#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως σχεδιάζει ο Γ. Παπανδρέου να αντιδράσει

[caption id="attachment_104240" align="alignnone" width="600" caption="Το ελικόπτερο με το οποίο είχε φύγει κάποιος άλλος στην Αργεντινή"][/caption]

«Ο Γιώργος τώρα περνά τον κάβο και το καράβι κουνιέται», είναι η εκτίμηση επιτελών του Πρωθυπουργού, που κάνουν τους σχεδιασμούς για την επόμενη ημέρα. Τι περιλαμβάνουν αυτοί; Από ανασχηματισμό έως και νέο εκλογικό νόμο.

Στο Μαξίμου ζουν στον κόσμο τους και ελπίζουν ότι (αν, και) όταν «με το καλό» ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο, και στην περίπτωση που δεν υπάρξουν «πολιτικές επιπτώσεις» (δηλαδή διαφοροποιήσεις στην ψηφοφορία, αποχωρήσεις, διαγραφές, παραιτήσεις βουλευτών), θα μπορέσουν να αναπτύξουν το σχέδιο αντιστροφής του κλίματος και της δημιουργίας ενός φιλομνημονιακού πολιτικού συστήματος.

Το πρώτο βήμα είναι να ελεγχθεί και να μακιγιαριστεί η εκτελεστική εξουσία. Περιλαμβάνει μία κυβέρνηση με εξωκοινοβουλευτικούς υπουργούς που θα προέρχονται από τον οικονομικό – επιχειρηματικό κόσμο (όπως έχουμε γράψει ήδη).

Στο Μαξίμου δεν θέλουν πρόσωπα που θα προέρχονται από τον σκληρό πυρήνα του ΠΑΣΟΚ, διότι εκτιμούν ότι θα προκαλέσουν την οργή των πολιτών και δεν θα στείλει μήνυμα ανανέωσης του κυβερνητικού σχήματος. Το σενάριο είναι εν γνώσει υπουργών του ΠΑΣΟΚ (που στήριξαν τον ΓΑΠ σε όλες τις κρίσεις) και έχει προκαλέσει αντιδράσεις, όπως του Δ. Ρέππα που δηλώνει πρόθυμος να κάνει πίσω στο όνομα της «σταθερότητας του ΠΑΣΟΚ».

Παράλληλα η νέα κυβέρνηση θα επιμεριστεί σε τιμάρια που προορίζονται για τους εξωκοινοβουλευτικούς «υπερυπουργούς». Θα μοιραστεί σε κύκλους (π.χ. οικονομικό, εσωτερικών και δημόσιας τάξης, εξωτερικών και άμυνας κ.λπ.) και θα δοθούν ειδικές αποστολές σε συγκεκριμένα πρόσωπα (όπως ο κ. Ταμβακάκης, για τον οποίο λέγεται ότι θα αναλάβει τις αποκρατικοποιήσεις).

Το επόμενο βήμα – αν όλα πάνε καλά με το μεσοπρόθεσμο – θα είναι ένα νέο εκλογικό σύστημα, που θα μπορεί να ισχύσει από τις επόμενες εκλογές λαμβάνοντας 180 ψήφους. Και εδώ τα κουκιά είναι μετρημένα: ΠΑΣΟΚ 156 + ΛΑΟΣ 15 + Ντόρα 5 + Κουβέλης 4 = 180 (σ.σ. δεν υπολογίζονται άλλες διαρροές που περιμένει το Μαξίμου).

Ο Παπανδρέου έχει ήδη πει ότι θέλει το μεικτό σύστημα με 200 μονοεδρικές περιφέρειες και 100 διορισμένους βουλευτές. Θεωρεί ότι έτσι θα εξασφαλίζει το ΟΚ της Ντόρας και του Κουβέλη, στους οποίους θα εξασφαλίσει ως αντάλλαγμα την κοινοβουλευτική τους παρουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/06/2011 20:47:46

    Μα το πρόβλημα δεν θα είναι για το ΠΑΣΟΚ αγαπητέ κύριε Παπανδρέου αν ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο.
    Το πρόβλημα θα είναι η εφαρμογή του και οι επιπτώσεις του:

    όταν πχ του χρόνου τέτοιο καιρό απορούν στο γιατί απέτυχαν, θα αναρωτιούνται ποια μέτρα θα πάρουν και ο κόσμος ένα χρόνο θα καίει καυσόξυλα με 1,000,000 άνεργους για να ζεσταθεί ενώ οι κομματάνθρωποι θα συνεχίζουν το πάρτι όπως τώρα.

