#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2008 17:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσο μας στοίχισε η Τήνος;

 

________________________________________ 

Διάβασα στο πολύ καλό http://www.ophioussa.blogspot.com/ της Τήνου, ότι η εθνικοθρησκευτική οπερέτα με πρωταγωνιστές την φουκαριάρα την Παναγία αφ' ενός και ένα σωρό αργόσχολους «επίσημους» αφετέρου, στοίχισε στους Έλληνες φορολογούμενους  900.000 ευρώ. Τόσα περίπου πληρώσαμε οι υπόλοιποι είλωτες, δούλοι και λοιποί φορολογούμενοι, για να πάνε εκεί τα κλιμάκια, δήθεν για να προσκυνήσουν, με πολεμικά, ελικόπτερα, μάσες και καλή χαρά. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/08/2008 18:12:15

    Τι να κάνουμε τώρα ... Ξέρεις πόσα λεφτά πετιούνται όλο το καλοκαίρι σε ''πολιτισμικές εκδηλώσεις''? Αν τα κόψουν όλα αυτά προς τους κρατικοδίαιτους ξέρεις τι πείνα έχει να πέσει και πόσα μαγαζιά στο Κολωνάκι που συντηρούνται από κρατικοδίαιτους θα κλείσουν?

    Τέλος πάντων πείτε εδώ ότι στην Τήνο το επιβάλει η παράδοση. Θα μπορούσαν όμως να είναι πιο λιτά. Αλλά τι να περιμένει κανείς από νεόπλουτους μικροαστούς που νομίζουν ότι είναι αστοί ή μεγαλοαστοί μόνο και μόνο επειδή έχουν φράγκα. Τόσο τους κόβει τέτοια προγράμματα και σχέδια βγάζουν.

  2. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/08/2008 18:12:39

    Μη λες τέτοια λέμε, θα έρθει ο Σπύρος από το χωριό "που οι γιαγιάδες διαβάζουν Ρίτσο και μιλούν για τη μάνα και την Παναγία" και θα φας ένα λούσιμο άνεφ προηγούμένου "ώ εθνικέ μειοδότη"

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/08/2008 18:27:33

    Μανία όμως να αφήνουμε στο απυρόβλητο τον απλό λαό και να τα βάζουμε μονίμως με τους κονομημένους νεόπλουτους, λες και ο απλός λαός που παει να προσκυνήσει στα πανηγύρια δεν είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία "δήθεν χριστιανός" για τον άλφα ή βήτα λόγο, λες και ζούμε στο 1920 και όχι στο σήμερα

  4. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 18/08/2008 18:30:20

    Factorx-όπως βλέπω θέλεις λαού λαού να μας κάνης όλους όπως ο Χότζα στην Αλβανία αντίθρησκους .
    Σε λίγο θα μας ρωτήσεις αν πρέπει να επιδοτούνται και να είναι δημόσιοι υπάλληλοι η παπάδες και να κατέχουν αφορολόγητα αυτοκίνητα
    τα κόκαλα του Αντρέα θα ασπρίσουν .

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/08/2008 18:54:42

    Οι παπάδες δεν επιδοτούνται. Παραχώρησαν την εκκλησιαστική περιουσία στο κράτος τη δεκαετία του 50 και σε αντάλλαγμα ανάλαβε το κράτος τη μισθοδοσία. Αυτό το ξεχνάμε σήμερα. Επίσης ξεχνάμε ότι σε όλη την Ευρώπη οι διάφοροι κοινωφελείς οργανισμοί και σε αυτούς ανήκει ο εκκλησία αφού την ακολουθεί το 30% του πληθυσμού (δεν ανήκω σε αυτούς αλλά σέβομαι τις ψυχολογικές τους ανάγκες)επιδοτούνται από το κράτος. Αυτό που μπορεί να διεκδικηθεί είναι διαφάνεια και όχι υπερβολικές επιδοτήσεις.

