#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2013 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσα στικάκια κυκλοφορούν; Άλλο στικάκι είχε δώσει ο Διώτης στον Βενιζέλο



Μεγάλη ανατροπή στην υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ και την πιθανή ενοχή του Γ. Παπακωνσταντίνου, έφερε η αποκάλυψη των οικονομικών εισαγγελέων ότι το στικάκι που είχαν στα χέρια τους οι Εισαγγελείς πριν φθάσει εκ νέου στην Ελλάδα η πρωτότυπη λίστα από τη Γαλλία ήταν αντίγραφο που έγινε στις 8 Ιουλίου.

Σε χρόνο δηλαδή που ο κ.Παπακωνσταντίνου δεν ήταν στο υπουργείο Οικονομικών και είχε παραδώσει στον κ. Βενιζέλο. Επομένως, το στικάκι που έδωσε ο κ. Βενιζέλος στις αρχές (αυτό που κρατούσε στο συρτάρι του) δημιουργήθηκε στις 8 Ιουλίου και επομένως δεν ήταν αυτό που ο κ. Παπακωνσταντίνου υποστηρίζει ότι αντέγραψε περί τα τέλη του 2010, από το CD που έστειλαν οι γαλλικές αρχές.

Η νέα εξέλιξη σημαίνει ότι κάποιο πρόσωπο αντέγραψε το αρχείο που παρέδωσε ο κ. Παπακωνσταντίνου στον κ. Διώτη

Επίσης, σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν πολλές αντιγραφές και πολλά usb τα οποία ίσως να έχουν στα χέρια τους πάρα πολλά άτομα.

Όμως, για την αντιγραφή της 8ης Ιουλίου πλέον το βάρος πέφτει στον Ι. Διώτη. Θα πρέπει δηλαδή αυτός να αποδείξει αν έκανε αντίγραφο και γιατί έδωσε αυτό στον κ. Βενιζέλο αλλά και που είναι το στικάκι που του είχε δώσει ο κ. Παπακωνσταντίνου. Διότι πλέον μαθαίνουμε ότι εκτός από το χαμένο CD τώρα έχει χαθεί και το πρώτο στικάκι.

Υπό αυτά τα δεδομένα ο κ. Παπακωνσταντίνου μπορεί να πει τώρα ότι δεν έκανε την αλλοίωση στη λίστα και μπορεί η διαγραφή των ονομάτων να έγινε από κάποιον άλλον.

Το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί λειτουργεί φυσικά πάντα υπέρ των κατηγορουμένων καθώς δημιουργούνται υποψίες για άλλους εμπλεκόμενους στην υπόθεση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/01/2013 21:30:47

    Είναι κωμικό να ψάχνουμε το αρχικό στικάκι. Αμφιβάλει κανείς πως έγιναν πολλές αντιγραφές? Είτε πονηρές (πολλοί και οι ενδιαφερόμενοι!) είτε φυσιολογικές (π.χ κάποιος είχε σώσει το αρχείο σε σκληρό δίσκο ,και μετά το αντέγραψε πάλι σε στικάκι για να το δώσει)

    Ομοια κωμικά είναι και τα όσα γράφονται για τις ημερομηνίες. Αν θέλετε σας φτιάχνω στικάκι που να φαίνεται πως γράφτηκε στις 9/1 του...2014!

    Το θέμα είναι αν είναι το αρχικό ΑΡΧΕΙΟ, όχι το μέσο αποθήκευσης.

  2. Αννιβας avatar
    Αννιβας 09/01/2013 21:32:28

    Aθώο λοιπόν το ΠΑΣΟΚ, θύμα του ΣΥΡΙΖΑ η ΔΗΜΑΡ και ο Φαήλος, άρα δεν κρυώνουμε χωρίς πετρέλαιο, και οι αυτοκτονίες σταμάτησαν μάλλον. Η ανάπτυξη άρχισε, αφού ανέλαβε προσωπικά ο Σαμαράς το αρμόδιο υπουργείο, και οι άνεργοι μέχρι την άνοιξη θα ξαναβρούν δουλειά...
    Κατά τα άλλα το σάπιο πολιτικό σύστημα άλλαξε. Απλώς χρησιμοποιεί τις παλιές δοκιμασμένες μεθόδους γιατί είναι αποτελεσματικές και κάνουν το λαό ευτυχή χωρίς κόστος...
    Αλήθεια το τρίτο κόμμα, η X.A. γιατί δεν καταδίκασε την Βίλλα Αμαλία? Μήπως αβαντάρει τους αναρχομπάχαλους?

  3. aris. aold avatar
    aris. aold 09/01/2013 21:37:25

    Αν ισχύει η 8 Ιουλίου.

    Αν ισχύει ότι τα χρήματα των Αφων Παπακωνσταντίνου είναι φορολογημένα.

