05/10/2009 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως σχεδιάζει η Ντόρα Μπακογιάννη την επόμενη ημέρα



Μετά την απόφαση του Καραμανλή να προχωρήσουν στην εκλογή του διαδόχου του μέσω του έκτακτου συνεδρίου, δηλαδή με τους υφιστάμενου συσχετισμούς δύναμης, η κ. Μπακογιάννη αντιμετωπίζει πρόβλημα καθώς δεν μπορεί να γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο θα κινηθεί το καραμανλικό μπλοκ, η ισχυρότερη δηλαδή τάση. Το πιθανότερο σενάριο είναι οι «καραμανλικοί» να στηρίξουν μαζικά τη «λύση Σαμαρά». Και στο παρασκήνιο ακούγεται ήδη ότι αν χρειαστεί στελέχη όπως ο Δημήτρης Αβραμόπουλος θα στηρίζουν ανοικτά τον Αντώνη Σαμαρά.

 

Η Ντόρα Μπακογιάννη τα γνωρίζει όλα αυτά και γι αυτόν τον λόγο άρχισε από σήμερα μεγάλη εκστρατεία με κύριο στόχο την διόρθωση του image της που έχει υποστεί αρκετά μεγάλη ζημιά τους προηγούμενους μήνες, με την εμπλοκή του ονόματος της «Αγίας Οικογένειας» στην υπόθεση της SIEMENS και τώρα με την σφοδρή σύγκρουση της με τον Ανδρέα Βγενόπουλο για τις αερογραμμές.

 

Άνθρωποι του περιβάλλοντός της υποστηρίζουν ότι ο δρόμος της μέχρι το έκτακτο συνέδριο  δεν θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Κάποιος άνθρωπος του σκληρού πυρήνα που την στηρίζει μέσα στη Νέα Δημοκρατία έλεγε σε κάποια παρέα ότι «θα φάει κι εκείνη τις σφαλιάρες της. Εξάλλου και η ίδια δεν έριξε λίγες τα προηγούμενα χρόνια». Ως γνωστόν, το σύστημα που την υποστηρίζει έχει επιχειρήσει πολλές φορές την αποδόμηση άλλων κορυφαίων στελεχών της ΝΔ.

 

Η κα Μπακογιάννη είναι βέβαιο ότι θα επιχειρήσει να διαμορφώσει υπέρ της το κλίμα, μέσω των μεγάλων εκδοτικών συγκροτημάτων. Σε ότι έχει να κάνει με την «Καθημερινή» θα το πετύχει σχετικά εύκολα λόγο της συμμετοχής του κουμπάρου της Βαγγέλη Μαρινάκη στην μετοχική σύνθεση του ΣΚΑΙ. Η σχέση με τον ΔΟΛ βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα αλλά το διευθυντήριο της Μιχαλακοπούλου θα ζητήσει τα ανάλογα ανταλλάγματα, ενώ εσχάτως «βούιξε» η πιάτσα για την συνάντησή της με τον ισχυρό άνδρα του «ΠΗΓΑΣΟΥ» κ. Μπόμπολα.

 

Το θέμα είναι τι θα καταφέρει με εκείνους που στο παρελθόν οδήγησαν σε μια αντίστοιχη περίπτωση τον Βενιζέλο στην καταστροφή, όταν είναι βέβαιο ότι οι Νεοδημοκράτες πολύ δύσκολα θα ξεχάσουν ότι τόσο η ίδια, όσο και ο Γιώργος Σουφλιάς οδήγησαν τον Κώστα Καραμανλή στο απονενοημένο πολιτικό διάβημα της πρόωρης προσφυγής στις κάλπες. Και όταν έχει ανοικτά μέτωπα στην αγορά με ισχυρούς παίκτες όπως ο Ανδρέας Βγενόπουλος

 Ο Μαυροσκούφης 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 05/10/2009 13:31:43

    Μάχαιρα έδωσε μάχαιρα θα λάβει και τα μυαλά στα κάγκελα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2009 14:04:07

    Για αρχη της προτεινω να κατεβει στο συνεδριο ως Ντορα Μητσοτακη. Μπορεί ??

