25/10/2010 14:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσοι βουλευτές του ΛΑΟΣ ήταν κατά του Μνημονίου;

Αγαπητό Antinews ,

Αυτήν την στιγμή στην ΕΤ3 σε ζωντανή εκπομπή , ο βουκευτής του ΛΑΟΣ, Κυριάκος Βελόπουλος, ρωτήθηκε από τον δημοσιογράφο Γιαννούλη για το πώς έφθασαν στην απόφαση να ψηφίσουν το μνημόνιο .

Απάντησε πως τους κάλεσε όλους ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ.Καρατζαφέρης και τους ανακοίνωσε πως δημοκρατικά θα ήθελε να αποφασίσουν για την ψήφιση του μνημονίου η όχι .

Στην γενόμενη ψηφοφορία , ισχυρίσθηκε πως το αποτέλεσμα ήταν :

10 βουλευτές ΥΠΕΡ ψηφίσεως του μνημονίου και 4 βουλευτές ΚΑΤΑ της ψηφίσεως του μνημονίου  , χωρίς να αναφέρει την θέση που έλαβε ο αρχηγός του .

Όμως αυτό που ισχυρίσθηκε , προκειμένου να καταδείξει πως οι αποφάσεις στον ΛΑΟΣ παίρνονται με δημοκρατικές διαδικασίες , είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΜΑ , σε μια προσπάθειά του να διαστρεβλώσει την  ΑΛΗΘΕΙΑ .

Η αλήθεια είναι μία και μόνη :

Την ημέρα που στην βουλή των Ελλήνων , γινόταν η ψηφοφορία για το μνημόνιο , στις 09:00 το πρωί , συγκάλεσε την κοινοβουλευτική του ομάδα , στην αίθουσα του κόμματος στην βουλή , προκειμένου να αποφασίσουν για την ψήφιση, ή όχι του μνημονίου .

Το αποτέλεσμα ήταν , 6 βουλευτές να ταχθούν υπέρ του μνημονίου ( Καρατζαφέρης , Βορίδης , Γεωργιάδης , Πλεύρης , Αιβαλιώτης , Αποστολάτος ) και 9 βουλευτές ετάχθησαν κατά του μνημονίου ( όλοι οι άλλοι , μεταξύ των οποίων και ο κ.Βελόπουλος  )

ΑντιΛΑΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 25/10/2010 14:49:11

    "βουκευτής του ΛA..." όπως Βουκεφάλας... ή "βουλευτής" όπως βουλή

  2. Soal avatar
    Soal 25/10/2010 14:59:25

    Είχαμε μια σκασίλα για το πόσοι ήταν κατά. Όλοι υπέρ ήταν, το ψήφισαν δεν το ψήφισαν; Tι ψάχνουν τώρα;


    Psire de la s'axir, μάλλον.

    Το ΝΑΙ τους στο μνημόνιο καταγράφηκε με ανεξίτηλα γράμματα στη μνήμη του ελληνικού λαού.

    • man8os avatar
      man8os @ Soal 25/10/2010 15:08:39

      Παιχτηκε βρομικο παιχνιδι. Τι ρολο ειχε σε αυτο ο Βοριδης? Υπηρξε εκβιαστικο παρασκηνιο? Σε αυτα πρεπει να απαντησει ωστε να εχει εστω την προσδοκια οτι θα τον δεχτει η ΝΔ.

      • Λεφτά υπάρχουν avatar
        Λεφτά υπάρχουν @ man8os 25/10/2010 16:52:35

        Αμάν πια με αυτόν το Βορίδη!

        Fuhrer τον κανατε, ενώ αυτός πεισματικά αρνειτε να ανοιξει το στόμα του, και σαν καλός δικηγόρος που είναι, παραμένη ανθυπολοχίας στη σκιά του Αρχηγού.

        Τουλάχιστον ο Βελόπουλος, τον άκουσα στην ΕΤ3 να λεει πως ΔΕΝ ηθελε !!!

        Ο Βορίδης τί λέει;

        Η Ανατολική Αττική, εκτός απο τα αυθαίρετα απο τα οποια πολλοί πλούτησαν, βγάζει και αξιους βουλευτές.
        Δυο κοσμούν το ΛΑΟΣ και, τώρα με την καταργηση του ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για το οποιο ο αρχηγός του ΛΑΟΣ επιμενει,
        θα δούμε χρήμα και μπετά να πέφτουν,
        νύχτα μέρα άρα,

        Λεφτά υπάρχουν.

    • Gabi avatar
      Gabi @ Soal 25/10/2010 15:57:52

      προσωπικα πιστευο πως οταν εισαι σε ενα κομμα και διαφωνεις σε καποιο σημειο με το κομμα αυτο. πρεπει να το ακολουθησεις τελικα...

