#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2008 10:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως στο ΥΠΕΞ μπορούν να τα κάνουν όλα λάθος !

Λάβαμε και δημοσιεύουμε ευχαρίστως το εξής e-mail:

Μέχρι τώρα ήλπιζα να κάνω λάθος σχετικά με τον τρόπο που ασκείται η εξωτερική πολιτική. Δικαιολογούσα κάθε τι παράλογο που έβλεπα σχετικά με τους κυβερνητικούς χειρισμούς με το σκεπτικό ότι … οι υπεύθυνοι ΞΕΡΟΥΝ κάτι ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Σταθμίζουν κι άλλους παράγοντες που πιθανόν αγνοούμε εμείς οι κοινοί θνητοί και τελικά αποφασίζουν για την Ελλάδα αυτό που μας συμφέρει περισσότερο. Κι όμως στο ΥΠΕΞ μπορούν να τα κάνουν ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ! Και αυτό δεν μας προκαλεί απλά ανησυχία… αλλά καθαρό ΤΡΟΜΟ! Ιδού και οι αποδείξεις.  Ως γνωστό εδώ και 15 χρόνια οι Σκοπιανοί χρήστες του internet επιδίδονται , με τη βοήθεια του κράτους, σ’ ένα ασταμάτητο παιχνίδι διαδικτυακής προπαγάνδας με θύμα την ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ της Μακεδονίας. Έχουν καταχωρήσει εκατομμύρια ιστοσελίδες με τη δική τους πλαστή ιστορία της Μακεδονίας ενώ έχουν δημιουργήσει και ομάδες κρούσης οι οποίες επιτίθενται με e-mail διαμαρτυρίας σε οποιονδήποτε συντάκτη παγκοσμίως διανοηθεί να συσχετίσει την Ελλάδα με τη Μακεδονία. Πρόσφατα υποχρέωσαν το BBC να ζητήσει συγνώμη διότι τους αποκάλεσε τους Σκοπιανούς Σλάβους (!) αντί εθνικά Μακεδόνες!  Από την Ελληνική πλευρά η ΑΜΥΝΑ για τα Ελληνικά θέματα είναι υποχρέωση 15 ρομαντικών πατριωτών που ξημεροβραδιάζονται διαδίδοντας τις Ελληνικές θέσεις, απαντώντας στα ψέματα των Σκοπιανών κι όλα αυτά … ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ. Μετά από 15 χρόνια λήθαργου ξύπνησε και η Ελληνική Κυβέρνηση. Η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη ζήτησε από τους «φωστήρες» που διαχειρίζονται την δική της παρουσία στο διαδίκτυο να την φέρουν σ’ επαφή με bloggers για να συζητήσουν σχετικά με προβολή των Εθνικών μας θεμάτων στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα … οι ιστοσελίδες που ασχολούνται με τα Εθνικά θέματα είναι πολύ λίγες και με απλή έρευνα στο Google εμφανίζονται πρώτες. Κλήθηκαν λοιπόν περί τους 10 blogger να προσφέρουν τις γνώσεις τους κι επειδή μ’ έφαγε η περιέργεια για την ταυτότητα των «ειδικών» που θα γνωμοδοτούσαν επί των εθνικών θεμάτων εντόπισα μερικούς για να καταλάβουμε πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ είναι η άγνοια στους πολιτικούς αλλά και στους «φωστήρες» που περιβάλλουν και συμβουλεύουν τους πολιτικούς. Ας πάθουμε τα εγκεφαλικά…ένα-ένα και με τη σειρά:

1)Διαπιστώνουμε ότι η Ελλάδα ΔΕΝ διαθέτει ομάδα έμμισθων χρηστών που μπορούν να χειριστούν την προβολή της χώρας διεθνώς. Αυτή ήταν και η αφορμή της συνάντησης που επεδίωξε η Υπουργός με τους bloggers.

2) Διαπιστώνουμε ότι η Ελληνίδα Υπουργός Εξωτερικών ΑΓΝΟΟΥΣΕ ότι μερικές από τις διάσημες και ισχυρές πολιτικές ιστοσελίδες της Αμερικής (HuffingtonPost, DailyKos) ανήκουν σε Έλληνες και δέχονται πάνω από 1.000.000 επισκέπτες την ημέρα! 

