#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2011 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσα δις είναι τα «μαύρα» στα φάρμακα;



Εσχάτως η κυβέρνηση μας έχει ζαλίσει με την μεγάλη «επιτυχία» να μειώσει τις φαρμακευτικές δαπάνες ως να έκανε κάποιο μεγάλο επίτευγμα – την βοηθά ότι η συγκεκριμένη δαπάνη αυξάνεται κάθε χρόνο από το 2002 και μετά.

Αν όμως θέλει να χτυπήσει την δαπάνη πρέπει να χτυπήσει τα αίτια της δαπάνης που είναι μεταξύ άλλων και το πορτοφόλι του γιατρού, διότι, κατά τα ψέματα, οι γιατροί έχουν και ιδιοτελείς λόγους για να συνταγογραφούν ασύστολα.

Γύρω από το φάρμακο παίζονται πολλά δις ευρώ. Πόσα; Ας κάνουμε μία προσπάθεια βλέποντας τα ποσοστά δικαιολόγησης προώθησης προϊόντων που ισχύουν για τις φαρμακευτικές εταιρείες:

-για τζίρο μέχρι 6 εκατ.: 16% (δηλαδή: σχεδόν έως και 1 εκατ. ευρώ)

-για τζίρο 6 – 15 εκατ.: 13% (δηλαδή έως και 2 εκατ. ευρώ)

-για τζίρο 15 – 30 εκατ.: 10% (δηλαδή σχεδόν έως και 3 εκατ. ευρώ)

-για τζίρο 30 – 45 εκατ.: 6% (δηλαδή έως και 2,7 εκατ. ευρώ)

-για τζίρο από 45 εκατ. και πάνω: 4% (παράδειγμα: με τζίρο 1 δις είναι 40 εκατ.)

Μπορεί κανείς να υπολογίσει τον πραγματικό τζίρο του φαρμάκου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 04/08/2011 16:20:58

    Μειωσανε τις δαπανες επιδή κόψανε τα περισσότερα δωρέαν φραμακα. Η δημοσια υγεία δεν είναι πλεον δωρεαν. Ολο και πιο πολοι γιατροί σταματανε να δεχονται τα βιβλιάρια του δημοσιου και οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν τις επισκέψεις και τα φαρμακα. και αυτό παρά τις συνεχιζόμενες βαρβάτες κρατήσεις στο μισθό τους για τη δωρεάν υγεία και περίθαλψη.
    Ο ΓΑΠ καταργησε αυτό που έφτιαξε ο πατέρας του. Πολύ απλά. Ουστ στη συμμορία που μας διέλυσε σαν χώρα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ignoramus 04/08/2011 19:13:49

      Κλασικός ΠΑΣΟΚικός νεοφιλελευθερισμός. Επειδή μερίδα επαγγελματιών κατακλέβουν τον δημόσιο κορβανό μέσω μιας σημαντικής κοινωνικής παροχής, αντί να τους ελέγξουμε, καταργούμε την παροχή! Εάν φυσικά δεν ανήκουν στην κλίκα μας, γιατί αν ανήκουν δε μας πολυνοιάζει να αλλάξουμε την κατάσταση.

  2. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 04/08/2011 16:56:45

    Οταν ο γιατρος γραφει συνταγη και αυτη εκτελειται υπο του υιου, της θυγατρος του της συζυγου φαρμακοποιου το κερδος ειναι διπλο. Κυριε υπουργε ακουτε??? Καντε ενα μικρο ελεγχο . Ποσα τεταια διδυμα υπαρχουν ανα την επικρατεια. Ριξτε μια ματια π.χ. στο νομο Σερρων. Τα φαρμακεια που ανοιξαν στο νομο τον τελευταιο μονο χρονο και αποτελουν το ενα μελος του διδυμου τι τζιρους κανουν? Ξεπερνουν κατα δεκαδες χιλιαδες ευρω φαρμακεια που εχουν κλεισει πανω απο δυο δεκαετιες ανοικτα. Ολα τα αλλα ειναι ......απλως οδοντοκρεμες -αντε γιατι αααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. eleos avatar
    eleos 04/08/2011 18:29:03