      αυτο πιστευο εκαναν καποιοι βουλευτες του ΛΑΟΣ

  3. thanos avatar
    thanos 25/10/2010 16:02:55

    Πόσα έχουν να βγουν στην επιφάνεια ακόμη?
    Αρκεί να κάνει ο Σαμαράς εξεταστική για την κρίση δανεισμού (όταν με το καλό αναλάβει τις τύχες του τόπου) και όχι σαν του Χρηματιστηρίου που είχε εξαγγείλει ο Κ.Κ.

  4. deldio avatar
    deldio 25/10/2010 16:16:07

    Λυπάμαι το φιλολαϊκό ΛΑΟΣ που εξαναγκάστηκε από εξωγήινες δυνάμεις να ψηφίσει το μνημόνιο για να μην εξαφανιστεί η Ελλάδα από το χάρτη. Ούστ ρε κοπρόσκυλα..

  5. chrisss avatar
    chrisss 25/10/2010 16:25:41

    http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2010/10/hellas-orthodoxy.html

  6. δημητρης avatar
    δημητρης 25/10/2010 18:19:20

    ολοι οι αρχηγοι φασιστικων κομματων ηταν η αγραμματοι τελειως η "αποφοιτοι" Δημοτικου αντε Γυμνασιου.
    Εδω στην προκειμενοι περιπτωση μου κανει εντυπωση πως ανθρωποι μορφωμενοι (π.χ Βοριδης)ακολουθουν εναν αγραμματοω και υπακουουν σαν σκυλια σ' αυτον.

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ δημητρης 25/10/2010 18:32:42

      Μονοι τους ειχαν ελπιδες να βγουν απ'την αφανεια?Ας μην ειχε το καναλι η αρχηγαρα....

  7. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 25/10/2010 18:28:37

    Ειναι πολλά τα λεφτά.

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 20:45:52

    Η πρώτη ψηφοφορία στην Κ.Ο. του ΛΑ.Ο.Σ. ήταν την Δευτέρα (η κρίσιμη ψηφοφορία στη Βουλή για το Μνημόνιο ήταν την Τετάρτη).
    Σε αυτήν ο Καρατζαφέρης και η πλειοψηφία ψήφισαν ΚΑΤΑ του Μνημονίου, πλην Βορίδη, Γεωργιάδη, Πλεύρη και Ανατολάκη. Την Δευτέρα λοιπόν η Κ.Ο. του ΛΑ.Ο.Σ. αποφάσισε να καταψηφίσει το Μνημόνιο.
    Την ίδια μέρα πήραν φωτιά τα τέλια. Δυο συγκεκριμένοι μεγαλοδημοσιογράφοι έκαναν στενό μαρκάρισμα στον Καρατζαφέρη και υπήρξαν και άλλες ποικίλες διαβουλεύσεις.
    Την επομένη λοιπόν, ημέρα Τρίτη, ο ευλύγιστος Πρόεδρας, τους ξαναμάζωξε και είπε ότι κατόπιν ωρίμου σκέψεως, επειδή υπήρχαν σοβαρές αντίθετες γνώμες και μπλα μπλα μπλα, είπε ότι τελικά θέλει να πούνε ναι και πρέπει να ξαναψηφίσουν. Η γνωστή κολώνα της Εθνικής Άμυνας, ο καταδρομέας, βατραχάνθρωπος, πιλότος και τυφεκιοφόρος ημιονηγός Αϊβαλιώτης, επειδή λίγο μυαλό το 'χει, πρότεινε τουλάχιστον να πουν παρών, αντί για ναι, μπας και διασωθεί το Κόμμα. Ο Πρόεδρας τότε έθεσε και θέμα κομματικής πειθαρχίας και μάλιστα είπε "όποιος θέλει να διαγραφεί για ζήτημα της οικονομίας, ας το κάνει". Κι έτσι ξαναψήφισαν αλλά αυτή τη φορά είπαν Ναι και πήγαν την Τετάρτη κι έκαναν το σάλτο μορτάλε στην διάλυση. Γιατί, για να χρησιμοποιήσω την Αϊβαλιώτικη διάλεκτο, "θα τον πιούν", τον πικρό καφέ της ήττας, βεβαίως.
    Ποιος μου τα είπε αυτά; Ένας Ελλοχίμ κι ένας Νεφελίμ, που ΠΟΤΕ δεν μου έχουν πει ψέματα.