3) Η επιλογή των blogger ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ κυριολεκτικά ΑΦΩΝΟΥΣ.Οι σύμβουλοι τεχνικοί Internet της κας Μπακογιάννη είναι λίαν επιεικώς ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ! Για άλλη μία φορά επαληθεύεται η ρήση ότι « η βλακεία είναι αήττητη!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 18/04/2008 10:32:07

    Η Ντορούλα μας έχει ως γνωστόν δικό της bolgg. Άς έβαζε η ευλογημένη εκεί μέσα ένα κομμάτι Foroum. Κάθε πικρααμένος ή χαρούμενος όλο και θα της έβαζε κάποιο ποστ, για να το διαβάσει και να απαντήσει. Όχι βέβαια η ίδια, που δέν προκάνει απο πρόσκληση σε πρόσκληση μιά στις Πρεσβείες και την άλλη στην Κοντολίζα, αλλά κάποιος μισθωμένος υπάλληλός της, για να της μεταφέρει προς επιλογήν τα πλέον κατάλληλα.

    Άς πληροφορηθεί ότι ανάλογη εγκατάστραση προσφέρει και ο Πρόεδρος των ΗΠΑ.

    ΠΕΛΙΑΣ

  2. νέος avatar
    νέος 18/04/2008 10:34:05

    Όταν ένα ψέμα επαναλαμβάνεται πολλές φορές και με επιμονή,τότε γίνεται(επέχει θέση) αλήθεια.- (Λένιν)
    Αυτό μάλλον το ξέρουν οι σκοπιανοί που έχουν "μαρξιστική" μόρφωση την οποία εμείς οι κληρονόμοι του αρχαίου ελληνικού πνεύματος αγνοούμε.

  3. karpidis avatar
    karpidis 18/04/2008 11:15:56

    http://www.flickr.com/photos/karpidis/2418665972/
    Σε αυτή τη φωτογραφία μου αναφέρομαι. Και ελέγχω πάντοτε τις πηγές μου και τις πηγές τους δε δημοσιεύω ότι να 'ναι αντίθετα με τους δημοσιογράφους.
    Θυμάσαι τι έγραφες για το ερώτημα στην υπουργό που σου είχα απαντήσει; Αυτά Σε ευχαριστώ για την άμεση αφαίρεση της φωτογραφίας.

  4. wert01gf avatar
    wert01gf 18/04/2008 12:05:38

    Στιγμές πανικού και απόλυτου χάους..

  5. plagal avatar
    plagal 18/04/2008 12:35:57

    Παρατηρηση 1:
    Καρπιδη, η φωτογραφια σου ειναι ανεβασμενη με Creative Commons attribution, οποτε αν ο FactorX κανει αναφορα στην πηγη (πει δλδ οτι η φωτογραφια προερχεται απο εσενα) εχει καθε δικαιωμα να την χρησιμοποιησει (του εδωσες εσυ το δικαιωμα).

    Παρατηρηση 2:
    FactorX, εκτος απο την δικη σου αντιληψη για τα εθνικα θεματα, υπαρχουν και αλλες. Διαφωνω με την πολιτικη της Ντορας και της ΦιΣ, αλλα δεν αντεχω τον παιδαριωδη τροπο που παρουσιαζεις το θεμα. Αναφερομαι στην αρρωστημενη συνομωσιολογια και στην παντελη αγνοια του πώς λειτουργει το ιντερνετ.

    Παρατηρηση 3:
    (Και τωρα αυτο-τσαντιστηκα) ρε FactorX γαμωτο φελεκι μου, τι αναγκη εχει το Ελληνικο κρατος να πληρωνει μπλογκερς? Εχει χιλιαδες ακαδημαικους ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ να γραφουν και να διδασκουν για την αρχαια Ελλαδα και τον Μεγαλεξανδρο. ΕΛΕΟΣ με τον φοβικο επαρχιωτικο εθνικισμο σου πια.

    ..........

