#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 20:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσοι είναι τέλος πάντων;



Ξεκινάς  το πρωί να πας στη δουλειά, και σε κάθε φανάρι, μα κυριολεκτικά σε κάθε φανάρι, θα υπάρχει κάποιος αναξιοπαθών ρακένδυτος (λαθρο)μετανάστης να προσπαθεί να σου πλύνει το παρμπρίζ  με ένα βρώμικο πανί και ένα μπουκάλι θολού νερού. Και μάλιστα είναι και επίμονοι. Σε μερικά δε φανάρια, είναι περισσότεροι του ενός. Αν σταματήσεις σε δέκα φανάρια, στα οκτώ από αυτά θα υπάρχουν οι εν λόγω πλύστες. Η αναλογία είναι μεγάλη.

Πας να κάνεις τη βόλτα σου στο πλακόστρωτο της παραλίας της Θεσσαλονίκης, αυτό που αποτελεί τη βιτρίνα της πόλης, και επί εκατοντάδες μέτρα θα δεις δεκάδες Αφρικανούς με τη πραμάτεια τους απλωμένη σε σεντόνια, πουλώντας ότι μπορεί να φανταστεί ο νους. Από τσάντες Λουί Βιτόν, έως ξυλόγλυπτα των Ζουλού. Το ίδιο και στην οδό (βιτρίνα) Τσιμισκή, το ίδιο και στη πλατεία (βιτρίνα) Αριστοτέλους (χώρια οι πάμπολλοι ζητιάνοι, πολλοί εκ των οποίων με δυσμορφίες και σοβαρές αναπηρίες).

Πας να πιεις το καφέ σου, ή να απολαύσεις το γεύμα σου σε οποιοδήποτε καφέ ή εστιατόριο, οπουδήποτε στη πόλη, και ανά τρία με τέσσερα λεπτά περνάει  από το τραπέζι σου κάποιος «δυστυχισμένος» ή μη, προσπαθώντας να σου πουλήσει, χώνοντάς το στη μάπα σου, κάποιο cd, dvd, κλπ. Κάθε τρία λεπτά! Σε σημείο, του να μη μπορείς να ανταλλάξεις δυο κουβέντες, να μη μπορείς να ολοκληρώσεις μια πρόταση, πριν σου τη πέσουν όλες οι φυλές του Ισραήλ. Μάλιστα οι Κινέζοι, που είναι και οι πιο ευρηματικοί, χωράνε ολόκληρο Τζάμπο Μπεμπέ, πάνω σε έναν απλό ξύλινο αναδιπλούμενο δίσκο. Θέλεις παιχνίδι; Το έχουν  Θέλεις μπαταρίες; Τις έχουν. Θέλεις τρυπάνι; Το έχουν κι αυτό. Φαντάζομαι πως αν ζητήσεις σερβιέτες, θα έχουν και τέτοιες. Έχω δει να πουλάνε μέχρι και τηλεσκόπια! Περίεργο πράγμα, ειλικρινά.



Που θέλω να καταλήξω; Στο ότι η παραπάνω εικόνα που περιγράφω, και που αναφέρεται στη Θεσσαλονίκη, δεν είναι αποκλειστικά εικόνα της Θεσσαλονίκης. Οπουδήποτε και αν  πας στην ελληνική επικράτεια, ειδικά το καλοκαίρι, ο ρυθμός εμφάνισης των εν λόγω μικροπωλητών, και ειδικά των μαύρων, είναι καταιγιστικός. Είτε είσαι σε ταβερνάκι στο Πήλιο, είτε σε ξαπλώστρα παραλίας στη Ζάκυνθο, οι φιγούρες των (λαθρο)μεταναστών διαδέχονται η μία την άλλη, ανά τρίλεπτο, πουλώντας ότι μπορείς να φανταστείς.

Επομένως, μια απλή αναγωγή να κάνει κανείς, τότε μόνο οι μαύροι είναι τουλάχιστον ένα εκατομμύριο. Εκτός κι αν έχουν κάποιες υπερφυσικές ιδιότητες και πολλαπλές υποστάσεις, καταφέρνοντας να είναι παντού συγχρόνως. Κάτι σαν ηλεκτρόνια δηλαδή. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, τότε μάλλον τα νούμερα των (λαθρο)μεταναστών δεν συμβαδίζουν με αυτά που μας πλασάρουν οι αρμόδιοι, και η  κα Νταλάρα.

Αν προσθέσουμε στην εξίσωση και όλους εκείνους που δεν μπαίνουν καν στο κόπο να βγάλουν το ψωμί τους «δουλεύοντας» ως μικροπωλητές, αν βάλουμε δηλαδή στη σούμα και όλους τους πικραμένους που ζουν από το μικροέγκλημα (και όχι μόνο), τότε εύλογα θα πρέπει να θεωρήσουμε πως οι αριθμοί όλων αυτών των καταφρονεμένων «προσφύγων», «οικονομικών» μεταναστών και λοιπών «αναξιοπαθούντων»,  θα πρέπει να είναι τρομακτικά μεγαλύτεροι από αυτούς που μας δίνουν οι επίσημες αρχές.

Τι συμβαίνει; Και άντε καλά εμένα, η μόνη αρνητική επίδραση από όλους αυτούς τους γυρολόγους είναι ότι μου χαλάνε το σουλάτσο και το ραχάτι, όταν πίνω το καφέ μου. Οι άλλοι όμως; Οι μαγαζάτορες; Οι έμποροι; Οι νομοταγείς επιχειρηματίες; Όλοι αυτοί που πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους σε φόρους, ΙΚΑ, δημοτικά τέλη, κλπ., πως ανέχονται όλον αυτόν τον αθέμιτο ανταγωνισμό;  Δεν τους γονατίζει;

Και επιτέλους, ας μας πει κάποιος επιτέλους, πόσοι είναι πραγματικά; Έτσι απλά για να ξέρουμε. Όχι ότι θα γίνει κάτι….

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 19/01/2011 20:24:31

    ρωτα την Νταλαρα

    • occultist avatar
      occultist @ Enzo 20/01/2011 00:33:33

      Ντεν ξέρει, καρντιά μου. Το ομολόγησε στον Χατζηνικολάου.

  2. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 19/01/2011 20:37:06

    Σίγουρα πάνω από 1 εκατομμύριο. Και αν προσθέσουμε τους αλβανούς, ρουμάνους, ρωσοπρόσφυγες. αφγανούς, βουλγάρους και όλους του λοιπούς, πιάνουμε σίγουρα τα 3 εκατομύρια ξένους στην Ελλάδα.

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 19/01/2011 20:46:36

    καλα σοβαρολογεις?η νταλαρα δεν ηξερε τον αριθμο των νομιμων,υπαρχει περιπτωση να ξερει των παρανομων?εκτος αν η κ.υπουργος διαθετει μαντικες ικανοτητες ,οποτε μπαινει το ευλογο ερωτημα γιατι δεν τις χρησιμοποιησε και στην περιπτωση των νομιμων και προτιμησε να κανει τη που εκανε μην μπορωντας να απαντησει στην ερωτηση που της εκαναν, επιμενοντας μαλιστα για την απαντηση. τολμανε να πουνε ,εστω οτι ξερουνε,ποσοι ειναι?

  4. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 19/01/2011 20:48:43

    Τα μέτρα φράκτη στον 'Εβρο του Παπουτσή δεν έχουν παρά στόχο τις εντυπώσεις για το θεαθήναι.
    Οι αρμόδιοι δυστηχώς αδιαφορούν και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα επικοινωνιακά.Είτε δεν τους ένδιαφέρει είτε δεν έχουν συνeiδητοποιήσει την εκταση την τεράστια του προβλήματος.
    Η κυβέρνηση που ψήφισε την νομιμοποιήση και τον λαθρονόμο δεν ενδιαφέρεται δραστικά να καταπολεμισει την λαθρομετανάστευση.
    Οι εμπόροι καταστρέφονται από απίστευτη έκταση που έχει λάβει το παραεμπόριο και οι ασθένειες που κουβαλούν οι τριτοκοσμικοί εισβολείς απειλούν την υγεία μας.
    Πολλοί εκπρόσωποι της άκρας αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ και οργανώσεις ΜΚΟ έχουν μετατραπεί σε δυνητικούς εχθρούς και διώκτες της του ελληνικού λαού και της ελληνικής κοινωνίας. ΜΚΟ που υπερασπίζονται δήθεν το πολιτικό άσυλο προσπορίζονται τεράστια κέρδη απο τα κυκλώματα και την διακίνηση της λαθρομετανάστευσης δημιουργόντας τεράστια προβλήματα στην ελληνική κοινωνία.
    Υπερασπίζονται τα δικαιώματα του κάθε λαθροεισβολέα αλλά όταν έρχεται η στιγμή να πληρωθεί το κόστος της ανεξέλενγκτης λαθροεισβολής ,της εγκληματικότητας , της βίας ,της παρασιτικής παραοικονομίας, της τραγικής υποβάθμισης του κέντρου της Αθήνας νήπτουν τας χείρας τους. Τον λογαριασμό τον στέλνουν να το πληρώσει ο ελληνικός λαός ενώ αυτοί επιστρέφουν στις ασφαλείς εστίες τους στα βόρεια προάστια. Όσο περισσότερο τα κοινοβουλευτικά κόμματα περιφρονούν τα δικαιώματα του έλληνα μη προνομιούχου πολίτη τόσο περισσσότερο η οργή θα ξεχυλίζει και η επιρροή του Μιχαλολιακου θα αυξάνεται.
    Η ελληνική κοινωνία έχει έρθει στα όρια της αντοχής της και ο λαθροεποικισμός μουσουλμανοποιήση δεν μπορούν άλλο να συνεχιστούν .
    Αν δεν παρθούν μέτρα ουσιαστικά που να μειώσουν δραστικά τον αριθμό των λαθροεισβολέων η αυτοδικία και οι καταστάσεις βίας θα γίνουν ανεξέλενκτες .

  5. Aris avatar
    Aris 19/01/2011 20:50:50

    Απλό είναι... Το υπουργείο Υποδομών ξέρει πόσα φανάρια έχει, οπότε αμέσως θα μάθουμε και τον αριθμό των λαθρο-καθαριστών τζαμιών αυτοκινήτου...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aris 19/01/2011 21:03:46

      Πολύ σωστό! Μόνο που το υπουργείο υποδομών έχει επικεφαλής του τον θεολόγο Τσιόκα και τον αντιεξουσιαστή μπον βιβέρ Βούγια. Οπότε;
      Για τον Ρέππα δεν συζητάω. Τσάκαλος.
      Αυτοί δεν μπορούν να μοιράσουν σε 2 γαιδάρους άχυρα.
      Για αυτό αμφιβάλλω αν ξέρουν πόσα φανάρια έχει η χώρα.
      Άσε που τα φανάρια μάλλον είναι του ΥΠΕΧΩΔΕ. Μπιρμπίλη μεριά.

      • Aris avatar
        Aris @ Strange Attractor 20/01/2011 23:33:46

        Όχι ΥΠΕΧΩΔΕ αλλά ΥΠΕΚΑ φίλε μου... Μην ξεχνάς και την κλιματική αλλαγή γιατί μπορεί να σε τιμωρήσει η Τίνα...

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ Aris 19/01/2011 21:05:12

      Φοροαπαλάσονται ... όσα τους δίνουμε στα φανάρια;
      Μήπως αυτά τα ποσά, θεωρηθούν ... ξέπλυμα;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris 19/01/2011 21:19:58

      Μην το λες! Εγώ έχω δει, σε αρκετές "πιασάρικες" διασταυρώσεις της Αθήνας, άνω του ενός λάθρο να επιδίδονται ανενόχλητοι στο... σπορ. Απλώς φροντίζουν να... καταπολεμούν τον αθέμιτο ανταγωνισμό: καθένας από αυτούς προσφέρει διαφορετικά προϊόντα ή "υπηρεσίες" αν βρεθούν στην ίδια διασταύρωση!

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Αυριανιστής 19/01/2011 23:59:49

        Γωνία Κωνσταντινουπόλεως και Ιεράς Οδού, γίνεται το σώσε.

      • Aris avatar
        Aris @ Αυριανιστής 20/01/2011 23:32:32

        Λογικό στις διασταυρώσεις να υπάρχουν περισσότεροι του ενός αφού έχει περισσότερα φανάρια!

  6. tomy avatar
    tomy 19/01/2011 20:59:12

    ποσοι ειναι μεχρι ποτε? γιατι αυριο θα εχουν αλλαξει τα νουμερα, οπως και μεθαυριο, και παει λεγοντας.

  7. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 19/01/2011 21:02:12

    Αν δεν παρθούν σκληρά μέτρα θα ζήσουμε εφιαλτικά σενάρια ,σύντομα θα είναι διπλάσιοι από το γηγενή -πλυθησμό της χώρας ενω οι Ευρωπαίοι θα αρνούνται να τους φιλοξενήσουν στις χώρες τους.