    Τότε η κυβέρνηση έχει κάνει μεγαλειώδη γκάφα στην προσπάθεια της χωρίς να αναλύσει τα δέδομενα να βγει να στηρίξει τον Βενιζέλο που δεν λεέι αλήθεια ούτε στον εαυτό του.

    Οποιος ασχολείται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

    Με ποια στοιχεία θα παραπεμφθεί ο Παπακωνσταντίνου;;

    Γιατί αν βγουν όλοι λάδι ούτε ψύλος στον κόρφο της κυβέρνησης και του Σαμαρά.

  4. Playstasion avatar
    Playstasion 09/01/2013 22:02:02

    Το βαρος τοτε παει στο Βενιζελο ακομα χειροτερα
    Ο Διωτης εντολες εκτελει απο τους προισταμενους του
    Δεν σβηστηκαν τα ονοματα μονα τους

    Παντως και οι τρεις τους , εκτος απο την αλλοιωση της λιστας , κατηγορουνται και για αλλα τρια παραπτωματα
    Μην το ξεχναμε

    • dim avatar
      dim @ Playstasion 09/01/2013 22:15:58

      Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.. Ο χοντρός βγαίνει λάδι μετά από τις σημερινές εξελίξεις... Η σημερινή εξέλιξη ξεκαθαρίζει (αν βέβαια έχει γίνει σωστή ανάλυση, και νομίζω για αυτό πιο αρμόδια θα ήταν η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος), ότι αυτό το στικάκι, που περιήλθε στη γνώση και στα χέρια του Βενιζέλου στις αρχές Αυγούστου, είχε δημιουργηθεί στις 8 Ιουλίου και άρα η αφαίρεση των 3 αρχείων είχε γίνει πριν από τις 8 Ιουλίου...

      • Playstasion avatar
        Playstasion @ dim 09/01/2013 22:26:43

        Ο Βενιζελος δεν κατηγορειται για ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΛΙΣΤΑΣ , αλλα για παραβαση καθηκοντος και υπεξαιρεση εγγραφου , ουτε αξιοποιησε την λιστα με αποτελεσμα το κρατος να χασει εσοδα
        Γιατι βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Playstasion 09/01/2013 22:38:19

          Yπεξαιρεση δεν μπορει να ειναι αφου ο Διωτης του εδωσε αντιγραφο και οχι το πρωτοτυπο -ασε που το πρωτοτυπο ηταν το CD.
          Δηλαδη αν ο υπαλληλος δωσει στον προισταμενο υπουργο για το αρχειο του μια φωτοτυπια απο εγγραφο που χειριζεται αυτο ειναι υπεξαιρεση;
          Η δε μη αξιοποιηση ειναι ευθυνη παλι Διωτη.Δεν κυνηγανε υπουργοι τους φοροφυγαδες αλλα το ΣΔΟΕ.

          • aris. aold avatar
            aris. aold @ ψυχραιμια 09/01/2013 23:06:25

            Ψυχραιμία

            Ο Βενιζέλος γιατί από τα χιλιάδες έγγραφα του υπουργείου πήρε σπίτι του μια λίστα που ΄σύμφωνα με όσα έχει πει ούτε την άνοιξε ποτέ αλλά και ούτε ήταν νόμιμη η αξιοποιήση της.

            Γιατί πήρε αυτήν την άχρηστη λίστα σπίτι του.

            Με την ίδια λογική ο υπουργός εθνικής άμυνας μπορεί να παίρνει τα απόρρητα σχέδια σπίτι του.

            Ηταν κυβερνητική απόφαση Παπανδρέου Βενιζέλου Παπακωνσταντίνου Διώτη Καπελέρη να μην κάνουν τίποτα με την λίστα.

            Οποιος έχει παρακολουθήσει την πορεία του Πασόκ πιστεύει ότι δεν χρησιμοποιήθηκε αυτή η λίστα για λόγους που ξέρουν μόνο οι παραπάνω.

          • dim avatar
            dim @ aris. aold 10/01/2013 00:35:44

            Νομίζεις ότι υπάρχει έστω κι ένας που δεν του καταλογίζει 100% πολιτικές ευθύνες? Ή ακόμα και του ΓΑΠ, αν είχε ενημερωθεί για την ύπαρξη της λίστας και δεν έκανε κάτι? Αλλά οι ποινικές ευθύνες από που προκύπτουν? Τα έχουν κάνει σαλάτα με Αργεντινές, Βίλες κλπ, δε τους βγήκε και το σενάριο της μη χρηματοδότησης, και τώρα προσπαθούν να παίξουν το σενάριο της αποσταθεροποίησης, πάντα για πάρτυ τους και πάντα εις βάρος του έθνους και του λαού... Σύριζα - ΧΑ - ΑΝΕΛ, ό,τι πιο εθνομηδενιστικό - λαϊκίστικο και τυχοδιωκτικό έχει γνωρίσει αυτός ο τόπος...