  6. karpidis avatar
    karpidis 18/04/2008 12:45:37

    plagal καταρχήν δεν είδα πουθενά αναφορά. Κατά 2ον υπάρχει και κρατάω ηθικά δικαιώματα. Είναι το CC moral reasons δηλαδή αν ο άλλος τη χρησιμοποιήσει για λόγους που θίγεται η ηθική μου δεν επιτρέπεται. Όμως δεν είδα αναφορά! Επίσης πρέπει να κανονίσουμε τη συνάντηση μας!

  7. plagal avatar
    plagal 18/04/2008 12:52:48

    Ειπα "αν" κανει αναφορα στην πηγη. Για το CC moral reasons, δεν το ηξερα, θα το ψαξω.

    Αμαααααααν, τωρα που ειπες οτι πρεπει να κανονισουμε να συναντηθουμε, ο FactorX να δεις θα ανακαλυψει την υπερτατη συνομωσια που εξυφαινουμε: βλεπεις εγω εχω γραψει αυτο το προδοτικο πονημα οπου λεω οτι "η αρνηση της υπαρξης σλαβοφωνων Μακεδονων στην Ελληνικη Μακεδονια ειναι κατ’ ουσια πραξη εθνικης προδοσιας" (τα λεφτα που παιρνω απο τον Σορος πιανουν τοπο).

    Το βλεπω να 'ρχεται:
    ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ 18ο!: Ο μπλογκερ καρπιδης σχετιζεται με τον μπλογκερ πλαγκαλ (του δινει βιβλια της αντεθνικης Ροζας Λουξεμπουργκ αγορασμενα με τα λεφτα του Σορος) που εχει γραψει τα (!!!!!) ανεκδιηγητα (!!!!!) προδοτικα πονηματα για την καταπιεση(!!!!!) της Σλαβο"μακεδονικης" "μειονοτητας"(!!!!).

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/04/2008 13:38:30

    plagal Says:
    Παρατηρηση 2:
    FactorX, εκτος απο την δικη σου αντιληψη για τα εθνικα θεματα, υπαρχουν και αλλες. Διαφωνω με την πολιτικη της Ντορας και της ΦιΣ, αλλα δεν αντεχω τον παιδαριωδη τροπο που παρουσιαζεις το θεμα. Αναφερομαι στην αρρωστημενη συνομωσιολογια και στην παντελη αγνοια του πώς λειτουργει το ιντερνετ.

    Παρατηρηση 3:
    (Και τωρα αυτο-τσαντιστηκα) ρε FactorX γαμωτο φελεκι μου, τι αναγκη εχει το Ελληνικο κρατος να πληρωνει μπλογκερς? Εχει χιλιαδες ακαδημαικους ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ να γραφουν και να διδασκουν για την αρχαια Ελλαδα και τον Μεγαλεξανδρο. ΕΛΕΟΣ με τον φοβικο επαρχιωτικο εθνικισμο σου πια.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν δεν αντεχεις μπορείς να μην μπαίνεις στο μπλογκ αυτό. Και ποιος μίλησε για πληρωμενους μπλογκερς; Το μαιλ μου το έστειλαν, το εχουν και άλλα μπλογκ και το βαλαν κι αυτά όπως κι εμεις για διαολογο και συζητηση. ΠΡΟΦΑΝΩΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΛΟΓΚΕΡΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΞΙΩΘΟΥΝ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΝΤΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

  9. plagal avatar
    plagal 18/04/2008 13:45:52

    Μπαινω στο αντιnews γιατι το συνηθισα σαν το μπλογκ του αντι. Αλλα εχεις δικιο, αν δε γουσταρω απλα σε βγαζω απο το rss και ληγει η ιστορια.

    Για πληρωμενους μπλογκερς, εσυ το πρωτοεγραψες: "Διαπιστώνουμε ότι η Ελλάδα ΔΕΝ διαθέτει ομάδα έμμισθων χρηστών που μπορούν να χειριστούν την προβολή της χώρας διεθνώς"

    Τωρα, για το αν αντεχω το διαλογο ή οχι, τι να σου πω, μαλλον ξερεις καλυτερα...

  10. plagal avatar
    plagal 18/04/2008 13:48:02

    Μπαι δε γουει, γιατι δεν γουσταρω τσουβαλιασματα, δεν πηγα σε κανενα διαλογο με τη Ντορα. Και να με καλουσαν παλι δε θα πηγαινα σε διαλογο με υπουργο της κυβερνησης που μεχρι περσι με ψεκαζε καθε πεμπτη δακρυγονα στο Συνταγμα.

