

Από την άλλη, στη Ν.Δ. θέλουν να πιστεύουν ότι η επάνοδος της Ντόρας, θα ενισχύσει τα ποσοστά του κόμματος. Αυτό μένει να αποδειχθεί στις κάλπες, αλλά ας μην τρέφουν αυταπάτες. Η Ντόρα έχει ένα αριθμό ψηφοφόρων οι οποίοι σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να ψηφίσουν ΝΔ, ειδικά τώρα που δεν υπάρχει και το κίνητρο του σταυρού. Ίσα- ίσα μπορεί και να ελπίζουν ό,τι αν η ΝΔ δεν τα καταφέρει, το βράδυ των εκλογών θα τεθεί και θέμα ηγεσίας.

Οι άλλοι, που φοβούνται μια πιθανή πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ, έχουν ήδη εγκαταλείψει το κόμμα της Μπακογιάννη για αυτό και οι μετεκλογικές δημοσκοπήσεις τη δείχνουν να έχει χάσει σχεδόν τη μισή δύναμή της,

Όσο συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις η ΝΔ εμφανίζεται να επιδίδεται σε μικροπολιτικά παζάρια με μόνο κίνητρο τους μικροεγωισμούς και το βόλεμα ημετέρων.

Και αυτό μόνο ζημιά προκαλεί.

Επιτέλους, να τελειώνουμε με τα παζάρια της θυγατέρας.

Ο κόσμος έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα να αντιμετωπίσει από το βόλεμα των αυλικών της.

Αδέξιος  Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 20/05/2012 23:16:54

    Είναι προτιμότερο να έρθει ο ...Μιχαλολιάκος και το τσίρκο του στη ΝΔ παρά η Ντόρα και το ασκέρι της...

    • man8os avatar
      man8os @ Αιζενχάουερ 20/05/2012 23:27:28

      Σχεδον θα συμφωνισω μαζι σου

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Αιζενχάουερ 20/05/2012 23:39:42

      ΟΧι απλά προτιμοτερο αλλά ισως επρεπε να γίνει απ την αρχη.
      Λαθος στρατηγικη τα χτυπηματα στην ΧΑ
      ΕΙναι πολυ καλυτεροι απο ολους τους αλλους που κυκλοφορουν
      αθεους αριστερους
      καμμενους εγκεφαλους
      νεοφιλελαυθερους δεξιου

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ Μάνια 20/05/2012 23:46:22

        λοιπόν συμφωνώ!
        επειγόντως μήνυμα στη Συγγρού, να πάψουν οι διαπραγματεύσεις με Ντόρα! Άκυρο!
        Αρχίζουμε συνομιλίες με Μιχαλολιάκο!
        Άκου να συζητάμε με το 1,5% και να αφήνουμε στην απέξω ολόκληρο 7%!
        Με μία προϋπόθεση:
        ολαι αι κυριαι στην Χρυσαυγιτονέα Δημοκρατία, θα φορούν Gavello goth σταυρό στο δάχτυλο!

        • Μάνια avatar
          Μάνια @ Κατερινα 21/05/2012 00:05:30

          Πλακιτσα;!
          Οταν θα σου νομιμοποιησει ολους τους λαθρο ο Συριζα
          φερει και αλλους τοσους,
          διαλυσει οτι εθνικο και χριστιανικο
          να δουμε αν θα εχεις ορεξη για πλακιτσες!

    • Θ avatar
      Θ @ Αιζενχάουερ 20/05/2012 23:46:50

      μάλλον ποτέ, τα παζάρια δεν θα καταλήξουν πουθενά.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/05/2012 23:17:07

    +1000! (και λίγα λες )

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2012 23:25:36

    Όταν δυο άνθρωποι μαλώνουν, φταίει πάντα εκείνος που είναι πιο έξυπνος.

    Σε μια πρόσκληση λοιπόν ή την αποδέχεσαι ή την απορρίπτεις.

    Το αν αυτονομηθεί κάποιος (πχ ...αν είχε μπει δεν θα ήταν σε κυβέρνηση. συνεργασίας;) ή αν τεθεί θέμα ηγεσίας είναι αδιάφορο (...αν η βάση ψηφίζει για Πρόεδρο; ούτε ο Σαμαράς ούτε η Ντόρα δεν έχουν παρά ένα ψήφο).

    Το να συνεχίσουν να συνδιαλέγονται όμως μόνο κακό κάνει .

    Ας αποφασίσουν αλλά ...χθες, πλέον θέμα θα προσφέρουν αν κωλυσιεργήσουν και άλλο.

  4. android.K. avatar
    android.K. 20/05/2012 23:26:24

    το σενάριο που παίζει από χθες βράδυ είναι σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες ότι Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή θα είναι αρχηγός ο Σαμαράς, Τρίτη, Πέμπτη Σάββατο η Ντόρα.
    Την Κυριακή την κράτησε αρχικά για τον εαυτό του ο Σαμαράς χωρίς δεύτερη συζήτηση, αλλά έλα που η Ντόρα θέλει και τις ώρες του δελτίου των οκτώ της Κυριακής!

