#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσα θα πληρώσει ο ελληνικός λαός για κατάληψη στο Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης;



Τα 3,5 εκατ. ευρώ, για όσους δε μπορούν να το καταλάβουν καλά είναι ένα ποσό πάνω από ένα δισεκατομμύριο Ελληνικές δραχμούλες.

Τόσα χρήματα θα πρέπει να πληρώσουμε όλοι μας για να αποκατασταθούν οι ζημιές από την κατάληψη στο Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Η αυτοψία στο κτίριο έδειξε τι έγινε επί 6 χρόνια. Οι καταστροφές είναι εκτεταμένες, παντού βρομιά, γκρεμισμένοι τοίχοι, διαλυμένα υδραυλικά, σπασμένα τζάμια, τοίχοι γεμάτοι ζωγραφιές, κρεβάτια, κομοδίνα, ντουλάπες, ηλεκτρολογικός εξοπλισμός δεν υπάρχουν πια.

Να θυμίσουμε ότι από το 2007 το πολυώροφο κτίριο το οποίο είχε χρησιμοποιηθεί ως φοιτητική εστία, είχε καταληφθεί από αναρχικούς, Έλληνες και ξένους. Επί 6 χρόνια το κράτος απουσίαζε παντελώς, κανείς δεν ενδιαφερόταν και δεν παρενέβη γιατί δεν ήθελε ή φοβόταν μην κατηγορηθεί ως ρατσιστής, αντικομμουνιστής ή ότι άλλο.

Πέρασαν τρεις κυβερνήσεις (Καραμανλή, Παπανδρέου, Παπαδήμου) αλλά όλοι τους αγρόν ηγόραζαν. Έπρεπε να αποφασίσει η σημερινή κυβέρνηση να πετάξει έξω τους καταληψίες και να αποκαταστήσει την τάξη.

Γιατί; Μπορεί κανείς να απαντήσει στους ανάπηρους, τους συνταξιούχους, τους ένστολους που τους κόβουν μισθούς και επιδόματα αλλά τους λένε κι από πάνω ότι θα πληρώσουν 3,5 εκατ. ευρώ για το κατεστραμμένο κτίριο;

Επί 6 χρόνια το κράτος ήταν απόν. Διότι τέτοια κτίρια σαν κι αυτό στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν κι αλλού, ειδικά στην Αθήνα. Ενδιαφέρεται κανείς; Ακούει κανείς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 14/09/2012 00:56:03

    Οι καθηγητές δεν έχουν ευθύνη για αυτό το διαχρονικό φαινόμενο;
    Οχι μόνο κερακια στο Σύνταγμα,έτσι;Να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας

    • Heaven avatar
      Heaven @ Μεγάλες στιγμές 14/09/2012 08:45:16

      "Οι καθηγητές δεν έχουν ευθύνη για αυτό το διαχρονικό φαινόμενο;"

      ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!!!!!!!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/09/2012 09:28:06

    Υπάρχουν και άλλες ανάλογες περιπτώσεις σε διάφορες περιοχές της χώρας. Κραυγαλέο παράδειγμα στο Ηράκλειο Κρήτης το κτήριο "Ευαγγελισμός" στο κέντρο της πόλης που ανήκει στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Βρίσκεται υπό κατάληψη για χρόνια από αναρχικούς και αριστεριστές. Λέτε ο Δένδιας να ασχοληθεί και μ΄ αυτό; Όσες προσπάθειες έγιναν στο παρελθόν να εκκενωθεί αποτύγχαναν γιατί διάφοροι καλοθελητάδες συμπαθούντες την άκρα αριστερά μέσα στα μέλη ΔΕΠ του πανεπιστημίου φρόντιζαν να ενημερώνουν τους καταληψίες εγκαίρως ώστε αυτοί είτε να έκαναν φασαρία για να βρουν κοινωνική υποστήριξη είτε έβαζαν πολιτικούς διαφόρων αριστερών παρατάξεων να κάνουν αντιπερισπασμό κατηγορώντας τις τότε κυβερνήσεις για αντικομμουνισμό ή για φασισμό.

