#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2011 20:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε θα λογοδοτήσει ο πρωθυπουργός του Twitter;



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

Ένα και μόνο ελαφρυντικό θα μπορέσουν να επικαλεστούν οι σημερινοί κυβερνώντες στην λογοδοσία που σύντομα έρχεται, αν μη τι άλλο, για την απόκρυψη της αλήθειας από τον ελληνικό λαό:  Επίκληση άγνοιας, επειδή όπως ομολογεί κι ο Βενιζέλος, δεν συμμετέχουν, ούτε ως παρατηρητές, στην λήψη αποφάσεων!  Αποφάσεων καταλυτικών για το μέλλον της Ελλάδας, που λαμβάνονται από ξένους, προς όφελος ξένων και χωρίς την παραμικρή παρέμβαση της εκλεγμένης(δυστυχώς) ελληνικής κυβέρνησης.

Και ο τελευταίος πολίτης αυτής της χώρας, γνωρίζει πλέον από τα ελληνικά ΜΜΕ που, θέλοντας και μη, αναπαράγουν τα ρεπορτάζ και τις αναλύσεις του ξένου τύπου, καθώς και τις επίσημες δηλώσεις πολιτικών της ευρωζώνης, ότι τις επόμενες ημέρες επίκειται νέα «διευθέτηση» του ελληνικού προβλήματος χρέους. Δεν γνωρίζει όμως την μέθοδο. Και τις συνέπειες της. Γιατί οι κυβερνώντες, πεισματικά αρνούνται να παραδεχτούν ότι η υποτιθέμενη «δεύτερη διάσωση» της Ελλάδας, που συνομολογήθηκε την 21η Ιουλίου, είναι ένα κουρελόχαρτο που έχει ξεπεραστεί από την σημερινή δημοσιονομική πραγματικότητα.

Ο πολιτικός αυτός στρουθοκαμηλισμός επιδέχεται δύο μόνον ερμηνειών, καθόλου κολακευτικών για την κυβέρνηση της χώρας. Είτε οι κ. Παπανδρέου και Βενιζέλος δεν έχουν ακριβή εικόνα για την «νέα λύση» που αποφασίζεται ερήμην τους, είτε γνωρίζουν τι έρχεται και ψεύδονται ενσυνείδητα. Διαλέγετε και παίρνετε.

Σε κάθε περίπτωση, όλες οι ενδείξεις συνηγορούν ότι πάμε για ένα «βαθύτερο κούρεμα» του ελληνικού χρέους, μονομιάς είτε με δόσεις. Τα εύλογα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:

Αν η διαδικασία γίνει μέσω του Private Sector Involvement, όπως φημολογείται,  πως και γιατί θα πεισθούν οι ιδιώτες ομολογιούχοι να συμμετάσχουν εθελοντικά στην εγγραφή μεγαλύτερων ζημιών από το 21% που προέβλεπε η συμφωνημένη ανταλλαγή(roll over)της 21ης Ιουλίου;

Αν η διαδικασία δεν είναι ακριβώς...εθελοντική, αλλά «ημιυποχρεωτική», θα αποτελέσει πιστωτικό γεγονός που θα επισημοποιήσει την ελληνική χρεοκοπία και την συνακόλουθη πληρωμή «ασφάλιστρων κινδύνου»;

Με ποιους όρους θα καλύψουν οι ξένες κυβερνήσεις τις ζημιές στο τραπεζικό τους σύστημα; Και κυρίως, τι ανταλλάγματα ή «εμπράγματες εγγυήσεις» θα ζητήσουν από την Ελλάδα για να συναινέσουν σε περαιτέρω «διαγραφή» χρέους;

Πώς θα καλυφθούν οι όποιες αξιώσεις των ιδιωτών ομολογιούχων; Μήπως με «παραχώρηση δικαιωμάτων» επί ελληνικής δημόσιας περιουσίας, όπως προβλέπει το διαβόητο «σχέδιο ΕΥΡΗΚΑ» και οι «ιδέες» που διακινούν Γερμανοί κυβερνητικοί αξιωματούχοι;