    Σα δεν ντρεπόμαστε! Ο κόσμος αγωνιά και πεινάει, και αυτοί ξεφτελίζονται μοιράζοντας καρέκλες που ποτε δεν θα έρθουν!
    και μετά τους φταίει ο Τσίπρας!!!

  5. wx avatar
    wx 20/05/2012 23:28:05

    πότε θα έρθει; όταν εξασφαλίσει ότι θα μας πάρει και τα σώβρακα...

    • airman avatar
      airman @ wx 21/05/2012 00:26:44

      Αν είναι να μας πάρει τα σώβρακα, να μη βάλω πλυντήριο αύριο!

  6. man8os avatar
    man8os 20/05/2012 23:29:47

    Πρεπει να τελειωνουμε με αυτο το παζαρι αθλιοτητας.
    Ειτε θα ερθει η Ντορα και 4-5 στελεχη της θα ειναι σε οιονει εκλογιμες θεσεις η να παει σπιτι της οπως εκανε ο Σαμαρας το 2000 και να δηλωσει στηριξη. Εμεις υποσχομαστε οτι θα την αξιοποιησουμε σε καλη θεση.

    • miko avatar
      miko @ man8os 20/05/2012 23:54:45

      Στο υπουργείο εξωτερικών ας πούμε! Εκεί που πέτυχε τόσα πολλά! Ε ρε ψωλιά που θα φάτε στις εκλογές!!!

      • man8os avatar
        man8os @ miko 21/05/2012 00:53:37

        Τι λες καλε. Οχι κι ετσι. Εσυ εισαι αβανταδορος.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ man8os 21/05/2012 00:04:10

      Αυτή είναι η ορθολογική λύση. Το είπα σε μια ανάρτησή μου προχθές

  7. airman avatar
    airman 20/05/2012 23:34:53

    Η Ντόρα για να είναι μέσα στο παιχνίδι της ενδεχόμενης αμφισβήτησης του Αντώνη Σαμαρά, πρέπει να επιστρέψει ''εγκαίρως'' στη ΝΔ.
    Έλα όμως που πλέον τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα περίμενε;
    Υ.Γ. Και ο Αντιπρόεδρος μη χάσει, πέταξε το χρησμό ''ψεύτικο το δίλημμα ευρώ ή δραχμή'' (δεν υπάρχει περίπτωση ο λαός να επιλέξει τη δραχμή ή δεν μπορούν να μας ''διώξουν'' από το ευρώ;).

  8. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 20/05/2012 23:58:07

    Φίλε Αδέξιε
    Δεν συμφωνώ απλά μαζί σου, αλλα πηγαίνω ένα βήμα παραπέρα και λέω ότι ήδη μέσα στην ΝΔ υπάρχει μία μικρή ΔΗΣΥ και το ξέρουμε όλοι.
    Αν λοιπόν μεγαλώσει η σφηκοφωλιά τότε τα αύριο δεν είναι απλά δυσοίωνο για τον Σαμαρά (κάτι που ίσως να μην ενδιαφέρει πολλούς από εμάς), αλλά μαύρο για το σύνολο πρώτα της πατρίδας και μετά της παράταξης.
    Μπορεί κάποιοι να με πουν εμπαθή με την θυγατέρα αλλά ποσώς με νοιάζει. Εγώ αυτό που θέλω είναι ένα κόμμα που να είναι πραγματικά πατριωτικό και γνήσια λαϊκό.
    Νεοφιλελεύθερα κοράκια δεν με αφορούν-συγκινούν.
    Χθες στο αντίστοιχο άρθρο με τίτλο ΄΄Έρχεται η Ντόρα΄΄ το δήλωσα και το εννοώ πως σε τέτοια περίπτωση (επανόδου της ), εγώ δεν θα μείνω.
    Κάποιοι φίλοι (καλοπροαίρετα και με επιχειρήματα όπως ο man8os ) με επιτίμησαν αλλά φευ χθες μία και σήμερα δύο και το παζάρι συνεχίζεται.
    Προσωπικά πιστεύω ότι μεταγραφές όπως του Πλεύρη , του Βελόπουλου (αν γίνει) καθώς και προσωπικοτήτων (π.χ Μαρκεζίνη) θα ήταν αρκετές για μία νέα επανεκκίνηση.
    Επαγγελματίες όπως οι κ.κ Μάνος, Κιλτίδης, Ανδριανόπουλος ας μείνουν εκεί που είναι δεν τους χρειαζόμαστε.
    Υ.Γ : Εξακολουθώ να γράφω γιατί όσο ζω ελπίζω και άρα όσο η Ντόρα δεν είναι εδώ τότε μπορώ να είμαι εγώ και κάποιοι άλλοι σαν και μένα.