  11. Καθαρμα avatar
    Καθαρμα 18/04/2008 13:49:27

    Το λαθος ειναι λαθος
    και τα κακα οταν μεγαλοση τα λεν Σκατ....

  12. http://www.jimmy278.blogspot.com/ avatar
    http://www.jimmy278.blogspot.com/ 18/04/2008 13:52:34

    http://www.jimmy278.blogspot.com/ Says:
    April 18th, 2008 at 1:51 pm
    Όπως ήδη έχω γράψει στη συνάντηση των bloggers με τη Ντόρα ήμουν κι εγώ.
    Από ότι καταλαβαίνω γίνεται ένας σχετικός χαμός.
    Διάβασα και τα μπλογκ των άλλων συμμετεχόντων.
    Ας πούμε δυο λόγια λοιπόν.
    1) Η πρωτοβουλία ήταν καλή και αξιέπαινη.
    2) Έγιναν κάποια λάθη επικοινωνιακού τύπου που οφείλονται στο ότι οι πολιτικοί μας και οι ομάδες τους δεν ξέρουν πως να χειριστούν το νέο μέσο επικοινωνίας. (διαδίκτυο, μπλογκ κλπ)
    3) Ας ελπίσουμε να μην τους γυρίσει (πολύ) ανάποδα.
    http://www.jimmy278.blogspot.com/

  13. factorx avatar
    factorx 18/04/2008 13:56:12

    To μηνυμα εστάλη απο το
    http://macedonia-greece.blogspot.com
    το οποίο μας δινει την άδεια να χρησιμοποιήσουμε το όνομά τώρα.
    Ελπίζω ναν αναγωρίσεις τώρα το λάθος σου PLAGAL,εκτός κι αν θεωρείς οτι δεν πρεπει να βαζει ουτε τις απόψεις άλλων

  14. plagal avatar
    plagal 18/04/2008 14:13:26

    Οκει, αρα οσα εγραψα πανε για το macedonia-greece και ζητω συγνωμη αν σε προσεβαλα (παντως, το επομενο σου ποστ ειναι, κατα τη γνωμη μου, στην ιδια γραμμη με το macedonia-greece -εκτος και αν και αυτο ειναι αναδημοσιευση?) Νομιζω οτι θα ηταν σωστο να παρεις και συ πισω το τσουβαλιασμα που μου εκανες με τους δεκα (εδω ρε μαν δεν εκανα διαλογο με τη Μαριεττα, θα κανω με τη Ντορα?).

    Καλο απογευμα

  15. Factorx avatar
    Factorx 18/04/2008 22:13:39

    plagal Says: "Μπαινω στο αντιnews γιατι το συνηθισα σαν το μπλογκ του αντι"

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΜΠΑΙΝΕΙΣ, Η ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ;

  16. Factorx avatar
    Factorx 18/04/2008 22:15:43

    plagal :Οκει, αρα οσα εγραψα πανε για το macedonia-greece και ζητω συγνωμη αν σε προσεβαλα (παντως, το επομενο σου ποστ ειναι, κατα τη γνωμη μου, στην ιδια γραμμη με το macedonia-greece -εκτος και αν και αυτο ειναι αναδημοσιευση?) Νομιζω οτι θα ηταν σωστο να παρεις και συ πισω το τσουβαλιασμα που μου εκανες με τους δεκα (εδω ρε μαν δεν εκανα διαλογο με τη Μαριεττα, θα κανω με τη Ντορα?).

    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΑ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ.
    ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΘΩΝΩΝ

  17. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 19/04/2008 12:23:51

    @plagal
    σωστός,ντόμπρος, άψογος.
    @factorx
    κόψε τα κεφαλαία ή πάρε κι άλλο ζευγάρι γυαλιά και μάλλον ήθελες να πεις "Είμαι εκτός Αθηνών" γιατί το ΑΘΩΝΩΝ δεν μου θυμίζει κάτι.

    @o αρχαιοπτέρυξ κοιμάται? Μεσημέριασε!