#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2011 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πότε έλεγε την αλήθεια ο κ. Πρωθυπουργός;;



Στις 22 Σεπ.2010 σε ομιλία του, σε εκδήλωση του Economic Club (Νέα Υόρκη 2010) όταν είπε :

“Για αυτό η κυβέρνηση έχει ξεκινήσει ένα φιλόδοξο πρόγραμμα για απευθείας πωλήσεις, συμβάσεις παραχώρησης, δημοσίου διαγωνισμού, ιδιωτικοποιήσεων, στρατηγικών συνεργασιών ή χρηματοοικονομικών εταιρειών συμμετοχικού κεφαλαίου – εταιρειών «holding»....

Ή σήμερα στην ομιλία του , στην πρώτη συνεδρίαση του Συμβουλίου Δια Βίου Μάθησης και Σύνδεσης με την Απασχόληση, που τόνισε:

“Πάγια θέση μας είναι – και το επαναλαμβάνω για όσους, εντός ή και εκτός Ελλάδας, δεν το έχουν συνειδητοποιήσει – ότι ναι, θα αξιοποιήσουμε τη δημόσια περιουσία. Θα αξιοποιηθεί για την ανάπτυξη. Θα αξιοποιηθεί για την αποκλιμάκωση του χρέους. Θα αξιοποιηθεί για να αντισταθμίσει μέτρα, όπως της μείωσης μισθών και συντάξεων, αλλά κανείς μας να μην συγχέει τον όρο «αξιοποίηση» με τον όρο «πώληση». Η Ελλάδα δεν πουλάει  τη γη της

Εμείς πάντως δεν μπερδευόμαστε, ούτε έχουμε σύγχυση κ. Πρωθυπουργέ και ας μην ξέρουμε πολύ καλά αγγλικά..

Γιατί όπως και να το κάνουμε το OUTRIGHT SALES που εσείς είπατε, όπως είναι μεταφρασμένο και στην ιστοσελίδα σας, σημαίνει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ..

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/02/blog-post_1612.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hercules! avatar
    Hercules! 15/02/2011 21:10:33

    Οπως και η φραση "υπαρχουν λεφτα" στο μεταφραστη του google βγαινει "no money". Κατι ξερει ο πινοκιο και μιλαει μονον αγγλικα...

  2. δημης avatar
    δημης 15/02/2011 21:37:50

    Πότε λέει αλλήθεια ΕΝΑ ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΟ;;;;;;;;;;;;;;

  3. antonis avatar
    antonis 15/02/2011 21:50:35

    Κύριε Πρωθυπουργέ, έλεος! Φτάνει πιά, με το "άλλα λέω στο εξωτερικό κι όταν γυρίζω παραμυθιάζω τους ιθαγενείς"

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/02/2011 22:32:43

    Φάκτορα, συγνώμη αλλά για το εν λόγω κύριο η ερώτηση θα έπρεπε να είναι:

    έχει πει μια φορά την αλήθεια ο κύριος Πρωθυπουργός;

    Προεκλογικά;
    Στις προγραμματικές;
    Στη πρώτη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου;
    Οι προσπάθειες για να μην πάμε στο ΔΝΤ;
    Τον Μάρτιο του 2010;
    Τον Μάιο του 2010;
    ή
    τώρα;

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 15/02/2011 22:38:32

    Πιστευω πως θα μας χρειαστουν ΑΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ με ψεμματα που εχει πει.....!!!!! Και τα οσα εχει πει σχετικα με την τροικα.., αλλα και τις απαντησεις της τροικας....

  6. andreasbergos avatar
    andreasbergos 15/02/2011 22:41:13

    η εκτ τραπεζα αγορασε απο τις γερμανικες και γαλικες τραπεζες γυρω στα 70 δις
    οιτραπεζες αυτες εδιωξαν απο τα χερια τους τα τοξικα ελληνικα ομολογα.
    το τοξικο λοιπον αυτο χρεος ειναι στα χερια τις εκτ
    ο γιωργος θα φτιαξει μια κρατικη εταιρεια η οποια θα εχει ως "κεφαλαιο" ολα τα κρατικα φιλετα! με οχημα αυτη την εταιρεια θα ζητησει ενα δανειο 50 δις και θα βαλει ως ενεχυρο την εταιρεια αυτη!!με τα χρηματα αυτα θα αγορασει τα 70δις!!
    οποτε το τοξικο χρεος φευγει απο την εκτ!!!
    τα καταφεραμε!!! σωσαμε τις γαλλικες-γερμανικες τραπεζες κ ε.κ.τ
    οσαναφορα την υποθηκη φτανουμε στα 120+50=170 δις καλα για ενα χρονο!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ andreasbergos 15/02/2011 22:59:28

      είναι το μοίρασμα του Καραγκιόζη, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, φταίμε.
      Για ότι δεν κάναμε για ότι τους ανεχόμαστε για την καθιστική διαμαρτυρία.
      Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες διαχειριστές και το μόνο που υποθηκεύουν είναι οι ζωές μας και οι ζωές των παιδιών μας.
      Οι ίδιοι και οι δικοί τους έχουν λύσει τα προβλήματα ή από χορηγίες ή από υποβρύχια.

      ΥΓ

      και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του δυναμικού της ΝΔ είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης.
      Αυτός είναι ο γρίφος και η τροχοπέδη στη νέα προσπάθεια που είθε να ευοδωθεί.

  7. απορία! avatar
    απορία! 15/02/2011 23:23:58

    Ρε φιλάρες.... δεν αντέχω να τον βλέπω!!! Μια σιχαμάρα συνεχώς νιώθω.
    Προσπαθώωωωωωωωωω να ακούσω τι λέει αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!

    • απορία! avatar
      απορία! @ απορία! 15/02/2011 23:25:13

      Ειλικρινά...
      ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ????????????????????!!

  8. απορία! avatar
    απορία! 15/02/2011 23:31:24

    χμμμ... με την επιλογή αυτή, αρχίζεις να δείχνεις το φανατισμό σου..

    Που είναι οι ελεύθερες απόψεις? Είσαι μελλοντικός βουλευτής και θες καρεκλά να υποθέσω..?

    (και να σκεφτεί κάνεις πως ήμουν ΝΔ!!!!!!!!!!!!!)

    • απορία! avatar
      απορία! @ απορία! 15/02/2011 23:37:02

      (καλά ρε συ... σφάζεις κάθε δεύτερο μήνυμα!!! Έβαλες wallακι??? ..και το νόημα στο τέλος?? ποιο?)

  9. Green St avatar
    Green St 16/02/2011 01:32:41

    Ποτέ..

  10. thanasis avatar