    • man8os avatar
      man8os @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 21/05/2012 00:56:34

      Εγω ειμαι εδω οσο ο αρχηγος μου ειναι εδω. Δεν μπορω να αφησω να παει στο βροντο το στηρισμο μου στην ουρα την 29η Νοεμβριου 2009.

      Πιστευω στον Σαμαρα, πιστευω οτι εχει καλες προθεσεις πρεπει να του δοθει η ευκαιρεια να κυβερνησει.

    • Mara avatar
      Mara @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 21/05/2012 09:36:13

      Βουκεφάλα Καλημέρα!


      Θέλεις να μου πείς ότι σε τρομάζει περισσότερο η Ντόρα από τον Τσίπρα και ότι αυτό συνεπάγεται.... έαν κερδίσει στις 17 Ιουνίου???
      Θα τρελλαθούμε τελείως τώρα???
      Μόνο που δεν λέτε ευθέως πλέον κάποιοι, "προτιμώ να βγεί ο Τσίπρας, παρά να βγεί η Ν.Δ. με την Ντόρα μέσα..."
      Είναι δυνατόν...???

      • Theo avatar
        Theo @ Mara 21/05/2012 10:11:00

        ναι είναι!

        • juliet avatar
          juliet @ Theo 21/05/2012 10:43:14

          Καλημέρα,
          στη φωνή του υποσυνείδητού μας .

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 21/05/2012 11:04:23

            Καλημέρα Ιουλία!

            Τί θα δούμε... και τί θα διαβάσουμε... ακόμα μέχρι τις εκλογές, ειλικρινά αδυνατώ να προβλέψω....

        • Mara avatar
          Mara @ Theo 21/05/2012 11:00:06

          theo,

          Συγχαρητήρια....!!!
          Μιλάμε για πατριωτισμό.... όχι αστεία....

          • Theo avatar
            Theo @ Mara 21/05/2012 11:04:45

            σου απαγορεύω να με αποκαλείς προσβλητικά οχι πατριώτη!
            δεν με γνωρίζεις και η ανωνυμία του διαδικτύου δεν σου δίνει κανένα τέτοιο δικαίωμα να προσβάλεις τόσο χοντρά!!!
            ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ για το επίπεδο του διαλόγου σου!

  9. Kargia avatar
    Kargia 20/05/2012 23:59:01

    Ο ηγέτης ΑΣ πρέπει να δώσει ένα τέλος σε αυτή την αθλιότητα με την Ντόρα την ψηλή εξερευνήτρια.

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/05/2012 00:09:42

    Αύριο, Δευτέρα, στις 14:00 θα πραγματοποιηθεί το έκτακτο πολιτικό συμβούλιο της "Δημοκρατικής Συμμαχίας", παρουσία της επικεφαλής Ντόρας Μπακογιάννη.

    Κεντρικό θέμα του συμβουλίου, η λήψη οριστικής απόφασης για συνεργασία ή μη με τη ΝΔ, ενόψει των επερχόμενων εκλογών.

    πηγή: enikos

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 21/05/2012 00:27:37

    Αδέξιε Δεξιέ, καλά κάνεις και ταράζεις τα νερά αυτής της φαρσοκωμωδίας! Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως οι απαιτήσεις της Ντόρας ανεβαίνουν σταδιακά! Είναι ακριβώς αυτό που λέει απλά ο θυμόσοφος λαός, σχετικά με το δόσιμο θάρρους στον χωριάτη!
    Η Ν.Δ. έχει να χάσει μόνο από αυτήν τη προσέγγιση με την κυρία Μπακογιάννη, τη δις ατυχήσασα πλέον. Ο ψηφοφόρος στις 17 Ιουνίου θα πάει στην κάλπη το ίδιο ανασφαλής και ακόμα πιο δύσπιστος για την αλήθεια του Αντώνη. Η 6η Μαΐου είναι πολύ κοντά, για να αλλάξει τα πράγματα και πολύ μακριά για την κινητοποίηση του κόμματος εν όψει νέων εκλογών. Αντί να ασχοληθούμε με το γιατί ο κόσμος δεν πείσθηκε και δεν ακολούθησε το αξιόπιστο πρόγραμμα του Αντώνη, με αποτέλεσμα να ψηφίσει ριψοκίνδυνα, ασχολούμαστε με το πώς και με πόσα παράσημα θα γυρίσει πίσω η λιποτακτούσα στρατιώτης Ντόρα!
    Τί θα σκεφθεί λοιπόν, όταν βρεθεί και μπροστά στη συμπόρευσή του Αντώνη, με την κατ’ εξοχήν εκπρόσωπο του νεοφιλελευθερισμού, η οποία και προθύμως εψήφισε την καταστροφική συνταγή του μνημονίου του ΓΑΠ; Και τί θα σκεφθεί για την πορεία των ανοικτών εθνικών ζητημάτων, όταν στον μεν Αντώνη αναγνωρίζει πατριωτισμό, ενώ για τη Ντόρα ξέρει πως ήταν ανέκαθεν στον αντίποδα των δικών του θέσεων;
    Έχω την εντύπωση πως πάνε με συνοπτικές διαδικασίες να τη φέρουν πίσω, για να είναι μέσα στο γήπεδο, όταν η πέμπτη φάλαγγα θα θέσει ζητήματα αρχηγίας. Φθάνει να δει κανείς, ποιοί και με ποιά σειρά εκλογής είναι οι βουλευτές που απαρτίζουν την κοινοβουλευτική ομάδα της Ν.Δ. και τότε θα καταλάβει πολλά για τη συνέχεια.
    Εν κατακλείδι , εάν θέλει να γυρίσει πίσω ας το κάνει ως απλή στρατιώτης κι ας ξανανέβει τα σκαλιά της ιεραρχίας ένα-ένα, όπως έκανε και ο Αντώνης που τη Μεσσηνία την προσέγγισε μέσω Βρυξελλών, για να μάθει το πώς κερδίζεται η κορυφή!

