#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 08:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσο δυνατή είναι η κυβέρνηση για να αποκρούσει τον Ερντογάν;

Το δωράκι που έκανε η κυβέρνηση στο Ερντογάν με την απόφαση για την κατασκευή τζαμιού στο Βοτανικό θα έχει και συνέχεια. Οι πληροφορίες μας λένε ότι και ο Τούρκος πρωθυπουργός θα θελήσει να ανταποδώσει ανοίγοντας στην Αθήνα το θέμα της Χάλκης και ζητώντας διαπραγματεύσεις ώστε να επαναλειτουργήσει η Σχολή.

Η λογική μία σου και μία μου φαίνεται να έχει αποφασιστεί στην επίσκεψη Δρούτσα στην Τουρκία και αν θέλετε πρόκειται για «δωράκια» που έπρεπε να έχουν δοθεί εδώ και καιρό. Δεν αλλάζει τίποτε στην φιλοσοφία των γειτόνων που ετοιμάζονται να εγείρουν μια σειρά από θέματα, όπως συνδιαχείριση στο Αιγαίο, μειονότητα στη Θράκη, ίσως και πίεση για το Κυπριακό.

Το ερώτημα που τίθεται προς την κυβέρνηση είναι: Καλά τα δώρα και οι φιέστες, αλλά αν ο Ερντογάν πάει στη Θράκη και εγείρει θέμα πώς θα αντιδράσει η Αθήνα;

Αν ζητήσει έρευνες για πετρέλαιο στο Αιγαίο από κοινό με την Ελλάδα, εμείς πώς θα αντιδράσουμε;

Σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή, με μια χώρα σχεδόν «ρημαγμένη» από τα οικονομικά προβλήματα πόσο δυνατοί είμαστε στο να αντικρούσουμε τις απαιτήσεις του Ερντογάν και των 10 υπουργών που θα έλθουν στην Ελλάδα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danger avatar
    danger 29/04/2010 09:00:18

    Το ζητουμενο δεν ειναι αν μπορει αλλα αν θελει!!!!

  2. danger avatar
    danger 29/04/2010 09:01:21

    Η Ελλαδα πια ειναι Μ.Κ.Ο.

  3. Greenhorses avatar
    Greenhorses 29/04/2010 09:31:59

    Και ποιος είπε ότι θέλει να την αποκρούσει;

  4. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 29/04/2010 09:47:43

    που φτάσαμε, να τρέμουμε την επίσκεψη ενός ξένου αρχηγού κράτους γιατί οι πολιτικοί μας είναι οι πιο αστάθμητοι παράγοντες.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Ευθύμης 29/04/2010 10:04:26

      Δεν είναι όποιος ξένος ηγέτης μην τρελαθούμε κιόλας το casus belli και η αναβίωση της οθωμανικής ακόμα ηχεί στα αυτιά μας!!!

  5. Σαος avatar
    Σαος 29/04/2010 10:02:35

    Εδώ έβαλαν τον νομάρχη Χίου να δηλώσει υπέρ της κατάργησης της βίζας για τους τούρκους τουρίστες, και ο οποίος μάλιστα έφτασε στο σημείο να δηλώσει πως δεν είναι κακό να μείνουν τούρκοι μόνιμα στην Χίο (και κατ' επέκταση σε όλο το Αιγαίο)!!! Το πιάσατε το υπονοούμενο; Σφαγή της Χίου; Οι καλοί τούρκοι που θα επιστρέψουν στην Χίο;;;; Μιλάμε για σουρεαλιστικά πράγματα!!! Μα καλά δεν βλέπουν όλοι αυτοί πως τα νεύρα του κόσμου έχουν τεντώσει άσχημα; Εκτός βέβαια αν αυτός είναι ο στόχος τους.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Σαος 29/04/2010 11:02:40

      Μια προφητεια του Κοσμα του Αιτωλου. Λες να βγει αληθινη;

      «Οι αντίχριστοι θα φύγουν, αλλά θάρθουν πάλι· έπειτα θα τους κυνηγήσετε έως την Κόκκινη Μηλιά»