    ΠΠ

  3. kirdou avatar
    kirdou 05/10/2009 14:44:14

    Η Ντορα ειναι η μονη λυση απο την στιγμη που παραιτηθηκε ο Καραμανλης.Λυσεις τυπου Σαμαρα και Αβραμοπουλου δεν εχουν καμια τυχη και δυναμικη.Εκτος και αν υπαρχει καποια λυση που δεν την ξερουμε ακομα...Θεωρω παντως οτι θα ειναι η επομενη αρχηγος της ΝΔ

  4. lypon avatar
    lypon 05/10/2009 14:48:04

    Προσεκτικά κύριοι. Η Ντόρα δεν τρώγεται εύκολα, για καλό ή για κακό μας.

    Η αλήθεια είναι ότι έχει στόφα 'εξουσίας'. Αλλά παραείναι δεμένη στο Αμερικάνικο άρμα, για να της έχουμε εμπιστοσύνη.

    Και ο μέσος ΝεοΔημοκράτης τη φοβάται, φοβάται το πόσο αδίσταχτη είναι και το μηχανισμό εξουσίας που έχει δημιουργήσει.


    Από την άλλη, ο Σαμαράς (που θα υποστηριχτεί αναφανδόν από τους Καραμανλικούς) δεν έχει δείξει τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός ίσως από τις νεανικές βλακείες που μας στοίχισαν το Σκοπιανό ως πρόβλημα.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ lypon 05/10/2009 14:58:34

      Ενώ η Ντόρα έδειξε....?

  5. aggelos avatar
    aggelos 05/10/2009 14:50:00

    Η Αγία Οικογένεια μόνο ζημιές έχει προκαλέσει από τη στιγμή που ο φιλοξενούμενος Μητσοτάκης έχει πατήσει πόδι στη Νέα Δημοκρατία.
    - 1996 ο Πυλαρινός στο MEGA αναγγέλει από νωρίς ότι η ΝΔ έχασε.
    - 2009: τα ορφανά του Καραβέλα
    - 2008 οι τοστιέρες του μικρού
    - 1993: 0+0=14
    και ο κατάλογος συνεχίζει.

    ΠΠ: Όχι μόνο συμφωνώ αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μια πρώην νοικοκυρά μέχρι το θάνατο του Μπακογιάννη εξελίχθηκε σε σωτήρα της κεντροδεξιάς;

    • Keep Talking avatar
      Keep Talking @ aggelos 05/10/2009 16:09:54

      Ααα και οι νοικοκυρές εξελίσονται! Δεν βλέπεις "Νοικοκυρές σε απόγνωση";

  6. kanis avatar
    kanis 05/10/2009 15:06:53

    Δημοσιογραφικοί κύκλοι (φίλιοι ..Σουφλιά), ισχυρίζονται, ότι η Ντόρα θα δηλώσει ενδιαφερόμενη για την αρχηγία της ΝΔ....τελευταία. ΄
    Ακόμη μία κίνηση στρατηγικής, για να διασφαλίσει την ενότητα της ΝΔ, η κυρά των δημοσίων σχέσεων .
    Ευτυχώς, πρώτος ο Λιάπης και ακουλουθούν ηδη κιάλλοι, μιλούν ανοικτά για την υποκρισία όλων εκείνων που τόσα χρόνια υπονομεύαν τον ΚΚ.
    Ε, δε θα τους χαριστεί κι η αρχηγία!

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/10/2009 16:07:42

    και θα γίνει αρχηγός στα 70 της! Ασε που μπορει να κουφαθεί μέχρι τότε, οπως μερικοί-μερικοί...

    • ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ avatar
      ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ @ Keep Talking 05/10/2009 21:00:08

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!

