#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2012 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε θα στηθούν οι κάλπες;

Τον Απρίλιο με την σταύρωση, ή τον Μάιο που είναι παχιές οι μύγες;



Για την ύπαρξη συμφωνίας μεταξύ του ιδίου και των πολιτικών αρχηγών που μετέχουν στην κυβέρνηση να διεξαχθούν Εθνικές εκλογές στην Ελλάδα στις 29 Απριλίου ή στις 6 Μαΐου, ενημέρωσε τον Πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, ο πρωθυπουργός, Λουκάς Παπαδήμος.

Αυτά γράφει η "Καθημερινή" και από το πρωί δίνουν και παίρνουν τα σενάρια για το πότε ακριβώς θα στηθούν οι κάλπες.

Υπενθυμίζουμε ότι Σαμαράς ς έχει πει να προκηρυχθούν οι εκλογές αμέσως μετά το PSI, ενώ μετά την τελευταία σύνοδο κορυφής του ΕΛΚ στις Βρυξέλλες όλοι στη ΝΔ μιλούσαν για εκλογές εντός του Απριλίου.

Ποιές είναι οι ημερομηνίες;

Το PSI αναμένεται να ολοκληρωθεί την άλλη Παρασκευή 9 Μαρτίου.

Στις 20 Μαρτίου αναμένεται να υπογραφεί και η Δανειακή.

Το ΠΑΣΟΚ βγάζει αρχηγό στις 18 Μαρτίου (αν βγάλει γιατί όπως διαβάζουμε οι τοπικές οργανώσεις είναι διαλυμένες και ούτε κάλπες δεν θα μπορέσουν να στήσουν σε πολλές περιοχές της χώρας)

Θεωρητικά λοιπόν οι εκλογές μπορούν να γίνουν και στις 8 Απριλίου, των Βαϊων, αφού για την διεξαγωγή τους απαιτείται ένα μίνιμουμ 20 ημερών.

Επειδή όμως το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνονται εκλογές εκείνη την ημέρα, επειδή ορισμένοι δεν θα θέλουν να σταυρωθούν πριν από τον Χριστό και επειδή Πάσχα εκλογές δεν γίνονται, όπως και Κυριακή του Θωμά (22/4) επειδή το χριστεπώνυμο πλήρωμα δεν θα τους πιστέψει ότι τις κάνουν τότε και δεν θα προσέλθει στις κάλπες, μας μένει η 29η Απριλίου. Αλλά τότε θα μας πουν να μην σας βάζουμε να ξαναπηγαίνετε στα χωριά σας τόσο γρήγορα ας πάμε τον Μάιο που είναι παχιές οι μύγες και θα είναι έτοιμος και ο Βενιζέλος.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2012 13:19:23

    Ιούνιο το τριήμερο του Αγ Πνεύματος είναι η καλύτερη καθώς και άνεση μετακινήσεων υπάρχει και μπορεί να πραγματοποιηθεί προγραμματισμός εκπαιδευτικών διαδικασιών....εκτός αν φοβούνται ότι δεν θα πάει κανένας δεν θα πάει στις κάλπες

  2. usound avatar
    usound 03/03/2012 13:23:10

    Μήπως Αύγουστο που τότε όντως είναι παχιές οι μύγες;

  3. m.s avatar
    m.s 03/03/2012 13:41:41

    τη μια Κυριακή Ανάσταση και σουβλίζουμε αρνί και την άλλη σουβλίζουμε το μόσχο το σιτευτό και ξανά ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!
    όνειρο ζω μη με ξυπνάτε !!!!!

  4. ορειπορος ποταμιτης avatar
    ορειπορος ποταμιτης 03/03/2012 13:54:23

    Πολυ καλα τα λετε !!!!!

  5. Βασιλης avatar
    Βασιλης 03/03/2012 13:59:18

    Oι εκλογες θα γινουν, εαν και εφοσον, τα μυστικα γκαλοπ που πραγματοποιουν κυβερνηση-τροικα δειξουν οτι η πολιτικη που ακολουθειται δεν θα ανατραπει απο το εκλογικο αποτελεσμα.
    Θεμιτο να γινουν οσο το δυνατον πιο γρηγορα πριν ο κοσμος καταλαβει τι σημαινει Μνημονιο 2..καθως μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται.
    Για ημερομηνια δεν γνωριζω αλλα αν θυμαστε επρεπε να εχουν γινει ηδη 19 Φεβρουαριου..Τωρα ακουμε για τελος Απριλη με λιγο Μαη..
    Οταν αρχισει να ακουγεται και ο Ιουνης παει να πει οτι πανε την λαοπροβλητη κυβερνηση μας για 4ετια..
    Απ τον ΙΟΥΝΗ οΜΩς ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ο ΘΕΟΣ να τους (μας) φυλαει...καθως τα ψηφισθεντα απο τη βουλη θα ερχονται στη τσεπη μας ...θα φανει οτι δεν φτανουν και φυσικα θα παρουν και αλλα μετρα..
    Αρα 'η τωρα ή ΠΟΤΕ...Δημοκρατικα παντα..και 202 ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ να αποφασιζουν για μας ΧΩΡΙς ΕΜΑς

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 14:08:42

    Σταυρῶστε με, σταυρῶστε με...

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/03/2012 14:29:57

    Από φθινόπωρο μήπως, μη χαλά και το καλοκαίρι μας;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 03/03/2012 15:54:58

      Μπα..τότε έχουμε τα πρωτοβρόχια..

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 15:32:25

    Ἐγὼ πάντως ἔχω ἐδῶ καὶ καιρὸ κλείσει εἰσιτήρια μέχρι... Σάββατο 5 Μαΐου, ὄντας σίγουρος ὅτι οἱ ἐκλογὲς θὰ γίνουν ἢ 8 Ἀπριλίου (διότι ἔτσι ἔλεγε ὁ Σαμαρᾶς, "μὲ τίποτα μετὰ τὸ Πάσχα") ἢ ἄντε 29. Ἅμα γίνει καμιὰ στραβή, γιὰ μιὰ μέρα θὰ τὶς χάσω- ἀσύλληπτη γκαντεμιά- θὰ ψήφιζα κι ἐγὼ μιὰ φορὰ στὴ ζωή μου ΝΔ...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/03/2012 16:38:37

      Εκλογικό βιβλιάριο έχεις;

      • pinokio avatar
        pinokio @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 04/03/2012 08:44:27

        :) :)

  9. kostas avatar
    kostas 03/03/2012 15:33:29

    Σημειώστε ημερομηνία 22 Σεπτεμβρίου. αποτελέσματα? Σαμαράς Πρωθυπουργός , μπένυΥΠΕΞ , κούριερ ΥΠ.ΟΙΚΟΝ.

  10. giorgos2 avatar
    giorgos2 03/03/2012 15:38:11

    Το φωνάζουμε και λέμε εκλογές εδώ και τώρα την 17ην Φεβρουαρίου 2013 ( όπως 19 φεβρουαρίου)

  11. wx avatar
    wx 03/03/2012 17:31:58

    "Αντιμέτωπος με τις εντονότατες αντιδράσεις στελεχών και φίλων της ΝΔ, βρέθηκε σήμερα στο Ηράκλειο όπου πραγματοποιεί επίσκεψη, ο Υπεύθυνος Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, κ. Νότης Μηταράκης.

    Στα γραφεία της ΝΔ, ο κ. Μηταράκης τα «άκουσε» κανονικά για τις δραματικές μειώσεις στους μισθούς και τις συντάξεις, στα επιδόματα αλλά και για το γεγονός ότι στηρίζονται πάνω από όλα οι τράπεζες και όχι οι πολίτες.

    Ο ίδιος, αφού άκουσε με προσοχή, αντέτεινε λέγοντας ότι προέχει τώρα να ληφθούν μέτρα ανάπτυξης ενώ επεσήμανε ότι έγιναν σκληρές διαπραγματεύσεις για το δεύτερο μνημόνιο"
    O κόσμος της ΝΔ δεν τρώει κουτόχορτο....

  12. airman avatar
    airman 03/03/2012 19:02:37

    Αν δεν πάμε σε εκλογές μέχρι 20 Μαΐου τότε - κακά τα ψέματα - χαιρετίσματα!

    • airman avatar
      airman @ airman 03/03/2012 19:03:39

      Τρέχοντος έτους, να μην παρεξηγούμαστε!

  13. Pico Aliso avatar
    Pico Aliso 03/03/2012 19:32:10

    Εγω δεν βλεπω να αλλαζει ριζικα το πολιτικο τοπιο.Θα υπαρξουν απωλειες απο τα δυο μεγαλα κομματα(αυτο εχει συμβει σε οσες χωρις εχει παει το ΔΝΤ)αλλα δεν θα ειναι τοσο ριζικες ωστε να μιλαμε για πληρη αλλαγη του πολιτικου τοπιου.Αυτη μπορει να ερθει ισως μετα απο 4 χρονια αλλα οχι αμεσα.Κακα τα ψεμματα,οι Ελληνες χαρακτηριζονται απο μια κουλτουρα δικομματισμου και δευτερον το Πασοκ εχει χωσει πολυ κοσμο στο Δημοσιο(τοσο καιρο προσπαθησε να τους προστατεψει και τα καταφερε εως ενα βαθμο,θα το ανταποδωσουν οι κοπριτες στις εκλογες).Θα επικρατησει η λογικη της χαμενης ψηφου στις εκλογες μιας και τα κομματα της Αριστερας δεν εχουν λυση εντος Ευρωπης αλλα λυση τύπου Ουκρανίας στην καλυτερη περιπτωση και Αλβανιας εποχης Χοτζα στην χειροτερη.Οποτε μην περιμενετε και μεγαλες αλλαγες.....Υγ.Θα προτιμουσα να εξαφανιστει το Πασοκ απο προσωπου γης αλλα φευ....ειναι εφταψυχο.