          • αποριας το αναγνωσμα avatar
            αποριας το αναγνωσμα @ dim 10/01/2013 19:45:46

            Να ρωτήσω κάτι ??? Τι θα πει πολιτικες και ποινικες ευθυνες??? Επειδή είναι πολιτικός σημαινει ότι δεν θα εχει ποινκες ευθυνες??? Αν αυτο δηλαδη γινοταν απο έναν απλο ελληνα δημοσιο υπαλληλο για τι ακριβως ευθυνη θα μιλουσαμε???
            Και κατι ακομα θελω να ρωτησω.. υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ? όπως δηλαδη υπαρχει ο Ποινικός και ο Αστικός, υπάρχει και ειδικός κώδικας για τους πολιτικούς??

          • dim avatar
            dim @ αποριας το αναγνωσμα 11/01/2013 00:58:10

            Πολιτική ευθύνη υπάρχει όταν δεν κάνει ένα πολιτικό πρόσωπο καλά τη δουλειά του... Όταν παρανομεί, υπάρχουν ποινικές ευθύνες, όταν δεν την κάνει καλά υπάρχουν πολιτικές ευθύνες...Και ο Βενιζέλος δεν παρανόμησε (τουλάχιστον δεν υπάρχουν ενδείξεις για κάτι τέτοιο), απλά δεν έκανε καλά τη δουλειά του... Εκτίμησε, πολιτικά, λάθος, ότι δεν μπορούσε να αξιοποιηθεί η λίστα αυτή, αφού ήταν προϊον υποκλοπής, και για αυτό θα του αποδοθούν πολιτικές ευθύνες.... Τις πολιτικές ευθύνες τις αποδίδει ο λαός στις κάλπες...

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ dim 10/01/2013 22:32:57

            Ενω η Ρεπουση ειναι μεγαλη εθνικιστρια...

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ψυχραιμια 09/01/2013 23:06:57

            Ψυχραιμία, σωστά μιλάς.

          • m.s avatar
            m.s @ ψυχραιμια 09/01/2013 23:53:07

            ... το οποίο αρχικό CD, ας μη ξεχνάμε , ''χάθηκε'' από τον Παπακωνσταντίνου.

  5. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 09/01/2013 22:08:38

    Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις ημερομηνίες που αναφέρονται στα αρχεία ενός stick. Ενα παράδειγμα:
    1. Αντιγράφω το αρχείο excel στον Η/Υ μου.
    2. Αλλάζω την ημερομηνία του Η/Υ μου - και την πάω 5 χρόνια μπροστά.
    3. Φορτώνω το αρχείο στο Excel και το ξανασώζω στο δίσκο μου - ξεφορτώνοντας από τις επιλογές του excel ΟΛΑ τα metadata του αρχείου.
    4. Αντιγράφω το αρχείο σε ένα stick
    Εάν τώρα εξετάσω τα στοιχεία του αρχείου (σε επίπεδο file system) το stick ήρθε από το μέλλον, πιθανά από εξωγήινους !!!!
    Η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος - αν τους αφήνανε - θα μπορούσε να τους εξηγήσει ότι χωρίς τον Η/Υ (όπου πίθανα γίνανε οι αλλαγές) και τα αντίστοιχα Log files του ΛΣ - ΔΕΝ μπορεί να αντληθεί ΚΑΜΜΙΑ σημαντική πληροφορία.
    Οι εισαγγελείς και οι σύμβουλοι τους είναι προφανώς άσχετοι ....

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ np_complete_problems 09/01/2013 22:15:55

      Μιας και έχεις τέτοιο όνομα, μήπως ξέρεις πώς εντοπίζεται η ημερομηνία αντιγραφής του αρχείου; Από τις ιδιότητες του αρχείου; Αυτή η ιδιότητα είναι read-only και παίρνει μία φορά το timestamp του υπολογιστή;

    • tpe avatar
      tpe @ np_complete_problems 09/01/2013 22:26:24

      ΓΙατί πας τόσο μακρυά; Έχω στα χέρια μου ένα αρχείο (γιατί μπορεί να μην ήταν XLS). Το ανοίγω. Δημιουργώ ένα νέο έγγραφο από το ίδιο πρόγραμμα (άντε για ευκολία να το πω Excel). Κάνω copy-paste από το παλιό στο καινούργιο. Σώζω το καινούργιο κι όλες οι ημερομηνίες είναι ΟΚ...

      Το πρόβλημα είναι πως σε αυτή την ηλεκτρονικά αναλφάβητη χώρα ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει...

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ tpe 09/01/2013 23:08:19

        @tpe υπάρχουν προγράμματα που ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση βρίσκουν την αρχική εγγραφή. Στον κώδικα καταγράφεται.

