#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε αρχίζει η σημερινή Ελλάδα; Το 1981, ή το 2001;



Η διερεύνηση των ευθυνών για τα στατιστικά στοιχεία που παρέσχε η Ελλάδα στην Ε.Ε. θα φτάσει μέχρι το 2001 και τις συναλλαγές με τη Goldman Sachs, γνωστοποίησε σήμερα ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, κατά τη διάρκεια συνομιλίας του με πολιτικούς συντάκτες.

Διευκρίνισε επίσης ότι η εξεταστική επιτροπή για την οικονομία θα συσταθεί έως το τέλος του έτους και θα αξιολογήσει και το ρόλο των οίκων αξιολόγησης στη δημιουργία του ελληνικού προβλήματος.

Ο Γ. Παπανδρέου δήλωσε ότι η ελληνική κυβέρνηση βρίσκεται σε συνεννόηση με τις αμερικανικές αρχές, προκειμένου να εξετάσει αν έχει τη δυνατότητα να προβεί σε νομικές ενέργειες εναντίον των διεθνών οίκων. Απέκλεισε το ενδεχόμενο η έρευνα της Εξεταστικής να φτάσει μέχρι το 1981, λέγοντας ότι “δεν γράφουμε βιβλία ιστορίας”.

Απάντηση Σαμαρά: Απο το 1981...

Απαντώντας, ο πρόεδρος της ΝΔ δήλωσε: Ο κ. Παπανδρέου μπορεί να λέει ότι θα μας κάνει Εξεταστικές για την Οικονομία. Εμείς δεν έχουμε καμία αντίρρηση. Να κάνει όσες Εξεταστικές θέλει. Ο Ελληνικός Λαός γνωρίζει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να διοικήσει χωρίς Εξεταστικές. Χρειάζεται έναν μόνιμο αποπροσανατολισμό του Ελληνικού Λαού. Αλλά Εξεταστικές, αν γίνουν, θα γίνουν όπως εννοεί την Εξεταστική ο ίδιος ο Ελληνικός Λαός. Αν ενδιαφέρει τον κ. Παπανδρέου να μάθει την αλήθεια, να ξεκινήσουμε από το 1981 και να φθάσουμε μέχρι σήμερα. Δεν μπορούμε να βάλουμε χρονικό συρματόπλεγμα, μόνο στην περίοδο που θέλει εκείνος. Θα πάμε και πριν, θα πάμε και μετά. Δεν ιδρύθηκε η Ελλάδα το 2004, ούτε τελείωσε το 2009.



Υπάρχει Ελλάδα και πριν το 2004, υπάρχει και Ελλάδα μετά το 2009. Μετά δε το 2009 θα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον να ανιχνεύσουμε, μαζί με τον κ. Παπανδρέου, τα πραγματικά αίτια, εξαιτίας των οποίων φθάσαμε σήμερα σ’ αυτή τη διαδικασία του Μνημονίου. Δε θα ήθελα, όμως, να μιλήσω άλλο γι’ αυτή την υπόθεση. Η πραγματικότητα είναι εφιαλτική και το βλέπουμε κάθε μέρα σε όλα τα επίπεδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/09/2010 19:42:34

    Πρέπει οπωσδήποτε να μπει και η περίοδος μέχρι σήμερα, αν γίνει εξεταστικη για την οικονομία. Η ΝΔ να αρνηθεί να συμμετάσχει αν δεν πιάσουμε και τις σημερινές περιόδους.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/09/2010 19:48:05

    xaxaxα
    Αρχίζω να πιστεύω το ...Λιακόπουλο είμαι καλά γιατρέ μου;
    Αφού όλα τα λαμόγια θα καθαρίσουν με την περαίωση θα φτιάξουμε νέο σύστημα με αυστηρές ποινές; ...για τους μισθωτούς ή τους συνταξιούχους μάλλον αφού οι άλλοι καθαρίζουν....
    Εχει σχέδιο στις Τράπεζες θα κάνει ένα δημόσιο πυλώνα ίσως και δύο ....τα παιδιά του Πειραιώς ήταν πέντε πάντως...
    Βατοπέδιο τεράστια ζημιά, μόνο που τώρα θα την μετρήσουμε να δούμε το τέρας αλλά ζημιά σίγουρη είπε ο εμπειρογνώμονας....
    Οσο για τους φορτηγατζήδες έχει απόλυτο δίκαιο, υπάρχει καλύτερος, ηπιότερος, τρόπος από την κρατική θαλπωρή, διαμονή και σίτιση στις φυλακές του κράτους;
    Αχάριστοι Ελληνες... μακάριος ο άνθρωπος που θα λάβει σίγουρα τη ...βασιλεία των ουρανών

  3. loretta avatar
    loretta 30/09/2010 20:01:25

    για εμενα αυτο σημαινει οτι για το βατοπεδι το πασοκ θα παραπεμψει το καραμανλη και έπεται συνεχεια...δεν εχει αλλο λογο να δωσει σημιτη.

