#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2013 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσο… αριστερό είναι να σου κουβαλάνε οι "μπάτσοι" τις αποσκευές κ. Τσίπρα;



Όταν πριν από μερικά χρόνια είχαν δημοσιευτεί φωτογραφίες του τότε υπουργού Θ. Ρουσόπουλου με άνδρες της προσωπικής του ασφάλειας να του κρατούν ομπρέλα για να μη βραχεί, είχε προκληθεί σάλος. Δε μπορεί οι αστυνομικοί  που είναι επιφορτισμένοι να προστατεύουν ορισμένα πολιτικά πρόσωπα να γίνονται ορντινάτσες τους. Και κατά καιρούς έχουν βγει πληροφορίες ότι αστυνομικοί αποσπασμένοι στη φρούρηση πολιτικών προσώπων πηγαίνουν μέχρι και σε σούπερ μάρκετ και κουβαλούν τις σακούλες με τα ψώνια. Ξεφτίλα και για τους ίδιους και για την υπηρεσία τους και κυρίως για τους πολιτικούς που τους χρησιμοποιούν σαν βοηθητικό προσωπικό.

Όταν όμως ένας… αριστερός πρόεδρος που ευαγγελίζεται την αλλαγή της ελληνικής κοινωνίας κάνει το ίδιο, τότε το θέμα έχει ιδιαίτερη σημασία. Είδαμε στην εφημερίδα Πρώτο Θέμα τις… ιγκόγνιτο διακοπές του Αλέξη Τσίπρα στο Ιόνιο, εκεί που τον εντόπισαν οι παπαράτσι. Το ρεπορτάζ κάνει λόγο για ήσυχες διακοπές του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος φιλοξενήθηκε στο σπίτι φίλου του επιχειρηματία που δραστηριοποιείται στο χώρο του τουρισμού. Απλός και προσηνής λέει το ρεπορτάζ ήταν ο κ. Τσίπρας. Σαν καλός αριστερός άλλωστε δεν είναι δυνατόν να προκαλεί. Κι εμείς μαζί του, φθηνές διακοπές, αν είναι δυνατόν και τζάμπα γιατί όπως λέει ο λαός «το καλύτερο εξοχικό είναι του φίλου μου». Εντύπωση, όμως, κάνει η φωτογραφία όπου στη λεζάντα γράφει πως άνδρες της προσωπική ασφάλειας του κ. Τσίπρα κουβαλούν τις αποσκευές της οικογένειάς του. Φανταζόμαστε ότι οι εν λόγω άνδρες δεν είναι ούτε πιστοί οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ ούτε από τη Νεολαία του και του κάνουν εξυπηρέτηση του προέδρου. Αστυνομικοί είναι και κουβαλάνε τα μπαγκάζια της οικογένειας Τσίπρα.

Άραγε, πόσο… αριστερό είναι να χρησιμοποιείς τους «μπάτσους» για να σου κουβαλάνε τις αποσκευές. Πόσο αριστερό είναι κ. Τσίπρα να κάνετε κι εσείς ό,τι και άλλοι πολιτικοί που ξεφτιλίζουν το όνομά τους αλλά και την Αστυνομία; Πόσο αριστερό είναι να κάνεις διακοπές στο σπίτι ενός επιχειρηματία όταν βγαίνεις και κατακεραυνώνεις όλους τους άλλους όταν το κάνουν; Εκτός κι αν ο εν λόγο επιχειρηματίας είναι… αριστερός, οπότε δικαιολογείται η προτίμηση.

Αλλά ότι θα βλέπαμε τον Τσίπρα να δέχεται τους κακούς μπάτσους να τον υπηρετούν, όχι προστατεύοντάς τον από πιθανούς εχθρούς αλλά από τα… βάρη των αποσκευών, ούτε που το περιμέναμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/08/2013 14:44:51

    Και αν τυχόν του γίνει καμιά επίθεση, μέχρι να ξεφορτωθούν τις βαλίτσες, τα σακβουαγιάζ, και τις καπελιέρες οι σωματοφύλακές του, και να ψάξουν να πιάσουν το πιστόλι, τρέχα γύρευε τι θα γίνει...
    Ντροπή σερ Αλέξιε.

