#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2011 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσες κακομοίρες έχουν υποκύψει για μισό κιλό φέτα;



Τη Δευτέρα ανακοινώνεται η συγχώνευση της Alpha Bank με τη Eurobank. H κίνηση αυτή θα δημιουργήσει τη μεγαλύτερη ιδιωτική ελληνική τράπεζα, η οποία χαρακτηρίζεται από ισχυρή παρουσία στις αγορές των Βαλκανίων και ιδιαίτερα στη Ρουμανία, όπου οι δύο τράπεζες κατέχουν σημαντικά μερίδια μέσω των εκεί θυγατρικών τους. Τρελό «ράλι» αναμένεται στο Χρηματιστήριο τη Δευτέρα, ιδίως στον τραπεζικό κλάδο, έστω κι αν τεθεί σε αναστολή η διαπραγμάτευση των μετοχών των δύο τραπεζών.  Το Κατάρ μέσω της συμμετοχής του στην Alpha Bank  θα είναι ο κυρίαρχος παίκτης.  Μεγάλα «κόλπα», χορός δισεκατομμυρίων γύρω από το big deal…

Ξεκίνησε λέει το πρωτάθλημα. Μόνο οι 13 από τις 16 ομάδες που θα συμμετάσχουν είναι γνωστές αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους ιθύνοντες να το ξεκινήσουν. Η αιτία είναι η ρήτρα των 4 εκατομμυρίων ευρώ που υπάρχει στο συμβόλαιο της Nova με την διοργανώτρια αρχή, αν δεν ξεκινούσε το πρωτάθλημα με υπαιτιότητα των ομάδων. Το ποσό στάθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο και έτσι άρχισαν τα ματς. Κι αν θεωρείτε τραγικό το όλο σκηνικό, διαβάστε και την παρακάτω «ειδησούλα»:

 «Το περιστατικό συνέβη το περασμένο Σάββατο σε μίνι μάρκετ συνοικίας της Πάτρας. Μία αλλοδαπή πήγε για να ψωνίσει και αφού έφθασε στο ταμείο διαπίστωσε ότι της έλλειπαν μερικά χρήματα για όλα όσα είχε βάλει στο καλάθι. Έτσι ρώτησε τον ιδιοκτήτη εάν μπορούσε να τα γυρίσει πίσω στο ράφι όσα περίσσευαν ή να τα έπαιρνε και να τα πλήρωνε άλλη φορά. Τότε σύμφωνα με το dete.gr, ο ιδιοκτήτης χαμογέλασε και της είπε: «Δεν πειράζει. Μου δίνεις τα 50 ευρώ που έχεις τώρα μαζί σου και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε... σε είδος». Με το που το άκουσε αυτό η γυναίκα έγινε έξω φρενών. Δεν δίστασε να βάλει τις φωνές στον καταστηματάρχη, στον οποίο μάλιστα επιτέθηκε με την τσάντα της. Βγαίνοντας από το μαγαζί του τον αποκαλούσε «βρωμιάρη» και μιλούσε στους γείτονές του για την ανήθικη πρότασή του. Μόνο που δεν τον λιντσάρισαν με το που άκουσαν τα «κατορθώματά» του οι ιδιοκτήτες των γειτονικών καταστημάτων»



Και μετά λένε ότι είναι καθυστερημένη η ελληνική περιφέρεια. Είδες πως  έχουν εμπεδώσει το πνεύμα της κρίσης οι μπακάληδες; Θέλουν και κεχρί οι λαδέμποροι.

Με αφορμή το περιστατικό, αναρωτιέται κανείς πόσες κακομοίρες έχουν υποκύψει για μισό κιλό φέτα. Η χώρα ζει τον «σοσιαλιστικό» μετασχηματισμό της. Σε λίγο θα πηδάνε μόνο οι κρεοπώλες, οι ιδιοκτήτες super market, άντε και οι βενζινάδες, συγγνώμη πρατηριούχοι. Στις λαϊκές θα υπάρχει πρόβλημα, λόγω συνωστισμού αλλά και κρύου το χειμώνα. Επίσης  οι ντελιβεράδες, οι σαλεπιτζήδες, οι υπαίθριοι ξηροκαρπάδες και οι ψήστες  καλαμποκιού, αναμένεται να ζήσουν στιγμές πάθους. Η ανταλλακτική οικονομία στην …κορύφωση της.

Από τα μεγάλα deal μέχρι τον αθλητισμό και την καθημερινότητα, «για τα λεφτά όλα γίνονται, για το μοιραίο ευρώ». Τζάμπα μόνο στον Παράδεισο δηλαδή.  Τα έχει γράψει  και τραγουδήσει ο Κραουνάκης σε ανύποπτο χρόνο. (http://www.youtube.com/watch?v=EuQ9OQFE77w)

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/08/2011 21:37:08

    Μικρέ Οδυσσεύ, αν ήσουν λίγο μεγαλύτερος στην ηλικία, και αν είχες προλάβει τη χρυσή εποχή της ελληνικής τσόντας, θα ήξερες ότι οι πλέον περιζήτητοι και πλήρους απασχόλησης εραστές ήταν ανέκαθεν οι ντελιβεράδες.
    Δεν προλάβαιναν να χτυπήσουν το κουδούνι και οι λυσσάρες τους έτρωγαν ζωντανούς.
    (Στα 16 μου, το απόλυτο όνειρο ζωής ήταν για μένα και τους φίλους μου, όταν μεγαλώσουμε να γίνουμε πακετάδες!!!!)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 28/08/2011 23:28:03

      Χάσμα γενεών. Εμείς μεγαλώσαμε με Κλικ...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μικρός Οδυσσέας 28/08/2011 23:31:06

        Δεν χρειάζεται να λυπάσαι τον εαυτό σου!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 29/08/2011 00:08:10

      Παράπονο...σε μένα γιατί έρχονται μόνο άσχημοι ντιλιβεράδες;

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 29/08/2011 11:37:03

        Αύριο θα σου στείλουμε το Λεονάρντο Ντι Κάπριο,αλλά μόνο αν μας υποσχεθείς ότι θα τον αφήσεις (μετά από καμιά ώρα) να φύγει !

