#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως τα τρία ΔΕΝ του Α. Λοβέρδου έγιναν τρία ΝΑΙ

[caption id="attachment_84661" align="alignnone" width="575" caption="Σε εξέλιξη το Πανιατρικό συλλαλητήριο στο υπουργείο Υγείας"][/caption]

Δεν θέλω να θυμάμαι το παρελθόν αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η μνήμη μου δεν με αφήνει ώστε να βρω και την …ησυχία μου!!!

Έτσι, μου ήρθε η μνήμη όταν χθες τον άκουσα πάλι στη Βουλή να λέει:

«Όχι άλλα ψέματα»…,είπε και χαρακτήρισε «αναλήθειες» τα όσα λένε οι γιατροί πως το νέο νομοσχέδιο θα τους μετατρέψει σε μεροκαματιάρηδες των 500 ευρώ…

Αναφορικά με το θέμα του ΟΑΕΕ ο κ. Λοβέρδος είπε πως δεν ισχύουν αυτά που ακούγονται περί συμβάσεων μεσαιωνικού τύπου…

Έτσι, θυμήθηκα ότι στη συζήτηση για το ασφαλιστικό, με τους εκπροσώπους των ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, ο κ. Λοβέρδος (τότε Υπουργός Εργασίας) υπογράμμισε ότι για την κυβέρνηση ισχύουν τρία «δεν».

«Δεν θα αλλάξουν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης, δεν θα μειωθούν οι συντάξεις, δεν θα αυξηθούν οι εισφορές».

Πόσο μακριά ακούγεται…

Κι όμως τα τρία ΔΕΝ έγιναν τρία ΝΑΙ…

Antiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 09/02/2011 13:18:53

    Μάλλον αναφέρεσαι στα 3 ΔΕΝ τα παλαιά . Για τα καινούρια μήπως έχασε το μέτρημα ή θέλεις μηχανάκλι για να μετρήσεις ; Τέτοιο μένος εναντίον όλων αυτών που αγωνίζονται δεν έχω ματαδεί. Πρέπει να μπεί στο βιβλίο γκίνες γιατί είναι ό μοναδικός που αυτοδιαψεύδεται σε τοσο μικρό χρονικό διάστημα.

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 13:20:50

    Αν και η παροιμία "ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρωτο χρόνο χαίρονται" έχει διαψευστεί (προς το παρόν) ......... ας έχουμε κατά νού ότι ............ ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΤΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ και ως σήμερα ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΔΕ ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΕ ......... ΤΕΛΙΚΑ (ως λαϊκή σοφία).!!!!!


    Ο "ΧΡΟΝΟΣ" ΑΝ ΔΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ........ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ(μαζί με την επίρρεια του αρχικού σόκ) Κύριε ΥΠΟΥΡΓΕ !!!!!



    *Μιά άποψη.-

  3. tiramola avatar
    tiramola 09/02/2011 13:38:56

    Σε κάθε περίπτωση η φιλοσοφία του νομοσχεδίου έχει τη σύμφωνη γνώμη της συντριπτικής πλειοψηφίας της κοινωνίας.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ tiramola 09/02/2011 13:53:20

      Της "κοινωνίας" ........ των cartoons .... tiramola ???? Μπορεί !!

      ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΜΩΣ .......... ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΠΙΟ ΝΟΣΗΡΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ !!!!!!!!! (ούτε με τη πιο φκιασιδομένη παρουσίαση από τους "υπηρέτες" της "εξουσίας" ΔΕ μπορεί να γίνει).



      *Μιά άποψη.-

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ STATHIS 09/02/2011 14:41:18

        Μου αρέσει που απαντάς σε τέτοια "επιχειρήματα"...

    • spiros avatar
      spiros @ tiramola 09/02/2011 14:28:36

      Ποιάς κοινωνίας ρε φίλε όταν αύριο ο γιατρός θα σου λέις πλήρωσε και πήγαινε να πληρωθείς από το πτωχευμένο κράτος;

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ spiros 09/02/2011 14:34:52

        Μόνο το "ΠΛΗΡΩΣΕ" θα σου λέν ...... ΠΑΝΤΟΥ & ΠΑΝΤΑ !!!!!
        (το πάνε να τα πάρεις πίσω ...... ξέχνα το , μαζί με τις ΕΙΣΦΟΡΕΣ στις ασφάλειές μας).

        ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ......... ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΓΚΑΙΡΑ !!!!


        *Μιά άποψη.-

  4. STAM avatar
    STAM 09/02/2011 14:15:38

    Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς σε αυτον τον άνθρωπο; Το Πανεπιστημιακό του ήθος; την ντομπροσύνη του λόγου του; το ενδιαφέρον του για τους συνανθρώπους του;
    Αλήθεια πως αυτό ο άνθρωπος έγινε καθηγητής Πανεπιστημίου;

    • butcher avatar
      butcher @ STAM 09/02/2011 15:02:29

      Ακουσα οτι καθηγητη τον εκανε ο μακαριτης Χριστοδουλος. Τον ειχε στην δουλεψη του ,κατι σαν συμβουλο και τετοια.
      Το εργο παιχτηκε πριν χρονια στην τηλεοραση και ο λοβερδο δεν το αρνηθηκε,οτι δηλαδη ειχε τις ευλογιες του Χριστοδουλου..

      Νομιζω ηταν εποχη με τις ταυτοτητες η κατι τετοιο.

      Εκει ο Χριστοδουλος μαλιστα εξεφρασε και το παραπονο του:
      "και συ τεκνον βρουτε" παραφρασμενο,βλεποντας το λοβερδο να ειναι εναντιον του..

      Υ.Γ
      Αμα τον βλεπω να επικαλειται την .."πανεπιστημιακη του ιδιοτητα" μουρχεται να του ριξω καμμια ροχαλα.
      Αν βεβαια το τηλεκοντρολ ειχε την δυνατοτητα : find and destroy target..
      Ωχ! παιδια θα τον ειχα εξαφανισει .

      Ειναι γατί μην το βλεπετε ετσι 1.50 με τα χερια στην αναταση...

  5. ALAN avatar
    ALAN 09/02/2011 14:31:37

    Καλά ο Υπουργός ΚΟΡΟΪΔΕΥΕ... τίποτα πρωτότυπο .
    Οι συνδικαλιστές ; Κοιμόντουσαν ή πούλησαν ακριβά την αφωνία τους ;
    Βέβαια οι δημοσιογράφοι τίποτα δεν κατάλαβαν ......
    ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ....

    Αν αλλάξει όμως η Κυβέρνηση τοτε ... θα της ...γανώσουμε το κέρατο

    Περαστικά μας

  6. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 09/02/2011 15:05:41

    tiramola, ελπίζω οι αλλαγές στο ωράριο των δημοσίων υπαλλήλων να μην βαρύνουν και όλους εσάς τους σκληρά εραζόμενους για το όφελος της κοινωνίας στην Ιπποκράτους.

  7. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 09/02/2011 15:07:12

    ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ (Sorry for the mistake όπως λένε και στο πατρίδα μας το U.S)

  8. mixalios avatar
    mixalios 09/02/2011 15:28:33

    αυτός όταν λέει αλήθεια πάει στό σπίτι το βράδυ και κλαίει.

  9. Ρηγας Φερραιος avatar
    Ρηγας Φερραιος 09/02/2011 18:11:24

    Θαυμάστε τον!!!!

    h**p://www.youtube.com/watch?v=L6kqHyfcSCI&feature=related
    h**p://www.youtube.com/watch?v=Jh8hD-JO7v4&feature=related

  10. δημης avatar
    δημης 10/02/2011 01:17:06

    Τα 3 ΟΧΙ έγιναν 3 γιατί ΟΧΙ;;;