  4. Απορίας avatar
    Απορίας 30/09/2010 20:38:35

    Παιδιά,δέστε κι αυτό (αν δεν το'χετε δει).Μας αφορά όλους ως έλληνες-- σχετικά με τις συμβάσεις που υπογράφτηκαν:
    http://www.livestream.com/114news/video?clipId=flv_f604493d-313b-4899-b822-b6f3dff8dd3b&utm_source=lsplayer&utm_medium=ui-play&utm_campaign=click-bait&utm_content=114news

  5. panos avatar
    panos 30/09/2010 21:13:26

    na mas poun poia einai h "terastia zhmia" me ari8mous!!!!ola ta alla einai gia eswterikh ths ippokratous katanalwsh!

  6. lahunas avatar
    lahunas 30/09/2010 21:44:54

    ΤΟ 1981 δεν πιανεται .
    Η ιστορια ξεκινα το 2005

    Δεν αποκλειω το Πασοκ να ζητησει ερευνα και για την εποχη της ΕΡΕ

  7. loretta avatar
    loretta 30/09/2010 21:49:50

    ....Τσοβολα δωστα ολα....!!! γιατι σε αλλη χωρα εγινε αυτο???

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ loretta 30/09/2010 21:55:56

      Αυτά π.χ. να θυμόντουσαν οι της Ρηγίλλης...

      Δεν ειπώθηκε το 2004-2009 το "Τσοβόλα δώστα όλα"...

      • loretta avatar
        loretta @ Επώνυμος 30/09/2010 21:59:56

        ναι βρε επωνυμε ενοειτε οτι δεν ειπωθηκε το 2004-2009...!!! Αλλα επι παπανδρεου οταν ειπωθηκε και εγινε πραξη μετα η οικονομια εγινε κοινως δαντελα.!!
        .

      • loretta avatar
        loretta @ Επώνυμος 30/09/2010 22:53:12

        Επωνυμε σου παραθετω τα αποτελεσματα του τσοβολα δωστα ολα

        ΤΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 1990-1993 ΑΠΟ ΤΟ "ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ"

        Αυτά είναι μερικά ακόμα αποτελέσματα της δημιουργίας των συγκοινωνούντων δοχείων της χρεοκοπίας από τη δεκαετία του 1980. Οι προβληματικές επιχειρήσεις που κρατικοποιήθηκαν (Πειραική - Πατραική, Ναυπηγεία, Επιχειρήσεις Ο.Α.Ε.) χρέωσαν με πάνω από 1 ΤΡΙΣ την Εθνική Τράπεζα.
        Οι συνεταιριστικές οργανώσεις (ΚΥΔΕΠ, Ελαιουργική, ΑΓΡΕΞ, ΣΕΚΟΒΕ, ΣΕΒΑΘ κ.λ.π.) χρεωκόπησαν την Αγροτική Τράπεζα με πάνω από 900 δις ληξιπρόθεσμα χρέη και 400 δις επισφαλείς απαιτήσεις.
        Οι εγγυήσεις του δημοσίου και τα ελλείματα χρεωκόπησαν το δημόσιο.

        Το έλλειμμα των οργανισμών κοινωνικής ασφαλίσεως, από 11 δις δρχ. που ήταν στα τέλη του 1981, ξεπερνούσε τα 485 δις δρχ. στις αρχές του 1995. Δηλαδή είχε πολλαπλασιαστεί επί σαράντα, φαινόμενο ρεκόρ για χώρα μέλος του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Αναπτύξεως (ΟΟΣΑ).

        Τα ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, ΟΓΑ, ΝΑΤ), χρεωκόπησαν και αυτά την 10ετία του 1980.
        Πολλοί Δήμοι και Κοινότητες, αδυνατούσαν το 1994 και 1995 να πληρώσουν τόκους των δανείων τους από τα έσοδά τους.
        Αυτή η πολιτική οδήγησε στο φαύλο κύκλο του δανεισμού και ελλειμμάτων.

