#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2009 14:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσες έδρες και που θα χάσει η ΝΔ

Σύμφωνα με τη στατιστική επεξεργασία ειδικών εκλογολόγων σε όλες τις δημοσκοπήσεις του τελευταίου διμήνου, το ποσοστό της Νέας Δημοκρατίας κυμαίνεται από 33% έως 36% (με αναγωγή στο τελικό αποτέλεσμα). Αυτό, όπως εκτιμούν, οδηγεί σε απώλεια 54 εδρών από το κυβερνών κόμμα, δηλαδή ένας στους... τρεις σημερινούς βουλευτές χάνει την έδρα του! Εάν σε αυτό το σενάριο προστεθεί και η φυσική ανανέωση σε ποσοστό 30% των βουλευτών σε κάθε εκλογική αναμέτρηση εξαιτίας νέων εισόδων, τότε αρκεί για να προκαλέσει αναταραχή στους 151 βουλευτές της Ν.Δ.

Η μεγαλύτερη «σφαγή», σύμφωνα με τους εκλογολόγους, θα γίνει στις τετραεδρικές περιφέρειες όπου κινδυνεύει να χάσει ο ένας στους δύο βουλευτές της Ν.Δ. αλλά και σε μεγάλες περιφέρειες όπως είναι π.χ. η Β΄ Αθήνας, όπου σύμφωνα με το σενάριο του 36% θα εκλεγούν 12 αντί για τους 17 βουλευτές της Ν.Δ.!

Καταλαβαίνουμε λοιπόν γιατί βουλευτές της ΝΔ βγαίνουν ένας - ένας (όπως χθες και ο ... Καραμάριος) και "διαφοροποιούνται" απο την κυβέρνηση, ενθυμούμενοι τα λαϊκά προβλήματα.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4500852

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 07/02/2009 16:17:00

    Εκπληκτικό το γραφικό! Αν ξέραμε και την πηγή!
    Πάντως... στις εκλογές καλό είναι να το ξαναθυμηθούμε αυτό οτο γραφικό!

  2. Elith-lt avatar
    Elith-lt 07/02/2009 17:06:50

    12ος στη Β'Αθήνας ποιος είχε εκλεγεί?
    Ο Παπαθανασίου σίγουρα από 17ος θα πάει ψηλά.
    Ο Κασίμης είναι στο άρμα της Ντόρας και δεν φοβάται.Δεν υπάρχει όμως πλέον 5σταυρία και Ο Βαρβιτσιώτης( ο νεότερος) βλέπει να πηγαίνει σπίτι του .
    Τι κρίμα τέτοια τζιμάνια της πολιτικής να μην εκλεγούν.!
    Υπουργοί εξωτερικών με δηλώσεις περί καψίματος της Ελληνικής σημαίας δεν έχουν θέση στο κοινοβούλιο , ούτε καν στην πολιτική ζωή.
    Εις υγείαν λοιπόν , όλα κάποια στιγμή πληρώνονται.
    Αλλά να ταν μόνο ο Μυκονιάτης λίγο το κακό.
    Τι λες φακτορα?Έχω άδικο?

  3. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 07/02/2009 17:38:28

    Kαι πολλα θα τους δωσουν οι δηλωμενοι Ελληνες μακακιοι μετα απο το πλιατσικο ολκης, οπου συνεληφθησαν στα πρασα να ροκανιζουν την Ελληνικη επικρατεια προς Γ/ιδιον οφελος.
    Απο μενα θα εχουν εξασφαλισει ενα γερο φτυσιμο.

  4. ataktos avatar
    ataktos 07/02/2009 17:58:01

    Μην το πάρει ο ΓΑΠ στο κρανίο τώρα ….

  5. osaperas avatar
    osaperas 07/02/2009 18:57:35

    Το ξέρουμε το έργο.
    Ο ελληνικός λαός θα στείλει στο σπίτι του -ασ πούμε-το Βαρβιτσιώτη και στη θέση του θα στείλει έναν άλλον ..Βαρβιτσιώτη.

  6. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 07/02/2009 19:21:43

    Επιτέλους, τέλος
    Επιτέλους εκλογές!

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗΣ!

    Σαρωτική προβλέπεται η νίκη του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές, οι μέρες του Κωστάκη στην εξουσία είναι πλέον μετρημένες. Ηρθε η ώρα να δούμε και μείς μια άσπρη μέρα σαυτόν το τοπο.

    ΒΛΕΠΩ ΦΩΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΝΕΛ!

  7. Factorx avatar
    Factorx 07/02/2009 19:30:48

    @Γραφίδης: το λινκ υ΄πάρχει ακριβώς πάνω απο το γραφικό

  8. μάγκας avatar
    μάγκας 07/02/2009 19:43:50

    Τι συμφέρει περισσότερο, να πάνε 60 βουλευτές σπίτι τους ή να μείνει μόνιμα ο Καραμανλής στην Ραφήνα.

  9. οκτώ avatar
    οκτώ 07/02/2009 20:10:08

    @6
    Το φως που βλέπεις δεν είναι η έξοδος, αλλά το τρένο που έρχεται καταπάνω μας.

  10. alector avatar
    alector 07/02/2009 21:37:15

    EKEI ΕΚΕΙ ΣΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

  11. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 07/02/2009 21:53:03

    @ 8
    Ούτως ή άλλως, ρε μάγκα μου, ο ΚΚ μονίμως στο DVDάδικο της Ραφήνας βρίσκεται.

  12. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2009 23:24:17

    Φτάνει να μην επαναληφθεί το δράμα του 2007 για το ΠΑΣΟΚ, γιατί και τότε κάτι τέτοια περί νίκης και ανατροπής έλεγε το GAP και πάτωσε.

  13. THETRUTH avatar
    THETRUTH 08/02/2009 11:41:28

    Παιδιά τα πράγματα ειναι απλά :
    O Γιωργος the great ειναι ο μεσσιας μας…..αφου ειναι ο μονος που μπορει να κλαιει οταν δεν κλαινε οι αλλοι……
    θαυμα!!!!!!
    ρε ξυπνατε ο κλαψιαρης θα μας κυβερνησει….?????

  14. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:48:42

    oses ke na hasi o enas oses ke na kerdisi o allos avtodinami kibernisi oute ston apanta ton eonon den blepoun etsi tha kanoun megali simahia ke tha prohorisoun .Ke epidi oli to kseroun mas bgazoun edo ke eki tis fliaries na pisoun ke ntombarisoun ta kokorakia tous -tous legame palia pretorianous