    Εαν θέλουν να ελέγξουν την υπερσυνταγογράφηση υπάρχει ένας απλός και φθηνός τρόπος. Συνταγογράφηση φαρμακευτικής ουσίας και όχι εμπορικής ονομασίας. Τέρμα τα συνέδρια , τα φασόν φάρμακα οι προμήθειες στα νοσοκομεία. Εκεί θα δούμε πόσα φάρμακα πραγματικά χρειάζεται να συνταγογραφούμε. Χωρίς κόπο . Αντε να σας δω ΛΑΜΟΓΙΑ όλων των κατηγοριών ( ιατροί, φαρμακοποιοί, βιομήχανοι, διοικήσεις νοσοκομείων, πολιτικοί, γραμματεις και φαρισαίοι)

    • S.R. avatar
      S.R. @ eleos 04/08/2011 21:17:13

      Δεν ειναι τοσο απλο φιλε μου...Εαν συνταγογραφειται δραστικη ουσια η συναλλαγη μεταφερεται στον φαρμακοποιο, ο οποιος θα επιλεγη την εταιρεια που θα στελνει ΑΥΤΟΝ πλεον σε συνεδρεια κλπ..

      • farmaki avatar
        farmaki @ S.R. 05/08/2011 11:27:03

        Πως δηλαδή θα γίνεται αυτό? Θα συνταγογραφεί ο φαρμακοποιός?

        Μη δημιουργούμε εντυπώσεις κοινωνικού αυτοματισμού. Αυτό είναι προνόμιο του σοσιαλχουντικού καθεστώτος.
        Επιχειρήματα παρακαλώ....

      • eleos avatar
        eleos @ S.R. 05/08/2011 11:52:33

        Η δραστική ουσία θα σε προστατέψει από την ΥΠΕΡΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ, η οποία γίνεται για συγκεκριμένους λόγους( ανασφάλεια ή/και τυχοδιωκτισμός ιατρού).
        Για το ποιας εταιρείας σκεύασμα θα δώσει ο φαρμακοποιός ή ο ασφαλιστικός φορέας δεν θα έχει καμιά επίδραση στην οικονομική σπατάλη που οφείλεται στην υπερσυνταγογράφηση (αδικαιολογητη χρήση φαρμάκου). δεν είναι το θέμα ποιος θα πάει σε συνέδριο κλπ, άλλα να μειωθεί η σπατάλη φαρμάκου. Και αυτό μπορεί να γίνει με αποδέσμευση του ιατρου από το εμπορικό σκέλος της ιατρικής επιστήμης σε οποιοδήποτε τομέα ( φάρμακο, μηχανήματα , αναλωσημα , κλπ)

  4. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 04/08/2011 19:39:44

    @eleos
    στη συνταγογραφηση της δραστικης ουσιας , η επιλογη του φαρμακου με την εμπορικη ονομασια απο τη δικαιοδοσια του γιατρου που υπαρχει σημερα θα περιελθει στο φαρμακοποιο. Το μονο που θα αλλαξει ειναι ποιοι θα πηγαινουν συναδρια , διακοπες, κ.λ.π.,κ.λ.π. Οι μηχανισμοι ελεγχου υπαρχουν. Απλως δεν λειτουργουν . Η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση σιγουρα θα βοηθουσε για αυτο μπουκοταρεται πανταχοθεν. Απο μεγαλογιατρους και μεγαλοφαρμακοποιους. Οταν ομως δεν εφαρμοζεται στα κρατικα κεντρα εκδοσης συνταγων , τι να περιμενει κανεις απο ιδιωτες?

