24/04/2009 20:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόλωση: Το έργο που θα βλέπουμε στο εξής


______________________________________________________________________________________________
Πολιτικό και νομικό «ξεσηκωμό» έχει προκαλέσει η στάση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου για την νέα βατοπεδινή δικογραφία. Το ΠΑΣΟΚ μιλά για «δικαστικό πραξικόπημα», ο Αλαβάνος κατηγορεί τον κ. Σανιδά ότι «κάνει πολιτική» και ο πρόεδρος του ΔΣΑ επισημαίνει ότι «ο κομματισμός έχει εισχωρήσει στον χώρο της Δικαιοσύνης».

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος με δήλωση του από τη Σόφια έριξε κι άλλο λάδι στην φωτιά, απαντώντας με πολιτικό λεξιλόγιο που παραπέμπει στις μετεμφυλιακές συγκρούσεις δεξιάς και αριστεράς. Μίλησε για «πραξικόπημα, εκτροπή και προβοκάτσια» και επιτέθηκε στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας τα εξής:  «Το ΠΑΣΟΚ απειλεί τη Δικαιοσύνη και επιχειρεί να τρομοκρατήσει τους δικαστές. Προσπαθεί να κατασκευάσει ενόχους, να βυθίσει τη χώρα στη σκανδαλολογία. Απαιτεί από θεσμικούς παράγοντες να παραβιάσουν το Σύνταγμα και τους νόμους. Στοχεύει στην ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής του τόπου». Και πρόσθεσε: «Η εξουσία είναι γι αυτούς λάφυρο που θέλουν να αποκτήσουν με κάθε θυσία...Αδιαφορώντας για τον τόπο, για τη δύσκολη οικονομική κατάσταση, για τα πραγματικά προβλήματα των πολιτών... Είμαστε οι εγγυητές της νομιμότητας. Θα ξεσκεπάσουμε όλα τα άνομα σχέδια του κ. Παπανδρέου και των συνεργατών του».

Η  δήλωση αυτή δεν είναι σαφές προμήνυμα του έργου που θα βλέπουμε όσο πλησιάζουν οι ευρωεκλογές.

Διαβάστε κι εδώ: Το ΠΑΣΟΚ επιμένει για το Βατοπέδι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 24/04/2009 21:09:10

    -που ειναι ρε συντροφοι η υλη των πρασινων τανκς? εβαλα στολη παραλαγης, πηρα ατομικο οπλισμο, ξηρα τροφη τριων ημερων, και ετοιμαζομαι να σαλταρω και να καταλυσω τη δημοκρατια.
    -Μα πως ο παλαι ποτε συμπαθης ανταποκριτής αντωναρος κατεληξε τετοια θλιβερη καρικατουρα?
    -τοσο σε κανει η εξουσια να εκπιπτεις?

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 21:09:21

    Που ειναι η μπαλλα οεο ??

    Στην εξεδρα συντροφοι !!!! ο ΓΑΠ γιατι δεν κανει δηλωσεις ?? φυλαγεται ??


    ΠΠ

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 24/04/2009 21:09:47

    "Ιλη" ηθελα να γραψω

  4. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:16:46

    @ 1
    Όταν το GAP the spitfire με περισσή λύσσα καλούσε τον κόσμο σε ανατροπή.

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 24/04/2009 21:16:55

    "ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ" ΣΑΝΙΔΑ απο τον Ντινο Ροβλια

    "Υπενθυμίζουμε ορισμένες από τις, κατά καιρούς, ενέργειές του, τις οποίες του έχουν υπαγορεύσει τα γνωστά κέντρα και παράκεντρα της ΝΔ.