  3. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 09:34:18

    Ευθύνες έχει αποκλειστικά η αστυνομία και οι αρμόδιες εισαγγελικές αρχές που εδώ και 6 χρόνια αδιαφορούσαν επιδεικτικά.
    Τους φοιτητές του εν λόγω ΤΕΙ που είχαν χάσει τις υποδομές τους δεν τους σκέφτηκε όμως κανεί τόσα χρόνια, καθώς δεν είχαν πατέρα στην Εκάλη και στο Ψυχικό για να κινηθεί υπέρ των δικαιωμάτων τους ο κρατικός μηχανισμός.
    Προσωπικά έχω να δηλώσω ευθαρσώς ένα μεγάλο ΕΥΓΕ στο Σαμαρά και στο Δένδια που επιτέλους άρχισαν την απελευθέρωση των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ από τους εξωπανεπιστημιακούς βανδάλους που εδώ και δεκαετίες σιγοντάρουν εμμέσως το λόμπι της ιδιωτικής εκπαίδευσης που προσβλέπει στην κατάργηση της δημόσιας παιδείας.
    Συνεχίστε έτσι κύριε Σαμαρά και οι μπράβοι της Χρυσής Αυγής θα εξαφανιστούν για πάντα από το προσκήνιο!
    Τα Πανεπιστήμια ψηφίζουν εδώ και πολλά χρόνια ΔΑΠ με μεγάλη διαφορά από τους λοιπούς σχηματισμούς.
    Οι φοιτητές είμαστε μαζί σας!

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 09:48:35

      Η αλληλογραφία ανάμεσα στις Αρχές δείχνει οτι δεν αδιαφορούσαν,μάλλον πολιτική κάλυψη έψαχναν.
      Μπράβο πραγματικά σε όποιον θελήσει να βάλει τέλος σε αυτήν την αναρχία.

      • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
        ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Μεγάλες στιγμές 14/09/2012 10:00:04

        Εγώ αγαπητέ τους βγάζω το καπέλο.
        Δεν χρειάζεται να είσαι ακροδεξιός για να ζητάς κάτι που ούτως ή άλλως επιβάλλεται από τη νομιμότητα σε ένα Ευρωπαικό κράτος.

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 10:03:18

          Κάθε άλλο παρά εκθέτεις την Χρυσή Αυγή με τέτοια σχόλια.

          • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
            ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Μεγάλες στιγμές 14/09/2012 14:06:36

            Η Χρυσή Αυγή είναι ένα παράσιτο στην τάξη που οφείλει το κράτος να επιβάλλει!
            Η Χρυσή Αυγή είναι συμμορία του κοινού ποινικού δικαίου και συγκρούεται με τους αναρχικούς και τους αριστεριστές μόνο και μόνο για να τροφοδοτήσει δια αντιθέσεως το δικό της άκρο!
            Η Χρυσή Αυγή δεν πιστεύει στο Νόμο της πατρίδας, αλλά στο δίκαιο του ισχυρότερου και έτσι η ωμή φυσική βία είναι το μόνο μέσο που χρησιμοποιεί ακολουθώντας τους κανόνες της ζούγκλας!
            Βγάλε τις παρωπίδες και δες κατάματα την αλήθεια!
            Είμαστε στον 21ο αιώνα και η πλάνη λογω έλλειψης παιδείας είναι πια ασυγχώρητη!
            Δεν δικαιολογείσαι για τέτοια σχόλια!

          • Tassos avatar
            Tassos @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 15:59:15

            Σωστός!

        • Στρυμών avatar
          Στρυμών @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 19:40:18

          Συμφωνώ απόλυτα. Εξάλλου η ΧΑ πρέπει να αντιμετωπιστεί καθαρά σε πολιτικό - ιδεολογικό επίπεδο όπου εκεί θα φανεί και η πλήρης γύμνια αυτών των τραμπούκων.Λες και δεν μας έφτανε τόσα χρόνια η βία και τρομοκρατία της άκρας αριστερά τώρα θα πρέπει να αποκτήσουμε και αυτή της άκρας δεξιάς.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 18:38:50

      Ποια πανεπιστήμια ψηφίζουν ΔΑΠ; Όσο μικρότερη η βάση μιας σχολής τόσο περισσότεροι ψηφίζουν ΔΑΠ. Όσο μεγαλύτερη η βάση μιας σχολής τόσο περισσότερο οι φοιτητές απέχουν από το ΒΟΘΡΟ του φοιτητικού συνδικαλισμού. Αηδία με έπιασε.

    • Χρήστος Χορταράκος avatar
      Χρήστος Χορταράκος @ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 14/09/2012 19:58:39

      Γιατί κάνετε ωραία πάρτι, μοιράζετε σημειώσεις και μερικές φορές χαρτζιλίκι σε φοιτητές που έχουν οικονομικές δυσκολίες.Επίσης λειτουργείτε σαν μαφία όταν λέτε σε φοιτητές ψήφισε και θα παρεις 10άρι στο μάθημα, κάτι που φανερώνει και τις σχέσεις σας με το καθηγητικό κατεστημένο.Για αυτό είστε πρώτοι, γιατί όλοι οι άλλοι αρνούντε να πέσουν στο επίπεδο σας.

  4. Αντικαταληψίας avatar
    Αντικαταληψίας 14/09/2012 09:58:25

    Είναι πολύ ευκολότερη η ανάκτηση ενός κατειλημμένου κτηρίου μέσα στην πόλη από ένα στέκι αναρχικών μέσα στον χώρο των ΑΕΙ. Στην συγκεκριμένη πρώτη περίπτωση το αδίκημα που οδήγησε σε δράση μετά από 6 χρόνια ήταν "διατάραξη οικιακής ησυχίας" (ούτε καν "φθορά δημόσιας περιουσίας"!). Επιπλέον οι περίοικοι ήταν σύμμαχοι.

    Στην δεύτερη περίπτωση δεν στοιχειοθετείται εύκολα κανένα αδίκημα του κοινού ποινικού κώδικα (ο οποίος ακόμα δεν εφαρμόστηκε μέσα στα ΑΕΙ και μάλλον δεν θα εφαρμοστεί). Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι Ζορρό που θέλουν να βοηθήσουν, όπως στο Ρέθυμνο. Πρέπει να αποφασίσετε τι προτιμάτε, ένα κτίριο με στέκι ή ένα καμμένο κτίριο; Οι πρυτάνεις τόσα χρόνια έχουν κάνει την επιλογή τους και δεν τους αδικώ.

  5. Κώστας Δημητρίου avatar
    Κώστας Δημητρίου 14/09/2012 13:03:38

    Οι καταλήψεις υπάρχουν σε πολλά κτίρια στην Ελλάδα ... και μάλιστα μερικές φορές έχουν την ανοχή διαφόρων πολιτικών κύκλων...
    Αλλά και μέσα στα πανεπιστημιακά κτίρια υπάρχουν αίθουσες και χώροι που έχουν καταληφθεί.

    Υ.γ.: Καλό είναι να δούμε να γίνεται κάτι στο θέμα αυτό ....

  6. GLAD avatar
    GLAD 14/09/2012 14:25:20

    Τα πανεπιστήμια (ιδιαιτέρως της Αθήνας) συνθέτουν δίκτυο παρανομίας και εγκληματικότητας στην χώρα αυτή.
    Αν και όταν πράγματι "απελευθερωθούν" , τότε θα δούμε ότι δεν θα υπάρχουν ούτε τα "Εξάρχεια" με τα χαριτωμένα "παιδιά" τους , ούτε οι πολλοί διακινητές ναρκωτικών , ούτε τα δάση με χασίς σε πανεπιστημιακό χώρο στην Κρήτη , ούτε οι προοδευτικοί καθηγητές με τα ακριβά αυτοκίνητα της Παντείου , ούτε οι μαύροι λαθρομετανάστες με την κλεμμένη "πραμάτια" , ούτε τα φροντιστήρια φοιτητών !!!!! - όχι μαθητών (απίστευτο για όποιον δεν το ξέρει) , ούτε καταλήψεις , ούτε γραφεία καθηγητών (όσο γίνεται πιο κοντά στη σχολή - ει δυνατόν στο Κολωνάκι) που χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό των σχολών και τους φοιτητές τους προς ίδιον όφελος , ούτε το καμμένο Πολυτεχνείο προκειμένου να μη τεκμηριωθεί η κλοπή που έγινε πριν (όπως λέγεται) κλπ. κλπ. κλπ.

