#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσοι θα πάρουν ιθαγένεια και πόσοι θα ψηφίσουν



http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4553697&ct=1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 04/01/2010 16:31:06

    Αντε και σε μερικα χρονια θα εχουμε αλβανο αρχηγο ΓΕΣ πακιστανο αρχηγο ΓΕΑ αφγανο αρχηγο ΓΕΝ και τουρκο αρχηγο ΓΕΕΘΑ αφου ολα τα παιδια που θα παρουν την ιθαγενεια θα αποκτησουν και το δικαιωμα εισοδου τους στις στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες της χωρας!

    Λεγεωνα των ξενων αλα..Ελληνικα!!

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Επαγρυπνών 05/01/2010 02:59:57

      Ψεύδη οι κυβερνητικές "διευκρινίσεις" για το νομοσχέδιο για την πολιτογράφηση των μεταναστών

      http://d-politiki.blogspot.com/2010/01/blog-post_04.html

  2. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 04/01/2010 16:33:40

    Τους έχει πει κανείς ότι στην Ελλάδα σήμερα εαν έχει το ανάλογο παραδάκι μπορεί και ο Μαχμουτ Πασάς ο Δράμαλης, εαν ζούσε, να βγάλει ό,τι χαρτιά και άδειες παραμονής θα ήθελε; Ως γνωστόν διαθέτουμε από τους πιο ευφυείς δικηγόρους στην Ευρώπη...

  3. stelios avatar
    stelios 04/01/2010 17:03:27

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=9270820
    Πως γινεται να ειναι σεσημασμενος,παρανομα διαμενων και μη απελαυμενος?
    Δηλαδη οταν τον επιασαν για πρωτη φορα,την ωρα που τον απελυαν τι του ειπαν,να βγαλει εισιτηριο και να γυρισει απο μονος στο Πακισταν?
    Η περιμεναν να φυγει κολυμποντας?

  4. Κοινός νοῦς avatar
    Κοινός νοῦς 04/01/2010 17:04:37

    Αποτελεί ιστορική στιγμή για όλους μας το γεγονός ότι για πρώτη φορά στα 20 χρόνια μεταναστευτικής εμπειρίας θεμελιώνεται το δικαίωμα πολιτικής συμμετοχής και εκπροσώπησης στους δημοκρατικούς θεσμούς για το 10% (περίπου) του πληθυσμού της Ελλάδας.

    Αὐτὰ δηλώνει ἡ Ἔντα Γκέμι, Πρόεδρος τῶν Ἀλβανῶν Σοσιαλιστῶν στὴν Ἑλλάδα, σὲ συνέντευξή της στὴν ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.

    Ἐνῶ λοιπὸν σὺμφωνα μὲ τὴν κυβέρνηση τὸ νομοσχέδιο ἀφορᾶ 250.000 ἀνθρώπους, σύμφωνα μὲ τὴν ἐκπρόσωπο τῶν Ἀλβανῶν σοσιαλιστῶν ἀφορᾶ περὶ τὸ 1,1 ἑκατομμύριο.

    ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;

    • man8os avatar
      man8os @ Κοινός νοῦς 04/01/2010 18:43:57

      Εννοει τους 1,1 εκατομυριο Αλβανους ( δεν νομιζω να ειναι ολοι τους σοσσιαλιστες). Η κυρια δεν υπολογιζει και τους αλλους πλυθησμους. Αλλοιως θα μιλαγε για το 15%.

      • Ανωνυμος avatar
        Ανωνυμος @ man8os 05/01/2010 16:18:48

        Δεν συμπεριλαμβανονται ολοι οι αλλοδαποι.Το πραγματικο νουμερο ειναι κοντα σ αυτο που δημοσιευεται.Σε καθε περιπτωση θα μαθουμε στις δημοτικες εκλογες που ερχονται.

  5. asimos avatar
    asimos 04/01/2010 17:28:36

    Aχος βαρυς ακουγετε.....
    Και να σκεφτη κανεις εκεινον το Μαικλ Δουκακης...........

  6. JOHN avatar
    JOHN 04/01/2010 17:59:39

    Μονο με εισαγωμενους ψηφοφορους μπορει να επιβιωσει ο ΓΑΠ και η μαθητευομενοι μαγοι που τον περιβαλουν.Θαυμαστε τους σε καθημερινη βαση στα ΜΜΕ!!

    • Σαος avatar
      Σαος @ JOHN 05/01/2010 11:58:24

      Αυτό που δεν κατανοεί ο ΓΑΠ είναι πως καραδοκεί τουρκοισλαμικό κόμμα στην γωνία της Βουλής, με υποστήριξη της Τουρκίας αλλά και της Αλβανίας. Αυτό το κόμμα θα είναι ρυθμιστής γιατί θα έχει ποσοστά που θα ζήλευαν το ΚΚΕ,ο ΛΆΟΣ και ο ΣΥΡΙΖΑ. Εκτός αν το γνωρίζει και εκτελεί εντολές του Obamanation.

  7. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 04/01/2010 18:38:44

    Οι επίσημες στατιστικές για τους νόμιμους μετανάστες μιλούν για 8,1%. Στο νομοσχέδιο προβλέπεται ότι θα πάρουν δικαίωμα ψήφου και τα δεύτερης γενιάς παράνομα λαθρομεταναστόπουλα, εάν παρακολουθήσουν τις τρεις πρώτες τάξεις του σχολείου.

    Συνεπώς, αλήθεια λέει η Έντα Γκέμι. Τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση, για να περάσει πιο εύκολα η αλλοίωση του εκλογικού σώματος στους ιθαγενείς.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Blimblomblim 04/01/2010 19:02:56

      "Φήμες" λένε ότι διευθυντή σχολείου "θέλοντος" και δημάρχου πιέζοντος" οι βεβαιώσεις παρακολούθησης βγαίνουν για πλάκα και χωρίς να πάρει πρέφα ουδείς...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Αγανάκτηση 04/01/2010 19:14:55

        Μπα δεν πιστεύω ότι γίνονται αυτά τα πράγματα στο χώρο της εκπαίδευσης χαχαχα
        Εδώ η μισή Αθήνα έχει πάρει απολυτήριο από Λύκειο αφού κάηκε στην δεκαετία του '80, ΙΕΚ πουλούσαν εικοσάρια για το ΑΣΕΠ, κομματικά φοιτητόπουλα μπαίνουν σε ΑΕΙ και βγαίνουν με διδακτορικά και στο Μοναστηράκι αγόραζαν (πριν το διαδίκτυο) από πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών μέχρι πτυχία...

        ΥΓ

        Σε πέντε χρόνια θα γελάμε αν δεν πυροβολούμε σε αυτή την χώρα, η αλλαγή της πληθυσμιακής σύνθεσης κατά 10% σε μια χώρα ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου πόσο μάλλον στη παράγκα...
        Αλήθεια προς τους φωστήρες μπορούν να μου πουν σε ποιο δικαστήριο θα παραμείνει η απαγόρευση ότι δεν μπορεί να βγαίνει κάποιος δήμαρχος όταν του δώσεις όλα τα υπόλοιπα δικαιώματα;
        Επαναλαμβάνω αφού το ΠΑΣΟΚ είναι προοδευτικό και δημοκρατικό, σε αντίθεση με όλους εμάς τους φασίστες / ρατσιστές / ξενοφοβικούς κλπ και δεν θέλει δημοψήφισμα γιατί δεν βάζει τους ίδιους όρους που θέτει η Δανία ή η Ισπανία ή η Γερμανία ή οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα;

  8. ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 84 04/01/2010 21:07:50

    Το πασοκ είχε ψηφίσει πριν λίγους μήνες να μην έχουν δικαίωμα ψήφου οι Έλληνες του εξωτερικού και σήμερα εντελώς ''δημοκρατικά'' δίνει δικαίωμα ψήφου σε εκατοντάδες χιλιάδες αλλοδαπούς με μόνο κριτήριο να έχουν φοιτήσει τρία χρόνια σε ελληνικό σχολείο!Το πασοκ αντιμετωπίζει τον ΈΛΛΗΝΑ έτσι όπως πρέπει:Σαν ραγιά που δέχεται να τον βιάζουν,να πληρώνει κεφαλικούς φόρους και να λέει και ευχαριστώ

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 05/01/2010 10:40:08

      Οι Έλληνες του εξωτερικού σε ποια ΔΟΥ υπάγονται;

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ koronia96 05/01/2010 13:04:52

        Αγαπητέ κορονια 96

        Στη ΔΟΥ Ελλήνων εξωτερικού !!! Και όμως υπάρχει στο κέντρο της Αθήνας, σε κάθετο της Πατησίων. Για όσους Ελληνες ζουν μόνιμα στο εξωτερικό αλλά έχουν περιουσία στην Ελλάδα.

        • koronia96 avatar
          koronia96 @ Α.Κ. 05/01/2010 13:14:57

          Δηλαδή πληρώνουν τους ίδιους φόρους με εμένα;

          • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
            ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ koronia96 05/01/2010 13:18:00

            Ενώ οι αλλοδαποί κ οι λαθρομετανάστες πληρώνουν τους ίδιους φόρους με σένα κορόιδο

          • koronia96 avatar
            koronia96 @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 05/01/2010 13:23:58

            Οι αλλοδαποί ναι, πληρώνουν τους ίδιους φόρους με κορόιδα σαν εμένα και εσένα.

          • ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
            ΙΑΒΕΡΗΣ 84 @ koronia96 05/01/2010 13:28:36

            Ναι όπως οι Βούλγαροι και οι Ρουμάνοι που με 100 ημερομίσθια εξασφαλίζουν κατώτερη σύνταξη του ΟΓΑ 400 Ευρώ,φεύγουν στις χώρες τους και κάθε μήνα έρχεται το τσεκ.Και εσύ κορόιδο περίμενε μέχρι τα 67 να πάρεις σύνταξη(αν πάρεις)

          • koronia96 avatar
            koronia96 @ koronia96 05/01/2010 14:02:04

            Αυτό με τα 100 ημερομίσθια ακούγεται ενδιαφέρον. Για πες λεπτομέρειες.
            Είναι όπως οι Έλληνες της διασποράς (Γερμανία,Αμερική,Αυστραλία) που στέλνουν τα εκεί εισοδήματα τους πίσω στη μαμά πατρίδα;

          • Ανωνυμος avatar
            Ανωνυμος @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 05/01/2010 16:20:51

            οι νομιμοι, ναι, πληρωνουν τους ιδιους φορους, αμεσους κ εμμεσους!

        • ._ avatar
          ._ @ Α.Κ. 05/01/2010 13:39:39

          ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού είναι το σωστό, και βρίσκεται στην Μετσόβου, λίγο πιο πάνω από την Πατησίων.

          Επιπλέον, και επειδή ρωτήθηκε, φορολογούνται κανονικά για περιουσία ή εισοδήματα που απέκτησαν στην Ελλάδα, ακριβώς όπως και οι Έλληνες.

          • ._ avatar
            ._ @ ._ 05/01/2010 13:42:46

            ... υπόλοιποι Έλληνες, που ξέχασα εκ παραδρομής.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/01/2010 21:44:29

    Περάστε κόσμε τώρα που η ΠΑΣΟΚΑΡΑ ψάχνει ψηφοφόρους.

  10. μαρικα avatar
    μαρικα 04/01/2010 22:04:44

    ΔΑΝΙΑ ηθελε να μας κανει, τις Κορεας μας εκανε οι Γερμανοι αποφευγουν να δεινουν τωρα πια αδια παραμονης σε μουσουλμανους

    • Antoine Doinel avatar
      Antoine Doinel @ μαρικα 05/01/2010 00:37:39

      Δε πιστεύω να συμβαίνει τούτο επειδή είναι απλώς ανορθόγραφοι εις στη γερμανικήν;

  11. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 05/01/2010 10:15:38

    Εγώ μεταξύ Πακιστανού και Φασούλα για δήμαρχο στον Πειραιά, θα επέλεγα τον Πακιστανό. Περισσότερο να βρωμίσει ο Πειραιάς από ό,τι τώρα, επί "δήμαρχου" Φασούλα, και με περισσότερους λαθραίους να έχουν καταλάβει πεζοδρόμια και πλατείες, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
    Εχετε δει την πλατεία Λουδοβίκου, στον σταθμό των ΗΣΑΠ του Πειραιά; Από εκεί που καθημερινά περνάνε χιλιάδες ξένοι τουρίστες που ήρθαν, ίσως βλακωδώς, να ακουμπήσουν τα λεφτά τους στη χώρα μας;
    Είναι κανονικό Μπαγκλαντές. Και στη βρωμιά, και στην αισθητική και σε όλα.
    Οπότε γιατί να μην βγάλεις και Πακιστανό ή Μπαγκλαντεσιανό δήμαρχο να "δένει" με το σύνολο;
    Τουλάχιστον, αυτός θα μένει στον Πειραιά. Γιατί ο Φασούλας δεν είναι κάτοικος Πειραιά. Ούτε καν τουρίστας στον Πειραιά. Απλά έβγαζε το ακριβό παντεσπάνι του από τον Ολυμπιακό. Αυτή ήταν η μόνη σχέση του.

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 05/01/2010 10:24:40

    Οχι βεβαια,εχουν τον λογο τους,καποτε γεινοταν εδω αυτα που γεινουντε και στην Ελλαδα ,αλλα αυτοι καθαρησαν γρηγορα.Δεν εχουν βλεπεις Δημαρχους να μοιραζουν διαβατηρια στη ζουλα μονοκαι μονο για να βαλουν στην τσεπι τους χρημα.Αυτο ειναι προδοσια,και στην Ελλαδα δεν τιμορειτε.Οταν ομως ενας αστυνομικος δωσει ενα χαστουκι παει μεσα,Οχι οτι λεω καλα εκαναν οι αστυνομικοι,απλως τα μεγαλυτερα εγγληματα και ειδηκα η διαφθορα δεν τιμορειται οπως θα επρεπε

    • Ανωνυμος avatar
      Ανωνυμος @ μαρικα 05/01/2010 16:21:41

      οχι κ ενα χαστουκι...διαβασε τις καταθεσεις τους, κυκλοφορουν σημερα σε ολα τα μεσα.