#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 13:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ψηφίζοντας Καμμένο μπορεί να δεις την ... Ρεπούση υπουργό Παιδείας



Την ανάδειξη μιας «εθνικής συμμαχίας δυνάμεων υπευθυνότητας» στις εκλογές της 6ης Μαΐου πρόταξε ως προτεραιότητα, σε χθεσινή συνέντευξή του στον ΑΝΤ1 ο Ευάγγελος Βενιζέλος, επαναλαμβάνοντας ότι το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ των συνεργασιών.

Παράλληλα επανέλαβε ότι αν επιβεβαιωθεί αυτό που αποτυπώνεται στις δημοσκοπήσεις η χώρα θα καταστεί ακυβέρνητη. «Δεν κυβερνιέται ο τόπος με μικρή πλειοψηφία εδρών, χρειάζεται νομιμοποίηση», είπε, ξεκαθαρίζοντας ότι η χώρα δεν αντέχει αλλεπάλληλες εκλογές.

Δεν μας είπε όπως ο κ. Βενιζέλος: Ποιοί, με ποιούς θα συνεργαστούν και με ποιό πρόγραμμα;

Δεν αρκεί να λέει ότι επιδιώκει μια «εθνική συμμαχία δυνάμεων υπευθυνότητας». Πρέπει να μας εξηγήσει και ποιοί χωράνε στη συμμαχία αυτή και αν εκείνοι στους οποίους απευθύνεται, ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν.

Επειδή, λοιπόν, στις 6 Μαΐου εκλέγουμε κυβέρνηση και επειδή κανένα από τα άλλα κόμμα δεν διεκδικεί αυτοδυναμία, αλλά όλα μιλάνε για συνεργασίες, πρέπει και να μας πούν με ποιούς ακριβώς θα συνεργαστούν για να κυβερνήσουν τη χώρα.

Ο κ. Κουβέλης, με τη μισή του κοινοβουλευτική ομάδα να προέρχεται από το «ΠΑΣΟΚ του Γιώργου» και τα άλλα στελέχη του από το πάλαι ποτέ «εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ του Σημίτη», μάχεται να μας πείσει, αραδιάζοντας απίστευτες γενικότητες, ότι είναι ανοικτός σε συνεργασίες, αλλά με όρους που θα θέσει ο ίδιος! Ποιοί είναι οι δυνητικοί εταίροι του και ποιοί οι όροι που βάζει για μια συνεργασία;

Ο κ. Καμμένος, επι τέλους αποκαλύφθηκε! Ενώ κάνει καριέρα αρχηγού με κεντρικό σύνθημα την κατάργηση του Μνημονίου, στην ουσία πολεμά τη ΝΔ και αφήνει ανενόχλητο το ΠΑΣΟΚ. Να μας πει λοιπόν κι αυτός: Μόνος του θα μας βγάλει από το Μνημόνιο ή στήνει μήπως με τον Δημαρά καμία γέφυρα με το ΠΑΣΟΚ; Επειδή τα άλλα ότι "δεν θα συνεργαστεί ποτέ με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ" τα ακούμε βερεσέ.

Τέλος, ο κ. Τσίπρας ομιλεί κι αυτός για αριστερή πρόταση εξουσίας.  Την στιγμή που δεν μπορεί να συνεννοηθεί, ούτε για απλά πράγματα, όπως οι μονοεδρικές, με τα άλλα κόμματα της Αριστεράς! Ωραία η αριστερή διακυβέρνηση, αλλά ποιοί θα είναι οι συνεταίροι του;

Το αυτό ισχύει  για τον  κ. Καρατζαφερη και για την κ. Μπακογιάννη.