  7. prop avatar
    prop 14/09/2012 15:20:28

    Έζησα στην συγκεκριμένη φοιτητική εστία από το 2001 ως το 2006. Πρόκειται περί ενός παλαιότερου ξενοδοχείου, το οποίο αν ξέρω καλά, αγοράστηκε από το ΤΕΙ. Είναι επταόροφο με 17 δίκλινα σε κάθε ένα. (έχει και πισίνα στην οροφή όπου κάναμε πάρτι!). Το 2001 ήταν η τελευταία χρονιά που δέχθηκαν φοιτητές κι αυτούς λίγους. Ενώ δηλαδή σε κάθε όροφο τα μισά δωμάτια (2κλινα) ήταν κενά γέμισαν μόνο 5 δίκλινα. Οι φοιτητές που μέναμε εκεί, είχαμε την εντύπωση ότι το ΤΕΙ είχε παρατήσει την εστία Δέλτα.
    1ο: από κάποια χρονιά και μετα σταμάτησε η αγορά πετρελαίου. Σε όποιους ορόφους υπήρχε ηλεκτρολογικό πρόβλημα, η (αυξημένη) χρήση των σωμάτων θέρμανσης έκαιγε τις ασφάλειες οπότε είχαμε δικό μας απόθεμα ασφαλειών και ανα βδομάδα τις αλλάζαμε.
    2ο : όταν μπήκα υπήρχε η υποχρέωση καταβολής 180€ τον χρόνο ανά άτομο. Δεν θυμάμαι να έρχεται να μου/μας τα ζητάει κανείς.
    3ο: έχω δει να κοιμούνται άσχετοι στο κτίριο για κάποιο βράδυ, ενώ ο βραδυνός φύλακας ροχάλιζε πίσω από την υποδοχή.
    Θέλω να πώ ότι από τότε φθειρόταν σιγά σιγά. Στο βίντεο της εφόδου πολλά από όσα είδα είναι όπως τα άφησα. Δεν τα κατέστρεψαν οι καταληψίες όλα. Αυτοί εισέβαλαν μετά την απόφαση του ΤΕΙ να κλείσει την Δέλτα, οπότε και ζητήθηκε από τους λίγους εναπομείναντες φοιτητες να παραδώσουν τα κλειδιά των δωματίων τους.

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/09/2012 20:01:30

    Έτσι πες τα. Καλώς φυσικά κλείστηκε η κατάληψη αλλά μην κράζουμε μόνο τους αναρχικούς φοιτητές. Φταίνει ΚΑΙ αυτοί. Θα ήθελα να δω και άρθρο όμως το οποίο να καταδικάζει τις παρατάξεις ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΠΚΣ/ΕΑΑΚ/ΔΙΚΤΥΟ. Αυτά τα καρκινώματα του ελληνικού πανεπιστημίου. Εχετε αναρωτηθεί γιατί σε πολιτισμένη ευρωπαϊκή χώρα δε γίνονται αυτά τα πράγματα;

    Μία είναι η λύση. Κατάργηση όλων των φοιτητικών παρατάξεων δια νόμου.

  9. Όλγα Κελέπη avatar
    Όλγα Κελέπη 15/09/2012 03:14:59

    Το κτίριο ήταν σε άθλια κατάσταση και πριν την κατάληψη. Δεν ξέρω πόσο χειρότερα μπορεί να είναι τώρα τα πράγματα και δύσκολο να το φανταστώ, καθώς, όπως είχα διαπιστώσει σε μία επίσκεψή όσο ακόμα λειτουργούσαν οι εστίες (το 2003 συγκεκριμένα) οι συνθήκες διαβίωσης των φοιτητών εκεί μέσα ήταν θλιβερές έως απάνθρωπες! Υδραυλικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις σε άθλια κατάσταση, υγρασία σε πολλούς τοίχους, σπασμένες πόρτες, απαρχαιωμένα κουφώματα, πάτωμα να σιχαίνεσαι να το πατήσεις και ξεφλουδισμένοι από τους σοβάδες τοίχοι.
    Τα θυμάμαι πολύ χαρακτιριστικά όλα αυτά, γιατί μου ήταν αδύνατο να πιστέψω ότι έμεναν εκεί μέσα φοιτητές. Δεν μου κάνει λοιπόν καμία εντύπωση ότι για ένα κτίριο τέτοιου μεγέθους, το οποίο έχει αφεθεί να σαπίζει για τουλάχιστον 2 δεκαετίες, χρειάζονται αυτά τα χρήματα ώστε να μπορέσει να επαχρησιμοποιηθεί.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κράτος δεν απουσίαζε μόνο τα τελευταία 6 χρόνια, αλλά και πριν, παραμελώντας τη σωστή συντήρηση του χώρου, παρά τις σχετικές επιστολές και κινητοποιήσεις των φοιτητών. Άλλωστε, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο προηγούμενος σχολιαστής το κτίριο είχε σταματήσει να είναι λειτουργικό χρόνια πριν την κατάληψη. Εικάζω ότι τα μέλη της κατάληψης προσπάθησαν αν όχι να κάνουν πιο βιώσιμο το μέρος, με βάση το γεγονός ότι οι συνθήκες ήταν άθλιες, έστω να το διατηρήσουν στην ίδια κατάσταση.
    Επομένως, αυτά τα 3,5 εκατ. ευρώ (που το 2004 πριν την κατάληψη ίσως να ήταν 2,5 εκατ. ευρώ) δεν είναι αποτέλεσμα μίας κατάληψης. Είναι αποτέλεσμα της λογικής που αφήνει τόσα έργα των Ολυμπιακών Αγώνων να σαπίζουν (και καλύτερα να μην αναφερθώ στο πόσο στοίχισαν αυτά τα έργα στους ανάπηρους, τους ένστολους και τους συνταξιούχους)

  10. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 15/09/2012 15:13:49

    Ο ΣΥΡΙΖΑ....αφού πήρε 15 εκ € απο την επιχορήγηση....

  11. εκ των εσω avatar
    εκ των εσω 16/09/2012 09:40:49

    Από μια κατάληψη που έτυχε να γνωρίζω πολύ καλά, αντίστοιχης της παραπάνω σε ένα πρώην ξενοδοχείο εγκαταλελλημένο από το αντίστοιχο ΤΕΙ, αναγκάστηκε να εκδόσει μια απόφαση όταν η κατάσταση έφτασε στο δικαστήριο η οποία έλεγε πως: στην χρονική διάρκεια - 5 έτη - που υπήρχε κατάληψη στην φοιτητική εστία, έπητα απο τεχνικό έλεγχο διαπιστώθηκε πως το κόστος αποκατάστασης του κτιρίου από συνήθεις και μη φθορές ανέρχεται σε 0,7 εκατ. ευρώ, μπλα μπλα και στο τέλος συμπληρώνει, πως το παρόλο που υπήρχε κατάληψη το ΤΕΙ αν είχε στην κατοχή του τα παραπάνω χρόνια το κτήριο τα χρήματα που θα δαπανούσε στη διατήρηση του θα ήταν περισσότερα!!!
    Εννοεί μεροκάματα για φύλακες, καθαρίστιρες, υδραβλικούς, ... ... ... ... μαραγκούς, ηλεκτρολόγους, καθώς και όλα τα αναλώσιμα και ανταλλακτικά, αλλα και υπηρεσίες όπως θέρμανσης και απολύμανσης! τα οποία τα είχαν αναλάβει οι στεγαζόμενοι φοιτητες (κατά το ΤΕΙ επίσημα και δημόσια: αναρχικοί, αντιεξουσιαστές, πρεζάκια, αλήτες, ιερόδουλες κ.α.).
    Για όλα τα παραπάνω διαθέτω επίσημα έγγραφα.