        Οι Κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ από τα μέσα της 10ετίας του '80 έπαιρναν κάθε 5 μέρες και ένα δάνειο (62 δάνεια ετησίως).

  8. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2010 22:06:14

    Από τότε που μπήκαμε στην ΟΝΕ, από πότε δηλαδή, από το 1821?
    Αφού στην ΕΕ και προς αποκατάσταση της αξιοπιστίας μας δεσμευτήκαμε για έρευνα της παραποίησης στοιχείων.
    Έχουμε και νέα επιχειρήματα τύπου "θα κρεμάσουμε τη χώρα στα μανταλάκια" λες και δεν καταλαβαίνουν κάποιοι φωστήρες ότι αν η δουλειά γίνει σωστά όλοι στο τέλος θα μιλούν για τους Έλληνες που είχαν το θάρρος να αλλάξουν σελίδα...

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 30/09/2010 22:27:31

      Τιραμολα βρηκα κατι εξαιρετικο να διαβασεις...στο παραπεμπω...

      http://clubs.pathfinder.gr/pasokkateleth/616418

      καθε σοσιαληστης ....ας κανει μια αναδρομη συνοπτικη στα εργα και τις ημερες του πασοκ!

  9. Enzo avatar
    Enzo 30/09/2010 22:07:15

    ο καραμανλης αμα ηθελε τους εκλεινε το σπιτι την αλλη μερα το 2004.δεν το εκανε ομως. γιατι?
    ενα αινιγμα θα μεινει ο καραμανλης για ολους μας για οσο ζουμε και θα τον θυμομαστε..

    • tiramola avatar
      tiramola @ Enzo 30/09/2010 22:21:47

      Αίνιγμα?
      Ξέχασε το αυτό το παραμύθι.Σε λίγο θα αναθεματίζεις την ώρα που θα μάθεις την αλήθεια...

      • lpap avatar
        lpap @ tiramola 30/09/2010 22:36:42

        δηλαδή; δεν μπορούσε; δεν ήθελε; τον εμπόδισαν; γιατί η αλήθεια είναι πως έδωσε συγχωροχάρτια..πολλά ενώ δεν έπρεπε.

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 30/09/2010 22:51:34

        Τι να απαντήσω?
        Εγώ εκείνο που ξέρω είναι ότι όταν είσαι πρωθυπουργός είσαι ο απόλυτος άρχων και κανένας δεν μπορεί να σε εμποδίσει με τίποτα στην αποκάλυψη της όποιας αλήθειας.
        Με δεδομένο το ανωτέρω οι πιθανότητες περιορίζονται.
        Λαμόγιο ή βλάκας?

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/09/2010 22:38:26

    To 1990, με την επανένωση των Γερμανιών.

    Όσο για τον ΓΑΠ και τις πρωτοβουλίες του, είναι όσο τελείωμένος όσο και ο Ομπάμας. 3 + 3 = 6 πουλάκια κάθονταν.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 30/09/2010 22:53:49

      Ναι, έρχεται η ώρα της Πέιλιν και του Σαμαρά...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 01/10/2010 04:51:47

        άντε κάνε δίαιτα να γλυτώσεις ΦΠΑ.

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 30/09/2010 23:08:39

    Εγώ, τόσα χρόνια, ακούω πως, τα παιδιά μας διδάσκονται ότι, η Σύγχρονη Ελλάδα αρχίζει το 1974. Το ότι όχι μόνο σ' αυτή την περίπτωση, τα προ του 1981 μπαίνουν όλα στο απυρόβλητο δείχνει την μεγαθυμία των ΠΑΣΟΚΩΝ να συζητήσουν έστω και εις βάρος τους, προκειμένου να σώσουν την Μητέρα του Προβλήματος: Την σύγχρονη Κυνοβολευτική Ασυδοσία ως πολίτευμα. Το'να χέρι νίβει τ'άλλο. Καταλαβαίνετε τι εννοώ...

  12. elem avatar
    elem 01/10/2010 00:31:43

    το 1821

  13. Maya avatar
    Maya 01/10/2010 00:58:10

    Ειδικά αυτό το θέμα η ΝΔ του κ.Σαμαρά πρέπει να το πάρει τελείως προσωπικά.

