#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόρτα για το χειμώνα πιάνουν... Τσίπρας και "Έθνος"



Ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δε θα μπορούσε ο Αλέξης Τσίπρας να διανοηθεί ότι κάποτε η εφημερίδα του Μπόμπολα θα τον έκανε… τρισέλιδο. Με μια συνέντευξη – ποταμό στο Κυριακάτικο Έθνος και μάλιστα στο διευθυντή της εφημερίδας, Θ. Τσεκούρα, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ παρουσιάζει το όραμά του για τη διακυβέρνηση της χώρας από την Αριστερά. «Το σχέδιό μου» είναι ο τίτλος της εφημερίδας η οποία φιλοξενεί τον… ταξικό εχθρό και μάλιστα σε χώρο που ούτε και ο… Γ. Παπανδρέου δεν είχε πάρει άλλοτε.

Φαίνεται ότι το γεύμα που παρατέθηκε προς τιμήν του κ. Τσίπρα πριν μερικές εβδομάδες στο συγκρότημα της Μεταμόρφωσης είχε αποτέλεσμα. Το «deal» με τον… αντισυστημικό Αλέξη πέτυχε, οι γέφυρες που ξέρει καλά να ρίχνει ο γνωστός εργολάβος έπεσαν.

Σου λέει ο Μπόμπολας. «Κι αν του κάτσει του Αλέξη και γίνει πρωθυπουργός εμείς τι θα κάνουμε; Θα χάσουμε τα έργα, θα χάσουμε την πρωτοκαθεδρία στον κύκλο των χαμένων εθνικών κατασκευαστών;» Πιάνει λοιπόν… πόρτα για το χειμώνα διότι ποτέ δεν ξέρεις.

Σου λέει ο Αλέξης: «Εγώ για να κυβερνήσω θα χρειαστώ και την διαπλοκή των Media. Μόνος μου και με την Αυγή δε γίνεται χωριό. Ας πιάσω λοιπόν κι εγώ πόρτα για το χειμώνα και όλα τα άλλα είναι για τους… χαχόλους που πιστεύουν ότι είμαι επαναστάτης και θα απαλλάξω τη χώρα από τους εθνικούς προμηθευτές.

Έτσι, λοιπόν, τα στελέχη του «Έθνους» πήγαν στα γραφεία του κ. Τσίπρα και του πήραν τη συνέντευξη. Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε για κεντροδεξιές συνιστώσες το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ, είπε ότι ο Σαμαράς έχει ακροδεξιό περιβάλλον, ότι η πώληση δημόσιων οργανισμών είναι αποεπένδυση, ότι η κυβέρνησή του θα είναι κυβέρνηση κοινωνικής σωτηρίας.

Λέει ότι θα έχει αριστερό και ριζοσπαστικό πρόγραμμα, που θα κάνει τομές, θα βαθύνει τη δημοκρατία και την κοινωνική δικαιοσύνη και άλλα τέτοια.

Βεβαίως, οι δημοσιογράφοι «ξέχασαν» να τον ρωτήσουν για τις αντιδράσεις σε βάρος επενδύσεων όπως τα Μεταλλεία Χρυσού, αντιδράσεις στις οποίες πρωτοστατούν βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ. «Ξέχασαν» επίσης να τον ρωτήσουν τι θα κάνει με τους αυτοκινητόδρομους και τα άλλα δημόσια έργα, πώς θα γίνονται οι διαγωνισμοί. «Ξέχασαν» να του πουν τι σκέφτεται να κάνει με τις «δωρεάν» άδειες τηλεόρασης, για την ενέργεια στην οποία ο όμιλος Μπόμπολα έχει έντονο ενδιαφέρον.

Δεν διαφωτιστήκαμε για το τι θα κάνει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με τα τέσσερα εργοστάσια διαχείρισης απορριμμάτων στην Αττική, για τα οποία η αξιωματική αντιπολίτευση δηλώνει σε όλους τους τόνους ότι είναι κατά.

Για όλα εκείνα που ενδιαφέρουν τον κ. Μπόμπολα και τις εταιρείες του δε μάθαμε αν συζήτησαν, σίγουρα στη συνέντευξη πάντως δεν γίνεται ούτε καν αιχμή.

Έτσι είναι, τα καυτά θέματα συζητούνται πίσω από τις κουρτίνες.

Τώρα αν ο Μπόμπολας βρήκε το νέο… Γιώργο Παπανδρέου και τον προωθεί θα το δούμε σύντομα. Άλλωστε, στο χώρο των επιχειρήσεων που διαπλέκονται και με τα Media δεν υπάρχουν φιλίες, παρά μόνο συμφέροντα. Αυτό που τώρα αγαπάνε και αβαντάρουν την άλλη μέρα τον θάβουν. Το γνωρίζει άραγε ο κ. Αλέξης αυτό;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 26/05/2013 12:49:04

    Περιμένει τη σειρά του ο κ. Τσίπρας μαζί με πολλούς αλλους. Μόνο για τον ταλαίπωρο λαό δεν θα γυρίσει...ο τροχός.

  2. billysmart avatar
    billysmart 26/05/2013 12:53:03

    "ο Αγων μου".............