Είναι υποκριτικό να μιλάνε για συνεργασίες, χωρίς να  μας ξεκαθαρίζουν από τώρα με ποιά κόμματα μπορούν να συνεργαστούν και ποιό πρόγραμμα ακριβώς θα εφαρμόσουν! Γιατί διαφορετικά ζητάνε από το εκλογικό σώμα λευκή επιταγή για να τη χειριστούν κατά το δοκούν! Γιατί μπορεί να ψηφίσεις  Καμμένο και αίφνης να σου προκύψει η κ Ρεπούση που είναι υποψήφια με τον κ. Κουβέλη, υπουργός Παιδείας!

Ειλικρινής πρόταση ευθύνης  

Εκείνο που αντιλαμβάνομαι είναι ότι ο κ. Σαμαράς είναι ο μόνος πολιτικός αρχηγός που διατυπώνει  μια συγκεκριμένη πρόταση εξουσίας και αναλαμβάνει την ευθύνη να ζητήσει την έγκριση του ελληνικού λαού για να την εφαρμόσει.

Οι άλλοι, κρύβονται πίσω από γενικόλογες προτάσεις συνεργασίας! Προφανώς και θέλουν να επιμερίσουν την ευθύνη και το βάρος που αυτή συνεπάγεται.

Αν αυτό δεν συνιστά ομολογία πολιτικής αδυναμίας, τότε τι είναι πολιτική αδυναμία;

Αν αυτό δεν αποτελεί μια προσπάθεια εμπαιγμού του εκλογικού σώματος, τότε τί είναι;

Αν αυτό δεν είναι άσκηση στη πολιτική ματαιοδοξία, τότε τι είναι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 24/04/2012 13:50:38

    Α.Δ τις σηχαμερες τι μας τις βάζεις φωτο να βγάλουμε το μεσημεριανό;;;;;;αλλα απο την άλλη κοιτοντας τις επιλογές για τις 6 Μαΐου έ δεν μπορει να το σκεφτείς κ´ πολλή που θα το ρήξεις τον ψήφο απο την μια σοσια-ληστές κ´ δεκανικια απο την άλλη ένας ηγέτης απο τη μια σκοτάδι απο την άλλη φως

    • Anaconda avatar
      Anaconda @ Διηνεκης 24/04/2012 15:27:32

      σελ. 36
      "Επανέλεγχος και αναδιατύπωση σχολικών βιβλίων και συγγραμμάτων, διόρθωση ιστορικών και ερευνητικών αστοχιών, με στόχο να αποτυπώνεται η ιστορική πραγματικότητα και να τονώνεται το φρόνημα των Ελλήνων μαθητών – σπουδαστών."

      σελ. 37
      "Ενεργοποίηση συντονισμένων δράσεων επανελληνισμού της εκπαιδευτικής δραστηριότητας στην Ελληνική Μουσουλμανική Μειονότητα και ιδιαίτερα στις κοινότητες των Πομάκων και των Αθιγγάνων, με παράλληλη επιστημονική συνδρομή στην λαογραφική και πολιτιστική αποτύπωση της ιδιομορφίας, των ηθών και του πολιτισμού τους (καταγραφή γλώσσας, ιδιωματισμών, ενδυματολογικού κώδικα, ηθών, εθίμων)."

      Οι συνεργάτες του Χακάν ενοχλούνται...
      http://proxeneio-stop.org/2012/04/κεμαλιστές-και-τουρκόφρονες-στο-ψηφο/

  2. Megarian avatar
    Megarian 24/04/2012 14:03:03

    Πως μπορουν και επιπλεουν τετοιοι φελοι σαν την (συνωστισμενη )Ρεπουση ? Που βρεθηκαν ολα αυτα τα απιθανα οντα σαν τον ΓΑΠ τον Παγκαλο τον Μπεγλιτη ?Σε αυτες τις εκλογες μαυριστε τους ειναι μοναδικη ευκαιρια!