        • np_complete_problems avatar
          np_complete_problems @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 09/01/2013 23:36:27

          @Μανώλη Μ,
          δεν θέλω να κάνω τον "έξυπνο" αλλά έχεις λάθος.
          Κάποιες πληροφορίες υπάρχουν στα metadata των αρχείων, αλλά είναι πολύ εύκολο να διαγραφούν ...
          Κανένα πρόγραμμα του κόσμου δεν μπορεί να βρεί τα αρχικά στοιχεία όταν αυτά απλά ΔΕΝ υπάρχουν ...

      • cobalt avatar
        cobalt @ tpe 09/01/2013 23:54:59

        Αν ήταν τόσο απλό, στα δικαστήρια δεν θα δέχονταν ηλεκτρονικά αρχεία, ούτε ως σκέψη.
        Όταν η σήμανση ελέγχει αρχεία, δεν ελέγχει τα attributes που καταγράφονται στις ιδιότητες, που βλέπετε με δεξί κλίκ και κάτω-κάτω.
        Το creation date του αρχείου, παραμένει ίδιο κι ας το αντιγράψετε δέκα φορές με δέκα διαφορετικές ημερομηνίες. Εκτός αν το δημιούργησες από την αρχή με αλλοιωμένη ημερομηνία, οπότε δεν έχει νόημα.
        Τα metadata ενός αρχείου δεν μπορούν ν' αλλοιωθούν από οποιονδήποτε. Μπορούν. Αλλά όχι απο οποιονδήποτε.

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ cobalt 10/01/2013 00:57:25

          Το modification date μένει ίδιο. Όχι το creation date. Το creation date είναι η ώρα συστήματος όταν γίνεται το paste. Σε κάθε περίπτωση σε ΜΗ ψηφιακά υπογεγραμμένα αρχεία μπορεί ο καθένας να κάνει οτιδήποτε και να αλλάξει οτιδήποτε. Αν το αρχείο είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο (από τους Γάλλους) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

  6. Playstasion avatar
    Playstasion 09/01/2013 22:51:12

    Οταν υπαρχει κομματικος φανατισμος σταματαει η λογικη
    Ως εκ τουτου δεν μπορει να γινει σοβαρη συζητηση

    • Ένας άλλος avatar
      Ένας άλλος @ Playstasion 09/01/2013 22:57:54

      Έτσι ακριβώς. Ούτε λογική, ούτε γνώση του νομικού πλαισίου, μόνο κομματικός φανατισμός. Άντε, και εισαγγελέας σε έκτακτα λαϊκά δικαστήρια, με τους συμμορίτες!

      • Playstasion avatar
        Playstasion @ Ένας άλλος 09/01/2013 23:07:08

        Αντε να πληρωθεις απο το κομμα , αξιος ο μισθος σου

    • dim avatar
      dim @ Playstasion 10/01/2013 00:31:25

      Αν υπήρχε έστω και μια υποψία για ποινικές ευθύνες Μπένυ ή ΓΑΠ, ο πρώτος θα ήμουνα που θα τους έστηνε στο τοίχο... Αλλά εδώ πρόκειται ξεκάθαρα για απόπειρα αποσταθεροποίησης της κυβέρνησης, για άλλη μια φορά δηλαδή εθνομηδενιστική λογική για αποκόμιση προσωπικού οφέλους...

      Το CD δεν παρελήφθει επίσημα από τη Ελληνική Κυβέρνηση, δεν πρωτοκολλήθηκε, αποτέλεσε εξ' αρχής άτυπο έγγραφο...

      Το ότι δεν αξιοποιήθηκε συνιστά πολιτική ευθύνη, όχι ποινική...

      Εγώ αναφέρθηκα πάντως στο ότι πλέον δεν μπορεί να επικαλεστεί ο ΠΑΠ ότι ο Μπένυ την αλλοίωσε για να τον στήσει, αφού η αλλοίωση πλέον είναι ξεκάθαρο ότι έγινε πρίν τις 8 Ιουλίου...

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 09/01/2013 22:52:43

    Ενός στικακίου, μύρια έπονται, είναι το μόνο σίγουρο.
    Και η πρώτη αντιγραφή από το CD στο USB δημιουργεί απορίες. Διότι, δεν έχει επαρκή αιτιολόγηση ( την ασφάλεια των δεδομένων που επικαλέστηκε ο Παπακ).
    Θα ήταν ασφαλέστερη η αντιγραφή σε νέο CD. Αυτό που γίνεται ασφαλέστερα, ευκολότερα και ταχύτερα (από ότι στο CD) ακόμη και από αρχάριους, είναι η αλλοίωση των περιεχομένων στο USB.
    Εάν δεν επιληφθεί η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, όλα τα συμπεράσματα είναι απλοί ερασιτεχνισμοί.Και θα ρωτήσω, αν κάποιος ξέρεις: Δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο, το οποίο να επιβάλει την αυτεπάγγελτη παρέμβαση της ηλεκρονικής δίωξης ;
    Χωρίς αυτήν, είναι σαν να προσπαθούν να κάνουν νεκροψία χωρίς ιατροδικαστή.