  2. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 02/06/2011 20:49:54

    "Το σενάριο είναι εν γνώσει υπουργών του ΠΑΣΟΚ (που στήριξαν τον ΓΑΠ σε όλες τις κρίσεις) και έχει προκαλέσει αντιδράσεις, όπως του Δ. Ρέππα που δηλώνει πρόθυμος να κάνει πίσω στο όνομα της «σταθερότητας του ΠΑΣΟΚ».
    Αυτή η φράση υποδηλώνει και φανερώνει τον τρόπο σκέψεως των πασόκων διαχρονικά και διαστρωματικά. Για αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να πέσουν κάτω από 38%. Εκτός αν η πολιτική του ΓΑΠ οδηγήσει σε κάποια μεγάλη εθνική τραγωδία πχ μια εδαφική απώλεια λόγω των «φίλων» μας των Τούρκων.
    Βέβαια η όλη πολιτική του έως τώρα συνιστά μια μεγάλη Εθνική τραγωδία σε κάθε επίπεδο (οικονομικό, εθνικό, εκπαίδευσης και παιδείας, λαθρομεταναστευτικό, εξωτερικής πολιτικής κτλ). Ωστόσο οι περισσότεροι πασόκοι και πολλοί «προοδευτικοί τύποι» είτε θεωρούν μονόδρομό την πολιτική του είτε εθελοτυφλούν για να μην διαταραχθεί «η σταθερότητα του ΠΑΣΟΚ» και βγει η επάρατος Δεξιά.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 21:02:27

    Εγκλωβισαν το Σρεκ σε ενα ΚΑΠΗ - Αργυρουπολη !!!
    Θα ανταλλαξουν μασελες ???

    ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 21:11:45

      Μάλλον έκλεισε το deal από πλευράς ΕΕ για ένεση 27 δις το 2011 και 38 δις για το 2012, εάν και εφοσον η Ελλάδα δεν μπορέσει να απευθυνθεί στις αγορές…

      Αλλά σήμερα έγινε κάτι περίεργο: στους πίνακες των ισοτιμιών εμφανίστηκε ξαφνικά η δραχμή με κενά τα πεδία (το μάρκο έχει αρχίσει να εμφανίζεται από το 2010!)

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 02/06/2011 21:09:37

    Το ζαλισμένο εκδοτικό και οικονομικό σύστημα που διοικεί επί δεκαετίες την χώρα ρίχνει τις τελευταίες γυροβολιές του.

    Κυρίως προσπαθεί με τις παλιές συνταγές να διαχειρισθεί τέτοιας έκτασης προβλήματα.

    Στήριξαν τον πλέον ανεπαρκή πρωθυπουργό της μεταπολίτευσης.

    Τους καλοκαιρινούς μήνες τους περνάει στα νησιά και τους υπόλοιπους αντί να δρα αναλίσκεται σε μικροπολιτικές καντρίλιες.

    Την ΝΔ πήγαν να στριμώξουν μαζί με τους αφελής κομισάριους της Ευρωπαικής Ενωσης με την ντρίπλα της συναίνεσης και έδωσαν χρόνο να αναπτυχθούν στο κυβερνητικό κόμμα αντίροπες δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην είναι σίγουροι για τους 151.

    Τον Καρατζαφέρη προετοίμαζαν τόσο καιρό για να τσοντάρει με ψήφους το Πασόκ αλλά με την αλαζονεία του υπάρχει κίνδυνος να τα τινάξει όλα στον αέρα.

    Για τους άλλους πρόθυμους τι να πούμε.

