#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2012 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόλεμος Ψυχάρη - Παπανδρέου



Ο Γιώργος Παπανδρέου στην εισήγησή του στο Πολιτικό Συμβούλιο επιτέθηκε και στα ... «συμφέροντα» που τον ανέβασαν στην εξουσία, αλλά επειδή μετά τον άδειασαν λόγω της παροιμιώδους πλέον ανικανότητάς του, θυμήθηκε τώρα να μας πεί ότι «έπρεπε να ονομαστικοποιήσουμε τα συμφέροντα».

Στη συνέχεια κατονόμασε τον πρόεδρο του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη και εκδότη του Βήματος κ. Στ. Ψυχάρη, ο οποίος όπως σημείωσε, ζήτησε δάνειο από την Εθνική Τράπεζα. Ο Διευθύνων Σύμβουλος της τράπεζας ζήτησε τη γνώμη του πρωθυπουργού, ο οποίος του απάντησε ότι αν πληροί τους όρους και τις προϋποθέσεις να δώσει το δάνειο χωρίς να ρωτά τον πρωθυπουργό. Αλλά επειδή δεν τους πληρούσε δεν έλαβε το δάνειο των 10 εκ. ευρώ.

Μετά από αυτό, φέρεται να είπε ο κ. Παπανδρέου, άρχισε ευθεία και ανοιχτή σύγκρουση και ευθεία υπονόμευση όταν η κυβέρνηση και το υπουργείο οικονομικών και η κυβέρνηση προσπαθούσαν για τη συγχώνευση της Εθνικής με την Alpha Bank, η οποία αν πετύχαινε θα είχε πολύ θετικές επιπτώσεις για την οικονομία".

Ο πρόεδρος του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη κ. Σταύρος Π. Ψυχάρης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Είναι αληθές ότι ο ΔΟΛ εζήτησε δάνειο από την Εθνική Τράπεζα της οποίας είναι πελάτης τα τελευταία 90 χρόνια. Η Εθνική είπε όχι επισήμως. Ανεπισήμως μας είπαν ότι δεν το ενέκρινε το Μαξίμου.  Είναι προφανές ότι παρεμβάσεις στις τράπεζες εναντίον εφημερίδων που δεν ικανοποιούν τις επιθυμίες των κυβερνώντων μαρτυρούν φασίζουσα νοοτροπία. Είναι αυτονόητο ότι μαζί με την εξουσία χάνεται και η μνήμη, ακόμη και για εντελώς πρόσφατα γεγονότα.


Ο υπό αποχώρηση πρόεδρος του ΠαΣοΚ παρακαλείται να δηλώσει υπό ποιες συνθήκες συναντηθήκαμε τελευταία φορά στο Μέγαρο Μαξίμου και γιατί ζητήθηκε να πάμε από την πίσω πόρτα του κτιρίου. Και ποιος ζήτησε κάτι από τον άλλο!»

Ο ΓΑΠ φέρεται να είπε και το εξής εκπληκτικό: κατηγόρησε την Δικαιοσύνη επειδή δεν παρενέβη για να σταματήσει τις φημολογίες για τον αδελφό του, Νίκο Παπανδρέου και τις εικασίες ότι αυτός κερδίζει από τα CDS (!!!).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2012 20:45:16

    "Ο Διευθύνων Σύμβουλος της τράπεζας ζήτησε τη γνώμη του πρωθυπουργού"

    Κοινώς, Τράπεζα Μπουρδέλο θα έπρεπε να λέγεται.
    Για την συλλογική τους ανικανότητα υποφερουν όλοι οι Ελληνες.

    Το αστείο είναι πως ο κύριος αυτός παίρνει και μπόνους γιατι κάνει καλά τη δουλειά του. Ποιά είναι αυτή η δουλειά? Να ρωτάει το Γκώγκο.

    Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2012 20:53:09

    Ο αδιάφθορος ΓΑΠ που τα βάζει με τα δόλια συμφέροντα, που τον πολεμούν.
    Τι άλλο θα ακούσουμε άραγε;
    Ότι η Καϊλή διαβάζει βιβλία χωρίς εικόνες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 04/01/2012 21:04:26

      +100000000000000000000

      Σφάζονται οι πολιτικοί "εραστές"

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/01/2012 20:54:31

    "και γιατί ζητήθηκε να πάμε από την πίσω πόρτα του κτιρίου. Και ποιος ζήτησε κάτι από τον άλλο!"

    Σαν κακές αδερφές που όταν τα χαλάνε ξεκατινιάζονται και μαλλιοτραβιούνται. Ρε δεν πάτε να...

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/01/2012 20:56:07

    Πώ πώ! πόσο μ'ἀρέσει...,ἒτσι, νά βλέπω ν' ἀρχίσουν νά ''δίνει'' ὁ ἓνας τόν ἂλλο.!