    • airman avatar
      airman @ Aφροδίτη 21/05/2012 00:54:47

      Τα πράγματα είναι μάλλον πιο απλά. Το Μάιο του 2010 η κ. Μπακογιάννη έκανε την επιλογή της και ψήφισε ''ναι'' στην 1η φάση του Μνημονίου (Μνημόνιο 1), η οποία απέτυχε παταγωδώς όπως σωστά είχε προειδοποιήσει ο Αντώνης Σαμαράς.
      Στην εξέλιξη των πραγμάτων και όταν η χώρα βρέθηκε με το ένα πόδι στο κενό τον περασμένο Νοέμβριο ο Σαμαράς στάθμισε τα δεδομένα και τελικά στήριξε την 3η φάση του Μνημονίου (με το σκεπτικό που εξήγησε). Επιλογή ανάγκης και όχι παραδοχή λάθους το Μάιο του 2010.
      Εάν ο Σαμαράς είχε ψηφίσει ''ναι'' στην 1η φάση του Μνημονίου σήμερα θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια; Σίγουρα όχι. Η εξέλιξη θα ήταν η ίδια.
      Με το ίδιο σκεπτικό και στην περίπτωση που η κ. Μπακογίαννη είχε εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ οι εξελίξεις δεν θα ήταν διαφορετικές.
      Τον Τσίπρα μετά ποιος και πως θα τον ''κουλάντριζε'';
      Υ.Γ. Η Ντόρα όμως ήταν έξω από το χορό και ''τραγουδούσε''. Αλλά επειδή δεν ήταν ''καλλίφωνη'' έφαγε ''πόρτα'' στις εκλογές. Και τώρα τι;

    • Κρίτων Καππαδόκης avatar
      Κρίτων Καππαδόκης @ Aφροδίτη 21/05/2012 11:01:04

      Έτσι είναι ακριβώς , αλλά φαίνεται ότι τα αφεντικά τής Washington έχουν διαφορετική και ακόμα βαρύνουσα γνώμη .
      Αλλοιώς δεν εξηγείται η αυτοκτονική απόφαση τού Σαμ.ς .
      Και τώρα θα βγουν τα μεγάφωνα να καλούν τον λαό σε μεγάλη
      αντικουμουνιστική πανστρατειά .
      Μόνο που όσοι είναι ηλικίας κάτω των 50 ετών θα προσπαθούν να μπούν στο πνεύμα μέσω πληροφοριών των παλιοτέρων.
      Και το κωμικοτραγικό είναι ότι , δεν υπάρχουν πηγές που θα έπειθαν έναν νέο άνθρωπο,χωρίς άμεσες , προσωπικές μνήμες πριν το 1985 , για το πόσο κακό είναι το κουμουνιστικό μοντέλο .

  12. Billy avatar
    Billy 21/05/2012 00:31:35

    Κοινή κάθοδος στις εκλογές για "Δημιουργία Ξανά" και "ΔΡΑΣΗ" -...
    Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Newsit (Ευαγγελάτος) πριν 2 ωρες
    Ισως η ΔΙΑΠΛΟΚΗ μαγειρεύει και σύμπαξη με Ντόρα, και οι 3 μαζί (ετσι ελπίζουν να μπουν βουλή να Εκβιάζουν τον ΑΣ).....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Billy 21/05/2012 02:01:35

      Η μηχανορραφία της Ντόρας με το δογματισμό του Μάνου, το ελευθεριακό στυλ του Βαλλιανάτου και τον ακραίο κυνισμό του Τζήμερου, πιστεύεις ότι μπορούν να είναι ελκυστικά στο μέσο ψηφοφόρο;

      Πόσο ποσοστό εκτιμάς ότι μπορούν πραγματικά να πιάσουν, συνενούμενα, αυτά τα τρία ακρονεοφιλελεύθερα αποκόμματα; Θεωρείς ότι θα υπερβεί το 3,5% με 4% (στην καλύτερη);

      Δηλαδή, αυτό το 4% μόνον λείπει στη ΝΔ για αυτοδυναμία, ώστε να "εκβιάζεται" ο Σαμαράς; Δε νομίζω...

  13. katdelbar avatar
    katdelbar 21/05/2012 00:37:31

    Mexri tin arxigia tou kommatos twn tzakiwn pou toso efkola nomizete oti anatrepsate noudoules!

  14. sitting duck avatar
    sitting duck 21/05/2012 00:42:41

    Kαι να στραβώσει τελικά το "συνοικέσιο", by...Marinakis Company, θα έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα κι ο Σαμαράς. Είναι δυνατόν να διαβουλεύεται πέντε μέρες με το απόλυτο τίποτα; Την ώρα που καίγεται ο τόποςς Αν θέλει η διαπλοκή τόσο πολύ τη Ντόρα ας την κατεβάσει μόνη της με τα ανάλογα κονδύλια...προβολής σε Θράκη μεριά που έπιασαν τόπο!

  15. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 21/05/2012 00:44:54

    Τελείωσαν τα παζάρια πριν λίγο.

    Πρώτη στο επικρατείας, και 2+2

  16. NIKOS avatar
    NIKOS 21/05/2012 01:26:15

    ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΙΚΑ , ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ! ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ ! ΜΕ ΤΗ ΚΟΡΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΝΤΑΣ ΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΚΤΟΥΣ!ΠΡΩΤΗ ΣΤΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ 4+2.

  17. Αμαλία avatar
    Αμαλία 21/05/2012 07:33:20

    Τον πήγαιναν, τον έφερναν...
    Γι αυτό σας λέω Τσίπρας !!!!!!!!!

    • κωλοτουμπες γυριστες avatar
      κωλοτουμπες γυριστες @ Αμαλία 21/05/2012 07:43:32

      δεν έχεις και άδικο!!

      • Αμαλία avatar
        Αμαλία @ κωλοτουμπες γυριστες 21/05/2012 07:47:14

        Ο ΓΑΠ με τη στήριξη της Ντόρας έκαναν έναν ολόκληρο λαό να παραμιλάει.
        Ο λαός που δεν συγχωρεί τους το ανταπόδωσε στις 6/5..κάνοντας εκείνους και κάποιους άλλους να παραμιλούν...
        Στις 17/6 ο λαός θα τους μάθει και τι εστί βερύκοκο...που είναι και της εποχής.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Αμαλία 21/05/2012 11:35:04

          Προβλέπονται αναμπουμπούλες. Με το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί,μόνο ένα αλαλούμ μπορεί μας σώσει,
          διότι τον αράπη κι αν τον πλύνεις ξέρει κι άλλο μονοπάτι..
          Οι πιο νηφάλιοι βέβαια μπορούν να συμπληρώσουν..
          Κι ο Θεός βοηθός !

  18. Κατερινα avatar
    Κατερινα 21/05/2012 07:36:37

    καμία πλακίτσα!
    όταν θα σου παραδώσουν και την τελευταία πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας σε Ζήμενς και λοιπούς να δούμε αν εσύ έχεις όρεξη για πλακίτσες!
    μου λες να διαλέξω την Σκύλα η τη Χαρυβδη!
    προτιμώ να περάσω αναμεσά τους, ακόμη και με κίνδυνο να αφανιστω!

  19. Κατερινα avatar
    Κατερινα 21/05/2012 07:39:10

    συμφωνω με τα γραφόμενα του Βουκεφάλα!

  20. Κατερινα avatar
    Κατερινα 21/05/2012 07:42:27

    πρόβλεψη απο την Κατερίνα:
    ο Τζήμερος και ο Μάνος δεν θα μπουν στη βουλή στις 17/06!!!
    γράφτε το!!!

  21. κωλοτουμπες γυριστες avatar
    κωλοτουμπες γυριστες 21/05/2012 07:48:04

    ποιόν αρχηγό σου ρε Μάνθο, αυτόν που επί μια εβδομάδα σκύλευαν οι ύαινες και τον έσερναν απο δω και απο κει για λίγα ψηφαλάκια!
    και εν τω μεταξύ εσύ αγωνιούσες για το πανεπιστήμιο σου, την οικογένεια σου, το μέλλον σου...
    και ο αρχηγός σου για την καρέκλα του...
    να κυβερνήσει πως βρε Μάνθο, με ποιο όραμα, ποια ελπίδα; τη Ντόρα;