Ποιες εγγυήσεις δίνονται για την εύρυθμη λειτουργία του ελληνικού τραπεζικού συστήματος μετά την υπαγωγή των περισσότερων τραπεζών στο ταμείο χρηματοπιστωτικής στήριξης; Πώς διασφαλίζεται η αποτροπή της κατάρρευσης των ασφαλιστικών ταμείων;

Και τέλος γιατί ο σύμβουλος του πρωθυπουργού Λουκάς Παπαδήμος και ο παρακοιμώμενος του πρωθυπουργού, υπουργός Εξωτερικών, Σταύρος Λαμπρινίδης προειδοποιούν ότι είναι «κακό πράγμα» η περαιτέρω αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους; Γνωρίζουν κάτι ή απλώς υιοθετούν από...κεκτημένη ταχύτητα τις απόψεις του διεθνούς τραπεζικού λόμπι;

Απλά και αυτονόητα ερωτήματα που ως την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές δεν είχαν τύχει απάντησης, καθώς η κυβέρνηση αρνείται να ενημερώσει τον ελληνικό λαό και ο πρωθυπουργός επικοινωνεί  με τον λαό μέσω...twitter !

Αυτή είναι βεβαίως η ήπια εκδοχή της κυβερνητικής ανεπάρκειας. Γιατί έτσι και αποδειχτεί ότι ο κ. Παπανδρέου όχι μόνο γνώριζε, αλλά και σχεδίαζε πτυχές του δράματος, θα πάμε σε άλλες σφαίρες...προσαρμογής.

Όχι δημοσιονομικής. Αυστηρά δικονομικής! (* δημοσιεύεται στον " Τύπο της Κυριακής")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dorothea avatar
    dorothea 08/10/2011 21:32:03

    To τέλος του άρθρου τα λέει όλα. Ειδικό δικαστήριο για τον μεγάλο...στοχαστή που κατάφερε να μας κάνει αποικία των Γερμανών σε δύο χρόνια. Θα τρίζουν τα κόκκαλα κάποιων μαχητών της Κρήτης! Υ.Γ. Παρακολουθούσα τις εκφράσεις, το οργίλο ύφος και το γενικότερο στήσιμο της Μέρκελ στην πρόσφατη κομματική εκδήλωση του Χριστιανοκοινωνικού κόμματος. Μπρρ. Ανατρίχιασα. Κάτι μου θύμισε ο τρόπος ομιλίας. Ακούστε τη χωρίς εικόνα, με την υπόκρουση εμβατηρίων και θα καταλάβετε...

  2. sitting duck avatar
    sitting duck 08/10/2011 21:36:03

    Μακάρι να λογοδοτήσει. Αλλά να δείτε που σε λίγες μέρες θα ξαναπαριστάνει τον...σωτήρα. Με την συμφωνία του light κουρέματος υπό μάλης. Και τα γνωστά συγκροτήματα να τον αποθεώνουν!... Η ασυλία που συγκεντρώνει σήμερα ο Παπανδρέου δεν έχει ποτέ μα ποτέ ξαναφανεί σε περίπτωση πολιτικού-μειοδότη.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ sitting duck 08/10/2011 23:39:30

      100000000000000000++++++++++++

  3. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 08/10/2011 21:54:56

    Ένας "υπάλληλος" ξένων συμφερόντων όλο και κάποια "ψίχουλα" που πέφτουν θα μαζεύει από το τραπέζι τών αφεντικών του. Ή κάνω λάθος;