  8. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 09/01/2013 22:53:42

    Για κάθε αρχείο αποθηκευμένο σε ένα stick, το file system του stick έχει πληροφορίες για το πότε δημιουργήθηκε, αλλάχθηκε κλπ ...
    Τα στοιχεία αυτά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αναξιόπιστα ...
    Μπορούν να ΑΛΛΑΧΘΟΥΝ με πολύ απλές αντιγραφές και αλλαγές ημερομηνιών του Η/Υ.
    Υπάρχουν όμως αρχεία όπως τα PDF αρχεία που ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΟΥΝ στο αρχείο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ πληροφορίες (δημιουργίας, αλλαγών κλπ). Αυτές οι ενσωματωμένες πληροφορίες λέγονται metadata. Φυσικά ακόμη και αυτά τα δεδομένα μπορούν να αλλοιωθούν αλλά χρειάζονται ειδικότερες γνώσεις.
    Ο μόνος τρόπος για να γίνει πραγματικός έλεγχος είναι να μελετηθούν τα log files του Η/Υ στον οποίο έγιναν οι τυχόν αλλαγές. Ολα τα άλλα είναι απλά ανοησίες ...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ np_complete_problems 10/01/2013 00:37:33

      Ευχαριστώ για την απάντηση και τις χρήσιμες πληροφορίες. Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις για όποιον ενδιαφέρεται:

      1) Τα metadata σε κοινά αρχεία δεν αλλάζουν εύκολα με σχετικά προγράμματα;

      2) Τα logs στον υπολογιστή δε διαγράφονται αυτόματα (τα παλαιότερα); Επίσης δεν διαγράφονται εύκολα manually;

      Ίσως παραείναι τεχνικής φύσεως οι απορίες μου και ξεφεύγουμε από το θέμα βέβαια...

  9. kotstak avatar
    kotstak 09/01/2013 22:56:13

    Από ποιον υπεξαίρεσε ο Βενιζέλος τη λίστα και ποιον εμπόδισε;
    Όταν παρέλαβε τη λίστα ο Βενιζέλος, τα αρχεία τα είχε το ΣΔΟΕ.
    Ο Βενιζέλος πήρε τη λίστα από τον "ελεγκτή". Δεν του τη στέρησε.
    Απλά έλαβε γνώση της λίστας.
    Αυτό που δεν έκανε ο Βενιζέλος, είναι που δεν αντικατέστησε αυτούς που κωλυσιεργούσαν.
    Εγώ και γι’ αυτό τον δικαιολογώ, είχε τόσα προβλήματα εκείνη την περίοδο και ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ τον διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να βγάλει τίποτα από τη λίστα.

    Άπαξ και ο Βενιζέλος είπε στον επικεφαλής του ΣΔΟΕ: “κάνε ότι μπορείς” ΔΕΝ έχει καμιά απολύτως ευθύνη.
    Η ευθύνη για τον μη έλεγχο ανήκει 100% στο ΣΔΟΕ.
    Η ευθύνη του Βενιζέλου είναι που δεν αντικατέστησε τον επικεφαλής του ΣΔΟΕ.
    Τεραστία ευθύνη, αλλά μόνον αυτή.

    • Playstasion avatar
      Playstasion @ kotstak 09/01/2013 23:02:19

      Γιατι δεν αξιοποιησε την λιστα για τα εσοδα , οπως οι αλλες χωρες και την εκρυβε στο συρταρι
      Καραμπινατη παραβαση καθηκοντος - κουκουλωματος

      Τωρα μην πατε να κανετε το ασπρο μαυρο , δεν απευθυνεστε σε χρυσοψαρα και κακως πατε να καλυψετε πολιτικα πτωματα οπως ο βενιζελος

      • kotstak avatar
        kotstak @ Playstasion 09/01/2013 23:16:35

        “Άπαξ και ο Βενιζέλος είπε στον επικεφαλής του ΣΔΟΕ: “κάνε ότι μπορείς” ΔΕΝ έχει καμιά απολύτως ευθύνη”.
        Διάβασέ το μέχρι να το καταλάβεις.

        Δεν είχε δικαίωμα ο Βενιζέλος να κάνει κάτι άλλο.

        Στις άλλες χώρες η δημόσια διοίκηση δουλεύει.
        Εδώ “κοιμάται” και την προστατεύει ο ΣΥΡΙΖΑ.

        • Playstasion avatar
          Playstasion @ kotstak 09/01/2013 23:42:09

          Σιγουρα
          Φταιει ο στρατιωτης και οχι ο στρατηγος , ισως και η καθαριστρια να ειναι τελικα

          • kotstak avatar
            kotstak @ Playstasion 10/01/2013 00:17:46

            Έχεις μπερδευτεί. Αυτά που λες ισχύουν μόνο στα “περίπτερα”.