    • alex23 avatar
      alex23 @ Strange Attractor 26/08/2013 20:31:56

      επιθεση απο ποιον ? αλλωστε το ονειρο του συριζα ειναι ο ρολος της αστυνομιας να ειναι διακοσμητικος και να ..φορτωθει τα βαρη των πολιτων..
      τετοιες εικονες κανουν τους δικους του να χαμογελανε χαιρεκακα και να ονειρευονται ενα τετοιο μελλον και για αυτους...

      εκτος αν καμια ακραια συνιστωσα/'ταση΄, ακουγοντας τον να κανει κολοτουμπες προς τα δεξια και να μιλαει για πατριδα (!), θελησει να τον ψιλοτρομαξει λιγο για να θυμηθει που ανηκει..

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Strange Attractor 26/08/2013 20:53:56

      Τότε θα γυριστεί το CSI Lefkada..

  2. ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖ74Μεσ 26/08/2013 14:46:48

    Είναι τέλειος ο Αλέξης!!!Έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα φέτος το καλοκαίρι δήθεν για πολιτική περιοδεία η οποία πολιτική ενασχόληση ολοκληρώνεται με μσή ώρα ομιλία και αντε και άλλες μια δυό ώρες συναντήσεις με διάφορους φορείς και ψηφοθόρους της εκάστοτε περιοχής. Και φυσικά πριν και μετά την κάθε βαρησήμαντη ομιλία μερικές ημέρες με βουτιές και χαλάρωση. Πάντα μαζί με την σύντροφο Περιστέρα. Ά, και τους κακούς μπάτσους της κακής Αστυνομίας της κακής Αστικής Τάξης, που εμείς ως κομμουνιστές θα την καταργήσουμε ή τουλάχιστον θα την αφοπλίσουμε (την αστυνομία όχι την αστική ταξη μην μπερδευόμαστε).
    Προφανώς και οι "μπάτσοι" της φωτογραφίας είναι άοπλοι και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στον λαοπρόβλητο ηγέτη αμισθοί.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/08/2013 14:48:52

    Όσο σοσιαλιστής ήταν ο Αντρέας, άλλο τόσο είναι κι ο Τσίπρας.

  4. MCMLII avatar
    MCMLII 26/08/2013 15:05:39

    Κακοήθειες και λαϊκιστικές κορώνες του Πρώτου Θέματος, παρακαλώ αγνοήστε τες. Η μεταφορά βαριών αποσκευών είναι μέρος του προγράμματος σουηδικής γυμναστικής στο οποίο συμμετέχουν οι φύλακες για διατήρηση της σωματικής ρώμης και ευλυγισίας τους. Στο ίδιο πρόγραμμα προβλέπονται επικύψεις π.χ. για γυάλισμα παπουτσιών και υπερεκτάσεις για συλλογή καρπών από παρακείμενα οπωροφόρα δέντρα. Φήμες λένε δε ότι μέσα στις αποσκευές που δείχνει η φωτογραφία κρύβονταν καλά καμουφλαρισμένος κάτω από φουλάρια, μαγιώ, παρεό, μονόχρωμες κάλτσες και ριγέ γραβάτες ο βαρύς οπλισμός που είναι εργαλείο δουλειάς των παραπάνω.

    Αμάν πια όλοι οι κακεντρεχείς...

    Στα σοβαρά τώρα: γιατί δεν βγάζει μια διαταγή το αρχηγείο, οι εντεταλμένοι με τη φύλαξη να μην αγγίζουν πλην λόγων ασφαλείας τα προσωπικά αντικείμενα (και τα πρόσωπα τα ίδια) των φυλασσόμενων στόχων; Μια τέτοια διαταγή θα προστάτευε τα στελέχη και το σώμα από αρκετά παρατράγουδα και δυσφήμιση (και ίσως από σκάνδαλα...)