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/01/2011 21:04:29

    Στην περιοχή των Αθηνών υπάρχουν περίπου 20.000 φανάρια.
    Αν υπάρχει ένας τουλάχιστον πλύστης στα 8 από τα 10 φανάρια μιλάμε για ένα μίνιμουμ αριθμό 16.000 πλυστών στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας.
    Αν θεωρήσουμε δε ότι είναι αδύνατο να δουλεύει ένας πλύστης επί 24ωρου βάσεως προφανώς θα πρέπει να υπολογίζουμε και δεύτερη βάρδια τουλάχιστον στα "εμπορικά" φανάρια, άρα πάμε σ'ένα μάξιμουμ αριθμό 32.000 πλυστών.
    Σε αυτούς θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και τους άνεργους πλύστες,
    δηλαδή αυτούς που λόγω κορεσμού των θέσεων εργασίας στα φανάρια δεν έχουν δουλειά ή δουλευουν περιστασιακά πουλώντας χαρτομάντηλα, οι οποίοι με βάση τον εθνικό μ.ο ανεργίας θα πρέπει να υπολογιστούν σε άλλους 6.000.
    Δηλαδή μιλάμε για ένα σύνολο περίπου 38.000 πλυστών στο λεκανοπέδιο.
    Δυστυχώς δεν έχω στοιχεία για τον αριθμό των σηματοδοτών στην ευρύτερη περιοχή Θεσσαλονίκης αλλά υπολογίζω ότι αναλογικά θα είναι πολλοί λιγότεροι, ίσως το 1/4 οπότε με βάση τα παραπάνω στατιστικά μπορούμε αναλογικά να υποθέσουμε έναν αριθμό περίπου στους 10.000 πλύστες.
    Λογικά στις υπόλοιπες πόλεις ο αριθμός πλυστών λόγω πολύ μικρότερου αριθμού φαναριών θα είναι συγκριτικά αμελητέος, άρα μπορούμε πανελλαδικά να μιλάμε για έναν αριθμό γύρω στους 50.000 πλύστες.

    Στην συνέχεια θα προσπαθήσω βάσει του εμβαδού των βασικών σημείων παράνομου εμπορίου (Ερμού,Σύνταγμα,Αριστοτέλους κτλ) να υπολογίσω τους λαθραίους μικροπωλητές.

    Μέχρι να φτάσω το 1.000.000 και βλέπουμε έχω πολύ δουλειά...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κάποιος 19/01/2011 21:08:10

      Άψογος!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Strange Attractor 19/01/2011 21:29:18

        Βάλτε και το Αιγάλεω, όλη η είσοδος του μετρό και η Ιερά Οδός μπροστά στα μαγαζιά (!), που είναι και στενό το πεζοδρόμιο, τα έχουν καταλάβει μαύροι.
        Στον Πειραιά ανέβηκαν πλέον και στην Ηρώων Πολυτεχνείου, στο εμπορικό κέντρο.
        Βάλτε και τις λαϊκές. Πόσες λαϊκές έχει η Αθήνα; Απειροι μελαμψοί στα γύρω στενά να πουλάνε κινέζικα σκουπίδια.
        Στον Κορυδαλλό είναι ένας Πακιστανός μόνιμα κατασκηνωμένος μέσα στον μικρό χωρο της παιδικής χαράς στην Πλατεία Μέμου. Φέρνει και τους φίλους του! Κάθονται και στις λιγοστές κούνιες!
        Προχτες ήταν ένας με ένα μουσουλμανικό κομποσχοίνι στο χέρι μέσα στο μετρό προς Αιγάλεω και ένας τεράστιος σάκος δίπλα, που πιάνει τον χώρο που θα έπιανε ένα καροτσάκι μωρού. Εννοείται πως δεν πληρώνουν εισιτήριο.
        Αν δεν το έχετε καταλάβει, είμαστε υπό κατάληψη.

  9. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 19/01/2011 21:06:31

    οι οικονομικοί λαθρομετανάστες μου φαίνεται πολύ πιο φυσιολογικό φαινόμενο από την εισαγωγή επαγγελματιών ζητιάνων από βαλκανικές χώρες.

    Μιλώντας για Θεσ/νίκη, θυμαμαι κάθε μέρα (2007) στη διασταυρωση του περιφερειακού με το δρόμο του αεροδρομίου, να βρίσκονται 3 ρουμάνοι που έπαιζαν μουσική, σε διαφορετικές νησίδες, ανάμεσα στα ρευματα κυκλοφορίας. Δεν ξερω ποσο πεινασμενοι ηταν, ξερω πως οταν ειχαν ρεπό ή/και τριήμερο οι Ελληνες, το ίδιο είχαν και αυτοί. Προφανώς δεν πεινούσαν κάθε μέρα. Συγκεντρώσεις παρκαρισμένων πούλμαν σε διάφορα σημεία της πόλης, όπου πριν δεν σταθμευαν., και άλλα περίεργα.

    Στην ΑΘήνα, ένας τύπος που έμοιαζε να είχε βγει από τον ''βιολιστή στη στέγη'' μου ζήταγε καπίκια! Ποιος τον εφερε εδώ και τι του είπε ότι θα έβρισκε?

    Ειναι αλλο να βοηθησεις έναν πεινασμένο, ή έναν ξένο τον οποίο γνωρίζεις, να εγακασταθεί, και άλλο να δίνεις ελεημοσύνη ανεξέλεγκτα. Κατ'αρχήν αυτό δεν είναι βοήθεια, απλά τον ενθαρρύνεις να συνεχίσει να ζητιανεύει. Αμα θες να βοηθήσεις κάποιον, του βρίσκεις δουλειά, όπως θα έκανες με εναν φίλο σου. Η συνεχής ελεημοσύνη είναι που μας έχει κάνει να φαινόμαστε ηλίθιοι στα μάτια των μεταναστών (γιατί στις κοινωνίες που ζούσαν, ηλίθιο σε θεωρούν αμα τα σκας έτσι).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Παπαδημητρίου 19/01/2011 21:19:41

      ...Στην ΑΘήνα, ένας τύπος που έμοιαζε να είχε βγει από τον ”βιολιστή στη στέγη” μου ζήταγε καπίκια! Ποιος τον εφερε εδώ και τι του είπε ότι θα έβρισκε?...

      Καπίκια!!!!!! Καταπληκτικό παράδειγμα. Χα χα χα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 19/01/2011 21:41:11

        Αυτό με τα καπίκια είναι φοβερό. Δεν σταμάτησα να γελάω. Βρε μπας και ήταν κανένας χρονοταξιδιώτης;
        Φαίλτωραααα, ακούς;

        • Misha avatar
          Misha @ Strange Attractor 19/01/2011 22:23:35

          Πώς κατάλαβες ότι ζητούσε καπίκια;
          Ένυγουέη, το ρούβλι σε καπίκια υποδιαιρείται ακόμα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νίκος Παπαδημητρίου 19/01/2011 21:31:54

      Εγώ έχω αρχίσει και τους κάνω πλάκα στα φανάρια. Τους λέω στα αγγλικά ότι αν ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ θα τους βγάλω greek Passport.

  10. mike avatar
    mike 19/01/2011 21:13:10

    ΦΟΒΕΡΟ ΑΡΘΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!!!ΑΝ Η ΝΤΑΛΑΡΑ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ............!!!!!!!!!!!!ΠΑΝΤΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ, ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ......ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΚΕΡΑΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!!ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΙ ΑΝ.......ΕΣ!!!!!!!!!!!!

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/01/2011 21:17:18

    Αν μπορούσε κάποιος συσχολιαστής από το Ηράκλειο (Κρήτης), ας μας επιβεβαιώσει και το προσφάτως γραφέν, ότι σε κάποιο φανάρι οι λάθρο άρχισαν να ρίχνουν πέτρες σε αυτοκίνητα επειδή... οι οδηγοί τούς έδωσαν πενταροδεκάρες και όχι ένα πιο... αξιοπρεπές ποσό! Για να δούμε πού έχουμε φτάσει και πού θα φτάσουμε ακόμα.

    Και έρχεται πάλι όλο αυτό και δένει με τη γενικευμένη απονομιμοποίηση στην οποία περιέρχεται, μέρα με τη μέρα, το Κράτος μας...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 19/01/2011 22:02:08

      Ποια απονομιμοποίηση?
      Άν αύριο απαιτήσουμε να μην πληρώνουμε 5 ευρώ εισιτήριο για τα νοσοκομεία θα είναι παράνομο?
      Όταν αυτοί απαλλάσσονται από τα πάντα?
      Στα νοσοκομεία δεν πληρώνουν. Γεννάνε δεν πληρώνουν. Γιατρεύονται δεν πληρώνουν. Κυκλοφορούν με τις συγκοινωνίες δεν πληρώνουν.
      Σκοτώνουν, κλέβουν, πουλάν ναρκωτικά, πουλάν γυναίκες. Όλα παράνομα.

      Και είμαστε εμείς οι απονομιμοποιημένοι?

      Και θεωρείς απονομιμοποίηση την ειρηνική ανυπακοή στην υστερική διάταξη για το κάπνισμα? Που στο κάτω κάτω δίνει έσοδα στο κράτος?

      Άκουγα ένα μαστουρωμένο προχθές στη τηλεόραση να ζητάει δικαιώματα

      we want rights έλεγε

      Ας πάει στη Ν. Αφρική που την πήραν και την έκαναν χειρότερο μπουρδέλο
      από ότι ήταν πριν με το απαρτχάιντ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/01/2011 22:17:10

        Ναι, τον άκουσα και εγώ, ήταν ένας σουδανός από αυτούς που έχουν κατακλύσει την Πάτρα. Και ο Χατζηλαλάκης στην εκπομπή του οποίου παρουσιάστηκε το ρεπορτάζ, φρόντισε να το κάνει δακρύβρεκτο με πλάνα τους λάθρο να ψάχνουν στους κάδους απορριμμάτων για φαγητό...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/01/2011 22:19:04

        Για την απονμιμοποίηση τοιυ κράτους, σκέψου τα όλα αυτά που γράφεις παραπάνω, ως ψηφίδες στο ψηφιδωτό τής "no law, no rules" χώρας μας. Όπως εξίσου ψηφίδα αποτελεί και η "επανάσταση" ενάντια στον καπνονόμο.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 19/01/2011 22:29:48

        Αλλενάκι

        Στη Ν.Αφρική και τις υπόλοιπες πλούσιες σε ορυκτά, αφρικανικές χώρες οι αποικιοκράτες έκαναν ότι και σε μάς με τον εμφύλιο: διαίρει και βασίλευε.

        Αυριανιστή

        Παλιά , θυμάμαι μια τσιγγάνα στον ΗΣΑΠ να ζητά λεφτά και να μη τις δινει κανείς, οπότε τα πήρε στο κρανίο κι άρχισε τις κατάρες «να βγάλετε καρκίνο» κλπ
        Η ανέχεια δεν είναι καλός σύμβουλος γενικώς...
        Παρεμπιπτόντως , προχτές έξω από το μετρό του συντάγματος ήταν κάποιος ξένος με πατερίτσες, μάλλον αφγανός με μογγολικά χαρακτηριστικά, από αυτούς που τους σφάζουν οι ταλιμπάν λόγω φυλετικών χαρακτηριστικών , που έψαχνε στα σκουπίδια ...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Misha 19/01/2011 23:25:43

          Η αλήθεια είναι ότι φταίνει και οι ελίτ των χωρών τους που είναι διεφθαρμένες και υπάρχει τραγική ανισομέρεια κατανομής πλούτου. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε την αποικιοκρατία για όλα τόσες δεκαετίες μετά την ανεξαρτησία των χωρών αυτών. Σκεφτείτε πως το Πακιστάν έχει πυρηνικά όπλα τη στιγμή που μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι πάμπτωχο και το διώχνουν στη Δύση.
          Από την άλλη, δεν θέλουν να υιοθετήσουν καμία πολιτική ελέγχου των γεννήσεων, γιατί αυτό αντιβαίνει στη σαρία. Πόσο μπορεί να κατατμηθεί ο γεωργικός κλήρος σε μία χώρα 180 εκατομμυρίων; Δεν είμαι επ'ουδενί υπέρ πολιτικών τύπου Κίνας που τις θεωρώ απάνθρωπες, αλλά τουλάχιστον μία εκστρατεία ώστε να πειστεί να μην κάνει 10 παιδιά μία φτωχή οικογένεια δεν θα ήταν κακό.
          Εχω πάντως την εντύπωση πως αυτοί που έρχονται εδώ δεν είναι οι φτωχότεροι και οι πλέον εξαθλιωμένοι. Πώς βρίσκουν τα λεφτά για ένα τέτοιο ταξίδι;

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 19/01/2011 23:35:12

            Ανοιξαν τα σύνορα οι αμερικάνοι με τους «πολέμους κατά της τρομοκρατίας», βομβαρδίζοντας όλο το Βόρειο Πακιστάν

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/01/2011 21:18:10

    Το σχέδιο αντικατάστασης του πληθυσμού προχωράει κανονικά.

    Η Μαρκησία Νταλ Άρα ΚΑΝΕΙ ότι δεν είδε δεν άκουσε δεν ξέρει για εγκληματικότητα.

    Επισκέφθηκε το νοσοκομείο να δει τη διασωληνωμένη γιαγιά που χτύπησαν απάνθρωπα στις 12 το μεσημέρι για ένα φο μπιζού 2 ευρώ?

    Εφιστώ την προσοχή στον Μεταναστευτικό Χάρτη που έχουν ετοιμάσει για
    να τους "απογράψουν".
    Είναι ύπουλη μεθόδευση που έχει εισηγηθεί ο Καμίνης για να περάσουν ανεπαίσθητα ως μέρος του ελληνικού πληθυσμού και να αποτελέσουν εθνοτικές ομάδες.

    Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ τους και όχι ΑΠΟΓΡΑΦΗ, πρέπει να γίνει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
    ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΕΔΩ.
    Έχω δει συζητήσεις με μέλη των κοινοτήτων τους, όπου ρωτάει ο χαρωπός το μαύρο που έχει απέναντί του: "αισθάνεσαι Έλληνας? Ναι, βέβαια, Έλληνας είμαι". Και ανοίγει επιδεικτικά το μπουφάν για να φανεί καλύτερα η στάμπα της Αφρικής που έχει στη μπλούζα.