  6. Buona Dea avatar
    Buona Dea 18/08/2008 19:00:07

    ......
    και το κρατος βρισκει τα χρηματα απο φοροεισπραξεις του γωνστου θρησκευτικου φορου απο τους εργαζομενους.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/08/2008 19:20:26

    Μου έχεις ανοίξει τα μάτια μου .Ειλικρινά δεν γνώριζα για καμία περιουσιακή δέσμευση του κράτους προς εκκλησία τα χρόνια του 50 .Έχω ακούσει για δεσμεύσεις ιδιωτικής περιουσίας .
    Τώρα παππούς ποια κατάλαβα ότι σε όλη την Ευρώπη οι διάφοροι κοινωφελείς οργανισμοί μεταξύ αυτών ΔΕΗ ,ΟΤΕ, ΟΣΕ,ΟΑ κλπ τα τελευταία χρόνια τόσο εύκολα απαξιώθηκαν -επί σοσιαλιστικών και συντηρητικών –νεοφιλελεύθερων κυβερνήσεων .Δηλαδή στην εκκλησία υπερβολικές και ανεξέλεγκτες επιδοτήσεις και στις ΔΕΚΟ μέσο χρηματιστηρίου απαξίωση .
    Καλός καπιταλισμός δεν λέω .

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/08/2008 19:27:40

    Εξακτηνε –πως παραχωρείτε μια περιουσία στο κράτος ενός λαού όταν και το κράτος υποτίθεται ανήκει σε αυτούς .Μόνο με δεσμεύσει .Αλλιώς σημαίνει ότι τα χρόνια του 50 έγινε όπως και τώρα η ιδιωτικοποίηση της κρατικής περιουσίας δηλ αρπαγη.
    Τότε πες μου πως μας έβαναν στην Ε.Ε.

  9. nikos avatar
    nikos 18/08/2008 19:27:55

    Άρχισαν τα ψευτοπροοδεθτικά.
    Οι 'σπαταλες' σε πείραξαν ή το ότι πηγαίνουν στην Παναγία της Τήνου ενώ εσύ δεν θάθελες...;

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/08/2008 19:38:32

    Niko -εγω μια χαρα στην Κλεισουρα περασα μην σε πιανι πανικος

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 18/08/2008 19:55:23

    Δεν υπήρξε καμιά δέσμευση περιουσίας. Έγινε σύμβαση μεταξύ εκκλησίας και πολιτείας. Σας δίνουμε την περιουσία θα μας πληρώνετε τους παπάδες. Έχεις μπερδέψει τις έννοιες λαός εκκλησία και πολιτεία. Είναι διαφορετικά πράγματα. Η περιουσία δεν ήταν του λαού αλλά της εκκλησίας. Επίσης είπα ότι δεν ανήκω στους θρησκευόμενους αλλά σέβομαι τους θρησκευόμενους και αναγνωρίζω τα δικαιώματα της μειοψηφίας.

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/08/2008 20:08:03

    anonymous -yes SER !?!?!?!

  13. ammodytes vipera meridionalis avatar
    ammodytes vipera meridionalis 18/08/2008 20:53:01

    για ποιά παράδοση μιλάμε;

    μέχρι το 1715 η Τήνος ήταν ...Βενετία. (Όχι κτήση της Β, αλλά Β). Αρέσει-δεν αρέσει ήταν 2/3 ή 3/4 καθολική. Το 1715 ήρθαν οι Τούρκοι αλλά δεν άφησαν πολλά ίχνη. Η θαυματουργή εικόνα ήταν και αυτη καθολική. Το 1824 miracolo miracolo είδε κάποια κυρία όνειρο και βρέθηκε η σημερινή θαυματουργή εικόνα. Εχω ακούσει ότι κάτω από τα διαμάντια λέει "ave Maria". Και χτίστηκε ο μέγας ναός (πάνω από ιερό του Διονύσου).

    Μέχρι το Πασοκ και το Χρηματιστήριο, οι μόνοι επισκέπτες ήταν οι πιστοί. Μετά αραίωσαν και γέμιζε τσιγγάνους καθε 15αύγουστο (πιστοί και αυτοί), τόσους, που είχαν πρόβλημα οι έμποροι. (Οι τσιγγάνοι πουλάνε δεν αγοράζουν). Έτσι μεγάλωσε η επίσημη παρουσία για να δώσει δικαιολογία στις αρχές να ξαναφέρουν το καθαρόαιμο ελληνορθόδοξο στοιχείο.

    Παραδοσιακά ερχόταν και κάποιο αντιτορπιλικό, σε ανάμνηση της Ελλης. Επειδή αρέσουν τα αντιτορπιλικά, τώρα έρχονται περισσότερα. Με το ακριβό πετρέλαιο, κόπηκαν οι πτήσεις των μιράζ κλπ.

    Και φυσικά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαιρετισμούς από το νησί των φιδιών.

    ΥΓ Πριν μου την πέσουν τίποτα εθνικόφρονες, δεν είμαι καθολικός, είμαι ειδωλολάτρης (αν και η ταυτότητά μου έλεγε Χρ. Ορθόδοξος μέχρι που μου την εφαγε ο σκύλος μου και πήρα καινούργια).