    Η Ντόρα βολοδέρνει στο 1% και της στέλνουν για ενίσχυση την Ελσα και ο Φώτης θυμήθηκε τα νιάτα του τότε που έκανε τον αριστερό.

    Μαζί με τα ΜΜΕ που ελέγχουν πήγαν να πατρονάρουν τους αγανακτισμένους και να τους ελέγξουν αλλά μετά τα γιούχα στην βουλή συνειδητοποίησαν ότι τα πάντα είναι ρευστά.

    Προς το παρόν το μόνο που έχουν πετύχει είναι να στρέψουν την οργή του κόσμου εναντίον των πολιτικών.

    Και σε αυτή την περίπτωση κάνουν λάθος.

    Είναι θέμα χρόνου ο κόσμος να περιλάβει στις διαμαρτυρίες του και τους προπαγανδιστές.

    Από παντού αδιέξοδο.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/06/2011 21:10:03

    σύμφωνα με το Ρόιτερς πηγή των Βρυξελών είπε ότι μάλλον έκλεισε το deal από πλευράς ΕΕ για ένεση 27 δις το 2011 και 38 δις για το 2012, εάν και εφοσον η Ελλάδα δεν μπορέσει να απευθυνθεί στις αγορές...

  6. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 02/06/2011 21:11:13

    ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΑΠΟ 100 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΕΤΑΛΩΤΗ!
    ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ... ΚΕΣΕΔΕΣ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
    AXAXXAXAAXAAAX

  7. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 02/06/2011 21:12:30

    Η "τακτικη πασοκ" (κράξιμο σε αντιφρονούντες...) γυρίζει μπούμερανκ !!!

  8. alakran avatar
    alakran 02/06/2011 21:14:38

    εκπληκτικτος ο Λαζαριδης στο κλεισιμο του δελτιου στο αλτερ!

    • Theo avatar
      Theo @ alakran 02/06/2011 21:55:38

      εξαιρετικος!!!

  9. kiki avatar
    kiki 02/06/2011 21:21:20

    Αμ ανεβηκα στην Αθηνα και το ακουσα, για ολα φταει η επαρατος δεξα [προφορα δυτ.Πελοπονησου]
    Τα ΜΜΕ θα συνεχισουν την προπαγανδα, λαμβανουν ενισχυσεις απο την Τροικα και τους βολευει σε αυτην την τραγικη οικονομικη κατασταση που ειμαστε.
    Παιδες μια λυση υπαρχει να το καταλαβουν οι επιτελεις του ΓΑΠ.
    ΟΥΣΤ.......

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ kiki 03/06/2011 00:15:42

      Από έναν καταπράσινο νομό που πληροφορείται από τα Μ.Μ. Παραπληροφόρησης τι περίμενες; Ρώτα κι εμένα που τους τρώω στη μάπα καθημερινά. Δεν παλεύονται σου λέω. Στον μικρόκοσμό τους

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 21:23:42

    Σήμερα οι πραγματικοί άνεργοι ξεπερνούν το 1.300.000 αφού όχι μόνο δεν φαίνονται πουθενά ως άνεργοι οι υπάλληλοι με Δελτία παροχής υπηρεσιών αλλά τους έρχεται και περαίωση. Στό τέλος του 2011 οι άνεργοι δα ξεπεράσουν το 1.500.000 ενώ στο τέλος του 2012 τα 2.200.000 ,αλλά οι κουτοπόνοιροι ΠΑΣΤΟΚΟΙ ΈΧΟΥΝ τα προδοτικά μέσα που τους στηρίζουν για ιδίον όφελος και διατηρούν έτσι το βιοτικό επίπεδό τους στα πανάκριβα σπιτάκια τους.

  11. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 02/06/2011 21:30:35

    Για να ισχύσει νέος εκλογικός νόμος από τις αμέσως επόμενες εκλογές, απαιτείται ψήφιση από τα 2/3 της Βουλής=200 Βουλευτές. Οπότε ας μείνουν με την όρεξη, θα χάσουν πανηγυρικά, και με βάση τον εκλογικό νόμο Παυλόπουλου, απαιτείται περίπου 37,5 % για αυτοδυναμία.
    Ας προτιμήσουν τα super puma για ασφαλή διαφυγή, είναι παντός καιρού.