    • Misha avatar
      Misha @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 20:59:30

      Τη τρέλα μου μέσα , Φαήλο, θα πνιγώ από τα γέλια και θα φέρεις ακέραιη την ευθύνη μ αυτό το «η γνωστή κολώνα της Εθνικής Άμυνας, ο καταδρομέας, βατραχάνθρωπος, πιλότος και τυφεκιοφόρος ημιονηγός Αϊβαλιώτης»...

      Πού τα βρίσκεις !!!
      χαχαχχαχαααχααχαχα

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Misha 26/10/2010 01:10:57

        Φίλε Misha,
        Αφότου απολύθηκε από την πολυήμερη θητεία του, δεν αισθάνεσαι ανασφαλής; Ποιος φυλάει τις Θερμοπύλες του Έθνους, ρε ζαγάρια;
        Τι να πω εγώ με τους 23 ταπεινούς μήνες θητείας στις Καταδρομές και την 2α ΜΑΛ ή το αδερφάκι μου (πιο παλιός) με τους 28 μήνες (Λήμνος, χαρακώματα κι άδειες με το μέτρο εκσκαφής);
        Το ΛΑ.Ο.Σ. αγαπητέ, στην ηγεσία του, είναι οι "κουκουλοφόροι" της δεξιάς: ελεγχόμενοι. Εφεδρεία μιας χρήσεως για το σύστημα. Με τη διαφορά ότι τούτοι δω χτυπάνε "νόμιμα".
        Η βάση του και αρκετά στελέχη είναι τίμιοι άνθτωποι, πατριώτες, που θέλανε καθαρότητα θέσεων και δράσης και΄βρεθήκανε άθελα τους κολαούζοι και βαστάζοι του ΓΑΠ. Γι' αυτό οι απλοί ψηφοφόρο φεύγουν σαν τα πουλιά το Φθινόπωρο.
        Αυτή η μια χρήση ήταν το Μνημόνιο.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Misha 26/10/2010 01:11:44

        Καλά, το σκότωσα στην πληκτρολόγηση.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 21:01:32

      Φαήλε, εύγε που σχολιάζεις και άλλες αναρτήσεις.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αλλενάκι 25/10/2010 21:09:04

        ;;;;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 25/10/2010 21:34:02

        Δεν υπάρχει ;;;;. Το εννοώ έτσι όπως το γράφω.
        Είναι καλό να σχολιάζει σε περισσότερες αναρτήσεις, όχι μόνο σε μία... .

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αλλενάκι 26/10/2010 00:59:39

        Αλλενάκι,
        Σπανίως το κάνω αλλά για ένα πολύ απλό λόγο: δεν προλαβαίνω ούτε να φτύσω, οπότε ίσα που προλαβαίνω ν΄' απαντώ σε σχόλια στα άρθρα μου και να διαβάζω στο αntinews τι άλλο γίνεται στον κόσμο . Να, τώρα γράφω για τη δουλειά και θα γράφω ως τα ξημερώματα, καθ' ότι η ΔΕΗ όλο το πρωϊ θα μας κάνει διακοπή, οπότε το πρωϊ πάπαλα γράψιμο.
        Βέβαια, να πω την αμαρτία μου ενδιάμεσα έριξα και δυο σελίδες στον Φάκτορα για το απονενοημένο διάβημα του ΓΑΠ.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/10/2010 21:02:27

      Δεν έχεις τον θεό σου, άνθρωπε.
      Ήμαρτον.!
      Κολώνα της άμυνας!Ευθυτενής Καρυάτιδα, χε,χε.

  9. Anonymos avatar
    Anonymos 25/10/2010 22:12:01

    Ο κ. Φ. Κρανιδιώτης μάλλον αστειεύεται και σίγουρα δεν γνωρίζει .

    Η πλειοψηφία της Κ.Ο. του ΛΑ.Ο.Σ. είχε ευθύς εξ αρχής ταχθεί κατά της
    ψήφισης του Μνημονίου, με ψήφους 9 κατά και 6 υπέρ .
    Η Κ.Ο. δεν συνεκλήθη ξανά και εξεβιάσθη από τον Καρατζαφέρη να
    ψηφίσει ομόφωνα υπέρ του Μνημονίου , όπερ και εγένετο .

    Αυτή είναι η μία και μόνη , Κύριε Κρανιδιώτη, ΑΛΗΘΕΙΑ.

    Και μιά που μιλάμε γιά την ΑΛΗΘΕΙΑ , μήπως ξέρετε εσείς Κύριε Κρανιδιώτη
    ή κάποιος άλλος ΝεοΔημοκράτης να μας πληροφορήσει , ποιό ήταν το
    αποτέλεσμα της ανάλογης ψηφοφορίας , που ασφαλώς θα έγινε και στην
    Κοινοβουλευτική Ομάδα της Ν.Δ. γιά το ίδιο θέμα ;

    Με πολύ ενδιαφέρον θα περιμένουμε την απάντησή σας , διότι τίποτε
    δεν ακούσαμε γιά το θέμα αυτό .