    • λοβοτομημένος avatar
      λοβοτομημένος @ Μυρσινη 04/08/2011 21:52:03

      ναι αλλά ο γιατρός δεν θα έχει όφελος να γράφει το φασονάκι (6 Ευρώ το κομμάτι), θα τα παίρνει μόνο από τις πολυεθνικές με τις πρωτότυπες δραστικές.

      Ο φαρμακοποιός κάτι θα βγάζει αλλά δεν μπορεί να αυξήσει τη δαπάνη. Απλώς θα τα παίρνει για να δίνει το φάρμακο της μιας εταιρείας αντί της άλλης. Δεν μπορεί να παράγει ζήτηση για το φάρμακο. Μόνο οι γιατροί μπορούν να το κάνουν αυτό.

      Σε πειράζει ποιος παίρνει προμήθεια ή αν αυτή η προμήθεια είναι εις βάρος του ασφαλιστικού συστήματος και του ασθενή.

      • eleos avatar
        eleos @ λοβοτομημένος 05/08/2011 11:54:50

        ΑΚΡΙΒΩΣ

    • eleos avatar
      eleos @ Μυρσινη 05/08/2011 12:16:30

      Εάν θέλει το κράτος μπορεί να βγάλει από το εμπορικό παιχνίδι και τους φαρμακοποιούς- φαρμακαποθήκεςκλπ. Τα ασφαλιστικά ταμεία με αλγοριμθμους μπορούν να διαχειριστούν τα εμπορικά σκευάσματα μηδενίζοντας την κατεύθυνση, ιδίως με την χρήση της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.
      Αν εφαρμοστεί συνταγογράφηση δραστικής ουσίας α μηδενισθεί και η ανταποδοτικότητα όλων των εταιρειών, έξοδα πρωώθησης και έτσι μπορείς να απαιτήσεις φθηνότερο φάρμακο σαν κράτος.

  5. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 04/08/2011 22:40:38

    KAΛΗΣΠΕΡΑ .Θα μιλησω εκ των ενδον γνωριζοντας το θεμα επαρκως και πληρως ως μετεχων και συμπραττων στη ιατροφαρμακευτικη δαπανη και κατασπαταληση Δημοσιων και ιδιωτικων πορων. 1ον. το φαρμακο ειναι αγαθο χορηγουμενο για συγκεκριμενους καθε φορα λογους, παραλληλα ομως αποτελει και εμπορικο προιον και ως εκ τουτου πρεπει να προωθηθη για να πουληθη.2ον Οι φαρμακευτικες εταρειες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα και φυσικα ουτε οι ιατροι ιεραποστολοι τοσουτον μαλλον οι φαρμακοποιοι οι οποιοι ειναι πτυχιουχοι κυτιοπωλεις .3ον στη λιανικη τιμη καθε φαρμακευτικου προιοντος ενα ποσοστο αλλοτε αλλο απο 15 -30 τοις εκατο αποτελει κοστος προωθησης και εκ του ποσοστου τουτου δικαολογουνται οι δαπανες αλλοτε αλλου μεγεθους προς τους ιατρους αναλογα με τη συνταγογραφικη ισχυ εκαστου.40ν.Τιποτε η σχεδον τιποτε δεν αναγραφεται εαν δεν διεπεται απο τη σχεση δουναι και λαβειν μεταξυ ιατρων και φαρμακευτικων εταιρειων.Αυτο συμβαινει σε ολα τα μηκη και πλατη της Γης οταν ιατροι γραφουν φαρμακα και οι ασθενεις ειναι υποχρεωμενοι να τα χρησιμοποησουν.Τα δυο κυρια ομως προβληματα ειναι . Α. το υψηλο κεδρος φαρμακοποιων και Φαρμαποθηκων καιΒ.και η αναγραφη φαρμακων χωρις να υπαρχει τεκμηριωμενη ιατρικη αιτια.Ετσι εξηγουνται τα η πολυδυμα διδυμα ιατρων και φαρμακοποιων καθ απασαν την επικρατεια.Το προβλημα της δαπανης της ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης στη χωρα μας ειναι πολυσυνθετο πολυπλοκο και δυσεπιλυτο .Τα οσα ανωτερω εξετεθησαν αποτελουν μικραν μονον πτυχη του ολου θεματος

  6. anonymous avatar
    anonymous 04/08/2011 23:38:36

    Χρησιμοποιώ ένα συγκεκριμένο φάρμακο μιας συγκεκριμένης εταιρίας. Δεν το βγάζει άλλη. Το φάρμακο αυτό έχει 27 Ευρώ στη Γερμανία 12 στην Ιταλία και είχε, πριν πάψει να εισάγεται στην Ελλάδα, 14 Ευρώ.

    Είναι οφθαλμοφανές ότι υπάρχει μαφία στα φάρμακα η οποία δυστυχώς είναι διεθνής. Εννοείται ότι κάτι πρέπει να γίνει αλλά το πρόβλημα δεν είναι Ελληνικό.

  7. δημης avatar
    δημης 05/08/2011 01:01:20

    ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΛΑΔΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΩΝ ΑΛΛΑ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ...

    • anonymous avatar
      anonymous @ δημης 05/08/2011 11:21:50

      Τίποτε δεν είναι τυχαίο φίλε μου. Και στην Αμερική και στην Ελβετία και στη Γερμανία και παντού. Τα χρήματα, οι τζίροι και τα συμφέροντα είναι τεράστια. Είναι κι ένας από τους λόγους που χτυπάνε την εναλλακτική ιατρική. Αυτή δεν είναι πανάκεια αλλά βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις. Τους χαλάει όμως τη σούπα.

  8. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 05/08/2011 01:40:21

    Ειναι γνωστο στους παροικουντας την Ιερουσαλημ οτι η φαρμακευτικη δαπανη σε οτι αφορα στα φαρμακεια ανερχεται στο οκτω τοις εκατο της συνολικης δαπανης των ασφαλιστικων ταμειων. Μιλησα για αυτες -μια και κανεις δεν ασχολειται με το υπολοιπο ενενηντα δυο τοις εκατο. Ειναι τουλαχιστον αστειο κ. αν. βορινε να ισχυριζεστε οτι μια απο τις κυριες αιτιες των δαπανων των ασφαλιστικων ταμειων ειναι το υψηλο κερδος των φαρμακοποιων και των φαρμακαποθηκων. Σιγουρα το θεμα ειναι πολυπλοκο , πολυσυνθετο και δυσεπιλυτο. Η λυση του ομως απαιτει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ που δεν θα εχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ του αριθμου των λειτουργουντων φαρμακειων. Εχετε αληθεια καποιες προτασεις για το 92 τοις εκατο των δαπανων των ταμειων.? Και ως ομιλων εκ των εσω δεν λετε και σε μας τους εξω που χωλαινει η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, και τι ακριβως γινεται με την κατευθυνομενη συνταγογραφηση στα νοσοκομεια?

  9. eleos avatar
    eleos 05/08/2011 12:05:03

    Η ηλεκτρονική συνταγογάφηση θα φέρει και μάλιστα σύντομα αποτελέσματα σημαντικά μόνο σε ιδιαίτερα οφθαλμοφανείς περιπτώσεις.
    Μπορεί με σωστή παρακολούθηση να γίνει έλεγχος και σε πιο εκτεταμένη βάση. Το ίδιο θα γίνει και με την εφαρμογή ηλεκτρονικής παραπομπής παρακλινικών εξετάσεων που ήδη άρχισε να εφαρμόζεται. Η αύξηση του κόστους φαρμάκου έχει να κάνει και με την εφαρμογή νέων και ακριβών ουσιών οι οποίες όμωσ σώζουν ζωές (Λευχαιμίες) . Δεν είναι το πρόβλημα το φάρμακο αλλά η εμπορική παρέμβαση αυτών που δεν χρειάζονται.