  8. γνωμη avatar
    γνωμη 05/10/2009 16:08:41

    .....Σαμαρας...μακραν ο καλυτερος

  9. Vass avatar
    Vass 05/10/2009 16:33:21

    Ωραίο ενσταντανέ!
    Οι δύο Ηρακλειδείς δείχνουν ο ένας στον άλλον τα δόντια τους.
    Κρίμα γιατί ο Σουβλιάς θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια πριν το συνέδριο. Δεν τον σηκώνει το ενωτικό κλίμα που θα κρατήσει ο Κωστάκης. Έχει άλλωστε να χαρεί τα εγγόνια του και τα τσίπουρα με τον Κούτρα. Κιμπάρης άντρας, καλοπαρεάς, γλεντζές, με καλό ρεπερτόριο σε ανέκδοτα και επιλεκτική ακοή.

    • αντί avatar
      αντί @ Vass 05/10/2009 17:54:12

      Καθόλου ακοή θες να πεις!

  10. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/10/2009 17:44:49

    Οι ηγέτες φαίνονται στις δύσκολες ώρες...
    Η Ντόρα έχει την ευκαιρία να μας δείξει αν έχει καρύδια...
    Τώρα που η παράταξη είναι στο μηδέν..εδώ και τώρα πρέπει να κάνει τις κινήσεις που θα την κάνουν αύριο πρωθυπουργό ...
    Οι θεωρίες του τύπου "άσε να καεί κανένας άλλος τώρα" είναι αυτοκαταστροφικές επαρχιώτικες κουτοπονηριές...
    Ντόρα...τώρα τώρα τώρα....

  11. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 05/10/2009 17:53:39

    Η ΝΔ πρέπει να διασπαστεί. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχίζει να υφίσταται ένα τέτοιο ετερογενές, ατσούμπαλο και χωρίς ιδεολογία κόμμα. Η Ντόρα να ιδρύσει ένα "φιλελεύθερο" κόμμα, όπου θα εκφράζει φόρα παρτίδα την ιδεολογία του μπαμπά της χωρίς να κρύβεται πίσω από Τραγάκηδες και Μανώληδες και ο Σαμαράς να ηγηθεί ενός "καθαρού" (και αναπόφευκτα ξενέρωτου) δεξιού κόμματος.

    Τώρα αν θα σνυεργαστούν μεταξύ τους με στόχο την κυβέρνηση είναι δικό τους θέμα. Η ύπαρξη πάντως της ΝΔ δεν προσφέρει απολύτως τίποτα ούτε στη χώρα ούτε στους κολλημένους από εποχής ΕΡΕ και Λαϊκού Κόμματος Τσαλδάρη ψηφοφόρους της.

  12. αντί avatar
    αντί 05/10/2009 17:58:20

    Αν η ΝΔ βγάλει την Ντόρα το έχασε το παιχνίδι. Το ίδιο ισχύει και για τον Αβραμόπουλο.

    Η ΝΔ έχει αποδειχτεί ότι πρέπει να πάρει ψήφους και από "μη παραδοσιακούς" νεοδημοκράτες. Πρέπει δηλαδή να συσπειρώσει ευρύτερες περιοχές του εκλογικού σώματος και αυτό αποκλείεται να το πετύχει με τον Αβραμόπουλο και πολύ περισσότερο με την Ντόρα.

    Με τον Σαμαρά και πιθανώς τον Άρη, όπως ακούγεται τελευταία, έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες.

  13. KINITRON avatar
    KINITRON 05/10/2009 18:57:47

    ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΟΙ... ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΘΕΙ...

  14. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/10/2009 19:19:45

    Οι λογικές "καλά παιδιά" , "για το καλό του τόπου" , "ιδεολογικά καθαρός" έχουν να προσφέρουν μόνο επιπλέον χρόνια διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ...

    Όποιος δεν κατάλαβε τίποτα από το χθεσινό αποτέλεσμα ζει σε άλλη χώρα...

    Κατά την άποψη μου μόνο η Ντόρα "έχει κάποιες ελπίδες" μόνο η Ντόρα έχει τα χαρακτηριστικά εκείνα που χρειάζεται η παράταξη...και βέβαια μόνο την Ντόρα φοβούνται οι πασοκοι...