      • Σαος avatar
        Σαος @ zonitis 29/04/2010 11:23:33

        Φίλε μου, ως μηχανικός, δηλαδή θετικός επιστήμων, δεν αποδέχομαι ούτε απορρίπτω την "προόραση". Προσοχή όμως γιατί η συγκεκριμένη "προόραση" προβλέπει ότι θα έρθουν οι τούρκοι εδώ, άρα άμα την αποδεχθούμε εμείς ως αληθινή μπορεί να αφήσουμε τους τούρκους να έρθουν αλλά μετά να αποδειχθεί πως είναι αδύνατον να τους διώξουμε. Θέλω να πω πως δεν πρέπει να σχεδιάζουμε με βάση "προοράσεις" αλλά με βάση την λογική. Το λογικότερο θα είναι να μην αφήσουμε να γίνει εποικισμός του Α.Αιγαίου με τούρκους. Βέβαια έχει ήδη γίνει εποικισμός της χώρας από κάθε καρυδιάς καρύδι...

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 29/04/2010 11:32:05

        Συμφωνω απολυτως μαζι σου. Σαν ορθοδοξος χριστιανος ομως και σαν Ελληνας πρεπει απο καπου να αντλω ελπιδες. Αλλοιως ειμαι για φουνταρισμα με αυτα που συμβαινουν καθημερινως και αδυνατω να τα παρακολουθησω με την λογικη

      • Σαος avatar
        Σαος @ zonitis 29/04/2010 11:41:21

        Καταλαβαίνω, όλοι είμαστε σε άσχημη κατάσταση. Αν αυτό σου δίνει δύναμη, τότε καλώς κάνεις. Απλά μην στεκόμαστε σε μεταφυσικά και να μην επαναπαυόμαστε. Το μέλλον μας το καθορίζουμε οι ίδιοι και δεν πρέπει να το αφήσουμε να μας το καθορίζουν άλλοι...

  6. GALA avatar
    GALA 29/04/2010 10:27:19

    όταν θα έχουν ξεπουλήσει όλη την Ελλάδα τότε θα πάρουμε χαμπάρι! Ας ειναι καλά οι πολιτικοί μας και τα ΜΜΕ τα πουλημένα.Αδίστακτοι προδότες! Έχουν βολευτεί αυτοί και οι οικογένειές τους και τώρα να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα. Ντροπή και Αίσχος που θέλουν να λέγονται και Έλληνες και να μας εκπροσωπούν στο εξωτερικό.

  7. Λια avatar
    Λια 29/04/2010 10:42:07

    Ο Ερντογκάν έρχεται για το θέμα των πετρελαίων και της διχοτόμησης του Αιγαίου
    ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ
    http://www.hbnews.gr/permalink/31224.html

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Λια 29/04/2010 15:30:39

      Λια,δεν ειμαι καλα μ'αυτα που διαβαζω.
      Εχω κραμπες στο εντερο,στομαχοπονο και ταματια μου τις τελευταιες μερες δακριζουν συνεχεια.
      Ο τυπος στην Ολλανδια μας εξευτελιζει καθε μερα,και στα καναλια ειμαστε μονιμο θεμα συζητησης. Τωρα αυτο. Τα ειχα απο καιρο υποψιαστει...

  8. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 29/04/2010 10:43:31

    Ρὲ παιδιά, ἕνας νοήμων ἄνθρωπος δὲν βρίσκεται στὸ περιβάλλον τοῦ ΓΑΠ νὰ τὸν συμβουλεύσει νὰ ἀναβάλει τὴν ἐπισκεψη καὶ νὰ προετοιμασθεῖ καλύτερα; Τόσοι διπλωμάτες ὑπάρχουν στὸ ΥΠΕΞ, ἂς τοὺς ἐμπιστευθεῖ λιγάκι, κάτι ξέρουν κι αὐτοὶ περισσότερο ἀπὸ τὸν ψευτοδιδάκτορα ποὺ ἔχει δίπλα του...

    Ὁμοίως δὲν βρίσκεται ἕνας νοήμων ἄνθρωπος δίπλα του νὰ τοῦ πεῖ νὰ ἀναβάλει τὸν Καλλικράτη γιὰ ἀργότερα, ἀφοῦ πανθομολογουμένως ὁ Καλλικράτης χρειάζεται χρηματοδότηση ποὺ δὲν ἔχουμε; Πόσο δύσκολο εἶναι νὰ λεχθεῖ ΚΑΙ αὐτὴ ἡ ἀλήθεια στὸν γυμνό βασιληά;

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Κοινὸς νοῦς 29/04/2010 15:33:37

      Ποιος ειναι ο νοημων εκει?Ολοι πουλημενοι του κερατα ειναι.

      Γιατι δεν του γραφετε ενα γραμμα ολοι μαζι εσεις να το διαβασει?
      Διαβαζοντας διαπιστωνω με ευχαριστηση οτι πολυ απο σας ειναι δεινοτατοι ρητορες,καντε κατι!!!

  9. ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ ΧΑΣΟΜΕΡΗ avatar
    ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ ΧΑΣΟΜΕΡΗ 29/04/2010 10:46:18

    ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΙΣ ΠΑΣΙ ,Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΒΟΤΑΝΙΚΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΤΗΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΤΕΡΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ , ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΤΥΧΩΣ.
    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ ΤΟΠΟΝ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ Η ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΚΤΗΡΙΟΥ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΤΕΜΕΝΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΗΔΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΣΥΝΑΓΩΓΗΣ.
    ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΗΔΗ ΣΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟ ΑΥΤΟ ΧΩΡΟ, ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΝΕΟΛΛΑΔΙΚΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΠΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ, ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΟΡΗΓΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗΣ ΚΤΗΡΙΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΝΑΨΗΧΗΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ-ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ, Α-ΠΑΙΔΕΥΤΟΙ , ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΜΑΜΜΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΟΛΩΧ.
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΜΑ
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ...
    ilida

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 29/04/2010 10:57:59

    Είναι βέβαιο ότι η επέισκεψη Ερτογάν στη χώρα μας δεν θα έχει καλά αποτελέσματα. Ο ΓΑΠ, όντας αδύνατος λόγω της σημερινής συγκυρίας, αλλά κια άνθρωπος των ΗΠΑ ειναι βέβαιο ότι θα ενδώσει στα..αιτήματα των Τούρκων.

  11. ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ ΧΑΣΟΜΕΡΗ avatar
    ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ ΧΑΣΟΜΕΡΗ 29/04/2010 10:58:46

    ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ Η ΛΕΞΗ ΑΝΑΨΥΧΗ ΕΓΡΑΦΗ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑΨΗΧΗ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ, Ο ΔΑΙΜΩΝ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΣΥΡΕ ...ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ ΔΑΙΜΩΝ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΩΝ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ...
    ilida

  12. Σαος avatar
    Σαος 29/04/2010 11:05:55

    Διαβάστε τα παρακάτω. Δεν μιλάμε για γκάφες αλλά για σοβαρά πράγματα!

    ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ: Κάλεσμα στους Τούρκους να εποικίσουν τα νησιά του Α.Αιγαίου απευθύνει o νομάρχης Χίου!
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11859&Itemid=139

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ: Ανάγκασαν τους πιλότους της Π.Α. να "γιορτάσουν" τουρκικές εθνικές επετείους!
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11856&Itemid=49

    Επιτρέπουν την ελεύθερη διακίνηση Τούρκων στα νησιά!
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11857&Itemid=83

    Φάκτορα, κ. Κρανηδιώτη, η αντιπολίτευση τα γνωρίζει αυτά; Κάνει κάτι για να μην δούμε εποικισμό του Α. Αιγαίου από τούρκους;;;; Δεν πρέπει να αντισταθούμε με κάποιον τρόπο στις καταστροφικές πολιτικές του ΠΑΣΟΚ;

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Σαος 29/04/2010 12:25:06

      Πως δεν κάνει. Φέρνει παλιστινιους φενταγιν για να μας βοηθήσουν να κρατισουμε το καστελόρυζο.
      Η Κορίνα που είναι;

  13. Dimi avatar
    Dimi 29/04/2010 11:11:03

    Το 1999 - 3 χρόνια μετά τη προδοσία των Ιμίων - στο Τορόντο του Καναδά, ο τότε Υπουργός Εξωτερικών της Κυβέρνησης Ααρόν Αβούρη (Κώστα Σημίτη) κ. Γιώργος Α. Παπανδρέου, υπεραμύνθηκε της πολιτικής του να ονομάσει τους μουσουλμάνους της Θράκης.. Τούρκους! Ζήτησε δε, την κατανόηση των αποδήμων ομογενών του Τορόντο, οι οποίοι είχαν προσωπικές εμπειρίες με τον «πολυ-πολιτισμό», δηλώνοντας, το αλήστου μνήμης:

    «Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μάς ανήκουν και να κοιμώμαστε τα βράδυα ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ό,τι μάς ανήκει και να μη μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας.»