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/05/2012 09:05:16

    Το αρθρο ειναι αντιφατικο.Απο τη μια γκρινιαζει επειδη η Ντορα δεν ερχεται μονη της αλλα διατηρει τη ΔΗΣΥ,ειναι συνεργασια κομματων.
    Απο την αλλη διαμαρτυρεται οτι δεν θα ψηφισουν οι δικοι της ΝΔ για να τεθει θεμα ηγεσιας.
    Αλλα εαν τεθει θεμα ηγεσιας στη ΝΔ εφ οσον η Ντορα ειναι αρχηγος αλλου κομματος ΔΕΝ εχει δικαιωμα να ειναι υποψηφια για την ηγεσια της ΝΔ.
    Για να ειναι υποψηφιος καποιος για αρχηγος πρεπει να ειναι πρωτα πρωτα ΜΕΛΟΣ ενος κομματος και η Ντορα δεν ειναι.
    Εκεινοι λοιπον που φοβουνται θεμα ηγεσιας θα πρεπει να ειναι ευχαριστημενοι που η Ντορα επιμενει να μη διαλυθει η ΔΗΣΥ και να ειναι συνεργασια δυο κομματων.
    Απο την αλλη οι ειδησεις λενε οτι ο Σαμαρας ο ιδιος προτεινε να διαλυθει η ΔΗΣΥ και να γινει παλι η Ντορα μελος της ΝΔ (και αρα πιθανη υποψηφια) και αυτη το αρνηθηκε.
    Καταλαβετε οτι υπαρχουν σπουδαιοτερα πραγματα απο τον μικροκοσμο μας που παιζονται τωρα.

  23. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 21/05/2012 10:19:50

    Αφού οι "σοφοί αναλυτές και στρατηγοί" επιμένουν , ας μαζέψει λοιπόν
    η Ν.Δ. την αποστάτρια ντορούλα-μπόρα-συμφορά για να υποστηριχτεί αποτελεσματικότερα το επονείδιστο μνημόνιο που μάς έφερε η θυγατέρα τού
    επίτιμου μαζί με τον Jeffrey Gap Quisling και τον καρατζαΦύρα.
    Μήπως και για καλύτερη συνεργασίια με τούς μεμετ-Ανάν μπέηδες ;;;
    Και ας αρχίσει η Ν.Δ. να επικαλείται εν έτει 2012 τον κουμουνιστικό κίνδυνο ,
    που εκφράζει ο Τσίπρας και ο Σύριζα και να καλεί σε πανστρατιά τούς αστούς σε αντικουμουνιστική σταυροφορία .
    Όλοι οι ηλικίας άνω των 50 ετών θυμούνται τον σοβιετισμό και οι ηλικίας άνω των 65 έχουν μνήμες και από την απειλητική επεκτατική πολιτική τής Ε.Σ.Σ.Δ.
    Οι υπόλοιποι ψηφοφόροι αγανακτισμένοι και εξοργισμένοι από το τρέχον ΜΝΗΜΟΝΙΟ που πριονίζει τις ζωές τις δικές μας και των παιδιών μας , θα
    προσπαθούν να καταλάβουν κατά τι θα είναι χειρότερος ο Τσίπρας πουυ το αντιμάχεται . Έστω και αν γίνει δεκτό καθ' υπόθεση ότι , πράγματι ο Τσίπρας αποτελεί απειλή για την αστική τάξη και τις παραδοοσιακές μας αξίες , οι ψηφοφόροι ηλικίας κάτω των 50 αδυνατούν να διακρίνουν τί είναι χειρότερο από τα δύο : Αυτό που ζούν και γνωρίζουν , το θανάσιμο ΜΝΗΜΟΝΙΟ Jeffery ,
    η εκείνο που πληροφορούνται από ακούσματα και διαβάσματα , η περιώνυμη
    κουμουνιστική απειλή .
    Αν η Ν.Δ. αγκαλιάσει και προσλάβει την ντορούλα , να την χαίρεται .
    Εννοείται η Ντορούλα την νουδούλα .
    Εμείς , χαίρετε .....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κρίτων Καππαδόκης 21/05/2012 13:55:10

      Απο που και ως που εφερε η Ντορα το μνημονιο;
      Η Ντορα συμμετειχε στην κυβερνηση Καραμανλη οπως και ο Σαμαρας.Μετα περασε στην αντιπολιτευση.Αυτη ευθυνεται για τους χειρισμους του ΓΑΠ που εφεραν το μνημονιο;

  24. Γιωργος Βλαχοπουλος avatar
    Γιωργος Βλαχοπουλος 21/05/2012 11:11:47

    Εγραφα τον Νοέμβριο 2010:

    Η …..ΔΥΣΗ της ΔΥ.ΣΗς ή
    μαθήματα γραμματικής σε μια ενότητα.

    Αν η «κινηματική» ( η λέξη …κίνημα θυμίζει και …πραξικόπημα) προσπάθεια της Κας Μπακογιάννη με την ευέλπιδα ονομασία ΔΗΣΥ σκοπεύει να κομίσει νέες «γλαύκες στην Αθήνα», η διακήρυξη του νέου κομματικού σχηματισμού μόνο ….ΔΥΣΗ μπορεί να υπονοεί, και μάλιστα από την αρχή!

    Διότι μια απλή ανάγνωση –περισσότερη μελέτη δεν χρειάζεται- της εν λόγω διακήρυξης αρκεί για να διαπιστώσει κανείς, ότι η Κα Μπακογιάννη και οι περι αυτήν αρριβίστες και εν δυνάμει επιβήτορες της εξουσίας δεν έχουν να προσφέρουν «Ουδέν νεώτερον από το δυτικό μέτωπο».