  14. agrotis avatar
    agrotis 18/08/2008 22:18:08

    @ ammodytes vipera meridionalis
    σωστή προσέγγιση !
    ας μας εξηγήσει κάποιος που ξέρει την ιστορία καλύτερα, πώς και γιατί ξεφύτρωσε αυτό το πανηγύρι στην καρδιά των Κυκλάδων που κατά το μεσαίωνα ακολουθούσαν το καθολικό δόγμα και δεν τους πολυ-ενοχλούσαν οι Τούρκοι.
    τα όνειρα και τα θαύματα είναι ιστορίες από άλλες εποχές...

  15. Vass avatar
    Vass 18/08/2008 22:51:54

    Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται και αναπαράσταση του τορπιλισμού της Έλλης. Με τους επίσημους επιβαίνοντες σε πλοίο-στόχο, ποιά τορπίλη θα έχανε το στόχο;

  16. iris avatar
    iris 19/08/2008 00:39:25

    kanonika tha eprepe na vriskontai oloi sto posto kai na douleuon piotero apo pote. th mera auth argoun mono oi ellhnes tebelides, eno oi alloi doulevoun gia na sas efodiazoun me paketa.
    Diagrapste auth thn argia mhn kai erthei kapoios ependuths kai ferei zoh sth xora

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/08/2008 00:57:18

    19 iris

    Ase, echoume kyvernites pou ependyoun sta oneira mas...FTANEI!

  18. wert01gf avatar
    wert01gf 19/08/2008 07:08:06

    Θα τους ξαναψηφίσουν όλες οι γιαγιάδες που τους είδαν από την τηλεόραση. Σταυροκοπιούνται όλη μέρα μαζί, ο ένας στην Τήνο κι ο άλλος από τον καναπέ.
    Τι καλοί Χριστιανοί!

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/08/2008 07:33:08

    Εξακτινε -Παραμένω αμετανόητα υπέρ διαχωρισμού Κράτους –Εκκλησίας .
    Δεν κατάλαβα ποτέ την ύπαρξη και λειτουργία σε ένα κράτος μέλος Ε.Ε. ,Ευνοούμενης Δημοκρατίας ,βλέπε παλιά Βυζάντιο κρατικής μονοπωλιακής Εκκλησίας που εδώ σε εμάς είναι ένα τουρουλου καθολικισμού ,ορθοδοξίας και ότι άλλο αγαπά η ψυχή τους .

  20. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/08/2008 09:27:57

    Εξακτινε -λες "σέβομαι τους θρησκευόμενους και αναγνωρίζω τα δικαιώματα της μειοψηφίας" μαζι σου !!
    τωρα ομως υπαρχει ερωτησει ποιος απο ολους μας ειναι μειοψηφια .
    Διοτι η τελευταια τεραστια προσπαθεια του αρχειεπισκοπου για την ταυτοτητα εδειξε 3.000.000.αρα ειναι μειοψηφια στον ελληνικο λαο η Ελλαδικη Εκλησια .
    Σωστο !!!

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/08/2008 15:23:25

    Εννοούσα ότι μόνο το 30% είναι θρησκευόμενοι και ότι σέβομαι αυτή την ψυχολογική ανάγκη τους. Και θα σου πω και κάτι άλλο. Πήγα μονοήμερο ταξίδι σε άλλη πόλη του εξωτερικού και άλλη χώρα από αυτή που μένω ήταν Κυριακή και πήγα στην εκεί εκκλησία για 10 λεπτά. Κάπου ξαναένιωσα Έλληνας κάπου συγκινήθηκα.

    Ο διαχωρισμός έχει ήδη επέλθει. Σε μερικά θέματα εκφράζει η εκκλησία τη γνώμη της. Ορθά πράττει. Κάθε άλλη φωνή είναι εκ του πονηρού. Να μη μιλάει ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, να μη μιλάει η εκκλησία να μη μιλάει ο ένας να μη μιλάει ο άλλος γιατί? Για να κάνουν τις βρωμιές τους ανενόχλητοι οι διάφοροι αλητήριοι. Σε μια δημοκρατική κοινωνία κάθε φορέας ΟΦΕΙΛΕΙ να εκφέρει γνώμη και σε ένα ισορροπημένο πολιτικό σύστημα τα διάφορα κέντρα εξουσίας αλληλοεξουδετερώνονται για να αποφεύγεται η κατάχρηση εξουσίας. Στην Ελλάδα δε συμβαίνει τίποτε από όλα αυτά.