    Ο κ. Γιώργος Α. Παπανδρέου, ρωτήθηκε τότε από δημοσιογράφο, εάν είχαν ενημερωθεί κι εάν συμφωνούσαν μαζί του οι Ελληνες Πολίτες, στους οποίους ανήκει, κατά πλήρη κυριότητα, η υπό «δραπραγμάτευση» γή. Ο δημοσιογράφος δεν έλαβε απάντηση. Κατά περίεργο τρόπο, και τα ΜΜΕ που συνόδευαν την αποστολή Γ.Α. Παπανδρέου, «έπνιξαν» το θέμα..

    Είναι ο ίδιος ανθέλληνας κ. Γιώργος Α Παπανδρέου, ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας, ο οποίος σήμερα ζητά συνενόχους στο έγκλημα της αμαχητί υποθήκευσης της ανεξαρτησίας της Ελλάδας, στη μέγγενη οικονομικού θανάτου του ΔΝΤ.

    κ. Πρωθυπουργέ, σ’αυτόν τον ευλογημένο τόπο, την Μεγίστη Ελλάδα, υπήρχαν πάντα δύο δρόμοι: O δρόμος του Εφιάλτη κι ο δρόμος του Λεωνίδα. Οι σύγχρονοι και συνειδητοποιημένοι Ελληνες και Ελληνίδες έχουμε ήδη κάνει την επιλογή μας. Η Ελλάδα ΔΕΝ Πωλείται! Η Ελλάδα ΔΕΝ Παραδίδεται! Επί των ημερών σας, Η Ελλάδα ΔΕΝ πρόκεται να μεταλλαχθεί σε Χώρα Περιωρισμένης Ευθύνης.

    Και σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο της Θαλάσσης, ζητούμε τη δικαιωματική επέκταση των Ελληνικών Χωρικών Υδάτων, στα 12 ναυτικά μίλια. Ηδη, η Τουρκιά, άν και ΔΕΝ έχει υπογράψει τη Σύμβαση γιά το Δίκαιο της Θαλάσσης, εν τούτοις, έχει οριοθετήσει τη δική της Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη στη Μαύρη Θάλασσα, και στα ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟΥ!, όπου έχει επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα στα 12 ναυτικά μίλια! Δηλαδή, η Τουρκιά, μόνον όταν τη συμφέρει, εμμέσως πλην σαφώς, αποδέχεται το Δίκαιο της Θαλάσσης..

    Στις 14-15/5/2010, έρχονται στην Αθήνα, ο φανατικός Ισλαμιστής Ερντογάν και οι λύκοι του, που επί των ημερών σας, εντελώς αποθρασυμένοι, δείχνουν δόντια σε Αιγαίο και Ιόνιο Και που ορέγονται τα πάντα και που έχουν δεδομένη (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!) την οσφυοκαμψία της Ελλάδας.

    κ. Πρωθυπουργέ, σάς συμβουλεύουμε, εγκαίρως, με τη Σοφή Ελληνική και Πάντα Επίκαιρη Παροιμία:

    «Τον Τούρκο φίλεψέ τον, τον κώλο φύλαξέ τον».

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/04/2010 11:12:24

    Ερώτηση...
    Πότε αποκρούσαμε τους Τούρκους για να το κάνουμε τώρα;

