#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2011 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσο θα αντέξει η κυβέρνηση Παπαδήμου;



του Κώστα Ροδινού

Μπορεί η κυβέρνηση Παπαδήμου να επιτελέσει  το έργο που της έχει ανατεθεί; Απολαμβάνει μεν ευρυτάτης στήριξης (από τα εγχώρια και εξωχώρια κέντρα ), αλλά δεν αρκεί μόνον αυτό. Και ο κ. Παπανδρέου, στην αρχή της θητείας του, είχε γίνει δεκτός με ενθουσιασμό και καλλιέργησε προσδοκίες ότι θα βάλει τάξη στην άτακτη Ελλάδα.

Ανησυχητικό είναι ότι εμφανίζονται οι πρώτες  εστίες  προβλημάτων:

Οι πρώτες ενδοκυβερνητικές κόντρες

O κ. Αδωνις Γεωργιάδης «ναυμαχεί» δημοσίως , με οξύτατους χαρακτηρισμούς, με τον κ. Παπουτσή

Οι  κύριοι  Σαχινίδης και  Μουρμούρας εξηγούν, με τρόπο διαμετρικά αντίθετο, την οικονομική πολιτική της τελευταίας διετίας.

Ο κ. Πάγκαλος άνοιξε το στόμα του και τα σκάγια πήραν Βενιζέλο, Παπακωνσταντίνου, Παπουτσή και  τον πρώην Πρωθυπουργό!

Ο κ. Ραγκούσης νομίζει ότι ακόμα είναι υπουργός ....Εσωτερικών!

Αυτά τα φαινόμενα, απολύτως αναμενόμενα μια και  συμμετέχουν στελέχη με τόσο ετερόκλητες απόψεις, μπορούν να παραλύσουν την κυβέρνηση, ενώ  πρέπει να κινείται  με γοργούς ρυθμούς.

Ραγδαία επιδείνωση της οικονομικής κατάστασης

Ουδείς ανέμενε να βελτιωθεί η πραγματική οικονομία με τον διορισμό του κ. Παπαδήμου, αλλά η κατάσταση ραγδαία επιδεινώνεται. Το είπε και ο κ. Ραϊχενμπάχ, για να μας προ ιδεάσει ό,τι δεν πιάσαμε πάτο!

Ο κόσμος παραμένει οργισμένος

Ο κ. Αδωνις Γεωργιάδης ήταν αποδέκτης αυτής της οργής

Ο κ. Μιχάλης Χρυσοχοϊδης, με το ζόρι (και τρομαγμένο βλέμμα) ολοκλήρωσε αποδοκιμαζόμενος την ομιλία του στους  Ξενοδόχους.

Ο  κ. Βενιζέλος καθημερινώς βρίσκεται αντιμέτωπος με το αδιέξοδο του ειδικού τέλους ακινήτων.

Θα μπορέσει να τα διαχειριστεί αυτά ο κ. Παπαδήμος;

Η επόμενη ημέρα στο ΠΑΣΟΚ

Παράλληλα, στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ υποβόσκει η μάχη  διαδοχής, μολονότι  ο κ. Παπανδρέου όχι μόνο δεν έχει αποχωρήσει, αλλά  αναζητά μια .....αντιμνημονιακή λεοντή! Στο Συνέδριο των Πρασίνων, όπου εμφανίστηκε ως «guest star”,  είπε πως  για  την κρίση χρέους  ευθύνονται οι ...συντηρητικές κυβερνήσεις της Ευρώπης!

Οι κύριοι Βενιζέλος και Λοβέρδος, συναντήθηκαν και συνομίλησαν μέν, αλλά δεν συμφώνησαν δε.

Η κα Αννα Διαμαντοπούλου ...συνομιλεί με Βουλευτές και στελέχη προωθώντας  την υποψηφιότητά της.

Ο κ. Χρυσοχοϊδης δήλωσε, από ραδιοφώνου μάλιστα, ότι δικαιούται να είναι....υποψήφιος!

Ο κ. Παπουτσής, ετοιμάζεται ομοίως, ενώ και η κα Κατσέλη δεν το αποκλείει!

Ο κ. Σκανδαλίδης ομιλεί για ένα άλλο κόμμα μέσα από το ΠΑΣΟΚ!

