01/06/2009 00:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόλεμος ανακοινώσεων για τα εμβάσματα στη Mayo

«Άθλια» και «βλακώδη προβοκάτσια» χαρακτηρίζει, με δήλωσή του, ο επίτιμος Πρόεδρος της ΝΔ Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, το δημοσίευμα της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα», περί διοχέτευσης από τη Siemens στη ΝΔ, 20 εκατ. μάρκων, μέσω της εταιρίας Mayo, την περίοδο 1990-1994.

Από τη μεριά της η εφημερίδα «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ» με ανακοίνωση της επιμένει «απόλυτα και κατηγορηματικά», προσθέτοντας ότι «τα σχετικά έγραφα έχουν παραληφθεί από τις ανακριτικές αρχές στην Αθήνα».

Διαβάστε όμως την ανακοίνωση του ΠΘ και δείτε τι ρωτάει τον Κ. Μητσοτάκη:

http://www.protothema.gr/content.php?id=33884
«Τέτοιο έγγραφο δεν υπάρχει στη δικογραφία της υπόθεσης της Siemens» ήταν η απάντηση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Γιώργου Σανιδά, σε ερώτημα που του υπέβαλλε ο υπουργός Δικαιοσύνης, Νίκος Δένδιας, για το «εάν οι δικαστικές αρχές έχουν πράξει τα νόμιμα, σχετικά με το φερόμενο ως υπάρχoν έγγραφο».

Σύμφωνα με το δημοσίευμα το σχετικό έγγραφο υπάρχει στα χέρια του ανακριτή.

Για να δούμε λοιπόν πως θα απαντήσει η εφημερίδα. Υπάρχει ή δεν υπάρχει το έγγραφο; Και κατά πως φαίνεται  το ΠΘ δεν το έχει, τουλάχιστον ακόμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/06/2009 00:33:58

    Μια απορία έχω, ιστορικής φύσεως και δεν έχω βρεί πειστική απάντηση ακόμα.

    Πως μπορεί εδω και πολλά έτη ο "'Αρχοντας των Καρπαθίων" να ελέγχει το Δικαστικό σώμα?

    Τι ικανότητες χρειάζεσαι για να κάνεις κάτι τέτοιο?

    Μιλάμε για τους Δικαστικούς που είναι ιδιαίτερη περίπτωση δημοσίων λειτουργών και μου φαίνεται αδιανόητο ότι μπορεί κάποιος ή έστω μια ομάδα ατόμων περί αυτού να άσκει τόσο μεγάλη επιρροή για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Είναι από πίσω ο "Ξένος παράγοντας"

    Μασονικές στοές?

    Παρεκκλησιαστικές οργανώσεις?


    Πάσα απάντηση δεκτή

  2. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/06/2009 01:14:22

    Υπάρχει περίπτωση να θέλει να κάψει το πρώτο θέμα αυτήν την υπόθεση και να εκτίθεται επίτηδες προς όφελος του Μητσοτάκη ?

  3. anagnostis avatar
    anagnostis 01/06/2009 01:28:08

    @greekpoliticalreview. Κι εμένα αυτό μου μυρίζει, δεδομένου οτι το ΠΘ παίζει πολύ τη Ντόρα τελευταία. Αλλά μάλλον για βιασύνη πρόκειται και επιπολαιότητα

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 01/06/2009 10:40:26

    Κλείνει η ψαλίδα, φίλοι, νά τι φταίει ! Με το ζόρι την κρατάνε στο "ψυχολογικό" των 3 μονάδων. Και η ανησυχία είναι κακός σύμβουλος : εδώ χρειάζεται γερά νεύρα, δέν καταπίνει με το ζόρι ο άλλος ότι του πετάς - ούτε πεινασμένος ποντικός δέν τρώει τυρί 15ετίας που μπαινοβγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι απο την κατάψυξη.
    Αν θέλετε τη γνώμη μου, πρέπει να το πετάξουν επιτέλους το ρημάδι το τάπερ γιατί σε λίγο θα χαλάσουν και τ'άλλα πού'χει το ψυγείο ! Κι όσο για τη σούπα, ο Σέφ έχει ψιλοκόψει ήδη πολύ Μητσοτάκη κι ο πελάτης ξυνίζει κι όλας τα μούτρα δοκιμάζοντάς την.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/06/2009 10:49:10

    @ Dubai
    Η απαντηση ειναι συνθετη :
    1) ο Μητσοτακης ειναι σχολαστικος και ασχολειται με λεπτομερειες που αλλοι πολιτικοι δεν κανουν.
    2) ο Μητσοτακης ασχολειται με το δικαστικο σωμα ενω αλλοι πολιτικοι ασχολουνται με απεργοκαλλιεργειες και αλλα κοινωνικα στρωματα.
    3) οι δικαστικοι ειναι συντηρητικοι και απεχθανονται τη λαικιστικη δημαγωγια στην οποια ρεπουν οι υπολοιποι πολιτικοι.

  6. Revma avatar
    Revma 01/06/2009 11:30:42

    ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΑΝ Η SIEMENS ΕΣΤΕΙΛΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ MAYO ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕΤΑ Η Ν.Δ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗ MAYO ΧΡΗΜΑΤΑ.

    ΕΔΩ ΒΓΗΚΕ Ο ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΤΗΣ SIEMENS ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΧΩΡΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΗΡΥΧΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ!

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 01/06/2009 17:50:49

    Τον κουπονοφάγο ποιος τον θυμαται;