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ MCMLII 26/08/2013 20:55:33

      Στα σοβαρά την άλλη μέρα οι φρουροί θα ήταν στο Μεταγωγών για το δρομολόγιο στη Κακαβιά και άλλοι φρουροί,πιο πρόθυμοι και λιγότερο περήφανοι θα έπαιρναν θεση δίπλα στον εκάστοτε αρχηγό

  5. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 26/08/2013 15:17:31

    Η ταχεία μεταφορά από τους φύλακες τών αποσκευών δυνητικού στόχου επιθέσεων μειώνει την παραμονή της/του εκτός κτηρίου, όπου είναι ευκολότερο να προσβληθεί, άρα συνιστά λογική και επαινετή πράξη αύξησης του επιπέδου ασφαλείας. Θυμάσθε τις λωρίδες ταχείας κυκλοφορίας που είχαν δεσμευθεί για τα λεωφορεία με τους αθλητές και τα Hyundai με τους μαϊντανούς των ολυμπιακών αγώνων της Αθήνας, φοβούμενοι τρομοκρατικές ενέργειες εναντίον των;

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 26/08/2013 15:28:23

    Μα καλά δεν αισχύνεστε να σχολιάζετε τοιουτοτρόπως ;; !!
    Αντί να παρατηρήσετε, ότι όφειλαν οι άντρες ασφαλείας,
    να του κρατάνε αυτοκρατορικό ομπρελίνο,
    για να προφυλάσσεται, από την επικίνδυνη υπεριώδη ακτινοβολία,
    ο Αλέξιος ο Α’ ο Γκρεμιστής….
    Να είναι και το πόπολο ήσυχο, ότι δεν θα πάθει ηλίαση, για δεύτερη φορά …

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ roadrunner 27/08/2013 09:43:16

      ο Αλέξιος ο Α’ ο Γκρεμιστής…. ..... χαχαχαχα! κλαίω και με την άδειά σου θέλω να το αντιγράψω.... Ο Θεός να μη δώσει να στεφθεί αυτό το μόμολο...

  7. μ.ν. avatar
    μ.ν. 26/08/2013 15:34:26

    Μέχρι σήμερα πίστευα ότι το ANTINEWS είναι ένα σοβαρό site...
    Μετά κι από αυτό το post βλέπω ότι διολισθαίνει σ' έναν ανούσιο ''αυριανισμό'' ή ''πρωτοθεματισμό'' για να μιλήσουμε με όρους 2013...
    Εγώ έχω μία απλή ερώτηση: που ξέρετε ότι οι βαλίτσες της φωτογραφίες είναι του Τσίπρα κ της οικογένειάς του και δεν είναι των μπάτσων;
    Απ' όλα τα τεράστια θέματα που απασχολούν τη χώρα, αυτό είναι που αξίζει να προβληθεί σήμερα;
    Έλεος....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μ.ν. 26/08/2013 16:58:40

      "Απ’ όλα τα τεράστια θέματα που απασχολούν τη χώρα, αυτό είναι που αξίζει να προβληθεί σήμερα;"

      Αυτά είναι χαρακτηριστικά της προσωπικότητας. Όταν αφορά τον επιδιώκοντα να κυβερνήσει, και το παραμικρό που τον αφορά άμεσα, αφορά και την κοινωνία. Και ειδικά όταν δείχνει υποκρισία σε τόσο μικρά πράγματα χωρίς μεγάλο όφελος. Σκέψου όταν επιδιώκει να πάρει την εξουσία πόσο του περισσεύει η υποκρισία και ο λαίκισμός. Ή μάλλον μη το σκεφτείς. Δείτε δηλώσεις του ανά εβδομάδα και πόσες γνώμες διαφορετικές έχει αυτός και τα στελέχη του.

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ μ.ν. 27/08/2013 09:35:43

      μ.ν.,
      να θεωρήσω το σχόλιό σας ως πλάκα και να γελάσω; ή μιλάτε σοβαρά, οπότε κλάφτα μαυρόπουλε.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/08/2013 15:36:10

    Μια χαρά αστός είναι το παιδί, μην κοιτάτε που έμπλεξε με άπλυτους για να γίνει πρωθυπουργός. Εκεί μπορούσε, το απέναντι κατάστημα είχε διευθυντή.
    Περιμένω μόνο το πότε θα φορέσει γραβάτα.

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 26/08/2013 17:24:46

    Ο τσιπράκος είναι αρχηγός μεγάλου κόμματος (προς το παρόν).
    Η κουραδομηχανή του 3% που ήθελε να τον πάρει το αεροπλάνο από την Σκιάθο για τις Βρυξέλλες;

    • Άνεμος για τον χαρταετό... avatar
      Άνεμος για τον χαρταετό... @ ΠΕΛΙΑΣ 26/08/2013 19:10:49

      Να μιλάτε με περισσότερο σεβασμό για τον ΑντιΠρόεδρα παρακαλώ. Αυτός χάρη σας κάνει που αφήνει τις μπουρμπουλήθρες του και ξεβολεύεται μόνο και μόνο για να σας ...εξυπηρετήσει.
      Στην πραγματικότητα, ποινήν εκτίει κι αυτός ο έρμος!
      Οκτακόσια κιλά έχει γίνει απ΄το άγχος, μήπως και δεν ωφελήσει τους Έλληνες ακριβώς τόσο, όσο η μοίρα τον όρισε ... Παλιοαγνώμονες.

  10. tk avatar
    tk 26/08/2013 17:28:29

    Τσάμπα ασχολείστε με τον σερ Αλεξ, όπως λέει και η παροιμία, εδώ ο κόσμος καίγεται και το μνι χτενίζεται, κι όλες οι ρημάδες είναι σωστές!
    Γραβάτα και γω περιμένω ποτε θα φορέσει, ίσως την έχει έτοιμη για όταν του κατσει το πρωθυπουργιλίκι (θεέ μου ήμαρτον!!!)

  11. fitsoulas avatar
    fitsoulas 26/08/2013 17:54:48

    Τι αναλαμβάνει προσωπικά ο κύριος Τσίπρας; Τίποτε! Ούτε καν τις βαλίτσες του!
    Ενώ ο Σαμαράς αναλαμβάνει προσωπικά το βάρος των πλειστηριασμών! Έτσι για να βλέπουμε τη διαφορά...

  12. airman avatar
    airman 26/08/2013 18:01:10

    Τα πράγματα είναι απλά.
    Ο Αλέξης πήγε για μια απλή επίσκεψη στο φίλο του τον επιχειρηματία και αυτή κατέληξε σε ''Αρμένικη βίζιτα''.
    Οπότε όσο αριστερό είναι να έχεις φίλους επιχειρηματίες, άλλο τόσο είναι να έχεις αστυνομικούς/αχθοφόρους.

  13. sender avatar
    sender 26/08/2013 18:31:46

    Ο κ.Τσίπρας,να αλλάξει αμέσως τον image-maker του.

  14. Πέτρος avatar
    Πέτρος 26/08/2013 18:49:34

    Βλέπεις Αλέξη τι σου σούρνουν; Είναι γιατί αποφάσισες να πας με φέρρυ της γραμμής στην Αντίπαρο κι έδωσες ευκαιρία να σε φωτογραφίσουν!! Βλάκες είναι νομίζεις όλοι οι άλλοι που ξέρουν να κρύβονται κι εμείς να βλέπουμε μόνο αυτά που επιτρέπουν να δούμε; Γι αυτό κι εσύ από εδώ και πέρα, κρύψου στα ακριβά προστατευμένα, εχέμυθα ''Ρεζόρτς'', τουρίστας με το βραχιολάκι, σαν όλους τους ...επιφανείς μεγαλοΔημοσίους Υπαλλήλους, που σας χρυσοπληρώνουμε οι μακάκες. Σιγά-σιγά, όλα κι εσύ θα τα μάθεις..... Είσαι φρέσκος ακόμη.
    Οι άλλοι, 40 χρόνια υποκριτές!!

  15. ΚΜ avatar
    ΚΜ 26/08/2013 19:05:47

    Μπάτσοι-γουρούνια-αχθοφόροι!

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ ΚΜ 26/08/2013 23:31:38

      Και «μπάτσοι-γουρούνια-ορντινάντσες» παίζει, αλλά δυστυχώς αυτό το ξεφτιλίκι συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ τους αστυνομικούς των εθνοσωτήρων μας. Απλά για τους άλλους, δεν έχουμε τόσο φλύαρα ντοκουμέντα.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Πέτρος 26/08/2013 23:40:30

        Σίγουρα αλλά νομίζω ότι οι άλλοι δεν τους βρίζουν κιόλας από πάνω ως γουρούνια και δολοφόνους, όπως το εν λόγω είδος!

        • Πέτρος avatar
          Πέτρος @ ΚΜ 27/08/2013 07:56:45

          Αυτοί που βρίζουν τους ματατζήδες, είναι αυτοί που δέρνονται από και με τους ματατζήδες. Δεν διαθέτουν βαστάζους, γι αυτό και ζηλεύουνε μάλλον την ...τύχη εκείνων που κοψομεσιάζονται άλλοι για την πάρτη τους. Καταραμένες κοινωνικές ανισότητες!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΚΜ 27/08/2013 01:37:00

      !!!!