Όλα αυτά λειτουργούν αποσταθεροποιητικά για την κυβέρνηση δεδομένου ότι στα κρίσιμα οικονομικά υπουργεία παραμένουν στελέχη του ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/11/2011 10:41:33

    Ο Ελληνικός λαός δεν ψήφισε πρωθυπουργό κανένα Παπαδήμο.Όλα τα άλλα είναι προφάσεις και δεν ενδιαφέρουν. Κάτω η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ και των εκβιαστών εγχώριων και ξένων.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΣΠΥΡΟΣ 28/11/2011 12:31:07

      Αν θυμάμε καλά ο λαός ψήφισε Παπανδρέου. Και εκείνον χούντα τον έλεγαν πολλοί εδώ μέσα. Μερικά πράγματα, όπως η απόφαση της πλειοψηφίας, πρέπει να είναι εκ των πραγμάτων σεβαστά για να μπορεί να γίνει μια στοιχειώδη συζήτηση. Αλλιώς είναι απλή προπαγάνδα και πλύση εγκεφάλου.

      • torn avatar
        torn @ Ηλίας 28/11/2011 14:56:30

        Η πολιτική που εφάρμοσε ο Παπανδρέου δεν είχε καμία σχέση με αυτή που εξήγγειλε και για την οποία πήρε ψήφο από τον ελληνικό λαό. Αν ήταν σωστός όφειλε στον ένα μήνα διακυβέρνησης να βγει και να πει, ότι δεδομένης της κατάστασης θα ακολουθήσω άλλη πολιτική και να πάει σε εκλογές θέτοντας το αλλάζουμε ή βουλιάζουμε στην κρίση του λαού (αν και βέβαια η κατάσταση του ήταν γνωστή εκ των προτέρων). Από τη στιγμή που δεν το έκανε αυτό, και ουδεμία λαϊκή εντολή, είχε και ως πολιτικός απατεώνας πολιτεύτηκε.

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 28/11/2011 10:46:32

    δεν μένει λοιπόν παρά να φυσήξει ο Αντώνης να την ρίξει

  3. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 28/11/2011 10:50:39

    ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ... "ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ"!!!
    ΠΟΛΥΠΛΗΘΗΣ ΚΑΙ ΑΣΥΝΔΕΤΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ 6η ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ 7η ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

  4. manos avatar
    manos 28/11/2011 11:06:46

    Θνησιγενής ανώνυμη εταιρεία. Το διοικητικό συμβούλιο αυτοψηφίστηκε.
    Οι μέτοχοι ήπιαν πορτοκαλάδα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 28/11/2011 16:18:16

      Αυτό το ''θνησιγενής'' πολύ μου άρεσε..να βρεθεί κι ο γιατρός για την ευθανασία, ώστε να ξεμπερδεύουμε νωρίτερα μ' αυτούς, θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο...!

  5. Agni avatar
    Agni 28/11/2011 11:13:13

    Μακάρι να πέσει,να καταρρεύσει,είναι η μόνη μας ελπίδα,εκτός αν έχουμε και πάλι τότε θέατρο,που καταλήξει σε ανασχηματισμό..Έστω τότε, την ύστατη στιγμή επιβάλλεται αποχώρηση του ΑΣ..Εν τω μεταξύ οι ευρωπαίοι πράσινοι έχουν σωστές και πραγματιστικές θέσεις σε πολλά ζητήματα εκ διαμέτρου αντίθετες με την αυταρχική πολιτική,το μεσσιανισμό και την εξουσιομανία του πρώην πρωθυπουργού,δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο τον υποδέχτηκαν σαν ήρωα..

  6. λέων avatar
    λέων 28/11/2011 11:52:04

    Ένα έχω να πω. Να βρει τρύπα να κρυφτεί ο Βενιζέλος αν γίνει το μπαμ και καταρρεύσουν τα πάντα. Εκλογές άμεσα κι όχι άλλα πειράματα τύπου "μεταβατικής κυβέρνησης" και κουραφέξαλα. Ρωτήθηκε ο λαός αν θέλει να τους εκπροσωπεί υπουργοί οι οποίοι αντιστοιχούν στο 4,5% ή στο 14,5%? ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

  7. gio23 avatar
    gio23 28/11/2011 12:07:56

    Αποχώρηση γρήγορα γιατί η συμμετοχή πολυ απλά θα μετουσιωθεί σε συνενοχή στη νέα χουντα καναλαρχων-εργολάβων-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-Ν.Δ. με οτι αυτο συνεπάγεται στις επόμενες εκλογές.

  8. Νικος avatar
    Νικος 28/11/2011 12:19:42

    Κυβέρνηση Παπαδήμου τερατούργημα, με την υποστήριξη του σάπιου πουλημένου πολιτικοικονομικού κατεστημένου.

  9. yannidakis avatar
    yannidakis 28/11/2011 12:20:14

    δεν υπάρχει καμία σταθερότητα, όμως τα εσωπολιτικά δεν είναι αυτά που πραγματικά απειλούν την κυβέρνηση συνεργασίας, όχι τουλάχιστον όσο η κρίση στην ευρωζώνη οξύνεται και επηρεάζει όχι μόνο την Ελλάδα αλλά και πολύ πιο ισχυρές οικονομίες/κυβερνήσεις της Ευρώπης :[

  10. blue nile avatar
    blue nile 28/11/2011 12:24:30

    Όποτε χρειάστηκε ο Σαμαράς έκανε τις κινήσεις του όταν έπρεπε. Θυμάστε τότε που όλοι διαρρήγνυαν τα ιμάτια τους που δεν ζητούσε εκλογές; Λοιπόν όταν ο ΓΑΠ για κάποιες ώρες του υπέβαλε την παραίτηση του τότε ο Σαμαράς ζήτησε εκλογές αφού ο ΓΑΠ στην πράξη είχε αυτοκαταργηθεί. Κανένας δεν μπορούσε να τον κατηγορήσειτότε ως αποσταθεροποιητή, οπορτουνιστή ή ότι άλλο και στην κοινή γνώμη είχε εμπεδωθεί ότι ο ΓΑΠ δεν μπορεί. Όταν πριν από λίγες μέρες συμμετείχε στην μεταβατική κυβέρνηση παρά τη θέληση μου, μάλλον και απείρως σημαντικότερα παρά τη θέληση του , δεν διαφαινόταν να μπορεί να γίνει κάτι άλλο.
    Θα έρθει η ώρα του Παπαδήμου και της κυβερνητικής καρικατούρας του. Δεν θα αργήσει, νωρίτερα της 19ης Φεβρουαρίου.

  11. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 28/11/2011 13:19:36

    Καλημέρα κ. Ροδινέ!!
    Η απάντηση θα μπορούσε να είναι πολύ απλη:
    Όσο της επιτέψει ο Αντώνης Σαμαράς....

    • Δώρα Γκανούλη avatar
      Δώρα Γκανούλη @ Δώρα Γκανούλη 28/11/2011 13:22:06

      " επιτρέψει"
      αχ αυτό το πληκτρολόγιο...

      • λέων avatar
        λέων @ Δώρα Γκανούλη 28/11/2011 14:14:33

        Σωστά όσο της επιτρέψει ο Σαμαράς, συμφωνώ απολύτως. Υπάρχει ένα αν. Αυτό είναι το εξής: θα παραμείνουν "πιστοί" κάποιοι βουλευτές της ΝΔ στην πορεία που έχει χαράξει ο Σαμαράς ή θα αποστασιοποιηθούν με κάποιους του ΠΑΣΟΚ δημιουργώντας έναν τρίτο πολιτικό πόλο υπό "τας διαταγάς" του ευρωπαϊστή Παπαδήμου. Πολλά "βαρίδια" και από τους δύο χώρους επεξεργάζονται τέτοια σενάρια. Τότε τι θα γίνει? Θα προλάβει ο Σαμαράς μια τέτοια εξέλιξη?

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/11/2011 14:29:07

    Οσο θα εχουμε υφεση η κυβερνηση Παπαδημου θα ειναι εκει. Ποιος θελει να κυβερνησει σε περιβαλλον υφεσης;

  13. Kώστας Τ avatar
    Kώστας Τ 28/11/2011 16:07:11

    Θεωρώ ότι ο Σαμαράς θα πρέπει να τηρήσει τα συμφωνηθέντα γιατί θα του ''κωλύσουν καμιά ρετσινιά''. Αν πέσει, που θα ειναι λάθος, είναι γιατί το ΠΑΣΟΚ θα ασχολείται με τα δικά του.
    Κώστας

  14. theo1611 avatar
    theo1611 28/11/2011 20:34:24

    Μπορεί και μέχρι 4/10/2013 με αλλαγές στη σύνθεση

  15. a.p. avatar
    a.p. 29/11/2011 02:16:35

    Ποιος μπορει πλεον να προκαλεσει τις εκλογες ; Η ευκαιρια ηταν μια και ηταν μοναδικη τωρα .....

  16. yannidakis avatar
    yannidakis 29/11/2011 09:01:41

    "βράβευση τσι μέρας" για την Δευτέρα σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η παρούσα καταχώρηση του ιστολογίου.

    Το ιστολόγιο είναι πλέον υποψήφιο για την μηνιαία βράβευση "ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ". Καληνωρίσματα :[