    Αυτό δεν το παρεξηγώ. Αυτό το εκτιμώ. Αυτός έχει εθνική συνείδηση. Τη συνείδηση της ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ, ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ.

    Είναι φορτωμένοι με πιστωτικές και καταθέτουν αναλαμβάνουν απίστευτα ποσά. Το έχω δει με τα μάτια μου στην τράπεζα.

    Είναι και πολύ προκλητικοί προς τις Ελληνίδες ιδίως όταν τους αγνοούν.
    Ρατσιστές και επικίνδυνοι.

    Τη συσκοτίζουν την εικόνα γιατί παίζουν ραπ και χιπ χοπ στα κλαμπ και μασάνε τα χάπατα τα δικά μας.

    Οι δημοτικοί αστυνομικοί έχουν ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ να μην τους ενοχλούν όταν παρεμποδίζουν την είσοδο στα ελληνικά μαγαζιά.

    Έχω διαβάσει συνέντευξη Μαροκινού κλέφτη να λέει "δεν εκτιμάμε τους Έλληνες διότι ειναι gay και γι αυτό τους σφάζουμε".

    Η γραμμή έρχεται απευθείας από τον Ομπάμα.
    Στην Αμερική ολοένα και περισσότεροι ευρωπαίοι πολίτες τρώνε πόρτα στην είσοδο και επιτρέπονται αφροασιάτες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αλλενάκι 19/01/2011 21:27:49

      Το 1999 στη Τυνησία (που είναι και επίκαιρη) ένας οδηγός μου είχε πει περιχαρής: "A!!!, you Greek, Greek is good country. Greek no rules, no law, Greek is democracy."

      No rules, no law....

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 19/01/2011 21:32:18

        Από τότε κιόλας μας θεωρούσαν απονομιμοποιημένη κοινωνία ζούγκλας. Φαντάσου αυτοί που έρχονται τώρα!

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Strange Attractor 19/01/2011 22:05:56

        No rules, no law…
        πήγα να πω μπουρδέλλο αλλά ακόμα και αυτά έχουν κανόνες. Έτσι απλά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ αλλενάκι 19/01/2011 21:37:14

      Να σου πω σκηνικό πραγματικό: Συνέβη στη Νίκαια και μου το είπε κολλητή φίλη της κοπέλας.
      Η κοπελιά σταματημένη στο φανάρι. Ερχεται το Μπαγκλαντέζο να της πλύνει τα τζάμια με το στανιό. Εκείνη του κάνει όχι, αυτός επιμένει (έτσι κάνουν με τις γυναίκες, γιατί τόσο σεβασμό τους έχουν λόγω θρησκείας και κουλτούρας). Αυτή του βάζει τις φωνές και αυτός της λέει "εσύ καλή μόνο για π...ς" (η γνωστή μέθοδος καπνίσματος, για όποιον δεν το έπιασε).

      Σας πληροφορώ επίσης ότι οι "αναξιοπαθούντες" και "δυστυχισμένοι" Πακιστανοί έχουν γεμίσει τα γυμναστήρια των δυτικών συνοικιών, όπου και κατοικώ, όπου πάνε 5-5 μαζί, πουλάνε ύφος και φυσικά μας γεμίζουν με τις ωραίες μούλτι-κούλτι μυρωδιές τους, μαζί με ιδρώτα (ευτυχώς όχι και δάκρυα)...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 19/01/2011 21:42:16

        Τα γυμναστήρια, όπως υποθέτω ότι ξέρεις, είναι τα υπ' αριθμόν 1 σημεία "στρατολόγησης" πιθανών προσήλυτων για πάσης φύσεως έκνομες δραστηριότητες. Εσύ λες να πηγαίνουν οι λάθρο εκεί για να βιώσουν την αρχαία ελληνική φιλοσοφία του "νους υγιής εν σώματι υγιεί";

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Αυριανιστής 19/01/2011 21:52:25

          Ο ένας τουλάχιστον από τους Πακιστανούς που έρχονται έχει φάτσα εντελώς αλήτικη και ύφος προκλητικό και δεν θα με εξέπληττε καθόλου αν τον έβλεπα μπλεγμένο σε περίεργες δουλειές.
          Εχω δει και αυτό: Πακιστανός ντελίβερυ στη γειτονιά μου, με υφάκι και κουρεματάκι cool, να πηγαίνει αντίθετα σε μονόδρομο, μετά πάνω στο πεζοδρόμιο με ταχύτητα και ταυτόχρονα να μιλάει στο κινητό στα ουρντού!
          Είπα να πάω στο μαγαζί που δουλεύει και να τους πω ότι αν δεν τον μαζέψουν, θα τους στείλω την αστυνομία, αλλά βαρέθηκα.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/01/2011 21:21:41

    Οι κινέζοι πάντως, έχουν όντως ένα σακ-βουαγιάζ σαν το... καπέλο του μάγου. Μέχρι και... ηλεκτρική μυγοσκοτώστρα (!!!), μια κατασκευή σαν ρακέτα του μπάντμιντον, είδα πέρυσι το καλοκαίρι να πουλάνε!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 19/01/2011 21:41:01

      Πήγε ένας Μπαγκλαντέζος σε φανάρι της Πέτρου Ράλλη να μου πουλήσει ένα πλαστικό βιολί. Ημουν με φίλο μου και του λέω "κάτσε να γελάσουμε". Τον ρωτάω με σοβαρό ύφος "είναι Stradivarius"; "Ναι, μου λέει, καλό, καλό!!!" (εννοείται ότι δεν κατάλαβε τι τον ρώτησα).
      Εντάξει, πείτε με κακοήθη, αλλά αν σε κάθε φανάρι στην πέφτουν 10, στο τέλος ή τους βρίζεις ή κάνεις πλάκα. Προτιμώ το δεύτερο.
      Εδώ στα δυτικά πάντως η κατάσταση έχει ξεφύγει. Ειδικά Νίκαια και Αιγάλεω.

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 19/01/2011 22:17:58

        Στου Δηλαβέρη παίζουν και κρίκετ τις Κυριακές.Πλάκα έχει, γιναμε κανονική αποικία.

    • empedocle avatar
      empedocle @ Αυριανιστής 19/01/2011 21:57:06

      Τέλειο ! Θέλω μία !! Ε,ρε τους Κινέζους !!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ empedocle 19/01/2011 22:14:22

        Είναι.. εποχικό προϊόν. Κάνε λίγη υπομονή μέχρι Μάιο-Ιούνιο, και μην ανησυχείς, μπάτε σκύλοι αλέστε θα είμαστε και τότε, θα έρθουν λεφούσια και θα ξαναφέρουν...

  14. athamas avatar
    athamas 19/01/2011 21:21:55

    Η κυρία νταλάρα, σε στιγμές φραστικής έντασης είπε σε τηλεοπτική εκπομπή, ότι το 2001 χρειασθήκανε και φέρανε 1 εκατομμύριο λαθραίους, για τα έργα της ολυμπιάδας και ότι από αυτούς έφυγαν 200 χιλιάδες ,έκτοτε κανείς δεν ξέρει πόσους χρειάζονται! Αλλά είναι εύκολο να κάνουμε την πρόσθεση αφού είναι γνωστός ο αριθμός που εισέρχεται καθημερινά στην χώρα!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ athamas 19/01/2011 21:35:27

      Όταν όμως κάποιοι επισήμαιναν, από τότε και ακόμα νωρίτερα, τους πολυποίκιλους κινδύνους που έκρυβε το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας, το πόπολο τους θεωρούσε "ανθέλληνες" και "μίζερους". Ας λουστεί τώρα τις συνέπειες, με πρώτη τη χρεωκοπία...

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/01/2011 21:24:10

    Θα χρειαστεί μυαλό τύπου Λυγερού, για να υπολογίσει σωστά πόσοι είναι. Με διαφορικές εξισώσεις.
    Βλέπετε, κάθε μέρα μπαινοβγαίνουν ανενόχλητοι χιλιάδες "αναξιοπαθούητες".

  16. Άναυδος avatar
    Άναυδος 19/01/2011 21:59:11

    Μένω και εργάζομαι στο κέντρο.

    Σε ακτίνα έως και 5χλμ από το κέντρο, δλδ από Γαλάτσι έως Ταύρο και από Ζωγράφου μέχρι Αιγάλεω, οι αλλοδαποί είναι το 90%. Δλδ στο κυρίως κομμάτι του οικοδομικού ιστού της Αθήνας.

    Στο 10% των Ελλήνων που μείναμε σε όλη αυτή την τεράστια περιοχή, δλδ οι "ντόπιοι" όχι οι εργαζόμενοι που έρχονται από άλλες περιοχές, οι μισοί είμαστε άτομα της παραγωγικής ηλικίας και οι άλλοι μισοί είναι φτωχοί που δεν έχουν επιλογές, υπερήλικες, "περίεργοι" μοναχικοί, και τα παρόμοια.

    Ο επισκέπτης δεν το αντιλαμβάνεται άμεσα γιατί οι μόνοι που φαίνονται στην πρώτη ματιά είναι οι "έγχρωμοι" ή οι φέροντες εθνικ ενδυμασίες, όπως Αφρικανοί γενικώς, Αφγανοί, Πακιστανοί, Ινδοί, κλπ.
    Όλοι οι υπόλοιποι είναι Βαλκάνιοι κυρίως Aλβανοί, Ρουμάνοι, Πολωνοί, Γεωργιανοί, Μολδαβοί, Ουκρανοί, κλπ, κλπ.

    Την κατάσταση χειροτερεύουν άλλο τόσο οι διάφορες οργανώσεις, ΜΚΟ, και πολιτικές παρατάξεις, που οργανώνουν συνεχώς "εκδηλώσεις συμπαράστασης" των αλλοδαπών στις πλατείες και τις λεωφόρους. Περιέργως κανείς από αυτούς δεν μεταφέρει την ενόχληση της "διαμαρτυρίας" του σε περιοχές της Εκάλης ή της Γλυφάδας ή της Φιλοθέης ή της Κηφισιάς αλλά τους υφιστάμεθα εμείς, και αυτούς.
    Καταλαβαίνετε, λοιπόν, για τι είδους χάβρα μιλάμε, συνύπαρξης και σύμπραξης του κάθε τυχάρπαστου στην πλάτη μας.
    Οι σειρήνες της αστυνομίας ακούγονται πέρα-δώθε στην πόλη όλο το 24ωρο, όπως κάποτε τις ακούγαμε σε Αμερικάνικες πόλεις, στις ταινίες, και κουνάγαμε το κεφάλι.

    Ζώντας όλα αυτά καθημερινά, καταλαβαίνετε τα νεύρα που με πιάνουν όταν παρακολουθώ παρόλες τύπου "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε" από την Α.Νταλάρα, τον ΓΑΠ, αριστεριστές "προοδευτικούς", και δημοσιογράφους του προπαγανδιστικού pay roll.

    Όσοι κατεβαίνετε σποραδικά στην Αθήνα, ή έχετε καιρό να έρθετε, δεν έχετε ΙΔΕΑ τι συμβαίνει εδώ και καιρό! Όλα όσα λέγονται στις τηλεοράσεις, ακόμη και από "αντίθετους" στην λαθρο-κατάσταση, απέχουν από την πραγματικότητα όσο η μέρα με την νύχτα!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Άναυδος 19/01/2011 23:51:17