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 08/10/2011 22:05:19

    Απλά πράγματα.
    Στο σκαμνί. Αυτός και ο Παπακωνσταντίνου. Χωρίς πολλά-πολλά. Εξεταστική αμέσως μετά τις εκλογές, αμέσως μετά προανακριτική και παραποπμπή( φούσκωμα ελλείμματος και υπόθεση cds, αν και μόνο το φούσκωμα αρκεί). Ένα χρόνο μετά τις εκλογές το πράμα αυτό που παριστάνει τον πρωθυπουργό θα κάθεται στο σκαμνί. Θα βοηθήσει έτσι-αθελά του- και τη χώρα που με ζήλο κατέστρεψε, μια που η παραπομπή του θα εκμηδενίσει τα επιχειρήματα των δανειστών περί υπογραφών της προηγούμενη κυβέρνησης. Υπογραφές απατεώνων δεν μετράνε, ακόμη και αν είναι πρωθυπουργοί. Θα είναι ένα αντεπιχείρημα που στέκεται, μαζί με τη λαική ετυμηγορία που θα τον έχει εκμηδενίσει.
    Στο σκαμνί και πολυετής κάθειρξη. Είναι εθνική ανάγκη.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Κώστας 09/10/2011 08:16:15

      και ο Προβόπουλος.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Κώστας 09/10/2011 16:39:58

      Μην αναφέρεστε σε επι μέρους άτομα. Συνολικά όλοι οι βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο (ΠΑΣΟΚ, από ΝΔ, ΛΑΟΣ, Ντόρα κλπ) , οι άνθρωποι τους σε καίρια πόστα που έπεξαν τον παιχνίδι τους (προβόπουλοι, χριστοδούλου και σια), πάνε για ΓΟΥΔΙ σαν συνένοχοι με κουκούλα!!!

  5. karamanlikos avatar
    karamanlikos 08/10/2011 22:21:39

    Αντί να κρυφτείς που στήριζες τον Steal Jobs και μας τον φόρτωσες στις πλάτες μας...
    Αντί να κάνεις ρεπορταζ για να αποκαλύψεις ότι μας την έστησε...
    Αναρωτιέσαι κιόλας!!!

    Σε λυπάμαι...

  6. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/10/2011 22:29:03

    "Σκοτώνει" ο Χαρβαλιάς!
    "Δικονομική προσαρμογή". Μου αρέσει το υπονοούμενο!

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 08/10/2011 22:39:01

    Γιώργο ζούμε
    στη φάκα να σε δούμε.

  8. Απορία avatar
    Απορία 08/10/2011 22:53:25

    “Δικονομική προσαρμογή”
    δεν φαίνεται να ιδρώνει το αυτί τους πάντως...

  9. Erotisi avatar
    Erotisi 08/10/2011 22:58:34

    Ti efarmoges exei sto ipad o george

  10. Eρώτηση avatar
    Eρώτηση 08/10/2011 23:01:24

    Τοσες εφαρμογές υπάρχουν στο ipad μια για να κυβερνησει την χώρα δεν έχει

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Eρώτηση 09/10/2011 01:03:00

      οχι, αλλα εχει πολλες για να μην
      TheKing

  11. GD avatar
    GD 08/10/2011 23:06:51

    ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ. ΕΔΩ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΑΓΝΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΥΦΑΡΠΑΞΑΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ ΠΟΥ ΕΠΗΛΘΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΤΟΣΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ. ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΥΠΗΚΟΩΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ. ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ Η ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΩΣΙΛΟΓΩΝ ΤΟΥ Γ.Α.Π.

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 08/10/2011 23:21:18

    Τους φτηνουνε και λενε βρεχει.Δικονομικη προσαρμογη εδω και τωρα πριν ειναι αργα.Αυτος ο ανεκδιηγητος ξερει τι δινα εχει φερει στον τοπο και θα το σκασει
    την νυχτα χωρις φεγγαρι.

  13. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 08/10/2011 23:25:18

    Πρώην πρωθυπουργός δεν πάει φυλακή, πάει σπίτι του.
    Ας μην το ξεχνάμε όσο κι αν θα θέλαμε το πρώτο!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ σιδεράκιας 09/10/2011 00:25:30

      οταν εχει παρει 40% δεν παει ουτε καν σε δικαστηριο εκτος και αν εχεις στο σχεδιο εθνικο διχασμο
      με τουτον εδω τα πραγματα ειναι λιγακι ..διαφορετικα
      (για θυμισε μου ποιος το δηλωσε αυτο 'το παει σπιτι του'?)

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ rally monkey 09/10/2011 14:24:24

        Τάδε έφη ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ο πρεσβύτερος, το 1990, ενόψει της παραπομπής του Ανδρέα Παπανδρέου στο ειδικό δικαστήριο και της δικής του για το σκάνδαλο Κοσκωτά

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ σιδεράκιας 09/10/2011 01:04:39

      στος ο παιχτης!
      ΤheKing

  14. Στρυμών avatar
    Στρυμών 08/10/2011 23:42:15

    Νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με εκρηκτικό συνδυασμό και βλακείας και προδοσίας !!

    • AB avatar
      AB @ Στρυμών 09/10/2011 00:51:00

      +100000000

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Στρυμών 09/10/2011 01:54:58

      νομιζω είσαι μέσα!

  15. danaos avatar
    danaos 08/10/2011 23:52:45

    Όχι απλά στο σπίτι του.Θα προηγηθεί λαϊκό δικαστήριο!

  16. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 08/10/2011 23:53:39

    Η πικρή αλήθεια είναι ότι ο Α.Σ. δεν φαίνεται, στις κρίσιμες στιγμές που ζούμε, να ανταποκρίνεται επαρκώς στις ιστορικές ευθύνες που του αναλογούν .
    Κινείται με ρυθμούς 1995 ή 2000.
    Όμως σήμερα ζούμε μια άλλη εποχή.
    Το αύριο που όλοι φοβόμαστε έρχεται, είναι πολύ κοντά πια.
    Και αύριο θα είναι πολύ αργά για ο,τιδήποτε, φοβάμαι, αν δεν γίνει κάτι ΤΩΡΑ.
    Οι πρωτοβουλίες, έστω και προσχηματικές ή απατηλές, εξακολουθούν να είναι προνόμιο των προδοτών που ακόμη μας κυβερνούν ή κομμάτων που δεν θα κυβερνήσουν ποτέ.
    Ο πολιτικός σχηματισμός που ζητάει εντολή να κυβερνήσει, λίγο πριν ή λίγο μετά την καταστροφή της πατρίδας μας, εμφανίζει εικόνα προβληματικής δημόσιας επιχείρησης.
    Έτσι θα τους εμπιστευθούμε;
    Αγωνία εκφράζω, την αγωνία πολλών.

  17. Μάνος avatar
    Μάνος 09/10/2011 00:26:01

    Ο πατέρας του την γλίτωσε επειδή έδωσε στον κόσμο!!!
    Αυτός όμως;;;;;;;;;;;;

  18. ΧΠ avatar
    ΧΠ 09/10/2011 00:36:44

    b













    Πιστευω οτι αν αποδειχθεί με αδειάσειστα στοιχεία , πως εγινε το παιχνιδι και εγκλωβιστηκαμε , θα έχει πολυ άσχημη μοίρα! Τα γερμανοτσολιάδικα ΜΜΕ θα τον ξεμπροστιάσουν πρώτα !

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ ΧΠ 09/10/2011 01:50:17

      Αντιγράφω από γνωστό διαδυκτιακό blog:
      "Για δείτε αυτόν τον πολύ ενδιαφέροντα διάλογο στο twitter ανάμεσα στον Μιχ. Ιγνατίου και τον Φάνη Παπαθανασίου>
      Fanis Papathanasiou
      FPapathanasiou Fanis Papathanasiou
      @mignatiou Πρεπει να ψαξεις να βρεις τηλεγραφηματα με συνομιλιες Αμερικανων/ΔΝΤ με Ελληνες και απεσταλμενους Αθηνας για Οικονομια απο 2009

      Michail Ignatiou
      @mignatiou Michail Ignatiou
      @FPapathanasiou Οποιος βρει τα έγγραφα για την προσφυγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ θα εκδώσει βιβλίο-βόμβα... Εσένα "υποψιάζομαι" Φάνη.