    Πραγματικά, δεν είναι καθόλου σαφές ούτε το πλαίσιο, ούτε η στοχοθεσία της «συμμαχικης» ομαδούλας των δυσαρεστημένων κεντροδεξιών πολιτών, σε ένα σχηματισμό που θυμίζει την λαϊκή κρητική παροιμία «΄Αλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς», κενό περιεχομένου το μη «καινόν» πρόγραμμα της ΔΗ.ΣΥ.


    Διότι τι νέο προσφέρει σήμερα η πολιτική επιστήμων Κα Μπακογιάννη, το οποίο δεν μπορούσε ή εμποδίστηκε να προσφέρει ως εξέχουσα προσωπικότητα της (νέο) δημοκρατικής παράταξης , όταν είχε κάθε εξουσία, είτε ως πρώτη βουλευτής, είτε ως υπουργός Εξωτερικών , είτε ως Δήμαρχος. Απολύτως τίποτε.

    Ποια είναι η πρότασή της για την οικονομική πολιτική άλλη, από το να δώσει την πατρίδα δεμένη χεροπόδαρα στους άρπαγες του ΔΝΤ, συναινώντας σε ένα «Μνημόνιο» τερατωδίας ως νεροκουβαλητής των δήθεν σοσιαλιστών του κ.Παπανδρέου.

    Ποια είναι η εξωτερική της πολιτική άλλη, από το να ξεπουλήσει τα ελληνικά κυριαρχικά δικαιώματα στο Αιγαίο ή στις σχέσεις μας με τους ευρωπαίους Εταίρους και τα Σκόπια , σύμφωνα με το δικό της δόγμα, που ακολουθεί κατά γράμμα ο δήθεν σοσιαλιστής υπουργός Εξωτερικών κ.Δρούτσας.

    Ποια είναι η αντιμετώπισή της στο θέμα της Κύπρου, την οποία σπεύδει να επισκεφτεί (όπως ο εγκληματίας που γυρίζει στο τόπο του εγκλήματος) άλλη, από το να δοθεί «γή και ύδωρ» υποτέλειας σύμφωνα με το σχέδιο Ανάν που η ίδια επικρότησε, μαζί με τον δήθεν σοσιαλιστή πρωθυπουργό κ.Παπανδρεου.

    Ποιά είναι η αντίληψή της για διαφάνεια, όταν το μισό υπουργείο Εξωτερικών και όχι μόνο αποτελείται από δικά της εγκάθετα πρόσωπα, των οποίων την προστασία ανέλαβε ο φυσικός της διάδοχος και δήθεν σοσιαλιστής κ.Δρούτσας . Ποια είναι η θέση της για την «οικογενειοκρατία» δεν χρειάζεται να αναλύσουμε, καθόσον αυτή είναι «ηλίου φαεινότερη».

    Αλλά δεν φτάνει μόνο το ότι η Κα Μπακογιάννη αναμασάει στην Ανατολή του κινήματός της τετριμμένα και ξεπερασμένα . Δεν είναι ούτε σε θέση να υποδείξει τη μέθοδο, με την οποία έστω και οι παλιές-νέες αξίες της παράταξής της θα μπορέσουν να ευδοκιμήσουν. Και αυτό διότι ήδη με το ξεκίνημά της έβαλε το καινούργιο κρασί σε ..παλιά ασκιά. Και οδηγεί έτσι με μαθηματική ακρίβεια την ΔΗ.ΣΥ της στην ΔΥΣΗ της.

    Φαίνεται ότι τελικά αυτό είναι και το τίμημα της αποστασίας. Η ενδογενής θνησιμότητα.

    • Yiannis K. avatar
      Yiannis K. @ Γιωργος Βλαχοπουλος 21/05/2012 12:10:27

      Το σχέδιο Αναν δεν ήταν τόσο κακό. Σήμερα ο αριθμός των εποίκων τελείωσε και περιοχές που θα δίδονταν στους Ελληνοκύπριους αξιοποιούνται από τους Τούρκους. Με το σχέδιο Αναν οι Ελληνες έπερναν πολλά εδάφη πίσω, οι πρόσφυγες θα επέστρεφαν στα σπίτια τους και θα έπαιρνα τις περιουσιές τους. Ακόμη και οι Κερυνειώτες, όσοι το ήθελαν πραγματικά θα επέστρεφαν. Μεγάλα συμφέροντα προώθησαν το ΟΧΙ. Μετά τον πόλεμο αρκετές περιοχές αξιοποιήθηκαν και αρκετοί που δεν είχαν περιουσια ξαφνικά έγιναν πλούσιοι. Πολύ φυσικό αυτοί να μην θέλουν λύση.