    • tpe avatar
      tpe @ dikigoros 7 03/06/2011 06:46:14

      Ναι... Με ποιους πιλότους είπαμε;;;; Με ΙΔΙΩΤΙΚΟ θα φύγει, να μου το θυμηθείς... Α, και κάτι ακόμα... Αντέχει η στέγης της Βουλής το ελικόπτερο, ή θα κάνει κι ακροβατικά;

  12. katalytikos avatar
    katalytikos 02/06/2011 21:50:39

    Τι άλλο πρέπει να δούμε για να ζητήσει εκλογές η Ν.Δ?
    Όταν θα φθάσει το ελικόπτερο θα είναι πολύ αργά για όλους!!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2011 21:58:04

    Ο τίτλος της ανάρτησης είναι λάθος.
    Το σωστό θα ήταν "πως σχεδιάζει ο ΓΑΠ να ΑΠΟΔΡΑΣΕΙ".

    • Απορία avatar
      Απορία @ Strange Attractor 02/06/2011 22:11:01

      Για τον ΓΑΠ θα'ρθει στελθ μπλακ χωκ με την ομάδα σηλ-6 που καθάρισε τον λαντεν....

      Μόνον έτσι θα μπορέσει να φύγει αν ολοκληρώσει (φτου-φτου) το πρόγραμμά του στα μούτρα μας μέχρι το 2013.

      • Καλά τώρα... avatar
        Καλά τώρα... @ Απορία 03/06/2011 06:28:47

        Δες το Black Hawk Down

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Strange Attractor 03/06/2011 01:56:19

      Προσυπογράφω!!!

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/06/2011 22:46:56

    Εδώ το ελικόπτερο με το οποίο είχε φύγει κάποιος άλλος στο Βουκουρέστι:

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/File:Romanian_Revlution_1989_3.jpg

    Δεν πρόλαβε όμως να πάει μακριά...

  15. βασίλης avatar
    βασίλης 02/06/2011 23:18:08

    Ο Γ.Α.Π. έχει ακόμα δυνάμεις για να κρατηθεί και αυτοί είναι.
    1. Η Κουνοβουλευτική ομάδα του ΛΑΟΣ, διότι ο Λαγός του παπανδρέου θα κάνει
    πάλι το θαύμα του, άλλως να το δηλώση απο τώρα γιατί ο κύριος είναι
    μαθημένος σεπυροτεχνήματα.
    2. Η νέα ΘΑΤΣΕΡ της ελλάδος Κ Μητσοτάκη είναι και αυτή οχι μόνον ο λαγός
    του γεώργου αλλά έχει πίσω της τον μητσοτάκη ο οποίος με κάθε πρόσφορο
    μέσο προσπαθεί να την δεί σε κυβέρνηση με όποιο τίμημα.
    3. Οι μεγάλες δυνάμεις πέρα και δώθε του Ατλαταντικού θα προσπαθήσουν
    και πάλι να τον σώσουν ετσι ώστε να εκπληρώσει όλους τους όρους
    του συμβολαίου που έχει υπαγράψει. Αλλά και οι ντόπιοι πάράγοντες
    να είμαστε σίγουροι οτι κάτι θα κάνουν ετσι πρίν πέσει ο γεώργος
    να πάρουν το μεριδίο τους.

  16. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 03/06/2011 02:51:21

    Μπουχου! Κλάψ λυγμ!

  17. Αννίτα avatar
    Αννίτα 03/06/2011 08:18:10

    μήπως σχεδιάζει πως θα φύγει; καιρός ήταν!!

  18. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 03/06/2011 16:09:22

    Δεν τον ενδιαφέρει παρά μόνο η εξουσία.
    Όμως ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.
    Δεν έλαβε υπόψη του ένα παράγοντα:την αγανάτηση του λαού.Το ποτάμι τζέφρυ φούσκωσε και δεν γυρίζει πίσω.Καληνύχτα.