      @mignatiou @FPapathanasiou ο συνήθης ύποπτος είσαι εσύ, όμως, Μιχάλη μου, ακούραστε ερευνητή αρχειων


      FPapathanasiou Fanis Papathanasiou
      @
      @mignatiou Βρες εσυ τα τηλεγραφηματα και θα μας μιλησουν και οι φιλοι μας στην Αθηνα"

  19. rally monkey avatar
    rally monkey 09/10/2011 00:38:55

    οποιον και να ρωτησεις στον κοσμο γιατι διαμαρτυρονται οι Ελληνες - θα σου πει 'για τα μέτρα' και την λιτοτητα - δεν εδειξαν οι Ελληνες οτι το ζητημα της εθνικης αξιοπρεπειας τους αγγιζει καν - δυστυχως.. και ετσι η κυβερνηση που διεσυρε και ξεπουλαει τωρα τη χωρα εχει επιπλεον το θρασος να μιλαει 'για απαραιτητες θυσιες' για να 'σωθει η χωρα' . δυστυχως και παλι εμεις τους το δωσαμε αυτο το δικαίωμα

  20. KillTheKing avatar
    KillTheKing 09/10/2011 00:59:22

    το δευτερο μεγαλε. το δευτερο
    TheKing

  21. KillTheKing avatar
    KillTheKing 09/10/2011 01:01:50

    οταν τελειωσει αυτο που πρεπει να κανει
    TheKing

  22. AUD avatar
    AUD 09/10/2011 01:21:32

    “A nation can survive its fools, and even the ambitious. But it cannot survive treason from within. An enemy at the gates is less formidable, for he is known and carries his banner openly. But the traitor moves amongst those within the gate freely, his sly whispers rustling through all the alleys, heard in the very halls of government itself. For the traitor appears not a traitor; he speaks in accents familiar to his victims, and he wears their face and their arguments, he appeals to the baseness that lies deep in the hearts of all men. He rots the soul of a nation, he works secretly and unknown in the night to undermine the pillars of the city, he infects the body politic so that it can no longer resist. A murderer is less to fear. The traitor is the plague.”

    Marcus Tullius Cicero

    • popolaros avatar
      popolaros @ AUD 09/10/2011 08:19:30

      +1000
      Εσχάτη Προδοσία.

  23. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 09/10/2011 01:24:18

    Ο γαπ και η συμμορία+family δεν θα πρέπει να γλυτώσουν με τίποτα από το ειδικό δικαστήριο. Με άρτια προετοιμασμένη πολιτική αγωγή, ξεκινώντας από τα επαίσχυντα προεκλογικά ψεύδη, το Τ+10, τη συνεχή δυσφήμηση Ελλάδας και Ελλήνων, την αποκάλυψη Strauss Kan και όσα πολλά ακολούθησαν επαρκούν γιά να στοιχειοθετήσουν όχι μόνο την απιστία αλλά την εσχάτη προδοσία. Έχουν κάνει πολλά βρε παιδιά, δεν αντέχονται άλλο οι δοσίλογοι. Μας μαυρίσανε τη ζωή μας, οδηγούν ανθρώπους στο απονενοημένο διάβημα. Δεν γίνεται να γλυτώσουν.

  24. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 09/10/2011 01:30:11

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι η ελπίδα της πατρίδας .-
    Κι εγώ ανυπομονώ να απαλλαχθούμε από αυτό τον καρκίνο που λέγεται πασόκ , αλλά ο ηγέτης δεν βλέπει όπως εσύ κι εγώ, βλέπει πολύ πιο μακριά...
    Να σου πω κάτι...Δεν ψήφισα πασόκ,έχω την συνείδησή μου καθαρή!!!

    Πολλοί όμως από τους συνελληνές, έχουν ψηφίσει πασόκ είτε από ιδιοτέλεια είτε από έλλειψη νοημοσύνης,για τα περισσότερα από τα τελευταία 30 χρόνια.

