06/05/2010 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόθεν έσχες για τους διαχειριστές του δημοσίου χρήματος ζητάν 48 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ

48 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απέστειλαν επιστολή προς τον πρωθυπουργό, τον πρόεδρο της Βουλής και τον Χ. Παπουτσή - ως απαίτηση της ΚΟ του κόμματος - να προχωρήσουν στη διαδικασία αυστηρού ελέγχου πόθεν έσχες για όλους όσους διαχειρίστηκαν το δημόσιο χρήμα τα τελευταία 20 χρόνια. Αφορά, Υπουργούς, Βουλευτές, Γεν. Γραμματείς Υπουργείων, Περιφερειών, Διοικητές Προέδρους και Διευθυντές Οργανισμών.

Για όποιους  διαπιστωθεί απόκτηση περιουσιακών στοιχείων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν, να δρομολογείται η κατάσχεσή τους και να αποδίσονται στο κράτος. Μόνο έτσι θα πειστεί - λένε- η κοινωνία ότι οι βουλευτές είναι αποφασισμένοι να προχωρήσουν στην κάθαρση του πολιτικού συστήματος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 14:18:52

    Προσπαθούν να μειώσουν τον αντίκτυπο από την χθεσινή σφαλιάρα.

    Παλιό κόλπο ΠΑΣΟΚ.

    Ειρωνία είναι αυτοί που καταδίκασαν την χώρα σε βρόγχο χρέους και την οδηγούν στην αγχόνη του ΔΝΤ να κάνουν τους ιερομάρτυρες.

    Η κοινωνία βράζει. Τα πολιτικά κόλπα πια δεν πιάνουν.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 06/05/2010 14:52:55

      Ναι. Από λόγια η κοινωνία έχει βαρεθεί.

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 06/05/2010 14:21:37

    για το φόνο από το 1981 έως το 1990 ρε βουλευταράδες δεν γνωρίζετε τίποτα

  3. Lewnidas avatar
    Lewnidas 06/05/2010 14:22:45

    αυτα που ηξεραν να τα ξεχασουν

  4. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 06/05/2010 14:24:00

    Δεν νομίζω ότι είναι μόνο επικοινωνία. Το' πιασαν το νόημα από χθες: "Κουφάλες- Κουφάλες έρχονται κρεμάλες"

  5. elsoto avatar
    elsoto 06/05/2010 14:26:49

    The former UK Independence Party (UKIP) leader Nigel Farage has been injured in a plane crash in Northamptonshire.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/northamptonshire/8664260.stm

    • kuk avatar
      kuk @ elsoto 06/05/2010 14:34:30

      TYXAIO KAI AYTO???

    • Orestios avatar
      Orestios @ elsoto 06/05/2010 14:43:33

      Πώς βγήκε από εκεί? Έχει καταστραφεί εντελώς η καμπίνα.
      Μην ξεχνάς πως έχουν εκλογές σήμερα στην Μ. Βρατανία.

      • kuk avatar
        kuk @ Orestios 06/05/2010 14:52:10

        Misopethamenos einai...Na deis oti den tha tin vgalei (makari na zisei...meta na deis glentia..)..Mou fainetai oti to sxedio gia eksathliwsi kai eksalipsi tis diaforetikotitas twn lawn kala tous paei...(Oti diladi o farrage polemaei)
        Eidwmen.........

  6. sawas avatar
    sawas 06/05/2010 14:31:25

    Η εξέλιξη του ερωτήματος θα δείξει αν είναι πυροτέχνημα η όχι.

    Αυτό δεν θέλουμε (διαφάνεια)?

    Συμφωνώ, πρέπει να είναι καθολική η απαίτηση (και από τους 300) για διαφάνεια.

    Ίδωμεν!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ sawas 06/05/2010 14:46:44

      Μετά από τόσα ψέματα από την κυβέρνηση ακόμα τους πιστεύεις?

      Θυμάσαι τα τερτίπια Λοβέρδου? (παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι)?

      Θυμάσαι τις ταρζανιές Παπουτσή? Πού χάθηκε άραγε?

      Το καλύτερο είναι βέβαιο το GAP. ΘΥΜΑΣΑΙ? ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για τις τσέπες των λαμόγιων (aka η πατρίδα της Δραγώνα)

      • sawas avatar
        sawas @ Orestios 06/05/2010 14:54:55

        Αυτο ειπα!!!!!