            Στην προκειμένη περίπτωση “στρατηγός” = ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ.
            Άπαξ και ο υπουργός δώσει εντολή στο “στρατηγό”: “κάνε ότι μπορείς” η ευθύνη πηγαίνει στο “στρατηγό”.
            Δεν έχει δικαίωμα ο υπουργός να πει στο “στρατηγό” πως θα δώσει τη μάχη.

            Ο υπουργός μπορεί να πει στο ναύαρχο: “βυθίσατε το Χόρα”
            Δεν μπορεί και δεν έχει δικαίωμα να του υποδείξει το πώς θα το βυθίσει.

            Η ευθύνη του υπουργού, σε περίπτωση κακού χειρισμού από το “στρατηγό”, είναι γιατί έγινε “στρατηγός” ο “στρατηγός”.

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ Playstasion 10/01/2013 22:31:16

            Και ο υπουργος μετα αδιαφορει για την εκβαση της μαχης...Πολυ λογικο...

            ...

  10. Playstasion avatar
    Playstasion 09/01/2013 23:23:09

    Πως μπορουνε να βρουνε τα ηλεκτρονικα ιχνη ενος αρχικου αρχειου , σε ενα οποιαδηποτε μεσο πχ , που θα εχει γραφτει και σβηστει 100 φορες με αλλα αρχεια ?
    Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος , σε ανακτηση δεδομενων να γινει σωστα , η προυποθεση ειναι να μην γραφτουν νεα δεδομενα πανω στα παλια , διοτι τα αντικαθιστουν

  11. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 09/01/2013 23:34:24

    Όποιος ήρθε σε ....επαφή με το στικάκι, κράτησε κι ένα αντίγραφο. Σίγουρο όσο κι ο θάνατος. ok. Το εμπεδώσαμε.
    Δε φανταζόμασταν άλλωστε και τίποτε διαφορετικό... :-)
    ΓΑΠ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ένοχοι έτσι κι αλλιώς για πλήθος ανομιών-εγκλημάτων -προδοσιών απέναντι στον Ελληνικό λαό.
    Ας προχωρήσουμε στην τιμωρία τους και ας μην χανόμαστε σε λεπτομέρειες. Η ουσία είναι η αναμφίβολη ενοχή τους. Τις αποδείξεις που θα τους αλυσοδέσουνε ψάχνουμε.... Οι ακριβοπληρωμένοι όμως θαμώνες του ΚΥνοβουλίου, ψάχνουνε μόνο τις ισορροπίες, τα προσχήματα, τις εντυπώσεις, και την πάση θυσία εξυπηρέτηση, των άθλιων μικροσυμφερόντων τους.
    Μετά από τις θεαματικές τους κοκορομαχίες, τις άγριες αλληλοκατηγορίες και τις κουραστικές φλυαρίες, θ΄αποδειχτούν αθώοι όλοι τελικά; Καμία έκπληξη.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ BLACKQUEEN 10/01/2013 11:50:05

      Και πάλι εντελώς εύστοχη! Η απίστευτη αυτή ιστορία με το πήγαινε-έλα της λίστας, χωρίς καμία ουσιαστική ενέργεια των, την δεδομένη χρονική στιγμή, κύρια υπεύθυνων για την εύρυθμη λειτουργία του κράτους τους καθιστά ΟΛΟΥΣ ΥΠΟΠΤΟΥΣ ΤΕΛΕΣΗΣ των σχετικών αδικημάτων.

  12. Karenin avatar
    Karenin 10/01/2013 00:07:48

    Ο ακάλυπτος πολιτικά Παπακωνσταντίνου δεν φαίνεται να κάθεται. Τελευταίο πιόνι στην σκακιέρα ο Διώτης. Ναι το πρωτοπαλήκαρο του Χρυσοχοίδη που μεσάνυχτα απο τον μισοπεθαμένο Σ. Ξηρό έπαιρνε κατάθεση, αλλά δεν είχε πρόβλημα νομιμότητας. Ειχε όμως τέτοιο με την λίστα για αυτό και περίμενε πολιτικές εντολές απο τον Βενιζέλο που δεν του δώθηκαν ποτέ. Δυο φορές σε καίρια πόστα τον επέλεξαν και τον διόρισαν οι ίδιοι, και τώρα κάνει ο χοντρός πως δεν τον γνωρίζει. Σε λίγο θα πουν πως τον προσέλαβαν μετά απο συστάσεις του Συριζα.
    Η ΝΔ έπρεπε, όπως το ΠΑΣΟΚ έθεσε εκτός τον Παπακ. να απαιτήσει απο τον Βενιζέλο να παραιτηθεί και ο ιδιος απο αρχηγός μεχρι να ξεκαθαρίσει η υπόθεση,
    παράξενο που δεν το έπραξε ο Κουβέλης. Τωρα αναπόφευκτα την συγκάληψη θα την χρεωθεί χωρίς να φταίει, και η ίδια.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Karenin 10/01/2013 01:32:49

      Ο Βενιζέλος έχει ξεπεράσει και τον Καβαλλιέρε.