  16. Δρυς avatar
    Δρυς 26/08/2013 19:08:45

    Να μη ξεχνάμε όμως, πως υπάρχουν και αυτοί της Ν.Δ.-Π.Α.Σ.Ο.Κ., που δε τολμάνε ούτε για ένα καφέ στα γρήγορα να πάνε στην περιφέρειά τους, χωρίς τον αστυνομικό τους. Ο μεν Αλέξης τους αγγαρεύει τους αστυνομικούς, ενώ κάτι τέτοιοι σαν αυτούς που αναφέρομαι, ακόμα τραγουδούνε "...and I will always love you", κάθε ώρα και στιγμή.

  17. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 26/08/2013 19:28:51

    Ο Τσιπρας μονο και μονο που δηλωνει ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ.....φτανει και δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με βαλιτσες και φιλους αριστερους....επιχειρηματιες. Αλλωστε στις βαλιτσες εχει τα....εγγραφα του αγωνα που ετοιμαζει απο σεπτεμβριο...παρεα με τις ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ τυπου ολμε- αδεδυ κ.λ.π. που η αριστερα τους εχει υπο....την προστασια τους.

  18. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/08/2013 20:26:15

    Ενας Σερ Αλεξ (εστω οχι ο αυθεντικος πρωην της Man United) αλλα ο γιαλατζι της Κουμουνδουρου, δεν ειναι δυνατον να κουραζεται ασκοπα.
    Καλως οι αχθοφοροι (σορυ οι φρουροι) του Σερ Αλεξ, τελουν τετοια καθηκοντα. Συντομα θα εχει και βασταζους, οπως ο Μοναρχιξ , στο Γαλατικο χωριο...

    Αγαπαμε, λατρευομε ΟΛΟΙ τον Σερ Αλεξ Τσάιπρας...

  19. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/08/2013 20:41:15

    Πρέπει να αναγνωρίσετε τη συνέπεια του παιδιού. Βάζει τους μπάτσους να του κουβαλάνε τις βαλίτσες, σε λίγο θα τους ζητήσει να του γυαλίζουν και τα μοκασίνια. Βγάζει το άχτι του.

  20. nikos avatar
    nikos 26/08/2013 20:53:29

    Καλα τους κανει ρε!!!Αφου ειναι χαϊβανια και πανε στον Τσιπρα καλα τους κανει!!!

  21. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/08/2013 20:58:08

    Ασχετο αλλά ο φρουρός του είναι ο Τζέισον Στάθαμ;;
    Μπράβο Τσίπρα,τους καλύτερους εχεις!

  22. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 26/08/2013 21:11:45

    Ο Αλέξης εκδικείται για λογαριασμό των συντρόφων του,που τόσο ταλαιπωρήθηκαν από την αστυνομία στο παρελθόν.
    Για τους συντρόφους του το κάνει ρε γαμώτο....

  23. τοξο avatar
    τοξο 26/08/2013 21:28:43

    Αριστερός δεν ήταν αυτός που είχε ειπεί ,όταν έγινε πρόεδρος της Γαλλίας,ότι ο λαός ευημερεί δια αντιπροσώπων;

  24. Simon Bolivar IIΙ avatar
    Simon Bolivar IIΙ 26/08/2013 23:56:45

    Και του χρόνου στο Κόστα Ναβαρίνο

  25. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 27/08/2013 12:12:25

    Μακάρι να πέσω έξω ,αλλά μου φαίνεται ότι θα αποκτήσουμε έναν ακόμα θεωρητικό του σοσιαλισμού με χούγια καλοπέρασης

  26. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/08/2013 13:04:45

    Ευτυχώς ο ελληνικός λαός δεν απαρτίζεται παρα μόνο σε μικρό ποσοστό από πρώην-ταγάρια σαραντάρες, οπότε το εν λόγω ανέκδοτο ευτυχώς θα μείνει στις θεωρίες, όταν έρθει η ώρα της κάλπης.

    • Παύλος Α΄ avatar
      Παύλος Α΄ @ ΚΜ 30/08/2013 15:21:12

      '' Πρώην ταγάρια σαραντάρες '' το 28% των Ελλήνων ψηφοφόρων; Τι πρόβλημα υπάρχει; Αντίληψης ή γυναικοφοβίας;