  5. Wolf avatar
    Wolf 04/01/2012 20:57:56

    Το σύστημα έχει απασφαλίσει, ας έχουν το νου τους οι επόμενοι!!!
    Το σύστημα στύβει ως λεμονόκουπες, όσους έχουν σταματήσει να είναι "χρήσιμοι" και ψάχνει για τα επόμενα θύματά του.

    Ως προς την κόντρα, έχω να πω: είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα και ανάποδα!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Wolf 04/01/2012 21:05:13

      Πότε ήταν χρήσιμο το GAP???
      Είσαι με τα καλά σου?

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/01/2012 21:02:40

    Αν θυμάμαι καλά παραμονές εκλογών του 2009 ο κ. Σταύρος Ψυχάρης είχε παραχωρήσει ...ευγενώς τη θέση του κυρίου άρθρου του ΒΗΜΑΤΟΣ στον κ. Παπανδρέου...

  7. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2012 21:06:44

    Νομίζω ότι ο Σαμαράς έχει ήδη αρκετό υλικό για να τους οδηγήσει στην φυλακή ισόβια.
    Η Μεταπολίτευση κλείνει και όλοι οι ένοχοι, που δολοφόνησαν την Ελλάδα, αποκαλύπτονται μόνοι τους.

  8. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 04/01/2012 21:09:20

    Τα καλύτερα είναι αυτά που ακόμα δεν έχουνε ρθει.....Ωραίο σήμερα το δελτίο του mega! Αντε πάντα τέτοια. Σφαχτείτε ελέυθερα στον αέρα θα ανέβουν και τα πεσμένα σας!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ανδρομέδα 04/01/2012 21:15:51

      Πώς το είπαμε εκείνο Ανδρομέδα; Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια...μόνο οι κουραδόμαγκες!!!Έτσι ευγενικά το γράφω!

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 04/01/2012 21:18:48

        Πιπέρι.....

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ Δαναός 04/01/2012 21:31:30

        Ευγενικότατα, μην το συζητάς!

  9. nick avatar
    nick 04/01/2012 21:10:15

    αυτοί μπροστά στην κατάρρευση δίνουν ο ένας τον άλλον!!!
    Αυτοεξεφτελίζονται και αποδεικνύουν ότι τόσο καιρό που μιλάμε για το σύστημα πασοκ-διαπλοκής έχουμε απόλυτο δίκιο...
    Εκεί να λυσσάξετε συντρόφια που μας οδηγήσατε στο ΔΝΤ και την καταστροφή...

  10. fantomas avatar
    fantomas 04/01/2012 21:22:21

    Αν αυτο δεν λεγετε ΔΙΑΠΛΟΚΗ, τοτε τι λεγετε ?

    • loretta avatar
      loretta @ fantomas 04/01/2012 22:13:00

      μα δεν εκανε τιποτα διαφορετικο απο οτι εκανε ο πατερας του ο Γιωργακης,,,, απορω δηλ με την αντιδραση του ψυχαρη....λες και ειναι απο αλλο πλανητικο συστημα διαπλοκης!!

  11. Δικερως avatar
    Δικερως 04/01/2012 21:22:43

    ''Ο υπό αποχώρηση πρόεδρος του ΠαΣοΚ παρακαλείται να δηλώσει υπό ποιες συνθήκες συναντηθήκαμε τελευταία φορά στο Μέγαρο Μαξίμου και γιατί ζητήθηκε να πάμε από την πίσω πόρτα του κτιρίου. Και ποιος ζήτησε κάτι από τον άλλο!''
    Βγαλε την κουκουλα ρεεεε,,χαχαχα.

  12. Δικερως avatar
    Δικερως 04/01/2012 21:23:11

    Την κουκουλα ειπα!

  13. Nick avatar
    Nick 04/01/2012 21:29:27

    Επιτέλους, με καθυστέρηση 3 ετών, η οικονομική κρίση αρχίζει και κτυπάει τον εγκέφαλο της Μεταπολιτευτικής παρακμής...

    GAP, με το καλό να πράξεις τα ανάλογα και με τους άλλους "εθνικούς ευεργέτες" :lol:

  14. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 04/01/2012 21:32:09

    »
    ................Είναι αυτονόητο ότι μαζί με την εξουσία χάνεται και η μνήμη, ακόμη και για εντελώς πρόσφατα γεγονότα.

    »Ο υπο αποχώρηση πρόεδρος του ΠαΣοΚ παρακαλείται να δηλώσει υπο ποιες συνθήκες συναντηθήκαμε τελευταία φορά στο Μέγαρο Μαξίμου και γιατί ζητήθηκε να πάμε από την πίσω πόρτα του κτιρίου. Και ποιος ζήτησε κάτι από τον άλλο»!
    Σωστός ο Δικερως
    Αγαπούλα την Κουκούλα.
    Να δούμε τι θα κάνουν οι δικοί μας Ντιντίδες ; Μούγκα στη Στρούγκα!!!