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2013 13:25:36

    ...έχω βαρεθεί το δούλεμα των πολιτικών ευκαιριακών μεν διαχρονικών δε σωτήρων και των υμνητών ή κατηγόρων αυτών.
    -Γιατί λοιπόν η Κυβέρνηση δεν αποσαφηνίζει τις άδειες των ΜΜΕ; (...για να κάνω και εγώ κριτική: πόσα θα είχαμε εισπράξει από άδειες; πόσες φορές "αναβλήθηκε" ο φόρος επί των διαφημιστικών εσόδων; πόσος είναι αθροιστικά; αλλά θα πέσει ο ΦΠΑ και θα μειωθεί το καταργούμενο χαράτσι στους λοιπούς...γιατί οι επώνυμοι απλά πιάνουν στασίδι στα παράθυρα...)
    -Γιατί δεν απλοποιεί και συστηματοποιεί (πρότυπα...) τους διαγωνισμούς αναθέσεις και συμβάσεις Δ Εργων; ...αλλά έχει ένα κυκεώνα ...παραθύρων;
    -Γιατί τα ΜΜΕ είναι εχθρικά ή φιλικά ανάλογα με το ...ποιος μιλά και όχι το τι λέει; ...από τις σχέσεις και τα έργα κρίνουμε ...

    Οπως λέει και ο φίλος όλοι αυτοί μια χαρά είναι και οι ταλαίπωροι απλά πληρώνουν

  4. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 26/05/2013 14:33:19

    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΟΥΣ........ΤΩΝ ΜΜΕ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΠΙΤΡΟΠΟΙ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΠΗΡΑΝ ΘΑΛΑΣΣΟΔΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ..........

  5. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 26/05/2013 14:49:59

    Αφού δεν έχει ούτε μια πρόταση ουσίας να κάνει, το μοναδικό ερώτημα σε σχέση με τον Τσίπρα είναι ποιόν Παπανδρέου επιχειρεί να μιμηθεί καλύτερα; Τον ΑΓΠ ή τον ΓΑΠ;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Συριζαλβανία του Χότζα 26/05/2013 15:13:08

      Το Εθνος πάντως, ακολουθεί την τακτική που ακολούθησε με τον ΑΓΠ!

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 26/05/2013 15:46:09

    O Γιώργος (ή "Μπόμπ ο κατασκευαστής") είναι πονηρός...

    Sir Alex, timeo "columnarum gentis" et primis paginis ferentes.
    Κε Αλέξη, φοβού τους "στυλοβάτες του έθνους" και πρωτοσέλιδα προσφέροντες.
    (κατά το timeo Danaos et dona ferentes - Βιργίλιος, Αινειάδα, II, 49)

  7. Άνεργος avatar
    Άνεργος 26/05/2013 16:30:20

    Λογικο μου φαινεται..
    Εαν συμφερει την οικογενεια επιστροφη στην δραχμη,Σε ποιον αλλον θα πονταρει ?
    Δεν ειναι ο μονος , ολους τους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες συμφερει η.."εθνικη ανεξαρτησια"...της δραχμης για λεηλασια...του εθνους..

  8. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 26/05/2013 18:37:04

    O MΠΟΜΠ ΠΟΝΤΑΡΕ ΣΕ... ΨΟΦΙΟ ΑΛΟΓΟ !

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 26/05/2013 21:12:00

    Αν είχαμε πάει σε επίσημη χρεωκοπία και ίσως δραχμή, όλοι αυτοί οι εθνικοί κατασκευαστές και μεγαλοδιαπλεκόμενοι θα είχαν πεθάνει και στη θέση τους θα είχε γεννηθεί βίαια κάτι νέο. Να λοιπόν που αυτοί που λύσσαξαν να βγάλουν τον Σαμαρά πρωθυπουργό τον Ιούνιο του 2012, προσεγγίζουν τώρα έναν τυχοδιώκτη που προσποιείται τον αριστερό για να κερδίσει τους αντιμνημονιακούς που έχουν μείνει αντιμνημονιακοί από κεκτημένη ταχύτητα ή από έλλειψη πίστης στο μέλλον της χώρας με τον Σαμαρά επικεφαλής ή από αντιδεξιά προσέγγιση.

    Ο λύκος φίλος δεν πιάνεται. Ελπίζω ο Σαμαράς να έχει πολιτικό σχέδιο για την επόμενη ημέρα με την διαπλοκή. Και το πολιτικό του σχέδιο να μην είναι τύπου Ρουσόπουλου, για να μην καταντήσει μια μέρα σαν τον Καραμανλή.

  10. alex23 avatar
    alex23 27/05/2013 00:08:26

    περιεργες συμπτωσεις ?..
    μολις βγαινουν στις εφημεριδες δημοσκοπησεις που δειχνουν οτι η νδ αρχιζει να αποκτα προβαδισμα εναντι του συριζα, ο κ.τσιπρας τα 'βρισκει' με τον κ.μπομπολα

    οπως τοτε που για να βρει συνομιλητες στην ευρωπη σταματησε αρχικα να μιλαει στο εξωτερικο για καταγηρση μνημονιων και για την δραχμη, ενω σε δευτερο σταδιο αρχισε να τα μασαει και στο εσωτερικο..για να ολοκληρωθει η πασοκοποιηση θα πρεπει να γινει το κομμα αρχηγικο(τερμα οι συνιστωσες) και σε δευτερη φαση να γινουν οι καταλληλες συμμαχιες με την διαπλοκη που θελει αλλα δεν μπορει να κερδισει απο το δημοσιο..