      Εργάζομαι στο κέντρο και μένω στις δυτικές συνοικίες.
      Κατεβαίνοντας την Πανεπιστημίου, από την Ιπποκράτους και κάτω, και ειδικά από το Ρεξ και κάτω η κατάσταση είναι δραματική. Καταλαβαίνεις ότι μπαίνεις σιγά σιγά σε γκέτο Αφροασιατών. Προχωρώντας πιο κάτω τα πράγματα γίνονται επίφοβα, το νιώθεις στο πετσί σου. Αγιος Κωνσταντίνος Ομονοίας, Πλατεία Βάθης, Μεταξουργείο, Γ΄ Σεπτεμβρίου μέχρι Βικτώρια, Λιοσίων, είναι περιοχές που με κανένα τρόπο ένας Έλληνας, αλλά και Αλβανός πλέον δεν θα έρθει να μείνει. Οσοι έχουν μείνει, έχουν ξεμείνει, κυριολεκτικά. Οι περισσότεροι μεγάλοι άνθρωποι και κάποιοι από την επαρχία που ήρθαν εκεί δεκαετία του '80 και παγιδεύτηκαν. Κάτω από Ομόνοια, Ευριπίδου, Μενάνδρου, Γερανίου, είναι κόλαση, κανείς δεν μπαίνει εκεί μετά το απογευματάκι, εκτός αν είναι τρελός ή ψάχνει για πρέζα (και πάλι..., έχει άλλα στέκια πιο ασφαλή). Στον Κολωνό είναι καλύτερα τα πράγματα από την άποψη των Αφροασιατών, αλλά και εκεί εγκαθίστανται. Πλατεία Αμερικής, είναι το μεγάλο δράμα και θεωρείτο μάλιστα καλή περιοχή λίγα χρόνια πρωτύτερα. Φίλη φίλης μου έχει κλειδώσει το διαμέρισμά της εκεί και μένει στο εξοχικό της στην Ανάβυσσο (ενώ εργάζεται στην Αθήνα και δεν τη συμφέρει). Στον Άγιο Παντελεήμονα η πλατεία είναι "καθαρή", αλλά μόνο η πλατεία. Τα γύρω στενά είναι η χαρά του Αφγανού και του Μαροκινού. Στην πλατεία Αττικής δεν πατάει το πόδι του Έλληνας, ούτε θα πάει βόλτα το παιδί του. Έχω κατεβεί την Πιπίνου βράδυ, είχα πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι Κοδριγκτώνος, πηγαινα με φόβο και βήμα γρήγορα. Παρέες-παρέες Μαροκινών και Αλγερινών έξω από μαγαζιά-τηλεφωνεία (;), μπουλούκια. Κοπέλα δεν περνάει, πρέπει να αλλάξει πεζοδρόμιο, είναι εντελώς πρόστυχοι με τις γυναίκες, ειδικά αυτοί. Από στενά παράλληλα στην Αχαρνών και τη Λιοσίων δεν πας, να το ξεχάσεις. Για την Κυψέλη, μου λέει συνάδελφος που μένει εκεί, η Επτανήσου έχει γεμίσει μαύρους. Πολύ καλύτερα είναι τα πράγματα σε Ευελπίδων, Γκύζη, Παγκράτι, Ιλίσια. Εκεί έχει Αλβανούς και Ρώσους, αλλά αυτοί είναι ενταγμένοι και τα παιδιά τους δεν ξεχωρίζουν από τα δικά μας.
      Η τέλεια καταστροφή θα γίνει όταν αρχίσουν και οι Αλβανοί. οι Ρουμάνοι, οι Ουκρανοί και οι Πολωνοί να φεύγουν και από τις περιοχές αυτές, Άγιο Παντελεήμονα, Άγιο Νικόλαο Αχαρνών, Κάτω Πατήσια και να πηγαίνουν προς τα πάνω. Μην το κοροϊδεύετε καθόλου, αυτοί είναι η τελευταία ομάδα ευρωπαϊκής αντίστασης...
      Στα δυτικά, η Νίκαια (η παλιά Νίκαια) και η Παλιά Κοκκινιά έχουν πακιστανοποιηθεί. Το Αιγάλεω έχει επίσης πολλούς Πακιστανούς, αλλά και Ιρακινούς, προς τα πάνω αυτοί, στον Αγιο Σπυρίδωνα. Πλέον όμως νοικιάζουν διαμερίσματα ακόμα και στο Πασαλιμάνι άτομα από Πακιστάν και Μπαγκλαντές. Βλέπεις να βγαίνουν από καλές πολυκατοικίες στη Χαριλάου Τρικούπη και τους γύρω δρόμους, κοντά στο Μουσείο του Πειραιά, μελαμψοί με σφουγγαρίστρες για τζάμια στο χέρι. Οχι ότι καθαρίζουν τις πολυκατοικίες, μένουν σε αυτές.
      Δεν με ενοχλεί το χρώμα, αυτό είναι άνευ σημασίας, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου προνομιούχο επειδή τυχαίνει να έχω λευκό δέρμα. Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί κουβαλούν εδώ και την κουλτούρα τους, είναι πιστοί μουσουλμάνοι και δεν εντάσσονται. Στη χειρότερη περίπτωση, θα φέρουν και γυναίκες απο το Πακιστάν, όπως κάνουν οι ομοεθνείς τους και περισσότερο ενταγμένοι της Αγγλίας.
      Ελάχιστοι βαφτίζονται πάντως, ελάχιστοι όμως. Χτες μπήκε στο λεωφορείο ένας Πακιστανός, φορούσε απ' έξω από το πουκάμισο ένα σταυρουδάκι μαύρο υφασμάτινο, αυτά που φτιάχνουν στα μοναστήρια, και έκανε και τον σταυρό του όταν περάσαμε μπροστά από μια εκκλησία. Κάτι είναι και αυτό...Και στον Αγιο Κωνσταντίνο Ομονοίας είχα δει να μπαίνει ένας Πακιστανός που φορούσε σταυρό και άναψε κερί και προσκύνησε τις εικόνες.

      • Άναυδος avatar
        Άναυδος @ ΒΙΣ 19/01/2011 23:59:51

        Χάλι-χάλι-απερίγραπτο χάλι.

      • Χρηστος avatar
        Χρηστος @ ΒΙΣ 20/01/2011 03:35:44

        "Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί κουβαλούν εδώ και την κουλτούρα τους, είναι πιστοί μουσουλμάνοι και δεν εντάσσονται"

        Εδώ πιστεύω πως βρίσκεται η ουσία. Το θεωρούμε τελείως ουτοπικό το να προσπαθήσουμε να τους παρουσιάσουμε την δική μας κουλτούρα και τις δικές μας αξίες; ή μήπως δεν το θέλουμε;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Χρηστος 20/01/2011 11:06:43

          Την επόμενη φορά που θα σταματήσω σε φανάρι, θα προσπαθήσω να περάσω κάτι από τη δική μας κουλτούρα στον Μπαγκλαντέζο πλύστη. Λέω να του πω δυο λόγια για την πολιτική θεωρία του Πλάτωνα. Και να του διαβάσω λίγο Καβάφη. Ή μήπως Σεφέρη; Οχι πάντως από τον Μεγάλο Ερωτικό του Εμπειρίκου, γιατί θα μου φέρει το ΝτιΒιΝτι της Ντούβλη.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 20/01/2011 11:08:11

            Τον Μεγα Ανατολικό ήθελα να πω, αλλά δεν πειράζει, γλώσσα λανθάνουσα ταληθή λέγει...

  17. empedocle avatar
    empedocle 19/01/2011 22:04:25

    Πάντως είναι γελοίο το ότι δεν μπορούμε να δώσουμε μία λύση σ'αυτό το πρόβλημα.
    Καμίας σοβαρής χώρας οι κάτοικοι δεν θα δέχονταν αυτό το χάλι.

  18. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 19/01/2011 22:11:46

    υμαστε το τραγουδι του Μανου;
    "Ακουσατε, ακουσατε: Τωρα βαλτε ολες τις φυλες της Γης :Μαυροι (Αφρικανικες χωρες), ασπροι (Βαλκανια, Σλαυοι, Αλβανοι, Ρουμανοι),, κιτρινοι(Κινεζοι, Ινδινησιοι, Μαλαισιανοι) , γκριζοι(Παστουν, Ινδοι, Αιγυπτιοι), Ινδιανοι, Αραβες(Ιρακ, Παλαιστινιοι), Ζουλου,και οποιους ξεχασα. Οι πρασινοι εξαιρουνται.

  19. ΚΣ avatar
    ΚΣ 19/01/2011 22:16:09

    Υπάρχει μια πρόσφατη ταινία, το Agora, που ανεξάρτητα από την ιστορική ακρίβειά της έχει ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία που μου φαίνονται σχετικά με το θέμα της ανάρτησης, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.
    Σε αυτή την ταινία οι κάτοικοι της Αλεξάνδρειας φαινομενικά αποτελούν την κυρίαρχη τάξη, με οικονομική και κοινωνική ισχύ στην πόλη τους, πάντα όμως υπό τη προστασία της άνωθεν Ρωμαϊκής εξουσίας. Αρχικά, ενοχλούνται από τους ρακένδυτους, αγράμματους και άξεστους χριστιανούς, οι οποίοι διακρίνονται για τον φανατισμό τους. Υπάρχουν σποραδικές μικρές συγκρούσεις μεταξύ πολιτών και χριστιανών και όταν οι πρώτοι αποφασίσουν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση και να επιβάλλουν την αναμενόμενη ''ισχύ'' τους διαπιστώνουν με έκπληξη αφενός ότι οι χριστιανοί μέσα στην πόλη τους είναι πάρα πάρα πολλοί και αφετέρου ότι ή άνωθεν ρωμαϊκή ελίτ και εξουσία έχει κάνει την επιλογή της σε ότι αφορά τους χριστιανούς. Αρχικά, η Ρωμαϊκή εξουσία εμφανίζεται καθησυχαστική, μετά ουδέτερη και τελικά, όταν τα πράγματα την αναγκάζουν, παίρνει ξεκάθαρα το μέρος των χριστιανών με τελικό αποτέλεσμα τη σφαγή των πολιτών της Αλεξάνδρειας ανάμεσά τους και της φιλοσόφου Υπατίας.
    Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός, ούτε να ισχυριστώ ότι υπάρχει απευθείας αναλογία με τη σημερινή κατάσταση, αλλά νομίζω ότι και στην περίπτωση μας, η "εξουσία" μας καθησυχάζει (πχ. με το φράκτη) και μας λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να τους συνηθίσουμε....

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ ΚΣ 20/01/2011 00:04:12

      Συμφωνώ. Σε επίπεδο προσωπιού βιώματος αυτό βλέπω.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΣ 20/01/2011 00:05:40

      Δεν είναι ορθή ιστορικά η εικόνα αυτή, γιατί τον 5ο αιώνα, όταν διαδραματίζεται το έργο, οι χριστιανοί ήταν και η πλειοψηφία στην Αλεξάνδρεια και ένα μεγάλο μέρος της ελίτ ήταν χριστιανοί. Πάντως, οξείες διαμάχες μεταξύ χριστιανών και εθνικών, αλλά και ιουδαίων στην Αλεξάνδρεια ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο τον 4ο και 5ο αιώνα και ο πληθυσμός της πόλης φημιζόταν για τη φιλοταραξία του, γενικώς.
      http://math.coe.uga.edu/tme/issues/v06n1/4whitfield.pdf
      Αυτό είναι ένα πολύ ισορροπημένο άρθρο πάνω στο θέμα αυτό που προκαλεί πολλές συζητήσεις.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/01/2011 22:17:47

    Αν δεν μας γίνει συνείδηση ότι μας πάνε για ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ εξολόθρευση δεν πρόκειται να το λύσουμε το πρόβλημα.

    Θα πελαγοδρομούμε συνεχώς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/01/2011 22:22:05

      Έχουν όμως τον τρόπο τους να μας αποχαυνώνουν. Για πες σε άλλους συνέλληνες αν είναι διατεθιμένοι να χάσουν τη βολή, τον καναπέ και το iPad για την υπεράσπιση των εθνικών μας δικαίων και της υπόστασής μας, και να δούμε τι απαντήσεις θα πάρεις...

  21. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/01/2011 22:36:36

    Ναι, Μίσα, φυσικά και η ανέχεια δεν είναι καλός σύμβουλος, αλλά αύριο μπορεί να πράξουν αντίστοιχα και οι άνεργοι που μένουν επί ξύλου κρεμάμενοι κατά χιλιάδες. Ελπίζω να έχεις δει την ταινία "Το τσεκούρι" του Γαβρά. Για αυτούς όμως, δεν βλέπω καμία ΜΚΟ να κόπτεται όπως κόπτονται για τους λάθρο.

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 19/01/2011 22:44:33

      Αυριανιστή

      Κατανοώ πλήρως τις πολιτικές στοχεύσεις της λαθρομετανάστευσης, όπως και αυτές του Μνημονίου: προκειται για μεθόδους αποικιοκρατίας.
      Αλλά με θυματα εκατομμύρια ανθρωπους , γηγενείς και μετακινούμενους, και κέρδη για τράπεζες και εταιρείες.
      Αν δε δουμε όλο το πάζλ, θα χαθούμε στα επι μέρους.

  22. ierofantis avatar
    ierofantis 19/01/2011 23:27:54

    Κεντρικό φανάρι στην Αθήνα. Σε κάθε κόκκινο μαζεύονται 20-30 αυτοκίνητα. Το φανάρι ανοίγει κάθε ένα λεπτό. Το φανάρι κουράρεται από Αγνώστου Ταυτότητας Μελαμψό Γήινο (εφεξής "ΑΤΜΓ") πλύστη, επι οκτάωρο.

    Αν από κάθε κόκκινο φανάρι ο ΑΤΜΓ εισπράττει μισό ευρώ, στην ώρα έχει εισπράξει 15 ευρώ, αφού από τα εξήντα λεπτά της ώρας μόνο τα 30 είναι διαθέσιμα για προσφορά υπηρεσίας. Αν δουλεύει 8ωρο, είναι 8 x 15 = 120 ευρώ την ημέρα. Αν δουλεύει 24 ημέρες, με Σαββατοκύριακο ρεπό, είναι 120 x 24 = 2884 Ευρώ.

    2884 Ευρώ αφορολόγητα και χωρίς κρατήσεις. Υποθέτω δε ότι μάλλον είναι περισσότερα καθώς στο παράδειγμά μου, υποθέτω ότι σε κάθε κόκκινο φανάρι εισπραττει μόνο μισό Ευρώ.

    Δούλευε μακάκα ΈΛΛΗΝΑ μετά για 1200 για να σε λένε και υψηλόμισθο...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ierofantis 19/01/2011 23:36:31

      Σωστός και σαφής!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ierofantis 19/01/2011 23:57:36

      Προ ετών Πακιστανός μαρμαράς μου είπε για αυτούς που δουλεύουν στα φανάρια: Μην τους λυπάσει, ξέρεις πόσα λεφτά βγάζουν αυτοί;

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ ierofantis 20/01/2011 00:10:21

      Αρκεί να αναλογιστούμε οτι τα χιλιάδες Ευρώ που χρειάζονται για να τους φέρουν οι δουλέμποροι εδώ δεν τα έχουν προκαταβολικά. Είναι ασύληπτο ποσό για τις πατρίδες τους, έτσι το χρεώνονται να το ξεπληρώσουν δουλεύοντας ενταγμένοι σε συμμορίες εδώ.
      Αν δεν απέδιδαν τα φανάρια, ούτε οι δουλέμποροι ούτε οι αλλοδαποί συμμορίτες, θα τους είχαν να ξεχρεώνουν τέτοια ποσά με αυτή την εργασία.

  23. ierofantis avatar
    ierofantis 20/01/2011 00:08:35

    Στο ανωτέρω παράδειγμά μου πολλαπλασιάστε τα 2884 Ευρώ μηνιαίο εισόδημα επί 12 μήνες.

    2884 x 12 = 33.588 ετήσιο αφορολόγητο εισόδημα.