  14. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 01/10/2010 11:17:57

    ...ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

    http://www.greekpayback.com/game_1.htm

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/10/2010 17:35:28

    Σε μεγάλο βαθμό, το Ελληνικό δημόσιο χρέος άρχισε να διογκώνεται από το 1974 και μετά, αλλά την πραγματική του έκρηξη γνώρισε την περίοδο 1981-1989, που ήταν και αυτή της σοσιαλιστικής με τριτοκοσμικά κριτήρια οικονομικής διαχειρίσεως της χώρας. Ενώ το 1974 το δημόσιο χρέος αντιπροσώπευε 115 δις δρχ., το 1981 είχε φτάσει τα 672 δις δρχ. (άνοδος 488%) και το 1989 είχε εκτιναχθεί στα 9,2 τρις δρχ., ήτοι αύξηση 1.370%.Έτσι από το 22% του Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος (ΑΕΠ) που ήταν το 1974, στο τέλος της πρώτης περιόδου του ΠΑΣΟΚ το δημόσιο συνολικό χρέος αντιπροσώπευε 86% του ΑΕΠ. Κατά κεφαλήν, είχε περάσει από 130.000 δρχ. ετησίως σε 921.000 δρχ., δηλαδή είχε πολλαπλασιαστεί περίπου επί οκτώ μέσα σε λιγότερα από 15 χρόνια. Ας σημειωθεί επίσης, ότι η Ελλάδα από 4,6 δις δολλάρια εξωτερικό χρέος που είχε το 1981, στα τέλη του 1989 χρωστούσε στο εξωτερικό 26 δις $ –ποσόν αστρονομικό, αν αναλογιστεί κανείς ότι την ίδια περίοδο η χώρα είχε εισπράξει επιπλέον καθαρά 16 δις $ από κοινοτικές επιδοτήσεις. Με άλλα λόγια την πρώτη παθοκική περίοδο οι κυβερνήσεις του Ανδρέα Παπανδρέου εφήρμοσαν αμιγώς τριτοκοσμική πολιτική, η οποία στήριζε την εγχώρια κατανάλωση στον δανεισμό και διόγκωνε το κράτος με κοινοτικούς πόρους. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το έλλειμμα των οργανισμών κοινωνικής ασφαλίσεως, από 11 δις δρχ. που ήταν στα τέλη του 1981, ξεπερνούσε τα 485 δις δρχ. στις αρχές του 1995. Δηλαδή είχε πολλαπλασιαστεί επί σαράντα, φαινόμενο ρεκόρ για χώρα μέλος του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Αναπτύξεως (ΟΟΣΑ). Από τις προαναφερθείσες εξελίξεις προκύπτει ξεκάθαρα ότι –ερήμην της διεθνούς οικονομικής πραγματικότητας και των εκ της εντάξεώς μας στην Κοινότητα υποχρεώσεών μας- η Ελλάδα επί μια οκταετία ακολούθησε πολιτική αποκλίσεως από την Ευρώπη. Παράλληλα κατασπαταλήθηκαν κολοσσιαία ποσά σε ασήμαντα έργα βιτρίνας και χρηματοδοτήθηκε κατά κόρον η επέκταση του κομματικού κράτους εις βάρος της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Για την ιστορία, σημειώνουμε ότι οι αλήστου μνήμης Οργανισμός Αποκαταστάσεως Επιχειρήσεων, Προμέτ και Ελληνική Εταιρία Εξαγωγικού Εμπορίου απορρόφησαν πάνω από 1,4 τρις δρχ. για να σώσουν 28.000 θέσεις εργασίας και να προωθήσουν καφέδες στην Νικαράγουα των Σαντινίστας. Αν στα ανωτέρω ποσά προστεθούν τα εφ άπαξ και οι συντάξεις που δόθηκαν χωρίς ανταποδοτικότητα σε περίπου 200.000 Έλληνες διαφόρων κατηγοριών–προερχομένων κυρίως, από τις Κομμουνιστικές χώρες- τότε εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι στην ουσία ο Α. Παπανδρέου, με τις υπερχρεώσεις της οικονομίας δημιούργησε στην Ελλάδα αυτό που θα μπορούσαμε να αποκαλέσουμε ίδιο παθοκικό καθεστώς, με κύριο χαρακτηριστικό του την "λερναία ύδρα" του κρατισμού, στέλνοντας τον λογαριασμό στις επόμενες γενεές.Η καταστροφή της Ελλάδας έχει ένα όνομα.ΑΝΔΡΕΑΣ

  16. σπιρος avatar
    σπιρος 01/10/2010 22:52:13

    TON LOYBARI FOBATE RE PAIDIA ....TON JEXASATE?