  13. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 10/01/2013 01:37:31

    Εγω νομιζω οτι πρεπει να συλληφθουν ολα τα στικακια που κυκλοφορουν και το Πλαισιο να παει στον εισαγγελεα .
    ΕΔΩ ξεχασαμε τα cdi , και εσεις ασχολειστε με τα cd?
    Ψηφιζω το πακετο Ν4 της χρυσης αυγης , ειναι το πιο ολοκληρωμενο ΣΕ ΠΑΠΑρες.

  14. καλοπαιδο avatar
    καλοπαιδο 10/01/2013 06:47:33

    Παλευουνε οι βολευτες τις ΝΔ στα καναλια να αθωωσουνε τον χοντρο Μπενυ και τα αλλα καλοπαιδα του Πασοκ...Αυτα να τα θυμαστε στις επομενες εκλογες...

  15. ΤΗΕΟ avatar
    ΤΗΕΟ 10/01/2013 07:37:10

    Για ολα ο μονος υπευθυνος ειναι ο νερουλας τησ βουλης δεν το καταλαβατε μεχρι τορα.

  16. viva avatar
    viva 10/01/2013 11:11:45

    προς dim: με ποιο δικαιωμα πηρε την λιστα σπιτι του?κ με ποιο δικαιωμα κατεχει ακομα την μπεμπα ? δεν διωκωνται ποινικα αυτα τα 2 ?

  17. viva avatar
    viva 10/01/2013 11:20:11

    ολοι εσεις που θελετε να βγαλετε αθωο τον Βενιζελο δεν ντρεπεστε ? νομος περυ ευθηνης υπουργων, προτον μπανκ, αυθαιρετο mall,μεταγραφες φοιτητων θεσσ/νικης κ τοσα αλλα δεν σας θυμωνουν ?

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/01/2013 11:48:32

    Στις Βρυξέλλες τι λένε; Στη Φραγκφούρτη;
    Δεν στέλνουν επιτέλους καμμια επιτροπή ελέγχου καταδώ, να ξεκαθαρίζουμε;
    Αρκετά κράτησε το τσίρκουλο, και αλλοιώς τελειωμό δεν βλέπω...

  19. TARAMAS avatar
    TARAMAS 10/01/2013 12:54:59

    Αφού οι οικονομικοί εισαγγελείς αρνούνται να στείλουν το στικάκι στην ΔΗΕ για ανάλυση, πόσο σίγουροι μπορούν να είναι για την ημερομηνία δημιουργίας των αρχείων; Πόσο ειδικοί είναι στην πληροφορική; Μήπως τόσος ντόρος γίνεται περί όνου σκιάς; Μήπως τελικά πούνε "συγνώμη λάθος, δεν δημιουργήθηκε στις 8 Ιουλίου"; Αν κάποιος ανοίξει ένα xls για να το δει και χωρίς να τροποποιήσει κάτι, από συνήθεια, χαζομάρα ή οτιδήποτε άλλο το αποθηκεύσει ξανά, ημερομηνία τροποποίησης θα φαίνεται πλέον η συγκεκριμένη. Λέω γω τώρα, δεν πρέπει να αποφανθούν ειδικοί για το θέμα;

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/01/2013 16:34:14

    Η Ελλάδα αυτή μοιάζει με απέραντη μπαρμπουτιέρα:
    "Πράσινος Μύλος" με μπλέ ρίγες και κόκκινες ανταύγειες.

    "Μες στον πράσινο το μύλο
    μου τα παίρναν ταχτικά
    μα τους τα `χω πάρει πίσω
    από μια καλή ζαριά
    ......
    Έχω μια μεγάλη ρέντα
    κι όλ’ οι μάγκες απορούν
    και στη τσόχα καραγκιόζη
    ψάχνουν άδικα να βρουν"

    Άχ Μαριώ ρεμπέτισσα... Πάντα μας τα παίρνουν, η ρέντα δεν έρχεται ποτέ, μας έχουν πιάσει όλους καραγκιόζηδες. Πειραγμένα ζάρια. Και φοβάμαι ότι ο μπαρμπουτιέρης τα έχει κάνει πλακάκια με τους κουραδόμαγκες και ψευτόμαγκες.
    Τα ζάρια αυτά θέλουν σπάσιμο, η τσόχα σκίσιμο.
    Μαριώ, γολγοθάς ο ανήφορος από τις Συκιές... Μόνη μου παρηγοριά, περηφάνεια και μαγκιά που μου έμεινε, είναι ότι δεν πήγα κάν να ψηφίσω τον Ιούνιο...