  25. Mara avatar
    Mara 21/05/2012 11:30:40

    Είτε σ΄αρέσει..., είτε δεν σ΄αρέσει...,
    θα αποκαλώ όπως θεωρώ εγώ ότι είναι, όλοι όσοι θέλουν να κυβερνήσει την Ελλάδα ο Σύριζα.
    Δηλαδή διεθνιστούληδες, ανθέλληνες, απάτριδες και άθεους.
    Και εσύ από ότι φαίνεται είσαι ένας από αυτούς....

  26. Bohemian avatar
    Bohemian 21/05/2012 11:39:05

    φαίνεται ότι οριστικοποιήθηκε η πρώτη θέση στο επικρατείας για την Ντόρα
    απίστευτα πράγματα

  27. avanti avatar
    avanti 21/05/2012 11:55:40

    Επειδή τελευταία όλοι έχουμε εθιστεί στην συνομωσιολογία, δεν κρύβω ότι έχει αρχίσει να με ακουμπά. Βρε μήπως εκεί στην Συγγρού δεν την θέλουν την αυτοδυναμία και κατ' επέκταση την διακυβέρνηση της χώρας και σπρώχνουν τον Τσίπρα τούτες τις δύσκολες ώρες? Μήπως ρωτάω, γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ότι καλείται η Ντόρα η οποία στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ζητά την μισή ΝΔ δική της και μετά τις εκλογές βλέπουμε! Ο κόσμος είναι εντελώς μπερδεμένος με τέτοιες κινήσεις, το Μητσοτακέϊκο καλώς ή κακώς, δεν θα το κρίνω εγώ, είναι λουσμένο με ένα φωτοστέφανο που στα μάτια του απλού πολίτη περιλαμβάνει σκάνδαλα, διαπλοκή, συνομωσίες, άκρατο φιλελευθερισμό.......

  28. ΠΡΩΗΝ ΝΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΑ avatar
    ΠΡΩΗΝ ΝΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΑ 21/05/2012 12:27:10

    ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ. ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ;;;
    ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ Η ΜΙΚΡΗ ΝΤΟΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΝΑΙ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΒΕΒΑΙΑ.
    ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΠΟΥΜΕΡΑΓΚ.
    ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΣ.
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ!!!!!!!!!

  29. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 21/05/2012 13:04:34

    ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    Δηλαδή αν ισχύουν οι ειδήσεις για 1η θέση στο Επικρατείας ποιος θα μείνει εκτός? ο Λάζαρίδης? ο Μιχελάκης? ο Αθανασίου? εκτός αν πιστεύετε ότι τα ποσοστά μας θα εκτοξευτούν για να βγάλουμε και 4ο βουλευτή επικρατείας.
    Μόνοι μας παραδίδουμε την Πατρίδα στον Τσίπρα και τους ομοίους του. Μαζεύουμε κάθε ΄΄πολιτικό αδέσποτο΄΄ που κυκλοφορεί και πριν 2-3 μήνες μας έβριζε και μας κατηγορούσε με τα χειρότερα λόγια. Κατηγορόυμε τον Τσίπρα που ζητάει εκλογές (ενώ σε κάθε τόνο το ίδιο δήλωνε προεκλογικά και ο Σαμαράς), έχουμε αναγάγει σε μείζον προεκλογικό δίλλημα τον ΄΄κομμουνιστικό κίνδυνο που απειλεί την χώρα (ας βγάλουμε τότε τα τανκς να τον αποτρέψουμε) και οι λεβέντες μας σε όσες εκπομπές έχω δει ταυτίζονται πλήρως με τους Πασόκους κατηγορώντας και οι 2 τους συριζαίους (και άντε πείσε μετά τον κόσμο ότι Πασοκ-ΝΔ δεν είμαστε το ίδιο)
    με την επιστροφή της Ντόρας κατα τη γνώμη μου περισότερο χαμένοι θα βγούμε παρά κερδισμένοι. Ξέρω πολλούς ΝΔκράτες (και εγώ μέσα σε αυτούς) που ο κύριος λόγος που ψηφίσαμε Σαμαρά το 2009 ήταν η αντιπάθεια για την κυρία. αν έβαζαν τότε υποψήφιοι η Ντόρα και ο Βενιζέλος( υποθετικά μιλώντας) για την αρχηγία της Ν.Δ θα ψήφιζα Βενιζέλο
    υγ1 Πόσοι πιστεύετε ΄΄υπερπατριώτες ΄΄ που ΄ψηφιζαν ΛΑΟΣ θα ψηφίσουν τώρα Ν.Δ για χάρη του Πλέυρη? μήπως κινηθούν δεξιότερα?
    Αν έχει κάποιος τη δυνατότητα ας βρεί σταυρούς Γεωργιάδη και Βορίδη στις εκλογές του 2009 με το ΛΑΟΣ και σε αυτές του Μαιού με εμάς. αναρωτιέμαι αν τους ακολούθησαν οι ψηφοφόροι τους

  30. Μάνια avatar
    Μάνια 21/05/2012 20:14:10

    Καλά οτι να ΄ναι!