    -Παρεμπόδισε τρεις φορές να διαβιβαστεί στην Βουλή η δικογραφία του σκανδάλου της Μονής Βατοπεδίου, υποκαθιστώντας τους αρμόδιους χειριστές - εισαγγελικούς λειτουργούς.
    -Προέβη σε επανειλημμένες εξωθεσμικές συναντήσεις και υποδείξεις προς τον ανακριτή της υπόθεσης Παυλίδη - Μανούση, με σκοπό να αποτρέψει την διαβίβαση της δικογραφίας στην Βουλή.
    -Παρεμπόδισε, παραμονές εκλογών του 2007, την διαβίβαση στην Βουλή της δεύτερης υπόθεσης Παυλίδη, που εστάλη τότε από τον εισαγγελέα Ρόδου στη Βουλή και που πρόσφατα επιτέλους διαβιβάστηκε, δια της παράκαμψης του κ. Σανιδά.
    -Αρχειοθέτησε παράνομα τα Πορίσματα Ζορμπά, σχετικά με την λεηλασία των Ασφαλιστικών Ταμείων, μέσω των δομημένων ομολόγων.
    -Έδωσε εντολή για δίωξη σε βαθμό κακουργήματος κατά συνδικαλιστών της ΔΕΗ, διαφωνώντας και αντίθετα προς την πρόταση του αρμόδιου εισαγγελέα Πρωτοδικών.
    -Μεθόδευσε προκαταρτική πειθαρχική έρευνα κατά του Προέδρου της Ένωσης Εισαγγελέων Ελλάδος, κ. Σωτηρίου Μπάγια, και προσπάθησε να προκαταλάβει το αποτέλεσμά της.
    -Μεθόδευσε την αλλαγή της νομολογίας του Αρείου Πάγου σε βάρος των συμβασιούχων.
    -Μεθόδευσε την, για τρίτη φορά, εκδίκαση των υποθέσεων του Κτηματολογίου και της ΔΕΚΑ, μετά από δύο απαλλακτικές - για την κάθε μία - αποφάσεις, που αφορούν στελέχη της εποχής των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ.

  6. ΡΩΣΣΙΑ avatar
    ΡΩΣΣΙΑ 24/04/2009 21:45:03

    ΚΥΡΙΟΙ το εχουμε ξαναδει το σεναριο... Η Ελλαδιτσα τελειωσε!!! απλως τωρα προσπαθουμε να διατηρησουμε οτι δεν εχουμε χασε ακομα!!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 21:46:10

    Ο Μπαγιας μαλλον θα γινει βουλευτης του ΠΑΣΟΚ και ο Σανιδας της ΝΔ.

  8. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 21:46:51

    Και το τελευταίο.Απεφάνθει διαβάζοντας το πόρισμα των εισαγγελέων σε μια μέρα " ότι δεν του επιτρέπει η συνείδησή του να στείλει αθώους στη Βουλή".
    Πράγμα που σημαίνει ότι εκτός από παραπλανηθέντες όπως μας είχε πει παλαιότερα είναι και ΑΘΩΟΙ οι υπουργοί. Μα τότε σε τι παραπλανήθηκαν; Γιατί δεν επιβάλλει το ρυθμό με τον οποίο βγάζει αποφάσεις σε όλη τη δικαιοσύνη μπας και βγαίνουν πιο γρήγορα οι αποφάσεις;

  9. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 21:51:18

    @ 8
    Ανάλυση επιπέδου δημοτικού.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/04/2009 23:18:14

    Προσπαθω μια ωρα να γραψω κατι,αλλα δε μ αφηνει το ...φουστικο.
    Ο Σαμαρας,ειναι εκεινος που εβγαλε απο την καταψυξη το Βατοπεδιο.
    Γιατι λοιπον,κανετε σα γεροντοκορες;

  11. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 23:22:52

    @ 11
    Πολύ εκνευρισμός στο ΠΑΣΟΚ σήμερα. Αυτό έχω να πω.

  12. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 00:07:10

    @Προβοκατωρ

    "Ο Σαμαρας,ειναι εκεινος που εβγαλε απο την καταψυξη το Βατοπεδιο."

    Με ποιό τρόπο;

  13. ariel avatar
    ariel 25/04/2009 00:25:44

    @12
    Μάλλον θέλεις να πεις Σανιδάς όχι Σαμαράς. Για ξανακοίταξέ το. Ασχετα αν τώρα τα έκανε μαντάρα.

  14. kanis avatar
    kanis 25/04/2009 00:32:40

    Για την ιστορία ρωτάω,γιατί δεν ξέρω, αλλά ο Σανιδάς που ήταν το 89;

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/04/2009 15:37:22

    Τι ειπα ο μπουμπουνας.
    Ο Σανιδας,ηθελα να γραψω,και εγραψα αλλο.

  16. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 25/04/2009 16:08:49

    @ Και ο Σανιδάς για το αυθαίρετό του.
    ΚΑΜΑΡΏΣΤΕ ΑΝΩΤΑΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ.