16/03/2009 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως το ΠΑΣΟΚ θα μείνει άλλα είκοσι χρόνια στην εξουσία


_________________________________________________________________________________________________
Εντατικά προετοιμάζεται το ΠΑΣΟΚ για την διακυβέρνηση. Ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσες κινήσεις παρατηρούνται προς την κατεύθυνση εκείνων που θα αναλάβουν θέσεις σε «καυτούς» τομείς που αφορούν σκάνδαλα της γαλάζιας διακυβέρνησης.

Ήδη, κατά ασφαλείς πληροφορίες, κάποιοι από αυτούς, οι οποίοι μάλιστα χαρακτηρίζονται ως «σταλινικοί» -σκληροί, ακραιφνείς- Παπανδρεϊκοί, σηκώνουν τα μανίκια για να διερευνήσουν τα μεγάλα σκάνδαλα της Ζημενς, του Βατοπεδίου και των Ομολόγων. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι τα άτομα αυτά κινούνται σε θεσμικούς φορείς εποπτείας του Χρηματιστηρίου, και θεωρούνται ικανότατοι στη συγκέντρωση στοιχείων στο «ναό του τζόγου», σε εταιρείες-βιτρίνες, μέσω των οποίων εκτιμάται ότι γίνεται συστηματικό ξέπλυμα μιζών και μαύρου χρήματος.

Να σημειωθεί με την ευκαιρία ότι η Δικαιοσύνη έχει ζητήσει να της δοθούν στοιχεία, που αφορούν το σκάνδαλο Ζημενς, ειδικά για εταιρείες, από τις οποίες εκινείτο μαύρο χρήμα μιζών της γερμανικής πολυεθνικής. Γιατί δεν έχει δοθεί ακόμη τίποτε; Έχει λάβει, άραγε, η Δικαιοσύνη τα στοιχεία που είχε συγκεντρώσει παλαιότερα το ΣΔΟΕ για offshor εταιρείες στην Κύπρο, προς τις οποίες εστάλησαν χρήματα, πιθανώς από τα «μαύρα ταμεία» της Ζημενς; Κι αν τα έχει λάβει, όπως υποστηρίζουν στελέχη του ΣΔΟΕ ότι τα έστειλαν, τα έχει διερευνήσει;

Σχόλιο Factorx: Δεν αντέχω, θα σκάσω από τα γέλια. Χα χα χαααααααααα

Θα τους «ξεσκίσουν» και θα μείνουν κι άλλα είκοσι χρόνια στην εξουσία

Ζήτω ο Ρουσόπουλος και οι λοιπές προοδευτικές δυνάμεις της ΝΔ (μετά ή άνευ συζύγων) που έβαλαν τον Καραμανλή να αυτοδιαψευθεί και να μην στείλει ούτε ένα σκανδαλιάρικο λαμόγιο στο δικαστήριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/03/2009 13:49:52

    Επιφυλλάσομαι για το 20. Μου φαίνεται λίγο.

  2. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 16/03/2009 13:52:04

    Φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης. ασπρη γατα μαυρα γατα. μεταξυ τυφλων ο μονοφθαλμος και παει λεγοντας.Ιδιοι δεν ειναι; Απλα αλλαζει το χρωμα καθε τόσο. Δεν βλεπω φως οποιος και να ερθει.Τα σκανδαλα και οι λαμογιες θα βασιλευουν.

  3. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 14:08:40

    Ας μην φοβούνται στη ΝΔ, δεν πρόκειται να υπάρχει Ελλάδα (τουλάχιστον όπως την μάθαμε) σε 20 χρόνια...

  4. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 14:11:47

    "Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι τα άτομα αυτά κινούνται σε θεσμικούς φορείς εποπτείας του Χρηματιστηρίου, και θεωρούνται ικανότατοι στη συγκέντρωση στοιχείων στο «ναό του τζόγου», σε εταιρείες-βιτρίνες, μέσω των οποίων εκτιμάται ότι γίνεται συστηματικό ξέπλυμα μιζών και μαύρου χρήματος"

    Θα ψάξουν μήπως και για το τι έγινε το '99;...

  5. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 14:16:18

    Περί ΠΑΣΟΚ:
    Γνωστός μου Αλβανός (ο οποίος δουλεύει σε νεκροταφείο) μου δήλωσε με σιγουριά ότι όταν βγει το ΠΑΣΟΚ θα τον βάλουν μόνιμο στο δημόσιο.

    Έκτοτε μου λύθηκαν όλες οι απορίες πως προηγείται το ΠΑΣΟΚ 4 μονάδες...

  6. theo1611 avatar
    theo1611 16/03/2009 14:16:55

    Πως θα τους ξεσκίσουν δηλαδή?

    Είναι σε θέση να ξεχωρίσουν το "θεσμοθετημένο" από το "over and above" και τη βλάβη του δημοσίου συμφέροντος που προκαλείται από αυτό?

    Για να ξέρουμε για ποιό πράγμα μιλάμε!!!

  7. Μάρκος avatar
    Μάρκος 16/03/2009 14:50:32

    Το ΠΑΣΟΚ πάντα ήξερε να παίζει εξωθεσμικά, έχοντας το άλλοθι και το απαραβίαστο του...προοδευτισμού. Από τα πειραγμένα κομπιούτερ του 1985-όλοι θυμούνται τι λέω- μέχρι τους αερομεταφερόμενους ουκρανούς που ψήφισαν το 2000 για να επιπλέυσει ο προδότης των ΙΜΙΩΝ.

  8. theo1611 avatar
    theo1611 16/03/2009 15:00:38

    Αγαπητοί συνδιαλεγόμενοι,

    Το θέμα είναι οι "ετεροδοσοληψίες".

    Παρακαλώ για τα τεχνοκρατικά σας σχόλια και τις στηριγμένες σ' αυτά πολιτικές εκτιμήσεις σας.

    Για να ξέρουμε για ποιό πράγμα μιλάμε δηλαδή!!!

  9. theo1611 avatar
    theo1611 16/03/2009 15:11:50

    Για να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι, η ανάρτηση θίγει τρεις διαφορετικούς τομείς δραστηριότητας του δημοσίου που είναι επιρρεπείς σε σκάνδαλα:

    1. Προμήθειες Δημοσίου (Siemens)
    2. Αξιοποίηση Ακίνητης Περιουσίας (Βατοπαίδι)
    3. Επενδύσεις Δημοσίου (Ομόλογα)

    Αν και κοινός παρονομαστής βλάβης του δημοσίου συμφέροντος είναι οι "ετεροδοσοληψίες", εν τούτοις οι ανάγκες, οι προδιαγραφές, τα διεθνώς ισχύοντα και οι εμπλεκόμενοι είναι διαφορετικοί.

    Το τσουβάλιασμα εκτιμώ ότι δεν βοηθάει!!!

    Μπορούμε να πούμε κάτι για τα επί μέρους?

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 15:15:32

    Αντε παλι με το 99ααα.
    Μα βρε αθρωπε του Θεου,σ επιασε κανεις απ το λαιμο,να πας να βαλεις τα λεφτα σου εκει;Τι το περασες,φιλανθρωπικο ιδρυμα;
    Και δεν ηξερες,δε ρωταγες;
    Τα αδικηματα που μπορει να εγιναν,ηταν ή εσωτερικη πληροφορηση,για να κοομησουν χοντρα καποιοι,αλλα το ιδιο δε γινεται και στον Ιπποδρομο,που ολοι εχουν καποιο γνωστο του γνωστου,που ξερει την πεθερα της νυφης του γαμπρου του τζοκευ;
    Αλλα και στη μια περιπτωση,ακι στην αλλη,αν δεν εβαζες εσυ,τα ωραια σου λεφτουδακια,ξερεις τι θα παιρνανε,ι πονηροι;
    Απλουστατα,απ τα τρια,το μακρυτερο.
    Αρα,εσεις τους κανανε απατεωνες,δειχνοντας αυτη τη φοβερη απληστια,που οσοι ηταν κοντα στο "σπορ",την εβλεπαν να τρεχει στους δρομους.
    Αφηστε λοιπον τους λαικσμους,ακαι ρωτηστε να μαθετε αν μονο στην Ελλαδα,εχασε ο κοσμος τα λεφτα του.
    Και να σας πω και κατι για να σας κανω σκονη,ωστε να με βρισετε μετα,με την ψυχη σας;
    Οι Αλβανοι,ειναι πιο λεβεντες,μεσα στη δυστυχια τους και αυτοι.
    Οταν τους τα εφαγαν με τις πυραμιδες,βγηκαν στους δροους,μπηκαν σε δημοσια κτιρια,και τα λεηλατησαν,κλεβοντας και ολο τον ελαφρυ οπλισμο που ειχε η χωρα τους.
    Εσεις,κατσατε σαν τις κοτουλες,και σας τα πηραν,και μετα αγοραζατε αβερτα μαντηλακια,για το κλαμα που ριχνατε.
    Αλλα ηθη,αλλα εθιμα.

  11. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 15:18:51

    Την ώρα που η κυβέρνηση αντιμετωπίζει με αμηχανία την επίσκεψη Ομπάμα στην Αγκυρα, ο Γ. Παπανδρέου αναλαμβάνει διεθνείς πρωτοβουλίες με στόχο να καταδείξει την απουσία του Κ. Καραμανλή.
    Αντικείμενο των επαφών που θα έχει τις ερχόμενες εβδομάδες ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ είναι η διεθνής οικονομική κρίση και ο ρόλος που πρέπει να επιτελέσει η Ευρωπαϊκή Ενωση. Η αρχή θα γίνει σήμερα το μεσημέρι στη Φραγκφούρτη, την έδρα της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

    Ο Γ. Παπανδρέου θα συναντηθεί με τον Γάλλο πρόεδρο του τραπεζικού ιδρύματος Ζ. Κ. Τρισέ και τον έλληνα αντιπρόεδρο Λ. Παπαδήμο και στη συνέχεια θα γευματίσει μαζί τους. «Πάω στη Γερμανία για να προσπαθήσω να κάνω τη δουλειά που δεν έκανε ο πρωθυπουργός», είπε στα κομματικά στελέχη στη Βέροια, λίγες ώρες πριν μπει στο αεροπλάνο.

    «Στην κρίση παίρνεις πρωτοβουλίες ή σε παίρνει από κάτω και την κυβέρνηση Καραμανλή την έχει πάρει από κάτω» επισήμανε και κατηγόρησε τον Κ. Καραμανλή πως, «αντί να ψάχνει συμμαχίες, προσπαθεί να βρει προστάτες και αφεντικά».

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα επισημάνει την ανάγκη η Ενωση να δείξει ευελιξία, αυξάνοντας το περιθώριο του ελλείμματος από το 3% στο 6% με την προϋπόθεση ότι θα πρόκειται για μέτρα στήριξης της κοινωνικής συνοχής και επενδύσεις σε υποδομές.

    Υποστήριξη
    Επίσης, θα ταχθεί υπέρ της έκδοσης ευρωομολόγων για να στηρίξουν οι πιο ισχυρές οικονομίες όσες αντιμετωπίζουν πρόβλημα και θα δηλώσει την υποστήριξη του κόμματός του στην εμβάθυνση της ΟΝΕ με απώτερο στόχο την οικονομική διακυβέρνηση.

    Την Τετάρτη ο Γ. Παπανδρέου θα προλογίσει τον διεθνούς φήμης οικονομολόγο και νομπελίστα Π. Κρούγκμαν και μετά από λίγες ημέρες θα αναχωρήσει για το φόρουμ της Σοσιαλιστικής Διεθνούς στη Χιλή. Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή ο Γκ. Μπράουν και ο Χ. Λ. Θαπατέρο. Αμέσως μετά, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα μεταβεί στη Νέα Υόρκη προκειμένου να παραστεί στην καταληκτική συνεδρίαση της επιτροπής Στίγκλιτζ.
    Εν όψει των ευρωεκλογών ο Γ. Παπανδρέου σχεδιάζει και άλλες εξορμήσεις σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες με στόχο οι σοσιαλιστές ηγέτες να συντονίσουν τις προσπάθειές τους για την αλλαγή των συσχετισμών και την αντιμετώπιση της διεθνούς οικονομικής κρίσης.
    Την ερχόμενη Κυριακή, αντί περιοδείας σε κάποιον επαρχιακό νομό, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θα παρουσιάσει τις προτάσεις της αξιωματικής αντιπολίτευσης για το κοινωνικό κράτος.
    Από το ΕΘΝΟΣ

    Όλοι μπορείτε να κάνετε τις συγκρίσεις περί καταλληλότερου...

  12. Le canard avatar
    Le canard 16/03/2009 15:23:27

    Το θέμα δεν είναι για τι ευθύνεται το σημιτικό ΠΑΣΟΚ. Αυτά, με την ηγεσία ΓΑΠ και εφόσον ελέγξει ο ίδιος το ΠΑΣΟΚ, θα ξεχαστούν σε κάποιο μεγάλο βαθμό. Αν και αυτή τη στιγμή, για τον κόσμο, πιστεύω, ότι προέχει να απαλλαγεί από την ακυβερνησία και την ανασφάλεια και, χωρίς να έχει ξεχάσει το αμαρτωλό παρελθόν του ΠΑΣΟΚ, έχει κουραστεί από τη ΝΔ και απλά θα πάει στην εν-αλλαγή. Το θέμα λοιπόν, δεν είναι τόσο το τι έκανε στο πρόσφατο παρελθόν το ΠΑΣΟΚ, αλλά τι έκανε η ΝΔ. Και εάν αρχίσουν να σκαλίζουν οι ΠΑΣΟΚοι, θα βρούν πολλούς σκελετούς στην ντουλάπα της ΝΔ. Το ζήτημα είναι πως θα τα χρησιμοποιήσουν. Διότι και οι Νεοδημοκράτες βρήκαν των ΠΑΣΟΚων, αλλά δεν τα έβγαλαν στη φόρα. Αν οι ΠΑΣΟΚοι τα βγάλουν έξω, τότε η ΝΔ θα βαρέσει μπιέλες.

    @Μάρκος

    Δεν ήταν μόνον Ουκρανοί. Ηταν και Ρώσοι και Καυκάσιοι κ.λ.π.. Ηταν Πόντιοι και άλλοι που τους είχαν εγκαταστήσει στην Κύπρο και γενικότερα ακολουθήθηκε μια πολιτική υπαρπαγής της ψήφου των Ποντίων με τα πλέον δόλια μέσα (διαβατήρια, επιχορηγήσεις, ελληνοποιήσεις...).

  13. theo1611 avatar
    theo1611 16/03/2009 15:28:18

    Τελικά, τώρα που το σκέπτομαι τα πράγματα είναι απλά.

    Τα σαϊνια θα μας αναλύσουν τις υποθέσεις με πραγματικά στοιχεία πως τις χειρίστηκε το ΠΑΣΟΚ και πως η ΝΔ και θα αποδείξουν πως το ΠΑΣΟΚ τις διαχειρίστηκε καλύτερα για το δημόσιο συμφέρον!!!

    Χαρτί και καλαμάρι δηλαδή!!!

    Αν ο Χ πήρε 15 και κερδίσαμε 100, τον προτιμώ από τον Ψ που δεν πήρε τίποτα και μπήκαμε μέσα και 85!!!

  14. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 15:29:51

    @Προβοκάτωρ

    "Αντε παλι με το 99"

    Δηλαδή εκτός από τους μεγαλοκαρχαρίες, που ξεπλέναν τα κέρδη από το χρηματιστήριο βαφτίζοντας αποθήκες των 90 τετραγωνικών βιομηχανίες κατασκευής αεροπλάνων, κονόμησες και συ λεφτά το '99;

    Αν ναι, είσαι αγαπητέ μου από τους λίγους.

  15. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 15:40:03

    Μέχρι και ο Κουφοντίνας "έπαιζε" Γενικές Αποθήκες...

  16. Robin Hood avatar
    Robin Hood 16/03/2009 15:40:58

    Στην Ελλάδα η ταρίφα είναι 8-9 χρόνια κι αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Μη λέμε παραμύθια. Δέκα χρόνια το πολύ, ειδικά αυτή τη φορά, λόγω ακραίας "υπερφόρτωσης του συστήματος" (βλέπε τα κακουργηματικά, δηλαδή "απογραφή", τιμημένα ομόλογα και Βατοπαίδι, τα λοιπά είναι συνήθη πταίσματα, η Μίζενς μόνιμη θεσμοποιημένη πολιτική παραβατικότης από το 1956).
    Τα είκοσι ούτε να τα σκέφτεστε. Πάω στοίχημα ότι θέλετε, πώς το 2019 - 2020, σε καμμιά περίπτωση αργότερα, αλλά ούτε και ενωρίτερα, θα έχουμε πάλι κυβέρνηση της ΝΔ (ή του διαδόχου σχήματος).

  17. Επενδυτής από τη Μπουρκίνα Φάσο avatar
    Επενδυτής από τη Μπουρκίνα Φάσο 16/03/2009 15:43:27

    @ 17-18
    Το άλλο με το "Γερμανό" και την COSMOTE το ξέρετε;

  18. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 15:54:16

    Δυνατές περιπτώσεις:

    1) Φαληρίζουμε τώρα => γίνονται εκλογές => βγαίνει το ΠΑΣΟΚ => ΠΑΣΟΚ με πραγματικά άδεια ταμεία => όχι προσλήψεις, ρουσφέτια, πλιάτσικα που έχει ήδη τάξει=> το πολύ σε 3 μήνες το ΠΑΣΟΚ κάτω 20% => ακυβερνησία => συγκυβερνήσεις, νέα κόμματα ή ότι άλλο προκύψει.

    2) Γίνονται τώρα εκλογές => βγαίνει το ΠΑΣΟΚ => ΠΑΣΟΚ με κάποια χρήματα στα ταμεία => χαμός στις προσλήψεις, ρουσφέτια και πλιάτσικα => το πολύ σε 3 μήνες φαληρίσαμε => μισθοί, φαγοπότια γιοκ => το ΠΑΣΟΚ κάτω 20% => ακυβερνησία => συγκυβερνήσεις, νέα κόμματα ή ότι άλλο προκύψει.

    Οπότε ας μην χαίρονται και πολύ στο ΠΑΣΟΚ...

  19. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 16/03/2009 16:00:48

    Επειγει λοιπον η εκλογικη αναμετρηση για χαραξη πλευσης στην πολιτικη και ανασυγκροτηση της καθ' ολοκληρια αποδομημενης χωρας,
    ενω παραλληλα υποχρεουται η Ελληνικη Δικαιοσυνη να δρασει, φροντιζοντας την εκτοπιση των βρωμερων Αετονυχηδων με εγκλεισμο στον Κορυδαλλο και κατασχεση ολων των μεσα στην τελευταια 5ετια κεκτημενων κινητων και ακινητων.
    Η χωρα ρημαδιο απο την επιδρομη της γαλαζιας Λεγεωνας Θεονηστικων οφειλει να ορθοποδησει και παντι τροπω να αναβιωσει.
    Καθε στιγμη καθυστερησης ισοδυναμει με ενα χρονο οπισθοδρομησης.

  20. Robin Hood avatar
    Robin Hood 16/03/2009 16:12:00

    @ 21
    Είτε πραγματικά άδεια ταμεία είτε κάποια λίγα χρήματα στα ταμεία, ξέρεις τί θα πεί το ΠΑΣΟΚ (με φωνή στεντόρεια και πολύ μπάσα):
    "Παραλάβαμε καμμένη γή".
    Δανεικά θα πάρουν, φυσικά, όπως παίρνουν και τώρα οι άλλοι.
    Αυτό που θα κρίνει την τύχη τους (όπως ήδη έκρινε των ΝΔ) είναι η εντύπωση που θα δώσουν ως προς την επάρκεια στη διακυβέρνηση και διαχείριση, όχι τα λεφτά που θα βρούν στο ταμείο. Τονίζω τη λέξη εντύπωση.
    Ούτως ή άλλως με κρατικά λεφτά Γερμανικά, Σουηδικά, Δανέζικα, Γαλλικά (και από την άλλη με επενδυτικά Κινέζικα και Αραβικά) θα κινηθούν. Όπως και τώρα οι άλλοι.
    Αλλά οι άλλοι έδειξαν τελεσίδικα ότι δεν μπορούν να διαχειρισθούν. Οι Πασόκοι; Δεν ξέρω, ίδωμεν.

  21. BORDELLO avatar
    BORDELLO 16/03/2009 16:21:53

    "Αυτό που θα κρίνει την τύχη τους (όπως ήδη έκρινε των ΝΔ) είναι η εντύπωση που θα δώσουν ως προς την επάρκεια στη διακυβέρνηση και διαχείριση"

    Για αυτόν τον ρόλο μάλλον ετοιμάζουν τον ...Νεονάκη.

  22. Υγιειονομικός Υπάλληλος avatar
    Υγιειονομικός Υπάλληλος 16/03/2009 16:22:45

    "Ζήτω ο Ρουσόπουλος και οι λοιπές προοδευτικές δυνάμεις της ΝΔ (μετά ή άνευ συζύγων) που έβαλαν τον Καραμανλή να αυτοδιαψευθεί και να μην στείλει ούτε ένα σκανδαλιάρικο λαμόγιο στο δικαστήριο".

    Χα χα χα, και ο "ανήλικος" και άβουλος Καραμανλής τους άκουσε και έκανε ότι βλακεία του συνέστησαν!!
    Ενώ για κάτι "απογραφές", για κάτι μαστρωπούς και Μπαιρακτάρηδες, για κάτι "Βασικούς Μετόχους" και άλλες επικοινωνιακές "που..τιές" που είχαν (πρόσκαιρη) επιτυχία, ποιός είχε την πρωτοβουλία; Οι προηγουμένως αναφερθέντες, ο ίδιος ο Καραμανλής, ο Πάκης και ο Παραλογοσκούφης ή μήπως η θεία μου η Αμερσούδα;
    Όπου και να πιάσεις λερώνεσαι. Το μαγαζί δεν είναι για να έχει άδεια, λουκέτο του πρέπει.

  23. Robin Hood avatar
    Robin Hood 16/03/2009 16:25:18

    @ 24
    Εγώ πάλι άκουσα ότι ετοιμάζουν μεταγραφή του Αλογοσκούφη. Είναι ακόμα πολύ πιό αξιόπιστος, τον προτιμώ, όπως και τον Τζόρτζεβιτς αντί Λέτο..

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/03/2009 16:31:50

    Πράσινα πουλάκια μου ...

    Ή μάλλον ερπετά.

    Σηκώσατε πάλι το κεφάλι και βγάλατε τη διχαλωτή γλώσσα, επειδή ο αμερικανοτσολιάς προηγείται σε στημένες δημοσκοπήσεις.

    Του αξίζει του Καραμανλή, δεν είχε διαβάσει Ηράκλειτο :
    ό,τι έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα.

  25. Ιταλοτσολιάς avatar
    Ιταλοτσολιάς 16/03/2009 16:38:40

    @ 27
    Χτυπάνε, χτυπάνε...
    Άντε να μη πώ τώρα τι ναπολιτάνικη μαγιονέζα χτυπάνε.

  26. Ιταλοτσολιάς avatar
    Ιταλοτσολιάς 16/03/2009 16:40:01

    Δεξιούληδες και καρα-δεξιοί:
    Finito la musica, passato la fiesta.

  27. Μάρκος avatar
    Μάρκος 16/03/2009 16:42:54

    @Le canard, η ουσία για μένα είναι ότι, δεν την πλήρωσε κανείς για την νοθεία του 2000. Έφτασαν να παίζουν ουκρανοί ποδοσφαιριστες στην Γαλλια με ελληνικά διαβατήρια, και κανείς δεν τιμωρήθηκε. Η ατολμία του Καραμανλή το 2000, έφερε μόνο προσωρινά αποτελέσματα. Έφερε μεν τη νίκη του 2004, αλλά έδωσε το άλλοθι στα λογής λογής λαμόγια που έκαναν τις ελληνοποιήσεις το 2000, να καταλάβουν ότι έχουν απέναντί τους έναν άτολμο πρωθυπουργό, που για τις αποκαλύψεις των ελληνοποιήσεων, την πλήρωσε μόνο ο Καρατζαφέρης.

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 16:47:43

    Το λυπηρό είναι ότι το ΠΑΣΟΚ θα το βγάλει νικητή η νεοεισερχόμενη γενιά (18άρηδες) που μεγάλωσαν επί ΝΔ τα τελευταία 5 χρόνια και θέλουν μια αλλαγή (τρομάρα μας).
    Μέχρι να καταλάβουν τι έγινε και φάνε κι`αυτοί τη παπάρα, θα έχουν γίνει τριαντάρηδες και θα έρθει μια άλλη γενιά αθώων πιτσιρικάδων που θα θέλει την ΝΔ για να δεί επιτέλους αλλαγή.
    Και αυτό θα γίνεται εσαεί και ad infinitum. Σαν να ζούμε σε επεισόδιο του Twilight Zone μου φαίνεται το όλο σκηνικό. Φοβάμαι.

  29. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/03/2009 16:50:11

    Tο ΠΑΣΟΚ δεν εχει αναγκη να διορισει ξενους για να παρει ψηφους αυτη τη φορα.Αρκει που θα μοιρασει υπηκοοτητες.Εχει εξαγγειλει ότι θα παρουν ιθαγενεια όλα τα παιδια μεταναστων που γεννηθηκαν στην Ελλάδα και αρκετοι παλιοι μεταναστες.Ειναι πανω απο 500.000 νεοι ψηφοι.

  30. theo1611 avatar
    theo1611 16/03/2009 16:50:14

    Προσ...γελώ!!!

    Δεν αντέχω, θα σκάσω από τα γέλια. Χα χα χαααααααααα

    ΥΓ: Για μας που μεγαλώσαμε και τα χάλια μας!!!!

  31. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 16/03/2009 17:39:19

    25. Η μερα οπου η παρεα Αλογοσκουφη κουβαλουσε τον Βασικο μετοχο να τον πασαρει στην Ευρωβουλη ηταν η αποφραδα τους.
    Απο την πρωτη μερα διακυβερνησης θεωρηθηκαν για καμμενο και επικινδυνο χαρτι.
    Δεν ξερω τι αντιδρασεις ηγειρε αυτη τους η ενεργεια τοτε, που κανεις δεν ασχολιοταν με ξενο τυπο παρα μοναχα με μπλε αλογα και γαλαζιες πισινες.

  32. Αντώνης avatar
    Αντώνης 16/03/2009 18:30:57

    Συγκεντρώνουν στοιχεία και για Χατζηεμμανουήλ

  33. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/03/2009 18:48:50

    Έχω δύο επιφυλάξεις.

    1. Οι 4 μονάδες που προηγείται το ΠΑΣΟΚ το θέτουν στο 30-31%. Με τέτοια ποσοστά δεν κυβερνάς όχι 20 χρόνια, ούτε 20 λεπτά. Μέχρι το 42% έχουν πολύ δρόμο ακόμα.

    2. Το ξανάπα. Ας είμαστε δίκαιοι. Μπορεί στα εσωτερικά να τα σκάτωσε, αλλά στα εξωτερικά ο Καραμανλής παρήγαγε έργο. Ξεκουβάλησε τη χώρα από το άρμα της Αμερικής. Έκανε τρεις μεγάλες συμφωνίες με τους Ρώσους (Κυπριακό, ενεργειακό, αμυντικά) και ταυτόχρονα έκλεισε το μάτι στη Γαλλία του Σαρκοζύ (αμυντικά και διάφορα Ευρωπαικά θέματα)

  34. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 18:58:11

    Τηλέμαχε 10-13 μονάδες είναι η διαφορά , κοίταξε να προετοιμάζεσαι μην σούρθει ξαφνικά και δεν το αντέξεις...

    @36 Ναι ρε ο Σημίτης προσωπικά....

  35. Le canard avatar
    Le canard 16/03/2009 19:05:59

    @Μάρκος 30

    Το θέμα είναι ότι ούτε η ΝΔ (Καραμανλής) ανακίνησε θέμα, διότι και η ίδια δεν ήθελε τότε να πάρει την κυβέρνηση. Το αντίθετο μάλιστα, η ΝΔ έβριζε όσους αποκάλυψαν τότε το θέμα (όχι βέβαια τον Φ(τ)ράγκα, ο οποίος αντέγραφε.

  36. Factorx avatar
    Factorx 16/03/2009 19:33:36

    Οριστική απόταξη από την ΕΛ.ΑΣ. αστυνομικού – τραβεστί!
    16 Μαρτίου 2009, 19:19

    της Βασιλικής Κόκκαλη
    Συνέβη και αυτό! Αστυφύλακας – τραβεστί που υπηρετούσε στην ΕΛ.ΑΣ., ντύνονταν γυναικεία και προσπαθούσε να αντιμετωπίσει με …μίνι φούστα και με γόβες την εγκληματικότητα.

    Ο συγκεκριμένος αστυφύλακας αποτελεί, πλέον, παρελθόν για το σώμα με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας. Το ΣτΕ «επισφράγισε» την απόφαση του πειθαρχικού συμβουλίου των αστυφυλάκων που έκρινε ότι ο συγκεκριμένος αστυνομικός πρέπει να αποταχθεί οριστικά από το σώμα.

    Ο αστυνομικός – τραβεστί συνελήφθη μετά από τηλεφωνήματα πολιτών (τον Μάιο του 2000), οι οποίοι τον έβλεπαν στο άλσος που ευρίσκεται απέναντι από την φοιτητική εστία Ζωγράφου να περιφέρεται φορώντας μπλε μίνι φούστα, μαύρο καλσόν, γόβες και μαύρο στηθόδεσμο ορατό μέσα από ανοικτό λευκό πουκάμισο. Μάλιστα, στην κατοχή του είχε και μια τσάντα με γυναικεία ρούχα (δύο καλσόν, δύο γυναικείες κάλτσες, μαύρες ζαρτιέρες, μπλε φουλάρι) και δύο πανιά που χρησιμοποιούσε για να γεμίσει τον στηθόδεσμο.

    http://www.protothema.gr/content.php?id=26233

  37. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 19:42:16

    Ευτυχώς που δεν βρέθηκε και κανένα πράσινο στρινγκ...

    Γειά σου ρε Φάκτορα με τις αναρτήσεις σου
    Μετά τις εκλογές θα αποταχθούν επίσης πολλοί τραβεστί πολιτικοί...

  38. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 19:53:20

    Οχι ρε συ,δεν κονομησα.
    Γιατι απλως δε μπηκα.
    Το γυροφερνα εδω που τα λεμε τον τελευταιο καιρο,αλλα η καυμενη η μανα μου,μου ειπε,παιδακι μου,θα χασεις τον υπνο σου.
    Και την ακουσα.
    Και δεν εχασα,ουτε τον υπνο μου,ουτε και τα λεφτουδακια,τα λιγα,που ειχα.

  39. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 20:02:35

    Η αέναη (και κουραστικά επαναλαμβανόμενη) συζήτηση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο κομμάτων εξουσίας συνεχίζετα
    Οι πασόκοι, ενθουσιώδεις μέσα στην ανυπομονησία τους, ονειρεύονται πολυετή εξουσία (''20 χρόνια μόνο; τι είναι αυτά που λέτε!'') και τονίζουν περιχαρείς αφενός την ανικανότητα του Κώστα Καραμανλή (''ο άχρηστος χοντρός θέλει μόνο εξουσία για να κάθεται στο σπίτι του να τρώει σουβλάκια και να παίζει play-station'' μαζί με τους κουμπάρους του, τους βατοπεδινούς και τους Πακιστανούς) και την προκοπή του Γιώργου Παπανδρέου (''ο άνθρωπος έχει πάρει τους δρόμους και τα στενά της οικουμένης και μεταλαμπαδεύει τη συνταγή του για το ξεπέρασμα της παγκόσμιας κρίσης, επαναφέροντας την Ελλάδα στη ζηλευτή θέση που κατείχε στο διεθνές προσκήνιο πριν από την κατάληψη της εξουσίας από την επάρατο''.
    Οι νεοδημοκράτες, πάλι, αμφισβητούν τις ηγετικές ικανότητες του Γιώργου Παπανδρέου ''o Jeffrey δεν μπορεί να μοιράσει δυο γαϊδουριών άχυρο, μονάχα στο ζεϊμπέκικο ενώπιον τούρκου παλαμακιστή τα καταφέρνει, να μην ξεχνάμε το σχέδιο Ανάν, την Ολμπράιτ, την Καραχασάν'', αντίθετα από τον Κώστα Καραμανλή που ''μείωσε το ποσοστό του ελλείμματος, άνοιξε τη χώρα προς την Ρωσία, έκοψε τον βήχα στον Μπους, έφερε τους Κινέζους στα πόδια μας και υπερασπίζεται τα εθνικά μας δίκαια στις Θερμοπύλες των διεθνών φόρουμ, χωρίς όμως να ηττάται σαν τον Λεωνίδα, γιατί είναι γάτα με φτερά''.
    Οι οπαδοί των δύο κομμάτων πιστεύουν ακράδαντα ότι τους χωρίζει αγεφύρωτος γκρεμός, άβυσσος, χάος... Κι αν τους πει κανείς ότι και τα δύο κόμματά τους δοκιμάστηκαν στην εξουσία και έφεραν την Ελλάδα στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα αρχίζουν τα ''ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ'' - το μόνο σημείο στη ‘‘συλλογιστική’’ τους ταυτίζονται.
    ΝΑΙ, ο Σημίτης έκανε κάποια λάθη, ΑΛΛΑ ο Γιώργος Παπανδρέου θα τακτοποιήσει, μαγικώ τω τρόπω, τα πάντα.
    ΝΑΙ ο Καραμανλής τα έκανε μαντάρα στα ''εσωτερικά μέτωπα'', ΑΛΛΑ τον υπονόμευε η Ντόρα, οι κακοί του συνεργάτες, οι συγκυρίες.
    ΝΑΙ, ο Γιώργος δεν είναι ο ηγέτης που όλοι θα θέλαμε, ΑΛΛΑ σύγκριση με τον μπούλη είναι πολύ καλύτερος.
    ΝΑΙ, ο Καραμανλής απέτυχε, ΑΛΛΑ ο Γιωργάκης θα μας ξεπουλήσει στους Αμερικανούς.
    ...
    Εντωμεταξύ, το καραβάκι επί του οποίου διεξάγεται αυτός ο ιδιότυπος εμφύλιος μεταξύ καπεταναίων, μηχανικών και λοστρόμων (η Ελλάδα)ταξιδεύει μέσα στον άγριο καιρό, έχοντας ρότα προς τα βράχια. Κανείς δεν νοιάζεται. Να δούμε μετά το ναυάγιο σε ποιο ξερονήσι θα ξεβραστούμε, κι αφού μετρηθούμε και δούμε ποιοι φαγώθηκαν από τους καρχαρίες, οι υπόλοιποι να συνεχίσουμε απτόητοι τους καβγάδες μας...

  40. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/03/2009 20:56:49

    Σπατζιώτη, το ξανάπα και αυτό. Εγώ σε όλη μου τη ζωή ψήφισα ΝΔ μόνο μία φορά, το 2004. Δεν ανήκω καθόλου στην κατηγορία που με κατέταξες. Και μάλιστα λίγα λεπτά πριν γράψω αυτό εδώ σε άλλο νήμα είχα εξηγήσει τις θέσεις μου για το ΛΑΟΣ και είχα πει ότι θα ψηφίσω Παπαθεμελή (?p=5603). Το ότι προέρχομαι από την κεντροδεξιά δεν το κρύβω. Κανείς δεν προήλθε από παρθενογέννεση. Αλλά το ότι από το 93 μέχρι το 07 να έχω ψηφίσει μία φορά ΝΔ (σε εθνικές και ευρωεκλογές) το λέω και αν θέλεις μην το πιστεύεις. Όλα αυτά όμως δεν με εμποδίζουν να βλέπω και να αποδέχομαι τη στροφή στη Ρωσία.

    Και να πω και κάτι ακόμη. Θα ήθελα να τραβήξει αυτή η κυβέρνηση όσο περισσότερο γίνεται. Ξέρεις γιατί και μέχρι πότε; Μέχρι να ξεκινήσει να χτίζεται το νότιο κομμάτι του "South stream" Βουλγαρία-Ελλάδα-Αλβανία, επειδή πιστεύω ότι είτε ο ΓΑΠ, είτε η Ντόρα ακολουθήσει δεν το έχουν σε τίποτα να το σταματήσουν τελείως, εάν δεν έχει ήδη αρχίσει. Αν ξεκινήσει αύριο, τότε ειλικρινά χέστηκα να κυβερνήσει και ο Τσίπρας από μεθαύριο. Ναι, θεωρώ ότι μας "ασφαλίζει" η προώθηση του αγωγού αυτού και μας θέτει για πολλά χρόνια σε μία θέση καλύτερης ισορροπίας μεταξύ των μεγάλων δυνάμεων από αυτή που είχαμε και επί Μητσοτάκη (ξερή αμερικανολαγνεία) και επί Σημίτη (αμερικανολαγνεία με κλείσιμο ματιού στους Γερμανούς).

    Αν διαφωνείς με αυτά πες μου που ακριβώς.

    Πάντως δεν δέχομαι να μου λες ότι "δε νοιάζομαι για τη ρότα προς τα βράχια". Εξέθεσα τι είναι για μένα σημαντικότερο και έχω καθαρή άποψη, η οποία βασίζεται σ' αυτά που εγώ θεωρώ σημαντικά.

  41. Hellenic avatar
    Hellenic 16/03/2009 21:09:24

    Aυτο που πρεπει να γινει, ειναι να ενδυναμωθει ξανα η μεσαια ταξη στην Ελλαδα, της οποιας η απαισιοδοξια ειναι πλεον εμφανης και οχι αδικα. Αυτη ειναι ο στυλοβατης της Δημοκρατιας, κομματι της οποιας εξελεξε τον Γεωργιο Παπανδρεου με αμεση ψηφοφορια. Αυτο πρεπει να γινεται σε ολα τα κομματα,(πλην ΚΚΕ). Να δουμε αν θα γινει και στη Ν.Δ.Τοτε μονο θα γινει πραξη η επανιδρυση του Κρατους.

  42. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/03/2009 21:19:57

    @46
    Φίλε Τηλέμαχε, δεν είχα υπόψη μου εσένα με το παραπάνω σημείωμά μου. Μιλούσα για μια γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας (στην ΤΒ, στις εφημερίδες, στα μπλογκ, στα καφενεία παντού) και που θυμίζει αντιπαράθεση μεταξύ ''΄γαύρων'' και ''βάζελων''.
    Από την άλλη, δεν έχω καμία διάθεση να μηδενίσω την προσφορά (αν υπάρχει, αν καταφέρνω να τη διακρίνω) κανενός κόμματος. Για παράδειγμα, μοιράζομαι μαζί σου την άποψη ότι η ''στροφή'' του Κ. Καραμανλή προς τους Ρώσους είναι θετική για τα συμφέροντα της χώρας μας, όπως και τις επιφυλάξεις σου σχετικά με το πώς θα σταθούν απέναντι σ' αυτό το ζήτημα ο Γ. Παπανδρέου και η Ντόρα.
    Αυτό που προσπάθησα να θίξω ήταν η περιχαράκωση ορισμένων πίσω από τα κομματικά τους ταμπούρια (άλλοι από ατομικό συμφέρον, άλλοι από ελπίδα για κάποιο ατομικό συμφέρον κι άλλοι - οι περισσότεροι - από βλακεία), πράγμα που θεωρώ άκρως επιβλαβές για την όποια πορεία μας. Είμαστε μικροί, είμαστε λίγοι και, δυστυχώς, αλλήθωροι, νομίζοντας μάλιστα ότι μας πάει κιόλας.

  43. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 22:29:06

    Δεν βλέπετε τις άλλες χώρες που είναι οργανωμένες και λειτουργούν και που οι πολίτες τους δεν ασχολούνται με τα κόμματα στον βαθμό που το κάνουμε εμείς;