#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2013 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσες φορές ο Σταϊκούρας θα μας μιλήσει για το πλεόνασμα;



Πρωτογενές πλεόνασμα 2,7 δισ. ευρώ ή 1,5% του ΑΕΠ κατέγραψε ο προϋπολογισμός στο 11μηνο Ιανουαρίου - Νοεμβρίου 2013. Το δημοσιονομικό έλλειμμα ανήλθε στα 1,4 δισ. ευρώ. Αυτή είναι η επίσημη ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών κι αν θυμόμαστε καλά είναι η... χιλιοστή από τότε που μας μίλησαν πρώτη φορά για πλεόνασμα.

Πράγματι είναι καλό να υπάρχει πλεόνασμα, διότι αυτό σημαίνει ότι νοικοκυρεύονται τα οικονομικά της χώρας. Από εκεί που γινόταν πάρτι, κάτι είναι να μένει στην άκρη ένα ποσό. Όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα αφού μπορεί να μοιραστεί σε περισσότερους που το έχουν ανάγκη.

Ωστόσο, έχουν δύο τρεις απορίες:

Κάθε λίγο και λιγάκι θα μας ενημερώνει ο κ. Σταϊκούρας για το πλεόνασμα; Φτάνει πια. Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς. Το πιστεύουν άραγε στην κυβέρνηση; Πως όταν ακούει ο γέροντας στο χωριό που παίρνει 330 ευρώ σύνταξη για το πρωτογενές πλεόνασμα, τρέχει να αγοράσει καινούργιο... εσώρουχο; Έχουν αντιληφθεί οι τεχνοκράτες ότι οι αριθμοί δεν σημαίνουν τίποτε στον κόσμο αν η καθημερινότητά του είναι κόλαση;
Μήπως να μας πουν στην κυβέρνηση πόσα χρωστάει το Δημόσιο και δεν πληρώνει; Πόσα είναι τα χρήματα που έπρεπε να έχουν πέσει στην αγορά αλλά δεν έπεσαν; Ή μήπως να μας πει πόσες συντάξεις καθυστερούν επί μήνες; Διότι είναι πολύ εύκολο να βγάζεις πλεόνασμα. Δανείζεσαι ένα σωρό χρήματα, κόβεις όλες τις δαπάνες, δεν πληρώνεις κανένας και στο τέλος η σούμα είναι θετική. Έτσι, κι εμείς στο σπίτι μας θα ήμασταν πάμπλουτοι. Να παίρνουμε το μισθό μας, να παίρνουμε και κανένα δανειάκι αλλά να μην πληρώνουμε φως, νερό, τηλέφωνο, δόσεις. Τότε να δεις πλεόνασμα.

Η κυβέρνηση ολισθαίνει σε ένα βασικό λάθος. Διαχειρίζεται τα κρίσιμα ζητήματα με όρους επικοινωνίας. Και μάλιστα με όρους που θέτουν και κάποιοι επικοινωνιολόγοι παντελώς άσχετοι με την κοινωνία. Ανάθεμα κι αν γνωρίζουν πόσο κάνει το εισιτήριο στο λεωφορείο και μια φρατζόλα ψωμί. Όμως, η διαχείριση της σκληρής καθημερινότητας δεν είναι επικοινωνιακά πυροτεχνήματα. Αν δεν το καταλάβει τότε θα έχει απλά την τύχη και των προηγούμενων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γιάννης αγιάννης avatar
    γιάννης αγιάννης 12/12/2013 16:48:18

    σε χτεσινό σας άρθρο για το πως να κάψεις ένα πρωθυπουργό, εγκαλούσατε την κυβέρνηση και πάλι για επικοινωνιακές γκάφες. ΟΜΩΣ η κυβέρνηση περνάει τον ένα σκόπελο μετά τον άλλο. ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε κύριοι.