  15. kirdou avatar
    kirdou 06/10/2009 02:55:44

    Ωραιο το ποστ σου αλλα φανταζεσαι να γινει προεδρος της ΝΔ αυτος που πριν 15 χρονια εριξε την ΝΔ απο την κυβερνηση και την διεσπασε;Η μηπως ο αποτυχημενος Αβραμοπουλος με το ΚΕΠ.Και ο παραλογισμος εχει τα ορια του λοιπον....Η Ντορα ελεγχει το 60% του συνεδριου μεγαλο μερος των μμε ειναι μαζι της και το σημαντικοτερο θα στηριχτει και απο πολλους του Καραμανλικου μπλοκ

  16. λευτερης avatar
    λευτερης 06/10/2009 11:08:45

    Αρη για προεδρο.!!!!!

    Παμε μαζι με νεο αιμα!!

  17. ANTONIA avatar
    ANTONIA 06/10/2009 11:23:30

    Ρε παιδιά μη το κουράζετε η Μπακογιάννη είτε μας αρέσει είτε όχι ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ είναι η μόνη καθαρόαιμη Κεντρώα και όπως έδειξαν οι εκλογές και η νίκη του Γιώργου, το Κέντρο βγάζει κυβερνήσεις. Ας ειμαστε ρεαλιστές, φτάνει η μιζέρια!!!!

  18. asp avatar
    asp 08/10/2009 22:15:29

    Η Ντόρα είναι η μόνη που έμεινε και στήριξε τη ΝΔ σε δύσκολες εποχές. Όταν "άλλοι" έφευγαν και ίδρυαν νέα κόμματα, η Ντόρα ήταν εκεί και πάλευε για την παράταξή ΜΑΣ! Και τώρα αυτοί οι "άλλοι" τι μας ζητάνε??? Να τους δώσουμε την αρχηγία ενός κόμματος που οι ΙΔΙΟΙ εγκατέλειψαν...??Σ' αυτούς που υπήρξαν ηθικοί αυτουργοι μακράς εσωστρέφειας?? Οι τυχοδιώκτες της πολιτικής δεν έχουν θέση στη ΝΔ!

    Η Ντόρα είναι η μόνη που διαθέτει τις ηγετικές ικανότητες, την επιτυχημενη πολιτικη πορεια και την αφοσίωση στην παράταξη που απαιτεί το προφίλ του αργηγού της ΝΔ! Η ντόρα είναι η μόνη που μπορεί να εκφράσει τον ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ που πρεσβεύει η ΝΔ, με βάση την ιδρυτική της πράξη του '74!

    Όλοι οι υπόλοιποι ειναι ισως ικανα στελεχη ,αλλά η Ντορα ειναι ΗΓΕΤΙΔΑ!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ asp 08/10/2009 22:27:32

      Κάποιους εδώ μέσα τυχαίνει να μας ενδιαφέρει η χώρα και όχι η (όποια) παράταξη. Μας ενδιαφέρει να μην είναι σε νεοταξικά χέρια η ηγεσία και των δύο κομμάτων εξουσίας. Το καλύτερο θα ήταν να μην είναι κανένα, αλλά αφού το ΠΑΣΟΚ διάλεξε ΓΑΠ, δίνουμε τη μάχη για το άλλο. Το κακό είναι ότι υπάρχει ο λεγόμενος "κομματικός πατριωτισμός" που μας κάνει να μην βλέπουμε πόσο κακό μπορεί να κάνει στη χώρα ένας άνθρωπος. Το καλό της χώρας είναι και το καλό των παρατάξεων.

    • Κώστας Θ.΄΄ avatar
      Κώστας Θ.΄΄ @ asp 08/10/2009 22:39:20

      Ο Σαμαράς φίλε ASP έφυγε για τη Μακεδονία που ήθελε να πουλήσει ο Μητσοτάκης(σε αντίθεση με τη βάση). Και η Ντόρα επίσης τάχθηκε ανοιχτά και ειλικρινά υπέρ του σχεδίου ανάν, πάλι σε αντίθεση με τη βάση.
      Δυό απλά παραδείγματα για το ποιός εκφράζει ποιόν. Οι μητσοτάκηδες πάντοτε εξέφραζαν το εαυτό τους και τα συμφέροντα της οικογένειας προσπαθώντας να επιβάλλουν τις απόψεις τους στο κόμμα που ανήκαν.