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/01/2013 16:50:53

    Να το ξεκαθαρίσω: Με ενδιαφέρει πιά ελάχιστα ποιός και γιατί αλλοίωσε τη "λίστα". Για έναν πρακτικό, ρεαλιστή και με πείρα από το εγχώριο δικαιïκό "κεκτημένο", αυτό είναι δευτερεύον θέμα. Θέμα για αιθεροβάμονες ή για το "φιλοθεάμον κοινό".
    Το ουσιωδες ερώτημα είναι άλλο:
    Αξιοποιούνται οι "λίστες";
    Θα αξιοποιηθούν;
    ........

    • Χριστίνα avatar
      Χριστίνα @ Ο Θείος 11/01/2013 13:07:54

      Αγαπητέ Θείε αρχικά Καλή Χρονιά ,

      Νομίζω ότι το ερώτημα αν οι λίστες αξιοποιούνται το έκανες ρητορικά, υποθέτω, γιατί είσαι εκτός των άλλων πανέξυπνος για να γνωρίζεις ότι η λέξη αξιοποίηση εξηγείται κατά το δοκούν του καθενός στην Ελλάδα και ειδικότερα στον πολιτικό στίβο.

      Όταν κάποιος θέλει να αξιοποιήσει κάτι και όχι να το ''αξιοποιήσει'' πρώτα ενεργεί και μετά ομιλεί ...Απο την στιγμή που γίνεται το ανάποδο κάποια φάβα έχει ο λάκκος ..Γνωστό χρόνια τώρα στα Ελληνικά πολιτικά δρώμενα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Χριστίνα 11/01/2013 13:42:01

        Χρόνια πολλά και σε σένα Χριστίνα, και για την ονομαστική εορτή (έστω και πολύ καθυστερημένα).
        Σωστά το λές. Ρητορικά πιά. Μόνον.
        Και αρχίζω να φοβάμαι μήπως κυριολεκτώ, επαναλαμβάνοντας διαρκώς τις τελευταίες μέρες το στίχο του ποιητή:
        "Μάνα θα πάω στα καράβια"...

        • Χριστίνα avatar
          Χριστίνα @ Ο Θείος 11/01/2013 15:40:17

          Να σαι καλά Θείε δεν πειράζει για την καθυστέρηση 40 μέρες κρατώ τη γιορτή ....

          Θείε σου προτείνω τον άλλο στίχο
          Μα εγώ δε ζω γονατιστός
          είμαι της γερακίνας γιος
          είμαι της γερακίνας γιος

          αυτός πάει καλύτερα και σε σένα αλλά και σε όσους νιώθουν και είναι Ελληνες και όχι επαγγελματίες πατριώτες αναλόγου ιθαγένειας που κουβαλούν στην τσέπη τους διαβατήριο κατα το δοκούν.

  22. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 10/01/2013 16:53:25

    Ποιός (καί πώς , πότε καί μέ τίνος τήν εντολή) πήγε στό Παρίσι καί παρέλαβε τό σιντί καί πότε τό παρέδωσε στόν Παπάκ (άν τό παρέδωσε αυτός καί όχι άλλος);
    Περιέργως, αυτές οι πολύ βασικές (γιά τήν κάλυψη τών δευτεροκλασάτων υπόπτων μόνο, τούς άλλους τούς 'φρόντισαν' ήδη οι Γάλλοι φαντάζομαι) ερωτήσεις παραμένουν αναπάντητες μέχρι σήμερα.

  23. Κ. Γαλλής avatar
    Κ. Γαλλής 10/01/2013 18:56:12

    Θα ήταν ευχής έργον η υπόθεση της λίστας Λαγκάρτ να διελευκανθεί πλήρως και να αποδωθούν ευθύνες εκεί όπου ανήκουν. Από τη στιγμή, όμως, που η λίστα διέρρευσε στον τύπο και μάλιστα, ως φαίνεται, με τις ευλογίες του ΣΥΡΙΖΑ, η κατάσταση περιπλέκεται και γίνεται δύσκολη έως αδύνατη για διελεύκανση, εκτός εάν μπορεί να αποκαλυφθεί ο ρόλος της Κουμουνδούρου.

    Για το λόγο αυτό να περιορισθεί στις ομολογίες του κ. Παπακωνσταντίνου και, εάν οι ομολογίες αυτές στοιχειοθετούν κάποιας μορφής αδίκημα , να καταλογισθεί .

    Διαφορετικά αυτό που προέχει είναι η αξιοποίησή της για την πάταξη της φοροδιαφυγής και την προστασία του δημοσίου συμφέροντος.

  24. viva avatar
    viva 11/01/2013 09:40:35

    αν δεν τιμωρηθουν αυτοι που δεν αξιοποιησαν η αλλιωσαν το cd τοτε θα το κανει κ ο επομενος ο μεθεπομενος....γ αυτο ειναι σημαντικο....αγαπητε θειε.....