        "Η εξέλιξη του ερωτήματος θα δείξει αν είναι πυροτέχνημα η όχι"

        Η ΕΞΕΛΙΞΗ!!!!!

        Δεν ειναι μονο αυτα τα ψεματα που ακουσαμε!!!

        Σιμιτης, "Ισχυρη Ελλαδα"
        Καραμαλης "Μπαιρακταρης"
        Παπανδρεου "Λεφτα υπαρχουν"

        Μπουχτισα!!!!!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 06/05/2010 17:10:40

        Τα χαζά συνθήματα δεν τελειώνουν! Συνεχίζονται: "Μη πάρουμε λεφτά από την ΕΕ και το ΔΝΤ, υπάρχουν και αλλού λεφτά"!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Orestios 06/05/2010 17:12:21

        Κυκλοφορούν πολύ σε κότερα και τετρακοσάρες μεζονέτες, όντως εκεί το βλέπουν, είναι σαφές, υπάρχουν και αλλού λεφτά!

  7. popolaros avatar
    popolaros 06/05/2010 14:45:03

    να ελεχθουν ολοι οι νομαρχες,δημαρχοι,γραμματεις,πως καναν περιουσιες,πως σπουδασαν παιδια στο εωτερικο καιεκαναν ζωη χλιδατη με κοτερα και μεγαλα αυτοκηνιτα

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 14:48:05

    Nα το αναλάβω εγώ το πόθεν έσχες... Θα έχω τελειώσει σε 3 μήνες, και το κάνω δωρεάν. Και πραγματικό πόθεν έσχες.

    Όπως το ζητάνε, είναι πυροτέχνημα. Γιατί δεν φωνάζουν τον Κυβερνητικό διαχειριστή του "συμβούλου" στην δουλειά της Φεροστάαλ... Που πήγαν τα 80; Δεν θυμάσαι; Φέρτα εσύ.

    Τον μακαρίτη τον Βρανόπουλο, δεν θα τον βρύνε, έγινε μακαρίτης. Τον πλοτικό του καθοδηγητή. Τα ίδια.


    Άντε, θεατρίνοι κλέφτες... Δεν χρειάζεται ν απάτε σε περιουσιακά στοιχεία του Τσοχατζόπουλου, στον ίδιο να πάτε. Τον Σμπώκο... Μέσα, μέχρι να μιλήσει

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 06/05/2010 14:50:43

      Στις "δουλειές" να πάτε.. Και αν κολλήσετε, θα σας βρω την λίστα. Δουλειές, Νόμοι, Σιωπηλές στηρίξεις. Έχει πολλών ειδών λαδώματα, πολλών ειδών χάρες.

      Να κι άλλος τρόπος: 10 δημοσιογράφοι. Από τα αυτιά μέχρι να μιλήσουν.

      Δεν είναι δημοκρατικό εεε;

  9. anonymous avatar
    anonymous 06/05/2010 14:49:56

    Ξερουμε ποιοι ειναι αυτοι οι "ξυπνοι" βουλευτες;

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 06/05/2010 14:50:38

      "ξυπνιοι" εννοω

  10. meremetia avatar
    meremetia 06/05/2010 15:17:36

    Οι καθηγητές Νομικής, Συνταγματολογοι, δικηγόροι, βουλευτές του ΠΑΣΟΚ,

    ¨απαιτούν την διαδικασία αυστηρού ελέγχου πόθεν έσχες για όλους όσους διαχειρίστηκαν το δημόσιο χρήμα τα τελευταία 20 χρόνια;¨

    Και σε ποιον θα αναθέσουν τον ¨αυστηρό έλεγχο;¨

    Εις τους φίλους των, συναδέλφους συμφοιτητές και φίλους,

    δικαστές και δικηγόρους.

    Mit besten Grussen

    • Orestios avatar
      Orestios @ meremetia 06/05/2010 16:13:49

      Βάζουν τη διακυβέρνηση Μητσοτάκη μέσα???????????

      Προσπάθεια να σωθεί η Ντόρα??????

  11. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2010 16:52:43

    Και τα …..βρακιά τους να μας κατεβάσουν δημόσια δεν τους πιστεύουμε !!!

  12. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 06/05/2010 19:17:33

    Εστω κατι ειναι και αυτο
    ας αρχισει εστω ΜΙΑ καθαρση