    Η χούντα τού Ιωαννίδη έστρωσε το κόκκινο χαλί για τον Αττίλα 1.
    Ο Καραμανλής ο ντεμέκ Εθνάρχης είπε ότι η Κύπρος είναι μακριά κι επί ημερών του έγινε ο Αττίλας 2 που επέκτεινε τη ζώνη κατοχής από την Κερύνεια στο σημερινό 37% τής Κύπρου.
    Ο Ανδρέας Παπανδρέου αφού έδωσε ένα ρεσιτάλ πατριδοκαπηλείας τότε με το Σισμίκ, συμφώνησε να μην ψάχνει ούτε η Ελλάδα για πετρέλαιο στο Αιγαίο, όπως δικαιούταν.
    Ο Σημίτης με τα Ίμια αποδέχτηκε ότι το Αιγαίο δεν είναι γαλάζιο, αλλά γκρίζο.
    Ο Καραμανλής είπε ΝΑΙ στο Σχέδιο Αννάν κι επί των ημερών του οι Τούρκοι άρχισαν να πετούν πάνω από κατοικημένα ελληνικά νησιά.
    Για τον ΓΑΠ δεν τον συζητάω, αυτός νομίζει ότι αν δώσεις νησάκια στους Τούρκους θα κοιμηθείς καλύτερα το βράδυ... αντί να παίρνεις υπνοσεντόν, δίνεις την Ψέριμο και κοιμάσαι σαν πουλάκι.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Στέργιος 29/04/2010 16:02:38

      Να διαβασει την ιστορια με το Χιτλερ,που του παρεδωσαν την Τσεχια για να αφησει ησυχη την υπολοιπη Ευρωπη....

      Υποχωρητικοτητα σημαινει παραδoση,Punto e basta.

  15. Alkimos avatar
    Alkimos 29/04/2010 11:23:20

    Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...

  16. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 29/04/2010 11:42:52

    OLOI EXO STIS 5 MAIOY

  17. salmonellas avatar
    salmonellas 29/04/2010 12:27:18

    ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ. ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ.

  18. Akyros avatar
    Akyros 29/04/2010 13:21:06

    Από την ομιλία του Πρωθυμουργού στην κοινοβουλευτική του ομάδα, (27/4/2010)


    Ποιους εννοεί άραγε;;;
    Ποιών τα εργα και τις ημέρες μνημονεύει;
    Οι συνειρμοί οδηγούν μόνο σ΄ αυτούς που θέλει ο γραφιάς των λόγων και των έργων του;
    ...Θυμάται ποιών κυβερνήσεων υπήρξε υπουργός
    .....ποιών έργων εργαλείο;
    Θυμάται την Σερβία, τα κρυφογυρίσματα πίσω από τις κολώνες με την ΑλλΝάϊτ!
    Θυμάται τον Οτσαλάν,
    Θυμάται το Χρηματιστήριο,
    Θυμάται τον Πάχτα,
    Θυμάται τα ΙΜΙΑ; θυμάται ότι ήταν υφυπουργός εξωτερικών τότε;;;;
    Ξέρει τί μας ΘΥΜΙΖΕΙ ο τάλας με τις εικόνες που του περιγράψανε να μας περιγράψει;;;;;

    "....Ο Ελληνικός λαός μάς ψήφισε για μεγάλες αλλαγές. Έβλεπε την ανομία παντού, την ασυδοσία των ισχυρών και ζητούσε ισονομία και ευνομία. Ζούσε τη βία στους δρόμους, από την εγκληματικότητα, την τρομοκρατία μέχρι και την ίδια την Αστυνομία. Ζούσε την εικόνα της απαξίωσης της Αθήνας, από τον θάνατο ενός νέου και τον πετροπόλεμο -πετροπολεμο(!!!!) είδε ο άνθρωπος-που κατέστρεψε το κέντρο της. Ζούσε τη βία της διαφθοράς, όπου πολιτικοί ανενδοίαστα ξεπουλούσαν περιουσία του Δημοσίου, του λαού, για δικό τους κέρδος και όφελος, όπως με το Βατοπέδι ή τα ομόλογα των Ασφαλιστικών Ταμείων"
    http://1.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9hSb24zB0I/AAAAAAAAAMY/5glZYc68_JI/s1600/ellas+shmaia.jpg
    ...Πετροπόλεμος...

    "Ζούσε την ύβρη των υπουργών, που φοροδιέφευγαν στους φορολογικούς παραδείσους, διόριζαν κολλητούς και ψηφοφόρους, επιδοτούσαν μόνο «ημέτερους» και εξασφάλιζαν προμήθειες για τους φίλους.
    Ζούσε τη διαφθορά στα Νοσοκομεία, με το φακελάκι, στον τομέα της παιδείας, την συναλλαγή για τους βαθμούς, στο Πανεπιστήμιο, μεταξύ συνδικαλιστών και καθηγητών, ακόμη και στο Λύκειο, μεταξύ μαθητών και καθηγητών. Ζούσε την απίστευτη γραφειοκρατία που τον ταλαιπωρούσε, αν δεν του ζητούσε και το «γρηγορόσημο», ή οτιδήποτε άλλο για να εξυπηρετηθεί. Ζούσε την απαράδεκτη αδικία, να γίνονται φοροαπαλλαγές για τους ισχυρούς και να την πληρώνουν οι μικροί. Ζούσε την πολιτική ως συναλλαγή και τους πολιτικούς ως ευκαιριακούς μεσάζοντες με την εξουσία, που εξυπηρετούσαν τον καλοπληρωτή.
    Όχι, ο Έλληνας δεν αισθανόταν πολίτης αυτής της χώρας.
    Ήταν απλά υπήκοος μιας φεουδαρχίας, μιας ξένης Πολιτείας"

    Τώρα τί είναι βρε κακομοίρη;;;;;;.

    "Γιατί να πιστέψει στην Πολιτεία;
    Γιατί να πληρώσει τους φόρους; "

    Εμ!!!!! Γιατί ;;;;;Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    "Η αντίστασή του ήταν η απειθαρχία. "

    Και τώρα τί νομίζεις ότι θα είναι ;;;; ΟΕΟ ;;;
    H ΥΠΑΚΟΗ;;;;;;

    "Και η ανομία έγινε κανόνας. Όχι γιατί έφταιγε ο απλός πολίτης, αλλά οι κυβερνώντες που έδιναν το παράδειγμα, το κακό παράδειγμα, που υπονόμευε κάθε έννοια συλλογικής συνείδησης και συλλογικής ευθύνης.
    Αυτά, φίλες και φίλοι, ήρθαμε να αλλάξουμε. Αυτά ήρθαμε να χτυπήσουμε. "
    http://3.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/S9hUHh42kgI/AAAAAAAAAMg/tAn37jmRr2c/s1600/penia.jpg
    Ωχχχχ !!! Μη βαράς ρεεεεεε!
    "Αυτά ήρθαμε να ανατρέψουμε - πρακτικές, αντιλήψεις, νοοτροπίες. Και αυτά, δεν τα είπαμε μετεκλογικά, αλλά προεκλογικά..."

    Τα είπατε αλλά δεν τα καταλάβανε!!!!!
    Και τώρα δεν έχουν πού την κεφαλήν κλίνη, που λες και σύ ...;b:Οδυσσέα μου!

  19. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/04/2010 13:22:49

    Για να μην ξεχνιόμαστε, ένα μήνυμα στους... μαλαματένιους πολιτικους μας...

    Οι Έλληνες είναι ελεύθεροι μέχρι να αφήσουν την τελευταία τους πνοή, ό,τι κι αν συμβαίνει γύρω τους.

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 18:17:22

    Ὁτιδήποτε κάνει μέ τόν Ἐρντογκάν,γιά νά εἶναι ἐγκυρο πρέπει νά περάση ἀπό τήν Βουλή.Διαφορετικά θά εἶναι παράνομο ὅ,τι ἀποφασίσει.Ἀκόμα "δημοκρατία" ἔχουμε.
    Οἱ Βουλευτές θά τολμήσουν; Ὑπάρχει καί ἡ κατηγορία τῆς ἐσχάτης προδοσίας,νομίζω.

  21. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 29/04/2010 19:17:31

    Θέλω να βγω να φωνάξω. θέλω να βρίσω, θέλω να επαναστατήσω.
    Δε φτάνει που με καταστρέφουν οικονομικά μου στερούν και την προσωπική ελευθερία.
    Μου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμο και μου ζητάνε τι?????
    Να πουληθώ? να τα χαρήσω όλα?
    Που να παω να επαναστατήσω, που να παω να φωνάξω? ποιον να εμπιστευτώ?
    Ολοι παιζουν παιχνίδι εις βαρος μου? και εγω τι ? απο που θα προστατεψω το παιδί μου?
    Σε ποιο δρομο να βγω? πως να φωναξω, σε ποια ομαδα να μπω? Δε θελω να ανήκω σε κανενα συνδικαλισμο, σε κανένα κόμμα. Θελω μονο να ανήκω στην Ελλάδα.
    Γιατι μου στερουν το δικαίωμα να παινεύομαι που είμαι Ελληνιδα???????