    Πολλαπλασιάστε τώρα το εισόδημα αυτό (που αντιστοιχεί σε ένα ΑΤΜΓ), επί τους 38.000 κατ' εκτίμηση του Κάποιου, ΑΤΜΓ πλυστών του λεκανοπεδίου.

    38.000 x 33.588 = 1.007.640.000 Ευρώ.

    Αν δεν μπορείτε να τους διώξετε, τουλάχιστον φορολογίστε τους...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ierofantis 20/01/2011 00:27:57

      AΠΕΛΑΣΗ ΟΛΩΝ ΦΙΛΕ Η ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΙΜΟΥΣ

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ anonymous 20/01/2011 00:32:35

        Αν τους φορολογίσει, μπορεί να αποδειχθεί μη αποδοτική η μπίζνα, οπότε να σηκωθούν να φύγουν από μόνοι τους και να γλιτώσουμε και τα έξοδα απέλασης...

  24. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/01/2011 00:10:35

    Μην αγοράζετε μαιμούδες και μπιχλιμπίδια από δαύτους και μην αφήνετε να σας πλενουν τα τζάμια. Όλα τα αυτοκίνητα έχουν υαλοκαθαριστήρες. Μη δίνετε ελεημοσύνη σε κάθε "αναξιοπαθούντα" που φέρνει ο νταβάς από τις βόρειες χώρες. Πρόκειται για οργανωμένες επιχειρήσεις. Πολλούς από τους αναξιοπαθούντες τους βλέπεις σε διάφορα φανάρια της Αθήνας. Τους αλλάζουν χώρο εργασίας για ξεκάρφωμα.

    Όσοι μπορούν να το αντιληφθούν ας το διαδώσουν. Διαφορετικά μη παραπονιέστε.

  25. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/01/2011 00:15:12

    Γιατί έχουμε καταντήσει ο αποθέτης των λαθρομεταναστών και των διαφόρων αναξιοπαθούντων από τις βόρειες χώρες;
    Απλούστατο. Είμαστε κράτος του κώλου. Και θα γίνουμε κράτος του απόπατου, διότι έτσι συμφέρει την υπερδύναμη. Όσο περισσότερο του κώλου και του απόπατου γίνεσαι, τόσο και πιο εύκολα σε κάνουν καλά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αρματιστής 20/01/2011 00:29:46

      Ο ΓΑΠ είχε πει για τους Ρουμανόγυφτους "η Γαλλία τους διώχνει, εμείς τους ανοίγουμε τις πόρτες".
      Πλέον έχει Ρουμανόγυφτους ζητιάνους και στο Κολωνάκι. Η εκδίκηση της γυφτιάς, κυριολεκτικά.
      Το άλλο, το πραγματικό δράμα, είναι οι δικοί μας άστεγοι. Πλέον είδα και αυτό: Η πλαϊνή πόρτα του Αγίου Διονυσίου στο Κολωνάκι στεγάζει μόνιμα έναν άστεγο. Στο Κολωνάκι! Αν μου το έλεγαν 5 χρόνια πριν θα έλεγα "σενάριο επιστημονικής φαντασίας".
      Θα δούμε πολλά ακόμα, στην αρχή είμαστε...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΒΙΣ 20/01/2011 00:37:54

        Πείτε με ρατσιστή (αν δεν με απατά η μνήμη μου άλλωστε, πρόσφατα ένας φίλος μου απέδωσε τέτοιο χαρακτηρισμό) αλλά τους ΈΛΛΗΝΕΣ αστέγους, φτωχούς, ναρκομανείς, ή απλώς άτυχους της ζωής, προσπαθώ να τους βοηθώ όπως μπορώ.

        Μέχρι τώρα μόνο με χρήματα, μπας και φάνε κάτι και μαζέψουν δυνάμεις για την επόμενη σκληρή τους μέρα.

        Σας παρακαλώ, αν δεν έχετε σοβαρό πρόβλημα βιοποριστικό εσείς ή τα συγγενικά ή φιλικά σας πρόσωπα, δείξτε σε αυτούς τους συμπατριώτες μας, λίγη ανθρωπιά και αλληλεγγύη, μιας και το κοινωνικό κατ' επίφαση κράτος μας, παρά το ότι συνταγματικά είναι υποχρεωμένο να μεριμνά για αυτούς, τους μεταχειρίζεται ως τα χείριστα των σκουπιδιών.

        Σκεφτείτε ότι για αυτούς τους Έλληνες, δεν υπάρχουν ΜΚΟ να τους προστατεύσουν...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ierofantis 20/01/2011 00:45:11

          Φίλε, εγώ έφτασα σε σημείο τις προάλλες, στη Σταδίου, ήταν μεσήλικας που ζητιάνευε. Φαινόταν αξιοπρεπής άνθρωπος. Τον ρώτησα πρώτα: Είσαι Έλληνας; Και μετά του έδωσα. Δεν το έχω ξανακάνει στη ζωή μου να ρωτήσω σε επαίτη την εθνικότητά του και παλιότερα δεν θα το έκανα ακόμα και να με χτυπούσαν, αλλά εκεί που μας έφτασαν...

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΒΙΣ 20/01/2011 00:49:31

            Εγώ έχω περάσει αυτό το στάδιο (να ρωτάω εθνικότητα) εδώ και καιρό...

            Στην αρχή ένιωθα ντροπή. Μετά, ουδέτερα.

            Τώρα, άπειρη ικανοποίηση και χαρά. Τελεία.

  26. Επαρχιώτης avatar
    Επαρχιώτης 20/01/2011 00:17:57

    Πριν κάνα χρόνο στην πλατεία Μοναστηρακίου κάθονται στην παρέα μας σε ένα σουβλατσίδικο πατέρας γύρω στα 50 και κόρη γύρω στα 22 πάει ο μαύρος στην κοπέλα και τι προτείνει να αγοράσει μπροστά στα έκπληκτα μάτια του πατέρα της? Το dvd της Ντουβλη!

  27. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 20/01/2011 00:22:41

    Και μόνο η εικόνα του άρθρου αποτελεί προσβολή για τη χώρα μας. Αυτή η εικόνα είναι η ξεφτίλα μας. Και κανένας δεν συγκοινείται.

    Το εμπόρευμα όμως που έχουν όλοι αυτοί οι αναρίθμητοι μπόγοι που κουβαλάνε όλοι αυτοί οι δυστυχείς, κάποιες αποθήκες τους το προμηθεύουν. Κάποιες εταιρείες που αφού το πουλάνε χωρίς παραστατικά, σημαίνει ότι το εισάγουν και χωρίς παραστατικά. Άρα το κύκλωμα είναι πολύ ευρύ και πολυπλόκαμο. Εμπλέκονται τελωνεία, λιμενικά, έφοροι, αστυνομία, δημοτική αστυνομία, δήμοι και βάλε.

    Για αυτό λέω ότι είμαστε κράτος του απόπατου. Ξεπεσμένο κράτος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αρματιστής 20/01/2011 00:34:12

      Αν σου πω ότι ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών τον Σεπτέμβριο πήρε τηλέφωνο την αστυνομία γιατί δεν μπορούσε να φύγει με το αυτοκίνητό του θα το πιστέψεις; Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο νόμιμα στο πάρκινγκ της Ακαδημίας. Και από την Αστυνομία του είπαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι, γιατί είχε η Πορτάλιου εκεί το προεκλογικό της περίπτερο και τους προστάτευε!!!
      Δεν μπλοφάρω, η ιστορία είναι 100% αληθινή.
      Να ποιοι είναι οι νταβατζήδες των ισλαμιστών.
      Και μετά βγήκαν μερικοί να καταδικάσουν το αυγουλάκι που έφαγε το Παρτάλι στην είσοδο της λαϊκής στη Μιχαήλ Βόδα. Ευτυχώς (για τη μανδάμ) που δεν μπήκε και μέσα στη λαϊκή, γιατί είχε ποικιλία και πλήθος αυγών και προϊόντων που την περίμεναν.

  28. vector avatar
    vector 20/01/2011 00:26:08

    Να συμπληρωσω στο μετρο στο Αιγαλεω εχω δει πολλακις τους πλανοδιους λαθρομεταναστες να εχουν απλωσει την πραγματεια τους υπο τα ομματα των αδιαφορων μπατσων της ΔΙΑΣ που αραζουν στην εισοδο του σουπερ μαρκετ απεναντι...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ vector 20/01/2011 00:39:56

      Κάθονται οι λαθρέμποροι μέχρι μπροστά στην είσοδο του Ωδείου του Νάκα, που πηγαίνω τα παιδιά μου. Και έβαλαν μία ειδοποίηση στα αγγλικά στη τζαμόπορτα του ωδείου "παρακαλούμε μην κλείνετε την είσοδο"!
      Οι μπάτσοι του ΔΙΑΣ όταν έρχονται, οι μαύροι φεύγουν από την είσοδο του μετρό στην πλατεία Εσταυρωμένου, και πηγαίνουν απέναντι, μπροστά στον Μαρινόπουλο και κατά μήκος της Ιεράς Οδού, που είναι όλο μαγαζιά. Δηλαδή στα 10 μέτρα από τους αστυνομικούς! Κοροϊδία.

      Φίλος μου στην Πατησίων βράδυ βρίσκει αστυνομικό και του λέει "όλοι οι μαύροι που περνούσα κατά μήκος του δρόμου μού έλεγαν αν θέλω "μαύρο". Μπροστά σας είναι, τί κάνετε;". Και ο μπάτσος-μοντέλο του λέει: "Ποιός στο είπε, δείξε μού τον!". Η απόλυτη γελοιότητα.
      Βέβαια, κατ ιδίαν σου λένε οι αστυνομικοί ότι τους έχουν δεμένα τα χέρια. Ο πρασινοφρουρός Λευτεράκης Οικονόμου να είναι καλά.

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 20/01/2011 13:51:25

        ΒΙΣ

        Εδώ και πολλές δεκαετίες είναι τοις πασι γνωστόν πως «οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωίνη».
        Ποια δακρυγόνα και χημικά...Σε εθίζουν με τη χημεία στις φλέβες και καθάρισαν δια βίου μαζί σου....

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/01/2011 00:39:42

    ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ!!! Υπάρχουν ακόμια όρνια και πονοψυχοι ηλίθιοι που δίνουν. Όσο δίνετε, δεν φεύγουν. Δεν λέω να τους πατήσετε, μην δίνετε. Και καλού κακού κλειδαρίτσες και παραθυράκια.... Πουλάκια μου δεν έχετε ζήσει στο Μπρονξ... (ούτε εγώ, αλλά το σινεμά...)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 20/01/2011 00:41:59

      Κάτι νεαροί δίνουν και κάτι γυναίκες λυπησιάρες, πλέον. Οι γυναίκες ψωνίζουν και από τα σκουπίδια που πουλάνε.
      Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα έδιναν πολύ περισσότεροι, έδινα και εγώ.
      Τα τελευταία 2 χρόνια δεν δίνω δεκάρα.

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 20/01/2011 13:47:22

      Γνωρισα παλιότερα κάποιον ελληνοαμερικάνο που είχε ζήσει στο Μπρόνξ. Εφερνε λίγο στον Τζος Τσίλντρες...
      Μου έλεγε πως αν περναγε αυτοκίνητο άγνωστο στην περιοχή, πεταγαν γλάστρες από τα μπαλκόνια , έσπαγαν τα τζάμια του και μετά κατέβαινε όλη η γειτονιά και το έγδυνε, και τον οδηγό του μαζί...

  30. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 20/01/2011 02:21:33

    Κάθε μέρα εντοπίζονται 300 λαθρομετανάστες που μπαίνουν απο τα απροστάτευτα σύνορα του Έβρου.Φίλος στρατιωτικός που έλεγε οτι ο αριθμός αυτός είναι μη πραγματικός.τουλάχιστον 500-600 μπαίνουν καθημερινά.....ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 600 ΑΤΟΜΑ,κάντε τους υπολογισμούς πόσοι λαθραίοι έρχονται στον σκουπιδότοπο της Ευρώπης κάθε χρόνο.Όλες οι πόλεις και τα χωριά έχουν γεμίσει με Πακιστανούς και Αφγανούς,Νιγηριανούς,Κινέζους.Δεν αναφέρομαι σε Αλβανούς που πλέον έχουν καταντήσει αδέρφια μας,μπροστά σε αυτή την αφροασιατική εισβολή.Βέβαια τελευταία έχουν κάνει την εμφάνισή τους αναρίθμητοι ρουμανόγυφτοι που έδιωξε ο Σαρκοζύ,έξω απο τράπεζες,σούπερ μάρκετ γίνεται χαμός.Η Σαλονίκη έχει καταντήσει ένα απέραντο γυφτοπάζαρο και τα σκουπίδια μπαίνουν μέσα στα σπίτια μας,κάνουμε τάκλιν στους αρουραίους.Ζήσε τον μύθο σου στην Ελλάδα

  31. Χρηστος avatar
    Χρηστος 20/01/2011 03:14:45

    "χώρια οι πάμπολλοι ζητιάνοι, πολλοί εκ των οποίων με δυσμορφίες και σοβαρές αναπηρίες"

    Ναι σωστά, θα έπρεπε όλοι να είναι λαμπεροί, γυμνασμένοι και πλήρως υγιέστατοι, έτσι ώστε να μην είμασταν αναγκασμένοι να αποστρέφουμε αλλού το βλέμμα μας.