  2. aris avatar
    aris 12/12/2013 17:04:32

    Aγαπητέ Φάκτορα ,
    Αυτό το άρθρο σου είναι καταπέλτης! Οπως και πολλά άλλα ιδίως τώρα τελευταία...
    Το νοιώθω στο πετσί μου, αφού εκτός του ότι η πολιτική τους με έχει αφήσει άνεργο, επι πλέον την σύνταξή μου πληρωμένη στο ακέραιο απο την τσέπη μου που το ταμείο μου έχει τα χρήματα, αλλά το κράτος το υποχρεώνει να μου την καθυστερεί ένα χρόνο τώρα και να μου κλέβει τους τόκους, για να λέει οτι τάχα έχει πλεόνασμα την κλεμμένη απο εμένα σύνταξη! Και περιμένουν να τους ψηφίσω γιατί έρχεται το φώς στο τούνελ... Δεν κατάλαβαν ακόμα οτι είναι το τραίνο που έρχεται με χίλια? Η μήπως πιστεύουν οτι θα τη γλιτώσουν επειδή είναι μαζί με τους Πασόκους τώρα?
    Οπως τα λές :" Ανάθεμα κι αν γνωρίζουν πόσο κάνει το εισιτήριο στο λεωφορείο και μια φρατζόλα ψωμί." Mήπως περιμένουν να τους ψηφίσει η 20 ετών φοιτήτρια άφραγκη κόρη μου που αντί 1 ευρώ που δεν είχε εισιτήριο στο λεωφορείο της ήρθε 600 ευρώ πρόστιμο στην εφορία? Μήπως το ενέγραψαν κι αυτό ως έσοδο για να εξαπατήσουν την τρόικα?
    Οπως βλέπεις τα επιχειρήματα που έχουμε εμείς οι πρώην Νεοδημοκράτες που θα ψηφίσουμε Τσίπρα δεν αντικρούονται με πομφόλυγες. Χρειάζονται μετρητά. Τα ΔΙΚΑ μας μετρητά όχι τα δικά τους.

    • γιάννης αγιάννης avatar
      γιάννης αγιάννης @ aris 12/12/2013 17:34:49

      και δηλαδή ο αλέξης θα σας λύσει τα προβλήματα που αναφέρετε?! και μεταξύ μας τώρα, μήπως δεν ψηφίζατε νδ, ή αν ψηφίσατε ήταν μόνο για να ζητήσετε αυτά που ζητάτε και τώρα? μήπως?

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 12/12/2013 18:21:13

    Ο Σταϊκούρας λειτουργεί και ανανκοινώνει στη β'αση των αρμοδιοτήτων του που είναι η δημοσιονομική απεικόνιση ενός δεδομένου χρόνου σε νούμερα, και εν προκειμένω το πλεόνασμα. Το τι θα γίνει με αυτό, είναι απόφαση του Στουρνάρη ποιυ την κατεύθυνσή του την δίνει ο Σαμαράς. Συνεπώς, τα του Καίσαρως τω Καίσαρι

  4. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/12/2013 18:43:58

    Ο Σταικούρας έχει αρμοδιότητα τα δημοσιονομικά, πράγματι. Όμως και αυτό θέλει προσοχή και κρίση, αλλιώς βάζουμε τη γιαγιά μου, της λέμε να λέει όχι σε όποιον ζητά χρήματα και το πιάνει κι εκείνη το πλεόνασμα. Δημοσιονομική πολιτική δεν σημαίνει κόβω, σημαίνει να ξέρω τι κόβω. Νομίζω.

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 12/12/2013 18:52:40

    Τα χρονικα περιθωρια ειναι μεχρι την ανοιξη του 14. Ειμαστε σε εκτακτες......συνθηκες, αλλα κυριακη κοντη γιορτη.

  6. Marlo avatar
    Marlo 13/12/2013 08:58:10

    Αγαπητέ εδώ " Ανάθεμα κι αν γνωρίζουν πόσο κάνει το εισιτήριο στο λεωφορείο και μια φρατζόλα ψωμί. " τα είπες όλα.

    Δεν χρειάζεται αναλύσεις επί αναλύσεων σε κάθε θέμα και κριτικές επί κριτικών. Ένα είναι το πρόβλημα και είναι παγκόσμιο. Οι κυβερνώντες, ανεξαρτήτων "ιδεολογικής κοπής" έχουν πλέον γίνει Μαρίες Αντουανέτες. Βρίσκονται σε έναν άλλον κόσμο και (όπως είπε μια κυρία προ μηνών στον υπουργό εργασίας) το γκατζετάκι στην τσέπη τους κοστίζει όσο 2 μισθοί "τυχερών" 25χρονων που δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα.

    Η αντιπροσωπευτική δημοκρατία αυτής της κοπής μας τελείωσε. Μας βγήκαν εκλεγμένοι ολιγάρχες. Δεν είναι θέμα κόμματος. Είναι θέμα πολιτειακού συστήματος. Τελεία και παύλα. Αν δεν αλλάξει το πολίτευμα σε κάτι πιο δημοκρατικό και δίκαιο και το οικονομικό σύστημα παραμείνει ένα ανελέητο κυνήγι κέρδους τότε δεν μας σώζει κανείς.