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 29/08/2011 14:54:19

          Στο δίλεπτο!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 29/08/2011 11:48:14

      Ε,μη μου πεις ότι δεν πέρασε από το μυαλό σου να γίνεις και καθαριστής πισινών;
      Εννοώ από αυτές που έχουν ύδωρ,μην πάει το μυαλό σου στις τάνγκες !
      Γνωρίζεις καλά υποθέτω, από τις ΗΠΑ, ότι το επάγγελμα αυτό,είναι ιδιαίτερα
      "προσοδοφόρο"!

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/08/2011 21:47:55

    Απο τις ειδησεις:
    1}''Με μία λιτή σύντομη ανακοίνωση το απόγευμα της Πέμπτης 11/8, η Alpha Bank πληροφορεί το επενδυτικό κοινό πως από 17/8 (δηλ. από αύριο) οι μετοχές της θα είναι διαπραγματεύσιμες στο Χρηματιστήριο με νέα ονομαστική αξία 0,30 ευρώ ανά μετοχή''
    2} ''Τρελό «ράλι» αναμένεται στο Χρηματιστήριο τη Δευτέρα,{29.8.11} ιδίως στον τραπεζικό κλάδο, έστω κι αν τεθεί σε αναστολή η διαπραγμάτευση των μετοχών των δύο τραπεζών''.
    Ποιοι κερδισαν απο την ''πτωση'' της αξιας των μετοχων απο 17/8 εως αυριο 29.8.11 που αναμενεται ραλι ? Ποιον να ρωτησουμε ? Τον ΓΑΠ και τον Προβοπουλο που λιαζονταν στην Καρδαμυλη το Σ/Κ για το σχετικο αλλοθι ?
    Καθε σχετικη απαντηση δεκτη !

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ραβινος 28/08/2011 23:28:34

      Αυτοί που δεν θα αγοράσουν αύριο;

  3. juliet avatar
    juliet 28/08/2011 22:25:13

    Απόψε,μ' έκανες κομμάτια ....προσέβαλες τους Πατρινούς .Τέλος πάντων,ήτανε όμορφη η αλλοδαπή ή και αυτός σαν τον Σκάν......σαβουροσυλλέκτης.
    Αν είναι αλλεργικές στο τυρί ...
    Μη ακούς τον S.A ,έχεις ένα πλεονέκτημα ομολογεί ότι είσαι μικρότερος!χαχαχαχα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ juliet 28/08/2011 23:30:39

      Γνωρίζει ήδη ότι έχω προλάβει να δω τον Δομάζο να παίζει όταν ακόμη ήταν στα ντουζένια του.
      Για αυτό και με ζηλεύει. Αυτός, τον πιο παλιό που πρόλαβε ήταν ο Μπατσινίλας.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 28/08/2011 23:39:36

        Ζαχαρία Κατσούλη, Ντέιβιντ Ίνγκραμ και τον Άρη χωρίς Γιαννάκη, με Δοξάκη.

  4. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 28/08/2011 23:36:08

    Όπως έχεις αντιληφθεί, όλα τα προσωπικά δεδομένα του Αντί τα έχει ο Δαναός...

    • danaos avatar
      danaos @ Μικρός Οδυσσέας 29/08/2011 00:22:09

      Πριν πολλά χρόνια επί εποχής Ροδινού, ένας κουμουνιστής στο χωριό μου είχε φακελωμένες όλες τις οικογένειες,σε ρολά χαρτιού τοποθετημένα μέσα σε άδεια τενεκεδάκια από γάλα συμπυκνωμένο.Φοβερή δουλειά.Περίμενε να έρθει ο κομουνισμός στην Ελλάδα για να πράξει τα δέοντα.Απ' αυτόν πήρα μαθήματα Μικρέ και έχω όλα τα προσωπικά σας δεδομένα!Παραδέχεσαι;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 29/08/2011 00:32:34

        Δαναέ κάνετε τυρί φέτα στο χωριό σας;

        • danaos avatar
          danaos @ ΕΥΑ 29/08/2011 14:11:12

          Μόνο τελεμέ και τουλομοτύρι. Βούτυρο... άμα χρειαστούμε αγοράζουμε απ' την Κέρκυρα!

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 29/08/2011 14:53:13

            Κακίες.Εσεις όλοι τον κατηγορείται ,έχετε σκεφτεί ότι περνά την ώρα του ''ψαρεύοντας'' και κανο νίζοντας τα deals,για το καλό μας κουτορνίθια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ danaos 29/08/2011 00:33:31

        Μου τα δίνεις, Δαναέ, να τα βγάλω πρωτοσέλιδο; Μην ξεχνάς, ένα πρωτοσέλιδο τι ζημιά έκανε το 1985...

        • danaos avatar
          danaos @ Αυριανιστής 29/08/2011 14:07:44

          Στη διάθεσή σου Αυριανιστή μου.Έξ άλλου είμαι υπόλογος απέναντί σου!

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ danaos 29/08/2011 01:56:38

        τα τενεκεδάκια (κονσερβοκούτια)θα χρησίμευαν για τον γνωστό λόγο αργότερα? πρακτικό και οργανωμένο τον βρίσκω τον κομμουνιστή. Αρχίζω τους τόνους από σήμερα...

  5. Dee Jay Stelios avatar