    Φυσικά, δεν αμφιβάλω καθόλου πως υπάρχει πρόβλημα με την αθρόα εισαγωγή λαθρομεταναστών στην χώρα μας και κυρίως στις μεγάλες πόλεις. Φυσικά και υπάρχει ζήτημα με τους πλανόδιους πωλητές.
    Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που αναφέρεται η σωματική αναπηρία των ανθρώπων αυτών στο άρθρο. Είναι μήπως αυτός ακόμα ένας λόγος να τον μισήσουμε (τον μετανάστη);

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ Χρηστος 20/01/2011 09:39:11

      Να μην αναφρεθεί; Να τα κρύβουμε κάτω από το χαλί; Πάρτους στην Εκάλη ρε πονόψυχε αιθεροβάμμωνα συριζαίε ανθέλληνα.

      • Χρηστος avatar
        Χρηστος @ Εν Πλώ 20/01/2011 14:44:29

        "Πάρτους στην Εκάλη ρε πονόψυχε αιθεροβάμμωνα συριζαίε ανθέλληνα."

        Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το άπλετο γέλιο που μου χάρισες.
        Θα ήθελα επίσης να σου πω πως ούτε αιθεροβάμων είμαι, ούτε συριζαίος, ούτε μένω στην Εκάλη.

        Δεν είπα να μην αναφερθεί, απλά αναρωτιέμαι τον λόγο. Το γεγονός πως πολλοί ζητιάνοι είναι σακάτηδες δεν νομίζει να έχει σχέση με το μεταναστευτικό πρόβλημα.

  32. ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ avatar
    ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ 20/01/2011 07:51:37

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ.ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΣΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΟΙ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΟΙ, ΛΕΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ 2.000 ΜΕ 5.000 ΕΥΡΩ,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΩΧΙΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΟΧΙ ΕΥΡΩ.ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΝΤΑΛΑΡΑ ;

  33. sakis avatar
    sakis 20/01/2011 09:18:00

    Εγώ είμαι από επαρχία και άκουγα ότι δεν κυκλοφορεί Έλληνας στην Αθήνα και έχει γκετοποιηθεί και έλεγα αποκλείεται να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα θα έχει πέσει και λίγο η υπερβολή της μέχρι που είχα πάει πέρυσι στην Αθήνα για να πάρω το καράβι να πάω σε ένα νησί των κυκλάδων,ε την λίγη ώρα που έκατσα στην Αθήνα έκανα μια βόλτα στην περιοχή γύρω από τον σταθμό Λαρίσης το πιστεύετε ότι στο 1Κm που περπάτησα δεν βρήκα ούτε έναν Έλληνα .'Ηθελα μια πληροφορία και δεν μπορούσα να βρώ Έλληνα να ρωτήσω για να μου απαντήσει αφού ρωτούσα στο δρόμο λες και ήμουν σε ξένη χώρα αν μιλούσε κάποιος Ελληνικά για να με εξυπηρετήσει.Καλα το άλλο το χάλι την Πρωτοχρονιά στην πλατεία Συντάγματος δεν το συζητώ και δεν γνωρίζω αν σε άλλη πρωτεύσα όχι μόνο Δυτικού αλλά και τριτοκοσμικού κράτους υπάρχει περίπτωση να δεις στην κεντρικότερη πλατεία της πρωτεύουσας του κράτους αυτού την Πρωτοχρονιά όλοι μα όλοι οι συγκεντρωμένοι να είναι πολίτες άλλων χωρών να μην είναι δηλαδή γηγενής ειλικρινά σας λέω δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο κράτος.Καλά τι ξεφτίλα είναι αυτό το πράγμα και απορώ πως ζείτε στην Αθήνα να μην μπορείτε να κυκλοφορήσετε το βράδυ,να σας πειράζουν οι τριτοκοσμικοί τις γυναίκες και να κλειδαμπαρώνεστε λες και είστε σε πόλεμο και δεν αντιδράτε τόσο πολύ έχετε αποχαυνωθεί και απορώ σε αυτό το τριτοκοσμικό σκουπιδαριό που λέγεται Αθήνα που ευτυχώς υπάρχετε και εσείς και έχετε μαζέψει την σάρα και την μάρα και δεν έχουν διαχυθεί όλοι αυτοί ακόμα στην επαρχία και μπορούμε ακόμα να κυκλοφορούμε σχετικά ασφαλής ποιοι είναι αυτοί που ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΙΑ ειλικρινά θέλω να τους γνωρίσω να δω σε τι διανοητική κατάσταση είναι αυτοί οι άνθρωποι και που μένουν.Επίσης πρέπει να διαχωρίσετε την λέξη ανθρωπισμός από την λέξη μπανανία και τσίρκο γιατί ΄ενας πλούσιος με εκατομμύρια ευρώ καταθέσεις μπορεί να κάνει φιλανθρωπίες και είναι θεμιτό αλλά ένας μπακάλης που χρωστά σε όποιον μιλά Ελληνικά και είναι έτοιμοι να του πάρουν το σπίτι οι τράπεζες και να μείνει η οικογένειά του στο δρόμο και να θέλει να κάνει φιλανθρωπικό έργο για τα φτωχά παιδιά της Αφρικής τότε αποκαλείται μακάκας και όχι φιλανθρωπος σε τέτοια κατάσταση είναι αυτή την στιγμή η Ελλάδα ο μαλάκας της Ευρώπης, το κορόιδο τη Ε.Ε που την έχουν κάνει τριτοκοσμική αποθήκη οι ''ανθρωπιστές'' Ευρωπαίοι που θα πρεπε να μας ανάψουν μια τεράστια λαμπάδα που υπάρχουμε και εμείς και όλοι αυτοί οι τριτοκοσμικοί δεν έχουν πάει στην Δυτική Ευρώπη γιατί κανένας δεν τους θέλει στις χώρες τους οι υποκριτές και μας κάνουν και μαθήματα ''ανθρωπισμού'' οι καραγκιόζηδες.

    • empedocle avatar
      empedocle @ sakis 20/01/2011 10:57:35

      Εσύ τι θα έκανες αν έμενες εκεί ? Θα κυκλοφορούσες με την καραμπίνα ανα χείρας ?
      Δεν λύνεται τόσο εύκολα αυτό το πρόβλημα,δυστυχώς.

  34. maria avatar
    maria 20/01/2011 09:34:45

    Αρκετοι απο τους ζητιανους δεν εχουν καμια αναπηρια, παριστανουν οτι εχουν. Εχω δει προσωπικα 2 περιπτωσεις, ενα κουτσο με πατεριτσες και ενα σε καροτσακι στο " τελος της βαρδιας'' να γινεται ''θαυμα''

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ maria 20/01/2011 22:47:35

      Τάχτηκε στη θεά Κάλι και στον Αλί Μπαμπά με τους 40 Κλέφτες και έγινε το θαύμα...

  35. empedocle avatar
    empedocle 20/01/2011 10:54:25

    Απ'όλους αυτούς πάω μόνο τους Κινέζους γιατί είναι εργατικοί,δεν ζητιανεύουν,έχουν πρόγραμμα,στοιχειώδη ευγένεια,οικογένειες και όπως και να το κάνουμε,κουλτούρα που η Κίνα διαθέτει εδώ και αιώνες.
    Δεν έχω δει Κινέζο να πλένει τζάμια στα φανάρια,ούτε να συλλαμβάνεται για οργανωμένες ληστείες,αντίθετ,ό,τι κάνουν το κάνουν σωστά και με μέτρο.
    Φυσικά παίζει και χρηματοδότηση από τη χώρα τους,δεν έρχονται εδώ στα τυφλά όπως όλες αυτές οι ορδές από περίεργες ασιατικές χώρες.

    • Misha avatar
      Misha @ empedocle 20/01/2011 14:54:12

      Η κινέζικη μαφία είναι η σκληρότερη απ ολες.
      Οι Μπρους Λη σπανε γονατα για 50 ευρω.Όταν θα στησουν τη νεα Τσάινα Ταουν στο λιμάνι , θα παρακαλάμε να γυρισουν οι πακιστανοί.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Misha 20/01/2011 16:38:10

        μαζί σου Μίσα αλλά δεν με πιστεύουν που τα λέω. Κι η μαφία τους είναι κρατική

  36. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 20/01/2011 11:46:57

    Αυριανιστής,

    Είναι αλήθεια ότι στο Ηρακλειο Κρήτης λαθρομετανάστες πετούσαν πέτρες σε διερχόμενα αυτοκίνητα στην παραλιακή οδό, συνελήφθησαν και αργότερα αφέθησαν ελεύθεροι αφού υποστήριζαν ότι ο κόσμος τους έδινε "πενταροδεκάρες" και με αυτά δεν μπορούσαν να ζήσουν!

  37. η Dimi avatar
    η Dimi 20/01/2011 13:37:53

    «Κηφηνείον Η Ωραία Ελλάς» (αποσπάσματα)
    Σαράντης Καργάκος: Συγγραφεύς – Φιλολόγος – Ιστορικός
    Γνώστης της Ελληνικής, όσο ελάχιστοι παγκοσμίως

    Ακούω ότι το μεγαλύτερο σήμερα πρόβλημα των νέων μας είναι η ανεργία. Διαφωνώ. Εδώ καί τριάντα χρόνια είναι η ...εργασία. Ο νέος δε φοβάται την αναδουλειά, φοβάται τη δουλειά.

    Μια οικογενειακή αντίληψη, ότι δουλειά είναι ό,τι δεν λερώνει, επεκτάθηκε και στο νεοσουσουδιστικό σχολείο με ευθύνη των κομμάτων, που για λόγους ψηφοθηρίας απεδόθησαν σε μία χυδαία πολιτική παιδοκολακείας, η οποία μετά τη δικτατορία, εξέθρεψε καί διαμόρφωσε δύο γενιές «κουλοχέρηδων», παιδιών δηλαδή πού δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα χέρια τους -πέρα από τη μούντζα- για καμμιά εργασία από αυτές πού ονομάζονται χειρωνακτικές, επειδή -τάχα- είναι ταπεινωτικές...

    Κι ας βρίσκεται μέσα στη λέξη «χειρώναξ», σαν δεύτερο συνθετικό το «άναξ» πού κάνει τον δουλευτή, τον άνακτα χειρών, βασιλιά στο χώρο του, βασιλιά στο σπιτικό του, νοικοκύρη δηλαδή, λέξη άλλοτε ιερή πού ποδοπατήθηκε κι αυτή μες στην ασυναρτησία μιας πολιτικής πού έδειχνε αριστερά καί πήγαινε δεξιά καί τούμπαλιν. Γι' αυτό τουμπάραμε...

    ... Κι έπρεπε να κατακλυσθεί ο τόπος από 1,5 εκατομμύριο λαθρομετανάστες, για να αποδειχθεί ότι στην Ελλάδα υπήρχε δουλειά πολλή αλλ' όχι διάθεση για δουλειά.

    Τα παιδιά -τα μεγάλα θύματα αυτής της ιστορίας- είχαν γαλουχηθεί με τη νοοτροπία του «White color workers». Έτσι σήμερα το πιο φτηνό εργατικό και υπαλληλικό δυναμικό είναι οι πτυχιούχοι, που ζητούν εργασία ακόμη και στον ΟΤΕ ως έκτακτοι τηλεφωνητές, προσκομίζοντας στα πιστοποιητικά προσόντων ακόμη και διδακτορικά!

    Γέμισε ο τόπος πανεπιστήμια, σχολές επί σχολών, επιστημονικούς κλάδους αόριστους, ομιχλώδεις και ασαφείς, απροσδιορίστου αποστολής και χρησιμότητας. Πτυχία-φτερά στον άνεμο σαν τις ελπίδες των γονιών, πού πιστεύουν ότι τα παιδιά και μόνον με τα «ντοκτορά» θα βρουν δουλειά. Έτσι παράγονται επιστήμονες πού είναι δεκαθλητές του τίποτα, ικανοί μόνον για το δημόσιο ή για υπάλληλοι κάποιας πολυεθνικής.

    Παρ' όλο πού γέμισε η χώρα μας τεχνικές σχολές (τι ΤΕΛ, τι ΤΕΙ, τι ΙΕΚ!) οι πιο άτεχνοι νέοι είναι οι νέοι της Ελλάδος. Παίρνουν πτυχίο τεχνικής σχολής και δεν έχουν πιάσει κατσαβίδι οι πιο πολλοί. Δεν ξέρουν να διορθώσουν μια βλάβη στο αυτοκίνητό τους, στο ραδιόφωνο ή στο τηλέφωνό τους. Είναι άχεροι, ουσιαστικά χωρίς χέρια. Τώρα με τα ηλεκτρονικά ξέχασαν να γράφουν, ξέχασαν να διαβάζουν, εκτός φυσικά από «μηνύματα» του αφόρητου «κινητού» τους.

    Τούτη η παιδεία, πού όχι μόνο παιδεία δεν είναι αλλ' ούτε καν εκπαίδευση, αφού δεν καλλιεργεί καμιά δεξιότητα, εκτός από την ραθυμία, την αναβλητικότητα και το φόβο της δουλειάς. Oχι μόνο δεν καλλιεργεί τον νέο εσωτερικά αλλά τον πετρώνει δημιουργικά σαν τα παιδιά της Νιόβης.

    Τα κάνει άχρηστα τα παιδιά για παραγωγική εργασία, γιατί ο θεσμός της παπαγαλίας και η νοοτροπία της ήσσονος προσπάθειας, με το πρόσχημα να μην τα κουράσουμε, τους αφαιρεί την αυτενέργεια, την πρωτοβουλία, τη φαντασία και την πρωτοτυπία.