    • george avatar
      george @ Megarian 24/04/2012 14:24:46

      Ελα μου ντε ! αλλά το άλλο με την Μαριέτα πως σου φαίνεται ;

  3. timos avatar
    timos 24/04/2012 14:24:06

    Και με ποιόν θα συνεργαστεί η ΝΔ σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας , μήπως με το Πα...σοκ !!!???, αν είναι ετσι να ψηφίσω Τζούλια !!
    ο Αντώνης πρέοει να ξεκαθαρήσει οτι με την ..καταστροφή της Ελλάδας ...ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ σε καμμία περίπτωση .

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/04/2012 14:35:30

    Νομίζω ότι ο τίτλος του άρθρου αυτού, αγγίζει τα όρια της τρομοκρατίας.
    Καταλαβαίνω την διάθεση για αντιπαράθεση με τον Καμμένο, αλλά κανείς δεν θα ψηφίσει την ΝΔ από φόβο.
    Ψηφίζουμε σε πολύ δύσκολες συνθήκες και υπό το κράτος της οικονομικής ανασφάλειας.
    Αντιπαρατεθείτε με επιχειρήματα όχι με κραυγές διχασμού.
    Προσπαθείστε να προσφέρετε στην ενημέρωση, με επάρκεια.
    Θέλουμε να καταλάβουμε γιατί είναι καλλίτερο να πορευθούμε με το μνημόνιο, για να το αποδεχθούμε.
    Αν δεν το καταλάβουμε θα το αρνηθούμε.

    Υ.Γ. Οι απόψεις μου για την "Οργάνωση: Διαμαντοπούλου, Ρεπούση, Δραγώνα, Λιάκο κ.λ.π." είναι ίδιες με τις δικές σας.

  5. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 24/04/2012 14:39:51

    Καλή η προσπάθεια συσπείρωσης,αλλά μην αγχωνόμαστε και μεταξύ μας,όντες σε ηλικία εμφράγματος.Με πρώτο κόμμα τη ΝΔ,υπάρχει περίπτωση να προκύψει χωρίς αυτήν,κυβερνητικός συνασπισμός που να συγκεντρώσει ποσοστό 60%;
    Γιαυτό σας λέω......................Χ Α Λ Α Ρ Ο Υ Ί Τ Α!!!!!!!!!

  6. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 24/04/2012 14:43:39

    Ορέ ανεξάρτητοι έλληνες πάλι θα συνωστιστούμε στας προκυμαίας;

    Αυτά είναι τα λιγότερα. Με τόση ανεξάρτητη σαχλαμάρα θα πάθουμε γεροντική άνοια στο τέλος

  7. S.P. avatar
    S.P. 24/04/2012 14:56:22

    Η Ρεπούση νομίζω έχει τρείς δημοσιεύσεις, εκ των οποίων η μία είναι στο "Βήμα", οπωσδήποτε και μία στην "Αυγή" ως είθισται για μεγάλους κοινωνιολόγους... !!! χα, χα, χα!!!!
    Όποιος βρει δημοσιεύσεις της, σε διεθνή ερευνητικά περιοδικά με κριτές να δημοσιεύσει παρακαλώ την ηλεκτρονική διεύθυνση προς ενημέρωση μου.

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 24/04/2012 15:01:43

      S.P
      η πλέον αρμόδια να σε ενημερώσει μάλλον η κ.Γιαννάκου είναι!!!!!

      • S.P. avatar
        S.P. @ juliet 24/04/2012 15:17:05

        Juliet,
        Έχεις δίκιο, αλλά τι περιμένεις. Θυμήθηκα τον πατέρα μου, που έλεγε "Ποιός αφέντης, ποιά κυρά;"
        Διάβασα για την οικογενειακή σου προέλευση! Όχι δεν είμαι στην Πάτρα, είμαι στο εξωτερικό, στην Πάτρα πάω τα καλοκαίρια.

        • juliet avatar
          juliet @ S.P. 24/04/2012 15:29:50

          Ρημαγμένη ..αλλά πιστή στον βιαστή της ,η Πάτρα της καρδιάς μου ,εκεί είναι θαμμένος ο πατέρας μου .Ημουν μικρή που πέθανε σαν χθες.
          Η κόρη μου είναι Ελβετία .