    Άσε τους να νιώσουν στο πετσί τους την πασοκική λαίλαπα,μέσα στο χειμώνα,την εγκληματικότητα,την ανεργία,την φοροεπιδρομή,την μετανάστευση,την απόγνωση κλπ. μπας και πάψουν να τρώνε τον παπά που τους σερβίρουν,τα ΜΜΕ και οι λοιποί εντεταλμένοι πρασινοφρουροί...

    Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και πρέπει να πονέσουνε για να ξυπνήσουνε τα πρόβατα...

    Κι εμένα με τσούζει και τους σιχαίνομαι ακόμα και να τους βλέπω και να τους ακούω πλέον.

    Λίγο υπομονή,ξέρει ο ηγέτης τον κατάλληλο καιρό για να εξαπολύσει τον αστραπιαίο και ολοκληρωτικό του πόλεμο, απέναντι στο καρκίνωμα της πατρίδας που λέγεται πασόκ...και στην κατάλληλη στιγμή θα το εξολοθρεύσει μια και καλή

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ

  25. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/10/2011 01:49:53

    χρονια πολλα στη μανα του γιωργακη .ειχε γενεθλια χτες. εκανε παρτυ στο εξοχικο της. ο θεος να της δινει χρονια και να κοβει απο μας. εχει οπως φαινεται να παρει σοβαρες αποφασεις για το μελλον της οικογενειας. αφου ολοι στην οικογενεια τη μαργαριτα ακουνε. πρεπει να σχεδιασει την αποδραση του γιωργακη και πως να γλιτωσει το ειδικο διακστηριο. τι θα κανει με τον νικολακη που τον θελει για αρχηγο του πασοκ. τι θα κανει με τον αντρικο και τα cds.
    αυτο για να καταλαβετε ποιος ανθρωπος μας κυβερναει. ειναι 60 χρονων και ρωταει ακομη τη μανα του τι να κανει.

  26. dorothea avatar
    dorothea 09/10/2011 02:33:38

    Ναι, αλλά η μανούλα φροντίζει για όλους...Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο να είναι καλά. Ξέρετε τίνος κολλητός από τους διαπλεκόμενους δημοσιογράφους που ξιφουλκούν υπέρ της συγκυβέρνησης, είναι ο διοικητής κύριος Κλέων; Αφήστε, θα το πάρει το ποτάμι, άλλη φορά...

  27. popolaros avatar
    popolaros 09/10/2011 08:25:41

    Οι δοσίλογοι πρέπει να τιμωρηθούν.
    Κατάφεραν με τις πράξεις τους να ξαναβάλουν στο καθημερινό λεξιλόγιο μας, λέξεις ξεχασμένες.
    Δοσίλογος, εσχάτη προδοσία, τσολάκογλου κλπ
    Δεν φαίνεται να ιδρώνει όμως το αυτί τους.
    Η ευθύνη αποκατάστασης του κύρους της Ελλάδας πέφτει βαρύ στους ώμους του του Αντώνη.
    Θα το κάνει ή θα την σκαπουλάρουν.
    Ο Χαρβαλιάς δείχνει τη κατεύθυνση στη τελευταία παράγραφο.

  28. Νικ avatar
    Νικ 09/10/2011 14:54:25

    Αργά ξυπνήσατε όλοι.

    Που ήσασταν όταν λέγαμε ότι η πράσινη ανάπτυξη ήταν βλακεία αν όχι σκέτη κομπίνα; Που ήταν η περιέργεια σας για την μονομερή και άνευ όρων αποδοχή της κλιματικής αλλαγής με τους φόρους για το CO2 που πνίγουν την οικονομία; Πως αντιδράσατε όταν ανακοίνωνε εκείνα τα εξωπραγματικά ονόματα υπουργείων που έδειχναν μιαν εφηβική ανωριμότητα; Ποιος σχολίασε ότι ΜΚΟ που δεν ψηφίζονται και δεν λογοδοτούν δεν ανήκουν σε υπουργεία;.

    Τώρα ξυπνήσατε!!!

    Νικ