    • Μπιρμπίλω avatar
      Μπιρμπίλω @ Anonymos 25/10/2010 22:51:21

      Ειτε έτσι, είτε αλλιώς, το ΛΑΟΣ ψήφισε ώς μη ώφειλε!
      Εθελοντικά, νηφάλια, ενσυνείδητα!!!
      Δεν χρειαζόνταν! Το "παρών" του ...στρατηλατη ήταν αρκετό για τους νοήμονες, αλλα δεν έχει υπογραφές!
      Δεν εχει οπισθογραφή! δεν έχει αντίτιμο!
      "Εθελοντές βλάκες" λοιπόν, ενός "υποχρεωμένου" αρχηγού!
      Ειπε κανένας κάτι άλλο;;;;
      Κρίμας Μακη!!!!
      Εισηγήτή μου!
      Σ΄ εβαλε και υποστηρικτή των Φρουτακίων!
      Βουλευτής ήσουν ρε Μακη, όχι δικηγόρος!

      Για να κερδισεις το χειροκρότημα της κυρίας με τα πολλά ονόματα!
      Να σε δουμε εκεί και να αποθάνουμε!Εως θανάτου!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Anonymos 26/10/2010 00:52:35

      Ανώνυμε,
      Είναι έτσι όπως σου τα λέω. Οι πηγές μου είναι αξιόπιστες σαν το γερμανικό μάρκο, σαν κινητήρας Harley Davidson (τελευταίου τύπου). Πάω και στοίχημα.

  10. ΑΝΤΙΛΑΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΟΣ 25/10/2010 23:01:58

    Κε Κρανιδιώτη , προφανώς αυτήν την φορά ο Ελλοχίμ και ο Νεφελίμ σας είπε ψέματα . Η ψηφοφορία των βουλευτών ήταν μία και μόνη , όπως ακριβώς την αναφέρω , την ημέρα ψηφοφορίας του μνημονίου . Προηγήθηκε η έκτακτη σύγκλιση του εκτελεστικού γραφείου και τέθηκε το θέμα σε ψηφοφορία , θεωρώντας ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ πως ΤΟ ΕΛΕΓΧΌΜΕΝΟ ανώτερο θεσμικό όργανο του κόμματος , θα ακολουθούσε την πρότασή του περί ψηφίσεως του μνημονίου . Ομως η απόφαση κατά πλειοψηφία ήταν κόλαφος κατά του κ.προέδρου . Η σύγκλιση του Ε.Γ. έγινε προκειμένου να υφαρπάσει το ΝΑΙ στο μνημόνιο από τα μέλη του Ε.Γ.και να πιέσει μέσω αυτής της απόφασης , τους βουλευτές του , στην ψήφιση του μνημονίου , επειδή γνώριζε πως κινούνται υπέρ του ΟΧΙ .
    ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ και τέλος πάντων δεν μπορείτε να έχετε κ.Κρανιδιώτη την μόνη και σωστή άποψη και πληροφόρηση επί όλων των θεμάτων

    ΑντιΛΑΟΣ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΝΤΙΛΑΟΣ 26/10/2010 00:54:50

      Δεν στα είπανε καλά.

  11. yiorgos avatar
    yiorgos 26/10/2010 19:08:09

    Τι Πασοκ τι Νεα Δημοκρατια τι Λαος τι ΚΚΕ τι Συνασπισμος. Οταν ο βουλευτης ψηφιζει ακολουθωντας αυτο που του επιβαλλει η ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ κι οχι αυτο που θεωρει ο ιδιος σωστο και τιμιο, ειναι σιγουρο οτι την πολιτικη και την ενασχοληση με τα κοινα την εχει δει ως επαγγελμα κι ως μεσον προσωπικης ανελιξης και πλουτισμου. Οποτε ασχετως κομματος, ειναι ο καθενας απ' αυτους κατ΄ελαχιστον, για τα μπαζα.

  12. ΑΝΤΙΛΑΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΟΣ 27/10/2010 01:18:07

    Κε Κρανιδιώτη , επιμένετε και δεν σκέφτεσθε πως πιθανότατα ήθελαν να σας παραπληροφορήσουν.
    Ξέρετε πως η ξεροκεφαλιά πολλές φορές δεν είναι καλός σύμβουλος

    ΑντιΛΑΟΣ