          • S.P. avatar
            S.P. @ juliet 24/04/2012 15:37:11

            Καταλαβαίνω!

  8. S.P. avatar
    S.P. 24/04/2012 15:44:27

    Έμαθα, ότι ο Μπαμπινιώτης παρέκαμψε τον νόμο που ψηφίστηκε από το 80% της Βουλής. Χρηματοδοτεί τα ΑΕΙ χωρίς να τηρήσουν τον νόμο. Οι πανεπιστημιακοί την σκαπούλαραν πάλι και αυτό το δέχθηκαν όλοι αδιαμαρτύρητα. Συγχαρητήρια. Και εμείς να κουβαλάμε "νερό στο μύλο της Φώτως". Τι γράφει το κούτελο μας "κορόιδο;"
    Πάει δεν έχει μέλλον η Ελλάς, η κάθε ομάδα πίεσης κάνει ότι θέλει και στο τέλος την πληρώνουν οι νομιμόφρονες. Καλή πρόοδο!!!

  9. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 24/04/2012 22:42:42

    Για να είμαστε πιο ακριβείς, οτιδήποτε ψηφίσεις ΕΚΤΟΣ από Σαμαρά, τη Ρεπούση δεν τη γλυτώνεις....

  10. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 24/04/2012 23:22:18

    Την περίπτωση να ψηφίσεις Σαμαρά και να σου προκύψει συμμετοχή ή στήριξη από ΔΗΜΑΡ μπορεί κανείς να την αποκλείσει;
    Με δεδομένη τη μεγάλη πιθανότητα να μην έχει η ΝΔ κοινουβουλευτική αυτοδυναμία, τα δύο πιο πιθανά σενάρια είναι ή αμέσως νέες εκλογές, που δεν τις θέλουν τόσο ούτε ο κόσμος ούτε η τρόϊκα (για εντελώς διαφορετικούς λόγους) ή συγκυβέρνηση.
    Στη δεύτερη (και πιο πιθανή περίπτωση) το ισχυρότερο σενάριο είναι συγκυβέρνηση με ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ (και ας λέγεται ότι αποκλείεται) ή μόνον με ΠΑΣΟΚ και στήριξη ή ανοχή από ΔΗΜΑΡ.
    Και αυτά, γιατί, κατά πάσα πιθανότητα, ΛΑΟΣ και ΔΗΣΥ δεν φαίνεται να τα καταφέρνουν να περάσουν το 3%.
    Εάν τα καταφέρουν, είναι οι πιθανότεροι εταίροι, εφόσον όμως επαρκούν οι έδρες.
    Πάντως, έξω θεωρείται περίπου δεδομένη η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, που σύμφωνα με τις τελευταίες γνωστές δημοσκοπήσεις φέρεται να διαθέτουν μαζί 150-155 περίπου έδρες. Και χωρίς ΛΑΟΣ-ΔΗΣΥ, θα ήθελαν (οι δανειστές ακόμη περισσότερο) και ελαφρώς ¨αριστερό¨ άρωμα.
    Οπότε, μη δούμε πάλι τη Ρεπούση με ρόλο στην εκπαίδευση (όχι διαμέσου των ΑΝΕΞ.ΕΛ. πάντως, αλλά διά ΝΔ-ΠΑΣΟΚ).
    Στη ζωή έχουμε δεί πολλά. Δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει τίποτα.
    Κοντός ψαλμός αλληλούϊα.

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ Γιαγκούλας 25/04/2012 11:59:42

      Ακριβώς όπως τα λες είναι, αυτή η κύρια μόνο με ΝΔ θα έρθει στο Υπ.Παιδείας!Η οποία ΝΔ δεν πρόβλημα με τον Βενιζέλο αλλά με το ...ΠΑΣΟΚ!

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ kastroHEL 25/04/2012 12:00:35

        *δεν έχει πρόβλημα