  15. aggelosview avatar
    aggelosview 04/01/2012 21:32:17

    Ομορφάααντρα μου! Μέχρι και με χορηγήσεις δανείων ασχολούταν! Ο γιατρός της πείνας!

    • nick avatar
      nick @ aggelosview 04/01/2012 21:39:11

      χαχαχα έγραψες!

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2012 21:36:52

    Είχαμε τον κάμπινετ μαν, τώρα θα μιλάμε για τον μπακντορ μαν.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Strange Attractor 04/01/2012 21:55:55

      χαχα! Και όπως λένε, μια φορά να περάσεις το κατώφλι της πίσω πόρτας, τελείωσε, σου μένει για πάντα το... κουσούρι - που ΄λεγε και ο μακαριστός. Ξεκινάς με την μπάκ ντορ και μετά σε παίρνουν φαλάγγι τα μαν του μαν, τα τρέιλερ, τα άουτ(ς) και τα νταμπλ τιμ και ο σώζων εαυτόν σωθήτω...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Τιγράνης 04/01/2012 21:58:22

        Μέχρι που να βγεις οφ σάιντ... και να αποβληθείς από τον αγωνιστικό χώρο.
        Εκτός παιδιάς....

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Τιγράνης 04/01/2012 22:00:04

        Το πρόβλημα είναι η ζώνη...αγνότητας!

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Δαναός 04/01/2012 22:01:29

          Υπαρχει παντα η επιλογη της ''πισω πορτας''.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δικερως 04/01/2012 22:16:29

            Δίκιο έχεις! Εκεί δεν εφαρμόζεται!

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δαναός 04/01/2012 22:20:14

            Ολες οι ζωνες αγνοτητας αφηνουν
            ελευθερη την πισω εξοδο,για τους
            γνωστους λογους.
            Το προβλημα ειναι πως,ενιοτε,αυτη
            η εξοδος χρησιμευει ως εισοδος για
            τους επισης γνωστους λογους.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Δικερως 04/01/2012 22:25:44

            Λάθος ,το είχαν προβλέψει!!

            http://planetoftheapes.tumblr.com/post/444329538/venetian-chastity-belt

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ Strange Attractor 04/01/2012 22:10:19

      the DOORS - Αυτόν εννοείς;

      Oh, yeah, I'm a — yeah, I'm a back door man,
      I'm a back door man.
      The men don't know,
      But the little girls understand.

      Well, all you people there tryin' to sleep,
      I'm out there making it my midnight treat— yeah,
      'Cause I'm a back door man.
      The men don't know
      But the little girls understand.
      All right, yeah!

      You men eat your dinner,
      Eat your pork and beans
      I eat more chicken
      Any man ever seen — yeah, yeah.

      I'm a back door man — wha!
      The men don't know
      But the little girls understand.

      Well, I'm a back door man,
      I'm a back door man.
      Whoa, baby — I'm a back door man.
      The men don't know
      But the little girls understand.

  17. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 04/01/2012 21:43:40

    Είναι προφανές ότι παρεμβάσεις στις τράπεζες εναντίον εφημερίδων που δεν ικανοποιούν τις επιθυμίες των κυβερνώντων μαρτυρούν φασίζουσα νοοτροπία.
    .....
    Δεν μας λέει τίποτα καινούριο ο κ. ψυχάρης...
    Καιρό τώρα ακούγεται η έκφραση "χούντα του πασοκ"...
    Και ελπίζω, βασει αυτού που είπε ο "Ορέστιος" αυτήν την φορά να μην χαρακτηριστεί το έγκλημα στιγμιαίο, αλλά διαρκές.
    Και ότι και να γίνει από οικονομικής απόψεως, η Ελλάδα χρειάζεται ξεβρώμισμα από την κόπρο του Αυγείου, το "συστημα πασοκ" που μας κυβερνάει τα τελευταία τριάντα χρόνια...!!!

  18. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 04/01/2012 21:44:18

    Τι περίεργο! Ξαφνικά θυμήθηκα πως ,στο σχολείο ,συζητούσαμε για το ποιός είναι χειρότερος , ο μακάκας ή ο φούστης!

    Προσοχή: δεν υπαινίσομαι τίποτα! Απλά θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια!

  19. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 04/01/2012 22:29:26

    Χαχαχαχαχα!!!Πόλεμος Ψυχάρη-Παπανδρέου.Ωραίο ανέκδοτο!!!

  20. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 05/01/2012 02:25:57

    .......... λέγεται ........