    ... Οταν μικροί -ακόμη στο Δημοτικό- μαθαίναμε απ’ έξω τον Τυρταίο (ποιος τολμά σήμερα να διδάξει Τυρταίο;) δεν τον μαθαίναμε για να γίνουμε πολεμοχαρείς αλλά για να νοιώθουμε ντροπή, όταν στην μάχη της ζωής, στην πρώτη γραμμή είναι οι παλαιότεροι, οι «γεραιοί» καί οι νέοι κρύβονται πίσω από τη σκιά τους. «Αισχρόν γαρ δη τούτο… κείσθαι πρόσθε νέων άνδρα παλαιότερον».

    Σήμερα, βέβαια, οι χειρωνακτικές εργασίες ελέγχονται σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα από ξένους. Στίς οικοδομές μιλούν αλβανικά, στα χωράφια πακιστανικά. Σέ λίγο οι χειρωνακτικές επιχειρήσεις θα περάσουν στα χέρια των Κινέζων πού κατασκευάζουν ήδη το μεγαλύτερο μέρος των τουριστικών ειδών πού θυμίζουν… Ελλάδα. Ακόμη καί τις σημαίες μας στην Κίνα τις φτιάχνουν!

    Κι εμείς; Εμείς, όπως πάντα, φτιάχνουμε τα τρία κακά της μοίρας μας. «Φτιάχνουμε» τη ζωή μας στην τηλοψία, πού δίνει τα μοντέρνα πρότυπα οκνηρίας στη νεολαία, ποθούμε μια χρυσίζουσα ζωή σαν αυτήν πού προσφέρει το «γυαλί», αγοράζουμε πολυτελή αυτοκίνητα με δόσεις, κάνουμε διακοπές με «διακοποδάνεια», εορτάζουμε με «εορτοδάνεια» καί πεθαίνουμε με «πεθανοδάνεια».

    Eλεγε ο Φωκίων, πού πλήρωσε τέσσερις δραχμές τη δεύτερη δόση του κώνειου πού χρειαζόταν για να «απέλθει», πως στην Αθήνα δεν μπορεί ούτε δωρεάν να πεθάνει κανείς. Έπρεπε να ζούσε τώρα…

    Λυπάμαι πού θα το πω, αλλά πρέπει να το πω: το σχολείο, οι σχολές καί τα ΜΜΕ σακάτεψαν καί σακατεύουν τη νεολαία, γιατί μιλούν συνεχώς για τα δικαιώματα της -δικαιώματα στην τεμπελιά- καί ποτέ για υποχρεώσεις, ποτέ για χρέος, ποτέ για καθήκον. Το καθήκον έγινε άγνωστη λέξη.»

    Πηγή: AIΩΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ Κυριακή, 19/9/2010

  38. ΠΙΠΙΝΑ avatar
    ΠΙΠΙΝΑ 20/01/2011 15:08:13

    ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΛΕΝΟΥΝ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΜΕ ΚΑΤΟΥΡΑ? Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ( για καμμια φαπα θαλεγα εγω...)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΠΙΠΙΝΑ 20/01/2011 22:44:56

      Αυτό μου το επιβεβαίωσε φίλος μου ταξιτζής. Κατουράνε και μέσα στον κουβά.
      Βέβαια, αυτό δεν πρέπει να μας εκπλήσσει, είναι μέσα στην κουλτούρα των Μπαγκλαντεσιανών να αφοδεύουν δημοσία, άνδρες και γυναίκες. Οχι στις ερημιές, στους δρόμους της πρωτεύουσάς τους κανονικότατα. Του έρχεται κάποιου να κάνει την ανάγκη του επί της οδού Πανεπιστημίου, λ.χ., της Ντάκκα; Πάει στην άκρη, τα κατεβάζει, ανακουφίζεται και συνεχίζει τον δρόμο του. Ανδρες και γυναίκες.
      Μου το επιβεβαίωσε Γαλλίδα που δουλεύει στην Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, όχι στην Ελλάδα.

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/01/2011 16:06:59

    Στη Βόρεια Ελλάδα γίνεται μαζική εισαγωγή "σακάτηδων" κάθε μέρα. Έρχονται το πρωί με πούλμαν, από βαλκανικές χώρες και φεύγουν την άλλη μέρα. Με οποιονδήποτε "ζητιάνο" και αν πας να κάνεις κουβέντα, δεν γνωρίζει γρι ελληνικά.

    Πριν 4-5 χρόνια έδωσα μια σακούλα με 3-4 σχετικά παλιά παντελόνια σε έναν κουρελιάρη "δυστυχισμένο" που έκανε πιάτσα στη περιοχή Χαριλάου. Όλες τις επόμενες ημέρες συνέχιζε να φορά τα ίδια σχισμένα δικά του!!!!

  40. babis avatar
    babis 20/01/2011 17:54:27

    Καλησπέρα σας,
    ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό ως πολιτικός μηχανικός και κατάγομαι από τον έβρο γι αυτό μπήκα στον πειρασμό να κάνω την εξής δωρεά στην ΜΚΟ ΜΠΑΣΟΚ: μελέτη, κατασκευή φράκτη Α΄ ποιότητος (τα πρώτα 10 τρέχοντα μέτρα) με όλα τα πιστοποιητικά TUV AUSTRIA, GERMANY, SOMALIA, UZBEKISTAN............

  41. θεος avatar
    θεος 20/01/2011 18:33:46

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΔΩ ? ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΖΟΥΜΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΓΕΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ Η ΕΙΣΒΟΛΗ. ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΙ ΒΙΛΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΕΣ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΦΟΡΑ ΣΥΡΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΧΤΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟ

  42. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 20/01/2011 18:50:38

    Τελικα αυτο το αριστεριστικο,ατοπο και ηλιθιο επιχειρημα πως για την λαθρομεταναστευση φταινε οι...πολεμοι(!!!!),αν γινεται να τελειωσει γιατι προκαλει αφθονο γελιο..Μα καλα,10 χρονια σφαζοντουσαν ιρακ-ιραν,γιατι τοτε δεν εφευγαν??Εχει το μπαγκλαντες πολεμο??Στην βουλγαρια ποτε αρχισε ο πολεμος ρε παιδια??Στην ρουμανια υπαρχουν πολλα θυματα απο τον πολεμο που μαινεται ανεξελεγκτος???Αφηστε που ακουσα πως στην αλβανια υπαρχει φοβος ριψης πυρηνικης βομβας λογω των συνεχιζομενων εχθροπραξιων!!!Με τετοια μυαλα που υπαρχουν στην χωρα μας,με τετοια υψηλου επιπεδου νοητικης υστερησης ατομων που δικαιολογουν τους λαθρομεταναστες οτι και αν κανουν,ειμαστε καταδικασμενοι..ΕΞΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ-ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥΣ..ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΥΑΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.

  43. Kommenos avatar
    Kommenos 20/01/2011 20:05:58

    Κατ’ αρχήν, FactorX, και εγώ όπως και εσύ προβληματίζομαι με τον αριθμό τους και δεν το αποκλείω να έχουν φτάσει το εκατομμύριο. Δεν έχω όμως κανένα στοιχείο για να κάνω σωστούς υπολογισμούς.

    Και δεν είναι ότι χαλάνε μόνο την πιάτσα στους νομοταγείς μαγαζάτορες. Με φοβίζει το γεγονός ότι αν γκρεμιστούμε ακόμα περισσότερο οικονομικά, δεν θα περισσεύει τίποτα για δαύτους πλέον και θα στραφούν αποκλειστικά στο έγκλημα, αφού δεν πιθανολογείται να βάλουν μυαλό και να αποφασίσουν να γυρίσουν στις πατρίδες τους.

    Δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Υδρόκερε. Ο φράχτης θα είναι ένα σημαντικό βήμα, αλλά δεν θα παύει να είναι ένα μέτρο από τα τόσα μέτρα που πρέπει να παρθούν, γιατί εδώ έχουμε Πίθο των Δαναϊδων. Μάλλον έχεις δίκιο στο ότι η κυβέρνηση είδε με καλό μάτι τους μετανάστες σαν εν δυνάμει ψηφοφόρους της στις Αυτοδιοικητικές Εκλογές. Όμως αυτό προοριζόταν να διαρκέσει μέχρι τις εκλογές εκείνες και τώρα ξαναβάζει το προσωπείο του διώκτη των λαθρομεταναστών, μια και δεν τους χρειάζεται πια. Και επίσης ανησυχητικό είναι όπως λές η αύξηση των αυτοδικιών κατά των λαθρομεταναστών που γίνονται ανεξέλεγκτες επειδή δεν υπάρχει χαραγμένη μεταναστευτική πολιτική της χώρας μας.

    Όσο για τον παραλληλισμό που έκανες, ΚΣ, με το περιβάλλον που περιγράφεται στην ταινία Υπατία, φοβάμαι και εγώ μήπως και συμβεί κάποτε αυτό που δείχνει η ταινία, μήπως δηλαδή «η εξουσία, η κυβέρνηση κάποτε προτιμήσει τους μεγάλους αριθμούς των μεταναστών για εκλογική αξιοποίηση από εμάς τους Έλληνες». Το ΠΑΣΟΚ έχει παράδοση στη δημιουργία μεγάλης πελατειακής μάζας που δεν θα μπορεί παρά να ψηφίζει μόνο αυτό, όπως έγινε με τους κομμουνιστές της Ανατολικής Ευρώπης που επανατρίστηκαν και έγιναν αμέσως εκλογική πελατεία του ΠΑΣΟΚ αφού τα άλλα κόμματα (ΝΔ, ΚΚΕ είχαν ταχθεί εναντίον τους από την αρχή).

    Τώρα ανακύπτει το ερώτημα. Τι κάνουμε; Καθόμαστε μοιρολατρικά σε ένα μπλογκ και γράφουμε τη μοίρα μας ενώ παράλληλα καταριώμαστε; Δεν εξετάζουμε καν και την περίπτωση της βίας ή των παράνομων ενεργειών, τις καταδικάζουμε.

    Κάτι όμως πρέπει να κάνουμε. Είχα αναπτύξει τις σκέψεις μου σε ένα πολυσύχναστο μπλογκ που μοιάζει με αυτό, όμως ήταν κυρίως μπλογκ μοιρολατρίας, εκστομίσεως κάθε λογής κατάρας, και τέλος κοροϊδίας, ειρωνείας και εμπαιγμού προς εμένα, ενώ δεν υπήρχαν άλλοι να λενε πρακτικότερες λύσεις τις οποίες να προτείνουν.

    Θα μπορούσαν, κατά τη γνώμη μου να δημιουργηθούν σύνδεσμοι νομικής κάλυψης για να νομιμοποιούνται εκπροσωπούντες κατοίκους υποβαθμισμένων από μετανάστες συνοικιών που θα μπορούσαν να στραφούν αποζημιωτικά κατά του Κράτους Γενικά:

    α) Με αγωγή αστικής ευθύνης κατά του Δημοσίου άρθρων 104-105 Εις. Νόμου Αστικού Κώδικα, εκπροσωπούμενου υπό του Υπουργού Οικονομικών, λόγω αστικής ευθύνης του Δημοσίου που θα θεμελιώνεται στην μη επαρκή αστυνόμευση, στις ελλιπείς περιπολίες, στην μη έγκαιρη προσέλευση αστυνομικών για επιβολή του νόμου και προστασία του πολίτη, στην ελλιπή φύλαξη των συνόρων, θαλασσίων και χερσαίων, στην παραβίαση της Συνθήκης Σένγκεν και της Σύμβασης του Δουβλίνου 2, που θα αποδεικνύεται ότι προξένησε υλική και ηθική βλάβη στους κατοίκους των περιοχών αυτών, τραυματισμούς, καταστροφή του περιβάλλοντος της γειτονιάς τους, μείωση της αξίας των ακινήτων τους αφού κοιμούνται και χέζουν στην πόρτα και στο πεζοδρόμιο επί έτη ώστε τρόπον τινά έχουν το αποκτήσει ως νόμιμο «καμπινέ». Υπάρχει νομολογία στα δικαστήρια που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί προς την κατεύθυνση αυτή.

    Καλαμπούρι καλαμπούρι, κάποτε στράφηκαν οι ιδιοκτήτες σπιτιών απέναντι σε ένα Γυμνάσιο/Λύκειο που τα παιδιά έπαιζαν μπάλα το μεσημέρι και δεν τους άφηναν να κάνουν σιέστα, και το Διοικητικό Πρωτοδικείο του επιδίκασε 80.000 Ευρώ αποζημίωση, για …. τη χαμένη σιέστα. Στα Διοικητικά Δικαστήρια που δικάζουν Αστική Ευθύνη του Δημοσίου Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΕΡΔΙΖΕΙ.

    β) Ανάλογα μπορούν να στραφούν οι θιγόμενοι πολίτες κατά του κράτους και λόγω παραβίασης του Κοινοτικού Δικαίου, της Συνθήκης Σένγκεν και της Σύμβασης Δουβλίνου 2, λόγω της ελλιπούς φύλαξης συνόρων και εισόδου λαθρομεταναστών, παράνομης έκδοσης σ’ αυτούς προσωρινών φυλαδίων με τα οποία την κοπανάνε από τα σύνορα και έρχονται και χάνονται στο Μεταξουργείο και στον Άγ. Παντελεήμονα, μέσα στους άλλους.

    Επειδή πολλοί θα βαρυγκομήσουν μια και θα χρειάζονται αμοιβές δικηγόρων και υπομονή για αρκετά χρόνια, υπάρχει και η λύση σε αυτού του ειδους την καταγγελία, της υποβολής «Καταγγελίας στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην Αθήνα» κατά της Ελλάδας, για παραβίαση του κοινοτικού δικαίου κλπ,που γίνεται με τη συμπλήρωση απλά ενός εντύπου, αυτού εδώ http://www.eanda.gr/sites/default/files/kataggelia_ee.doc που παραδίδεται δωρεάν υπογεγραμμένο στην Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα, στην οδό Βασιλίσσης Σοφίας. Μέσα σε ένα χρόνο έχει επιληφθεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις Βρυξέλλες, την έχει μελετήσει και αξιολογήσει, έχει στείλει ελεγκτές για να δει αν ευσταθούν οι κατηγορίες σας, και αν ναι ρίχνει καμπάνα κάνα δυο εκατομμύρια το μήνα, ενώ παραπέμπει τη χώρα στο Δικαστήριο Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Τότε η κυβέρνηση τρέχει και δεν φτάνει για να συμμορφωθεί στο κοινοτικό δίκαιο, επειδή οι δικαστές στις Βρυξέλλες διψούν για καταδίκες κρατών που ενισχύουν τον προύπολογισμό της Ε.Ε.

    Φυσικά έχετε τη δυνατότητα να αποφασίσετε ότι δεν αξίζει να κάνετε τίποτα και με ειρωνευτείτε και εσείς όπως και σε άλλες σελίδες.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Kommenos 20/01/2011 22:41:02

      @Κοmmenos: Αυτά που γράφεις είναι απόλυτα λογικά και τεκμηριωμένα. Μάλλον έχεις νομική παιδεία. Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα; Οτι οι κάτοικοι του Κέντρου, οι εναπομείναντες, δεν έχουν σωστή πολιτική σε πολλά θέματα. Ας πάρουμε την περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα Αχαρνών, που έχει και μεγάλο πληθυσμό.
      Αντί να φτιάξουν ένα δυναμικό τοπικό σύλλογο, βάζοντας μέσα και τους νόμιμους ευρωπαίους μετανάστες, Αλβανούς, Ρουμάνους, Ρωσο-ουκρανούς και Πολωνούς (χωρίς τους Αλβανούς, η πλατεία δεν θα καθάριζε, αυτή είναι η αλήθεια), αυτοί έχουν φτιάξει μία "Επιτροπή Κατοίκων". Ωραία σαν αρχική πρωτοβουλία, αλλά δεν αρκεί. Χρειάζεται θεσμική τους εκπροσώπηση από σύλλογο, αναγνωρισμένο από το Πρωτοδικείο, με ΑΦΜ, με αριθμό λογαριασμού, όπως κάθε τοπικός σύλλογος.
      Με αρχή έναν τέτοιο σύλλογο, με μία συμβολική ετήσια συνδρομή, π.χ. 10 ευρώ, και με ταχτικές ανοιχτές συνελεύσεις στην Πλατεία Αγίου Παντελεήμονα τη μια, στην Πλατεία Αττικής την άλλη, την Πλατεία Αγίου Νικολάου Αχαρνών την παράλλη, στον Άγιο Μάρκο στα Θυμαράκια την επόμενη, στη Βικτώρια κάποια άλλη μέρα, θα δημιουργούνταν μία σοβαρή δυναμική. Ενας σύλλογος που θα ένωνε όλους τους νόμιμους κατοίκους, Έλληνες και ευρωπαίους νόμιμους ενταγμένους μετανάστες, της περιοχής, από τον Άγιο Παύλο μέχρι τον Άγιο Νικόλαο Αχαρνών.
      Επιπλέον, ένας τοπικός θεσμοθετημένος σύλλογος θα μπορούσε νόμιμα να καλέσει στις συνελεύσεις και βουλευτές όλων των κομμάτων (εννοείται ότι οι εθνομηδενιστές του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πατούσαν, αμφιβάλλω και για το ΚΚΕ, αλλά αυτοί έτσι και αλλιώς είναι με το μέρος των λάθρο, οι μεν ανοιχτά, ως γνήσιοι ανθέλληνες που είναι, οι δε επαμφοτερίζοντες).
      Την καταθέτω την πρόταση σοβαρά και από εδώ, χωρίς να είμαι κάτοικος της περιοχής, αλλά κατανοώντας την αγωνία των κατοίκων, έχοντας φίλους που ζουν εκεί και όντας και ο ίδιος κάτοικος "δυτικών προαστείων", που επίσης υφίσταται το πρόβλημα της παράνομης εγκατάστασης των λούμπεν στοιχείων του ισλαμικού κόσμου.

  44. η Dimi avatar
    η Dimi 20/01/2011 20:06:20

    Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. προς τον Αμερικανό Πρέσβη:
    «Δεν αφήνουμε τους μετανάστες να φύγουν από την Ελλάδα.»

    Οχι, δεν διαβάσατε λάθος! http://bit.ly/hE3GBT

    Η φωτιά και το τσεκούρι του Ελευθερωτή του Γένους Θ. Κολοκοτρώνη,
    Δεν είναι αρκετά γιά να ξεπλυθεί το ΑΓΟΣ που προκαλούν στην Ελλάδα
    οι «καλείσθαι» Μισέλληνες Λαθρο-ψηφοθήρες Μπάσταρδοι της νεο-αταξίας.

    • Kommenos avatar
      Kommenos @ η Dimi 20/01/2011 21:25:10

      Dimi, να είμαστει ακριβείς. Το δημοσίευμά σου δεν γράφει «Δεν αφήνουμε τους μετανάστες να φύγουν από την Ελλάδα.» Γράφει "έχουμε σφραγίσει τα σύνορά μας προς τη Δυτική Ευρώπη, για να μη φεύγουν προς τη Δυτική Ευρώπη οι λαθρομετανάστες που έχουν καταφέρει να εισέλθουν στην Ελλάδα".

      Δεν λειτουργεί αυτό με το σύστημα "μου μπήκαν στην Ελλάδα, στους κάνω πάσα, τώρα βρες τρόπο τι να τους κάνεις εσύ"! Υποτίθεται ότι με τη Σύμβαση Σένγκεν με την οποία καταργήσαμε τα εσωτερικά σύνορά μας, τα καταργήσαμε, όπως ορίζει το κείμενο της σύμβασης " ως προς τους Έλληνες πολίτες, ως προς τους πολίτες των λοιπών κρατών μελών του Σένγκεν, και ως προς τους μόνιμα και νόμιμα εγκατεστημένους υπηκόους τρίτων πλην Ε.Ε. χωρών που βρίσκονται στο έδαφος μιας εκ των χωρών Σένγκεν, εφόσον δεν έχουν εκφράσει αντίρρηση οι άλλες χώρες".

      Από πουθενά δεν προκύπτει το δικαίωμα μας που ισχυρίζεσαι να τους αφήσουμε τους λαθρομετανάστες να φύγουν από την Πάτρα ή την Ηγουμενίστσα μέσω φέρρυ μπόουτ ή αν διαλέξουν μέσω Βουλγαρίας, αφού έχουν μπεί παράνομα στην Ελλάδα. Αν κάνουμε τέτοιο πράγμα είναι παράβαση της Συνθήκης Σένγκεν, της Σύμβασης Δουβλίνου 2 και ακόμα και και της Συνθήκης για την ίδρυση της Ευρωπαίκής Κοινότητας.

      Η πρώτη παρανομία μας έναντι των άλλων κρατών της Ε.Ε. είναι ότι δεν προσέξαμε και μπήκαν στο έδαφός μας οι λαθρομετανάστες. Τι σκατά κοινά ευρωπαϊκά σύνορα φυλάμε τότε.

      Δεύτερη παρανομία θα ήταν να κάνουμε τα στραβά μάτια να τους αφήσουμε μπουν σε καμιά νταλίκα ή αυτοκίνητο ψυγείο στην Πάτρα για να μεταφερθούν στην Ιταλία, ώστε να διασκορπιστούν στην Ευρώπη.

      Επειδή το έχουν μυριστεί αυτό οι Ευρωπαίοι, κυρίως Άγγλοι, φτάνουν στο αντίθετο άκρο, χρησιμοποιώντας κάθε τρόπο που μπορούν να φανταστούν για να κάνουν πακέτο και να μας στείλουν όχι μόνο αυτούς που πέρασαν από την Ελλάδα αλλά και άλλους που μπήκαν π.χ. από την Ολλανδία ή την Ισπανία.

      Εμφανίζεται στο κελί ανάκρισης ο Άγγλος Αστυνομικός κρατώντας μια σανίδα, μπροστά στον λαθρομετανάστη που έχει συλληφθεί στην Αγγλία και κάνει τον ανήξερο ("δεν θυμάμαι πως έφτασα εδώ") και τον ρωτάει.

      Θέλεις να ζητήσεις πολίτικό άσυλο στην Αγγλία, να ζήσετε εσύ και η οικογένειά σου σαν πολιτικοί πρόσφυγες με δικαίωμα παραμονής και εργασίας και ενδεχομένως τα παιδιά σου να σπουδάσουν με το καθεστώς αυτό σε πανεπιστήμια της χώρας μας;

      Με δουλεύετε κύριε ρωτάει ο λαθρομετανάστης.

      Χρησιμοποιώντας κατάλληλα τη σανίδα στο κεφάλι και στην πλάτη του δύστυχου λαθρομετανάστη, ο Άγγλος αστυνομικός τον πείθει ότι δεν αστειεύεται.

      Ναί θέλω να ζητήσω πολιτικό άσυλο ουρλιάζει ο λαθρομετανάστης.

      Τότε πρέπει να υπογράψεις αίτηση χορήγησης πολιτικού ασύλου από τη Βρετανία , να δηλώσεις ότι μπήκες μέσω Ελλάδας και να επισυνάψεις ως αποδεικτικό στοιχείο αυτή την τηλεκάρτα οτενέτ.

      Ο λαθρομετανάστης τα κάνει όλα αυτά όπως του υπόδείχτηκαν, και οι Άγγλοι τον κάνουν πακέτο και τον στέλνουν πεσκέσι στην Ελλάδα, επειδή σύμφωνα με την Σύμβαση Δουβλίνου ΙΙ "είναι η αρμόδια χώρα για να εξετάσει την χορήγηση ή μη σ' αυτόν πολιτικού ασύλου" . Νεξτ πληζ.

  45. η Dimi avatar
    η Dimi 20/01/2011 21:45:14

    @ Kommenos
    ???????!!!!!!!!!

  46. sakis avatar
    sakis 20/01/2011 22:23:47

    Εδώ έρχονται από το Μαρόκο και την Αλγερία που ενώ βρίσκονται στην Δυτική Αφρική και απέναντι τους είναι δυο μεγάλες χώρες η Ισπανία και η Γαλλία προτιμούνε να διανύσουνε χιλιάδες χιλιόμετρα όλη την Βόρειο Αφρική την Μέση ανατολή και την τεράστια Τουρκική επικράτεια για να έρθουν στην υποανάπτυκτη,φτωχή και αποβιομηχανοποιημένη Ελλάδα που βρίσκεται στα πρόθυρα της χρεοκοπίας φανταστείτε πόσο γελοίο και ξεφτιλισμένο κράτος έχουμε και μην μου πείτε ότι όλοι αυτοί οι λαθρομετανάστες έρχονται για να γνωρίσουν το Ελληνικό πολιτισμό αλλά έρχονται γιατί ξέρουν πως η Ελλάδα είναι ο παράδεισος της παρανομίας και του χαβαλέ.Όπως ο άλλος ο Χιλιανός εγκληματίας που τον κυνήγαγαν στην Χιλή για ανθρωποκτονία ,δηλαδή στην άλλη άκρη του κόσμου και επέλεξε απ'όλες τις χώρες του πλανήτη την Ελλαδάρα για να βρεί ''άσυλο'' ο καημένος και να συνεχίσει το ''θεάρεστο'' έργο του.Να έρθει κάνας σοβαρός επιχειρηματίας από το εξωτερικό να κάνει καμιά σοβαρή επένδυση στην Ελλάδα δεν έρχεται εκεί του είναι άγνωστη η Ελλάδα ,αν είναι να ρθει κάνας τριτοκοσμικός,υπανάπτυκτος λαθρομετανάστης ή κάνας εγκληματίας που τον κυνηγάν στην χώρα του εκεί μας κάνουν την ''τιμή'' να μας φορτόνωνται και να ζούν παρασιτικά στην χώρα μας γιατί τι σόι ''προοδευτική'' χώρα θα είμαστε αν δεν μετατραπούμε σε τριτοκοσμική μπανανία σε Καμπούλ και Ισλαμαμπάντ και να ζούν σαν τα ζώα στο κέντρο της Αθήνας τρώγοντας σκυλιά και γατιά ΖΗΤΩ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ!!!!

  47. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 21/01/2011 03:50:58

    Στο Πειραιά δεν πάνε Ηρώων Πολυτεχνείου διότι εκεί είναι το αστυνομικό κέντρο. Στο Πειραιά ο κεντρικός πεζόδρομος της Σωτήρος Διός είναι υπό κατάλυψη αλλά η χειρότερη εικόνα είναι αυτή του ηλεκτρικού σταθμού. Εκεί μιλαμε για πλήρη απουσία της δημοτικής αστυνομίας και για κυκλώματα αφρικανών που διακινούν το παραεμπόριο. Η παρουσία τους είναι μόνιμη κανείς δεν τους ελέγχει , κανείς δεν τους πειράζει. Πλήρης απουσία κάθε ένομης τάξης.

    Η βρώμα και η ακαθαρσία που φέρνουν όλοι αυτοί οι Αφρικανοί είναι κάτι το ανεκδιήγητο.

  48. Kommenos avatar
    Kommenos 21/01/2011 11:11:15

    Συμφωνώ απόλυτα με την πρότασή σου αγαπητέ ΒΙΣ. Μόνο με την προϋπόθεση αυτή που έθεσες θα μπορούσαν να γίνουν και οι νομικές κινήσεις των θιγόμενων πολιτών που περιέγραψα παραπάνω.